Rohde: Auto rooit ’t wel met vissen Vijf jongens op berg omgekomen economische orde Voor conferentie in Londen Moezorewa maakt delegatie bekend Argentinië: geen advies nodig van VS Granaat doodt 7 kinderen in Namibië Parlementslid SPD verdacht 0 van spionage Veel minder Klacht bij VN tegen Philips FAO helpt arme landen Verstekelingen dood gevonden Mysterieuze bergbeklimmer weer beneden Brandbestrijders omgekomen in eigen vuur ril India verontrust over papiertekort Rijnconferentie weer uitgesteld om zoutverdrag vluchtelingen uit Vietnam Werken aan nieuwe Kwestie in Camp David-akkoord geregeld” Minister De Koning in Wenen: Veren varen weer Oproep Bosboom-Toussaint Hulde Apin ■H 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1979 st id ïr g k s ie g g door Nico Scheepmaker^ (Van onze redactie buitenland) zii Egypte openlijk hun verontschuldigingen hebben aange CAIRO. De Egyptische president Sadat wenst geen nieuwe Veiligheidsraadsresolutie, over de Palestijnse rechten. Sadat heeft dat gisteravond laten weten tijdens een bijeen komst te Suez, waar hij kaderleden van zijn nationaal-democratische partij toesprak. Vol gens Sadat zijn alle Palestijnse rechten vastge legd in de akkoorden van Camp David en kunnen de Palestijnen zich over 5 jaar zelf uitspreken over hun toekomst zodat zo’n nieu we resolutie niet nodig is. I Sadat: Geen debat i ÏS lingslanden, zo zei Waldheim. n ir e (Van onze redactie buitenland) e i I rij 1 (Van onze redactie buitenland) WENEN. De Nederlandse rege ring vindt dat een betere verdeling van wetenschappelijke en technische kennis in de wereld moet worden bereikt door actief te werken aan een nieuwe internationale economische orde. t i i i i i i l t s i i i in (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. Het federale openbare minis terie in Karlsruhe heeft gisteren een offi ciële aanklacht ingediend tegen het 59- jarige SPD-lid van het parlement van Beieren, dr. Friedrich Cremer. Hij wordt ervan verdacht minstens drie jaar voor de DDR te hebben gespioneerd. Hij zou regelmatig contacten hebben onderhouden met medewerkers van het Oostduitse ministerie voor Staatsveilig heid en daarbij voornamelijk interne ge gevens over de SPD hebben verstrekt. Op 1 juli van het vorig jaar zóu Cremer zelfs de chef van de Oostduitse spionagedienst, luitenant-generaal Markus Wolf, in Stock holm hebben ontmoet. Cremer, die arts is, werd begin van dit jaar gearresteerd nadat het Beierse parle ment in een spoedvergadering zijn immu niteit als volksvertegenwoordiger had op geheven. Later werd hij tegen een borg som weer vrijgelaten. De stakers gaven hun actie ter on dersteuning Van looneisen op nadat de regering had gedreigd hen onder de krijgstucht te plaatsen. ROME (DPA). De staking bij de veerdiensten tussen het Italiaanse vasteland en eilanden als Sardinië, Sicilië en Lampedusa, die duizenden toeristen vastzette, is opgeheven. De kinderen zouden het projectiel in de grond hebben geplant. Toen zij er met stokken op gingen slaan, explodeerde het. Of omdat zij dialogen schreef als deze: „Eene vrouw behoeft geene apin te wor den, die iedere mode nabootst; maar zij speelt toch een gevaarlijk spel, met zich al te stout te verheffen tegen het aangeno men gebruik en de publieke opinie te braveren”. „Als de publieke opinie eene dwalende is, zie ik niet in wahrom eene vrouw zich daaraan zou moeten onderwerpen. Een dergelijk man, die zelfgevoel had, zou het immers ook niet doen, hoewel ik maar al te goed weet, dat de meesten uwer den zedelijken moed missen om van ’t heer- schende gevoelen te durven verschillen en bovenal er voor uit te komen”. d a BOLZANO (UPI). In de Italiaanse Sassolongobergen nabij de stad Bolzano zijn gisteren vijf Westduitse jongens om gekomen. Een zesde werd met een hef- schoefvliegtuig gered en opgenomen in het ziekenhuis van Bolzano. De jongens wilden een berg beklimmen, maar naar men vermoedt zijn zij verdwaald. Dit heeft de Nederlandse minister van Ontwikkelingssamenwerking De Koning gisteren verklaard in Wenen op de derde dag van het VN-congres over wetenschap en techniek in dienst van ontwikkelings landen (UNCSTD). Rijke landen zijn vol gens De Koning verplicht zich tot het uiterste in te spannen om binnen de kortst VERNON (DPA en UPI). Twee solda ten van het Amerikaanse leger in West- Duitsland zijn omgekomen toen zij als verstekelingen in een twaalf meter lange laadkist naar de Verenigde Staten wilden gaan. De laadkist werd ingescheept in de Fin se hoofdstad Helsinki pn deed vier weken over de reis naar Vernon in de Ameri kaanse staat Californië. De twee hadden proviand en sigaretten bij zich, maar zijn omgekomen door zuurstofgebrek omdat de kist luchtdicht was afgesloten. 0 e in de an de an ig us al je se in a- f” nt ist is- £e- *er ek alf te- >et en [et ikt de ijn ter de tk- ge se *e- tid de ?n d- in le e- n- e- a- k st •n •r Q it Li n n 3 2 ?n jn »n k- (Van onze redactie buitenland) NAKINA. Zeven jonge Canadezen die in het westen van de provincie Ontario een bosbrand hielpen bestrijden, zijn om het leven gekomen, toen zij door het plot seling draaien van de wind door het vuur werden ingesloten. De jongelui waren tus sen de 17 en 23 jaar. De brand zou door het groepje zelf zijn gesticht met de bedoeling een brandgang te creëren. NEW YORK (Reuter). De Voedsel- en’ Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stelt 70 miljoen gulden ter beschikking voor visserijprojecten van ontwikkelingslanden die hun visgronden hebben uitgebreid. Het geld moet hun helpen bij het benutten van nieuwe vis gronden. Dit heeft gisteren Kenneth Lu cas, plaatsvervangend directeur-generaal van de afdeling visserij van de FAO, tij dens een persconferentie in New York meegedeeld. Hij woont daar de VN-confe- rentie over het internationale zeerecht bij. Lucas wees erop dat ruim negentig sta ten hun territoriale wateren hebben ver groot. Het merendeel daarvan ging daar mee tot 200 mijl buiten de kust. Twaalf jaar geleden waren dat er niet meer dan acht. Het FAO-programma houdt maatrege len op middellange en lange termijn in. De organisatie zal onmiddellijk voorrang ge ven aan onderzoek naar mogelijkheden tot ontwikkeling van visgronden en aan studies van beleidsvraagstukken waar mee alle landen te maken hebben. In Maleisië, West-Afrika, de Filippijnen en de Seychellen zijn al dergelijke studies aan de gang. Op langere termijn zal de FAO adviezen geven en technische hulp bieden om lan den bij te staan bij het overzien van hun mogelijkheden op visserijgebied. De visconsumptie neemt in Azië, op het moment ruwweg 55 procent van de con sumptie van dierlijke eiwitten voor haar rekening en in Afrika 24 procent. Tegen het einde van deze eeuw zou dat wel eens twee keer zoveel kunnen zijn en van die stijging nemen de ontwikkelingslanden driekwart voor hun rekening. Het bedrag van 70 miljoen heeft de FAO nodig om plannen in de eerstkomende drie jaar te verwezenlijken. Er werd al gepraat over financiering. Noorwegen heeft al geld toegezegd en in het kader van het ontwikkelingsprogramma van de Ver enigde Naties is er nog extra hulp beloofd, zo zei Lucas. „De Diakonie der Hervormde Gemeente te ’s-Gravenhage roept nabestaanden en of belanghebbenden op, die rechten kun nen doen gelden op de navolgende graven, gelegen op de Algemene Begraafplaats, Kerkhoflaan 12 te ’s-Gravenhage, i.v.m. het voornemen het onderhoud c.q. het instandhouden van deze graven, te beën- digen”. Amerikaahse zwarte leiders, deel uitmakend van de NAACP waarin alle belangrijke groeperingen van negers in de VS zijn vertegenwoordigd, hebben gisteren de Amerikaanse joden ge waarschuwd dat de spanningen tussen beide groeperingen een gevaarlijk punt hebben bereikt. Deze verklaring kwam na een vergadering van een hele dag in het hoofdkwartier van de NAACP. Hoewel de zaak van de Palestijnse rechten tijdens de vergadering diepgaand is bespro ken, wordt deze kwestie niet in de verklaring genoemd. President Carter heeft gisteren commentaar geleverd op het nieuws uit Washington dat minister Vance en speciaal gezant voor het Midden-Oosten Strauss tegengesteld zouden denken over de Amerikaanse VN-resolutie over de Palestijnen. Carter beschuldigde de pers ervan deze tegenstelling grotelijks te heb ben overdreven. Uit Alexandrië wordt inmiddels gemeld dat de Israelisch-Egyptische besprekingen over de autonomie tot wei nig resultaten hebbeh geleid. De commissies hebben hun werk zaamheden verdaagd tot begin september, als men in het Israëli sche Herzlia weer bijeenkomt. Tijdens de besprekingen tussen de Jordaanse koning Hoessein en PLO-leider Arafat over verbetéring van de betrekkingen is overeengekomen dat Jordanië 75 Palestijnse gevangenen zal vrijlaten. Het nu bereikte akkoord lijkt bedoeld te zijn om het verzet tegen het vredesverdrag tussen Egypte en Israel verder te bundelen. De diakonie vindt dat haar zorg voor de levenden en niet voor de doden dient te zijn en monumentenzorg heeft op verzoek tot steun aan het behoud van het grafmo nument geantwoord dat het gedenkteken zich niet in opmerkelijke zin onderscheidt van andere, maar ja, dat is natuurlijk ook net zo lang als het breed is. Het opmerke lijke schuilt voor een groot deel natuurlijk in het feit dat het het grafmonument van mevrouw Bosboom-Toussaint is, die meer dan honderd jaar geleden boeken schreef die nu nog gelezen worden, en de hulde van de Nederlandse vrouwen verdiende omdat Leopold van Zonshoven in Majoor Frans deze uitspraak van haar in de pen gelegd kreeg: „Ik was het gansch niet met Van Lennep eens, dat de grootste verdienste eener vrouw juist daarin bestaat, dat er niets van haar te zeggen valt, dan dat zij met volharding kousen maast en de teerste zorg koestert voor de groote wasch”. (Van onze redactie buitenland) MOUNT KENYA. De mysterieuze man in Kenia die vorige week geschiede nis schreef door op blote voeten, zonder uitrusting en dun gekleed de op één na hoogste berg van Afrika te beklimmem „om op de top te bidden tot de góden” is vermoedelijk al weer beneden. „Het ziet er naar uit dat hij veilig is teruggekeerd, hoewel ons reddingsteam nog boven is”, aldus een berggids aan de' voet van Mount Kenya. Opziener Phil Snyder, een Amerikaan die in Kenia werkt, had gezegd dat- de man dan wel boven was gekomen, maar dat hij niet zonder hulp de terugreis zou kunnen ma ken. „Daarvoor ligt er te veel ijs en sneeuw”, had hij gezégd. De geheimzinnige man, die tijdens een ontmoeting met de speciaal voor hem ge formeerde reddingsploeg zei, dat hij wilde bidden tot de Kikoejoegod, volgens de’ legende woonachtig tussen de bergtop pen, heeft klaarblijkelijk minstens vijf dagen op de besneeuwde en ’s nachts in vrieskou gehulde piek van Mount Kenya doorgebracht. trijfël BUENOS AIRES.'De Argentijnse re gering heeft de Verenigde Staten onom wonden laten weten, dat zij geen advies denkt nodig te hebben over de manier waarop zij moet regeren. Een Amerikaan se woordvoerder had bekendgemaakt, dat aan de Amerikaanse ambassade in Bue nos Aires was opgedragen uit te zoeken of er klhndestiene gevangenissen zijn in Ar gentinië. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Buenos Aires vindt dat „dergelijke ver klaringen slechts leiden tot verstoring van de wederzijdse betrekkingen”. De Argen tijnse regering was overigens toch al ge prikkeld door eerdere uitlatingen van Washington, dat de huiszoeking die de Argentijnse politie had verricht in het kantoor van een Argentijnse beweging voor burgerrechten, door de Amerikaan se regering werd betreurd. De Amerikaanse ambassadeur in Bue nos Aires werd ervoor naar het ministerie van Buitenlandse Zaken ontboden, om te vernemen dat dit soort uitlatingen „het begrip en de hartelijkheid verstoorden die in de Amerikaans-Argentijnse betrekkin gen moeten overheersen”. De Argentijnse regering heeft overigens bekendgemaakt, dat een aantal maatrege len „rond de mensenrechten” is genomen, dat in eerste instantie is gericHt op het helpen van families van de duizenden vermiste personen, die Argentinië telt. Er wordt onder meer een interdepartementa le adviescommissie voor individuele vrij heden opgericht. 1 Plaatselijke bewegingen voor de men senrechten zeggen, dat in de laatste vijf jaai’ in Argentinië meer dan 5750 Argen tijnen spoorloos zijn verdwenen, na te zijn ontvoerd door lieden die zich legitimeer den als leden van 's lands veiligheids- korpsen. Niemand wil dat eigenlijk, oOk de Dia- konie van de Hervormde Kerk niet, maar 7 daar heeft men toch ook geen animo meer om er verder geld in te steken. De zerk zou vernieuwd moeten worden en dat zou op zo’n tienduizend gulden komen. Voor het overige is het een heel aardig graf en een heel mooi monument, vertelde Anton Kor- teweg, de directeur van het Letterkundig Muséum me. Een vrouwenfiguur met ge- bogen hoofd en een her of cithertje in haar hand staat tussen twee zwarte pi- laartjes in een nis. „Hulde van de Neder- I landsche Vrouwen aan A. L. G. Bosboom- Toussaint” staat er voorts op. Die hulde zal ze zich voornamelijk hebben verwor- ven dank zij haar roman Majoor Frans, ooit door Busken Huet getypeerd als: „In een woord, Majoor Frans is een vrouwelij- - ke emancipatie roman”. Het is vooral dit boek, dat nog gelezen wordt. De verkoop- leider van uitgeverij L. J. Veen schat ruwweg dat er per jaar nog zo’n driedui- zend exemplaren van Majoor Frans (in Paperback) gekocht worden, in oktober zal een boekenclub deze roman ook in zijn programma opnemen. Het Huis Lauer- nesse zal in de voorj aarsaanbieding ko- men. Deze beide boeken zijn het ook die in t de bibliotheek van Haarlem, waarnaar ik opbelde, naarstig worden gelezen, zij het voornamelijk terwille van de school- lijsten. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties zei gisteren dat na de politieke dekolonisering van ontwikke lingslanden na de Tweede Wereldoorlog nu een economische dekolonisering aan de orde is. Juist de verbreiding van weten- schappelijk-technische kennis is hierbij belangrijk omdat 97 procent van de we tenschap wordt bedreven in industrielan den en slechts drie procent in ontwikke- NEW DELHI (Reuter). Het bericht dat in India vervroegde verkiezingen zul len worden gehouden heeft de verkie- zingscommissarissen verontrust. Dit naar 1 aanleiding van het acute tekort aan papier in het land. Alleen al voor de verkiezingslijsten zal 2500 ton papier nodig zijn. Reactie van de commissarissen: „Wij zijn bereid elk soort papier te kopen, zelfs bruin papier.” Deze oproep stond zaterdag 11 augustus in de krant, gevolgd door vijf namen van de bedoelde graven: Van Es, Bumier, Van Baerle, Knippenberg en Bosboom-Tous saint. De laatste naam („Bosboom-Tous saint, le klasse A2, N.O. vierkant, no 5”) trok de meeste aandacht. Hij had „verheu gende reacties” gehad, vertelde de heer Innemee van de Diakonie mij, onder meer van het Letterkundig Museum, het ge meentebestuur van Alkmaar, de Vrienden van Den Haag en enkele particulieren. „U bent toch ook dominee?” vroeg hij voor alle zekerheid, maar op verzoek van mijn hoofdredacteuren heb ik dat ontkend, zij het node. Mijn belangstelling sproot voort uit het feit dat ik intertijd op de HBS van al die 19e-eeuwse schrijvers zoals Jacob van Lennep, Jan Frederik Oltmans, Ever- hardus Johannes Potgieter, Nicolaas Beets en Anna Louisa Geertruida Tous saint, alleen van de laatste twee iets gele zen had: Camera Obscura van Beets (en dan nog alleen de gangbare hoofdstuk ken) en Het Huis Lauernesse van me- vrouw Bosboom-Toussaint, zoals „Trui- tje” was gaan heten nadat ze met de schilder Johan Bosboom was getrouwd. Het Huis Lauernesse van begin tot eind, ik denk nog wel eens met ontzag aan mezelf terug! Hoe was de eerste regel ook al- weer? „Nooit heb ik regt begrepen waar om men lange inleidingen schrijft, om tot een eenvoudig romantisch verhaal te ko men”. Wie zou willen dat het graf geruimd werd van iemand die zo recht toe recht aan een boek kan beginnen dat voor het overige niet van wijdlopigheid valt vrij te pleiten? mogelijke tijd een eind te maken aan het feit dat „bijna een miljard mensen ver hongeren en verstoken zijn van de meest elementaire behoeften voor een mens waardig bestaan”. Zijn Britse collega Neil Martin gaf ech ter onomwonden te kennen dat van Britse zijde financieel niets te verwachten is „omdat Groot-Brittannië geen cent heeft om uit te geven”. Ook de Duitse afgevaar digde liet zich in dergelijke bewoordingen uit. ROTTERDAM (ANP). De bijeen komst van ministers uit landen langs de Rijn, die eind september in Luxemburg zou worden gehouden, is opnieuw uitge steld tot begin volgend jaar. Men wil wachten tot het Franse parlement het zoutverdrag heeft behandeld, hetgeen naar men hoopt dit najaar zal gebeuren. In het zoutverdrag wordt een regeling getroffen voor het afvalzout van de kali- mijnen in de Franse Elzas. De Franse regering heeft ondanks sterke druk van de andere Rijnstaten, het verdrag nog niet in het parlement willen indienen omdat het er naar uitziet dat de meerderheid tegen is. Nederland is tegen uitstel. Hoewel het zoutproble^m niet verder kan worden be sproken, wil ons land toch de chemische en thermische (warmte) verontreiniging van de grootste rivier in Europa aanpak ken. Afgesproken is dat de conferentie jaarlijks zou worden gehouden, maar sinds 1976 is dit vanwege de problemen rond het zoutverdrag niet meer gebeurd. MAINZ <ANP). Bij de introduc tie van een nieuw model in de Kadett- serie heeft Ekkehard Rohde, lid van de raad van bestuur van de Duitse Opelfabrieken een volledige doch ter van General Motors verklaard zich weinig zorgen te maken over de huidige energieproblematiek. Ondanks de sombere berichten op dit gebied heeft GM vertrouwen in de toekomst van de auto. Het zou er pas somber uit zien als de huidige benzi neprijs in West-Europa zou worden verdubbeld. Wel moet de auto-industrie zich vol gens Rohde aanpassen aan de eisen van de'consument op het gebied van zuinigheid en afmetingen van de auto. NEW YORK (AP/DPA). Het Neder landse bedrijf Philips en enkele Europese dochtermaatschappijen maken aanzien lijke winsten door ontduiking van de eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika, zo heeft een woordvoerder van de Anti- apartheids Beweging Nederland gisteren verklaard voor een speciale commissie van de VN-Veiligheidsraad in New York. De woordvoerder, Sami Faltas, noemde concrete voorbeelden van levering van elektronische apparatuur die van belang is voor oorlogvoering, aan Zuid-Afrika door Nederlandse, Franse en Engelse Phi- lips-vestigingen. Hij zei verder de werk wijze van het concern gedeeltelijk te wij ten „aan de opmerkelijk onachtzame en onzorgvuldige houding van de Nederland se regering” en drong aan op een onder zoek door de commissie. Inmiddels heeft de VN-commissie voor Rechten van de Mens in Genève een lijst gepubliceerd van 2500 banken, firma’s en organisaties in bijna dertig Westerse lan den die het bewind in Zuid-Afrika steunen. pen van Joshua Nkomo, op 25 kilometer van de Zambiaanse hoofdstad Zambia. Vliegtuigen van Zimbabwe-Rhodesië hebben in het Zambiaans luchtruim nage noeg vrij spel. Zambia beschikt slechts over twee piloten die in staat zijn de uit de Sovjet-Unie afkomstige MIG’s te vliegen, die geschikt zijn om de door Rhodesië gebruikte typen vliegtuig te bestrijden. GENÈVE (UPI/AP). Het aantal boot- vluchtelmgèn uit Vietnam is in de eerste twee weken van augustus scherp gedaald. De Hoge Commissaris voor Vluchtelingen in Genève Hartling, die dit heeft meege deeld, is van mening dat Hanoi zijn belof tes op dit punt nakomt. In de eerste twee weken van augustus zijn er 4.717 vluchtelingen bijgekomen, terwijl dit aantal in juni nog boven de vijftigduizend lag. In dezelfde tijd zijn 9 431 vluchtelingen doorgereisd naar lan den waar zij zich definitief kunnen vesti gen. In totaal zijn er 362.219 vluchtelingen in Indochina, tot wie ook de vluchtelingen uit Cambodja worden gerekend. (Van onze redactie buitenland) SALISBURY. Premier Moezorewa van Rhodesië heeft gisteren bekendge maakt wie zijn opgenomen in de twaalf man tellende delegatie van Zimbabwe- Rhodesië naar de conferentie, die volgen de maand in Londen onder Brits toezicht met guerrillaleiders worden gehouden. Zoals bekend, zal ook Moezorewa’s blanke voorganger Ian Smith deel uitma ken van de delegatie, evenals' het opposi tielid Sithole. Gevechtsvliegtuigen van Zimbabwe- Rhodesië hebben overigens gisteren kam pen bestookt van het Patriottisch front. De doelen lagen meer dan 140 kilometer op Zambiaans gebied. Alle vliegtuigen keerden op hun basis terug. Wat de gevol gen van de bombardementen waren, is nog niet bekend. De aanval was de eerste waarvan officieel melding is gemaakt, sinds op 1 juli commando-eenheden wa pendepots vernietigden van guerrillatroe- (Van onze redactie buitenland) WINDHOEK. Naar eerst nu bekend is geworden, zijn dinsdag door het ontplof fen van een bazookagranaat temidden van een groep kinderen in het noorden van Namibië zeven kinderen omgekomen en drie gewond geraakt. De kinderen had den de granaat van een Amerikaans type uit de Tweede Wereldoorlog, dat veel wordt gebruikt door de Namibische be vrijdingsorganisatie SWAPO tijdens het spelen gevonden, aldus een woord voerder van het legerhoofdkwartier in Windhoek. rf- Toeristen sjouwen hun bagage uit een militair vliegtuig dat hen van het Italiaanse eiland Sardinië heeft gehaald. De luchtlijn kon worden opgeheven toen de veerboten weer in actie kwamen. over Palestijnen boden. Sadat heeft dat standpunt eerder deze week vastgelegd in een brief aan de Amerikaanse president Carter. Die brief is Carter overhandigd door de Amerikaanse bemiddelaar in het Midden- Oosten Robert Strauss, die vorig weekeind Israel en Egypte bezocht. Strauss zelf heeft gisteren laten weten dat, nu zowel Egypte als Israel zich tegen een nieuwe resolutie verzetten, het Hoog tijd wordt dat die landen vooruitgang boeken bij de besprekingen over de Palestijnse autonomie. Egyptes voornaamste bezwaar tegen een nieuwe resolutie ligt vooral aan de rol die de overige arabische staten rond dat geplande document spelen. Sadat heeft herhaaldelijk gezegd niets van die andere arabische regeringen aan te nemen voordat S’

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3