ORANJE-KWARTET ONDERSCHAT CONCURRENTIE OP HONDERD KILOMETER Oost-Duitsland erg regelmatig Coach Timmermans: Geen Straf Zoetemelk Harrie Schulting rekent op keuze in Europees team sportpunticT Breuk in waterpoloselectie Coach Timmermans: ,,We zijn op de goede weg" wielrennen\ wk 79 »n ian 43 aal 335 an 2 lie lat 22 23 SPORT 1979 DONDERDAG 23 AUGUSTUS Igé I luiden 1 Onbegrijpelijke fout 023- (Van onze sportredactie) 'er- en TOOS BAX, motor van Nederlandse team MONTREAL. Harrie Schulting, die als enige Nederlandse atleet met de Euro pese ploeg in Montreal is gearriveerd, rekent er vast op dit weekeinde gekozen te worden in de viermaal 400 meter esta fetteploeg die Europa de nodige punten moet bezorgen. „Een dezer dagen zal het team bekend worden gemaakt, maar ik mag er wel van uitgaan dat ze mij kiezen. Tijdens de afgelopen internationale wed strijden in Zurich, Keulen en Berlijn gin gen mijn concurrenten niet harder dan ik in Recklinghausen. Het kan dus haast niet missen”. (Van onze sportredactie) VALKENBURG. Twee uur en drie minuten: de opdracht voor het Neder landse kwartet op de 100 kilometer. Een tijd die volgens de berekeningen van de coaches Wagtmans en Gisbers gehono reerd zou worden met een plaats op het erepodium. Guus Bierings, Theo de Rooy, Hennie Stamsnijder en Theo Hogervorst lieten de klokken ontploffen na twee uur, een minuut en 26 seconden. Opdracht vervuld, maar toch geen lachende gezich ten in het Nederlandse kamp. Een foutje in het rekenwerk van Wagtmans: 2.03 was niet eens voldoende voor een plaats bij de top-tien op het eerste onderdeel van het wereldkampioenschap wielren nen. Sterker, de 2.01.26 van het vader landse viertal leverde niet meer op dan een roemloze zesde positie. Het Nederlandse wielrennen kent in middels zijn plaats. De 100 km behoort vanaf heden tot de nummers waarop de verzamelde concurrentie mag strijden om Hadden Wagtmans en Gisbers zich ver gist in de kracht van de buitenlanders? Een 100 km wordt niet zo vaak verreden en het verkrijgen van een juiste indruk van de verhoudingen is dus geen gemak kelijke opgave. Wagtmans: „Rusland was voor ons de favoriet, een ploeg die door ons niet te kloppen was. Prestaties van de anderen hebben ons verrast. Zo’n tijd van die Oostduitsers, dat is toch onge looflijk”. En Gisbers: „We wisten dat de Oostduitsers al een keer beneden de twee uur gereden hadden, maar niet altijd zet ten de organisatoren precies 100 km uit. Zo’n tijd zegt daarom niet zoveel”. Het ligt in de bedoeling van de orga nisatoren de baanwedstrijden in Lei cester te doen plaatsvinden en de Weg wedstrijden in de omgeving van Brigh ton aan de Engelse Zuidkust. Francesco Moser, Giuseppe Saron- ni en Giovanni Battaglin zulten als kopmannen fungeren van de Italiaan se selectie tijdens het wereldkampi oenschap wielrennen op de weg voor beroepsrenners, dat zondag in Valken burg wordt gehouden. Wagtmans: „Had ik Jos Lammertink opgesteld dan hadden we vandaag twee minuten sneller gereden, dan hadden we op het podium gestaan. Hij wilde niet en in dit land is het zo dat je niemand kunt dwingen. Als Drogan geweigerd zou heb ben te rijden in de ploegentijdrit dan had hij zijn fiets kunnen inleveren en was waarschijnlijk teruggestuurd naar de fa briek”. BUSSUM (ANP). Ruim vijf weken voor het eerste kwalificatietoernooi Eu ropese zone op het Joegoslavische eiland Hvar zijn de overlevingskansen van het Nederlands waterpoloteam ernstig gede valueerd. De controverse tussen KNZB- bestuur en AZC-Alphen heeft in Bussum tot een breuk geleid in de nationale selec tie. Buunk, Stroboer, Noordergraaf, Van Es en Van den Akker, de vijf Alphense spelers in de nationale waterpoloselectie, verklaarden zich solidair met de ziens wijze van het AZC-sectiebestuur en wer den daarop door de KNZB uit de selectie gestoten. Het conflict tussen de KNZB en AZC behelst het trainingsschema van de natio nale selectie, die zich voorbereidt op de kwalificatie voor de Olympische Spelen in Moskou. AZC-coach, George Geurtsen, was het begin van alles. Hij stelde publie kelijk het oneens te zijn met een trainings- Blijft over Theo de Rooy, de beste man van het viertal of zoals Wagtmans hem typeerde: „Het kopstuk van de ploeg”. De Rooy: „We hebben niet slecht gereden, zetten een uitstekende tijd neer en toch maar zesde. Het verbaasde me overigens niks, ik kende de kracht van de Oostduit sers. Ik heb ze in hun eigen ronde aan het werk gezien. Bernd Drogan reed mij in een tijdrit op een achterstand van 5 mi nuten, twee jaar heb je die Oostduitsers niet gezien, alleen als ze zeker zijn van winst komen ze”. (Van onze speciale verslaggever) VANCOUVER. Ineens viel de druk weg, slingerden Nederlandse aanvalsters zich langs Ierse tegenstandsters en werd het standsverschil tussen de regerend wereldkampioen en de leerling duidelijk. De bevrijdende actie kwam van Toos Bax, de 32-jarige Amsterdamse midden- veldster met de meeste interlands achter haar naam. Zij legde met een millimeter- zuivere strafcorner de basis voor de 3-0 overwinning, waardoor Oranje zich in de strijd om de wereldtitel te Vancouver kan opmaken voor de confrontatie met Argentinië of Schotland. VALKENBURG. Oost-Duitsland heeft gistermiddag in Valkenburg het eerste onderdeel van de strijd om de we reldkampioenschappen wielrennen 1979, de ploegentijdrit voor amateurs over 100 kilometer, gewonnen. De tijd van het winnende viertal Boden, Drogan, Hartnick en Peter- mann was 1 uur, 58 minuten en 29 seconden. De gemiddelde snelheid was 50 kilometer en 640 meter per uur. De 23-jarige Brabander is inmiddels he lemaal opgenomen in de Europese atle- tiek-elite, die hem tot voor enkele weken nog nauwelijks kende. „De ploeg heeft me geweldig opgevangen, want tot voor kort kende ik nog nauwelijks iemand. Het is alleen jammer dat ik hier de 400 meter horden niet kan lopen. Dat doet Harald Schmid, die inmiddels een soort vriend van me is geworden”, aldus Schulting. Schultings topvorm kan ook1 voor enke le andere Nederlandse atleten plezierige gevolgen hebben. Mogelijk zelfs eep op treden op Olympisch niveau in Moskou, want kort voor zijn reis naar Montreal nam Harrie Schulting het besluit om als nog aan de Universiade in Mexico deel te nemen. „Ik heb altijd nee gezegd tegen de Uni versiade, omdat ik nu echt de studie voor rang wil geven. Na lang aandringen van het Nederlandse Universiade-comité heb ik toch ja gezegd, omdat er nu mogelijkhe den liggen om met een viermaal 400 me- ter-estafetteploeg Moskou te halen. Mar cel Klarenbeek liep bij de Europese jeugd kampioenschappen heel duidelijk onder de 47 seconden en Hugo Bont en Koen Gijsbers deden het in Dublin erg goed”. „Als ik mijn vorm kan vasthouden tot begin volgende maand moeten we drie minuten en vijf seconden kunnen lopen, de limiet voor Moskou. Hoewel ik zelf de limiet al heb gehaald vind ik dat ik nu, gezien de vorm van de anderen, mijn persoonlijke belangen die me overigens wel een prakticum kosten, maar even opzij moet zetten”, aldus Schulting, die na de World-Cup in Montreal direct door vliegt naar Mexico. 93. Wij >rs van i brulk- igev. 4- etage tgelijke Tel: uur. 3. NE" aandaj 023 a sfeer iet alle plavui- Idertje. sart 2e V.- Vr.pr. iunstig >enen xjnka haard, l.k. m v.w. 2e is-c.v, ■n ver- rf- De winnende Oostduitse ploeg komt met een laatste krachtinspanning over de streep De tijd van het Oosteuropese kwartet bleek de snelste, ooit op een honderd kilometer tijdens een wereldkampioenschap, gerealiseerd. ige in 3 aan- Jedek- 3psom 023- I, H'lem rtalen. Ierland ging dan ook in een kwartier neer. Beseffend dat zelfs een strafbal geen genade vond in de ogen van keepster Det de Beus, de perfectioniste, die zichzelf genadeloos kruisigt als ze een foutje heeft gemaakt. Jenny Givan kent de klasse van Det de Beus en bevangen door angst faal de ze inderdaad, zoals Lisette Sevens dat deed toen zij- vanaf zeven meter in alle rust mocht aanleggen. Ook die tegenslag verwerkte Oranje. Immers, het had Toos Bax achter de hand. Haar foutloze spel zou ook in de van Fieke Boekhorst overge nomen strafcorner tot uitdrukking moe- Jan-Evert Veer, aanvoerder van het Ne derlandse team, stelde dat de KNZB on der geen voorwaarde voor de manipula ties van één man (Geurtsen) zal bezwij ken. „Geurtsen heeft het Nederlands wa- v terpolo een kwalijke dienst bewezen. Hij 9 uur otheek izen in ig t.m. Maan- js van □.v. lid (023)- 747. at van 20.000 ld ca f 775 mster- l, 020- De Amsterdamse kon geen woorden vinden. Ze stamelde verheugd: „Ik weet niet wat het is. Met zoveel klassespeelsters om je heen kun je niet slecht spelen. Als je dan ook nog eens twee strafcorners tegen de plank schiet, kun je alleen maar blij zijn. Dan voel je je nooit moe en kun je dat stapje extra maken en je tegenstandster wegspelen. Ik voel me blij, ontzettend opgelucht”. Dat juist zij het spel dicteerde, de ballen foutloos aannam en dirigeerde naar de meest vrijgelopen medespeelsters, was geen toevalligheid. Ze tilde de gehele heeft deze zaak over de ruggen van zijn spelers uitgevochten. Later distantieerde hij zich van deze affaire door zogenaamd zijn ontslag in te dienen. Maar wel pas op het moment dat hij door zijn manipulaties en intriges voor honderd procent de ze kerheid had dat zijn spelers hem door dik en dun zouden steunen. Hij trok zijn han den ervan af toen hij de uitslag van deze trieste machtsstrijd in zijn zak had. Ik neem aan, dat hij met plezier de training van AZC weer op zijn schouders zal nemen. HYPO nnen I 3li)verr s b.v Rijks m. Tel 8 uu 73553! S zoek m. Tel een belangrijke rol. Het bestuur en de spelers van AZC wensten Geurtsen tegen elke prijs als coach te handhaven. Het bestuur van AZC vroeg daarop een ge sprek met de KNZB aan om tot oplossing van het geschil te komen. Maandagavond na de interlandwedstrijd tussen Neder land en Joegoslavië volgde in Alphen aan den Rijn dit overleg. Tijdens die gespreks ronde diende het bestuur van AZC twee alternatieven aan. Door de competitieop- zet lijkt het vrij aannemelijk dat reeds zes weken voor het einde de beslissing over het landskampioenschap valt. Het AZC- bestuur lanceerde het voorstel öm de laat ste zes weken via een dubbel programma, in drie weken af te werken, waarna bondscoach Trumbic zijn spelers kon op trommelen. Het tweede alternatief hield in dat in diezelfde periode van zes weken Trumbic wekelijks twee centrale trainin gen zou organiseren. Beide alternatieven, waarvoor de trip naar de Canarische ei landen voor de AZC-spelers niet verplicht zou worden gesteld, werden door de KNZB niet in overweging genomen. De KNZB handhaafde zijn eerder ingenomen standpunt dat de afspraken met de spe lers en de clubs waterdicht waren. Zo gaat dat. Het Oostduitse viertal staat aan het vertrek naar Moskou, terwijl Wagtmans maar moet afwachten. De Rooy, Stamsnijder en Lammertink prof. Wie volgt? Zegt hij: „Bondscoach zijn in De ploeg voldeed aan de verwachtingen, waar sloop dan het missertje in het huis werk van de coach. Onderschatting van de tegenstander is het antwoord. Neder land was sterk, de buitenlandse concur rentie sterker. Oost-Duitsland werd win naar in de snelste tijd ooit op een 100 km gereden: 1.58.29. Een ruime verbetering van het record dat sinds 1968 op naam staat van de Zweedse broers Pettersson. Het winnende viertal flitste op de auto baan tussen Maastricht en Heerlen voor bij met een gemiddelde snelheid die de 50 km benaderde. In de slotfase liepen de Oostduitse tem- pobeulen het twee minuten eerder gestar te Poolse viertal in, maar die formatie mocht zich even later wel laten huldigen als de beste achterblijver, want die aan duiding past als je met een verschil van meer dan twee minuten verslagen wordt. Noorwegen werd verrassend derde, Rus land teleurstellend vierde. Tussen dit land en Nederland nestelde zich ook nog Zweden. v.a 351 ermijiï Dors Td Het gevecht tussen Europees kampioen boksen halfzwaargewicht Rudie Koop- mans en de door de Europese Boks Unie als officiële uitdager aangewezen Frans man Hocine Tafer zal op 1 oktober in Ahoy in Rotterdam worden gehouden. Tom Okker heeft in de eerste ronde van het internationale tennistoernooi in King? Island (Ohio) gewonnen van de Amerikaanse dubbelspelspecialist Fred McNair (6-1, 6-4). Johan van de Velde is in Eeklo (België) winnaar geworden van een wegwedstrijd voor beroepswielrenners. Van de Velde won de eindsprint van een kopgroep van vijf renners. Roelof Groen werd in Groningen eerste in een omnium voor profrenners. Cees Bal won de klassementswedstrijd voor Groen en Been. deling: toilet ouche ca. 15 t over at van Vrag- J o.g. zoek ome ur tó 023 ten komen. En, dat kwam het. Zusje Anneke concludeerde: „We mo gen ons natuurlijk niets verbeelden, maar als je om je heen kijkt, begint het er aardig op te lijken dat we technisch en tactisch enkele stappen verder zijn dan de rest”. Elan Borrowman, de Schotse linksbuiten, keek het alles aan: „Tja, ik zou niet weten wie Nederland moet tegenhouden. Het ziet er allemaal zo geperfectioneerd uit, zo overwogen”. Anneke van Puffelen: „Dat zal wel, als wij maar niet, zoals de Canade zen en Amerikanen, een paar maanden in trainingskamp moeten”. Huib Timmer mans: „Alle ploegen zijn jaloers op ons. Weet je wat ze zeggen: „Als je een eigen arts, fysiotherapeut en manager bij je hebt en ze zijn bereid iedereen die aan klopt te helpen, dan moet je je wel heel erg sterk voelen. Nou, eigenlijk doen we dat ook, al blijft het met dames een moeilijke affaire, omdat ze zo betrokken zijn bij een blessure van een medespeelster. Daar denken ze dan zo veel aan, dat ze de hoofdzaken uit het oog verliezen. Aange zien Maria Mattheussens alweer mee traint en Annelies Kapteyn aan het eind van de week weer kan spelen, is ook dat brokje spanning weggevallen. We zijn op de goede weg”. PING- >fst op >3804, j oude ia lang an Bel sen 4-8 dames- >or de 13 jaar VOON- 023 de tweede plaats. Falk Boden, Andreas Petermann, Bernd Drogan en Hans Joa chim Hartnick heersen ook volgend jaar in Moskou. En mocht één van hen daar door omstandigheden niet zijn dan staan de opvolgers klaar. Trainer Egon Miethe heeft een ruime selectie van gelijkwaar dige coureurs tot zijn beschikking. In de Ronde van Slowakije kwam één van de Oostduitsers zodanig ten val dat, hij zijn plaats moest afstaan. Mpeitelbos werd Bo-- den, pas 19 jaar oud en wereldkampioen bij de junioren, ingepast. De Oostduitsers lieten zich na Montreal niet meer op de 100 km zien. Zegt Miethe: „We hadden de afgelopen jaren geen ren ners die dit werk aan konden”. Nu een kleine twaalf maanden voor het ontsteken van de Olympische vlam zijn die mannen er plotseling wel. Als er sportgoud te halen is, dan is men present. Miethe zocht een ploeg bijeen die niet alleen hard kan fietsen, maar die in hun doen en laten een eènheid vormt en die ook qua lengte en gewicht nauwelijks afwijkingen vertoont, een machine die op ieder onderdeel getest is. De uitslag is: 1 Oost-Duitsland (Boden, Drogan, Hartnick en Petermann) 1 uur, 58 minuten en 29 seconden (gem. snelh. 50,640 km/u), 2 Polen (Jankiewicz, Ciekanski, Lang en Plutec- ki) 2.00.33, 3 Noorwegen (Digerud, Saeter, Wilmann en Ode- gard) 2.00.42, 4 Sovjet Unie (Koetsnetsov, Pribil, Jarkin en Katsjirin) 2.00.51, 5 Zweden (Goeransson, Prim, Sefersaell en Nikiver) 2.01.05, 6 Nederland (Stamsnijder, Bierings, De Procedurele fouten bij eerdere on derzoekingen zijn in het verleden voor de UCI, de internationale wielerfede ratie altijd aanleiding geweest niet tot bestraffing over te gaan. Soms werd die beslissing na een protest van het „slachtoffer” genomen, soms liet UCI de sancties uit zichzelf achterwege. Aangezien de fouten in de onderzoek- procedure in het geval Zoetemelk ge makkelijk aantoonbaar zijn, is het te verwachten dat de UCI ook dit keer zal vasthouden aan de eerder gevolgde lijn. De UCI, heeft besloten de wereld kampioenschappen op de weg en op de baan voor amateurs en professionals in 1982 door Groot-Brittannië te laten organiseren. Dit besluit behoeft nog (formele) goedkeuring van de jaarver gadering van de UCI, die in november in Genêve zal worden gehouden. VALKENBURG (ANP). Het is te verwachten dat Joop Zoetemelk niet zal worden gestraft voor zijn overtre ding van het reglement op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Bij de contra-expertise van Zoete melks urinemonster zijn fouten in de behandelingsprocedure gemaakt, zo als het achterwege laten Zoetemelk de gelegenheid te bieden een deskundige aan te wijzen die het onderzoek kan volgen. Ton Buunk verwoordde de mening van de AZC-speiers: „Dat er aan onze carrière op deze wijze een einde komt is om te huilen. De KNZB heeft de zaak volledig uit de hand laten lopen. Men had veel eerder met AZC en Geurtsen rond de tafel moeten gaan zitten. Dan was er zeker een opening gevonden. Nu niet meer, beide partijen zijn onverzoenlijk.” Rooy en Hogervorst) 2.01.26, 7 Italië 2.01.34, 8 Bulgarije 2.02.13, 9 Tsjechoslowakije 2.02.14, 10 West-Duitsland 2.02.50. Oost-Duitsland is niet alleen de sterkste, maar ook de regelmatigste ploeg in de tijdrit over 100 kilometer geweest. De tussentijden van de sterkste tien ploegen en hun plaat sing over ieder deel van 25 kilometer'zijn: Oost-Duitsland Polen Noorwegen Sovjet l’nie Zweden Nederland Italië Bulgarije Tsjechoslowakije West-DUitsland 28.59 (2) 29.56 (1) 29.03 (1) 30.31 (2) 1.58.29 29.11 (3) 30.19 (2) 29.38 (2) 31.25 (6) 2.Q0.33 29.33 (7) 30.32 (6) 2Ö.46 (3) 30.51 (3) 2.00.42 28.49 (1) 30.19 (2) 30.12 (6) 31.31 (9) 2.00.51 29.36 (8) 30.48 (9) (30.15 (9) 30.26 (1) 2.01.05 29 19 (4) 30.33 (7) 30.08 (5) 31.26 (7) 2.01.26 29.27 (5) 30.31 (5) 30.13 (8) 31.23 5) 2.01.34 29.31 (6) 30.27 (4) 30.06 (4) 32.09(12) 2.02.13 30.02(12) 30.43 (8) 30.12 (6) 31.17 (4) 2.02.14 29.50 (9) 31.02(10) 30.29 (8) 31.29 (8) 2.02.50 Technisch commissaris Alfredo Martini van de Italiaanse wielerbond maakte gisteren de ploeg bekend: Francesco Moser, Giuseppe Saronni, Giovanni Battaglin, Gianbattista Ba- ronchelli, Carmelo Barone, Leonardo Mazzantini, Silvano Contini, Valerio Lualdi, Gabriele Landoni, Marino Amadori, Serge Parsani en Palmiro Masciarelli. Reserves: Mario Beccia en Pierino Gavaz. van Rini Wagtmans Nederland is een ontmoedigende bezig heid. Zo heb je een sterke ploeg, zo staat er een handtekening onder een profcon tract Het is niet te vermijden. We zullen verder moeten met jongeren. Hogervorst blijft amateur, Bierings misschien ook. Gino Ammerlaan is er volgend jaar rijp voor, Adrie van der Poel en Johnny Broers kunnen dit werk ook. Talent is echt wel aanwezig”. De renners van Wagtmans leverden bin nen hun beperkte mogelijkheden een uit stekende prestatie. Bekend was dat de formatie in vergelijking met het vorige wereldkampioenschap minder sterk was. Opvolgers voor tempobeulen als Bert Os- terbosch en Jan van Houwelingen hebben zich niet aangediend. ’„De motoren ont braken”, vond Gisbers. Daarvoor in de plaats karakterjongens die alles wilden geven. Hennie Stamsnijder heeft dat ge daan, maar vijf kilometer voor het einde begaven zijn krachten het. Theo Hoger vorst hield tot het slot vol, zijn problemen lagen echter in een moeilijke start. Guus Bierings reed constant maar niet fameus. „We waren te gespannen. De titel die we vorig jaar verrassend haalden werkte nu als een belasting”, zei hij. via Toos Bax naar zege ploeg over het stugge verzet van de Ierse meisjes heen, vonniste hen zelfs en dat gevoel werkte door in de ploeg, die na haar openingsdoelpunt in de 25e minuut van de tweede helft erg goed ging draaien. Niemand had echter aan het resultaat getwijfeld. Zelfs niet toen, rechter spits Annelies Kapteyn haar grandioze presta tie moest staken met een gang naar het ziekenhuis, waar een wond op het neus been moest worden gehecht. Die domper was van korte duur, want voordat ze in de ambulance werd geladen, brak Toos Bax de ban, waarna zij een tweede strafcorner door Margriet Bleyerveld zag afgerond. kamp van de nationale selectie op de Canarische eilanden na Kerstmis. Geurt sen vreesde voor overbelasting en zag de clubvoorbereiding op de tweede helft van de competitie ernstig in het gedrang ko men. Op die gronden had Geurtsen tij dens de bijeenkomst van februari in Bun- nik tijdens het overleg met de KNZB bezwaar aangetekend tegen het opnemen van de trip naar de Canarische eilanden in het trainingsschema. Het geschil esca leerde snel door de weigerachtige houding van’beide partijen zich soepeler op te stellen. Geurtsen nam daarop ontslag bij zijn vereniging om de beslissing van de betrokken spelers niet te beïnvloeden. Achter de schermen speelde Geurtsen in het zich moeizaam voortslepende conflict Nederlandse hockeydames s

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23