Succes en teleurstelling binnen één fado -avond NPO naar Parijs Russische Revolutie Bergense School is aandacht weer waard bibliotheek 1 Martzy was violiste met vurig temperament ’n Ei hoort erbij lil Over anarchisme en de Hooahoudt f 1 1 wij ontvingen 1 |S I Boycot tegen Griekse symfonie-orkesten •'Ai 15 1 Galerie Tholen legt accent op landschappen Morgen begint de abonnementsverkoop van serie C Kapitalisme, socialisme en democratie herdrukt I Jli liiii I F J| 'F 1 NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST - -Dubbelzachte Jonge- - AMSTERDAM. Hoe het precies in zijn werk is gegaan, onttrekt zich uiteraard aan je waarneming, maar dat er dinsdagavond tijdens de pauze harde woorden zijn gevallen zou een ieder nadien gewaar worden. Vóór de onderbreking een Amalia Rodrigues die in geen enkel opzicht haar reputatie als de koningin van de Portugese fado gestand doet, erna lijkt het alsof er sprake is van een ander concert. F Gestoofde vis met paprika (4 personen) Mao Amalia Rodrigues wisselvallig (ADVERTENTIES) JOHANNA MARTZY y (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 16 >5- Amalia Rodrigues tijdens haar Amsterdamse ootreden, dinsdagavond, (foto Lex van Rossen) ir Een belangrijk kenmerk van de Bergense school was het schilderen in de open lucht, 'plein air De meeste schilders waren bovendien behoorlijk reislustig zodat in hun toch al overdadige productie het landschap een dominante rol speelt. Dirk Filarski bijvoorbeeld reisde grote delen van Europa af om overal onderweg zijn onderwerpen te vinden. In het begin van de jaren dertig moet hij deze olieverf hebben gemaakt, waarschijnlijk een Bretons landschap. Het is een van de werken die bij de Galerie Tholen in Haarlem is te zien. De Bergense School als zodanig is in de jaren na de Tweede Wereldoorlog een zachte dood gestorven. Gestel, Mommie, Schwarz en Els Berg waren al in de oor logsjaren overleden, maar ze hadden wel licht ook niet kunnen voorkomen dat de beweging in de jaren vijftig geen ant woord kon vinden op de vernieuwings drang die de beeldende kunst alom kende. De Bergense School, ontstaan min of meer als een reactie op de tonalistische Haagse School, zag zich geconfronteerd met andere reacties. De stoere, vaak zelfs ruige wijze van schilderen met zijn don ker koloriet en breed aangezette lijnen, is niet meer teruggekomen. In dat historisch perspectief gezien, verdient deze tentoon stelling een aanbeveling om te worden gezien, al was het alleen maar dat het een stijl betreft, die ondanks haar museale karakter, nog volop weet te boeien. Vanmorgen zijn de musici van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest per trein vertrokken naar Parijs. Het NPO maakt deze concert reis op uitnodiging van het Festival de Paris. Het zal in de Franse hoofdstad con- (Tot 28 augustus, geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 11-17 uur), CEES STRAUS 4 a 2 nozele Perompompom van Peret of het matige Zumbalé zijn snel vergeten als de tweede serie liederen wel een op hoog niveau staande interpretatie krijgt. Tijdens enkele van de dan volgende goede momenten laat de zo langzamer hand de zes kruisjas naderende Rodrigues horen welk een glans en souplesse haar stem vroeger wel niet bezeten moet heb ben, want het gemakkelijk overslaan van het ene in het andere register, de vocale buitelingen, zijn er nog steeds. Weliswaar mist zij de vroegere subtiliteit die haar liederen tot een smachtende klacht maak ten, maar de routine en het niveau ervan zijn nog steeds aanwezig. Begeleid door een formeel en correct spelend trio (met viola, akoestische bas en gitarra) worden Povo Que Lavas No Rio, Mi Floredo, Barco Negro, Ai Mouraria en Mané Chiné tot even- zo vele hoogtepun ten. Timide vraagt Rodrigues tenslotte of het publiek toch nog een lied wil meezin gen. Het klaart de atmosfeer volledig. JOHN OOMKES Gestel zou later vrijwel nooit meer naar het menselijk figuur schilderen, zoals trouwens weinig Bergense schilders de den. Daarmee komen we aan een van de kernpunten die deze schilders gemeen haddfen: ze benaderden de natuur (in de meest letterlijke betekenis de natuur bui ten) als een gegeven waaraan de mens part noch deel had. In deze visie werden ze be-nvloed door het post-impressioniè- me (Cézanne, Van Gogh) dat hun met de komt van Le Fauconnier in de beginjaren TO naar Nederland was doorgegeven. HAARLEM. Nog steeds valt het niet helemaal te verklaren dat er sinds een klein aantal jaren een groeiende belangstelling is te merken voor het Hollandse expressio- i nisme, zoals zich dat grofweg in de periode tussen de twee wereldoorlogen manifes teerde. Die interesse lijkt volslagen vreemd aan de huidige mode van het realisme dat met zijn fijnschilders wel heel erg ver van de met veel grovere middelen werkende expressionisten afstaat. Dat Hollandse expressionisme, geschraagd op twee poten, te weten de Groninger Ploeg en de Bergense School, weet niettemin zijn weg te vinden naar de verzamelaar, getuige de goede prijzen die op veilingen en in de handel wordt gemaakt. Zo kan het gebeuren dat de galerie van Henk Tholen (in de Anegang in Haarlem), zelf afkomstig uit het Noortlhollandse Bergen, een ruim opgezette expositie aan deze school kan wijden, in de hoop dat er een nieuwe generatië van verzamelaars voor bestaat. De meeste werken die hij voor deze tentoonstelling bijeenbracht, zijn van een wat oudere groep collection- I neurs afkomstig, maar de prijzen verhou den zich zodanig tot wat er elders op de markt komt, dat een jonge, aankomende L verzamelaar hier ook financieel gezien, zijn hart mag ophalen. Het zou geen goede zaak zijn de Bergen se School te verklaren aan de hand van wat Galerie Tholen er hier van laat zien. De expositie legt heel andere accenten op de „Bergense” schilders dan die welke gewoonlijk tot hun meest karakteristieke worden gerekend. Representatieve wer ken hangen er bij Tholen zeker maar den geldt dat alleen voor de betrokken schil ders, niet voor de groep in zijn totaliteit. Zo vind je van Leo Gestel een nogal academisch geschilderd portret van de echtgenote van Piet Boendermaker die zoveel werk van de Bergense School ver zamelde. Gestel, vaak beschouwd als de grootste van deze beweging, laat in dit werk niets zien van de stijl die hij, waar schijnlijk in een later stadium, zo boeiend wist te vertolken. Het is een portret gewor den dat rechtstreeks teruggrijpt op de lessen die Gestel van August Allebé moet hebben gekregen, getrouw naar de natuur geschilderd met een goede observatie van de persoonlijkheid van het onderwerp. Tholen heeft fraaie landschappen we ten te bemachtigen (Filarski bijvoorbeeld, maar ook Van Blaaderen, Gestel, Colnot en Kuyten), maar doet dan aan het stille ven geen recht, minstens een even sterk ontwikkeld onderwerp bij de Bergenaren. Hoewel Arnout Colnot nog leeft, bestaat de Bergense School als beweging niet meer. Colnot, al in de negentig, Schildert nauwelijks meet, maar heeft dat tot op hoge leeftijd wel nog gedaan. Bij Tholen zijn schilderijen te zien uit verschillende perioden, zowel van voor als van na de Tweede Wereldoorlog, die in alle gevallen getuigen van zijn grote voorkeur voor een heel somber en melancholisch palet, met verf die in dikke lagen wordt opgebracht, bijna als een materieschilder dat doet. Bakoenin koos in de Frans-Duitse oor log onomwonden partij voor de Fransen die hij op grond van hun opstandig verle den (Franse revolutie) nog wel in staat achtte zich los te maken van hun reactio naire regering onder Napoleon III. De Fransman aan wie Bakoenin zijn brief richtte was Gaspard Blanc uit Lyon. Maar meer nog behelsde het schrijven een op roep aan de „Fraternité” het internatio nale genootschap van anarchisten. Het kan geen kwaad hier nog eens te onderstrepen dat de term „anarchisme”, tegen wil en dank, een eigen leven is gaan leiden. Vijanden van de libertaire socialis ten plakken er verdacht snel het etiket „terrorisme” op. Primair kan men onder anarchisme verstaan: „aanhangers van een staatloze maatschappij van vrije fede raties”. Het voortdurend mislukte streven naar het opheffen van de staat, een super anti-nationalisme eigenlijk, leverde de anarchisten haast vanzelfsprekend een nietsontziende haat op van het leger van staatsdienaren, zoals ambtenaren, militai ren en politici. Maar ook van het eeuwen oude staatsstaketsel de kerk. Al die krach ten hebben gezamenlijk niets nagelaten het anarchisme dat hun bestaansrecht dreigde aan te tasten met wortel en tak te vernietigen. Staatsterreur, waarvan talrij ke voorbeelden te geven zijn, zoals de Haymarketexeduties in de Verenigde Sta ten en de eindeloze reeks liquidaties onder de Russische tsaren, leidde tot individueel anarchisme van de daad. Wanneer een staatshoofd wordt vermoord, zo redeneer den deze enkelingen of in kleine groepen opererende anarchisten, is een deel van de staat, die wij bestrijden opgeruimd. Zij zagen echter over het hoofd dat juist zo’n moord een kolossale reactie tot gevolg zou hebben en uiteindelijk het tegenoverge stelde effect zou opleveren. De anarchisten die in Spanje fijdens de burgeroorlog (1936-1939) op massale aan hang konden rekenen, werden daar ver malen tussen de molenstenen van het fa scisme van Franco (per definitie staats- aanbidders) en het Stalin-communisme. In de Brief aan een Fransman wijst Bakoenin met herhaling op het verbond dat naar zijn mening arbeiders moeten sluiten met de boeren. Hij analyseert de tegenstelling stad-platteland en houdt de arbeiders voor het wantrouwen en de ver bittering van de boeren tegenover de ste deling te overwinnen door op te houden van verachting blijk te geven: „Verach ting waarvaA men het voorwerp is, wordt snel ontdekt, zelfs door kinderen, en nooit vergeven”. De verbittering van de boeren typeert Bakoenin als de grondslag en de voornaamste kracht van de reactie. Vernietiging van het beginsel van het gezag in alle mogelijke vormen noemt Bakoenin het voornaamste doel voor zijn volgelingen. Commentatoren die gezag onontbeerlijk vinden maar daar niet voor willen uitkomen verklaren vaak dat het anarchisme programloos is. Ze verwarren dan twee zaken: het anarchistisch pro gram is eenvoudig, maar de uitvoering lijkt onhaalbaar. Zes jaar voor zijn dood in 1876 schreef Michael Bakoenin een vurige oproep aan de Fransen. De Russische anarchist liet al zijn welsprekendheid de vrije loop om het verzet aan te wakkeren tegen de Pruisische oorlogsmachine die in 1870 over Frankrijk walste. „Brief aan een Fransman” heet een gedeelte van het geschrift, dat in een vertaling van drs. M. W. Blok is verschenen bij Het Wereldvenster in Baam. De uitgeverij start met het vlugschrift een nieuwe reeks onder de titel „Archief”. certen geven in de concert zaal van de Rechtenfaculteit van de gemeentelijke uni- versiteit. Donderdagavond speelt het NPO onder lei- ditg van de Franse dirigen- te Aviva Einhorn. Het be faamde Trio Ravel verleent het Internationaal Concours van Genè ve te hebben gewonnen, besloot zij zich aansluitend in Zwitserland te vestigen. Vanaf dat moment begon een we reldwijde carrière, waarbij vooral in de jaren vijftig triomfen werden ge vierd. In 1949 debuteerde Johanna Martzy in Amsterdam bij het Concert gebouworkest, waarna zij in de jaren vijftig èn zestig ook regelmatig de Ne derlandse provinciesteden bezocht om van haar grote liefde voor de toon kunst, in vioolspel van persoonlijke kleur, op superieure wijze te getuigen. Brief aan een Fransman door Michael Bakoe nin, uitgeverij Het Wereldvenster (Baarn), 12,50. De Russische Revolutie door Rosa Luxem burg, uitgeverij Het Wereldvenster, 12,50. Kapitalisme, socialisme en democratie door Joseph Schumpeter, uitgeverij De Haan (Haar lem), 39,50. „De kinderbeschermers” (over de kin derbescherming in Nederland) door Ru- die Kagie, uitgave Het Wereldvenster (ƒ25). „Volksgeneeskunst vroegerr en nu”, een bundeling huismiddeltjes uit het dro gistenblad Leven en Welzijn onder redac tie van drs. Swiet van Rossum met bijdra gen van J. Petiet, uitgave Combipress te Bladel 8,95). „Pijn is nooit fijn”, een bundel bijdra gen van de neurochirurg dr. M. P. A. M. de Grood uit het blad Leven en Welzijn, uit gave Combipress te Bladel 8,95). „Kritisch huizen kopen” (In binnen- en buitenland), handleiding voor koper en belegger, door Wim van der Kelijn en Jan de Galan, uitgave Het Spectrum 17,50). Stoof 4 gesneden uien, 250 g gesneden tomaten, 1 of 2 in schijven gesneden ontpitte paprika s in boter ot^^ olie in vuurvaste kom half gaar. Leg 600 g lichtgezouten filets (kabeljauw, wijting, schelvis) op de groente, verdeel stukjes boter erop en laat de afgedekte schaal 20 rrjin. in hete oven gaar worden. Bedruipen met tomatenketchup. Opdienen met aardappelpuree. k Doe meer met vis, omdat't zo lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten, 's-Gravenhage Buiten een schijnbaar moeiteloze techniek, trof Johanna Martzy’s spel vanwege een uitgesproken vurig tem perament, dat haar optredens in uitge breide programma’s van klassieke en vooral romantische werken, maar ook in weerbarstige composities als de sö- losonates en -partita’s van Bach, een ongewoon felle gloed verleende. Johanna Martzy, die in 1924 in Hon garije werd geboren en aldaar haar opleiding ontving aan de Franz Liszt- muziekacademie te Boedapest, trok al kort na de Tweede Wereldoorlog inter nationaal de aandacht met het winnen van belangrijke prijzen en het behalen van grote podiumsuccessen. Na in 1947 Kassa Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur, telefonisch 023-320994 van 12-15 uur. Tweede boekje in de reeks Archief heet De Russische revolutie. Het is een boeiend document van twee brochures, geschre ven door Rosa Luxemburg en het ander door vier anarchisten onder wie de Ame rikaanse Emma Goldberg. Aangevallen wordt de dictatuur van het proletariaat in de Sovjet-Unie na oktober 1917, die al spoedig uitmondde in een dictatuur van het partij-apparaat. De opstand van Kroonstad wordt door Alexander Berk man, Alexej Borovej, Alexander Schapiro en Goldberg als belangrijk keerpunt in de revolutie beschouwd: „Kroonstad, waar de gruwelijkste misdaad van de partijdic- tatuur is begaan”. Vertaalster van het boekje is C. E. van Amerongen-van Straten. Lange tijd uitverkocht was Kapitalisme, socialisme en democratie, de Nederlandse vertaling van het 36 jaar geleden versche nen standaardwerk van de Oostenrijkse econoom-historicus Joseph Schumpeter. HAARLEM. Begin deze week bereikte ons het bericht dat de vermaarde van oorsprong Hon gaarse violiste Johanna Martzy vorige week in Zwitserland is overleden. Talloze muziekliefhebbers uit de randstad zullen zich deze vioolvir- tuose nog herinneren. De vele ma len dat zij het Haarlems Concert gebouw aandeed, om er te musice ren als soliste bij het Noordhol lands Philharmonisch Orkest en vaker nog in combinatie met de pianist Jean Antonietti, met wie zij hier recitals gaf liet zij daarbij niet na om steeds bijzonder veel in druk te maken. aan dat concert solistische medewerking. Vrijdagavond musiceert het NPO nog een keer onder André Vander- noot, die met ingang van september definitief weg is bij het Noordhollandse orkest. Een afgeladen Amsterdamse Stads schouwburg ziet toe, voelt de spanning wegebben, raakt teleurgesteld en gaat ten slotte over tot boegeroep. Naz de pauze blijkt daarentegen weer eens hoe dicht succes en teleurstelling - zelfs binnen het tijdsbestek van een avond - bij elkaar kunnen liggen. „Ik voel me slecht, slecht”, zegt Amalia na afloop van de ovaties aan het eind van de avond. Van dichtbij gezien vormen de dikke lagen make-up geen pleister voor vermoeidheid en geen compensatie voor een langzaam vervallende schoonheid. Na reizen naar Brazilië en Canada is Rodri gues nauwelijks bestand tegen de misère die een Westeuropese toernee met zich meebrengt. Voor de pauze van het concert dat een stomverbaasd publiek gister avond te verwerken kreeg, is ze dientenge volge uit op publieksparticipatie. Gemak zucht dus. Wat dan voor fado moet doorgaan heeft net zo weinig met de bijna spreekwoorde lijke noodlotsgedachte te maken als Wal do de los Rios met Mózart. De ene meezin ger is nog niet achter de rug of Amalia doet al een nieuw verlokkend voorstek Om je heen groeit het onbehagen met de minuut. Niet het meeklappende auditori- 'um moet de avond maken, maar de ver antwoordelijke Rodrigues zelf. Aan het meetikken komt langzamerhand een ein de en aan de geprikkeldheid wordt uiting gegeven. Geroep om de fado. De kritiek is terecht. Amalia wil het haar vermoeide geest en lichaam wat ge makkelijker maken door zich zo min mo gelijk te storten in het vermoeiende werk om elke nieuwe fado opnieuw van een persoonlijke lading en frasering te voor zien. Na de pauze kan zij het plotseling wél. Ook al omdat de geluidsinstallatie dan beter staat afgesteld. Haar, toch wat heser geworden stem doorbreekt het dwangmatige karakter waaraan het zich kort daarvoren had onderworpen. Het oii- llllll Wiiufti Vrtiwimii «0* De Haari in Haarlem heeft er nu in paper- backformaat een derde druk van laten verschijnen. Over het algemeen is het signaleren van een nieuwe druk tamelijk ongebruikelijk, maar in dit geval kan het geen kwaad er op te wijzen dat het vijfde deel van Schumpeters werk een histori sche schets van een aantal socialistische partijen werd weggelaten. Bovendien zullen er op dit ondermaanse weinig lie den rondlopen of zich hebben voortbewo gen, die belast met zoveel geleerdheid als bij Schumpeter zo helder en gewoon over een onderwerp kunnen (konden) schrijven. Schumpeters boek, vertaald door dr. H. Daudt, is opgenomen in de reeks Tijd Contouren, waar de Oostenrijker zich be vindt in goed, gezelschap met Isaac Deut- scher, Margarete Buber-Neumann en Barbara Tuchman. JACOB LOOSJES AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Toonkunstenaars Bond (NTB) heeft zijn leden opgeroepen geen contrac ten af te sluiten met twee Atheense symfo nieorkesten en tevens het Festival van Athene in 1980 te mijden. Volgens de NTB proberen de twee or kesten, het Staats-symfonie-orkest en het Radio-symfonie-orkest, op het ogenblik in diverse Europese landen musici aan te trekken, terwijl de' Griekse orkestleden aan de dijk dreigen te worden gezet. De Internationale Federatie van Musici; waarbij ook de NTB is aangesloten, heeft nu een boycot-actie op touw gezet uit solidariteit met de Atheense'musici.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15