ONDERNEMERS IN KENNEMER SPORTHAL OVERROMPELD DOOR BELANGSTELLING 9 °P I t 3E IG Enquête Reis beloond Meisjes Gezinshulp T i l- J ■I ■M 11 19 7 9 AUGUSTUS VRIJDAG 2 4 EN rijd HAARLEM. Meer dan twaalfduizend mensen brachten donderdag een bezoek aan de eer ste Haarlemse banenmarkt, die in de Kennemer Sporthal werd ge houden. Voor een zeer belangrijk deel waren het zeer gemotiveerde werkzoekers, die ervoor zorgden dat tal van bedrijven voor een groot deel uit de personeelspro blemen zullen raken. Een aantal ondernemers lukte het zelfs al in de middaguren alle vacatures vervuld te krijgen. Hun vreugde betekent voor collega-onderne- mers pijn. De banenmarkt werd vooral door veel werknemers aangegrepen om van werkgever te veranderen. T» d. i I O; it 11 'Willid 0^4- Ruim twaalfduizend werkzoekers I maakten banenmarkt tot succes land; erde len, 9l kerij. 51 - rfl solliC''a' een ;.a :h- 3) HAARLEM. Even na half tien viel er donderdagavond een wat onwezenlijke stilte in de Kennemer Sporthal. De gehele dag en de avond hadden de duizenden bezoekers van de Haarlemse banenmarkt die zeker niet de laatste zal zijn voor een gezoem gezorgd, dat deed denken aan een enorme bijenkorf. Die vergelijking met het nijvere bijenvolkje is dubbel op zijn plaats, omdat de bezoekers al even nijver waren. Zij maakten dit experiment tot een succes, de werkgevers konden zich in de handen wrijven. Het is nog te vroeg om nu al juichkreten te slaken, Duizend gesprekken werden er gevoerd in de stand van de KLM, merendeels over technische vacatures en met schoolverla ters. Personeelschef F. W. de Ruiter en zijn medewerkers konden mensen tot uit het verre noorden en oosten van ons land verwelkomen, die de slechte huisvestings situatie in deze regio op de koop wilden toenemen. Hij toonde zich enthousiast over mogelijke deelname aan de volgende banenmarkt, maar was teleurgesteld over de weinige coördinatie bij het vaststellen van de banenmarkten elders in het land. De Haarlemse broodfabriek Vermaat was verheugd over het succes, niet minder dan vijfhonderd belangstellenden dien den zich aan. Verwacht wordt dat zeker dertig van de tweehonderd vacatures kun nen worden vervuld door de belangstel lenden, die vaak van ver boven het Noord- zeekanaal kwamen. Ook hier toonde men zich evenals bij een aantal andere bedrij ven verrast over het geringe aantal bui tenlanders. NZH, vertelde J. Moerkerk van de buson derneming. Zij willen op de administra tie werken, de grootste vraag was echter naar chauffeurs. Een deel van de belang stellenden moest worden afgewezen in verband met de leeftijd. Bij Figee lette men daar niet zo op, de Haarlemse machi nefabriek charterde ook iemand van zes tig jaar. Men denkt zeventien van de drieëntwintig vacatures te kunnen ver vullen. Vele honderden brachten een bezoek aan de stand van Hoogovens. Dankzij een ploegendienst waren steeds vijf mensen aan het werk met het geven van informa tie. Het effect van het tonen van een menselijk gezicht, zoals men het bij de staalgigant uitdrukte, kan pas over een paar weken worden gemeten als alle solli citatiegesprekken achter de rüg zijn. Vakmensen zijn schaars, zo merkte di recteur S. Spanjaart van "het gelijknamige betimmeringsbedrijf. Een aantal leerlin gen wist hij wel te strikken, terwijl ook serieus wordt overwogen vrouwen op te leiden tot timmerman. Grote drukte heer ste er bij de kraam van warenhuis Vroom en Dreesmann, die uiteindelijk honderd serieuze sollicitanten opleverde voor 45 vacatures. Woordvoerder J. H. Luijten sprak over een grote vraag naar part-time banen. Smit’s Bouwbedrijf uit Beverwijk (85 vacatures) had nog niet veel concrete za ken gedaan, maar kreeg wel veel mensen waaronder WAO’ers waarmee ver der zal worden gesproken. Van ver weg, tot uit Gouda en Eindhoven toe, kwamen sollicitanten, waarvan ongeveer de helft werkloos was. Een heel wat hoger aantal dan bij tal van andere bedrijven. Minstens een werkzoekende zag zijn verre reis beloond: een Tilburgse bouw vakker kon direct worden ingelijfd bij Vermeers bouwbedrijf uit Hoofddorp. Klokkenfabriek Alma uit Haarlem, die veel produkten zou kunnen afzetten maar daarvoor de mensen mist, was wat terug houdend. Er waren wel positieve gesprek ken geweest, maar of dat ook werknemers oplevert is een kwestie van afwachten. Personeelschef T. Lieuwes van grammo- foonplatenfabriek CBS was een enthousi ast man. Het Haarlemse bedrijf kon veel contacten leggen met schoolverlaters van mei in Utrecht werd gehouden als een nachtkaars uit, in Haarlem bleef het vrij wel tot het laatst toe geanimeerd. Ook door bezoekers die alleen maar even kwa men kijken wat er aan de hand was en hoe hun baas zich presenteerde, maar daar naast mede door toch nog flinke aantal len werkzoekers. In de gangen en gange tjes tussen de kramen bleef het daarom duwen geblazen. Om half tien moesten de laatste bezoe kers worden „weggejaagd" door het licht havo, hts en mts, waarnaar grote vraag bestaat. Doorgedraaid zijn we, vertelden de kraamhouders van Volker Stevin. Maar ook wel gelukkig, waarschijnlijk kan in alle dertig vacatures worden voorzien. Confectiebedrijf CIN had behoorlijk wat serieuze reacties te verwerken. Het was T. Klimbie van dit Haarlemse atelier opge vallen, dat er veel meisjes kwamen die eerst maar ergens waren gaan werken en nu de mode inwilden. Of de sollicitanten woord houden moet over een maand blij ken. zei Klimbie, die daar helaas nogal eens slechte ervaringen meehad. Opval lend was het dat iemand uit de levensmid delenindustrie overzwaaide naar de snij- afdeling van het confectiebedrijf. op halve kracht te draaien. Het betekende een einde van een meer dan drukke dag. Voor de ondernemers, die veelal tijdens de banenmarkt naar de thuisbasis moes ten opbellen om versterking van man kracht. Maar zeker ook voor de mensen van de Kamer van Koophandel en de drie arbeidsbureaus, die hun handen vol heb ben gehad aan de totstandkoming van de markt. Zij zijn nog niet klaar, de ruwe gegevens moeten nog verder worden uit gewerkt. Gisteravond al was men aan het uitzoeken hoe de gegevens van de enquête onder de bezoekers met de computer kun- Hoewel ze weinig voor een kantoorbaan voelden gin gen ze schoorvoetend toch maar eens bij een bankin stelling praten. Tenslotte an a- „Overspoeld door meisjes” werd de i het Ie 73, s land, igen banen twaJ- 6- werd 3n, in- ?rk w- ool, r Schoonmaakbedrijf Service Q, dat op Schiphol zetelt, had ook geen reden tot klagen. Van de dertig vacatures kunnen er zeker achttien worden vervuld. Voor een fiks deel door Portugezen, Turken en Marokkanen, die niet alleen uit de regio maar ook uit plaatsen als Hoorn en Veen- endaal kwamen. maar de eerste indrukken maken optimis me over het eindresultaat zeker gerecht vaardigd. Duidelijk is gebleken, dat vooral het ontbreken van drempels hiervoor verant woordelijk is. Zowel werkbieders als werkzoekers ervoeren dit als prettig. Mensen op zoek naar een baan hoefden nu eens niet een keurige met de hand ge schreven brief in te zenden, zij waren het juist die de eerste informatie vroegen en kregen. En de werkgevers hebben duide lijk gemerkt, dat aan zo’n brief niet al te veel waarde moet worden toegekend. Dat A. n net er ■beuren- -.kliniek zor9de Kwamen t: was het toch maar voor een jaar..en daar was men met een havo-diploma dik tevreden. de KLM of Fokker. Na de LTS werkte hij tien weken en ging twee weken naar Spanje. „Het is helemaal niet moeilijk om werk te vinden, maar ik moet nu aan een goede baan voor mijn toekomst denken. Bij de KLM wilden ze me niet hebben, omdat ik nog in militaire dienst moet, maar een kennis van mij namen ze wel aan en die moet ook nog in dienst. Ik ga het nu maar eens bij Fokker pro beren”. veel ikt hoe t' In de kraam van de vijf regionale ge- zinsverzorgingsinstellingen werden meer dan tweehonderd gesprekken gevoerd. Mevrouw T. Eede liet weten veel jonge mensen te hebben ontvangen, maar ook een flink aantal gehuwde vrouwen dat part-time wil gaan werken. De twee bui tenlandse vrouwen die zich kwamen mel den zullen door te verwachten taalmoei lijkheden in de gezinnen niet worden aan genomen. Tegen de mannen die reflec teerden bestaat minder bezwaar, als ze maar vaardig zijn in het huishouden. De taalmoeilijkheden werden in ieder geval gisteren uit de weg geruimd door de aanwezige tolken. Mevrouw Gülsen Sagi- roglu verbaasde zich wat over de geringe opkomst van haar Turkse landgenoten. Zij merkte opnieuw aan den lijve dat de taal een barrière is tussen buitenlander en werkgever. Haar collega die in de ochtenduren dienst deed sprak over onge veer dertig geslaagde contacten. tand w.ö,sen'- 7. Vele b0langs»llif*3 de stand- hadden dat moet get Daarvoor heeft men veel over, zo is wel gebleken. Een kwartier in de rij staan bij de kraam van KLM om een eerste oriënte rend gesprekje van een paar minuten te kunnen voeren, bijvoorbeeld. En ook een achteruitgang op het loon, als men de begeerde baan maar zou kunnen krijgen. De banenmarkt heeft ook als gevolg, dat een aantal altijd als typisch mannelijk aangeduide beroepen door vrouwen zal worden beoefend en omgekeerd. Zo komen er waarschijnlijk timmervrouwen en gezinsverzorgers. De drukte heeft veel mensen verrast. Bij Fokker moest al in de morgenuren om versterking worden gevraagd om ieder een te woord te kunnen staan, in de avonduren traden ook directieleden op als personeelswervers. Personeelsfunctiona ris R. Brakkel van dit bedrijf (met 250 vacatures) berichtte dat er honderden ge sprekken waren gevoerd, waarvan er minstens 135 als serieus worden be schouwd. Voor de moeilijk vervulbare post van directiesecretaresse kon men vijf bruikbare kandidaten noteren. Het Ge meenschappelijk Administratiekantoor deed al even goede zaken. Voor dertig vacatures meldden zich honderdvijftig se rieuze kandidaten. nen worden verwerkt en hoe de feitelijke resultaten kunnen worden verzameld. Want daar is iedereen het over eens: de banenmarkt heeft pas echt waarde gehad als er bekend wordt in hoeveel gevallen eerste contacten hebben geleid tot een echte arbeidsovereenkomst. En het verza melen van die gegevens ziet men eerder als een kwestie van weken dan van maan den. Onderwijl wordt al gedacht aan nieuwe initiatieven: zoals een banen markt voor schoolverlaters in het voor jaar en een „gewone” op ongeveer hetzelf de tijdstip als die van gisteren, maar dan een jaar later. De 18-jarige René de Leeuw uit Hoofddorp heeft zijn zinnen gezet op een elektronicafunctie bij Onder leiding van drs. J. Abbink van de Kamer van Koophandel werd een en quête gehouden waaraan door 750 werkzoekenden is deelgenomen. De gegevens worden verder verwerkt door het Ondernemerscol- lege, waarna binnen veer tien dagen een rapport ge publiceerd zal worden met de resultaten, aldus Ab bink die kritiek had op het feit dat van de Utrechtse banenmarkt nog geen bruikbare informatie over het effect van de banen markt beschikbaar is. De drie arbeidsbureaus in de regio zullen zo snel moge lijk de bezette plaatsen uit de vacaturebanken halen volgens GAB directeur J. Woltjer. De Kamer van Koophandel gaat de werk gevers volgende week be naderen om aan de weet te komen hoeveel mensen aangenomen zijn. persoonlijke, informele contact leidde in een groot aantal gevallen tot verdere ge sprekken met mensen die volgens de normale procedure waarschijnlijk niet in aanmerking waren gekomen. x Vrijwel niets anders dan positieve ge luiden konden worden geregistreerd. Van de werklozen die vooral in de morgen uren kwamen, de schoolverlaters die zich voor een flink deel door moeder of vader lieten vergezellen, van de „veranderaars" die vooral in de late middag en in de avond kwamen. Dat laatste was vooral opvallend. Ging de banenmarkt die in Tot de werkzoekenden behoorde de 61-jarige Haarlemse banketbakker A. Vlaar die de zaak na dertig jaar aan zijn zoon heeft overgedaan. Hij was op zoek naar heel ander rustiger werk, een baantje op kantoor of functie als conciërge. Momenteel werkt hij halve dagen bij zijn zoon in de bakkerij, maar is zo niet sociaal ver zekerd. Pogingen hieraan iets te veranderen leverden niets op. De banenmarkt kwalificeerde hij als fan tastisch en ideaal om zo'n andere baan te vinden, maar had nog geen resul taat gehad. Hij dacht dat de leeftijd wel een bezwaar zou zijn. Vlaar vond het maar een dwaze toestand dat er zoveel werklozen zijn, terwijl de onderne mers zitten te springen om mensen. „Het hele sociale systeem gaat zo toch ten gronde”. de J3nS j van de ,sagiroglu bezoek Took voor de KLM had naar Lrkt banenrTiark van de' iwelijk er voor tot het i. De vriendinnen Elise Dekker en Marjan Smit waren ook present op de banenmarkt. Ze hadden net de havo afgemaakt en zochten werk voor een jaar, waarna ze de lerare nopleiding gingen volgen. Op kantoor willen ze liever niet, maar bij het zieken huis waar ze graag aan de slag gingen eisten ze vol gens Elise méér diploma’s. ur lang r'<e efonis,aa ^aanschouv- dat de 'n gullen op zoek naar werk T<* druk mee bestond kenden arbeii gemaal I bij de 5 th sh. ^^de in elKd werkge^5, werki^®le kiokkenfab

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11