Vliegtuig: kroeg op hoog niveau Bosbranden duren voort overgangsperiode „Wereld in gevaarlijke Olifantenbaby VERLIEZERS WILLEN TWEEDE RONDE Pleidooien voor ondertekenaars van Charta’77 IJslandse rechter VN-debat gevraagd over Cambodja Protesten tegen verblijf Somoza in Paraguay Berg beklommen op blote voeten Kwart van baby’s zwart woongebied Z.-Afrika sterft Schipper Rainbow Warrior voor Sb I Naar school Waldheim op opening UNCSTD: Perscentrum Niet meer huilen I 3 2 AUGUSTUS DINSDAG 2 1 1979 BINNEN* EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker Ml rs f id Tl It •r k >t ig de 2n in - r j (Van onze redactie buitenland) LAGOS. Drie van de vier verslagen presidentskandida ten van Nigeria zijn gisteren in beroep gegaan tegen de benoe ming van de mohammedaanse aristrocraat Sjejoe Sjagari tot de eerste burgerpresident van Nigeria sinds 13 jaar. De tij dens de presidentsverkiezin- A gen van 11 augustus verslagen kandidaten hebben dit be kendgemaakt tijdens een pers conferentie in Lagos, na af loop van een gesprek met de militaire leider van het land, generaal Obasanjo.1 k* w;-.. trijfel Uitslag verkiezingen Nigeria aangevochten (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) p n >1- ij- s- e- o- sr MARSEILLE. De bosbranden in de zuidelijke landen van Europa du ren voort. Weliswaar kon gisteren een bosbrand aan de Franse Rivièra, waarbij twee brandweermannen om het leven kwamen, worden bedwon gen; in Portugal duren de branden nog onverminderd voort en in Spanje braken er opnieuw uit. dertiende. Alowolo van de Verenigde Par tij van Nigeria, kreeg 25 percent van de stemmen in zes andere staten. De presi dentsverkiezing was de laatste van vijf landelijke verkiezingen, die in de afgelo pen maand zijn gehouden ter verkiezing van een Senaat van 95 man, een Huis van Afgevaardigden van 449, negentien gou verneurs en in totaal 1.347 leden van staat- sparlementen. De verkiezingen bekroonden een lang durig proces van terugkeer naar burger lijk bestuur. Sjagari heet een pragmaticus te zijn, die intiem medewerker is geweest van sir Aboebakar Balewa, de laatste ge kozen president van Nigeria die in 1966 het leven liet tijdens een militaire staats greep. REYKJAVIK (Reuter/AP). De schip per van de Rainbow Warrior is vandaag voor de rechter verschenen in de IJsland se hoofdstad Reykjavik om de actie afge lopen zaterdag toe te lichten. De Rainbow Warrior is het schip van de milieuorganisatie Greenpeace. Volgens een lezing van de organisatie poogde men zaterdag met behulp van rubber boten buiten de IJslandse territoriale wateren de walvisvangst te belemmeren, waarop het schip door de IJslandse marine werd opgebracht. Advocaten van Greenpeace hadden om uitstel van de voorleiding voor de rechter gevraagd tot donderdag, om vertegen woordigers van de organisatie de gelegen heid te geven van Londen naar Reykjavik te reizen. f- n WENEN-PRAAG (Reuter/AP). Ruim honderd vooraanstaande Oostenrijkers, onder wie vijfentwintig parlementsleden, hebben gisteren in Bonn een beroep ge daan op president Husak van Tsjecho- Slowakije om de tien ondertekenaars van het Charta’77, die in mei zijn gearresteerd, vrij te laten. Amnesty International hield gisteren in de Westduitse hoofdstad Bonn een pers conferentie ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de inval van de Sovjet unie en Oostbloklanden in Tsjecho-Slo- wakije. Een woordvoerder van de organi satie zei hierbij dat men de regering in Praag zou vragen onafhankelijke waarne mers toe te laten bij de processen tegen de tien. JOHANNESBURG. In de stad Gra- hamstown, gelegen in oostelijk Zuid-Afri- ka, sterft een op de vier zwarte kinderen voor het de leeftijd van twaalf maanden heeft bereikt. NEW YORK (UPI). De vijf ASEAN- landen (Indonesië, Maleisië, de Filippij nen, Singapore en Thailand) hebben de VN gevraagd om een debat over de toe stand in Cambodja in de Algemene Ver gadering. Bij hun verzoek zeggen de vijf landen te vrezen dat de strijd in dit land zichzal uitbreiden en de vrede in het gebied in gevaar zal brengen. de ste zo 1O- let in ka er in P- ig ar ie JS f- v- le e- an fa de ie in >r- lit ïft iw ot de ile in le n en de d- ?n ?1- □r a- et ?n ek is- de er- jze ?e- se- an te is- n- li- P- es in n- et e- n. DT n- ie lij e- >g >r n. s- Zaken, uit de regering-Desai. Een half jaar later keerde hij in deze regering terug als minister van Financiën. Een rebellie van Singh's aanhang, gesteund door Indira Gandhi, leidde in juli 1979 tot het aftreden van de regering-Desai. Maar door dit tactisch bondgenoot schap was Singh ook afhankelijk gewor den van Indira Gandhi, die haar parle mentaire steun alleen lijkt te willen ge ven in ruil voor een aanzienlijke invloed op het beleid, en eerherstel voor haarzelf en haar zoon Sandjay. Volgens een opi niepeiling half augustus zag slechts 29 procent van de ondervraagden Singh als de meest geschikte figuur voor het pre mierschap, 48 procent wilde mevrouw Gandhi terug als premier. Jagjivan Ram heeft gisteren de presi dent laten weten dat hij in staat is een „stabiele en levensvatbare regering" te vormen. Van de 538 leden van de Lok Sabha zouden de 200 leden van de Janata-partij van Jagjivan Ram in ieder geval tegen de regering-Singh stemmen, evenals de 74 leden van Indira Gandhi’s Congres partij en een onzeker aantal dissidenten uit de officiële Congrespartij, die zich hebben gekeerd tegen de deelneming van enkele van hun partijgenoten in de regering-Singh. 1 achtergrond Met in haar blikken Mickey Mouse- trommeltje een appel en een plastic beker met melk (met waterdicht dekseltje), stap te ze begerig naast ons naar school, de wijs- en middenvinger nog steeds in haar mond. We waren mooi op tijd. Ze ging als eerste de klas binnen. Bij de kapstokken in de gang mocht ze zelf haar kapstok uitkiezen. Ze koos die met het plaatje van de tent. Schoenen uit, onder de kapstok, jas aan haakje, aan iedere kapstok hangt ook nog een tas waarvan het gebruik nog moet blijken. Net als Ot is Sara ook al een keer eerder in de klas geweest, maar dat was een middagje voor de vakantie, om alvast te wennen en poolshoogte te kun nen nemen. De jongetjes hebben geen pet meer op en hoeven die dus ook niet af te nemen, en er is ook geen groot hek waar je doorheen moet. Ook kent elk kind onge twijfeld al zijn naam, al is het pas vier jaar: de bewondering voor Ot die als zes jarige al weet hoe hij heet, is voltooid verleden tijd, zoals wel meer dingen in de boeken van Ligthart en Scheepstra de indruk wekken dat de kinderen tegen woordig een paar jaar eerder wijs zijn dan zo’n driekwart eeuw geleden. En huilen schijnt tegenwoordig niet meer te hoeven. Integendeel, ze staan hun ouders vanachter de ramen baldadig na te zwaaien, zo van: opgeruimd staat netjes, eindelijk onder elkaar. Dat zal wel te danken zijn aan de peuterspeelzaal, de „bewaarschool” van tegenwoordig, die de kinderen twee jaar eerder opvangt dan vroeger, toen de kleuterschool nog het bewaarschooltje heette. Ook de peuter speelzaal is gisteren weer begonnen, maar daar zijn de moeders, en een enkele vader, de eerste ochtend, althans de eerste uren, op school gebleven voor het eventuele grote troostwerk. Maar ook daar hoefde niet gehuild te worden. Huilen is kennelijk uit de tijd Met nog minder scrupules dan Singh heeft Ram naar de gunst van Indira gedongen./Zondag stuurde hij een naas te medewerker naar haar zoon Sandjay, die door Janata-politici steeds als een politieke paria behandeld is. Sandjay is nog steeds de voornaamste adviseur van zijn moeder en zijn rehabilitatie is haar vermoedelijk wel wat waard. De brand ten oosten van de Franse stad Marseille kon onder controle worden ge bracht toen de wind na drie dagen ging liggen. De twee omgekomen brandweer mannen, 21 en 23 jaar oud, werden zondag gevonden in het zwartgeblakerde bos. Het afgelopen weekeinde is in de streek rond Marseille bijna 3.000 hectaren bos en struikgewas door branden verwoest. Vol gens functionarissen is eenderde van de branden, waardoor dit jaar meer dan 45.000 hectaren in vlammen opgingen langs de Franse Middellandse Zeekust, aangestoken. In Portugal duurde de strijd tegen het vuur voort. Honderden inwoners van dor pen ten noorden van de hoofdstad Lissa bon zijn geëvacueerd. Volgens het Portu gese persbureau ANOP hebben militaire troepen die de brand helpen bestrijden, zondag twee van brandstichting verdach te personen gezien, die echter wisten te ontsnappen. In Spanje zijn de bewoners van 100 vakantiehuisjes geëvacueerd in Tarifa op het zuidelijkste puntje van het land. Naar verwacht zal het vuur zich daar uitbrei den wegens het ongunstige weer. Ten noorden van Valencia zijn inmiddels bos branden bedwongen. Bij deze branden zijn binnen 24 uur 10.000 toeristen geëva cueerd en is 2.500 hectaren bos verwoest. Regeringsfunctionarissen kondigden gis teren aan dat er een anti-brandenplan wordt opgesteld voor 1980 Bij de bos branden in Spanje zijn dit jaar 26 mensen om het leven gekomen. Indira Gandhi steunde in juli de be noeming van Singh tot premier, maar maakte daarbij het voorbehoud dat zij eerst de samenstelling en het program van de regering zou moeten weten alvo rens een besluit te nemen over parle mentaire steun aan deze regering Waar nemers menen dat ze Singh laat vallen deels uit irritatie omdat de nieuwe rege ringsploeg kan rekenen op steun van haar verklaarde tegenstanders, als de marxistisch communisten en van dege nen die zich tegen elk „autoritarisme" keren, anderzijds heeft ze van Singh In deze politieke crisis neemt Indira Gandhi opnieuw een sleutelpositie in: dankzij de steun van de 74 afgevaardig den van haar Congrespartij in de Lok Sabha, het 538 zetels tellende Lagerhuis, kon Charan Singh op 28 juli worden beëdigd als India’s vijfde premier sinds de onafhankelijkheid. Haar besluit om gisteren niet voor de vertrouwensmotie te stemmen, bracht Singh ertoe zijn ont slag in te dienen, jiog voor de motie in stemming kwam. MOUNT KENIA (UPI). In het Afri kaanse Kenia heeft een pelgrim een huza renstukje uitgehaald dat geen enkele bergbeklimmer voor mogelijk hield. Op blote voeten heeft de man de op één na hoogste berg van Afrika, de 5100 meter hoge Mount Kenia, beklommen. Volgens een Amerikaanse opzichter was de Afrikaan naar boven gegaan om in de sneeuw te bidden tot zijn góden. De man had dit gezegd toen de Amerikaan de pelgrim was tegengekomen. De Mount Kenia heeft een besneeuwde top, hoewel de berg praktisch op de eve naar ligt, ’s Nachts daalt de temperatuur tot enkele graden onder het vriespunt. Dit heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, giste ren in Wenen gezegd tijdens de opening van de UNCSTD, de VN-conferentie over wetenschap en technologie voor de ont wikkelingslanden. Deze conferentie be oogt de wetenschap te gebruiken ten voor dele van de miljoenen armen in de ontwik kelingslanden. Er nemen ongeveer 4000 ministers, regeringsvertegenwoordigers, wetenschapsmensen en deskundigen aan deel. Waldheim zei verder dat de bewape ningswedloop en de verspilllende con sumptiedrang in een wereld waar nog veel honger heerst, aantonen dat de weten- (Van onze redactie buitenland) Ontbinding van het parlement en vervroegde verkiezingen, of een laatste poging om een nieuwe regering te vormen met Jagjivan Ram als meest waarschijnlijke kabinetsformateur. Dat zjjn volgens politieke kringen in New Delhi de twee alternatieven waaruit de Indiase president Reddy nu een keus moet maken, na het plotselinge aftreden van de slechts drie weken geleden gevormde regering van Charan Singh. ASUNCION (AP/Reuter/AFP). Vier oppositiepartijen in het Zuidamerikaanse land Paraguay hebben geprotesteerd te gen het verblijf van de verdreven presi dent van Nicaragua, Somoza, in dat land. Somoza kwam gisteren aan met een gevolg van twintig man en kreeg een ver blijfsvergunning voor negentig dagen. De oppositiepartijen, de christen-democrati- sche partij, de Febrerista, de liberaal- radicale partij en de volksbeweging Colo rado, zeiden dat het onderdak verlenen aan Somoza een natuurlijk gevolg was van de vriendschap van de Paraguayaan- se dictator Stroessner en Somoza. Zo ging dat in het Boek van Ot en Sien. Gisteren ging mijn dochtertje Sara ook „voor de eerste keer echt naar school”. Uitgeleide gedaan door pappa, mamma, kleiner zusje Janna en het fototoestel, want er werd deze eerste ochtend heel wat afgefotografeerd en afgefilmd door de ouders. „Het lijkt wel een perscentrum”, zei een moeder. Ot ging naar de lagere school, Sara naar de kleuterschool. Ot was zes jaar, Sara is vier jaar, en het is ook eigenlijk niet haar eerste school, want ze heeft al anderhalf jaar op de peuter speelzaal gezeten, op het laatst vijf och tenden per week. Want ze lust er wel pap van, van het schoolgaan. Nog drie nacht jes slapen, nog twee nachtjes slapen, nog één nachtje slapen, zo ging het de laatste dagen. Nu gaat ze dus naar de „echte school”, niet te verwarren met de „grote school”, want die komt pas over twee jaar. Deze echte school wil zeggen: van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4, zoveel uren maken de meeste studenten niet. „Kom nu moeder, ’t Is al zo laat”. „Nee Ot, het is nog te vroeg. De juffrouw is nog niet op school”. „Jawel, hè Trui. Juf is er wel”. „Nee, nog niet, ’t Is nog geen half negen”. Maar eindelijk is ’t dan toch zover. Moe der, Trui en Ot gaan naar school. Ja, Ot gaat naar school. Voor de eerste keer echt naar school. Hij is er vroeger ook al eens geweest met Sien. Maar toen was het niet echt. Nu wel. Daar zijn ze al bij ’t grote hek. Er zijn nog meer moeders met kinderen. De kin deren die al op school zijn, staan nieuws gierig te kijken. Moeder en Ot gaan de speelplaats over. En dan in school. Daar is een meneer. „Dag meneer", zegt moeder. „Dag me neer”, zegt Ot ook en hij neemt zijn pet in de hand. Dat hoort zo, dat weet hij wel. „Hoe heet jij?”, vraagt meneer. „Ot de Vries”. Of die Ot zijn naam ook goed kent! Meneer kijkt op een papier. „Wilt u hem maar bij de juffrouw brengen?”, zegt hij tegen moeder. „Deze deur is het”. Juf kent Ot nog wel. „Zo”, zegt ze, „ben jij er ook? Dat is leuk. En je buurmeisje, waar is die? Hoe heet ze ook weer?”. „Bedoelt u Sien?”, zegt moeder. „Die is nog niet oud genoeg”. „Dat is jammer”, zegt juf. Ot kijkt rond. Hij kent de school nog wel. „Kom eens mee, Ot”, zegt juf. „Hang hier je pet op. En ga dan daar maar zitten. Dat is jouw bank”. Moeder kijkt nog even, maar dan moet ze weg. „Dag Ot”, zegt ze. Net komt Trui ook nog om *t hoekje kijken. „Daag Ot”. Dan gaat die ook weg. En Ot blijft met de andere kinderen bij de juffrouw. Dit blijkt uit een onderzoek van de ge zondheidsdienst in Grahamstown. Als oorzaak wordt ondervoeding en verkeer de voeding die leidt tot maag- en darm- stoornissen opgegeven. Ter vergelijking heeft de dienst ook de kindersterfte in een aantal andere zwarte woongebieden gepu bliceerd: 11 percent in East-London, 8 percent in Port-Elizabeth en 9 percent in King Williamstown. Overigens was de kindersterfte in en rond Grahamstown twee jaar geleden nog 37 percent. In dezelfde tijd bedroeg het aantal sterfgevallen onder blanke kinde ren tot een jaar in blank Johannesburg vier percent. schap op een verkeerde manier wordt toegepast. Volgens hem bevindt de wereld zich op het ogenblik in een ongecontro leerde en dus gevaarlijke overgangspe riode. De ontwikkelingslanden hebben de Ver enigde Naties gevraagd om een speciaal fonds, zodat er in 1985 twee miljard dollar beschikbaar is voor wetenschappelijk on derzoek en ontwikkeling in de Derde We reld. De voorzitter van de „groep van 77” ontwikkelingslanden, de Tunesische mi nister van Wetenschap Abdel Aziz Ben Dhia, heeft gezegd dat als de conferentie op niets uitloopt er veel wrok en conflic ten zullen ontstaan die niet zo makkelijk weg te werken zijn. Volgens de Tunesi sche minister kan de UNGSTD de kern raken van het smeulende conflict tussen de arme landen van de Derde Wereld en de rijke industrielanden, de zogenoemde Noord-Zuid-kloof. Vijftig procent van het speicale VN- fonds moet worden gevormd uit bijdra gen van de Westerse landen, zo menen de ontwikkelingslanden. De communistische landen zouden vijfentwintig procent kun nen bijdragen evenals de olieproduceren de landen. Tegen het eind van deze eeuw is er dan per jaar vier miljard dollar beschikbaar. Afgevaardigden van de Westerse lan den hebben zich nogal sceptisch uitgela ten over dergelijke bedragen. Ze voelen meer vöor de ideeën van Bradford Morse, de man die is belast met het ontwikke lingsprogramma van de Verenigde Na ties. Morse heeft voorgesteld om de indu strielanden vrijwillige bijdragen te laten leveren tot 300 miljoen dollar voor de komende twee jaar. Verder moet zich dan een groep deskundigen gaan buigen over de mogelijkheden van bijdragen in de toekomst. Ook andere luchtvaartmaatschap pijen worden met dit groeiende pro bleem geconfronteerd. British Air ways en Swissair hebben toegegeven dat ook zij last hebben van onder in vloed verkerende passagiers. Andere maatschappijen houden zich op de vlakte (Van onze redactie buitenland) WENEN. De verworvenheden van de moderne techniek moeten worden gebruikt om de wereld te behouden en niet om haar in gevaar te brengen. (Van onze redactie buitenland) BONN. Passagiersvliegtuigen blijken steeds meer te gaan lijken op een nieuwe categorie kroegen. Volgens voorzitter Viktor Jauer- nig van de pilotenvereniging van de Westduitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa komt het re gelmatig voor dat de vliegtuigbe- manning wordt geconfronteerd met dronken passagiers. Vooral op lange vluchten schijnt het behoorlijk raak te zijn. „Ze drinken alsof ze hun laatste fles te pakken hebben gekregen”, aldus een stewar dess. Op een vlucht van Hong Kong naar Frankfurt was het voorgekomen dat een man op zijn stoel moest worden vastgebonden omdat hij, op zijn zachtst gezegd; een kwade dronk over zich had: hij viel voortdurend beman ning en passagiers lastig. De grote maatschappijen nemen in de regel geen ménsen mee aan boord die al dronken zijn en stoppen met het verstrekken van drank als meri tijdens de vlucht boven het theewater begint te raken. „Maar als een passagier zijn eigen voorraad bij zich heeft en die begint op te drinken, wat moet je dan doen? Die fles afpakken? Dat kan toch niet”, aldus een woordvoerder van Lufthansa. Hij zei het een goed idee te vinden als passagiers niet vóór maar ria afloop van een vlucht belastingvrije drank konden kopen op het vliegveld. In de verkiezingen, die officieel werden gewonnen door Sjagari, werd Obafemi Awolowo een zeer goede tweede. De drie verliezers dr. Nnamdi Azikiwe, Alhadji Waziri en bijna-winnaar Awolowo-wil len dat een tweede verkiezingsronde wordt georganiseerd, waarbij Sjagari en Awolowo tegenover elkaar komen te staan. Op 1 oktober moet in Nigeria de nieuwe president worden beëdigd. Dan zal het land zijn teruggekeerd tot de de mocratie, na een 13 jaar durend bestuur door militairen. De rijkskiescommissie sprak vorige week donderdag het oordeel uit dat Sjaga ri had voldaan aan het grondwettelijke voorschrift, dat de winnaar van verkiezin gen 24 percent van de stemmen in twee derde van Nigeria’s negentien deelstaten moet vergareh. De beslissing heeft stor men van protest uitgelokt, omdat er onze kerheid bestaat over een in dit geval nogal zwaarwichtige rekenkundige kwestie: of twaalf of dertien staten op tweederde van negentien neerkomt. Sjagari, leider van de Nationale Partij en met 55 jaar de jongste van de vijf kandidaten voor het presidentschap, haal de*-25 percent van de stemmen in twaalf staten, maar slechts 20 percent in een In een dierentuin in de Zuidafnkaanse stad Johannesburg is een olifantje geboren Het is voor het eerst dat een jonge olifant wordt geboren in gevangenschap op het Afrikaanse continent Het voortbestaan van deze diersoort kan ermee gemoeid zijn, want (ie olifant wordt met uitsterven bedreigd Opnieuw sleutelpositie voor Gandhi geen enkele garantie losgekregen dat de speciale rechtbanken die zijn ingesteld voor de berechting van de excessen van de regering-Gandhi, die tijdens de nood toestand van 1975-77 zouden zijn ge pleegd, ontbonden zullen worden. Maar overeenstemming tussen Indira Gandhi en Jagjivan Ram, 'leider van India’s harijan’s („onaanraakbaren”) en tot begin 1977 een van Gandhi’s naaste medewerkers, lijkt nu wel tot de moge lijkheden te behoren. Mevrouw Gandhi’s persoonlijke ge voeligheden hebben kennelijk ook bijge dragen tot de val van de regering-Singh. Volgens zegslieden van Gandhi’s Con grespartij heeft ze zich geërgerd aan Singh’s „arrogantie” omdat hij haar niet persoonlijk heeft bedankt voor haar be sluit zijn regering te steunen. Gandhi heeft Singh gekritiseerd omdat hij „via de achterdeur” om haar steun heeft aan geklopt. Wat de nog steeds lopende processen tegen Indira Gandhi betreft, had Charan Singh moeilijk concessies kunnen doen zonder zijn toch al gedeukte geloofs- waardigheid volledig te verliezen. Zijn kritiek op het uitblijven van Gandhi’s arrestatie leidde in juni 1978 tot zijn aftreden als minister van Binnenlandse gk ’Whf* at, j

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3