uur Eind maken aan Boiler ontploft in school Nieuw rapport RIOD PvdA royeert 3 Statenleden Schoner milieu kost Mekog 20 miljoen INSCHRIJVING Koffie 22 cent per pak duurder 20 wal» -Ttiiunjih over kwestie-Aantjes DANSSCHOLEN JOHN STOL in gevangenis” „Zet Meuten g| nijman vandaag: i Na aandringen Kamerlid Roethof Buurthuiswerker Aad Bosua overleden GS leggen fabriek beperkingen op het weer DANSCENTRUM SCHRÖDER leen volkerenmoord” HAARLEM het woord is aan Kennemer Danscentrum agenda pagina Politieoptreden Oud WK Wielrennen Enkele buien Strandverwachting flip En verder ■■KWQi DINSDAG 21 AUGUSTUS 1979 (ADVERTENTIE) Goethe: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 69ste jaargang no. 244 i II 5, 6, 7,9 I I Comité aan minister: trCfpiint van gezellige mensen Haarlems 1 e danscentrum voor sfeer en gezelligheid Zijlstraat 24-30 Morgenavond 7 uur start de voor echtparen. lsjlA 1 'W- (Van onze redactie buitenland) GENÈVE/TEHERAN. Een niet met name genoemde leider van de Iraanse Koerdische partij Yekbun heeft een beroep gedaan op secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties om een eind te maken aan de „door de ayatollah Khomeini aangekondigde volkenmoord op Koerden in Iran.” Hij deed een beroep op de grote mogendheden om tussenbeide te komen. Elke avond van 7-9 uur inschrijven voor jeugd van 15-17 jaar, 18+, rond de 20, stellen en gehuwden bij .3 13 Achtergrond.... Beurs Binnen- en buitenland Modejournaal Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips, Sport Weerrapporten 2, 3,4 6 I pagina's Grote kollektie B dusters - pyjama’s 4 en nachthemden f Raamsingel 16 Haarlem. Tel. 315015 als je het allerbeste wilt. WILT U NOG MEEDOEN? DAN NU INSCHRIJVEN Studio A: Trompstraat 27 IJmuiden Studio B: Julianakade 18 IJmuiden Telefoon14733 en 30086 't is er gezelliger XJ Umuider Courant Iraanse Koerden vragen VN hulp Zie de stadspagina's I (ADVERTENTIES) Zie de plaatselijke pagina's boven- Zie pagina 2 daaruit aanvallen uit te voeren. Zie verder pagina 4 IJMUIDEN. Op 50-jarige leef tijd is in zijn woning in IJmuiden overleden de heer A. Bosua. Sinds 1961 was, hij als stafmedewerker ver bonden aan buurthuis De Brulboei. In deze functie heeft hij veel gedaan voor het buurthuiswerk in IJmuiden in het algemeen en voor De Brulboei in het bijzonder. IJmuiden hem kende, werd in 1929 in Rotterdam geboren. Een paar jaar was hij Het bestuur van het Comité Opsporing en Vervolging Menten bestaat uit de pu blicist Hans Knoop, de Maastrichtse advo caat mr. M. Moszkowicz sr., de arts dr. G. Byalistock en drs. Doornik. door de installatie van „snelafsluiters” in de aftapleidingen van twee opslagtanks. Ook aan de stofopvang in de kalkamsal- peterfabriek (kalkammoniak- en salpeter) zijn hoge eisen gesteld. De produktie moet onmiddellijk worden stopgezet als door storingen een bepaalde stofconcentratie tien minuten wordt overschreden. De directie van de kunstmestfabriek heeft te horen gekregen dat de nu ver strekte vergunningen niet als eindpunt van de milieuhygiënische sanering mogen worden beschouwd Mekog krijgt 30 dagen de tijd om tegen het GS-besluit in beroep te gaan. Morgen liggen wij in licht onstabiele lucht Zonnige perioden, maar ook een buienkansje Frisse maar afnemende zeewind. In de middag: 17-18, zeewa ter 17 graden. Vooruitzichten: wel peri oden met zon, maar te koel. Wisselend bewolkt met enkele buien Matige, aan de kust vrij krachtige wind uit zuidwest tot west Minimumtempera turen ongeveer 11 graden. Middagtem- peraturen omstreeks 18 graden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 17 15 .2 De kans dat de Nederlandse wieler ploeg morgen de eerste plaats van verleden jaar bij de wegrace over 100 kilometer voor amateurs zal prolonge ren is niet bepaald groot. Van het gou den viertal uit 1978 is alleen Bierings over. Samen met drie nieuwe collega's geldt Bierings bepaald niet als favoriet voor de eindzege. Zie onze sportpagina Foundation Lingerie Speciaalzaak WINKELCENTRUM CRONJÉ 52 Haartem-N. Tel. 252329 Tot de bitterste ontgoochelin gen des levens behoren de ver vulde wensen. De man zei uit angst voor represailles zijn naam niet bekend te willen maken. Hij deed zijn beroep in een telegram dat hij op een persconferentie in Genève openbaar maakte. Negen Koerden, allen lid van de dit weekeinde verboden Koerdische Demo cratische Partij, zijn vanmorgen in de Iraanse hoofdstad Teheran geëxecuteerd. In de stad Kermanshah in Koerdistan zijn (Van onze redactie binnenland) IJMUIDEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben de IJmui- dense kunstmestfabriek Mekog een aantal beperkingen in het vooruitzicht gesteld, onder meer voor wat betreft de uitworp van stikstofoxyden en de opslag van ammoniak. De maatregelen die Mekog voor een beter milieu moet nemen kosten volgens Provinciale Waterstaat totaal ruim 20 miljoen gulden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Pais (Onderwijs en Wetenschappen) heeft vandaag een nieuw rapport ontvangen van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie (RIOD) over de affaire-Aantjes. DEN HAAG. (ANP). Het Comité Op sporing en Vervolging Menten heeft mi nister De Ruiter van Justitie telegrafisch gevraagd „alles in het werk te stellen” het huisarrest van Pieter Menten om te zetten jn een „normale detentie in een Huis van Bewaring”. Volgens het comité heeft Mentens uit zonderingspositie bij grote groepen Ne derlanders ernstige twijfels doen ontstaan over „het tot dusverre immer gerespec-i Volgende week dinsdag begint de Twee de Kamer aan een debat over de zaak- Aantjes naar aanleiding van de onderzoe kingen van de commissies-Enschedé en - Patijn. Daarbij zal ook het eerste RIOD- rapport opnieuw ter discussie staan. Het is niet bekend of het jongste Aantjes- rapport dan voor de Kamer beschikbaar zal zijn. Het besluit daartoe moet minister Pais nemen. PvdA-Kamerlid Roethof wil de niet zeggen of hij op publikatie van het nieuwe rapport zal aandringen. De leden van de commissie voor algemene zaken uitten tijdens een ver gadering gistermiddag ongezouten kri tiek op het politieoptreden tijdens de - acties rond de verlading van het radio actief afval in de haven van IJmuiden op 19 en 20 juni. Zij hadden wel waar dering voor de intentie van het uitge stippelde beleid, dat uitging van een geweldloos optreden van de zijde van de politie. De uitvoering van dat beleid is echter niet vlekkeloos verlopen, wa ren de raadsleden van mening. Mekog is in het IJmond-gebied de fa briek met de grootste uitworp van stikstofoxyden. Op 1 januari 1987 zal de uitworp met 75 procent zijn verminderd. Mekog zal de verbetering in fasen door voeren. De ammoniakopslag moet vóór 1 janua ri 1981 zijn beveiligd. Dit wordt bereikt De aanpassingen vinden plaats in het kader van het verlenen van de zogenoem de* revisievergunning. Ondernemingen krijgen met deze vergunning de opdracht binnen een bepaalde periode verbeterin gen aan te brengen ten aanzien van water en luchtverontreiniging. nen nemen als partij voor het politiek handelen van deze personen”, aldus PvdA-secretaris Wim van Velzen vanmor- Het CNV wil dat de stijging van de energieprijzen wordt meegerekend bij het bepalen van de prijscompensatie Verder verzet de christelijke vakbond zich tegen het plan van het kabinet om leen miljard gulden minder bij te dragen aan sociale fondsen. De inschrijving voor gehuwde en verloofde paren doet het weer bijzonder goed! Inschrijving alle klubs: iedere avond van 7-9 uur. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De koffie wordt morgen 22 cent per pak van 250 gram duurder. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken heeft dit gisteravond meegedeeld. Begin augustus ging de kof fieprijs met 56 cent per pak omhoog. De adviesprijs van de meest verkochte soort koffie (roódmerk) is hiermee geko men op 4,40 gulden, aldus een woordvoer der van de Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers. De op- loskoffie gaat niet in prijs omhoog. De oorzaak van de prijsverhoging is de prijs stijging van koffie op de wereldmarkt, die zich tot enkele weken geleden voordeed. Directeur Donia van Konsumenten Kontakt noemt deznieuwe prijsverhoging „verbazingwekkend”. Donia blijft van mening dat op korte termijn juist een prijsverlaging moet worden doorgevoerd, omdat volgens hem ook de prijzen op de wereldmarkt zijn gedaald. Het rapport is door het RIOD geschre ven na aandringen van het PvdA-Kamer lid Roethof. Het instituut wil met het rap port een kritische herwaardering gevfen van het oorspronkelijke rapport-Aantjes. Het RIOD heeft daarbij ook gekeken naar de rapporten die zijn opgesteld door de commissjes-Enschedé en Patijn. Daarin werden verschillende beweringen uit het RIQD-rapport van november vorig jaar i op losse schroeven gezet. Roethof heeft vorig jaar al in brieven aan het RIOD en aan minister Pais laten weten dat hij „als volksvertegenwoordi- ger” zowel de inhoud van het eerste rap port-Aantjes als de presentatie ervan door I de regering afkeurde. „Het gaat mij- niet om Aantjes”, aldus Roethof, „maar om een fatsoenlijke behandeling van een bur ger in een democratische rechtsstaat”. i De aantijgingen aan het adres van Aan- PvdA-statenfractie gestoten maar gingen ties ziJn volgens het Kamerlid niet vol- verder onder de naam Verontrust PvdA- I doende onderbouwd. Hij meent socialisten. „Wij willen door middel van dien dat de regering een eigen oordeel had dit royement duidelijk maken dat we geen moeten geven toen zij het rapport naar politieke verantwoordelijkheid meer kun- buiten bracht. Roethof heeft bij de minis- ter aangedrongen op publikatie van eind conclusies, „waarin zonder tierlantijnen al datgene wordt teruggenomen hetwelk niet voor een onafhankelijke rechter als- wettig bewezen of als aannemelijk kan worden verklaard”. De ontploffing van een boiler in het gebouw van de Levensschool aan de Haarlemse Rutherfordstraat veroorzaakte vannacht een ontzettende ravage. De voorgevel werd ernstig beschadigd terwijl enkele binnenmuren zijn ingestort. Over de oorzaak van de explosie was vanmorgen nog niets bekend. De boler was gisteren pas aangesloten ten behoee van de part-time opleiding van de Kappersdagschool, die ingaande dit schooljaar onderdak heeft gekregen in het gebouw van de Levensschool. Vermoedelijk zal de school gesloten moeten worden. De schade van de ontploffing bedraagt ruim vijf ton. Aad Bosua, zoals vrijwel iedereen in j gen in een verklaring, werkzaam bij de griffie van het kantonge- j recht in de Maasstad. Als vrijwilliger was hij toen reeds actief bij het buurthuiswerk I betrokken. Voor zijn komst naar IJmui- den was hij als stafkracht verbonden aan buurthuis Het Groene Huis te Beverwijk. In de jaren na 1961 heeft hij met volledi- ge inzet van zijn gehele persoon de activi- teiten van De Brulboei helpen ontwikke- j len. Onder meer kwam door zijn bemoei- j ing het buitenhuis De Uiterton in Spaarn- woude tot stand. Het aantal stafkrachten j verbonden aan De Brulboei breidde zich I in die periode uit van drie tot vijf. De overledene zal woensdag 22 augus tus om 13.30 uur op Westerveld worden gecremeerd. vijf Koerdenterechtgesteld, waarmee het totaal aantal Koerden dat sinds de op stand van vorige week de doodstraf heeft gekregen, is gestegen tot 25. Alle terecht- gestelden werden schuldig bevonden aan „het voeren van oorlog tegen God en zijn vertegenwoordigers op aarde”. De Iraan se leider Khomeini veroordeelde de Koer dische Democratische Partij gisteren als „een partij van de duivel”. In een radio boodschap zei Khomeini dat de Koerdi sche opstand werd gesteund door „Ameri ka en de zionisten”. Hij verwierp de stel ling dat godsdienstverschillen de achter grond van het conflict vormen. De Koer den zijn soennitische moslems, terwijl het merendeel van dé Iraniërs sjiitisch is. Duizenden mensen waren gisteren in Teheran aanwezig bij de begrafenis van 36 soldaten die bij de strijd tegen de Koerden zijn omgekomen. De bazar, een wijk met kleine winkels, is de gehele dag gesloten geweest. Uit berichten uit Koerdistan kan wor den opgemaakt dat de revolutionaire gar de de situatie in het gebied vrijwel mees ter is. Een aanval van Koerden op een post van de staatspolitie 860 kilometer ten I zuiden van de stad Paveh, is volgens een I commandant van de politie afgeslagen. Hij zei te verwachten dat de Koerden zich i zullen terugtrekken in de bergen om van teerde rechtsprincipe van gelijkheid on- der de wet”. „Daarnaast moet een eventuele verlen ging van het huisarrest en uitstel van de procesvoering welhaast een affront (bele diging, red.) vormen tegen de gevoelens van leden van het voormalig verzet en oorlogsslachtoffers in Nederland”, aldus het telegram. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG/GRONINGEN. Het par tijbestuur van de PvdA heeft drie leden van de Provinciale Staten van Groningen geroyeerd. Het drietal, mevrouw I. Mar tens en de heren R. Tamminga en B. J. I Brouwer, kan tegen het besluit in beroep gaan. Mevrouw Martens kondigde van- middag in het KRO-radioprogramma Echo aan dit inderdaad te zullen dóen. Het 1 I partijbesluit is volgens haar op „totaal 1 onreglementaire” gronden genomen. Het drietal zou vorig jaar van de partij lijn zijn afgeweken door zonder medewe ten van het partijbestuur met het CDA en de WD te onderhandelen over een nieuw college van Gedeputeerde Staten. Hier door ging de linkse meerderheid verloren. De dissidenten werden vervolgens uit de I Opa Zaaier houdt stug vol. Deze krasse Velsenaar heeft inmiddels de leeftijd van 102 jaar bereikt en woont nog geheel zelfstandig. Van opname in een bejaardentehuis wil hij dan ook nu nog niets horen. Burgemeester P J. Molendijk ging gisteravond bij de jarige op bezoek, die zijn geboortedag samen met zijn 76-jarige zoon vierde die daar voor speciaal uit Canada was overge komen. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1