Den Haag beslist duel voor rust ere divisie MOEIZAAM HERSTEL TEGEN VEENDAM opscorers ET toto-lotto R$ NAC geveld door truc Ruud Krol Nederlaag Tottenham betaald in ^1 t kort eerste divisie i r 1 "F J lir/ 21 SPORT 1979 DONDERDAG 23 AUGUSTUS □en, x. EREDIVISIE EERSTE DIVISIE o o o 1 1 o o o o o 2 o 1 1 1 1 o o o o o o o o o 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 I ,r m* Boersma beperkt verlies Haarlem PROGRAMMA: rf- Terry Hendriks, die later het enige doelpunt voor Haarlem zou maken, in duel met FC Den Haags TOn Wicket oor :teen Telstar overtuigt met (Van onze sportredactie) 0-3, PROGRAMMA: SC JAN VAN DER NAT kala. HENK SPRENKELER (Van onze sportredactie) AJAX FORTUINLIJK JAN BLIJBOOM (Zondag): Ajax-Go Ahead Eagles, Ex celsior-Vitesse. cede 3f it erin, gen celijk LONDEN. Tottenham Hotspur heeft gisteravond in de uitwedstrijd tegen Nor wich City (Engelse eerste divisie) een gevoelige nederlaag geleden. De thuis club won niet 4-0. Voorts versloeg Man chester United op eigen terrein West Bromwich Albion met 2-0. Dat gebeurde kort voor het verstrijken van de eerste helft en Haarlem had er weinig tegenover kunnen stellen. Behalve bij de actie van Kramer, moest Galjé slechts handelend optreden bij schoten van Gullit en Kleton. Na de rust zakte de wedstrijd ver terug. Den Haag dacht aan de 2-0 voldoende te hebben en Haarlem kon iets aanvallender gaan spelen. Mase field deed een verdienstelijke poging met een kopbal en George liet een knap schot los. Echt in problemen kwam de defensie van Den Haag niet. Hughes: „Zo'n doelpunt haalt op dat moment niet zoveel meer uit, maar een ploeg kan er wel een beetje moed uit putten. Laten we maar hopen dat het zaterdag tegen Sparta beter gaat. Ik hoop bovendien dan weer te beschikken over Huyg, zodat de verdediging iets beter georganiseerd kan worden.” Was het in Leeuwarden Henk de Groot die de kwetsbaarheid van Telstars verde digingslinie aantoonde door keer op keer langs Van Oorschot te snellen om dan voor gevaar te gaan zorgen, ditmaal was het de jonge Jurry Koolhof die door cen- trumverdediger Chris Knoop zo slecht bewaakt werd dat Jan Nederburgh tot tweemaal toe moest ingrijpen. De Veen- dam-aanvallers genoten over het alge meen trouwens te veel vrijheid. Oorzaak daarvan was onder andere Rob Büchel die duidelijk aanpassingsmoeilijkheden had. In plaats van direct op de man te spelen liet de talentvolle middenvelder, door Van Vianen als voorstopper uitge- De Ajacieden troffen het in deze sfeer niet dat de eerste de beste aanvallende actie van NAC, opgezet in de vijfde mi- Hoe dan ook, vanaf dat moment slikte NAC de teleurstelling manmoedig weg en concentreerde zich geheel op de ma nier waarop de wervelende, maar zeker niet echt gevaarlijke aanvallen van Ajax vroegtijdig een halt konden worden toe- nuut, meteen al succes opleverde. De Ajax-defensie aarzelde even en dat was voor Hans Heeren al voldoende om via binnenkant paal te scoren: 1-0. Mols, Van Oorschot, Akersloot, Van Toor (Ay- re), Buma, van der Meer, Stam. En wanneer de Ajacieden, met de toch altijd onberekenbare Tscheu La Ling en Simon Tahamata, in het laatste stadium van een veelbelovende aanval waren ge komen, dan stond daar Mathe van Kelle zich als een vorst te manifesteren. Hoogte punten van diens optreden lagen vlak voor rust, toen Schoenaker en Ling zeer dicht bij een voltreffer waren, en vlak voor tijd na een doorbraak van de inmid- Telstar begon na het tweede doelpunt wat meer zekerheid uit te stralen. Iets dat wellicht door middel van een derde treffer gestalte had gekregen als Van Oorschot nie op de bovenkant van de lat had geschoten en scheidsrechter Bakker de buitenspelregel juist zou hebben geïn terpreteerd. Nu was het Veendam dat via Swart doelpuntte maar echt in gevaar kwam Telstar niet meer. dels voor Frank Arnesen ingevallen Karei Bonsink. In de tweede helft kreeg de Brabantse defensie het erg zwaar te verduren door enige onnavolgbare passeerbewegingen van»Ling die hiermee weer eens zijn grote klasse demonstreerde. Maar wanneer de bal eenmaal van zijn voet was vertrokken was er in het centrum geen gretige man te vinden die als afmaker kon fungeren. Juist in die periode, die Ajax een beslis sende voorsprong had kunnen en moeten opleveren, kwam de wat starre speelwijze van Henning Jensen als een remmende factor over. Althans, er was op die mo menten een vacuüm dat de Brabanders energiek wisten op te vullen. Geen wonder dus dat de duikeling van Ruud Krol, die de bewuste omstreden strafschop opleverde, en die de acteur hoogst persoonlijk zelf verzilverde, een grote opluchting in het hoofdstedelijke kamp betekende. Met een winstpunt min der had Ajax voldoende loon naar wer ken gehad. Gelukkig voor NAC dat het de moed kon opbrengen alle positieve pun ten uit deze krachtmeting op een hoop te vegen en de negatieve te laten voor wat ze waren. 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 0 0 0 o o o o o 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 0 1 0 0 0 o 0’ o o 0 0 0 0 o o 1 1 1 1 o 1 1 1 1 1 1 2 2 4 4 4 4 3 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 0 0 4 4 4 3 3 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 0 0 0 HAARLEM: Boersma; Masefield, GüUit, Ver- kaik, Melgers; Kleton, Van den Ban, George; Kramer, Hendriks, Balm (Böckling). DEN HAAG: Galjé; Tempelaar, Mansveld, Wickel, Korevaar; Van Bergen Henegouwen, Schoenmaker, Van Vliet; Wetzel, Van Leeuwen, Goodlass. UITSLAGEN: Twente-Willen II 0-0, PEC Zwolle-Roda JC 0-0, NEC-Feyenoord 0-2, PSV-FC Utrecht 3-0, MW-AZ '67 1-2, FC Den Haag-Haarlem 2-1, Sparta-Vitesse 1- 2, Excelsior-G. A. Eagles 2-1, Ajax-NAC 2- 1. Topscorers eredivisie: Jensen (Ajax) en Petursson (Feyenoord) 3, Nanninga (Roda JC), Bleyenberg (Vitesse) en Van Bommel (MW) 2, 29 spelers met ieder 1 doelpunt. Eerste divisie: 1. Hazelhekke (Wagenin- gen) 4, 2. Jacobs (De Graafschap) 3, 3. Roosenburg (Cambuur), Peltzer (Cam- buur), Lalopua (Heracles), Pala (FC VW) 2, 4. Dertig spelers maakten ieder 1 doel punt. 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 1 1 1 1 1 1 0 0 vilt dan de ingen nóg TV-Plus MS vide of 24 2 uur fde dag stdagffl es /ooruit proef ak 'eek Plus je 19 te De uitslagen van de gisteravond ge speelde wedstrijden zijn: Aston Villa- Brighton 2-1, Derby County-Wolverhamp- ton Wanderers 0-1, Leeds United-Everton 2-0, Manchester United-West Bromwich Albion 2-0, Norwich City- Tottenham Hot spur 4-0, Nottingham Forest-Stoke City 1-0. STAND: Feyenoord Ajax AZ’67 Vitesse Roda JC Excelsior PSV FC Den Haag G.A. Eagles FC Utrecht Haarlem MW NAC Willem II PEC Zwolle FC Twente Sparta NEC STAND: De Graafschap FC Den Bosch FC Groningen Fortuna SC SW Heracles SC Cambuur Wageningen Eindhoven Volendam DS '79 Telstar FC VW Helmond Sport FC Vlaardingen FC Amsterdam SC Amersfoort SC Heerenveen Veendam 5- 0 4- 0 3- 0 4- 1 3- 0 2- 1 6- 4 4- 2 2- 1 3- 3 2- 2 3- 6 2- 3 1- 3 1- 4 0- 3 0- 3 0- 4 1- 6 r 4- 0 5- 2 4- 2 3- 1 3- 0 3- 2 4- 2 2- 2 2- 2 3- 4 3- 4 3- 4 2- 3 1- 3 0- 2 0- 3 1- 3 1- 5 1 ü- Paul Stam, één van de meest constante Telstar-spelers, vecht een duel uit met Veendamverde- diger Karel Likkikwatil Dat het voorbereidende werk van zowel Brouwer als De Raadt niets opleverde dankte Telstar naast het sterke optreden van Nederburgh, die zijn aanvoerders band aan Hans Mols had overgedaan, ook aan het feit dat de veelvuldig mee naar voren komende Wim Swart geen gebruik wenste te maken van de hem geboden kansen. Telstar behield zodoende een voorsprong, maar veel rust gaf dat de ploeg niet. Waren het in de VelsenSe ach terhoede vooral Knoop en Büchel die een onzekere indruk maakten, op het midden veld liep Ab van Oorschot duidelijk naar vorm te zoeken. Evenals in Leeuwarden putte de doorgaans als rechtsback opere rende Van Oorschot zich uit in tijdroven de rushes die over het algemeen weinig rendement opleverden. In feite verloor de Telstar-aanval erdoor aan snelheid. De komst van Collin Ayre, halverwege de tweede helft verving hij de ijverige maar licht geblesseerd geraakte Joop van Töor, zorgde voor een opleving al wekte de Engelsman niet de indruk met die bedoe ling het veld te zijn ingekomen. Martin van Vianen daarover: „Het is bij Ayre vooral een mentale kwestie. Hij zal moe ten leren dat hij naast zijn technisch kun nen ook keihard moet werken op het middenveld”. Bij vlagen bewees Ayre dat Telstar in derdaad alleen op die manier wat aan hem heeft. In de vijfentwintigste minuut bijvoorbeeld toen hij door attent meeko men een actie van Paul Stam doeltreffend kon afronden: 2-0. Even later reageerde hij zich echter openlijk af op een Veen- dam-verdediger en dat kwam hem op een gele kaart te staan. Eerder in de wedstrijd was er al een gele kaart voor Wieringa die Paul Stam op ordinaire wijze vloerde. Uiteraard was het toen al snel noodzaak voor Ajax het initiatief zeer nadrukkelijk naar zich toe te halen Wat al zes minuten later de gelijkmaker betekende, waarvoor Henning Jensen de schouderklopjes kreeg, maar in feite Ad Krijnen, die via zijn hand het beslissende tikje gaf, „ge condoleerd” had moeten worden. Pleister op de wonde voor de Bredase ploeg was ontegenzeggelijk de manier waarop men de landskampioen partij had gegeven. Om die reden had trainer Jo Jansen er helemaal geen behoefte aan de arbitrale beslissing te bekritiseren. Met een gezicht, waarvan de tevredenheid dui delijk afstraalde, verkondigde hij dat zijn ploeg zijn vertrouwen niet had be schaamd en op een wedstrijd kan terug zien die vertrouwen geeft voor de toe komst. Haarlem mag dan zijn hoop hebben gevestigd op de aanvallende kwaliteiten van Frank Kramer en Gerrie Kleton. In (mee)-verdedigend opzicht zal nauwelijks een beroep op hen kunnen worden ge daan. Gisteren echter viel Haarlem ook aanvallend behoorlijk door de mand. Frank Kramer speelde zich zegge en schrijve één keer in de kijker. Dat was na een klein kwartier, toen hij een rush on dernam over zo’n zeventig meter, Aad van Bergen Henegouwen achter zich aan liet rennen en een knap passje afleverde, dat door Terry Hendriks maar net werd ge mist. Op dat moment keek Haarlem al tegen een achterstand aan. In de elfde minuut stuurde Goodlass Wetzel weg. Eef Melgers kon de ex-Amsterdammer niet meer achterhalen en de 1-0 was een feit. Van Ron Goodlass zou Den Haag wel eens erg veel plezier kunnen gaan krijgen. Hij traint pas een goede week met de ploeg, maar toonde zich al duidelijk een aanwinst. Piet de Visser: „Hij moet nog verder in het team worden ingepast, maar ik ben zo al erg tevreden over hem.” De Brit, die vorig seizoen voor NAC uit kwam, was met zijn schoten erg actief. Zijn tweede knal betekende 2-0. Hij was daarvoor schitterend in stelling gebracht door Lex Schoenmaker en Aad Mansveld. Een kwartier voor tijd was Douglas George dicht bij een doelpunt, maar via de hand van Hans Galjé ging de bal tegen de paal. Dat was even later ook het lot van een inzet van Ruud Gullit, nadat Galjé een knal van Melgers niet onder controle kon krijgen. De beloning van het Haarlem- offensief kwam in de blessuretijd. Bij een chaotische situatie voor het doel van Den Haag kwam de bal voor de voet van Terry Hendriks, die hard inschoot. probeerd, zijn opponent Brouwer veel ruimte. Hoogtepunt van de tweede helft werd een vrije trap van Aad Mansveld. Er was wat onduidelijkheid over het feit of nu Haarlem of Den Haag die vrije trap mocht nemen. Het werd, volgens arbiter Seve- rein, Den Haag. Mansveld zag dat Boers ma ver voor zijn doel stond en kogelde van zeventig meter ineens in de richting van het Haarlem doel. De geschrokken Boersma rende achteruit en kon de bal nog net over de lat tikken. „De nederlaag bij Cambuur heeft flink doorgewerkt”, oordeelde Van Vianen na afloop. Een uitspraak die op de hele Tel- star-ploeg betrekking had, met uitzonde ring van Floor Buma. De rechtsbuiten dolde met een hoge frequentie zijn directe tegenstander Henk Oosterwold en stond zodoende aan de basis van diverse gevaar lijke acties. Ook het eerste doelpunt kwam op zijn naam. In de negentiende minuut van de eerste helft strandde een combinatie tussen de hardwerkende Paul Stam en spitsspeler Rob van der Meer in de Veendamse doelmond waarna Buma de bal op rechts in zijn bezit kreeg. Met een bekeken lob plaatste de blonde bui tenspeler het speeltuig in de goal: 1-0. Een terechte voorsprong al had Telstar voor hetzelfde geld op een ruime achterstand kunnen staan. geroepen. Met Sprangers en de belofte volle Van Gils sterk aan de bal en goede lengte om koppend verwarring in de defensie van tegenpartijen te stich ten in de punt én een beweeglijk mid denveld dat niet uitsluitend defensief was ingesteld maar ook in voorkomende situaties aanvallend steun verleende, werd Ajax behoorlijk in de tang ge houden. Daarmee was echter de koek wel hele maal op. Haarlem speelde tegen Den Haag een bijzonder matige wedstrijd en eigenlijk was het niet minder dan een klein wonder dat de eindstand niet verder opliep dan 2-1. Voor dat resultaat was vooral Rob Boersma verantwoordelijk, die met name in de tweede helft een aantal schitterende acties uitvoerde. Boersma moest zo vaak handelend optreden, omdat het in de verdediging regelmatig niet klop te. Keith Masefield had zijn handen meer dan vol aan Den Haags nieuwste aanwinst Ron Goodlass. Eef Melgers had zijn aan dacht volledig nodig voor André Wetzel en vanuit het middenveld werd te weinig steun gegeven. VELSEN. Reeds na afloop van het voor Telstar teleurstellend verlopen duel tegen Sportclub Cambuur kondigde Mar tin van Vianen aan dat hij zijn team voor het eerste thuisoptreden ingrijpend zou veranderen. „Daar zal met dezelfde spelers een ander Telstar te zien zijn”, zo voorspelde de oefenmeester. Voor de strijd tegen Veendam had Van Vianen alleen de voorhoede met Stam, van der Meer en Buma niet aangetast. De rest van het team was inderdaad gewijzigd, waar bij het ontbreken van de tegen Cambuur tegenvallende middenvelder Collin Ayre enerzijds en de voorstopperpositie van de weer herstelde Rob Büchel anderzijds het meest in het oog sprongen. Daarnaast had Van Vianen Ab van Oorschot op het middenveld geposteerd terwijl Koos Kuut als rechtsback opereerde. Resultaat leverde de omzettingen gezien de 2-1 winst van Telstar zeker op maar als kijk spel bleef het geheel erg matig. Telstar was wederom niet bij machte het spel te bepalen en mocht in sommige gevallen zelfs van geluk spreken dat het bij Veen dam nog erger rammelde. Het kwam der halve op het benutten van de kansen neer en dat bleek aan de Velsense ploeg het best besteed. In deze ambiance van voldaanheid stond doelman Mathe van Kelle duidelijk in het eerste gelid. Deze keeper op papier tweede man achter Ton van Eenen- naam ontpopte zich in De Meer als een brok onverzettelijkheid, waarop de Aja cieden zich onophoudelijk te pletter lie pen. In deze arbeid op niveau werd hij uitstekend gesteund door zijn medeverde- digers, van wie routinier Theo Dierickx zich duidelijk als koelbloedige laatste man manifesteerde. En met de eveneens al enige jaren meelopende Bertus Quaars op het middenveld en de gevaarlijke punt- spelers Wanny van Gils en Ton Sprangers had dit NAC voldoende ruggegraat om de wegens een blessure afwezige Martin Vreysen te doen vergeten. VEENDAM: Ploeger, Likkikwatil, Brinkman, Wieringa, Oosterwold, Swart, Tiktak, Korte, Koolhof (McNulty), Brouwer (Postmal, de Raadt. AMSTERDAM. NAC had gister avond in de Watergraafsmeer na afloop van de verloren wedstrijd tegen Ajax volop reden in eerste instantie teleurge steld te zijn. Want de manier waarop de nederlaag tot stand was gekomen had weinig met onmacht te maken, maar dui delijk met een vergissing van scheids rechter Manuel, die bijna twintig minu ten voor tijd nimmer de professionele duikeling van Ruud Krol over de benen van Theo Dierickx in het Bredase doelge bied met een strafschop had mogen hono reren. Het betekende 2-1 voor Ajax, dat vervolgens toch voldoende klasse in huis had om de voorsprong niet meer uit han den te geven. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Als er in een bijzonder matige wedstrijd lichtpuntjes zijn te ontdekken, is een trainer maar al te graag bereid die zo uitgebreid mogelijk naar voren te halen. Barry Hughes maakte op die „regel” gisteravond na FC Den Haag Haarlem geen uitzondering. Hij prees het redelijke spel van zijn ploeg in de laatste twintig minuten, toen wanhopig werd getracht de 2-0 achterstand weg te werken. Hij had bewondering voor het spel van Ruud Gullit en Rob Boersma. UITSLAGEN: FC Amsterdam-SW 0-0, Wageningen-De Graafschap 0-2, Telstar- Veendam 2-1, Volendam-SC Cambuur 3-1, Heerenveen-FC Den Bosch 0-2, FC Gro ningen-Eindhoven 1-0, DS ’79-Helmond Sport 1-1, Vlaardingen-Fortuna SC Heracles-FC VW 2-1. (Zaterdag): NAC-Wil- lem II, Sparta-Haarlem, FC Den Haag-AZ ’67, MW-FC Utrecht, PSV-Feyenoord, NEC-Roda JC, PEC Zwolle-FC Twente. Heracles-Fortuna SC, FC Vlaardingen-Helmond Sport, DS ’79-Eindhoven, FC Groningen-FC Den Bosch, SC Heerenveen-SC Cambuur, FC Volendam-SC Veendam, Telstar-De Graafschap, Wageningen-SW, FC Am- sterdam-SC Amersfoort. FC Vlaardingen-Fortuna SC 0-3 (0- 2): Scheidsrechter Thomas 900 toe schouwers. 12. Ruys 0-1, 1. Kramer 0- 2, 85. Titulay 0-3. Gele kaart voor Stans (FC Vlaardingen). Heracles-FC VVV 2-1 (1-0): Scheidsrechter Van Dijken, 4000 toe schouwers. 20. Lalopua 1-0 (penalty) 66. Lalopua 2-0, 89. Pala 2-1 (penalty). FC Amsterdam-SVV 0-0: Scheids rechter Boss, 700 toeschouwers. Wageningen-De Graafschap 0-2 (0- 1): Scheidsrechter Van Swieten, 6000 toeschouwers. 36. Menting 0-1, 72. Brinks 0-2. Gele kaarten voor Piene- man en Kelderman (Wageningen). Telstar-Veendam 2-1 (1-0): Scheids rechter Bakker, 1100 toeschouwers. 21. Buma 1-0, 61. Ayre 2-0. 85. Swart 2-1. Gele kaarten: Ayre (Telstar- en Wieringa (Veendam). Volendam-Cambuur 3-1 (1-0): Scheidsrechter Van Eijk, 2900 toe schouwers. 43. Braan 1-0, 46. Peltzer 1-1, 74. G. Mühren 2-1. 83. Molenaar 3- 1 (penalty). Gele kaart: Hoekema (Cambuur). Heerenveen-FC Den Bosch 0-2 (0- 1): Scheidsrechter Mulder, 3500 toe schouwers. 32. Van der Horst 0-1. 63. Van der Dungen 0-2. Gele kaart: Storm (Den Bosch). FC Groningen-Eindhoven 1-0 (0-0): Scheidsrechter Van der Laar, 8000 toeschouwers. 50. Van Loon 1-0. DS’79-Helmond sport 1-1 (0-0): Scheidsrechter Ram, toeschouwers 4000. 71. Evers 1-0, 86. Van der Hooft 1-1. Gele kaart: Claassen (Helmond sport). j DEN HAAG. GISTERAVOND TELSTAR: Nederburgh, Kuut,BucheJ, Knoop. WERD ALLEEN TOTO GELIJK GE- SPEELD. Op het formulier stonden zowel de wedstrijden van afgelopen zondag als van woensdag vermeld. De winnende ge tallen in toto gelijk nummer 33 zijn: 5-8- 16 - 18 - 26 - 31. Toegevoegd: 17. Ajax-NAC 2-1 (1-1): 5. Heeren 0-1, 11. Jensen 1-1, 76. Krol (strafschop) 2- 1. Scheidsrechter: Manuel. Toeschou wers: 9.000. Sparta-Vitesse 1-2 (0-1): 43. en 57. Bleyenberg 0-1 en 0-2, 65. Van Zoest 1-2. Scheidsrechter: Gans. Toeschou wers: 5.000. Gele kaart voor Schwartz (Sparta) en voor Meyers (Vitesse). PEC Zwolle-Roda JC 0-0: Scheids rechter: Weerink. Toeschouwers: 6.000. Gele kaarten voor Drost (PEC) en Vermeulen en Meuser (Roda JC). NEC-Feyenoord 0-2 (0-1): 20. en 90. Petursson 0-1 en 0-2. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 10.000. Gele kaart voor Willemse (NEC). FC Den Haag-Haarlem 2-1 (2-0): 11. Wetzel 1-0, 38. Goodlass 2-0, 90. Hen driks 2-1. Scheidsrechter: Severeyn. Toeschouwers: 4400. PSV-FC Utrecht 3-0 (0-0): 55. Van der Vlag (eigen doel) 1-0, 68. Willy van de Kerkhof 2-0, 88. Koster 3-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 18.000. FC Twente-Willen II 0-0: Scheids rechter: Draaisma. Toeschouwers: 9.000. MVV-AZ’67 1-2 (1-1): 25. Van Bommel 1-0, 28. Kist 1-1, 71. De Graaf 1-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 10.000. Excelsior-Go Ahead Eagles 2-1 (1- 1). 30. Van Kooten 0-1, 40. Piasmans 1- 1, 56. Waslander 2-1. Scheidsrechter: Oetelmans. Toeschouwers: 3500. Gele kaarten: Ouwehand (Excelsior), Ten Cate, Van Kooten Schneider (allen Go Ahead). --

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21