banenmarkt 5 7 5 I If Wolfs van ministerie van Sociale Zaken: Hartverwarmend En oude tips *1 o CD 9 UMOND 19 7 9 MAANDAG 20 AUGUSTUS door Cor Boos en Pieter Taffijn y Vrouwen Moedeloosheid k. CO ■M| Ml f r Nevenaspecten Ongedwongen DEN HAAG/HAARLEM. „Op zo’n banenmarkt krijgen werkgevers en werkzoekenden een veel beter zicht op wat er letterlijk zoal „te koop” is. Onder nemers zullen hieruit dan wel licht de conclusie moeten trekken dat zij hun selectie-criteria die nen aan te passen. De mensen die een bepaalde baan zoeken, kun nen er tot de ontdekking komen dat die er doodeenvoudig niet is en dat zij, wanneer ze echt weer aan de slag willen, werk in andere sectoren moeten zoeken”. Aft selectie-normen aanpassen A W. J. Wolfs Vtgje Mallorca volgeboekt A rf- Zaterdagmorgen postten de eerste gega digden al vroeg voor ons kantoor aan de Gedempte Oude Gracht. kenden aantrekkelijk te maken de Kenne- mer Sporthal te bezoeken.” dat „men” heeft, uit de wereld geholpen, dat werkloze „luie krentzitters” zijn”. „We moeten overigens oppassen niet al te hooggespannen verwachtingen te koes teren, een nadere evaluatie zal moeten worden af gewacht. Utrecht is daar nog niet mee klaar.” Volgens deze overheids- voorlichter is het niet eenvoudig een baan in een andere sector te vinden maar voor jongeren blijken er nog wel mogelijkhe den om te switchen naar een ander beroep dat dan best „familie” kan zijn van het vak waarop zij hun hoop hadden geves tigd. Dit speelt met name bij onderwijs krachten. Ook voor ouderen blijkt zo’n verandering lang niet altijd onmogelijk, zeker als we de (her) scholingsmogelijkhe- den die minister Albeda propageert, er bij betrekken. „Er wordt door de overheid heel wat gedaan om bij-, her- of omscho ling mogelijk te maken. We kennen de Centra voor Vakopleiding voor Volwasse nen (CW) en ook samen met het bedrijfs leven worden omscholingsprojecten opge- Zaken juicht ieder initiatief, hoe beschei den ook, toe dat iets aan de problematiek kan doen. „Om nog eens een neveneffect van de banenmarkt te noemen, werkzoekenden zal het toch goed doen te ervaren dat er nog zoveel banen zijn en dat kan iets van de bestaande moedeloosheid van „er is toch geen werk voor mij” wegnemen. Het psychologische effect. Vandaar dat minis ter Albeda het ook betreurt dat de NOS besloten heeft de landelijke radio-vacatu- rebank voorlopig te stoppen.” Met name voor deze categorie is de banen markt een ideale plaats om zich nader te oriënteren op de mogelijkheden. En in deze tijd van het jaar, dat vele schoolver laters nog niet aan de slag zijn, is de banenmarkt een gelegenheid bij uitstek om de mogelijkheden nader te bekijken”. behoorlijk hard worden”. Dat de banenmarkt tot gevolg zal heb ben dat ook mensen van werkkring zullen veranderen, hoewel hij in eerste instantie is opgezet om werklozen weer aan de slag te krijgen, acht Wolfs geen bezwaar, om dat het voor de doorstroming zorgt en er daardoor weer open plekken in de bedrij ven ontstaan. „Opvallend in Utrecht was ook dat veel vrouwen kwamen kijken, waarvan het merendeel een aantal jaren door huwelijk en de opvoeding van kinde ren geen deel had uitgemaakt van het arbeidsproces. Het bleek dat zij, nu hun kinderen wat minder aandacht opeisten, weer eens wat anders wilden doen dan dagelijks bezig te zijn met het huishouden. Al degenen die een (andere) baan zoeken zou ik willen oproepen de banenmarkt in Haarlem te bezoeken. Garanties zijn niet te geven, maar wie niet schiet raakt nooit de roos. Wellicht ontmoet u in de Kenne- mer Sporthal uw nieuwe werkgever.” Op initiatief van de stadsredac tie van deze krant hebben de Ka mer van Koophandel voor Haar lem en Omstreken en de Geweste lijke Arbeidsbureaus van Haar lem, Hoofddorp en Umond een banenmarkt georganiseerd, die donderdag 23 augustus in de Ken- nemer Sporthal in Haarlem wordt gehouden. Van half tien ’s morgens tot half tien ’s avonds zullen rond de tweehonderd werkgevers in totaal ongeveer viereneenhalfdulzend vacatures hebben aan te bieden. In deze krant zult u tot en met woensdag artikelen vinden, die in nauw ver band staan met deze banenmarkt. Vandaag een gesprek met de heer W. J. Wolfs, stafmedewerker bij het ministerie van Sociale Zaken, die nauw betrokken was bij de Utrechtse banenmarkt. ID CD OJ O) „Aldus de heer W. J. Wolfs, sectorvoor- lichter voor het Directoraat Generaal van de Arbeidsvoorziening. Hij deed er varing op bij de eerste en veelbesproken banenmarkt in Utrecht waar hij het mi nisterie van Sociale Zaken vertegen woordigde. Het initiatief dat onze krant heeft genomen om ook in Haarlem een banenmarkt te krijgen juicht hij toe. Met name omdat zo snel is gereageerd op de positieve resultaten in het Utrechtse, dat min of meer als experiment kan worden beschouwd. Het feit dat de heer Wolfs in Driehuis woont geeft zijn belangstelling voor deze regio een extra dimensie. Op de vraag of het aantal vervulde vacatures als resultaat van de banen markt voor het ministerie de mate van succes bepaalt, antwoordde Wolfs dat dit zeker niet het geval is. „Het gaat er na tuurlijk wel in de eerste plaats om dat zoveel mogelijk werkgevers in hun moei lijk of onvervulbare vacatures kunnen voorzien en dat zoveel mogelijk werklozen er in slagen weer een goede plaats op de arbeidsmarkt te verwerven, maar er zijn niet te onderschatten nevenaspecten. Zo als ik al eerder zei, werkgevers moeten misschien andere selectienormen hante ren en veel werkzoekenden merken dat ze naar iets anders moeten uitkijken dan ze aanvankelijk hebben gedaan. Bovendien wordt, zeker als de opkomst in Haarlem net zo is als in Utrecht, het vooroordeel MAAR HARTVERWARMEND waren ook sommige taferelen zaterdagmiddag in het kantoor van Haarlems Dagblad aan de Gedempte Oude Gracht. Toen mevrouw G. de Boer van de Vondel- weg in Haarlem aarzelend informeerde hoe ze op Schiphol moest komen, werd daar onmiddellijk op gereageerd door de familie Schuitenmaker, die ook boekte. „We halen je wel op”, zeiden NOG EEN PAAR MEDEDELINGEN voor de deelnemers aan ons tninireisje naar MALLORCA op woensdag 22 au gustus. De meldingstijd op Schiphol woensdagmorgen is acht uur. De men sen die nog wat op de luchthaven willen rondkijken, kunnen uiteraard vroeger komen, de Transaviabalies zijn op tijd bezet. De balie waar de deelnemers hun instapkaart krijgen is herkenbaar aan het bordje HAARLEMS DAGBLAD - GASTENHOEK-REIS. WAT DE REISDOCUMENTEN BE TREFT: alle deelnemers moeten in het bezit zijn van een geldig paspoort of toeristenkaart. Let even op die geldig- Na Haarlem volgt er een tweede banen markt in Utrecht, en er zijn ver gevorder de plannen in Ede, Sittard, Amersfoort, Hilversum en Leiden - samen met Alphen en Lisse - aldus Wolfs. „Als de resultaten van de eerste banenmarkten volledig te overzien zijn en de eerste positieve in drukken bevestigen, zal er stellig nog wel het een en ander volgen denk'ik, maar dat wordt dan wel 1980, want er zit organisa torisch nogal wat vast.” Hij heeft de in druk dat de directies van de arbeidsbu reaus in ons land over het algemeen zeer positief tegenover zo’n initiatief staan, al zal de banenmarkt niet overal zinvol zijn. zet in het kader van de zogenaamde SOB- regeling. De overheid subsidieert dit. Kortom, er bestaan best mogelijkheden, maar vooropleiding en leeftijd spelen hierbij uit de aard der zaak wel een rol.” die spontaan. En mevrouw C. S. ten Velden uit Heemstede kon haar ple zier ook al niet op. „Het overrompelde me helemaal. Ik zou met m’n moeder gaan winkelen in Haarlem en die belde me op en zei: laten we dat maar in Mallorca gaan doen”, zei ze blij. EN DATZELFDE gold voor de heer D. N e g r ij n uit Haarlem, die samen zweerderig aan de balie kwam en een kaartje voor zichzelf en een goede vrien din kocht. „Ze weet er nog niets vanaf, maar je leeft maar een keer”, knipoogde hij. Vanmorgen was er aan de balie nauwelijks tijd voor dit soort onderons jes, daarvoor was de drukte te groot. Maar alle lezers die woensdag met GAS TENHOEK op stap gaan hebben wel laten blijken dat ze er een klinkende dag van willen maken. Aan ons zal het niet liggen. „In gevallen waarbij van de zijde van de werkgevers duidelijk de wens te kennen wordt gegeven een markt te organiseren, ook al hebben we daar zelf niet al te hoge verwachtingen van, kan op volledige me dewerking van het arbeidsbureau gere kend worden. Het is beslist niet zo dat men vanwege het ongetwijfeld vele extra werk de boot zal willen afhouden. Het verhaal dat ambtenaren een broertje dood hebben aan werken en zeker aan extra werk is een fabel. Zelf werk ik pas sinds eind vorig jaar bij het ministerie, na altijd in het bedrijfsleven werkzaam te zijn geweest, maar in die korte tijd heb ik wel ondervonden dat er door de meesten Alleen al het feit dat de Beijneshal, waar aanvankelijk aan werd gedacht, te klein is voor de vele deelnemers en uitge weken moest worden naar de Kennemer Sporthal, acht Wolfs een gegeven voor erg hoopvolle verwachtingen. „Het ligt nu verder aan de opkomst van werkzoeken den, al of niet werkloos, al of niet inge schreven bij een van de arbeidsbureaus, of het succes van Utrecht geëvenaard of misschien zelfs overtroffen kan worden. Hij acht het niet zinvol in elke stad banenmarkten te organiseren. „We moe ten verschillende zaken terdege in het oog houden. Op de eerste plaats zal de situatie op de arbeidsmarkt niet in elke regio aanleiding geven voor het houden van een banenmarkt. In streken waar bijvoor beeld duizend werklozen zijn ingeschre ven en nog geen honderd vacatures be staan, heeft het weinig zin; het zal dan alleen maar frustrerend werken. Denken we aan de situatie in Hoofddorp waar, met uitzondering van de sector onderwijs, de vraag naar mensen ongeveer vijfmaal zo groot is als het aanbod, dan is het verheugend dat voor de banenmarkt in Haarlem de samenwerking tussen de ar beidsbureaus van Hoofddorp, Haarlem en de Umond tot stand is gekomen. De markt zal mede hierdoor zowel voor werk gevers als werkzoekenden van grote waarde kunnen zijn. Wellicht meer nog dan de omvang is de diversiteit van de vraag van belang om het voor werkzoe- A Vooral in de metaalsector is een groot aantal vacatures, bedrijfsleven en overheid zorgen desgewenst voor omscholing. Bij het ministerie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid verwacht men zeker niet dat banenmarkten de oplossing zijn voor de arbeidsproblematiek, aldus Wolfs, omdat daarvoor de problemen te groot zijn. Ze kunnen wel een bijdrage leveren, en de gebruikelijke wervingsme thoden ondersteunen, om het probleem kleiner te maken. „Het is een nieuwe vorm van bemiddeling, die zoals in Utrecht is gebleken, een waardevolle aanvulling vormt op het instrumentarium waarvan de arbeidsbureaus zich tot nu toe bedie nen. Een groot pluspunt is de vrije en ongedwongen sfeer waarin werkzoeken den de markt kunnen verkennen.” Sociale heid en laat uw reispapieren anders op de secretarie van het gemeentehuis in uw woonplaats nog even in orde maken. Het is ook zinnig om wat Spaans geld (peseta’s) mee te nemen. Hoewel alle reisonderdelen die in de krant van zater dag werden gepubliceerd bij de reissom zijn inbegrepen, wilt u misschien nog kaarten sturen of inkopen doen. Wisse len kunt u uiteraard bij uw bank of voor het vertrek op de luchthaven Schiphol. Verder is door ons voor alle deelnemers een collectieve REISVERZEKERING afgesloten. EVENTUELE AFHALERS doen er goed aan woensdagavond, voordat ze van huis vertrekken, contact op te ne men met Transavia Holland (020-174868) voor de juiste aankomsttijd van het vliegtuig op Schiphol. Tot woensdag morgen. OOK DE PARTNERS DIE SAMEN met GASTENHOEK het minireisje naar Mallorca mogelijk maakten, TRANSAVIA HOLLAND en NECKER- MANN REIZEN, reageerden vanmor gen verrast op de snelheid waarmee de lezers ervoor zorgden dat het mini-ar rangement totaal werd alt verkocht. „Het is natuurlijk een uniek tripje, maar zo’n enorm enthousiasme is ge woon geweldig, hartverwarmend”, al dus de beide partners. DE REISLUST VAN DE GASTEN- HOEK-LEZERS liegt er niet om. Vanmorgen om tien uur was bet mi nireisje naar Mallorca, dat we op woensdag 22 augustus exclusief voor onze lezers organiseren, totaal uit verkocht. Zaterdagmorgen bleek al vroeg dat de belangstelling voor het eendags-uitstapje naar de Spaanse zon groot was en gingen de eerste tachtig kaartjes grif van de hand. En al ver voor negen uur stonden van ochtend de lezers voor ons kantoor aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem om zich over de laatste vliegtickets te ontfermen. MIJN WELGEMEENDE veront schuldigingen daarbij aan de heer W. Jansen uit de Jane Addamsstraat uit Haarlem, voor wie ik al een kaar tje aan het uitschrijven was, toen ik pas uit mijn „reisroes” ontwaakte en ontdekte dat de honderddertig plaat sen die een Boeing 737 ter beschik king heeft, al tot de laatste stoel wa ren uitverkocht. Met hem moesten we ook de andere veertig wachtenden die op dat moment in de hal waren teleurstellen. HET ZIET ER INMIDDELS even min naar uit dat we het minireisje naar Mallorca nog deze week of vol gende week in dezelfde vorm kunnen herhalen. Eenvoudigweg omdat er geen vliegtuigen een hele dag be schikbaar zijn. Wanneer er bij toeval wel capaciteit vrij zou komen zullen wij uiteraard niet aarzelen om die onmiddellijk in te huren, om de nu teleurgestelde lezers alsnog mee de lucht in te kunnen nemen. Trouwe lezers uit Hiiiegom snelden za terdagmiddag ook naar Haarlem om het uitje naar de Spaan se zon mee te kun nen maken. LJnks Betty Schoonder- beek met de broer tjes Heykoop A Met z'n vijven op stap: de dames Vervel den, Los, Boerde, Mulder en Koopmans uit IJmuiden waren zaterdagmiddag al vroeg van de partij om zich voor het minireisje in te schrijven. „Werkgevers moeten wellicht aan getrokken moet ÏW5 A Mevrouw G. de Boer (rechts) werd verrast met een lift naar Schiphol door de familie Schuite- maker

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9