Directeur Lagerwey van sociale dienst over banenmarkt: banenmarkt Vicon DANSLES? r. GRIEK! GREVEN EN VAN DE GEIJN VAN HET GAK: 1‘ Het Noordhollands Philharmonisch Orkest Dirigent: Jan Stulen Daniel Wayenberg Louis van Dijk Dinsdag 4 september Concertgebouw - Haarlem 9 1979 AUGUSTUS DINSDAG 2 1 8 door Cor Boos en Pieter Taffijn banenmarkt Haarlem Aanvang: 20.15 uur. Zaal open: 19.30 uur 4 f Uitkeringen Kaartverkoop bij de Rabobank en de kantoren van het Haarlems Dagblad, de Beverwijkse Courant en de IJmuider Courant. Toegangsprijs f. 10,per persoon, waarvan f. 2,50 bestemd is voor het Rode Kruis. donderdag 23 aug kennemersporthal 9 30 - 21 30 flonkerend vertolkt door: Beroep Passend werk Verdiencapaciteit SS, Ziektewet Promconcerten. mogelijk Dahnhsitl* gemaakt door de nOUtlüOlln LflH het Haarlems Dagblad, deBeverwijkse Courant en de IJmuider Courant. HAARLEM. „Door het directe contact tussen werkgever en werkzoekenden kun je beter inspelen op vraag en aanbod en zijn de kansen op succes groter. Daarom kijk ik met belangstelling uit naar de banenmarkt. Zij leidt zelfs tot de bewustwording in brede lagen van de bevolking dat er niet alleen sprake is van een structureel probleem,” aldus drs. A. Lagerwey, directeur van de gemeentelijke sociale dienst in Haarlem. Hij meent dat de markt veel werkzoeken den weer moed kan geven én hun duidelijk maakt dat er echt nog vacatures zijn. Loonaanvulling Ai Iwi groter door direct contact C. Schade en drs. A Lagerwey (ADVERTENTIE) Van links naar rechts: J. Vosse, wel te vereenvoudigen (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I concerten Op initiatief van de stadsredactie van deze krant hebben de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken en de Gewestelijke Arbeidsbureaus van Haarlem. Hoofddorp en IJmond een banenmarkt georganiseerd, die donderdag 23 augustus in de Kennemer Sporthal wordt gehouden. Van half tien 's morgens tot half tien ’s avonds zullen rond de tweehonderd werkgevers in totaal ongeveer viereneenhalfduizend vacatures hebben aan te bieden. In deze krant zult u tot en met woensdag artikelen vinden, die in nauw verband staan met deze banenmarkt. Vandaag artikelen over de gemeentelijke sociale dienst en het Gemeenschappelijke Administratiekantoor (GAK). A.s. vrijdag om 20.30 uur onze speciale ontmoetingsavond voor echtparen. Gratis entree! U komt toch ook? Inschrijving voor diverse clubs nog mogelijk dagelijks van 19.00-21.00 uur. Elke zondag vrij dansen op de modernste muziek. Aanvang 20.30 uur. In ons eerste artikel van 13 augustus kwamen onder meer de vacatures bij machinefabriek Vicon in Nieuw Ven nep ter sprake. Manager drs. F. M. Spruyt van personele en sociale zaken wilde daar graag nog wat aan toevoe gen. De in zijn bedrijf verrichte pro- duktiewerkzaamheden zijn niet van ongeschoolde arbeid, zo laat hij we ten. „In een grote en langdurige adver tentiecampagne hebben wij getracht duidelijk te maken dat Vicon werk heeft voor vakmensen, geschoold via een lts- of mts-opleiding. Ook de opmerking over de moeilijk heden met de cao voor de metaalindus trie behoeft volgens hem enige nuance ring. „De cao biedt voldoende moge lijkheden om tot een aantrekkelijk pakket arbeidsvoorwaarden te komen, waarbij wij ons ervan bewust zijn, dat wij steeds attent moeten zijn op ont wikkelingen in maatschappelijke op vattingen hierover. Ook Vicon heeft te maken met een wervingsproblematiek. Wij zouden nog zeer veel vakmensen kunnen gebruiken, doch de situatie op de arbeidsmarkt in deze regio maakt de vervulling van een groot aantal pro- duktievacatures niet eenvoudig. Uiter aard is ons streven er constant op gericht om de bezetting toch zoveel mogelijk op een verantwoord peil te krijgen?’ Deze cijfers geven een beeld van de omvang van het GAK dat 27 door termi nals verbonden kantoren in ons land heeft. Het bestuur wordt gevormd door vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers van de bedrijfsverenigingen die hun administratie aan het GAK heb ben opgedragen. Hij benadrukt dat het in de huidige tijd veel moeilijker is de mensen te motiveren om werk te zoeken dan vroeger. „De denk beelden over de noodzaak van arbeid zijn veranderd. Maar wij hebben geen kans om te zweven, we hebben met wetten en regelingen te maken en we zijn er redelijk De banenmarkt is op deze dag bereikbaar onder telefoon 023-258701‘(7 lijnen) Zijlweg 49, Haarlem. Tel 326906 muziekfeest voor iedereen gen, aldus Schade. Bij de werklozen zitten ook mensen die een opleiding volgden die niet aansluit op wat de werkgevers vra gen. De sociale dienst kan deskundige adviezen geven over omscholingsmoge- lijkheden. Schoolverlaters die niet aan de slag kunnen, doen er eveneens goed aan bij de dienst te informeren wanneer zij voor een uitkering in aanmerking komen. Het idee van de banenmarkt is volgens Lagerwey bij zijn dienst bijzonder positief ontvangen en zal door de dienstverleners ook worden bezocht. Vosse denkt dat het best mogelijk is dat ze daar banen zien die geschikt zijn voor ingeschreven werkzoe kenden. Via het arbeidsbureau zullen zij daar dan op gewezen worden. Deo werk zal makkelijker gegeven wor den naarmate de werkloosheid groter is. In het noorden van ons land zorgt het voor een stukje vrijetijdsbesteding, maar in deze regio hebben we behoefte aan pro- duktieve mensen.” Een project dat de aandacht verdient is volgens Lagerwey De Schalm in Haarlem dat door werklo zen met medewerking van de gemeente is opgezet. De verzekerde werknemer heeft uitge breide beroepsmogelijkheden als hij het met een beslissing van het GAK of de GMD niet eens is. Dit loopt via de Raad van Broep, die alle gegevens ter beschik king krijgt. Indien nodig is hoger beroep mogelijk in Utrecht terwijl men ook een advocaat in de arm kan nemen. Bij elke beslissing geeft het GAK de beroepsmoge lijkheden duidelijk aan. Als overkoepe lend orgaan heeft de Sociale Verzeke ringsraad (SVR) een belangrijke controle rende functie op de uitvoering van de wetten. Van de Geyn is weinig gelukkig met het grote aantal wetten en regelingen voor ziekte en werkloosheid. Hij acht het moge lijk te komen tot één loondervingswet en één loket sociale verzekering. Een vereen voudiging die veel goedkoper zou ,zijn. Greven onderschrijft deze privégedachte maar benadrukt dat politiek bepaald zal moeten worden hoe het een en ander zich zal gaan ontwikkelen. Het GAK staat niets anders te doen dan elke ^verandering die de overheid aankondigt uit te voeren. Een geluk daarbij is, dat de deskundigheid bij de bedrijfsverenigingen en het GAK voor de overheid aanleiding is vooraf goed overleg te plegen. Hij kan moeilijk voorspellen hoeveel werklozen die hun uitkering via de socia le dienst ontvangen er kansen hebben op een baan. Volgens de heer J. Vosse van de afdeling werklozen rijksregelingen zaten eind december 560 mensen in Haarlem in de WWV (Wet Werkloosheidsvoorziening) en 335 in de RWW (Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers). Het is een mo mentopname, omdat er veel wijzigingen zijn. Bijvoorbeeld in één periode 549 in schrijvingen en 500 uitschrijvingen in de RWW, met name veroorzaakt door schoolverlaters die snel werk vinden. Vosse benadrukt dat de mensen boven 58 de grootste problemen hebben met het vinden van werk. Hij schat dat niet meer dan een tiental van de werklozen die bij sociale zaken zijn ingeschreven op de banenmarkt succes zal hebben. In het kader van de AAW kunnen de bedrijfsverenigingen op advies van de GMD voorzieningen treffen ter verbete ring van de werk- of leefsituatie. Het aan passen van een machine bijvoorbeeld voor een werknemer die een arm mist. Maar ook de aanschaf van een rolstoel of auto of vervoersvoorziening vergroten de mogelijkheid om mensen met een handi cap aan werk te helpen. In hoeverre sprake is van passende ar beid wordt steeds individueel met de werkloze besproken. Bij weigering van een baan buigt zich een commissie over deze zaak, er zitten vertegenwoordigers in van vakverenigingen, het ministerie van Sociale Zaken en de sociale dienst. Op deze wijze wordt de objectiviteit gewaar borgd. Uiteindelijk gaat het erom de be schikbaarheid uit te breiden van de man of vrouw die in hun eigen vak geen werk kunnen vinden. De maatschappelijk werkers bij dé sociale dienst beoordelen elk geval afzonderlijk, waarbij de vele regelingen het raamwerk vormen waar binnen mogelijkheden moeten worden ge vonden, aldus Lagerwey. G reven vindt dat er op het terrein van de sociale verzekeringen veel vereenvou digingen doorgevoerd zouden kunnen worden. Na 52 weken gaat iemand die ziek is bijvoorbeeld over naar de AAWWAO en dan pas moet wettelijk door de GMD een advies aan de bedrijfsvereniging wor den gegeven over de resterende verdien capaciteit van de betreffende man of vrouw. „Gelukkig gebeurt het op basis van informele samenwerking bij ons al dat na vier en acht maanden ziekte wordt gekeken in hoeverre de werknemers in de te verwachten AAW/WAO-situatie nog in het eigen werk terug kan. Hoe eerder de GMD met reïntegratie begint hoe beter”. „De wettelijke grens van één jaar is im mers een verzonnen willekeurige perio de”. laat Van de Geijn er op volgen. Het ziekteverzuim nadert volgens Gra ven de tien percent, maar dit verschilt sterk per bedrijfstak en onderneming. Op verzoek van werkgevers of bedrijfsvere nigingen bezoekt hij soms firma’s om te overleggen wat de oorzaak van verzuim is en hoe het teruggedrongen zou kunnen worden. „Onze adviezen kunnen betrek king hebben op de medische keuring van nieuwe werknemers, de sfeer, het sociale beleid. Maar het blijft een vrijblijvende zaak. Soms wenst een werkgever een be zoek van een rapporteur aan mensen die altijd op bepaalde dagen ziek wegblijven. Af en toe kunnen we .een vuist maken door een uitkering aan een werknemer te weigeren. Het GAK heeft ook een centrale veiligheidsdienst die op verzoek gevaarlij ke werkomstandigheden in bedrijven op spoort en adviezen geeft om hierin veran dering te brengen. Dit kan leiden tot voor koming of vermindering van ongevallen". Hoewel in de volksmond altijd over ziektecontroleurs wordt gesproken is er volgens GAK-directeur H. B. Graven geen sprake van controle. De man, die bij eèn zieke op bezoek komt, de rapporteur, ver zamelt gegevens over het ziektegeval en die worden door een arts beoordeeld. Uit de aard weet de rapporteur dat iemand met een gebroken been niet aan het werk kan, maar niet altijd liggen de zaken zo duidelijk, aldus Graven. Als daar aanlei ding voor is kan een verzkeringsdeskundi- ge zelf een onderzoek instellen. Bij blij vende ziekte (na één jaar treedt de AAW/ WAO in .werking) wordt volgens adjunct- directeqr mr. G. van de Geijn door de GMD beoordeeld of iemand weer in het arbeidsproces kan worden ingeschakeld en op welke wijze, door aangepast werk, na omscholing of minder uren arbeid. HAARLEM. In een moderne kan toorflat in Schalkwijk is het Gemeen schappelijk Administratiekantoor (GAK) gevestigd, dat voor zestien be drijfsverenigingen de administratie ver zorgt, maar ook voor de onafhankelijk opererende Gemeenschappelijke Medi sche'Dienst (GMD) die in hetzelfde ge bouw is gehuisvest. De GMD houdt zich bezig met het begeleiden van gedeeltelijk arbeidsongeschikten naar aangepast werk. Het GAK zorgt voor de uitvoering van de ziektewet, de werkloosheidswet, wet op de arbeidsongeschiktheidsverze kering (WAO) en de algemene arbeidson geschiktheidswet (AAW). Vorig jaar keerde het GAK 2,6 miljard uit voor 33 miljoen ziektedagen. Op grond van de WAO en AAW werd aan 380.292 mensen ruim 7,3 miljard uitgekeerd voor 102 miljoen uitkeringsdagen. Het aantal uit keringsgerechtigden steeg vorig jaar met 58.000. In 152.000 gevallen werd een WW- uitkering verstrekt tot een bedrag van zeshonderd miljoen gulden. „Omdat het aantal motieven net zo groot is als het aantal mensen, is het noodzakelijk ze individueel te beoordelen; wat hier ook wordt gedaan. De werkloos- heidsbestrijdingsmiddelen zijn een war- i boel en dit zou vereenvoudigd moeten worden. Er zijn wel twintig'arbeidsverrui- mende regelingen en daar is veel misver- stand over, onze mensen kennen ze ook niet allemaal. Één van de mogelijkheden is de loonsuppletie. Werklozen die werk aannemen voor een lager loon dat ze eer der verdienden krijgen in principe een aanvulling tot 85 percent. Het arbeidsbu reau moet hier toestemming voor geven, j wij zorgen voor de uitkering.” De gemeentelijke sociale dienst krijgt te I maken met mensen die langer dan een half jaar werkloos zijn en van de WW naar de WWV overgaan. Maar ook mensen die geen recht hebben op WW komen in de WWV met een uitkering die 75 percent van het laatstverdiende dagloon is. Als regel duurt de WWV-uitkering twee jaar, waar na de werkloze op grond van de algemene bijstandswet een RWW-vergoeding krijgt die voorziet in de allernoodzakelijkste kosten van levensonderhoud. De RWV is van onbepaalde duur. Schoolverlaters die geen werk kunnen vinden hebben geen recht op WW of WWV maar kunnen wel in aanmerking komen voor RWW én ook ex- zelfstandigen. Tijdens ziekte gaan de RWW- en WWV-uitkeringen gewoon door, maar men moet zich wel ziek melden bij de gemeentelijke sociale dienst, omdat er van wordt uitgegaan dat de ingeschreve nen zich beschikbaar houden om aange boden passend werk te doen. Bovendien heeft de dienst te maken met WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) die inhoudt dat werk geschapen wordt voor mensen die er wegens lichamelijke of geestelijke tekort komingen niet in slagen arbeid te vinden. Dat het Werkvoorzieningsschap Zuid- Kennemerland klaagt dat zo weinig ge handicapten en gedeeltelijk afgekeurde mensen worden doorverwezen door socia le zaken en andere instanties, vindt Scha de niet helemaal terecht. „Ze willen gemo tiveerde mensen en als we ze hebben gemotiveerd, blijken er daar allerlei be lemmeringen voor plaatsing. Bovendien is ïiet wel zo dat de werknemers er ongewild een stempel krijgen opgedrukt en van doorstroming naar het particuliere be drijfsleven komt niets terecht.” Vosse er kent echter dat aan de informatiever strekking over de sociale werkplaats wel iets heeft gemankeerd. „We doen er nu wel wat aan, maar een groot deel komt er gezien de leeftijd toch niet meer voor in aanmerking. Mede door de 58/-jarige re- 'geling voor vervroegde afvloeiing”. La gerwey benadrukt het Werkvoorzienings schap echter als een belangrijke opvang mogelijkheid. in geslaagd die goed uit te voeren. Soms zijn er wel eens conflicten waar je uit moet zien te komen.” Volgens Schade komt dat ook omdat de dienst niet alleen te maken heeft met de sociale problemen van de werklozen maar ook met hun uit keringen. Lagerwey: „Wij verschaffen ons zelf werk door mensen die de voordeur uitgaan, achterom weer binnen te laten voor betaling”. De vermenging van socia le en financiële problemen manifesteert zich volgens hem vooral na de WWV, omdat dan het eigen vermogen en de woning een rol gaan spelen bij de uitke ring. „Vanuit de wet gezien is het begrijpe lijk, maar bij de cliënt komt het erg hard aan”. Wat dit betreft is een WAO’er vaak gunstiger af benadrukt Schade, hoewel de Wet Arbeidsongeschiktheidsverzekering de negatieve klank heeft dat men is uitge schakeld. Momenteel is er wel een studie gaande om deze uitkeringen gelijk te maken. Een groep die er ook moeilijk toe ge bracht kan worden aan de slag te gaan zijn volgens Vosse de werklozen die na een fusie of reorganisatie van de ex-werk gever tot honderd procent aangevuld krij gen op hun uitkering, zodat het inkomen gelijk is aan het laatstverdiende salaris. Ze beschouwen zich als gepensioneerden, maar de sociale dienst moet pogingen blijven doen ze weer aan het werk te krijgen. Schade begrijpt overigens niet dat de werkgevers die zo om mensen zitten te springen niet kiezen uit de groep veertig-plussers. Uit alles blijkt namelijk dat iemand die veertig is tot de ouderen worden gerekend en dat verklaart waar om het werklozenprobleem zich hoofdza kelijk afspeelt in de categorie 40-50-jarig- Het GAK verzorgt ook de werkloosheidsuitkering WW voor maxi maal zes maanden, waarna de gemeente lijke sociale diensten het overnemen in de WWV. De relatie met de gewestelijke ar beidsbureaus bestaat formeel aleen uit het controleren of de man of vrouw zich daar als werkloze heeft laten inschrijven, omdat dit een voorwaarde is om tot uitke ring te mogen overgaan. Het GAK mag niet bemiddelen, dat is een taak voor het arbeidsbureau. De primaire taak blijft te controleren of iemand zijn best doet om aan werk te komen, wat ook gestimuleerd wordt. Greven: „Je zou zeggen bij zoveel vaca tures hoeven toch niet zoveel mensen in de WW te zitten, maar het probleem is dat vraag en aanbod niet op elkaar aanslui ten”. Hij benadrukt dat de GMD de moei lijke taak heeft mensen die voor 15 tot 80 procent zijn afgekerud naar passend werk te begeleiden en dan een bedrijf te vinden dat zo iemand kan plaatsen. „Voor mensen die lang uit het arbeidsproces zijn is het toch al moeilijk weer aan de slag te komen. De ondernemers zien ook de ver hoogde risico’s van ziekte. Bovendien, de factor arbeid verandert ook, arbeid adelt 1 niet zoveel meer”. Werklozen mogen tegenwoordig klusjes doen. Het zogenaamde pro Deo werk is gereglementeerd in een 9-puntensysteem, dat onder meer inhoudt dat geen winst gemaakt mag worden en de arbeid ver richt wordt in de welzijns- of culturele sectoren. Lagerwey toont zich happy met de regeling en vindt dat er meer van deze regeling gebruik gemaakt zou moeten worden. „Maar ik geef toe dat je er geen zicht meer op hebt en er toch verantwoor delijk voor bent. Als de financiële kraan voor welzijnsvoorzieningen verder wordt dichtgedraaid, is de kans groot dat er meer aanvragen komen voor pro Deo werk.” Vosse is het er niet mee eens dat de WWV misbruikt wordt om produktieve arbeid te bekostigen als er subsidiemoge lijkheden zijn. „De toestemming voor pro If” Kansen voor werkzoekenden Sociale verzekeringen De heer C. Schade van bureau dienst- -verlening ziet veel voordelen in dejaanen- markt voor hen die moeilijkheden hebben i met het schrijven van sollicitatiebrieven. „Door mondeling contact komt die groep nu misschien over de drempel.” Voor Lagerwey is het buiten discussie dat contacten van mens tot mens voor keur verdienen boven sollicitatiebrieven. Of de banenmarkt werkelijk rendement oplevert hangt volgens hem van veel fac toren af. Één daarvan is de woningnood in deze regio. Schade heeft de ervaring dat werkzoekenden steeds minder mobiel worden, of althans opgeven dat ze te lang en te ver moeten reizen en te vroeg moeten opstaan als ze de aangeboden functie ac- I cepteren. „Of het is om er van af te komen weet ik niet, maar het zijn argumenten die ik hier hoor.” Hoewel Lagerwey in het midden brengt dat in Amerika en Frank,- rijk anderhalf uur reizen om op het werk te komen heel gewoon is, voegt hij er aan toe dat bezwaren die werklozen aanvoe ren om een baan niet te accepteren in alle redelijkheid worden bekeken.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9