Op verjaarsvisite politienieuws 1 in de vishaïj a haven- berichten FORSE KRITIEK RAADSLEDEN OP UITVOERING VAN BELEID Commissaris t „bijna verzopen” door demonstrant KJ Intentie Vertrouwelijk Incidenten Informatie Bromfietsberijder na aanrijding overleden n«r I I* Uw E/WÉB 1B W EKB 4 VELSEN-IJMUIDEN AUGUSTUS 1979 DINSDAG 2 1 ■i iedereen leest de krant altijd en overal. 1 (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. Vrijwel alle po litieke partijen hebben gisteren middag tijdens de vergadering van de commissie voor algemene zaken kritiek geuit op de wijze waarop de politie is opgetreden tegen de demonstranten die - in de tweede helft van juni - via een aantal geweldloze acties het overladen van radioactief afval in de aan de Buitenspuikade af gemeerde „Marijke Smits” trachtten de verhinderen. Het ge volgde beleid en het politieoptre den stonden ter discussie naar aanleiding van een brief van bur gemeester P. J. Molendijk aan mevrouw E. Harmsen-Haykens uit Velsen, waarmee de burge meester nader inging op een aan tal klachten die door deze in woonster van de gemeente naar aanleiding van het politieoptre den bij de burgemeester en de raadsleden waren ingediend. Politieoptreden bij demonstraties tegen atoomafval veroordeeld waarna I Y: had •nier sury ■pre fatie Diefstal trailer. Een trailer met schil- dersmateriaal die zondagnacht bij een schildersbedrijf aan de Santpoortse Ha- gelingerweg werd ontvreemd is daags daarna al in Haarlem teruggevonden. Aan de lading ontbraken twee ladders ter waarde van enkele honderden guldens. Inbraak. Voor de derde maal in twee maanden tijd is zondagnacht ingebroken bij het garagebedrijf Van der Velden aan de Santpoortse Hoofdstraat. Na binnen komst via een ingedrukte ruit aan de achterkant van het gebouw werd een be drag van 350,- buitgemaakt in het gara- gekantoor. Tegel. Door het ontbreken van een tegel in het trottoir van de oude Jan van Kuik- weg in Heemskerk, kwam een 81-jarige inwoonster van die gemeente maandag middag zodanig te vallen, dat zij ter obser vatie in het St. Jozefziekenhuis moest worden opgenomen. Sieraden. Bij de Heemskerkse politie is door een bewoner van de Oostzanenstraat aangifte gedaan van diefstal van een kist je met sieraden. Er waren geen sporen van braak, zodat de bewoner twee dagen na zijn thuiskomst nog niets had vermist. Gestolen zijn een bloedkoralen ketting, twee gouden halskettingen, een halsket ting en een armband van zilver, een gou den oorbel en oude munten. De commissaris reageerde daarop met de veronderstelling dat de heer Schiltmeijer in zijn plaats hetzelfde gedaan zou hebben, „wanneer u ge hoord zou hebben wat deze demon strant mij en mijn familie toewenste. Bovendien viel hij mij aan, hij had mij bijna verzopen, dat kon ik nog op het nippertje voorkomen”, aldus Wijn stroom. Toen de lachsalvo’s waren ver storven ontrafelde Schiltmeijer die laatste bewering volkomen. „Onzin, ik stond vlak achter u en durf zeer beslist te verklaren dat de demonstrant geen vinger naar u heeft uitgestoken. Moge lijk heeft hij u met woorden aangeval len, maar u moet als commissaris van politie toch weten dat u dan andere wegen openstaan om die jongen aan te pakken. Als het zo erg was wat hij u toevoegde had u hem aan kunnen klagen”. De pijnlijke stilte die toen viel werd uiteindelijk opgevuld door hoofdin specteur Witvliet, die de taak van com missaris Wijnstroom tekst en uitleg geven over de uitvoering van het uitge stippelde beleid maar overnam en dat tot het einde bleef doen. Op een zakelijke manier! De burgemeester wen ste de jarige veel geluk en hoopte dat hij in volle gezondheid de doos siga ren zou oproken, die hij hem bij deze gelegen heid overhandigde. De heer Zaaijer is een ver stokt roker. Verknocht aan pijp en sigaren. De gezondheid van de De heer Zaaijer doet op zijn manier nog aan tuinieren. Het liefst zit hij in een houten tuin stoel in zijn achtertuin en plukt al zittend het onkruid weg. Ook wordt hij geregeld in de auto rondgereden om te zien wat er allemaal in de buurt veranderd is. politie zich stipt aan de opdracht had gehouden om de acties van de demon stranten te beantwoorden met geweld loos optreden. „Blijkens reacties achter af zijn ook de actievoerders van oordeel dat behoudens twee uitzonderingen het politieoptreden beheerst is geweest”, al dus de burgemeester in de brief. Voor de vergadering begon ontkrachtte Robert Schoondergang die laatste bewering al, door namens de actievoerders te laten weten dat het politieoptreden huns in ziens beslist niet „beheerst” is geweest. Ook is er niet uit te lezen hoe de agenten geïnstrueerd zijn en wat de aanleiding is geweest van het uit de hand lopen van het politieoptreden.” Andere raadsleden, zo als de PvdA-er F. Reichenfeld („als ik dit rapport lees vraag ik me af: Is er eigenlijk wel iets gebeurd) en mevrouw C. Maes van D'66 sloten zich daarbij aan. zijn bedenkingen, gezien zijn uitspraak: „Als tijdens twee politieoptredens twee keer een vorm van geweld wordt gebruikt is de term „geweldloos optreden” in tegen spraak met wat er in werkelijkheid ge beurd is.” In zijn antwoord gaf burgemeester Mo lendijk toe dat er inderdaad fouten waren gemaakt. „Bij de acties stonden twee par tijen tegenover elkaar, in het spannings veld dat dan optreedt worden gemakkelij ker gedragsfouten gemaakt dan in een normale situatie”, aldus Molendijk. „Onze grondregel was dat beide partijen aan hun trekken moesten kunnen komen. De demonstranten moesten de kans krijgen hun ongenoegen kenbaar te maken terwijl diegenen die een vergunning hadden om het afval te verladen van die vergunning gebruik moesten kunnen maken. Onze taak daarbij was ervoor te zorgen dat alles zo soepel mogelijk verliep om irrita tie tussen beide partijen te voorkomen. Beiden hadden ook nog al wat kritiek op het vertrouwelijke rapport dat naar aan leiding van de gebeurtenissen was opge steld door hoofdinspecteur L. Witvliet. „Het beleid wordt niet duidelijk uit dit rapport”, aldus D. Kuijper, „het geeft geen uitsluitsel over hoe de gang van zaken in de beslissingssfeer is verlopen. (Van een medewerker) Aan de maandagmarkt werd aange voerd: 5150 kg tong; 151 kisten tarbot en griet; 1214 kisten kabeljauw; 124 kisten koolvis; 676 kisten schelvis; 19434 kisten wijting; 1347 kisten schol; 118 kisten schar; 314 kisten makreel en 142 kisten diversen. Prijzen in guldens. Per 1 kg: tarbot 16.45-13.75; grote tong 23.02-21.08; grootmiddel tong 18.91-18.27; kleinmiddel tong 17.02-16.54; tong één 16.02-14.79; tong twee 13.80-12.84. Over de oorzaak van het uit de hand lopen van het politieoptreden kan ik slechts gissen, hoewel ik vermoed dat het ver- Per 40 kg: Krab 23; haai 120-90; krab 120-90; witte koolvis één 84; steenbolk 31; witte koolvis drie 86; poontjes 68-24; rode poon drie 90; hammen met kop 176-102; hake 162-152; leng 76-57; tongschar 226- 112; tarbot 467-245; griet 348-208; kabel jauw één 162-108; kabeljauw twee 160-106; kabeljauw drie 136-100; kabeljauw vier 134-94; kabeljauw vijf 130-46; koolvis één 67; koolvis twee 77-63; koolvis drie 82-72; koolvis vier 76-74; schol één 118-84; schol moeidheidsaspect daarbij een belangrijke rol speelt”. twee 110-86; schol drie 96-72; schol vier 92- 63; schelvis één 140-120; schelvis twee 130- 96; schelvis drie 114-56; schelvis vier 61- 35.20; wijting drie 55-37.60; makreel één 47-23; makreel twee 46-21.60; schar 60-32. KW KW KW KW 13.100,-; f 28.500,-; 12.800,-; 34.900,-; DINSDAG VERTROKKEN: Iggesund, Iggesund; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJ- muiden; Sharpness, Belfast; Serra Verda, Antwerpen; Kirsten Wesch, Bremen; :isch doe- ren- Zim- ;rril- dge- Dar- ben De raadsleden deelden de meningen van mevrouw Harmsen en de actievoer ders gezien de forse kritiek die zij hadden op het bewuste optreden. „De intentie van het beleid om de politie geweldloos op te laten treden heeft onze volledige steun, aan de uitvoering van dat beleid ontbrak wel het een en ander”, liet het PvdA- raadslid A. Schiltmeijer weten. Ook D. Kuijper van Progressief Velsen had zo De kritiek op het politieoptreden spitste zich vooral toe op de twee incidenten die respectievelijk dinsdag 19- en woensdag 20 juni plaatsvonden. Dinsdag had een agent bij het opbreken van de blokkade een demonstrant aan de haren van de weg getrokken en een dag later waren de inzit tenden van de Greenpeace-rubberboten door de politie in gevaar gebracht toen boten van de Rijkspolitie te water en de rijkshavendienst trachtten te verhinderen dat de rubberboten vastgemaakt werden aan de „Marijke Smits”. Volgens A. Schiltmeijer, die de actie vanaf de kant had gevolgd, waren de rubberboot-be- manningen daarbij zelfs „in levensge vaar” geweest. Vrouw mishandeld. Een 36-jarige IJ- muidense is zaterdagnacht aan de Reinier Claeszenstraat mishandeld door twee vooralsnog onbekende jongelui. De vrouw keerde na een verjaarfeest te voet huis waarts en werd door een van het tweetal onverhoeds van achteren aangegrepen. Zijn maat bewerkte vervolgens haar ge zicht met een een hand vol scherp uitste kende ringen. Met bloedend gezicht werd zij vervolgens aan haar lot overgelaten. Na de toelichtingen van de burgemees ter en de Hoofdinspecteur lieten de raads leden weten niet in staat te zijn het gevolg de beleid rond de demonstraties goed te kunnen beoordelen omdat zij daarvoor meer informatie nodig hadden. Burge meester Molendijk stelde daarop voor na der op deze zaak terug te komen wanneer er meer informatie beschikbaar is. Op het programma staan nog een gesprek tussen alle betrokkenen (Energiecentrum Neder land, Havendienst en politie) en een ge sprek tussen burgemeester Molendijk en de minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. De informatie die uit deze gesprekken voortkomt zal ook ter be schikking komen van de raadsleden, waarna veel dieper op de zaak ingegaan kan worden zodat de raad zich wel een goed gefundeerd oordeel kan vormen over het beleid. Met dit voorstel konden alle commissieleden instemmen. VELSEN. In het Academisch Zie kenhuis te Leiden bezweek dindagoch- tend vroeg de 18-jarige Bloemendaler Comelis Melchers aan schedelletsel op gelopen bij een aanrijding zondagavond. Hoofdinspecteur L. Witvliet die een toe lichting gaf op de uitvoering van het door burgemeester en korpsleiding uitgestip pelde beleid bleef het antwoord ook schul dig op de vraag wanneer en waardoor het politieoptreden precies uit de hand liep. „Wanneer ik dat wist was ik klaar”, ver zuchtte de hoofdinspecteur. „Onze inten tie om de zaak geweldloos op te heffen bleek wel het duidelijkst uit de uitmonste ring van de agenten die de blokkade op moesten heffen. Zij waren ongewapend en informeel gekleed; de stropdassen en petten waren in de politiewagens achter gebleven. Ik blijf erbij dat die actie rede lijk is verlopen. Het incident met de demonstrant die aan de haren van de weg werd getrokken is inderdaad gebeurd en is verwerpelijk. Het optreden van de betrokken agent ging lijnrecht tegen de gegeven instructies in en de man is inmiddels ook berispt Wat betreft de rubberboten bij de Greenpeace- actie: de boten van de rijkspolitie en de havendienst hebben inderdaad gepro beerd te voorkomen dat de demonstran ten de rubberboten vast konden maken aan de Alarijke Smits” door het veroor zaken van een golfbeweging. Zij hadden opdracht gekregen om die operatie uit te voeren. Toen duidelijk werd dat een der rubberboten inderdaad vast zat aan het schip is onmiddellijk opdracht gegeven om het veroorzaken van de golfbeweging te stoppen”, aldus Witvliet. Tijdens de vergadering van de com missie voor algemene zaken ontstond enige hilariteit naar aanleiding van een opmerking van commissaris Wijn stroom. Tijdens de behandeling van de handhaving van de openbare orde rond de verlading van het radio-actief afval wilde het PvdA-raadslid Schilt meijer de schuld voor het uit de hand lopen van het politieoptreden niet uit sluitend bij de politieagenten leggen, maar ook bij de top. „Blijkbaar zit door het gehele politieapparaat, van hoog tot laag, iets fout. Dat besef je pas goed als je ziet dat commissaris Wijn stroom een jonge demonstrant een ge weldige schop onder zijn kont geeft als die jongen een loopplank in het water duwt. 102-jarige laat weinig te wensen over. Hij voelt zich nog best in zijn huis aan de Wijkerstraatweg. Van een bejaardente huis wil hij in de verste verte niet horen. )ben dat be- ijke Het op l. Op de kruising Stationsweg-Kanaaldijk in IJmuiden werd hij met zijn brommer aangereden door een 21-jarige automobi list uit die plaats. Door onverhoeds oversteken van de bromfietsberijder kon de laatste hem niet meer ontwijken. Met zeer zwaar schedelletsel werd hij via het IJmuidense Zeeweg Ziekenhuis overge bracht naar Leiden. F' Sinds enkele weken is zijn 76-jarige zoon op be zoek om zijn verjaardag mee te vieren. Pieter Zaaijer junior is op 23- jarige leeftijd naar Van couver in Canada geëmi greerd. Sinds die tijd is hij twaalf maal bij zijn vader op bezoek ge weest. De laatste vier jaar heeft hij elke keer de verjaardag van zijn vader meegevierd. Al hoewel de Canadees ge boren en getogen is in Wijkeroog, wil hij voor geen goud voorgoed te rug naar Nederland. MAANDAG VERTROKKEN: Arrow, IJmuiden, Poole; Transvag, Drammen; Seernell, Antwerpen; Esteburg, Bor deaux; Sylvo, Velsen, Rotterdam; Rita Doelling, Hamburg; Hammonia, Bremen; Rijnborg, Zaandam, Delfzijl; Ems, Go thenburg; Saturnus, IJmuiden, Delfzijl; Plancius, Goole; Delos, Aarhus; Aurora, Jiowdendijke; Christine Maria, Annan; Smit Lloyd 23, Velsen, Cont. Plat; Trans Vik, Bergen; Netty, Goole; Slijpmachine. Waarschijnlijk in het weekend is ingebroken in het in aanbouw zijnde belastingkantoor op de hoek van de Plesmanweg en de Jan Ligthartstraat in Heemskerk. Een koffiezetapparaat en een klauwhamer werden op het terrein ter- ruggevonden. Met die hamer is een deur van een keet geforceerd, waaruit een snij machine wordt vermist. Uit het belasting kantoor zelf wordt verder niets vermist. MAANDAG AANGEKOMEN: Go Go Runner, Cuba; Otto, IJmuiden, Frederiks- vaerk; Tianlin, IJmuiden, Antwerpen; La ke Berryessa, Palua; Arklow Down, Swansea; Emsland, Rotterdam; Schip persgracht, Lapolisé; Mevrouw Harmsen, die ooggetuige was bij het opbreken van de blokkade aan de Buitenspuikade op dinsdag 19 juni, om schreef het politieoptreden in haar brief aan burgemeester en raadsleden als „een walgelijke vertoning”. Burgemeester Mo lendijk bestreed deze kwalificatie in zijn antwoord, hij was van mening dat de I DINSDAG AANGEKOMEN: Lynx, Aberdeen; Lapland, Hamina; Carpe Diem 2, Belfast, IJmuiden; Burgemeester P. J. Molendijk kwam maan dagavond opa P. Zaaijer persoonlijk feliciteren met zijn 102de verjaar dag aan de Wijkerstraat weg in Velsen-Noord. Kort voor het moment waarop de blokkade verbroken werd en het eerste incident een smet zou werpen op het politieoptreden. Op de voorgrond de demonstranten, op de achtergrond zijn de 1 politieagenten in aantocht. V De aanleiding van de deining die in juni ontstond in IJmuiden: het verladen van vaten met radio-actief af val in een schip (de ..Marijke Smits") de vaten in zee gedumpt worden. De besommingen waren: KW 4 20.100,- KW 11 27.900,-; KW 22 U 34.200,-; KW 34 21.500,-; KW 45 7.300,-; KW 51 15.800,-; KW 88 20.800,-; KW 123 42.400,-; KW 137 141 ƒ15.600.-; KW 145 167 19.400,-; KW 173 185 14.600,-; KW 189 194 ƒ20.100.-; KW 226 ƒ9.000,-; SCH ƒ8.300,-; WR 57 ƒ13.100,-; IJM 24 ƒ22.400,-; KW 115 ƒ29.100,-; KW 154 ƒ25.000,-; IJM 207 15.200,-; IJM 209 16.800,- a&eV. Bromfietser. Een achterom kijkende 19- jarige bromfietser uit Alkmaar reed maandagmorgen in de Heemskerkse Maasstraat tegen een auto aan, die de bestuurder net tot stilstand had gebracht. De jongen is met diepe snijwonden naar het ziekenhuis gebracht. DEN HELDER. In de week van 13 tot en met 17 augustus werden door 66 kot ters de volgende hoeveelheden vis aange voerd: 19.420 kg tong 353.498,17 24,51- 12,16, 13.336 kg tarbot 107.430,73 17,97- 5,17, 127.480 kg schol 277.936,91 3,00-1,14, 17. 745 kg kabeljauw 35.581,94 3,85-1,11, 2.018 kg griet 12.346,80 7,08-4,22, 18.085 kg schar 23.651,03 2,03-0,64, 3.593 kg wijting 4.532,26 2,20-0,94, 67.574 kg diversen 223.975,82. Totaal 269.253 kg, 1.038.951.66. <-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5