Vijf deuren voor Volvo 345 puzzel von de week prijswinnaars Wx voor klassiek kiest kan nu z’n slag slaan. 51 modejournaal Saab 96 in 1980 uit produktie EUROPA MEUBEL BEVERWIJK Elektrische ventilator bespaart motorvermogen en dus brandstof \TN introduceert vijf versnellingen 1 I Ontwikkeling in 1980 baart enige zorg n VARIA 19 7 9 VRIJDAG AUGUSTUS 2 4 I '9& irantie J 7OOO m2 woonsfeer. 1 Tot een van de meest onmisbare accessoires kan de tas worden bestempeld, doch daarnaast ne men ook de handschoenen een belangrijke plaats in. Een bij- zonder grote variëteit op dat ter rein toont zoals immer de Heem steedse importeur Laimböck, die bovendien reeds van ouds her als handschoenenfabrikant de nodige faam verwierf. AAN HET BEGIN van ieder nieuw modeseizoen is het niet alleen van belang ruime aandacht aan de kleding te besteden, maar evenzeer aan allerlei plezierige en fijne accessoires die de nieuwe outfit een nog wat extra accent kunnen geven. door Bé ter Maat Europa Meubel heeft een uitgelezen selektie klassieke meubelen. Bovendien kochten wij zeer voordelig een serie klassieke stukken van ’n fabrikant die z’n deuren sluit; dat voordeel spelen wij direkt door. Direkt uit voorraad leverbaar: klassieke eethoeken, zithoeken, bankstellen of kasten in noten of mahonie. Tiidelijk met 10 tot 25% korting, zolang de voorraad strekt. H TASSENMODE VAN FORMAAT Jb I 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 7 7 8 8 9 9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 IS Fi (ADVERTENTIE) EUROF*A S MAANDAGS GESLOTEN MEUBEL. DONDERDAG KOOPAVOND TOT 21 UUR. PUZZEL NUMMER 34 Links en rechts in het diagram komen woorden van vijf letters. De laatste letter van de woorden links en de eerste letter van de woorden rechts vormen het begin en het einde van de middelste woorden, hiervan staat de omschrijving niet in de juiste volgorde. Als men de puzzel goed heeft ingevuld kan men in de cirkels van boven naar beneden de naam lezen van een bekende componist. Links: 1 glazen deksel, 2 groot in ge wicht, 3 voorstelling in de slaap, 4 grond vlak, 5 naar beneden, 6 rotsspleet, 7 scha duwbeeld, 8 gebeurtenis die sterk aan spreekt, 9 werpstrik, 10 Europese hoofd plaats, 11 optocht, 12 hulpmiddel bij de geneeskunde, 13 uitgestotene, 14 trap, 15 troep bijeenbehorend vee. Rechts: 1 ouderwetse voetverwarmer, 2 hemels wezen, 3 waterkant, 4 strijdmacht, 5 reptiel, 6 negerdorp, 7 larve van de langpootmug, 8 ruim, 9 omwentelingsli chaam, 10 soort doorgang, 11 deel van het been, 12 breedvoerig, 13 vervallen bouw werk, 14 spook, 15 deel van het jaar. Midden: lijst, boomvrucht, plaats in Ko rea, graansoort, bloem, kleur, onderstebo ven, treiter, soort limonade, interest, ferm, kussenovertrek, plotselinge bezetenheid, betaalplaats, kernspreuk. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: Damiate Pers B.V., Postbus 18, 1970 AA IJmuiden. succes de eigen handschoen op en dat resulteert dan in prachtige pigskin en peccary modellen en tevens in soepele nappa kwaliteiten. Ze zijn er in diverse lengten, terwijl bovendien door toepas sing van verschillende handstiknaden ook nog een grote gevarieerdheid ont staat. Nog even terugdenkend aan de afgelopen winter dan lijken mij zo’n paar warme lammy’s niet te versmaden. U ziet, u hoeft straks echt niet met lege handen in de kou te staan. Oplossing puzzel nummer 33 Horizontaal: 1 e.k., 3 idee, 7 nota, 10 kr., 12 bas, 14 ranja, 16 uniek, 18 sago, 20 da, 21 on, 22 nu, 23 es, 24 robe, 26 menig, 29 garage, 31 a.e., 32 emelt, 34 ka, 35 Sevilla, 37 Ee, 38 1.1., 40 nat, 42 muü, 44 ir„ 46 lak, 47 dra, 49 id., 50 knie, 53 gul, 55 a.v., 57 ik, 58 gedegen, 61 es, 63 Essen, 65 r.o., 66 esprit, 69 ploeg, 71 stee, 72 re, 73 de, 74 r.r., 75 11, 76 olie, 78 kelim, 80 Marie, 82 Ans, 84 l.n., 85 sela, 86 eelt, 87 et. 25,-: Mw. W. Caspers, Kruisweg 1035, Hoofddorp; 25,-: L. Bok, Tussenbeeks- weg 8, IJmuiden; 15,-: B. Kramer-Lim- burg, Crayenesterlaan 73, Haarlem; 15,-: Mw. A. van Veen, Cederstraat 43, IJmui den; 10,-: A. M. Anthonisse, Middenweg 71, Haarlem; 10,-: E. Priester, Zeeuw- straat 22, Velsen-Noord. Het is dus geen wonder, dat de auto- technici in de loop der tijd naar andere oplossingen hebben gezocht. Er wer den automatische koppelingen ontwik keld, die de ventilater in- en uitschake len. Zij waren te duur. Nog prijziger waren de zogenoemde thermostatisch bediende ventilators, waarbij het toe rental afhankelijk is van de luchttem peratuur achter de radiator. De vondst die uitkomst bracht, was de elektrische ventilator. Eigenlijk heel eenvoudig: de ventilator wordt aangedreven door een kleine elektromotor en is daarmee on afhankelijk geworden van het toeren tal. Een thermostaat in de koelvloeistof schakelt de ventilator in of uit; is de vloeistof te warm dan gaat de ventila tor draaien, of de motor nu snel of langzaam loopt. Komt de vloeistof weer op normale temperatuur, dan wordt de ventilator uitgeschakeld. Zo’n elektrische ventilator is natuur lijk duurder dan de conventionele ven tilator, maar daar staat tegenover dat er motorvermogen wordt bespaard en daardoor ook brandstof. Zo’n bespa ring kan eventueel oplopen tot één liter op de 100 kilometer. De elektrische ventilator verandert ook iets aan de rijstijl, bijvoorbeeld op bergwegen. Voorheen was het noodza kelijk om hier met hoog toerental te rijden, zodat de ventilator voldoende koellucht leverde. Dat is nu niet meer nodig. De ventilator schakelt zichzelf in of uit. Bovendien is het uit een oogpunt van besparing en warmte-ont- wikkeling beter als men niet met hoge re toerentallen rijdt, dan strikt noodza kelijk is. De elektrische ventilator kan ook na dat de motor is afgezet, nog een poosje in werking blijven. Op die manier wordt het ontstaan van dampbellen in het brandstofsysteem vermeden, waar door een nog warme motor makkelij ker start. Saab heeft bekendgemaakt, dat het bekende type 96 in de loop van volgend jaar uit de produktie wordt genomen. Weliswaar staat het nog op het pro gramma van 1980, maar lang zal dat waarschijnlijk niet duren. De Saab 96 waarmee vele successen bij rallies werden geboekt bezit nog steeds enige verwantschap met het ty pe 92, waarmee Saab na de oorlog zijn personenwagenproduktie opzette. Vooral de Duitse autoconcerns kij ken met belangstelling de ontwikke ling in 1980 tegemoet. De zuinige auto modellen, die zo tegen 1985 op de markt zullen komen, moeten wellicht eerder worden gelanceerd, omdat de automobilisten volgend jaar al gecon fronteerd worden met hogere benzine prijzen. Tot nu toe tast men echter in het duister over de reactie van het publiek op deze zuinige modellen. Er zijn aanwijzingen, dat ze gretig zullen worden geaccepteerd, aan de andere kant zijn de zuinige modellen duurder in de aanschaf. Het is nog niet bekend hoe de markt op dit laatste zal reageren. Vandaar de enigszins angstige blik op 1980 van de autoproducenten. VAN BELANG VOOR HET komende seizoen zijn de gekozen tinten. Zo wordt u straks geconfronteerd met grijs, taupe en bordeaux naast het traditiegetrouwe cognac. Niet weg te denken zijn het klassieke zwart in mat en lakleer. Als laatste nieuwtje heeft Gold Pfeil zeer verfijnde zwarte laktasjes in combinatie met zwart gestreept leer. Een beeld schoon rond modelletje in deze uitvoe ring kunt u sierlijk over de schouders draperen met twee dunne lange lakleren koorden. Voorts voorzag deze Duitse fa brikant zwarte kalfsleren tasjes van con- trastbiesjes tussen de soufflés, wat naar mijn smaak een zeer apart effect ople verde. ZEER UITGEBREIDE reissets zijn er op te bouwen uit de voortreffelijke se ries Caracciola vervaardigd van cognac- kleurige buffel en Sport gemaakt van wijnrood rundleer. Lederwaren die door Gold Pfeil onder de naam Pegasus Club de wereld worden ingestuurd vormen waarlijk een klasse apart. Soepele, fijne nappa in donkerbruin werd omgetoverd tot fraai gemodelleerde tassen, porte feuilles, diplomatenkoffers en wat dies meer zij. De zijkanten van het leer zijn ingeslagen, terwijl in een donkerder tint bruin stoothoekjes werden ingezet die voor een geraffineerde decoratie zorg- Vertikaal: 1 eb, 2 kassa, 4 droog, 5 e.a., 6 ende, 7 na, 8 tunnel, 9 An, 10 keu, 11 r.k., 13 S.A., 15 ja, 17 Inge, 19 graan, 21 oe, 23 egel, 25 bestand, 26 mei, 27 imam, 28 stel, 30 r.k., 31 ave, 33 Leida, 36 lorgnet, 39 links, 41 al, 43 ui, 45 R.I., 48 au, 50 kier, 51 egel, 52 ego, 54 lepel, 56 vete, 59 enorme, 60 erg, 62 sr., 64 spel, 67 Seoel, 68 Irene, 70 er, 71 sire, 73 den, 75 la, 77 ia, 78 kl., 79 is, 80 ma, 81 i.e., 83 st. TASSEN ZIJN ER OOK nu weer in zo’n enorme verscheidenheid dat je ook hier evenals bij de kleding kunt stellen dat alles mag. Of inderdaad ook alles kan, is een tweede. Triest genoeg is gebleken, dat de schoudertas boven de klassieke handtas wordt verkozen. Dat trieste zit hem niet in het feit, dat ik die schoudertas niet mooi zou vinden, maar vooral omdat het merendeel van de da mes haar uit veiligheidsoverwegingen prefeceren. Nou ben ik er alleen niet zo zeker van, dat die minder snel wordt gepikt dan de handtas, want een handige gannef weet met alles raad. HOE DAN OOK, LATEN we hopen dat het niet zover komt. Het zou toch doodzonde zijn als u al snel van zo’n mooie tas werd beroofd, want behalve onder eigen label, voert Laimböck even eens de onovertroffen collectie tassen van het Duitse Gold Pfeil en van het Italiaanse huis Pistore. Maakte ik u al attent op de ruime sortering hand- en schoudertassen, bepaald niet onvermeld mag het nog steeds en vogue zijnde envelopmodel blijven. Overigens zijn laatstgenoemde modellen er van heel klein tot een behoorlijk fors formaat, waarvan een aanzienlijk deel in suède werd vervaardigd of in een combinatie van suède met leer. Is de enveloptas uiteraard vrij plat van vorm, de hand- en schoudertassen zijn meestal van meer dere praktische vakken voorzien en soms met een rits te sluiten. De sluitin gen en de bevestigingen van handvaten en schouderriemen zijn zo simpel moge lijk gehouden, hetgeen de verfijning van het totaalbeeld zonder meer ten goede komt. droegen. Klein lederwaren zijn er verder te kust en te keur: van reiswekker tot portemonnee en van laarzenknecht tot sleuteletui. U kunt het zo gek niet beden ken of er komt leer aan te pas. En, wat dat denken betreft, houdt die aardig heidjes maar eens in gedachten voor toekomstige feestelijke dagen. LAIMBÖCK ZOU HAAR naam be paald geen eer aan doen als zij haar traditionele produkt in de lap zou laten hangen. Nog steeds neemt zij met veel Voor het komend jaar heeft Saab overigens nog wat wijzigingen doorge voerd: zo kan naar keuze op de Turbo- modellen en de EMS een vijfbak wor den geleverd. De Saab 900 en 99 wer den uitgerust met een nieuw reserve wiel, dat zo’n 6 kg minder weegt dan het oude reservewiel. Leren en suède tassen in verschillende formaten van het Italiaanse huis Pistore en van de Heemsteedse fabrikant Laimböck. Op de voorgrond handschoenen en diverse materialen, met en zonder handstiknaden. Auto’s uitgerust met een watergekoelde motor hebben een ventilator nodig om de radiator te koelen. Deze radiator heeft tot taak het koelwater (thans vaak een speciale koelvloeistof) na zijn reis door het motorblok, weer af te koelen voordat de vloeistof opnieuw gaat circule ren. Bij die koelende functie heeft de radiator de hulp nodig van de ventilator, die met zijn vier of meer bladen de luchtstroom langs de radiator aanzienlijk versterkt. Rijwind alleen is in vele omstandigheden, zoals bij lage snelheid of tijdens een rit door de bergen, niet in staat voor een voldoende koeling te zorgen. De ventilator, zoals die oorspronke lijk werd toegepast en ook nu nog op vele modellen is te vinden, is afhanke lijk van het toerental van de motor. Dit heeft het nadeel dat de ventilator voortdurend meedraait, ook als extra- koellucht niet noodzakelijk is, een an der nadeel is, dat de ventilator op mo menten waarop zijn hulp niet zozeer nodig, dus bij hoge snelheden, ook al tijd op topsnelheid meedraait. En om gekeerd, als de ventilator wel hulp moet bieden bij lage snelheden of in de bergen draait hij te langzaam. Daarnaast slokt zo’n ventilator ook nog eens zo’n 6 pk van het motorver mogen op. Volvo heeft gezorgd voor uitbreiding van de 343-serie. Er komt nu een vijfdeurs uitvoering van dit model, onder de aanduiding Volvo 345. De wagen bezit de vier-cilindermotor met een inhoud van 1397 kubieke centimeter. De „345” is verkrijgbaar met handgeschakelde bak of met automatische transmissie. Volvo heeft overigens de gehele 343-serie nog eens onder handen genomen. Nieuwe 5 x 13”-wielen zorgen bij de 1980-modellen voor een grotere spoorbreedte. Remblokken en remschijven vóór werden vergroot en het ventilatiesysteem werd verder verbeterd. De Volvo 345 is leverbaar vanaf 17.590. Andere uitbreidingen in het Volvo-programma voor 1980 zijn de 244 GLT, een topmodel binnen de 244-serie. Daarnaast verschijnt ook de 240 D5, een wagen uitgerust met een vijf cilinder diesel van twee liter inhoud. Het modellenpro gramma omvat voor 1980 42 typen, in prijs variërend van ongeveer 14.000 tot circa f60.000. De foto toont de nieuwe 345 met vijf deuren. Volkswagen gaat in een aantal mo dellen standaard een vijf versnel lingsbak leveren. De wagens die hier voor in aanmerking komen zijn de 81 kW-versies van de Golf en de Sciroc- co. Het concern heeft tot nu toe altijd vastgehouden aan de normale vier- bak. In Duitsland meent men echter thans, dat motoren met een kleine tot middelgrote cilinderinhoud zich be ter aan de drukke verkeersomstan digheden kunnen aanpassen met vijf versnellingen. In de nieuwe bak komt de overbrenging van de vijfde ver snelling overeen met die van de vier de versnelling in de oude bak. Er is dus geen sprake van een overdrive effect, zo meldt de fabriek. Het is mogelijk met een vijf versnellingsbak zuinig te rijden, als men maar altijd probeert in een zo hoog mogelijke versnelling te rijden. Bij de nieuwe vijfbak is het schakelschema van de vierversnellingsbak gehandhaafd: de vijfde versnelling ligt in een extra uitsparing rechts voor. Een drukpunt voorkomt vergissen tussen de derde en vijfde versnelling, die immers bij deze opstelling naast elkaar liggen. Met behulp van een kartelschroef kan dit drukpunt naar wens lichter of zwaarder worden ingesteld. Voorts is het motorenprogamma van de Golf veranderd. Bij de model len met handgeschakelde versnelling wordt de anderhalve liter 51 kW (70 pk) motor nu vervangen door de 1,3 liter krachtbron van 44 kW (60 pk). De top van deze nieuwe 1,3 liter motor bedraagt ca. 150 km/uur. Volgens de fabriek ligt het verbruik bij stadsver keer op ca. 10,1 liter op de 100 km. Alle motoren tot de 1,3 liter, met uitzondering van de Passat, krijgen een handbediende thermo-choke. De Scirocco wordt in het nieuwe modeljaar voorzien van een elektro nisch onstekingssysteem. Ook krijgt een aantal modellen nieuwe schijf remmen vóór. weg en wiel BEVERWIJK PARALLELWEG 43 AAN DE WEG VELSERTUNNEL-ZAANDAM - TEL. 02510 - 29018 -- jj— Bij Europa Meubel deze weekiotot25% voordeel op klassiek. cê

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13