Ultimatum bonden aan directies vleessector Vliegtuigje verongelukt PvdA verdeeld over kwestie-Aantjes Moordenaar FEBQI” Spanningen in Zuid-Libanon Statenlid sprak onwaarheid in beperkte amnestie O be lopen hoog op Midden-Oostenbeleid Damiate Pers ontsnapt In Brazilië Structuurschets landelijke gebieden Staatssecretaris: Bedankje nog voor rapport uit is IJmuider Courant Geen ziekengeld na 65ste jaar „Helft van alle joden in gevaar” „Weren werklozen uit vakbonden is discriminatie” PRI Leiding Compaxo overstag Am I op Waar haalt ’n voetbaltrainer de feestelijke hapjes na ’n gewonnen wedstrijd? d 1979 DO DONDERDAG 23 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND 4 l'i (Va (Van een onzer verslaggevers) 1 'i -4 B IJ» vans serdt ploit; week grote dend Marg rijde expk kunn niet gere van nietr wore leum Neem geen risico, ga meteen naar Febo. Dan weet u zeker dat u topkwaliteit krijgt. I DEN HAAG. Zolang het noordelijk deel van de Haarlemmer meer niet officieel tot groeikern is aangewezen, wordt de hele Haar lemmermeer beschouwd als gebied waarin de bevolkingsgroei moet worden afgeremd. Wanneer het noorden van de Haarlemmermeer - zoals te verwachten is - inderdaad wordt aangewezen als groeikern, moet in elk geval in de rest van de polder de bevolkingsgroei worden tegengegaan. Dit staat in de structuurschets voor de landelijke gebieden, die gisteren door de regering aan de Tweede Kamer is aangeboden. (Van onze redactie binnenland) Bevolkingsgroei Randstadsrand moet afgeremd (ADVERTENTIE) (Van onze parlementsredactie) 147,50 'l I In de structuurschets voor de landelijke gebieden, die samen met haar tegenhan ger, de Verstedelijkingsnota, de basis vormt voor de ruimtelijke ordening in dit land, zijn vier hoofdzones onderscheiden: gebieden met als hoofdfunctie land bouw, gebieden met afwisselend landbouw, natuur en andere functies in grotere ruim telijke eenheden, gebieden met afwisselend landbouw, natuur en andere functies in kleinere ruimtelijke eenheden en gebieden met als hoofdfunctie natuur. periode 1960-1975 sterk gegroeid. Afrem ming van verdere bevolkingsgroei be schouwt de regering als een belangrijk onderdeel van het ruimtelijk beleid in de komende tien jaar. Dit geldt ook voor de droogmakerijen en Waterland. De politieke rol, die oud-minister mr. H. K. J. Beemink (CHU) sinds 1945 gespeeld heeft, valt nauwelijks af te meten aan de relatief korte tijdsduur van zijn ministerschap. Tegenover het Algemeen Nederlands Persbureau ANP en later in de commissie ZWOLLE. J. Meulink lid van Gede puteerde Staten van Overijssel, heeft gis teren in de vergadering van Provinciale Staten van Overijssel verklaard dat hij tegenover de commissie Patijn, die een onderzoek instelde naar het oorlogsverle den van W. Aantjes ten aanzien van het tot stand komen van een bepaalde publikatie, geen juiste mededelingen heeft gedaan. rijke factor in ons politieke bestel ge worden, een positie die de unie tot van daag toe heeft weten te handhaven. UTRECHT. Terwijl de stakin gen in de vleesbedrijven zich snel uitbreiden, heeft de Voedingsbond FNV gistermiddag een ultimatum gesteld aan de werkgeverscentrale in de vleesindustrie. Voor morgenmiddag twaalf uur moe ten de werkgevers zich bereid tonen tot een gesprek over de looneis van 20 gul den per week bruto en 500 gulden in eens. Zo niet dan zal de bond, het sta- kingsparool uitgeven en zullen de sta kingen algemeen worden. De bond zegt dat door schuld van de werkgevers een wildgroei van lonen in de vleesindustrie is ontstaan. De werk gevers zouden zich in de loop van van daag beraden over het ultimatum. De vijf provinciale voorlichters noemen in een schrijven van 3 juli 1979 aan de voorzitter van de Tweede Kamer deze verklaring van Meulink apert onjuist. Ze vonden dat hun geloofwaardigheid en in tegriteit in het geding was. Ook de hoofd redactie van Kluwers Courantenbedrijf in Deventer wendde zich over deze zaak in een brief tot de voorzitter van de Tweede Kamer. zijn ministerschap bleven de uitgang spunten van de CHU voor hem het aller belangrijkst. Zo wist hij in samenwer king met Kruisinga en Van Leijenhorst te bewerkstelligen dat de CHU in de oppositie ging tegen het kabinet-Den Uyl. Inmiddels zijn de directie van Com paxo, waar gisteren bij de vestiging in Zevenaar een staking uitbrak, en de bonden het eens geworden over de loon eisen. Na een korte staking van het per soneel van Hendrik’s Exportslachterij in Druten zei de directie van dit bedrijf vanmiddag te willen onderhandelen. De vestigingen van Coveco in Weert en Assen gingen gistermiddag plat. De vak- Het personeel van de Homburgbedrij- ven in Salland, Olst, Goor en Cuyk legde vanmorgen het werk neer. Niet-officiële cijfers spreken van 21 do den en 83 gewonden, die zouden zijn ge vallen bij beschietingen van Tyrus en Nabatya. Net schole land o de gel gen, v wager op eei overig kindei ken hi len; e wintei lagere in apr len ec schole Dit bleme van di elkaai een n< sen zc De Haarlemmermeer wordt in de struc tuurschets nog steeds gerekend tot het Groene Hart van de Randstad en het beleid voor dit Groene Hart is nog steeds hetzelfde: het moet open blijven. Het hart van de Randstad is ingedeeld bij de hoofd zone van gebieden met afwisselend land bouw, natuur en andere functies in grote re ruimtelijke eenheden. Aan de randen is het open gebied echter door verstedelij king aangetast: in de Haarlemmermeer, het Gooi, de Utrechtse heuvelrug en tus sen Rotterdam, Den Haag, Leiden, Al- phen en Gouda. De bevolking is daar in de Met een andere, nog steeds actuele, zaak kreeg Beernink te maken tijdens zijn ministerschap. Tegen zijn wensen nam de Kamer een motie aan, waarin werd aangedrongen tot de instelling van pre-gewesten. De hiervoor noodzakelij ke grondwetsherziening wist Beernink echter op de lange baan te schuiven. Hij heeft nooit zijn weerstand tegen de her indeling onder stoelen of banken ge stoken. WEERT (ANP). De stichting Vecht voor Onrecht uit Weert heeft de vraag of de FNV werklozen en schoolverlaters zon der werk het lidmaatschap mag weigeren, voorgelegd aan het Europees parlement in Straatsburg en aan de officier van justitie in Roermond. Voorzitter Dirk de Vroome van de stich ting zegt dat de bepaling, die onder meer wordt gehanteerd door de Industriebon den FNV, discriminerend is en daarom in strijd met de wet en met de rechten van de mens. Een FNV-woordvoerder heeft ver klaard dat vakbonden openstaan voor le den van een bepaalde bedrijfsgroep die lid mogen blijven als zij op straat komen te staan. De bepaling dat iemand die niet in loondienst is geweest geen lid kan wor den, is langs democratische weg tot stand gekomen, aldus de woordvoerder. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 DIRECTIE. Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L Lodewijks E. Koning VEI ziek i genhc dag 1 ’s mid onder zieks< ven i kunn< fluit, In a kunne teress ziek c wordt resser sen; 1 plants lichtii kanto De m zelf e mee t BEI ongev pleegt rallel' bedrij geplet totaal De 1 zinest 280 S Toen kanto de lot moest overv; Het Iers i: jonge: smal vlasbt haar, was 1 lend 1 schafi tot de (Vervolg van pagina 1) BEIROET (UPI). In praktisch heel zuidelijk Libanon zijn de laatste dagen weer talrijke doden en gewonden geval len. Vanmorgen vroeg zou een groep van vijftig Israëlische militairen het grens dorp Barachit zijn binnengedrongen. Zij bliezen twee woningen op voor zij zich terugtrokken en doorzochten verscheide ne huizen op zoek naar wapens en militair materieel. Gisteren voerden Israël en zijn christe lijke Libanese bondgenoten zware artille- rie-aanvallen uit over de hele breedte van het zuiden. Volgens Radio Beiroet heeft Libanon onmiddellijk een klacht inge diend bij de Veiligheidsraad van de VN. Op 17 november 1978 verklaarde Meu link tegenover een journalist van het De venter Dagblad dat hij als lid van de commissie van onderzoek voor de geloofs brieven van Aantjes, in maart 1959 al op de hoQgte was geweest van het oorlogsver leden van Aantjes en in het bijzonder van diens lidmaatschap van de SS. De journa list publiceerde deze gegevens in zijn krant. Beernink kwam op 4 juni 1946 in de Tweede Kamer voor de CHU, nadat on der meer onder zijn druk de voorgeno men fusie met de ARP niet doorging. Met Tilanus pleitte hij voor een herop richting van de CHU. Ook in de jaren na Deze opstelling leidde niet alleen tot een duidelijke profilatie voor de unie, met name de rechtervleugel van de KVP profiteerde hier ook van. Toch leidde deze houding niet tot een vertraging bij de totstandkoming van het CDA, waar voor Beernink overigens zitting had in verschillende commissies. Zijn laatste politieke daad had hier ook betrekking op, via de zogenaamde voetnoot Beer nink. Daarmee werd ondanks tegen stand van de kant van ARP en KVP, vastgehouden aan de hele bijbel als grondslag voor het CDA. De laatste dagen is er ook sprake van een toenemend aantal incidenten tussen Unifil en de Palestijnen. Inl bewoi laan i men, woen: inbrei drong guide Ca 24-jar die e waan een k in Be Aa ser u der v nen t jarigt rijdir Tolwi brom naar een radio-uitzending van vanochtend te ruggekomen op zijn oude standpunt. Dit houdt in dat de PvdA wel feitelijke con tacten met de PLO zou moeten onderhou den (hetgeen ze ook al doet) maar de organisatie nog niet formeel zou moeten erkennen. Naar verwacht wordt, is dit ook het standpunt van de meerderheid van de commissie. Deze stelt als voorwaarde voor een officiële erkenning dat de PLO eerst het vernietigen van de staat Israël uit haar handvest schrapt. De PvdA zou moeten aanbevelen dat dit ook het officië le Nederlandse buitenlands beleid zou worden, aldus waarschijnlijk de meerder heid van de commissie. De PvdA staat op het standpunt dat zowel Israël als de Pa lestijnen recht hebben op een eigen staat. Een twintigtal PvdA-leden zou al be dankt hebben vanwege het standpunt dat door de minderheid van de werkgroep en door Pronk is uitgedragen. De minder heid zou gesteund worden door vier ge westen van de PvdA. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Midden-Oosten-Werkgroep van de PvdA heeft gister avond in Utrecht de laatste hand gelegd aan een rapport waarin de verhoudin gen tussen Nederland en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) Cen traal staat. Het rapport zal pas morgenvroeg worden gepubliceerd. Tot dat tijdstip moeten de commissieleden zich onthouden van elk commentaar. Patijn verklaarde Meulink echter dat hij niet op de hoogte is geweest van Aantjes’ toetreden tot de SS. Toen Meulink in de commissie Patijn werd geconfronteerd met het krantebericht verklaarde hij, dat de betrokken journalist iets had gehoord van een gesprek dat hij, Meulink, met voorlichtingsmensen van de provincie had gevoerd. „De mensen vroegen mij ernaar. Hij zat in de buurt en heeft toen wat opgevangen. Vandaar dat het bericht niet helemaal juist is". In Den Haag wordt het zeer onwaar schijnlijk geacht dat de werkgroep (onder leiding van oud-minister Van der Stoel) volledige overeenstemming heeft kunnen bereiken. Een minderheid van twee van de zestien leden vindt dat de PvdA de PLO zonder voorwaarden vooraf moet erkennen. Oud-minister Jan Pronk (die geen lid is van de werkgroep) deelt dat standpunt. Kamerlid Relus ter Beek, die zich on langs ook in die richting uitliet, is blijkens i I BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal >1 I is leergestort. De beide inzittenden, het echtpaar Van der Haar uit Heeze is De in 1910 (2 februari) in Maarssen geboren Beernink trad na zijn universi taire opleiding in 1932 in dienst op de gemeentesecretarie van Papendrecht. Daarna heeft hij het openbaar bestuur niet meer verlaten. Van 1935 tot ’39 was hij commies-redacteur op de Almelose gemeentesecretarie en tijdens de oor logsjaren hoofdcommies' in Rijswijk (ZH). In deze gemeente werd hij later gemeentesecretaris, dat hij bleef tot zijn benoeming als minister. In 1971 keerde hij naar Rijswijk terug. bond achtte het niet onmogelijk dat van daag ook bij de vestigingen van dit con cern in Twello en Wierden een staking zou beginnen. Daarmee zou de helft van dit 3300 personeelsleden tellende con cern staken. Ook de recreatie te water moet worden gereguleerd. De regering is voorstander van een belasting op pleziervaartuigen, eventueel ook te heffen door de provincie. Van de opbrengst zou het onderhoud van de vaarwegen en andere voorzieningen voor de waterrechten moeten worden betaald. Slechts in de vier jaar van het kabinet- De Jong (1967-1971) bekleedde de oud- bewindsman het hoogste ambt op bin nenlandse zaken. Maar al vanaf 1945 drukte hij een nauwelijks uit te wissen stempel op de politiek. Beernink was een van die mannen, naar het scheen uit de klei getrokken, waar de Christelijke Historische Unie nog steeds het patent op lijkt te hebben. Naar buiten toe de indruk wekkend een beetje dom te zijn, blijkt deze groep in het bezit van een forse hoeveelheid van wat wel „boerenslimheid” genoemd wordt. De CHU is daarmee een belang- De bevolkingsdruk in de Randstad heeft zijn parallel in recreatiedruk in de natuurgebieden, waar de Randstedelin gen plegen te recreëren: in de bossen van de Veluwe en de meren van Friesland, Holland en Utrecht. In de structuurschets wordt vastgesteld dat de versnippering van de verblijfsrecreatie op de Veluwe gepaard gaat met een achterblijven van milieuhygiënische voorzieningen. Ook de inpassing in het landschap (stacaravans?)’ laat te wensen over. De aantasting van natuur en landschap geeft aanleiding het beleid te richten op sanering. 14,80 f 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Meulink verklaarde gisteren in de Overijsselse Statenvergadering dat recon structie van 'de feiten hem tot het inzicht heeft gebracht dat het ongelijk aan zijn zijde is. Gedeputeerde Staten van Overijs sel zullen zich nog nader beraden of Meu link de post voorlichting en inspraak in zijn portefeuille kan houden. BRASILIA. Het Braziliaanse Con gres heeft gisteren het wetsvoorstel van de regering voor een beperkte politieke amnestie goedgekeurd. Tegen het voorstel is veel protest aangetekend, omdat de amnestie niet geldt voor personen die zijn veroordeeld wegens terrorisme. President Figueiredo, die beloofd heeft van Brazilië een democratie te maken, heeft het wetsvoorstel een maand geleden ingediend bij het Congres. Een wijzigings voorstel van de enige legale oppositiepar tij MDB (Braziliaanse Democratische Be weging) voor een algemene, onbeperkte amnestie, werd met 209 tegen 197 stem men verworpen. De amnestie geldt voor ongeveer 5000 Brazilianen, van wie er 3.000 in balling schap leven. Zij waren gestraft wegens verzet tegen de rechtse militaire regering, die in 1964 door een staatsgreep aan de macht kwam. EINDHOVEN (ANP). Een tot 20 jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke tbr veroordeelde Eindhovenaar is gisteren tij dens een bezoek aan zijn ouders in die plaats aan de parketpolitie ontsnapt. De man kreeg de straf vierja jaar gele den opgelegd. Hij werd schuldig geacht aan moord op een 59-jarige winkelierster in Best en het ontvoeren en doden van een vijfjarig meisjes uit Waalre. Verder heeft hij een aantal inbraken, brandstichtingen en een poging tot verkrachting op zijn naam staan. De man verbleef in de van Mesdagkli- niek in Groningen. Gisteren mocht hij begeleid door vier man parketpolitie op bezoek bij zijn ouders. Toen hij daar naar het toilet ging zag hij kans via de voordeur te vluchten. Daarbij sloeg hij een parket wachter neer. CHICAGO (UPI). Op een bijeen komst van een Amerikaanse organisatie van vrouwelijke zionisten, tijdens welke hij een hoge onderscheiding kreeg uitge reikt, heeft Simon Wiesenthal gezegd dat de helft van alle joden op de wereld in gevaar is. Het antisemitisme, aldus de nazi-jager, wordt gevoed door het geld van de Arabi sche oliestaten. Tot de zeven miljoen be dreigde joden behoren volgens hem de drie miljoen Israëliërs, de drie miljoen joden in de Sovjet-Unie en de miljoen die wonen in Oosteuropese landen, de Arabi sche wereld en in Iran. Betekenis Beernink groter dan leek DEN HAAG. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken wil de aanspra-1 ken van 65-jarigen en ouderen op zieken geld laten vervallen. Dé bewindsman heeft daartoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. De Graaf vindt dat het AOW-pensioen en de aanvullende pensioenen voor verre weg het grootste deel van de bevolking in het inkomen voorzien. De financiële noodzaak om na de pensi onering nog arbeid in loondienst te ver richten is volgens het wetsontwerp voor gepensioneerden in het algemeen wegge vallen. In het licht van die opvatting past voor de 65-jarigen en ouderen ook geen verplichte verzekering meer tegen loon derving bij ziekte. Voor de Werkloosheids wet en de Wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering geldt al een leeftijds grens van 65 jaar. De voorgestelde maatregel heeft tevens tot gevolg dat 65-jarigen en ouderen niet langer onder de verplichte ziekenfonds verzekering vallen. Zij kunnen echter, mits zij beneden de gestelde inkomens grenzen blijven, toetreden tot de bejaar denverzekering of de vrijwillige verzeke ring. De Sociale Verzekeringsraad en de Ziekenfondsraad hebben zich met het voorstel van staatssecretaris De Graaf verenigd. Het Nederlandse sportvliegtuigje dat sinds zondagavond werd vermist is gistermiddag teruggevonden in de buurt van de Westduitse stad Aken Het omgekomen. Vermoedt wordt dat de bestuurder de weg is kwijtgeraakt. I Beernink werd in 1963 fractievoorzit ter van de CHU in de Tweede Kamer, waarmee hij ook zichtbare politieke macht kreeg. Later werd hij voorzitter van de CHU en in de laatste jaren van zijn leven volgde een benoeming als ere lid van de Unieraad. Als voorzitter van de Kiesraad bleef hij in deze tijd nog steeds enigszins betrokken bij de actuele politiek. Daarnaast consulteerde de re gering hem regelmatig bij burgemees tersbenoemingen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4