n p Commissie stemt in met verkoop drie panden aan Torenstraat Goud na veertig jaar staal politienieuws Premiebouw in kaalslaggebied volgende maand van start 11 Overval op benzinestation r I I t n PRINSES MARGRIETSCHOOL WEEK IN IJMUIDEN 1 Achterop Problemen HUURTARIEF NA RESTAURATIE VER BOVEN GELDENDE NORM MIJLPAAL VOOR OUD-IJMUIDEN Jongen zwaar gewond bij ongeluk op rijksweg Velsen-Santpoort r I zapata modes haarlem houtplein hoek raamsingel Amateurs musiceren op Velserbeekfestival 1 IJMOND 1979 DONDERDAG 23 AUGUSTUS 4 'I 1 1 (Van een onzer verslaggevers) ■t. I IJMUIDEN. Tussen de cara vans en woonwagens op het Vel- serduinplein waarin de kermisex ploitanten en hun kinderen deze week verblijven staat ook een grote wagen van de Stichting Rij dende School. Het is de Prinses Margrietschool, één van de zeven rijdende scholen die de stichting exploiteert om ook onderwijs te kunnen geven aan kinderen die niet in staat zijn een normale la gere school te volgen. Deze vorm van onderwijs is overigens niet nieuw; in maart volgend jaar wordt alweer het 25-jarig jubi leum van de stichting gevierd. - g| kermisexploitanten Kinderen van krijgen les op rijdende school rf- Onderwijzeres Marijke Yntema geeft aanwijzingen aan één van de leerlingen in het lokaaltje van de rijdende school. (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) u weet wel ■s 1 /ens niet nds- iter, ens- aar- eke- 1 de het raaf ?nsi- ver- /oor gee past ’een oon- ;ids- likt- ijds- van ssen Net als de kermissen reizen de zeven scholen van april tot oktober door het land om de kinderen van de exploitanten de gelegenheid te geven onderwijs te vol gen, van oktober tot april staan de zeven wagens verspreid door het hele land op een vaste plaats waar het onderwijs overigens wel gewoon doorgaat. Niet alle kinderen van kermisexploitanten bezoe ken het hele jaar door de rijdende scho len; een aantal van hen zit tijdens de wintermaanden op de normale „burger” lagere scholen. Zodra het kermisseizoen in april weer begint verlaten zij die scho len echter weer om opnieuw de rijdende scholen te bezoeken. Dit onderwijs brengt wel specifieke pro blemen met zich mee. In het ene lokaaltje van de rijdende school zitten kinderen bij elkaar van verschillende leeftijd die op een normale school in verschillende klas sen zouden zitten. Bovendien hebben kin- deren van dezelfde leeftijd en hetzelfde niveau vaak verschillende boeken, niet alle scholen maken immers gebruik van dezelfde leermiddelen. Om de zaken toch nog een beetje te kunnen overzien krijgen Temidden van goede bekenden uit zijn actieve werkperiode bij Hoogovens, vier de dinsdagmorgen de heer C. van der Wal uit Beverwijk zijn 40-jarig jubileum in de lunchkamer van de Vertinnerij. Tot voor enkele jaren was hij werkzaam in deze afdeling. Op 21 augustus 1939 begon de heer Van der Wal zijn loopbaan bij de legendari sche Walserij Oost. Eind 1953 ging hij als arbeider van vertinningsbaden in vertin- ningssector bij de toenmalige Breedband werken, om in maart 1970 in dienst te treden van de Vertinnerijen. In zijn toespraak belichtte bedrijfschef Van der Putten, na een welkomstwoord, de belangrijkste periodes uit de loopbaan Voor nog eens 21 woningen in een later stadium in dezelfde omgeving te bouwen gaat nog deze maand een verzoek om een premiebijdrage naar het Ministerie van Volkshuisvesting. Hierbij wordt zo moge lijk de doopsgezinde kosterswoning aan de Helmstraat (als 21ste woning) betrok ken. Daarover lopen gesprekken met de Doopsgezinde Gemeente, beheerster van het naastgelegen kerkgebouwtje. Goed nieuws woensdagavond ook over het punt „renovatie”. Bewoners van zes panden aan de Pres. Krugerstraat zijn onlangs via uitgewerkte schetsen gecon fronteerd met renovatieplannen voor hun de kinderen die tijdens de wintermaanden een normale school bezoeken een zoge noemde „administratiekaart” mee van die school om aan de leraar of lerares van de rijdende school te laten zien. Daarop staat van de jubilaris. Het accent legde Van der Putten op de „periode dompelvertinne- rij". Van der Wal heeft toen een belang rijke bijdrage geleverd aan de opbouw van de vertinnerij en de vestiging van de reputatie van het vertind blik. Namens de directie IJmuiden overhan digde de heer Van der Putten de jubilaris de jubileumgeschenken, waaronder een insigne met briljant, alsmede een gouden horloge. Na de toespraken wensten alle aanwe zigen het echtpaar Van der Wal veel ge luk met dit 40-jarig jubileum. Op de foto gespt mevrouw Van der Wal haar echtgenoot het' horloge om, terwijl Van der Putten toekijkt. woningen. De bewuste huizen liggen in de zogenoemde groene zone (op de vorig jaar verschenen plankaart voor deze sane- ringswijk) waarin bebouwing die tech nisch en financieel voor renovatie in aan merking komt. Een woordvoerder van de Dienst Volks huisvesting, die deze mededeling deed, noemde ontruiming, noodzakelijk gedu rende de renovatie, als het grote knelpunt voor de betrokkenen die merendeels van gevorderde leeftijd zijn. Aan de hand van de voorlopige plannen schatte hij de kos ten per woning grofweg op 65.000.-. hoever de betreffende leerling is terwijl vaak ook een aantal taken wordt meege geven. Lerares van de Prinses Margrietschool is Marijke Yntema uit Rotterdam. Deze VELSEN. De restauratiepanden To renstraat 11, 13 en 15 in Oud-Velsen blij ven verkoopobjekt. Het schriftelijke ver zoek van de Huurdervereniging Velsen de panden in eigen hand te houden en na restauratie te verhuren wordt niet geho noreerd. De commissie volkshuisvesting kon het motief voor dit afwijzende stand punt van B. en W. (onaanvaardbaar hoge huurbedragen bij doorberekening van al le kosten) volledig onderschrijven. Er zijn over het algemeen meer kermissen tegelijkterijd door het land verspreid dan er rijdende scholen zijn, de scholen gaan dan daarheen waar de behoefte (het aan tal kinderen, red) het grootst is”. Van tevoren is al bekend hoeveel kinde ren de school zullen bezoeken, dat gaat aan de hand van de pachtlijsten. Aan de hand van die lijsten wordt ook bekeken waar de scholen van weeK tot week staan. gas terug na de tegenwerping „toch bij voorbaat kansloos” uit de CDA-hoek. Het sterk vervallen pand aan de Torenstraat waarvoor het college na restauratie een woonbestemming in gedachten heeft. Verhuur stuit af op een onaanvaardbaar hoog tarief bij doorberekening van de volledige stichtingskosten. de samenstelling van de totale klas altijd verschilt is het toch anders”. Door het onregelmatige schoolgaan lig gen de accenten van de lessen ook anders. De meeste aandacht wordt besteed aan vakken als rekenen, taal en lezen zodat de kinderen daarbij in ieder geval niet achte rop raken. „Die vakken behandelen wij hier elke dag”, aldus Marijke Yntema, „het belangrijkste is en blijft natuurlijk dat de leerlingen normaal leren lezen, schrijven en rekenen. Daardoor schiet de aandacht die wij kunnen besteden aan zogenoemde „zaakvakken” als aardrijks kunde en geschiedenis er een beetje in. Met die vakken raken de kinderen dan ook wel iets achterop vergeleken met de normale scholen”. Eigenlijk ook een logische gang van za ken. Het gaat om families van kermisex ploitanten, die vaak al generaties in dit vak zitten. De zoons en dochters komen vrijwel altijd ook in dit vak terecht, de zaken gaan over het algemeen over van vader op zoon. En voor het opbouwen, afbreken en vervoeren van kermisattrac ties is een technische opleiding uiterst geschikt. In de praktijk blijkt dat echter geen al te grote problemen op te leveren, de meeste leerlingen gaan na het lager onderwijs toch naar de technische- of nijverheids school. Een enkele uitschieter leert door. iich- leer □on- n in n de ver- r le- die men niet vor- and echt g of zon ren, nent van heel agen eval- van rens- i. Zij zich ieide- litair week geeft zij alleen les, volgende week in Den Haag zijn er twee leraren. „Dat is een vaste regel”, aldus Marijke Yntema, „als er minder dan vijftien leerlingen zijn is er één leerkracht, zijn het meer dan 15 kinde ren dan komt er een leraar of lerares bij. ioen •rre- ig in riste- •tille- J van heeft inge- VN. VELSEN. Amateurs die graag mu ziek maken krijgen daartoe volop gele genheid in het Velserbeekfestival. Zon dag 2 september wordt om twee uur 's middags een ensemble gevormd dat onder leiding van docenten van de Mu ziekschool Velsen een opvoering zal ge ven in het park Velserbeek. Meedoen kunnen bespelers van blokfluit, dwars fluit, viool, cello, gitaar en mandoline. In verband met de klankverhoudingen kunnen koperblazers niet meedoen. Geïn teresseerden kunnen de gebundelde mu ziek die die middag ten gehore gebracht wordt gratis afhalen bij de volgende ad ressen: Muziekschool, Troelstraweg, Vel sen; Bureau Culturele Zaken, Moerberg- plantsoen, IJmuiden; op de afdeling voor lichting in het stadhuis en bij het VW- kantoor op het Marktplein te IJmuiden. De muzikanten dienen voor de uitvoering zelf een lessenaar en enkele wasknijpers mee te nemen. Inbraak. Woensdagochtend zijn de bewoners van een pand in de Beeckzang- laan in Beverwijk tot de ontdekking geko men, dat in de nacht van dinsdag op woensdag in hun huis was ingebroken. De inbrekers zijn via de garage binnenge drongen en zijn met een buit van 1500 gulden verdwenen. Calculator Woensdagmiddag is een 24-jarige Amsterdammer aangehouden, die even te voren twee calculators ter waarde van 340 gulden had gestolen uit een kantoorboekhandel in de Breestraat in Beverwijk. Aanrijding Een 19-jarige bromfiet ser uit Heemskerk heeft gisteravond zon der volgens de politie voorrang te verle nen een aanrijding gekregen met een 24- jarige automobilist uit Zaanstad. De aan rijding had plaats op de kruising van de Tolweg en de Hoflaan in Heemskerk. De bromfietser en zijn duopassagier zijn naar het St. Jozef ziekenhuis gebracht. De rijdende scholen vallen onder het ministerie van onderwijs en zijn onderge bracht in de categorie buitengewoon on derwijs. Niet omdat er uitsluitend moei lijk lerende kinderen komen maar vanwe ge de wat ongewone situatie waarin wordt les gegeven. Marijke Yntema: „Een van de problemen is dat je nooit echt gewend raakt aan de kinderen. Je hebt ze een week, dan wordt de kermis opgebroken en de exploitanten waaieren weer uit over het land: de een gaat naar Limburg, de ander naar Groningen. Volgende week sta ik met de school in Den Haag met weer een hele andere groep leerlingen. Na ver loop van een paar jaar leer je de kinderen wel een beetje kennen omdat je ze wel met enige regelmaat terugkrijgt maar doordat I do- i ge s en VELSEN. Een 16-jarige inwoner van Santpoort-Noord is gisteravond om tien minuten voor elf levensgevaarlijk gewond geraakt bij een ongeluk op de oude rijks weg van Velsen naar Santpoort. De jon gen, die op een bromfiets reed, kwam vanaf Hofgeest en stak het viadukt over de Rijksweg 9 over. Vanaf het viadukt komende wilde hij linksaf de parallelweg oprijden, waarbij hij aangereden werd door een van rechts komende auto die werd bestuurd door een 22-jarige inwoner van Velsen-Zuid. Het slachtoffer is met zeer zwaar hersenletsel overgebracht naar het Zeeweg Ziekenhuis en verkeerde vanmorgen nog in levensgevaar. BEVERWIJK. Woensdagavond om ongeveer half zeven is een overval ge pleegd op een benzinestation aan de Pa rallelweg ter hoogte van het voormalige bedrijf van Autorama. De overval werd gepleegd door twee jongemannen, die in totaal 1450 gulden buit maakten. De twee overvallers stopten bij het ben zinestation in een beige kleurige Mercedes 280 S en tankten voor tien gulden super. Toen de 17-jarige pompbediende in zijn kantoortje een bon uitschreef, voelde hij de loop van een pistool in zijn nek. Hij moest zijn geldtas afgeven waarna de overvallers verdwenen. Het signalement van de twee overval lers is als volgt: Een ongeveer 20-jarige jongeman van 1.90 meter lang met een smal postuur. De jongeman had een vlasbaard en had half lang donkerblond haar. Zijn metgezel had normaal postuur, was 1.70 meter groot en had donker krul lend haar. Ieder die inlichtingen kan ver schaffen, wordt verzocht zich te wenden tot de politie van Beverwijk. s4- De Prinses Margrietschool van de Stichting Rijdende Scholen op het Velserduinplein. Deze week in IJmuiden, volgende week in Den Haag. VELSEN. Bij het punt „mededelingen” woensdagavond groot nieuws omtrent „Oud-IJmuiden” in de commissie volkshuisvesting. In het kaalslag gebied tussen de Kanaalstraat en de Bloemstraat gaat 17 september officieel de bouw van start van 114 premiewoningen. Openbare Werken legt momen teel de laatste hand aan een stratenpatroon voor de nieuwbouw, waarvoor in het kaalslaggebied het (nog) bestaande wegenstramien in hoofdlijnen wordt gevolgd. Op de bouwlocatie wordt grondonderzoek verricht en gesprekken zijn gaande met voor het projekt geïnteresseerde aannemers. In de commissie waar de ingekomen brief van Be huurdersvereniging en de afhandeling ervan woensdagavond agen dapunt was viel desondanks nogal wat kritiek te beluisteren over de afhandeling van dit restauratieobjekt. Breekpunt voor B. en W. zijn de huren becijferd op 1303,10 voor Torenstraat 15, ƒ2003,50 voor Torenstraat 11 en voor het grootste pand van de drie (Torenstraat 13) j 2171,95. Uitgangspunt daarbij zijn ach tereenvolgens bedragen van 139.000, 218.000 en 237.000 voor stichtingskos ten. De socialisten in de commissie vielen over het feit dat inrichting ten behoeve van „complete gezinnen” en niet voor huisvesting van alleenstaanden dan wel tweepersqonshuishoudens in de becijfe ring was betrokken. Suggesties in die richting vanuit de Stichting Dorp Velsen zijn nooit serieus op uitvoerbaarheid be keken, zo bleek uit een reactie van voorzit ter K. Bijl. Hij sprak in dit verband van onoverkomelijke technische bezwaren en te hoge huren zonder het laatste overigens met cijfers te kunnen staven. D. Kuijper (Progressief Velsen) drong nog even aan op harde cijfers hierover maar nam snel I De pra- I ken- man de hem gehuldigde principe (handhaving van het gemeentelijk huizenbezit) aan vaardbaar in dit toch wel uitzonderlijke geval. Zonder daarmee echter een prece dent te willen scheppen. M. van Veelen (CDA) gaf een gelijkluidende stemverkla ring. Velsen zit met circa 3200 woningzoeken den. Eigen woningbezit geeft de gemeente enige greep op de plaatselijke woning markt. De PvdA’er Cees Kranendonk vond een uitzondering van het ook door

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5