Toch straf Zoetemelk Circuit gevaarlijker geworden Alan Jones sportpuntigj zege op King Kuiper in moeilijke positie Betty Stöve verrast met Transfers KNVB: nog geen uitspraak in zaak Engbersen Spelers helpen brand blussen wielrennenY wk 79 LIEBREGTS VERWACHT OPTIMALE SAMENWERKING 11 wl 13 SPORT 19 7 9 AUGUSTUS ZATERDAG 2 5 - i m. en gf door H Peter H Heerkens Geld bundelt krachten in Nederlands kamp (I I HENNIE KUIPER i I nieuwe equipe. w Piet Libregts. begeleider van de Nederlandse wielerprofs tijdens het wereldkampioenschap, heeft vijf beschermde renners aangewezen: Raas, Knetemann, Lubberding, Zoetemelk en Kuiper n wij us (Van onze sportredactie) VALKENBURG. Het wereldkampi oenschap wielrennen voor profs is allang niet meer zo'n individuele aangelegen heid als de grondgedachte van deze be langrijke eendagskoers van het seizoen beoogt. Binnen de nationale selecties worden akkoorden gesloten, waarvoor bondsofficials topconferenties beleggen om de individuele krachten van de min deren om te buigen tot een bundeling van macht voor de sterken. Daarvoor haalt men zelfs geld uit de bondskas die voor namelijk door amateurs wordt gevuld Voor de KNWU selectie is die som als volgt opgebouwd: vijf mille van de bond, 30.000 gulden van de renner die wereld kampioen wordt en 25.000 gulden van een sponsor, zijnde een neef van ploeglid Leo van Vliet. Begeleider Piet Liebregts: „Je komt er niet omheen: poen is de basis voor een goede samenwerking”. den, sponsors en renners vormen zo’n bedrag dat de wil om hard te rijden en zich op te offeren voor een kansrijke ploeggenoot moet opkrikken. bregts. „Individueel heb ik met die cou reurs voldoende gesprekken gevoerd om zeker te weten dat men voor elkaar wil werken”. Die afspraak komt officieel op papier. Liebregts zelf ontwierp de tekst voor de verklaring en de KNWU keurde die goed. De renners moeten tekenen voor ak koord, zo niet dan worden dwarsliggers uit de ploeg verwijderd. Volgens de letter van deze overeenkomst zal iedereen zich voor honderd procent inzetten voor het ploegbelang. Volgens de geest van het akkoord dat voorgestaan wordt, zullen de grote vijf niet achter eikaars kansen jagen wanneer een van hen in goede posi tie komt. De afgelopen jaren werd er op een dergelijke basis goed samengewerkt. Buitenlandse ploegen kijken dan ook met jaloerse blikken naar die situatie in de Nederlandse groep. Met name de Belgen zijn daarover vol bewondering en verwondering, maar dat is niet zo vreemd 'omdat homogeniteit in dat kamp een drijfzandbegrip is. Jaar in, jaar uit staat de stemming onder de Belgi sche geselecteerden bol van de intriges. Dit keer zijn er twee duidelijk waarneem bare clans: één rond Daniël Willems en een rond Roger de Vlaeminck. Laatstge noemde heeft zich tegen betaling (naar men zegt 250.000 franks, ongeveer 16.000 gulden) verzekerd van de steun van ploeg oudste Herman van Springel. Al vele ja ren is deze routinier een belangrijke spil in de Belgische WK-selectie, zodat De Vlaeminck er heel wat voor overhad om die steun tot de zijne te maken. Van Sprin gel krijgt zijn pak geld, ongeacht winst of verlies. In het Franse kamp liggen de zaken stukken eenvoudiger. Daar domineert Hi nault, aan wie ook zijn niet-ploegmaats in deze nationale opstelling (dat zijn er ze ven) in eerste instantie hun steun toezeg- ■A Jones: belachelijke zaak' een serieuze poging een goede tijd neer te zetten. Clay Regazzoni was daarbij de snelste. Zijn tijd van 1.16,316 min. betekende een gemiddelde snelheid van 199.350 km per uur. Dat het over het algemeen erg snel ging op Zand- voort bewijzen de tijden van de eerste negen coureurs op de lijst. Allen waren binnen een minuut en 18 seconden het circuit rond. Jan Lammers kampte met problemen. Lammers: „Er zijn wat moeilijkhe den met de nieuwe neus van de wagen. Daar zal nog wel wat aan gedaan moe ten worden. Ik hoop dan ook morgen twee a drie seconden sneller te zijn dan vandaag”. ZEIST (ANP). De arbitragecommis sie van de KNVB heeft geen uitspraak gedaan in de „zaak Engbersen contra Fortuna SC”. Een poging om tijdens een schorsing tot een vergelijk te komen mis lukte. Engbersen weigerde in te gaan op het aanbod van Fortuna SC, dat in grote trekken gelijk was aan hetgeen hem op 15 mei werd geboden. <e mte :n 2c ipk. rf- Regazzoni: snelste tijd MADRID. Een Spaans en een Por tugees voetbalelftal en hun publiek hebben donderdag hun wedstrijd in Cortegada in Galicië de wedstrijd ge laten en zijn een naburige bosbrand gaan blussen. De Guardia Civil, de Spaanse platte- landspolitie, had op de spelers en fa naten een beroep gedaan omdat het vuur al enkele huizen bedreigde. Na de met succes bekroonde inspan ning kende de scheidsrechter die zich ook niet had laten kennen de overwinning in de onderbroken wed strijd met 1-0 aan de Portugese gasten, CD-Lomarens toe. De Spanjaarden van Cortegada S.D. toonden zich ware „gentilhombres" en juichten de beslissing van de scheids rechter toe. Het was de derde keer in 21 partijen dat Betty Stöve tegen de 35-jarige Ameri kaanse aan het langste eind trok. „Billie Jean speelde niet best vandaag”, zei de 34- jarige Steve na afloop. „Ik probeerde veel variatie in mijn spel te brengen en dat had succes”. Al direct in de beginfase maakte Billie Jean King talrijke fouten. Betty Stöve liep dan ook uit tot 4-0, alvorens de Amerikaanse een game kon behouden. In de tweede set kwam Billie Jean King van 1-3 terug naar 3-3. Bij de stand 5-3 kreeg Stöve een eerste matchpoint, maar zij verspeelde dit door een dubbele fout. Het werd 5-4 en 30-0 voor King, die toen echter uitgeblust was. In de kwartfinales speelt Betty Stöve tegen de Argentijnse Ivanna Madruga. Ook de Amerikaanse Tracy Austin bereikte de laatste acht door in slechts 55 minuten met 6-2, 6-2 van haar landgenote Marita Redondo te winnen. De Roemeense Virginia Ruzici bereikte in het damestennistoernooi in Mahwah (New Jersey) als eerste de halve finales. Zij versloeg de Amerikaanse Terry Holla day met tweemaal 6 4. De Tsjechoslo- waakse Regina Marsikova haaide de kwartfinales door een overwinning op de Amerikaanse Leslie Allen: 6-4, 6-2. MAHWAH. In het tennistoernooi te Mahwah (New Jersey) heeft Betty Stöve voor het eerst sinds 1972 afgerekend met de Amerikaanse Billie Jean King. In een uur en zeven minuten won de Nederland se met 6-2, 6-4 \an haar rivale. In de loop van vanmiddag gaat Lie- bregts met zijn renners voor het maken van een akkoord rond de tafel. Eerst met de vijf zogeheten beschermde renners: Raas, Zoetemelk, Kuiper, Lubberding en Knetemann. Daarna komen de knechten erbij: Priem, Oosterbosch, Van de Velde, Pirard, Piet van Katwijk, Maas, Van de Hoek, Van Vliet en reserve Langerijs. „Ik verwacht geen problemen”, zegt Lie- s (Van onze sportredactie) VALKENBURG. Solidariteit tijdens de WK! Het klinkt vreemd in de prof- wielerwereld. Van renners, die elkaar in merkendienst tijdens de Tour de France elke seconde afsnoepen, wordt nu plotse ling geacht dat ze straks een man uit hun land naar de wereldtitel brengen. Maar wie? Dat is het grote vraagstuk dat van avond in vele kampen nog moet worden opgelost. Alhoewel de tot nu toe geleverde presta ties niet direct aanleiding geven om Hen- nie Kuiper een opvallende plaats in het rijtje kanshebbers te geven, denkt hij daar zelf anders over. „Door tal van oor zaken is het in het voorseizoen helemaal misgegaan. In de klassiekers kwam ik moeilijk vooruit. In de wedstrijden waar in ik wel soepel reed, werd ik steeds door pech achtervolgd. Ik wil daar niet alles op afschuiven. Ik heb ook een periode gehad dat het gewoon niet ging. Te dikke benen en zo. Maar nu voel ik me weer 100 pro cent. In de Ronde van Nederland heb ik me rustig gehouden. De vorm is er zeker. Ik zal dan ook wel degelijk voor mijn eigen belangen opkomen”. Terwijl Joop Zoetemelk nog enigszins kan rekenen op de steun van Frits Pirard zal Hennie Kuiper het grotendeels alleen moeten opknappen, of hij moet de Neder landse ploeg werkelijk kunnen overtuigen dat hij opnieuw wereldkampioen kan worden. De Franse ploeggenoten van Kui per (Duclos-Lasalle, Michel Laurent en Hezard) hebben inmiddels alle steun toe gezegd aan Bernard Hinault. Kuiper: „Waarom zal ik niet kunnen winnen? Dit parcours is uiterst geschikt voor mij. Wanneer ik vanavond de andere jongens het vertrouwen geef dat ze op me kunnen rekenen, dat ik voor hen zal wer ken als dat nodig is, verwacht ik ook hulp wanneer het in mijn belang zal zijn”. 1 Zo onttrekt de KNWU voor de dertien beroepsrenners die morgen op het Cau- bergparcours aan de start komen, bij het behalen van de wereldtitel een premie van vijf mille aan de huishoudkas van zo’n zevenduizend amateurs. Dat is overigens een schijntje van wat de Belgische bond in het vooruitzicht stelt: 300.000 franks, ofwel ruim 20.000 gulden voor het geval er een wereldkam pioen uit de ploeg komt. Geld is, naast de fietsklasse, een belangrijk aspect in de strijd om de regenboogtrui. In het Itali aanse kamp bijvoorbeeld valt er in totaal 100.000 gulden te verdelen; bij de Belgen zit er bijna een halve ton in de prijzenpot en de Nederlandse coureurs hebben 60.000 gulden tot hun beschikking. Bon- V ALKENBURG. Joop Zoetemelk heeft twee dagen geleden van de Franse wielerbond het schriftelijke bewijs ont vangen, dat het dopingonderzoek na af loop van de laatste etappe van de Ronde van Frankrijk een positief resultaat heeft opgeieverd. Alan Jones, winnaar van de laatste twee Grand Prix’s voor Zandvoort: „Dit is werkelijk belachelijk. Deze nieuwe bocht is gevaarlijker dan voor heen”. Ook Jean-Pierre Jabouille, tweede tijdens de training, had weinig goeds over de bocht te melden. Ja bouille: „Waardeloos. Nu ik dit heb gezien had ik liever gehad dat er niet ingegrepen was”. De Nederlandse coureur Jan Lam mers was wat milder in zijn oordeel: „Ik geloof wel dat de bocht wat gevaar lijker is geworden, maar ik vind het allemaal wel leuk zo”. Nadat het programma door zware regenval enigzins ontregeld was, kwa men om half een alle bolides op een nog doornatte baan. Pas tegen twee uur waren de omstandigheden echter ideaal en deden de meeste coureurs De commissie onder voorzitterschap van mr. Giltay-Veth hoorde de getuigen en zal over tien a twaalf dagen schriftelijk uitspraak doen. Hans Engbersen, topsco rer van de eerste divisie, claimt transfer vrij te zijn, omdat Fortuna SC enkele uren te laat zou zijn geweest met het aanbod voor het nieuwe seizoen. Het schriftelijk aanbod, dat aangetekend was verstuurd, blijkt door de post met enkele dagen ver traging te zijn behandeld. Engbersen en vier andere Fortuna-spelers ontvingen het contract daardoor enkele uren te laat. De vier hebben inmiddels een nieuwe verbin tenis ondertekend. Engbersen weigert echter. In zijn geval gaat het vooral om de vraag of hem voor het verstrijken van de daartoe gestelde termijn een mondeling aanbod zou zijn gedaan. Fortuna SC zegt van wel. Engbersen ontkent. Wel heeft hij tegenover de arbitrage-commissie ver klaard van zijn kant met een voorstel te zijn gekomen, waarop destijds van de zijde van de club niet is ingegaan. De Italianen beschikken in Valkenburg over twee uitgesproken spitsen. Frances co Moser en Guiseppe Saronni aan wie iedereen steun toezegde in ruil voor een prijzenpot van een ton. Alleen Giovanni Battaglin deed niet mee. Hij de qua recente uitslagen beste Italiaan van dit moment gaf te kennen dat hij zijn eigen gang wil gaan. „Maar", zei de man die in de algemene prognoses de eerste rij haalt (samen met Hinault, Moser, Saron ni, Raas, Zoetemelk en De Vlaeminck), „dan moet het niet regenen. In de regen rij ik altijd slecht I d De Franse wielerbond schreef voorts, dat Zoetemelk de gebruikelijke sancties voor de eerste overtreding van het doping- reglement waren opgelegd. Hij kreeg een voorwaardelijke schorsing van één maand, 1200 gulden boete en tien minuten straf in het algemeen klassement. Boven dien verloof hij de tweede plaats in de laatste etappe. Joop Zoetemelk verklaar de gistermorgen in Valkenburg, waar hij officieel werd ingeschreven voor het we reldkampioenschap van zondag, dat hij overweegt protest aan te tekenen. Er zijn procedurefouten gemaakt bij het onder zoek. De betrapte renner kreeg niet de gelegenheid om de getuige-deskundige drs. Ketelaers bij het tweede onderzoek aanwezig te laten zijn. Een duidelijk geïrriteerde Joop Zoete melk wenste gistermiddag niet meer in te gaan op de doping-affaire, waarmee zijn naam tijdens de Ronde van Nederland vorige week in een kwaad daglicht werd gesteld. In het trainingskamp van de Ne derlandse ploeg liet Zoetemelk de vraag onbeantwoord of het gebruik van de hem toegediende anabole steroiden voor hem eventueel nadelige gevolgen kan hebben bij de dopingcontrole na de WK. „Ik wil met rust worden gelaten”, liet Zoetemelk weten. „De hele week word ik aan alle kanten nog lastig gevallen over deze zaak. Het moet nu maar eens afgelo pen zijn, niemand heeft kennelijk in de gaten dat we hier met de voorbereiding op een wereldkampioenschap bezig zijn”. Zoetemelk hoopt via een goede presta tie in Valkenburg zijn reputatie bij het Nederlandse wielerpubliek weer wat op te vijzelen. „Het is een extra stimulans voor onze ploeg dat we voor het thuis front rijden. Zit er één van ons in de goede ontsnapping, dan worden we door de toeschouwers ongetwijfeld vooruitge schreeuwd. Zoiets raakt elke renner. Dat geeft soms vleugels, iets wat in de finale wel eens beslissend zou kunnen zijn”. Over het koersverkoop laat Zoetemelk zich slechts oppervlakkig uit. „Ik geloof wel dat we met de Nederlandse ploeg tot een akkoord kunnen komen. Ik ben vol goede moed, ondanks de beweringen dat het tussen mij en de kopmannen niet zou klikken. We hebben enkele potentiële kandidaten in de ploeg die wereldkampi oen kunnen worden, al zijn voor iedereen de mogelijkheden verschillend”. „Ik moet proberen alleen aan te komen. Zit ik in een ontsnapping met Saronni en Moser dan weet ik dat ik geklopt ben, maar ja, je kunt nooit weten. Niemand had toch verwacht dat Knetemann op de Nürburgring Moser in de spurt zou ver slaan. Op zo’n wonder hoop ik echter geen tweede keer. Ik start met het idee dat ik het kan worden, maar dan zal ik wel op de Cauberg los moeten kunnen komen van de groep”. In het Nederlandse beroepswielren- nerskamp moet behalve de samenwer kingsmogelijkheden in dit wereldkampi oenschap ook nog een wrijfpunt in het vraagstuk van de NOS-televisieboycot worden opgelost. Dwars tegen de in de Ronde van Neder land schriftelijk gemaakte afspraak in, gaf Joop Zoetemelk afgelopen zondag toch een interview en daarover werd hij vrijdag tijdens de maaltijd in het Lim burgse hotel dat de KNWU reserveerde door zijn collega’s aangesproken. Verweer van Zoetemelk: „Ik stond de redactie van Studio Sport dat interview toe omdat de KNWU daar sterk op aan drong”. De mede-ondertekenaars van de tegen de NOS gerichte verklaring (Raas, Knetemann, Kuiper) dreven het gesprek niet op de spits (Raas: „Daarvoor was het gezelschap te groot”), maar stelden die discussie uit tot hun onderlinge en beslo ten bijeenkomst over de wedstrijd van zondag. Men gaat er nog steeds van uit dat er dit weekeinde géén interviews zullen worden toegestaan aan medewerkers van Studio Sport. „Ook niet als er één van ons wereldkampioen mocht worden”, aldus Jan Raas. 1.23.404; 25. Arturo Merzario (Ita) Mer- zario 1.23.631; 26. Patrick Gaillard (Fra) Ensign 1.37.600. Vijf formule 1-coureurs zullen van daag starten in een BMW-procar-race over twintig ronden (84,52 km). Zij plaatsten zich voor deze race op grond van de tijden, gemaakt tijdens de eer ste training voor de Grote Prijs van Zandvoort. De vijf coureurs zijn: de Zwitser Clay Regazzoni (1.16.316), de Australiër Alan Jones (1.16.883), de Fransman Jacques Laffite (1.17.129), de Oostenrijker Niki Lauda (1.17.661), en de Braziliaan Nelson Piquet (1.17.821). den. Saamhorigheid bestaat er ook bij de Duitsers, waar Didi Thurau, Gregor Braun en Klaus Peter Thaler hun kandi datuur stelden. Voor het eerst sinds lange tijd zijn de belangrijkste pionnen in deze ploeg elkaar bij de voorbesprekingen niet in de haren gevlogen, wat de verdienste is van de nieuwe technische leider, Manfred Bohmer. Thurau, Thaler en Braun heb ben hun ploegmaats-knechten beloofd ook een premie te zullen uitkeren wan neer een van de drie niet wint. De omvang van het bedrag is binnenskamers ge houden. Lammers reed tijdens de eerste trai ning een tijd van 1.23,404 min., waar mee hij op een voorlopige 24e plaats terechtkwam. Nog net voldoende om zondag te mogen deelnemen. Dat zijn teamgenoot Elio de Angelis met 1.21,065 ruim twee seconden sneller dan Lammers was ergerde de kleine coureur ook. „Twee seconden is abso luut te veel, ook daar hoop ik wat op terug te pakken”. De uitslag van de eerste training is: 1. Clay Regazzoni (Zwi) Williams 4226 mtr in 1 min 16,316 sec. (gemiddelde snelheid 199.350 km per uur). 2. Jean- Pierre Jabouille (Fra) Renault. 1.16,338; 3. Alan Jones (Aus) Williams 1.16.883; 4. Gilles Villeneuve (Can) Ferrari 1.16.939; 5. Jacques Laffite (Fra) Ligier 1.17.129; 6. Jody Scheckter (ZAf) Ferrari 1.17.313; René Arnoux (Fra) Renault 1.17.377; 8. Niki Lauda (Oos) Brabham 1.17.661; 9. Nelson Pi quet (Bra) Brabham 1.17.821; 10. Keke Rosberg (Fin) Olympus 1.18.180; 11. Didier Pironi (Fra) 1.18.398; 12. Carlos Reutemann (Arg) Lotus 1.18,671; 13. Jacky Ickx (Bel) Ligier 1.18.706; 14. Jochen Mass (Wdl) Arrows 1.18.817; 15. Mario Andretti (Vst) Lotus 1.18.896; 16. Jean-Pierre Jarier (Fra) Tyrrell 1.18.946; 17. Ricardo Patrese (Ita) Ar rows 1.20.051; 18. Hans Stuck (Wdl) Ats 1.20.581; 19. Emerson Fittipaldi (Bra) Copersucar 1.21.005; 20. Elio de Ange lis (Ita) Shadow 1.21.065; 21. Hector Rebaque (Mex) Lotus 1.21.507; 22. John Watson Her) McLaren 1.21.799; 23. Pa trick Tambay (Fra) McLaren 1.21.892; 24. Jan Lammers (Ned) Shadow (Van onze sportredactie) VALKENBURG. Op de transfer markt van de beroepswielrenners wor den druk zaken gedaan. Hoewel volgens internationale bepalingen pas na 1 okto ber van merk veranderd mag worden, zijn er al verschillende nieuwe akkoor den gesloten. Zo heeft Johan van Muynck, vorig jaar winnaar van de Ronde van Italië, besloten zijn Italiaanse werkgever te verlaten en zich aan te sluiten bij Michel Pollentier. De twee meest opvallende namen op de lijst van vrije coureurs zijn die van Mare Demeyer en Lucien van Impe. Beiden kwamen onverwacht op de markt door het opheffen van hun ploeg. Voor Mare Demeyer zijn er liefhebbers genoeg. Hij ontving onder andere serieuze aanbiedin gen uit het kamp van Francesco Moser en van Hennie Kuiper. Lucien van Impe lijkt wat moeilijker onder dak te komen. De ex-Tour de Fran- ce-winnaar vraagt namelijk maar liefst een jaarsalaris van 3 miljoen Belgische francs (ruim 200.000 gulden), welk bedrag hij publicitair gezien slechts in de periode van de Ronde van Frankrijk kan waar maken. Van de ploegleiders is Robert Lauwers als eerste van werkgever veranderd. Hij verlaat de poeg van Michel Pollentier en begint volgend seizoen met een geheel Björn Borg en Roscoe Tanner nemen i definitief deel aan het internationale ten nistoernooi, dat van 2 tot en met 7 oktober in zes verschillende plaatsen in ons land wordt gehouden. Borg en Tanner kwa men onlangs nog tegen elkaar uit in de finale van het toernooi op Wimbledon. Aan het toernooi nemen voorts Tom Ok- ker, Ilie Nastase en Tim Gullikson deel. Het toernooi kan definitief doorgaan, om dat de organisatoren overeenstemming bereikten met een sigarettenfabrikant, die het evenement sponsort. Annélies Kapteyn is voldoende her steld van haar verwondingen om te kun nen uitkomen in het dameshockeyteam, dat vandaag in het toernooi om de wereld kampioenschappen tegen Schotland speelt. Maria Mattheusens daarentegen ondervindt nog veel last van de vele kwet suren, die zij in de wedstrijd tegen Cana da opliep en het is dan ook zeer twijfelach tig of zij tegen Schotland in het veld komt. Ulli Sutter uit de ploeg van Peter Post heeft voor het volgend seizoen een con tract getekend bij de Italiaanse wieler ploeg van Bianchi. New York Cosmos heeft in de halve finales van de strijd om het Noordameri- kaans voetbalkampioenschap met 3-0 ver loren van Tulsa Roughnecks. Door met 2-2 gelijk te spelen tegen Brazilië heeft wereldkampioen Argenti nië zich niet geplaatst voor de eindronden van de strijd om de Zuidamerikaanse voetbalbeker. PSV heeft deze week een record ge boekt wat betreft de verkoop van seizoen kaarten. De Eindhovense club heeft nu al meer dan 16.000 seizoenbewijzen aan de man gebracht. Voor wat de Nederlandse ploeg betreft zal Hennie Kuiper zich tijdens de bespre king zeker niet in een hoek laten drukken door de dominerende aanwezigheid van de Raleigh-rijders. Kuiper is na zijn ver trek naar Frankrijk voor wat de wereld kampioenschappen betreft, eigenlijk in een erg moeilijke situatie terechtge komen. Kuiper: „Ja, mijn positie in de ploeg is anders dan tijdens andere wereldkampi oenschappen. Maar ik zal me vanavond zeker niet zomaar in een hoek laten druk ken. Ik verlang ook dat mijn persoonlijke belangen worden gerespecteerd. Voor de Nederlandse kampioenschappen zijn er duidelijke afspraken gemaakt. Ik hoop dat iedereen die nakomt”. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. De reacties van de formule-l-coureurs op de ver nieuwde bocht in het circuit van Zandvoort waren na afloop van de eerste officiële training, waarbij de Zwitser Clay Regazzoni de snelste tijd voor zich opeiste, niet onverdeeld gun stig. Het merendeel van de rijders kwam tot de conclusie, dat het gedeel te van de baan tussen het scheivlak en tunnel-oost er gevaarlijker op gewor den was omdat bleek dat, in tegenstel ling tot de bedoeling van de aanpas sing, er nauwelijks gas teruggenomen hoefde te worden. Daardoor blijft de snelheid van de wagens vlak voor de Panorama-bocht te hoog.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13