Volksdansen ■k in Velserbeek an politienieuws t Nieuwe coördinatrice beklemtoont noodzaak ruimere huisvesting s Steun in commissie welzijn voor omstreden operasubsidie voor Oud-IJmuidenaren IJ l’ NOTA BEPLEIT OVERSTAP NAAR INSTANTIES BUITEN HET KAMP Enthousiast VOORWAARDE VOOR GROEI KREATIVITEITSCENTRUM it Behoedzaam Tekenend” Twijfels 5 iJMOND 19 7 9 AUGUSTUS 2 2 WOENSDAG 4 (Van een onzer verslaggevers) b '3 o o o o o 5 m het inder- ingen c. Dr. rt zal vertegenwoordigers dienstverlenende (welzijnsinstanties, ecl N. KLEYN VERHEUGT ZICH OP CONTACTEN MET BUURTBEWONERS Nieuwe wijkagent ziet goede toekomst (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Oud-IJmuiden heeft een nieuwe wijkagent; met ingang van 1 augustus is in die functie benoemd N. Kleyn, tot dan ingedeeld bij de surveillance dienst van de gemeentepolitie. De heer Kleyn volgt daarmee de vo rige wijkagent J. Tiets op die in middels in dienst is getreden bij de Rijkspolitie te water. Bridgen in de „Soos” VELSEN. Met uitschakeling van specifiek voor woonwagen bewoners bedoelde vormen van dienstverlening komt een ook van hogerhand aanbevolen integratie van deze bevolkingsgroep binnen handbereik. Met instandhouding van een afzonderlijk voorzienin genpakket wordt een duidelijk isolement ten opzichte van de burgerij (huizenbewoners) ge handhaafd dan wel in de hand gewerkt. Een werkgroep waarin van de sector buurt huiswerk, politie en gemeente-in- stanties) werkten die gedachte uit in de nota „Woonwagenbewoners mij ’n zorg” die dinsdagavond in de commissie welzijn volop stof tot discussie bood. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Vier jaar na de start van het Kreativiteitscen trum IJmond kan het punt „huis vesting” nog altijd het grootste knelpunt worden genoemd. Els beth van Heyningen, sinds 15 au gustus bij het centrum in touw als coördinatrice, noemt een nieuw onderkomen speicaal voor activiteiten ten behoeve van vol wassenen als eerste voorwaarde voor een beleidsverandering die voor haar verbreding van het cursuspakket zou moeten in houden. SKI-PISTE „DE MEERBERG” te HOOFDDORP (en nü ook behorend tot het DIRK VAN DEN BROEKCONCERN) café- petit-restaurant titpaar IpHfe Z*! V' I w WgZa ar belemmering voor integratie De commissie kon zich dinsdagavond (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Sociëteit „Vereeniging" Zijlweg 1 Haarlem ïl- Elsbeth van Heyningen 0 ir n het lund- nalist p het in de don- i het reaus urna- mblik ?trok- over itie) er verwo- uter en en van ogelijk •ecente ;e con- dingen n nieu- fractie missie- deels De nota pleit voor totale gelijkschake ling van de woonwagenbewoners in Vel- sen met de rest van de gemeentenaren op het punt van de plaatselijke voorzienin gen. De wagenbewoner dient voor de diverse vormen van dienstverlening als elke „normale burger” onder ver antwoordelijkheid van daarvoor bestem de algemene instellingen te vallen. Cate gorale voorzieningen (actief voor speci aal deze groep) zouden van het toneel moeten verdwijnen. De verwachte stijging van het nadelig saldo heeft vooral te maken met hogere WIJ BIEDEN EEN GROTE ZELFSTANDIGHEID. De nota „Woonwagenbewoners mij ’n zorg” is vorig jaar aangekondigd na infor mele contacten over dit thema tussen de betrokken hulpverleners. De aanbevolen integratie zou zich in de verzorgende sfeer maar ook en vooral tot het onderwijs moeten uitstrekken. En juist daar zag het commissielid J. Bos-de Boer (PvdA) pro blemen rijzen bij de tenuitvoerlegging. Tekenend vond zij in de nota de constate ring dat schoolhoofden de gevolgen van zo’n integratie kennelijk niet aankunnen. In die kring is om spreiding gevraagd van leerlingen uit het kamp Oude Pontweg over meerdere lagere scholen. Na ver dwijning van de Heemskerkse kamp- school, in de nota aanbevolen, verwacht de Engelmundusschool in Driehuis, met nu al een kwantum woonwagenkinderen, een vrij abrupte toeloop uit die hoek. gages voor zangsolisten van professioneel niveau die van buiten Bel Canto voor de tweejaarlijkse opvoering worden aange zocht (ƒ14.000 tegen ƒ5.340,- in 1977). mens de opstellers van de nota, gaf hier voor de complexheid van de problematiek als verklaring en ook een zekere angst voor welke verandering dan ook. Elsbeth van Heyningen al sinds 1977 als docente aan het Kreativiteitscentrum ver bonden, bekleedt met ingang van genoem de datum een functie die sinds juli 1978 (het afscheid van voorganger Sjaak Snij ders) vacant is geweest. Snijders aanvaar de een baan als docent aan een kunstaca demie in het Overijssels Kampen. Zijn „knelpuntennota”, begin 1978 gericht aan het Velsense college, sluit nauwkeurig aan bij uitspraken van zijn opvolgster daar over. Het Kreativiteitscentrum is sinds de start in 1975 altijd provisorisch gehuisvest geweest. Aanvankelijk in de voormalige Prof, van der Leeuwschool aan het IJmui- dense Gijzenveltplantsoen. Via de depen dance van het Vissering College aan de Platanenstraat (IJmuiden-Oost) belandde het centrum voor het volwassenenwerk aan het Moerbergplantsoen waar in de Clara Sternschool twee lokalen beschik baar kwamen. De nieuwe coördinatrice overweegt voor de „naaste toekomst” uit breiding van het cursuspakket met een onderdeel dramatische expressie. Ook beeldhouwen en houtbewerking worden in dit verband genoemd. beperken tot instemming met de hoofd lijnen in de nota. Voor verder uitgewerk te beleidsvoornemens het is wachten nu nog op reacties van de betrokken dien sten, bedrijven en particuliere instel lingen. De nieuwe coördinatrice studeerde in 1977 af aan de Amsterdamse Rietveld Academie. Met het pedagogische getuig schrift (in juni behaald na een studie van Na acht jaar kwamen de muren echter op hem af, zo vertelt Kleyn, en hij pro beerde alsnog bij de politie te komen. Dat lukte en na de eenjarige opleiding op de politieschool werd de uit Beverwijk af komstige Kleyn aangenomen bij het korps van Velsen. is het huis er ze- egens ndere lichte at hij ur en solute Interesse? Schrijf snel wie en wat u bent aan Uniconsult BV Osdorpplein 228 1068 ER Amsterdam-Osdorp Onze Bridgeclub H.B.S. kan voor het komende bridge- seizoen (op donderdagmiddag) nog enkele geoefende heren en/of gemengde bridgeparen plaatsen. Daar wij enkele liefhebbers hebben voor de vrijdag avond, bestaat de mogelijkheid bij voldoende aanmel dingen, ook deze avond in het wedstrijdprogramma op te nemen. Voorwaarde is dat de heren zich kandidaat stellen voor het lidmaatschap van de Sociëteit „Vereeniging De Sociëteit is geopend alle middagen (behalve op zondag), en op vrijdagavond. Alle inlichtingen worden u op aanvraag omgaand toege zonden. Telef inlichtingen uitsluitend na 19 uur op de nummers 023-240667 of 02507-3050 Indien u zich persoonlijk wilt oriënteren, zullen wij u graag ontvangen op vrijdagavond 24 aug. van 20 tot 22 uur, zaterdagmiddag 25 aug van 14 tot 17 uur of na telefonische afspraak Kupi Djawa op in het park Velserbeek in Velsen-Zuid. I) >or de 'rt ge- irts F. Stich- ;en in idheid i door „Hoe an de ;en de eerde, Bij voorkeur met West- pers- arres- i. Als leven, heter- taren- leime nalist Verhuizing naar Velsen is ook in de nieu we situatie nooit in haar hoofd opgeko men. Problemen op het punt van huisves ting in het Velsense, handicap voor snelle vervulling van de vacature, spelen daar door niet langer een rol. anderhalf jaar) wordt volledig voldaan aan door CRM gestelde eisen voor de nieuwe baan die ook in de toekomst ge combineerd wordt met artistieke bedrij vigheid in het atelier-thuis in Amsterdam. Sinds zijn in diensttreding in het korps van de Velser gemeentepolitie in 1975 heeft Kleyn bij de surveillance dienst ge zeten. „Ik wilde altijd al bij de politie”, aldus Kleyn, „al vanaf mijn achttiende. Dat is aanvankelijk om twee redenen niet doorgegaan: toen ik die leeftijd had vond ik mijzelf nog wat te jong om anderen te vertellen wat zij moesten doen. En ik zat zo’n beetje in de muziekwereld, ik speelde zef zelf in een beatband en later werd ik manager. Dat was niet te combineren met het politiewerk. Tot mijn vijfentwintigste jaar heb ik toen eerst bij een bank ge werkt”. en Heemskerk. Het centrum, tot nu toe een exclusief Velsense zaak, zou hier stand-by kunnen zijn voor vakleerkrach ten handenarbeid bij lager en voortgezet onderwijs. Ook hiervoor laat zij zich ui terst behoedzaam uit. „In Beverwijkse Na ruim vier jaar bij de surveillance dienst wilde Kleyn wel wat anders. „Mijn voorganger was tevens een vriend van mij, al zo’n vijftien jaar. Wij praatten vaak over ons werk en door wat hij mij van zijn werk vertelde raakte ik wel enthousiast voor de functie van wijkagent. Bij de surveillance dienst zit je veel in de auto, je hebt wel contact met mensen maar dat blijft oppervlakkig. Als je op een burenru zie wordt afgestuurd zit je vijf minuten met de mensen te praten, geeft ze advies en gaat weer naar je volgende klus. Als wijkagent gaat je contact met de mensen veel dieper, je kent veel meer achtergronden waardoor je ook beter kunt helpen. Je moet er overigens voor waken wel politieagent te blijven en niet in de schoenen te stappen van een maat schappelijk werker. Dat betekent ook dat als de problemen zo groot zijn dat je er als agent niets meer aan kunt doen, je op tijd moet doorverwijzen naar andere instan ties.” Kleyn is inmiddels met groot enthousi asme aan zijn nieuwe taak begonnen. De problematiek van de wijk, mede veroor zaakt door de stagnatie van nieuwbouw en renovatie, is hem bekend. Voor de toekomst ziet hij echter wel een zonnig perspectief. „Wanneer de stadsvernieu wing hier eenmaal op gang komt veran dert de situatie wel weer. Dan krijg je weer een leefbare wijk met naar verwach ting veel jonge mensen en kinderen. En daarin is het leuk werken”. In een pleidooi daarvoor wordt duide lijk onderscheiden de ongewenste aparte benadering en de speciale aanpak van de groep waarop hulpverleningsin stanties ingespeeld moeten zijn of nog moeten raken. Geen afzonderlijke bena dering dus maar wel blijvende aandacht voor de specifieke problemen van de groep. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De commissie welzijnszaken gaf dinsdagavond, zij het met enige aarzeling, haar steun aan een subsidievoorstel ten behoeve van de operavereniging „Bel Canto”. Deze specifiek Velsense club (vijftig leden) vreest bij de opvoering van de opera „Ana Bolena” volgend jaar een tekort van 45000,- waarvoor de gemeente via een garantstelling zal moeten opdraai en. Tegenover een bijdrage van 18.500,- in 1977 voor hetzelfde doel was dit eerder in de raad een té grote hap uit het subsidiebudget. Voor nadere informatie werd het daartoe strekkende voorstel aangehouden. Meer licht op de financiële achtergronden bracht de commissie dinsdagavond redelijk vlot over de streep. richting lopen hierover de eerste contac ten. Verkennend werk met een grote slag om de arm. „Velsen dient op het punt van de huisvesting eerst eens zelf orde op zaken te stellen”. Het kreativiteitscentrum biedt voor het seizoen 1979-1980 keus uit de onderdelen boetseren-pottenbakken, tekenen/schilde- ren en textiele werkvormen voor alleen volwassenen. Alles af te wikkelen in de Clara Sternschool met ruimte voor maxi maal tien personen per cursusgroep. De benoeming is 1 augusuts jongstle den pas officieel geworden maar in werk- ei ijkheid fungeert de heer Kleyn al sinds 1 juni als wijkagent. „Per die datum ben ik begonnen met mijn voorganger mee te lopen zodat ik een beetje ingewerkt zou zijn wanneer mijn taak hier werkelijk begon”, aldus Kleyn. „Nu het zo ver is ben ik tenminste al redelijk ingevoerd in de buurt, de mensen kennen mij al en het werk is ook niet meer vreemd voor mij”. De nieuwe wijkagent voor Oud-IJmuiden, N. Keyn, zoals hij door de wijkbewoners vanaf 1 augustus regelmatig gesignaleerd wordt. Op de fiets in de wijk. Vandalisme. In de nacht van maandag op dinsdag hebben onbekenden met een mes een afdekzeil van de draaimolen op het kermisterrein aan het Marktplein in IJmuiden stuk gesneden. De schade wordt geschat op driehonderd gulden. Daarnaast rijzen de uitgaven voor regie en koordirectie bepaald de pan uit 86.000,- tegen 4.000,- in 1977). Met de beperkte ruimte die de Stadsschouwburg biedt is een navenante stijging van de kasrecette daartegenover niet te verwach ten. Het voorstel is de subsidiepost te spreiden over de begrotingsjaren 1979 (ƒ22.000,-) en 1980 (ƒ23.000,-). Voor een opvoering van voor Bel Canto aanvaard baar niveau is het charteren van zangta lent van buiten Bel Canto gebruikelijk. Als instanties die de bewoners van het Velsense woonwagenkamp (aan de Oude Elsbeth van Heyningen beweegt zich in haar nieuwe kwaliteit op bekend terrein na twee jaar docentschap. Haar taakstel ling (goeddeels organisatorisch) om schrijft zij als „aan de touwtjes trekken in nauw overleg met de direct betrokkenen”. Naast uitbreiding van het Velsense cur susprogramma noemt zij voor de toe komst van belang werk op het creatieve vlak in de IJmondgemeenten Beverwijk Ongeluk. Om kwart voor zeven gister avond is een 52-jarige inwoner van Sant- poort-Noord licht gewond geraakt toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen de vangrails aankwam op de Rijksweg Velsen-Santpoort ter hoogte van het land goed Beeckestijn. De auto werd zwaar beschadigd. Van de bestuurder, die alco hol gebruikt had, is een bloedproef genomen. Autodiefstal. Gisteravond is tussen acht en tien uur een personenauto gesto len vanaf de parkeerplaats achter het postkantoor aan de Lange Nieuwstraat. De gestolen auto is een rode Chrysler- Simca 1308 GT met het kenteken 33-PU-71 en is eigendom van een 42-jarige inwoner van Oudorp. Mevrouw Rootjes-Nabben (WD) voelde zich met het gladstrijken van een voortdu rend stijgend tekort op een hellend vlak beland. Haar standpunt: „Fixeer een vast kostenbedrag en ga daarvan bij voorbe reiding van de opvoering van uit”. Een oprechte amateurvereniging moet zich zelf, dus uitsluitend het eigen zangtalent, bij zo’n opvoering presenteren”. Handha ving van Bel Canto op de gemeentelijke subsidielijst voor bovenstaand bedrag wordt door B. en W. bekeken in het kader van een over de hele linie bij te stellen subsidiebeleid. Gelijksoortige vereni gingen worden bij deze heroverweging betrokken. Het subsidievoorstel komt via de commissie financiën binnenkort nog maals op de raadsagenda. Pontweg) onder hun hoede zouden moe ten nemen worden onder meer genoemd de Stisa (Stichting Samenlevingsopbouw Velsen), de Velsense buurthuizen, de se- cretarie-afdeling 9 (woonruimteverdeling) en uiteindelijk de gemeenteraad als poli tiek verantwoordelijke. Dit rijtje overheids- en particuliere instellingen zou moeten toezien op optimale voorzieningen ten behoeve van deze lang apart benader de bevolkingsgroep. In de nota worden daarvoor garanties gevraagd. J. Bos-de Boer sprak van een idealis tisch stuk met te weinig aanknopingspun ten met de Velsense realiteit. De bewuste onderwijspassage noemde zij in dit ver band een teken aan de wand. Met twijfels over de uitvoerbaarheid van de nota zaten haar fractiegenote N. Groot-Water en D. Kuijper (progressief Velsen) op exact de zelfde toer. Mevrouw P. H. M. Rootjes- Nabben (WD) betreurde de afzijdigheid van de direct betrokkenen (woonwagen bewoners) bij de aanbevolen beleidsver andering. Het eigen voorzieningenpakket zou moeten wegvallen en uiteindelijk mis schien de Stichting Woonwagencentrum IJmond als intergemeentelijk orgaan. „Niemand uit de groep zelf wordt daar heet of koud onder” zo concludeerde zij uit een opgenomen opinie-onderzoekje onder kampbewoners. Welzijnswerker Cees Hamers, ter toelichting aanwezig na- De dansgroep, afkomstig uit Bovenkar spel Grotenbroek, krijgt via de Indonesi sche ambassade een opleiding. Vrijdag voert de groep enkele hofdansen uit en vrolijke populaire Indonesische volksdan- VELSEN. Vrijdag 24 augustus sen. De voorstelling begint om acht uur treedt de Indonesische dansgroep Kupu ’s avonds. zoekt voor het een actieve zoons, dochters of andere familieleden, die willen meehel pen, want vooral op zaterdag en zondag is de dag lang en druk Woonwagenvoorzieningen vormen ■£r Woonwagenkinderen levend in hun eigen kleine wereld. Een gesloten systeem van maatschap pelijke voorzieningen werkte een duidelijk isolement tot nu toe alleen maar in de hand. i. V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5