Aanvullend onderzoek naar effect stopkogel Uitlevering Rhoodie lijkt nu wel zeker van president Damiate Pers in openbaar” Opstandelingen in Afghanistan winnen terrein Janata-partij wil aftreden fei POLITIEKE VRIJHEID GEGARANDEERD Zeldenrust belooft rapport Kort geding van huisarts tegen Pleidooi Oostenrijkse minister: pensioenfonds De zuivering is kennelijk begonnen Journalist in DDR opgepakt Actie in Zwolle IJmuider Courant Vertrek mogelijk al vanavond ïi bloemenbon Nieuw-Zeeland en Australië tegen uitwijzing Turkse christenen „Homorapport niet aanvaardbaar voor alle bisschoppen” „China berecht Bende van Vier Mogelijk „fusie” I i I ir*. l!' If u 19 7 9 4 V WOENSDAG AUGUSTUS 2 2 v< 'l FW9 «re BINNEN- EN BUITENLAND va be di hc va ha va ge is< bt hé ge ve di (v ht st; in m de to i Zo n bloemenbon biedt de ontvanger de mogelijkheid zélf bloemen of planten te kiezen, (Van onze redactie buitenland) MANAGUA. De nieuwe regering van Nicaragua heeft gisteren een voorlopige grond wet gepubliceerd, die politieke vrijheid in de Middenameri- kaanse staat garandeert en de doodstraf afschaft. De wet voorziet er onder meer in dat werkende moe ders recht krijgen op overheidssteun voor hun kin deren. I II 1 kl s 11 ■w 1 /5a I Regering Nicaragua Gisteren is ook per decreet de uitzonde- Overdracht kennis I rf- De geroyeerde PvdA-leden v.l.n.r Gedeputeerde mevrouw I Martens, en de Statenleden Ft. Tamminga en B Brouwer 9 9 9 9 Geroyeerde PvdA-leden in beroep tegen besluit i I 1 i Sc De twee vroegere Britse koloniën spelen 147,50 i rj I I (Van onze redactie buitenland) PARIJS Het lijkt nu wel zeker, Fleurop Interflora staat garant voor uw Dloemengroet Konmginne gracnt 155 2514 AM Den Haag SYDNEY (AP). Australië en Nieuw- Zeeland voeren voorzichtige besprekin gen, gericht op meer samenwerking en wellicht op een uiteindelijk samengaan. Rhoodie zal daar moeten terechtstaan in verband met het zogeheten Muldergate- schandaal in Zuid-Afrika. Een woordvoerder van de Zuldafri- kaanse ambassade in Parijs zei vanmor gen, dat „de weg is geëffend” voor de Wie weet waar dat eindigt. Het zit erin dat er over drie jaar, bij de volgende Kamerverkiezingen, slechts een klein clubje is overgebleven. Het partijbe stuur snijdt zich hiermee diep in eigen vlees”, aldus mevrouw Martens. Het geroyeerde drietal blijft volgens mevrouw Martens voorlopig als zelf standige fractie, de Verontruste PvdA- socialisten, het Statenwerk doen. Beke ken wordt of bij de volgende Statenver kiezingen met een eigen lijst zal worden uitgekomen. „Het hangt van onze ach terban af, die echt niet klein is. Mogelijk komt er zelfs een alternatieve PvdA- lijst”, verklaarde mevrouw Martens gis teren. PvdA-wethouder J. Beyert uit Delfzijl heeft ook felle kritiek op het bestuursbe sluit geleverd. Hij was in de commissies, „Deze beslissing had ik niet voor mo gelijk gehouden in een socialistische partij. Dit geeft ons een slechte naam. Er wordt maar raak gedaan met mensen”. uitlevering van Rhoodie. En goedingelich- te kringen in Parijs lieten weten dat de Zuidafrikaan vanavond al zal vertrekken. Rhoodie werd gisteravond overgebracht naar een andere gevangenis. die vorig jaar werden ingesteld om het partijbestuur over een royement te advi seren, de „pleitbezorger” van mevrouw Martens. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN. Een journalist uit West- Duitsland is volgens het Oostduitse pers bureau ADN in Oost-Duitsland gearres teerd op verdenking van spionage. Als naam wordt slechts Peter F. opgegeven. Hij zou vorige week donderdag op heter daad zijn betrapt. De man zou al jaren lang een agent van de Westduitse geheime dienst zijn en werkzaam zijn als journalist en fotograaf. In Keulen deelden de uitgevers van het conservatieve dagblad Kölnische Rund schau mee dat de gearresteerde journalist Peter Feiten heet en als redacteur op het bureau van de krant in Schleiden in de Eifel werkte. Feiten had vorige week don derdag een vrije dag. Het dagblad liet weten via telexberichten van persbureaus van de arrestatie van een van haar journa listen kennis te hebben genomen. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije sche overwegingen. Verwacht wordt dat ministers van beide landen op korte termijn overleg zullen plegen over de oprichting van een soort Economische Gemeenschap. Nieuw-Zee land zou vooralsnog bezwaren hebben te gen politieke samensmelting. Het ziet er naar uit dat de besprekingen zich voorlopig vooral zullen richten op een eventuele douane-unie of vrijhandelsge- bied. In Nieuw-Zeeland bestaat de vrees dat Australië bij een „fusie” van de twee landen teveel zal domineren. HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 1 lix sei he ge di al: an de go aa m< lij ap va st; mi de vo gr ■N 4 a< le P' D S ei v; via VN-organisatie (Van onze redactie buitenland) WENEN. De Oostenrijkse minister voor Wetenschappelijk Onderzoek ei bl V) v< ei et in di O’ i ringstoestand met dertig dagen verlengd, die werd ingesteld nadat in juli het be wind van dictator Somoza ten val was gebracht. Deze toestand is echter niet van invloed op de nu afgekondigde voorlopige grondwet. „Ik denk dat de PvdA niet half beseft wat voor beslissing ze nu genomen heeft. Wij zijn niet de enigen in het land die zich zorgen maken over de koers van de partij. Een landelijke scheuring zit er dik in. Overal zitten verontruste leden die vermoedelijk gewipt zullen worden. „Zoiets heb ik tot nu toe alleen maar voor mogelijk gehouden in landen ten oosten van Berlijn. Maar hier kan dit blijkbaar ook. Mensen die het niet met alle standpunten in de partij eens zijn, worden gewoon gewipt. Een politieke doodstraf. Je moet blijkbaar elk beleid, ook al is het soms slecht, accepteren, anders rol je eruit”, aldus Beyert. Fractievoorzitter R. Vos van de PvdA in de Groninger Staten noemt het roye ment van het drietal „een logisch uit vloeisel van het bedrag van de drie vorig jaar." Volgens Vos heeft het drietal bui ten de fractie en het gewestelijk bestuur om contacten gelegd met CDA en WD waardoor een links college onmogelijk werd. Een dreigende scheuring in de PvdA acht Vos uitgesloten. ZWOLLE. Een groep inwoners van Zwolle is een wake begonnen in de Zwolse St. Thomaskerk tegen het besluit van staatssecretaris Haars van Justitie om 41 Turkse christenen uit te wijzen. Iedere 24 uur zal een deel van de groep door andere actievoerders worden ver vangen. De staatssecretaris zou gevraagd zijn haar besluit beter toe te lichten. Een woordvoerder van de groep zei niet te begrijpen waarom de regering duizend bootvluchtelingen in ons land wil toelaten en 41 Turkse christenen het land uit stuurt. landse Zaken) en De Ruiter (Justitie) er schriftelijk op wijzen dat een weloverwo gen en gedegen meningsvorming louter en alleen op basis van de twee rapporten van de commissie-Valken niet meer mogelijk is. Er is volgens het Kamerlid door recente ontwikkelingen, zoals tegenstrijdige con clusies over de aard van verwondingen die de stopkogel kan aanrichten, een nieu we situatie ontstaan. De PvdA-fractie vindt dat het rapport van de commissie- Valken nu „deels achterhaald en deels onvoldoende gefundeerd is”. NEW DELHI. Voorzitter Sjan- dra Sjechar van de Indiase Janata- partij heeft aangekondigd dat zijn fractie in het Hogerhuis tegen presi dent Sanjiva Reddy een procedure op gang zal brengen, die moet leiden tot diens aftreden („impeachment”), om dat de president de grondwet zou hebben geschonden. President Reddy kondigde vandaag nieuwe verkiezingen aan, die een eind moeten maken aan de politieke crisis, welke het land al maanden verlamt. De aankondiging van nieuwe verkiezingen vermoedelijk in november haalt een streep door de rekening van oppositielei der Ram, die de president had laten weten dat zijn Janata-partij op voldoende steun in het parlement kon rekenen voor het vormen van een nieuwe regering. Bij de nieuwe grondwet krijgen de Nica- raguanen het recht zich aan te sluiten bij organisaties en mogen politieke partijen worden opgericht van welke ideologie dan ook. Onder Somoza waren socialistische of communistische politieke partijen ver boden, evenals andere organisaties met „exotische doctrines”. Regeringswoordvoerder Manuel Espi noza verklaarde dat de grondwet van kracht zal blijven tot een nieuwe definitie ve grondwet is opgesteld door een com missie met wetgevende bevoegdheden. Deze commissie zal 33 leden tellen en wordt benoemd door sandinistische afge vaardigden, politici, vakbondsvertegen- woordigers en journalisten die hebben gevochten voor de omverwerping van het bewind-Somoza. In Nicaragua is de vrijheid van pers in ere hersteld en is tevens een wet ingetrok ken, waarbij autoriteiten werden gemach tigd om zonder betaling burgers te werk te stellen voor de gemeenschap. De nieuwe grondwet, „Statuut op de rechten en waarborgen van Nicaraguanen”, bepaalt niet alleen dat de doodstraf wordt afge schaft, maar verbiedt ook uitdrukkelijk marteling en wrede of onmenselijke straf fen. Niemand kan in de toekomst worden veroordeeld tot meer dan 30 jaar gevange nisstraf. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Morgen dient voor de president van de rechtbank een kort ge ding dat namens de Haagse huisarts F. Bouricius is aangespannen tegen de Stich ting Beroepspensioenfondsen Artsen in Utrecht. Bouricius, die ook bekendheid verwierf als publicist (onder andere door zijn onlangs verschenen boek „Hoe overleef ik mijn dokter?”) is een van de artsen, die al jarenlang strijden tegen de huns inziens te grote, ongecontroleerde, macht van dit pensioenfonds. Aanleiding tot het kort geding is het beslag dat het fonds heeft gelegd op huis en bankrekeningen van Bouricius ter ze kerstelling van haar vordering wegens premieschuld. Evenals sommige andere artsen weigert Bouricius de verplichte pensioenpremies af te dragen, omdat hij er bezwaar tegen heeft dat bestuur en directie van dit fonds een vrijwel absolute macht zouden hebben. Voorzover bekend, zijn op dit ogenblik in ons land een vijftiental artsen betrok ken bij procedures voor de rechter over hetzelfde onderwerp. de VN-commissaris voor wetenschap en technologie (UNCSTD) in Wenen. Een dergelijk voorstel is deze zomer ook al gedaan door ontwikkelingslanden op de UNCTAD-conferentie in Manilla. De Westduitse minister Volcker Hauff van Wetenschapszaken zei gisteren in We nen dat de ontwikkelingslanden een meer produktieve economie moeten krijgen „om het kwaad van de armoede bij de wortel aan te pakken”. Hij wees er op dat het gaat om de overlevingskansen van verscheidene hon derden miljoenen mensen te vergroten en niet om een „technologisch kolonalisme”. Openstelling van de markten van indu strielanden voor produkten uit de Derde Wereld is volgens Hauff de beste manier om een betere werkverdeling te krijgen. Wat dit betreft wees hij op het feit dat zijn land in 1977 voor 2,5 miljard gulden meer invoerde uit ontwikkelingslanden dan het exporteerde. Bovendien zou deze invoer voor een betrekkelijk groot deel bestaan uit halffabrikaten en eindpro dukten. De Russische afgevaardigde Germen Gwishiani zei gisteren dat als de mensheid de dreiging van een kernoorlog weet af te wenden en de bewapeningswedloop weet te stoppen, de wetenschap kan worden gebruikt om het lot van de miljoenen armen in de Derde Wereld te lenigen. De Chinese afgevaardigde Jiang Ming verklaarde direct hierna: „Degene die zijn mond vol heeft van ontspanningspolitiek gebruikt in feite zijn wetenschappelijke en technische verworvenheden om zich op grote schaal te bewapenen, zich van de meeste kernwapens te voorzien en om de wereldmacht In handen te krijgen”. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal W In Zuid-Afrika zal Rhoodie terecht moe ten staan op beschuldiging uit een geheim propagandafonds van het ministerie van Voorlichting 200.000 gulden te hebben ontvreemd. De verdachte heeft voortdu rend gedreigd tijdens een eventueel pro ces namen te zullen noemen van vooraan staande Zuidafrikaanse persoonlijkheden die eveneens in het Muldergateschandaal zouden zijn betrokken. Een woordvoerster van politiechef Val ken zei dat de commissie-Valken inder daad op een reactie wacht van dr. Zelden rust, die uiteindelijk gevoegd zal worden bij de officiële rapporten over vuistvuur- wapenonderzoek en munitie-onderzoek. De commissie-Valken had bij haar aan beveling om de stopkogel in produktie en in gebruik te nemen als munitie voor het nieuwe vuistvuurwapen van de Neder landse politie, de suggestie gewekt dat de keuze in de Bondsrepubliek zou vallen op introductie van de stopkogel. Dat bleek later onjuist. Het PvdA-Kamerlid Piet Stoffelen zal de betrokken ministers Wiegel (Binnen- 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 UTRECHT. Het is niet ge lukt om een discussiebijdrage over homofilie uit te brengen, die voor alle bisschoppen aanvaard baar is. De uiteindelijke tekst zal niet door alle bisschoppen in dank worden afgenomen. Dit zei de vice-voorzitter van de Katholieke Raad voor Kerk en Sa menleving, mevrouw mr. G. Hoynck van Papendrecht gisteren bij de pre sentatie van het rapport „Homofielen in de samenleving”. Het rapport is bedoeld als een bij drage in de discussie, die nodig werd geacht, nadat de katholieke kerk zich in 1977 niet had uitgesproken tegen de uitlatingen van de Amerikaanse Anita Bryant over homofielen. De Katholieke Raad voor Kerk en Sa menleving is van mening dat de han delwijze van Anita Bryant voor ka tholieken onaanvaardbaar is. Ook betreurt de raad het, dat er tijdens het opstellen van het rapport uitspraken werden gedaan door en kele bisschoppen, waarin de bezorgd heid over de morele aspecten de bo ventoon voerden. met deze gedachte op grond van economi- i „.„rrc- TT J PARIJS Het lijkt nu wel zeker, j dat de voormalige hoge functionaris van het Zuidafrikaanse ministerie van Voorlichting, Eschel Rhoodie, door Frankrijk aan Zuid-Afrika zal worden uitgeleverd. Frinberg heeft gepleit voor de oprichting van een speciale VN-organisatie voor de overdracht van wetenschappelijke en technische kennis van indu strielanden aan ontwikkelingslanden. Deze organisatie zou onder direct toe zicht moeten staan van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. Alle landen die belang stellen in deze overdracht van kennis zouden volgens het voorstel van Frinberg zitting moeten ne men. De Oostenrijkse minister deed haar voorstel vanmorgen op de conferentie van „De zuivering van de Partij van de Arbeid is kennelijk begonnen. Dit is het begin van het eind van de partij”, aldus gedeputeerde mevrouw I. Martens die samen met de leden B. J. Brouwer en R. Tamminga van de Groninger Staten werd geroyeerd. „Je kunt stellen dat Max (van den Berg, de nieuwe voorzitter die een linkse koers in de partij voorstaat - red.) het heeft gewonnen van Joop (den Uyl, die heeft verklaard meer stromingen binnen de partij te accepteren - red). Het machtsdenken van de activist Van den Berg heeft weerklank gevonden in de rest van het bestuur”, aldus mevrouw Martens. TOKIO (UPI). Het Japanse dagblad Mainitsji Sjimboen schrijft vandaag dat ie zogenaamde Bende van Vier in China nog dit jaar in het openbaar zullen wor den berecht. Hiertoe zou het Centraal Comité van de Chinese communistische partij hebben besloten. Ook buitenlanders zouden bij het pro ces worden toegelaten. De groep wordt ervan beschuldigd door links-radicale op vattingen de modernisering van China te hebben tegengewerkt. Maar omdat het viertal, onder wie Mao’s weduwe Tsjang Tsjing, ernstige zelfkritiek heeft geleverd, zouden geen doodstraffen worden uitge sproken, aldus het dagblad. ISLAMABAD (DPA). De islamiti sche opstandelingen in Afghanistan be heersen nu het grootste deel van de noord oostelijke provincie Koenar, zo is meege deeld door het persbureau PPI van het buurland Pakistan. In de steden Birkot, Asmar en Chigha Serai zouden de troepen van president Taraki in het nauw zijn gebracht. Een groot aantal soldaten zou zijn overgelopen naar de opstandige mojahedeen-bewe- ging. Volgens een woordvoerder van de Pa kistaanse oppositiepartij Nationale Alli antie zijn ongeveer vijftigduizend Af ghaanse burgers om het leven gekomen bij bombardementen die zouden zijn uit gevoerd door Russische piloten. De Sov- jet-Unie steunt het bewind van president Taraki. (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN-DEN HAAG. De drie door het partijbestuur geroy eerde Groningse PvdA-Statenleden gaan in beroep tegen de uitspraak van het hoofdbestuur. Binnen 30 dagen moeten zij beroep aanteke nen en binnen drie maanden daarna moet daarover een uitspraak komen. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM Patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, directeur van het Gewestelijk Geneeskundig Laboratorium, komt met een aanvullend onder zoek over de stopkogel. In het onderzoek zal dr. Zeldenrust zijn bevindingen vermelden over de wond-ballistische zijde van het munitieonderzöek. Dr. Zeldenrust heeft bevestigd dat hij de commissie-Valken een rapport zal aanbieden. publiceert grondwet 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4