g Treinen door Rijnmondgebied Oud-minister Beernink overleden verbod omruil DANSLES? Koerden geld willen geven Wilde staking verlamt havens GRIEK! Studie naar Khomeini zou Belangstelling banenmarkt actiegroep stilgezet Wl s van rijbewijs het woord is aan... Vuurgevecht Unifil-Palestijnen in Libanon vandaag: z het weer Nieuwe regeling voor subsidie opknappen huizen I Rond Zuidafrikaans informatieschandaal ^rifóioen Soldaten en mensen i Ontdek hoe lekker een® walnut kan ïzijn. agenda pagina Dagje Mallorca Rekenfoutje Rijdende school Renovatie Deze week UIENSTOKBROOD PAUL VAN EWIJK ZONEN Vrij koud en buien Strandverwachting Bakkerij KLOOSTER te „echte” bakker DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 (ADVERTENTIE) Abessijns spreekwoord: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina's. (Van onze redactie buitenland) een specialiteit van uw dansen is plezier voor 2 elke avond van 7-9 uur inschrijving voor jongens, heren, stellen en gehuw den bij Kennemer danscentrum Haarlems 1e Danscentrum Zijlstraat 24-30 METZELAAR* TECHNIEK B.V. Kersen bavaroise gebakjes Parijse soezen Kwarkpunten Chipolata punten 69ste jaargang no. 246 BEIROET, DEN HAAG. Tijdens hevige vuurgevechten tussen Palestijnen en Unifil-eenheden in Zuid-Libanon zijn gisteren drie Nederlandse militairen gewond geraakt. Eén van hen, de 29-jarige eerste luitenant A. de Bruin uit Zundert, verkeert in levensgevaar en is overgebracht naar een zieken huis in Tel Aviv. De twee anderen, dienstplichtig soldaat Schouten (19 jaar) uit Schoonhoven en zijn ook 19-jarige collega Passon uit Best werden opgenomen in een ziekenhuis in Haifa. Amsterdam13 Beurs15 Binnen- en buitenland...2,3,4 Gastenhoek11 Kunst17 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips.... 19 Sport2123 Uitwijzer17, 6 Weerrapporten2 I Banketbakkerij J.P. Hazenberg $0 IJmuider Courant 7 (Van onze redactie binnenland) Van drie gewonde Nederlanders één in levensgevaar Hoogendijk dreigt - •dig (ADVERTENTIES) Zie de plaatselijke pagina's I De echtgenote van luitenant De Bruin en de ouders van soldaat Passon zijn op kosten van het ministerie van Defensie vanmorgen naar Tel Aviv gevlogen. De BbSCH ELEKTRISCH HANDGEREEDSCHAP VOOR INDUSTRIE EN HOBBY HAARLEM 023-319005 ’•ALKMAAR 072-117546 A.s. vrijdag om 20.30 uur onze speciale ontmoetingsavond voor echtparen. Gratis entree! U komt toch ook? Inschrijving voor diverse clubs nog mogelijk dagelijks van 19.00-21.00 uur. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Oud-minister mr. Hen drik Karei Jan Beernink is gisteren op 69- jarige leeftijd in een ziekenhuis overleden èan de gevolgen van een hartaanval. Oud- minister Beernink, één van de bekendste oud-politici van de CHU, zal maandag in besloten kring in Rijswijk worden begra ven. Mr. Beernipk is vanaf 1946 tot 1967. Tweedë-Kamerlid geweest voor de CHU. Zie ook pagina 4 Elke zondag vrij dansen op de modernste muziek. Aanvang 20.30 uur. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse leider ayatol lah Khomeini heeft de Koerden in zijn land gisteren de olie-inkomsten van één dag (ruim 150 miljoen gulden) aangebo den en hun leiders gewaarschuwd dat zij streng worden gestraft als zij „de weg van de islam niet aanvaarden”. Koérden die zich overgeven zouden am- ROTTERDAM. Het scheepvaartver keer in de Rotterdamse haven ligt sinds vanmorgen vroeg vrijwel geheel stil door een wilde staking van het personeel van de grootste sleepbootonderneming in het Rijnmondgebied Smit Internationale. De sleepbootbemanningen willen met hun staking hun eis, een loonsverhoging van twintig gulden, kracht bijzetten. De Vervoersfederatie is door de directie van Smit Internationale uitgenodigd voor een gesprek vanmiddag. Het Rotterdamse gemeentebestuur zegt zich ernstig zorgen te maken over de situ atie. Alleen een beperkt aantal kleine bin nenschepen kan worden versleept. Van morgen konden al meer dan tien schepen niet uitvaren, terwijl met het uur meer schepen voor de monding van de Nieuwe (Waterweg liggen te wachten. DEN HAAG (ANP). Minister Beel- aerts van Blokland van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft een nieuwe regeling voor de verbetering van particu liere woningen ingesteld. Nieuw in deze regeling is vooral dat een extra-bijdrage van tien procent wordt toegekend bij een ingrijpende verbetering door een eige- naar-bewöner. Voorts is het nu mogelijk dat een bijdra ge ineens wordt toegekend voor de verbe tering van slaapkamers (600 gulden voor de hoofdslaapkamer en 450 gulden voor drie andere slaapkamers). Daarnaast zijn de subsidiebedragen voor het opheffen van bouwtechnische gebreken verhoogd. Door een rekenfoutje van bonds coach Rini Wagtmans heeft het Neder lands amateurviertal naast eremetaal op de 100 kilometer gegrepen. Conform de eis van Wagtmans werd er rond de twee uur en drie minuten gekoerst. Volgens de bondscoach voldoende voor het podium Wagtmans had echter buiten de sterke Oostduitse ploeg gere kend en zich tevens vergist in de kracht van diverse andere opponenten waar door Nederland ondanks een goede tijd uiteindelijk zesde werd. Zie de sportpagina's Kinderen van kermisexploitanten zit ten in een wat uitzonderlijke positie wat betreft het onderwijs. Vaak reizen zij van april tot oktober met hun ouders mee, de kermissen af. Om deze kinde ren toch onderwijs te geven zijn er rijdende scholen die achter de kermis sen aanrijden en waarin de kinderen les kunnen krijgen, in IJmuiden staat deze week ook zo'n school op wielen; de Prinses Margrietschool. Maandag wordt in Beverwijk begon nen met de renovatie van de Bree- straat. De parallelwegen van deze straat worden voetgangersgebied ter wijl er verder een fraaie sierbestrating wordt aangelegd. Bovendien wordt de straat verfraaid met sierlantaarns. leu genbanken en ander „straatmeubilair". De kosten van de hele operatie, die is bedoeld om van de Breestraat een recreatief winkelgebied te maken, wor den geschat op ruim twee miljoen gulden. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Jammer dat er tijgers bestaan, gelukkig dat ze geen vleugels hebben. Canopusplein 5 Zeewijk Tel. 12006 Willemsbeekweg 1 Umulden-Oost Tel. 14640 bijzonder aanbevolen onze bekende Half tot Zwaarbewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Matige tot vrij krachti ge uit zuidwest tot west. Minimumtem peratuur omstreeks negen graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 17 graden. Morgen sterk afwisselend weer Flinke perioden met zon en ook kans op een bui. Frisse zeewind. Te koel, 17 tot 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: vanaf zaterdag stabieler met een lichte verbetering. Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Tel. 15189 met onthullingen Zijlweg 49, Haarlem. Tel. 326906 „■■o.™ Hoogendijk dreigde in het Britse dag blad The Guardian van woensdag de na men te zullen onthullen van twee socialis tische leden van het Britse Lagerhuis, die betrokken zouden zijn geweest bij het schandaal rond het voormalige Zuidafri- kaanse ministerie van Informatie, dat ge heime propagandaprojecten financierde om overal ter wereld een gunstiger beeld te schetsen van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. i Gisteravond is Rhoodie op de Parijse luchthaven Orly uitgeleverd aan Zuidafri kaanse functionarissen en op transport gesteld naar Johannesburg. Hoogendijk, die een uitgebréide serie interviews heeft gepubliceerd met Rhoodie, zegt over veel meer materiaal te beschikken over het Zuidafrikaanse schandaal, dan tot nog toe bekend is geworden. „Het wijzigen van de wettelijke voor schriften ligt echter juridisch niet zo een voudig”, aldus een woordvoerder van het ministerie. Zo zouden buitenlandse werk nemers die mogelijkheid moeten houden om hun rijbewijs om te wisselen. Daarom zal het nog wel enige tijd duren voor de maatregelen worden ingevoerd. iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiit DEN HAAG. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil het onmo gelijk maken een in het buitenland behaald rijbewijs voor een Neder lands om te wisselen. (Van onze redactie binnenland) PARIJS/DEN HAAG. Dr. Ferry Hoogendijk, hoofdredacteur van Elseviers Maga zine, heeft gedreigd met nieuwe onthullingen te komen over „Muldergate”, indien de voormalige Zuidafrikaanse staatssecretaris van Informatie, dr. Eschel Rhoodie, wordt uitgeleverd door Frankrijk en geen openbaar proces zou krijgen. Onvergetelijk, een droomreis", wa ren de enthousiaste waarde-oordelen over het eendaagse reisje naar de zon, dat wij gisteren exclusief voor onze lezers organiseerden, Udo J. Buys vloog mee naar Mallorca en doet ver slag in zijn GASTENHOEK. nestie krijgen. De strijd gaat intussen in alle hevigheid door. Er zouden al vele honderden doden zijn gevallen. De Koer den zouden het gebied rond de Westiraan- se stad Mahabad in handen hebben. De Koerdische partijen in Iran en Irak hebben volgens berichten hun geschillen bijgelegd en Khomeini gedreigd met een totale oorlog. I op en verrichtte ongeveer tien arresta- ties. Voordat de intercity-treinen voor tien minuten werden stilgezet, in formeerden de actievoerders de reizi gers via stencils. Ook hingen zij span doeken aan de treinen. De actievoer ders zijn verontwaardigd over het feit dat de aanleg van de nieuwe weg al is begonnen, terwijl de Kroon nog moet beslissen of het bos Amelisweerd wel of niet gekapt mag worden in verband met die aanleg. een anoniem telefoontje op de hoogte was gesteld, wachtte de actievoerders De ernst van de situatie in Zuid-Liba- non, die bij het begin en verder verloop van de uitzending der Nederlandse V.N.- eenheden naar dit gebied niet of nauwe lijks werd beseft, is nu wel terdege duide lijk geworden. Drie slagveldgewonden, van wie twee met zwaar lichamelijk letsel, getuigen van het feit dat de Nederlandse soldaten daar te zamen met de andere V.N.-detachementen zich in een reële oor logssituatie bevinden. „Verdediging van het vaderland” is een rekbaar begrip geworden, nog rekbaar der dan het al in de huidige politiek- militaire situatie van internationale blok vorming en bondgenootschappen was. Ie dere Nederlandse jongen die onder de wapenen wordt geroepen begrijpt tegen woordig we) dat zijn vaderlandse plicht, die hem wordt voorgehouden, hem in ge- vechtssituaties kan brengen waarin het directe Nederlandse veiligheidsbelang niet meer duidelijk te onderscheiden valt. Maar dat hij de kans loopt te sneuvelen in een lokaal conflict ver van huis, waarvan hij het ontstaan en de verwikkelingen met geen mogelijkheid kan overzien, is toch wel een risico dat hem bij de inlijving in de Nederlandse strijdkrachten niet is voorspeld. De positie van „Unifil” in Zuid-Libanon is eigenlijk volkomen onverantwoord. De zogenoemde buffer tussen twee vijande lijke strijdkrachten, waardoor de V.N. een uitbreken van grotere conflicten probeert te voorkomen, heeft geen enkele kans als practische barrière, ten hoogste als sym bool. Het Israëlisch geschut, gericht op de Palestijnse kampen waar militaire en mi litante elementen zich onder de burgerbe volking schuil houden, schiet over de hoofden van de „UnifiT’-eenheden heen. De Palestijnse bommencommando’s, langs sluipwegen op weg naar Israëlische volksconcentraties, zijn niet van de zich in het gebied bewegende burgerbevolking te onderscheiden. Stoot een „Unifil”-pa- trouille op een commandogroep, dan ge beurt wat nu gebeurd is. Intussen wordt er „op hoog niveau” aan de Libanese situatie niets gedaan. Libanon blijft in de macht van de PLO en de Syrische troe pen, Israel blijft het mikpunt van terroris tische aanslagen. Het nut van de „V.N.- barrière” is problematisch, en het enige resultaat lijkt wel te zijn dat de soldaten van „Unifil” in de grootst mogelijke ver warring raken over de werkelijke toe dracht van het conflict en de schuldvraag. Dan wordt de gedwongen uitzending van militairen naar dit vreemdsoortige gevechtsterrein door een zeer simpele handgreep van minister Scholten „wette lijk” gemaakt een zogenaamd Konink lijk Besluit wat niets met koninklijk en niets met besluiten te maken heeft, maar gewoon een handigheidje kan worden ge noemd dat de term „koninklijk” tot een aanfluiting maakt, maar wettelijk volko men in orde is. Dat dit handigheidje over leven en dood van jonge mensen kan beslissen is wellicht minder belangrijk dan dat het de Nederlandse nationale trots redt. Harde woorden, maar wel ge rechtvaardigd uit het oogpunt van mense lijkheid, omdat juist die menselijkheid altijd weer blijkt te worden genegeerd zodra een mens door de overheid in een uniform is geperst. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllim UTRECHT. Ongeveer dertig ac tievoerenden tegen de aanleg van Rijksweg 27 door het Utrechts bos Amelisweerd, hebben vanmorgen tus sen, acht uur en half negen nabij dat bos de intercity-treinen naar Maas tricht en Arnhem stilgezet, door in bei de treinen een aantal malen aan de noodrem te trekken. De Utrechtse poli tie, die enkele uren voor de acties via Honderden belangstellenden trokken vanmorgen naar de door de minister van Sociale Zaken Albeda geopende Haarlemse banenmarkt in de Kennemer Sporthal. Vanmiddag al was duidelijk dat de werkzoekenden uit Haarlem en het gewest Kennemerland en IJmond een dergelijk gebeuren op hoge prijs stellen. Op de foto minister Albeda en de voorzitter van de Haarlemse Kamer van Koophandel mr. N C de Groot van Embden bij de stalletjes van de werkgevers. Er liggen tot vanavond half tien 4000 banen op een gegadigde te wachten Zie verder plaatselijke pagina’s Gevulds lekkernijen makenlaat u dat maar aan ons over. De allerfij nSte .natuurlijke grondstoffen komponeren wij tot de meest verrassende smaakkombinaties i Onze Walnuts zijn daar een g>ed -roofbeeld van. Roomboterdeeg krijgt een vulïlnv van i walnootcaramel een Smakel jjk mengsel i van walnotm,Slagroom en gebrande aui&r I Door het hete afbakken blijft de vulling j heerlijk. Smeuïg Lange Nieuwstraat 439 IJmuiden. Tel 02350-16479 verwondingen van Passon lieten zich aan vankelijk ernstig aanzien, maar na behan deling in het ziekenhuis maakt ook hij het naar omstandigheden goed, aldus een woordvoerder van Defensie. Volgens het communiqué van de Leger- voorlichtingsdienst begon de schietpartij toen zestien Palestijnen een Unifilpost, bemand door soldaten van de Fidji-eilan- den, wilden bezetten. De staf van Unifil i stuurde daarop twee Nederlandse pant- I serwagens en enige Senegalese voertui- I gen naar het gebied. Tijdens het overleg j tussen PLO en Unifil omsingelden groe- i pen Palestijnen de Fidji-post. Unifil stuur- de daarop nog drie Nederlandse pantser voertuigen om de post te ontzetten. De voertuigen kwamen onder hevig vuur en schoten terug. Daarbij werden de drie Nederlanders gewond. Slechts twee pantserwagens slaagden erin de post te bereiken, maar de verbin ding met Unifil werd verbroken. Later kwam de melding dat de Nederlanders krijgsgevangen waren gemaakt. Na overleg met de PLO-verbindingsoffifcier werden de gevangenen weer vrijgegeven. Directe aanleiding voor het uitbreken van de gevechten was de weigering van zeven gewapende Palestijnen hun auto te laten controleren bij een controlepost van een van de Fidji-eilanden afkomstige een heid van de VN-vredesmacht. Hierop ont stond een vuurgevecht tussen de VN-sol- daten en de Palestijnen, waarbij een Pa lestijn dodelijk gewond werd. - j «O r0E .ECHTE

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1