PVDA-COMMISSIE CONCLUDEERT: Over oorlogsverleden Aantjes G te J( Bonden nog steeds Reflecterende het weer] pedalen zijn veelal slecht al Groot gebrek aan voedsel en dan dit nog in Nicaragua I Kamer krijgt rapport RIOD niet te zien bezorgd over Volvo 5 Politie-agente mevrouw Haars Gi oi Regering krijgt voorwaarden SITUATIE EXPLOSIEF GENOEMD M n; Kamerlid wil Ziekenfondsraad ra akkoord met nieuw tarief maatregelen tegen kamernood „1 4 V] I 19 7 9 AUGUSTUS 2 VRIJDAG 2 4 BINNEN- EN BUITENLAND V 'i Faillissementen Zuiveringsinstallatie Toestemming Record Bezoek Tegoeden Tsjecho-Slowakije DEN HAAG (ANP). Alle partijen in het Midden-Oostenconflict moeten een stap terug doen in het belang van een duurzame vrede. Dat is de strekking van het Midden-Oostenrapport, dat de „Com missie Van der Stoel” het partijbestuur van de Partij van de Arbeid gisteren heeft aangeboden. Het rapport is bedoeld als grondslag voor een discussie binnen de partij. ïc sa 5 O o?. |a> I Loondeskundige FNV Regering moet weg I, WEERRAPPORTEN (Van onze redactie binnenland) ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1 17 18 19 19 19 17 17 17 18 17 16 31 27 22 21 17 19 22 26 26 18 26 23 16 33 27 29 22 24 17 20 29 27 28 20 25 25 30 34 10 10 10 9 11 10 11 10 11 11 7 21 17 14 11 12 10 9 12 10 12 15 14 10 13 20 18 12 19 6 11 20 16 17 12 21 18 20 24 24 4 4 1 6 1 13 1 1 3 1 0 0 6 0.4 1 1 0 8 17 0 0 0 33 72 0 0 0.2 13 0.1 0.2 2 0 0 0 15 0 0 0 0 0 Verwacht wordt dat het contract inzake de steunverlening nog eind volgende maand zal worden getekend. Het ministerie en de vakbonden zullen op 5 september opnieuw bijeenkomen om hierover te praten. Op 19 september volgt in Amsterdam een vergadering van de raad van commissarissen van Volvo Car Nederland, waarin de overheid en DSM als aandeelhouders eveneens zitting heb ben. Ook dan zal uitvoerig de zo belang rijk geachte organisatiestructuur van het bedrijf op middellange termijn ter sprake komen. Deze voorwaarden behelzen dat Volvo Car Nederland een eigen divisie blijft, dat de hoofddirectie haar bevoegdheden be houdt, dat de president-directeur weer een Nederlander wordt, dat de raad van commissarissen volgens de Nederlandse regels wordt samengesteld en dat de know-how niet in Zweden wordt gebun deld. DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Lansink (CDA) wil dat er maatregelen worden getroffen om de ergste kamer nood onder studenten zo snel mogelijk op te lossen. Het Kamerlid spreekt in schrif telijke vragen aan minister Pais (Onder haar reis maakte voor de stichting Me disch Comité Nicaragua. Volgens haar lijden 150.000 Nicaraguaanse kinderen aan ondervoeding. Nicaragua heeft ook dringend behoefte aan medicijnen en medische apparatuur. „De Nationale Gardisten hebben veel zie kenhuizen geplunderd en medische appa ratuur vernietigd. Het land telt 100.000 tot 150.000 oorlogsgewonden, terwijl er maar vierduizend ziekenhuisbedden zijn”, zo zei zij. De stichting Medisch Comité Nicaragua heeft in de twee maanden van haar be staan al ongeveer 55.000 gulden van parti culieren ontvangen. Een deel hiervan zal worden gebruikt voor de heroprichting van het Nicaraguaanse Rode Kruis. Dit zal gebeuren in samenwerking met het Internationale Rode Kruis. wijs en Wetenschappen) van een „acute noodsituatie” bij de studentenhuisvesting. Lansink acht niet alleen maatregelen op korte termijn gewenst, maar vindt dat minister Pais in samenwerking met zijn ambtsgenoot van Volkshuisvesting een beleid moet ontwikkelen om te komen tot een definitieve oplossing van al jarenlang bestaande huisvestingsproblematiek on der studenten. Het CDA-Kamerlid wil verder van de minister weten of het waar is dat deze toestemming weigert te verlenen aan uni- versiteiten en hogescholen die zelf geld beschikbaar willen stellen om via nood voorzieningen maatregelen te treffen. wat de regering aan het uitlokken is”. Drabbe constateert dat er nu al een explo sieve situatie is (havens, vleeswaren) waar nog niet eens overeenstemming is bereikt over de CAO voor dit jaar. „Een paar vonkjes en de hele boel staat in brand”, zo stelt hij vast. In het tweede kwartaal van dit jaar zijn er 844 faillissementen uitgesproken. Dat is 4,5 procent meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Volgens het ministerie van Economische Zaken werden de meeste faillissementen uitgesproken in Zeeland. Daarna volgden Utrecht, Noord- en Zuid- Holland, Noord-Brabant en Limburg. In Tiel wordt binnenkort begonnen met de bouw van een zuiveringsinstallatie voor afvalwater. Aanvankelijk zou de in stallatie in het westen van Tiel worden gebouwd. Daarvan is afgezien in verband met de vele bezwaren vanuit de bevolking. De installatie zou te dicht bij woonhuizen komen te staan. Nu komt deze op het industrieterrein in Tiel-Oost. Ze vinden de werkwijze van De Jong en Van der Leeuw bovendien „incor rect ten opzichte van mr. Aantjes, aan wiens uitdrukkelijk verzoek om het onderzoek niet te beperken tot zijn gedragingen, de commissie van drie niet heeft kunnen voldoen”. De drie ministers hebben het RIOD- bestuur gevraagd Aantjes een exem plaar van het rapport te sturen opdat deze kan reageren. Het collge van B. en W. van Rotterdam heeft gisteren het comité voor steun aan de ondergrondse pers in Chili alsnog ver gunning verleend voor het houden van een collecte. Het stadsbestuur had de ver gunning aanvankelijk geweigerd omdat het om een politiek doel zou gaan. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft vastgesteld dat het stadsbe stuur wel degelijk ruimte heeft om verzoe ken voor collectes al dan niet toe te staan. Daarop besloot het college van B. en W. toch toestemming te verlenen. Zij vinden verder dat De Jong en Van der Leeuw in hun stuk „stellingen beschrijven waarvan noch de juist heid, noch de onjuistheid kan worden of is vastgesteld”. De Nederlandse Spoorwegen melden een recordbelangstelling voor de nieuwe NS-kortingskaart waarmee men tegen be taling van een vast bedrag flinke kortin gen op „gewone” kaartjes de trein kan pakken. Hoewel de kortingskaart pas in oktober ingaat zijn er nu al 6100 van verkocht. De Spoorwegen verwachten dat er binnen een paar dagen in totaal tiendui zend kaarten aan de man zijn gebracht. Het PvdA-Kamerlid Patijn, de voor zitter van de bijzondere Kamercom missie, zei in een reactie dat minister Pais komende dinsdag, als de Kamer debatteert over de kwestie-Aantjes, wel opheldering moet geven over de aard en inhoud van het rapport. De koningin zal op 12 september een bezoek brengen aan Friesland. Het zal in het teken van de landbouw staan. De vorstin gaat ondermeer naar de nieuwe kaasmakerij De Takomst in Dronrijp en het kweekbedrijf Ropta in Metslawier. Ook stellen de bewindslieden dat het rapport het karakter van een verweer schrift heeft. Zij wijzen erop dat ze niet om het stuk hebben gevraagd en niet op de hoogte waren van de totstandko ming ervan. W VN- sch< linj avo oor; z z z z z z zzw z zw zw nw nw w.st. w zw zzw zzw zw vera w.st. zo n ozo wnw w.st. w.st. ono zzw n nnw wzw zo n nw zw w.st. nw n wzw w.st. De drie bewindslieden hebben beslo ten het rapport niet aan de Kamer te zenden omdat de onderzoekers, De Jong en Van der Leeuw, in hun be schouwingen feiten uit hun eerder rap port betrekken die noch door de com missie van drie, noch door de bijzonde re Kamercommissie zijn onderzocht. Dit hoorde niet tot de taak van die commissies, aldus de bewindslieden. Dergelijke beschouwingen zijn uiter aard buiten de orde in een geschrift dat beoogt de eigen vaststellingen van de onderzoekers te toetsen aan de resulta ten van het werk van de genoemde commissies, aldus de brief van de drie ministers. Temeer daar het geschrift voor een belangrijk deel hiermee is gevuld, lijkt dit bezwaarlijk voor de totstandkoming van een evenwichtig beeld, zo mem n zij. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui zw. bew. zw. bew. h. bew. regenbui 1. bew. onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. regen h. bew. onbew. onbew onweer zw. bew. 1. bew. 1. bew. 1. bew. regen h. bew. zw. bew. regen onbew onbew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. h. bew. RE telle; rior, teerc versl ren ter e Ee nen, Gree zou beke moei SA heef; lucht aanv de fa Josh Het cent; volg< dan men toeki He ry n de a van van PRA ger) der staal comt W ter trot ovei Stal chir gen lane betr In Was boo vial Xiai gen, erns N regt vert ten ged regt Ir ove: tus de bek met tarn bew het E sch sch riss den rio. Ian bet Bi. omg dodt van tot fa qué SCHIPHOL (ANP) Nicaragua heeft allereerst dringend behoefte aan voedsel. Dit zei de Nederlandse arts Romijn giste ren op Schiphol na een bezoek van tien dagen aan dit door oorlog verwoeste land. Volgens haar moet de voedselhulp grootscheeps en op korte termijn op gang komen. Het zijn vooral kinderen die direct voedsel moeten hebben, aldus de arts die Prof. De Jong, voormalig directeur van het RIOD, zei gisteravond desge vraagd geen commentaar te willen ge ven op het regeringsbesluit. De internationaal secretaris van de PvdA, M. van Traa, noemde het rapport gisteren in Den Haag „een mijlpaal, die de discussie zinniger en duidelijker kan maken”. Het partijbestuur wil voor de Socialistische Internationale in oktober een standpunt innemen. Dan komt de ontmoe ting Kreisky-Brandt-Arafat ter sprake. Het rapport stelt, dat Israel het zelfbeschikkingsrecht van de Palestijnen moet erkennen en een Palestijnse staatsvorm dient te aanvaarden, bijvoorbeeld op de door Israel bezette westelijke oever van de Jordaan. De Pales tijnen van hun kant moeten het bestaansrecht van Israel erkennen, evenals de noodzaak voor dat land van veilige grenzen. Nederland kan, gezien de hechte banden met Israel en de aanwezigheid van Unifil-troepen in Zuid- Libanon een rol spelen in het op gang brengen van een discussie tussen de partijen, aldus het PvdA-rapport. Het rapport stelt feitelijke contacten voor tussen de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigingen in het DEN HAAG (ANP). Een groot deel van de op de markt zijnde reflecterende pedalen deugt niet. Tot deze conclusie kwamen ANWB en Consumentenbond door een onlangs gehouden onderzoek. De beide organisaties hielden het onderzoek omdat per 1 november, behalve de rode reflector, het gebruik van reflecterende pedalen door de overheid verplicht wordt gesteld. Van elk type pedaal werden tien reflec toren onderzocht. Uit het onderzoek bleek dat slechts twee voldeden aan de kwali teitsnormen van de beide organisaties. In een brief aan de minister van Ver keer en Waterstaat dringen ANWB en Consumentenbond erop aan op korte ter mijn een goedkeuringsmerk met aanmer kelijk hogere eisen in te voeren en de verkoop van slechte pedalen te verbieden. DEN HAAG (ANP). De Twee de Kamer krijgt een rapport van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD) waarin haar eerdere rapport inzake het oor logsverleden van Aantjes getoetst wordt aan de rapporten van de commissie van drie en de bijzon dere Kamercommissie over dit on derwerp, niet te zien. Minister-pre sident Van Agt, minister Pais van Onderwijs en minister De Ruiter van Justitie hebben dit het RIOD per brief laten weten. Het tegoed aan spaargeld bij alle spaar- instellingen bedroeg eind juni 99,4 miljard gulden. Dat is 5,7 miljard meer dan eind vorig jaar. 3,6 miljard van dit verschil komt uit spaargeld dat in de eerste zes maanden van dit jaar werd ingelegd en 2,1 miljard uit rente die in de eerste zes maan den werd bijgeschreven. Dit heeft het ministerie van Economische Zaken mee gedeeld. Vooruitzichten voor zondag opgesteld door het KNMI Aanhoudend wisselvallig en middagtempera- turen omstreeks 18 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon 0 tot 7. Min. temp, omstreeks 12 gr Max. temp, omstreeks 19 gr Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Staatssecretaris Beyen van Economi sche Zaken gaat van 19 tot 21 september naar Tsjecho-Slowakije. Hij zal Praag en de jaarbeurs in Brno bezoeken. In diplo matieke kringen hoopt men dat het be zoek zal bijdragen tot intensivering en verbetering, niet alleen van de economi sche, maar ook van de politieke betrek kingen. Weer in binnen- en buitenland DEN HAAG (ANP). De vakbon den hebben gisteren in Den Haag, in een gesprek met vertegenwoordigers van het ministerie van Economische Zaken over de definitieve voorwaar den voor Nederlandse regeringssteun van 155 miljoen gulden aan Volvo Car, opnieuw hun bezorgdheid uitge sproken over de toekomstige organi satiestructuur. In het voorlopige contract voor de steunverlening is volgens de bonden niets terug te vinden over dit belangrijke as pect. Het gevaar dreigt nu dat de fabriek het gehele management uit Nederland naar Zweden haalt, waardoor alle be voegdheden en verantwoordelijkheden voor de Nederlandse tak van Volvo verlo ren zullen gaan, zo stellen zij. De bonden hebben de regeringswaarne- mer, directeur-generaal Molkenboer van het ministerie van Economische Zaken, een aantal voorwaarden aangeboden voor inpassing in het definitieve contract. Waterstanden Umuiden Hoogwater 6.09 uur en 18.30 uur Laagwater 02.08 uur en 14.20 uur AMSTELVEEN (ANP). De Zieken fondsraad heeft gisteren de overeenkomst bekrachtigd die de organisaties van zie kenfondsen en huisartsen voor dit jaar hebben afgesloten. Deze overeenkomst komt neer op een verhoging van het bru- to-abonnementshonorarium met 2,7 pro cent tot 75,43 gulden per bij de huisarts ingeschreven ziekenfondsverzekerde. Hierbij wordt uitgegaan van een zoge naamde „normpraktijk” van 2600 verze kerden. Het netto-honorarium gaat met 2,1 pro cent omhoog tot 49,28 gulden, de vergoe ding praktijkkosten met 4,5 procent tot 20,88 gulden en de pensioenbijdrage met 2,1 procent tot 6,27 gulden per ingeschre ven ziekenfondspatiënt. Drabbe: „De werkgevers alleen kunnen we als vakbeweging wel in onze richting dwingen, maar zonder een wettelijke dek king door de overheid kunnen we geen verantwoord werkgelegenheidsbeleid voeren. Dan blijft er uiteindelijk maar een mogelijkheid over: vakbondsactie. Dat is Midden-Oosten en de PLO, anders dan de incidentele contacten die nu plaats vinden als er problemen zijn rond Nederlandse Unifil-mensen. Naast commerciële contac ten zou Nederland de culturele en die op gebied van ontwikkelingssamenwerking met de Arabische wereld moeten verstevigen. Of in Nederland een PLO-kantoor komt, is een zaak van de PLO zelf, aldus het rapport. Voor een duurzame vrede is teruggave van na 1967 door Israel bezet gebied onontbeerlijk, aldus het PvdA- rapport. Israel kan niet doorgaan met het vestigen van nederzettingen in bezet gebied. De vrees in de Arabische wereld voor Israëlische gebiedsuitbreiding is veel te groot. In een massale terugkeer van Palestijnen naar Israel ziet het rapport geen heil: beter is die mensen een eigen identiteit en een eigen staatsvorm te geven. Daartoe zouden verkiezingen gehouden moeten worden in „bezet te gebieden”. Dan zal ook blijken in hoeverre de PLO de Palestijnen vertegenwoordigt. Israel zou over die staats vorm met de dan gekozen vertegenwoordigers moeten onderhandelen. Als de staatsvorm er niet in wordt betrokken, dreigen de Camp David-akkoorden door de verschillende partij en verschillend geïnterpreteerd te worden. De Israëlische premier Begin moet zijn standpunt - hoogstens autono mie voor de Palestijnen - dus laten varen, aldus het rapport Volgens voorzitter Van der Stoel van de commissie is de bedoeling van het rapport slechts hoofdlijnen van een mogelijk beleid aan te geven. De PvdA pretendeert niet te komen met een oplossing voor het Midden-Oostencon- UTRECHT (ANP). „Deze rege ring moet echt weg”, aldus FNV-loon- deskundige F. Drabbe in het FNV- blad De Vakbondskrant. „De rege ring verloochent haar aard niet en laat zich door de werkgevers ophit sen tot maatregelen die de mensen met gewone inkomens er op achteruit laat gaan. Zelfs het minimum-loon duikt onder de nullijn”, zo schrijft hij. Een peiling van De Vakbondskrant on der een aantal voorzitters van FNV-bon- den wijst uit dat men voelt voor meerja rendoelstellingen, over een termijn van twee of drie jaar, om de verkorting van de werkweek en uitbreiding van het ver vroegd uittreden te bereiken. Jaarlijks zou een „etappe” kunnen worden afge legd waarbij in elke CAO een pakket van maatregelen wordt samengesteld. De wensen van de vakbondsleden en de speciale situatie van elke bedrijfstak be palen hoe het pakket er uit ziet. Richtlijn zou kunnen zijn de doelstelling van het Europees Verbond van Vakcentrales om de arbeidstijd in vier jaar met tien procent te verkorten. Drabbe heeft veel sympathie voor zo’n aanpak maar hij is erg somber over de maatschappelijke omstandigheden. Hij vreest dat regering en werkgevers een „vakbondsvijandige politiek” willen door voeren die wel moet uitlopen op grote sociale onrust en loonstrijd. Hij consta teert dat de regering plannen beraamt om de lasten af te wentelen op de loontrek kers en mensen met een sociale uitkering. Die krijgen onevenredig zware klappen. De regering weigert ook de noodzakelijke - wettelijke - dekking te bieden voor het stimuleren van nieuwe arbeidsplaatsen en streven naar verdeling van de beschikba re werkgelegenheid. flict, aldus Van Traa: „Daar hebben we op de Tesselscha- destraat de mankracht niet voor.” Voor het probleem Jeruzalem tot een oplossing kan komen, moet eerst een beslissing vallen over de nu bezette westelijke oever. Dan krijgen compromis-oplos- singen misschien een kans, zoals vrije vestiging, vrij verkeer en vrije doortocht naar de heilige plaatsen voor iedereen, aldus het rapport. De PvdA wil over enige tijd nog een studieconferentie organiseren over de Midden-Oostenproblematiek. Twee van de vijftien leden uit de commissie Van der Stoel hebben het rapport niet mede ondertekend: S. van der Gaast en Nol Maassen. Zij vinden dat aan de PLO teveel voorwaarden vooraf worden gesteld, wil de organisatie als gesprekspartner in aanmerking komen, terwijl dat met Israel niet het geval is. Hun afwijkende standpunt zal in de discussie binnen de partij aan de orde komen, aldus Van Traa. Ook binnen het CDA is het Midden-Oosten gisteren aan de orde geweest. De christen-democraten zijn evenwel nog niet zover, dat ze een rapport uitbrengen. In grote lijnen staat de partij achter de politiek van minister Van der Klaauw: incidentele en onofficiële contacten met de PLO. In het verleden zijn die er al geweest, ook met CDA- parlementariers: Gualthérie van Weezel, Scholten en Frinking hebben al eens ontmoetingen gehad met de Palestijnse „minister van Buitenlandse Zaken” Faroek Khaddoumi. Dergelijke contacten vallen ook onder „inci denteel en onofficieel”, aldus Van Weezel desgevraagd.. Op 15 september komt het Midden-Oosten in het CDA opnieuw aan de orde. Zon- en maanstanden Zon op 06.39 uur, onder 20.45 uur Maan op 09.20 uur, onder 21.51 uur Alle partijen moeten stap terug in Midden-Oosten F Staatssecretaris Haars van Justitie speel de gisteren de rol van de politie-agente. Samen met oud-premier De Jong maakte de be windsvrouwe deel uit van een rollenspel dat werd gespeeld in de „si- mulatieruimte” van de politieschool in Lochem. Bij Lochem werd giste ren onder auspiciën van de Amsterdamse Club der Honderd het jaar lijkse visevenement Pers-Parlement gehou den. Bij de politie school, in de Berkel, werd gevist. Evenals vo rig jaar wonnen de par lementariërs. Individu eel winnaar werd oud- Kamervoorzitter Van Thiel. Hij verschalkte 57 forellen. (Informele) protesten tegen de uit slagin strijd met het reglement was voortdu rend op de visstek van Van Thiel gevoerd sorteerden geen effect. 3 tü o. t- ïf ES C ■V- 0-ï

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2