te hoog geboren Schoenaker metertje GESLAAGDE TRAININGSSTAGE IN VS VAN NATIONALE TURNSELECTIE /W aau door Jan Blijboom Meevaller y - Met het contracteren van de Hongaarse Leona Horvath hoopt het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond een trainster te hebben aangetrokken die voldoende vakvrouw is om een bijna onhaalbare kaart binnen te slepen: minimaal een twaalfde plaats in de eindrang schikking van het toernooi om de wereldkampioenschappen turnen in Fort Worth die zoals bekend de nationale turnselectie dames het recht zou geven deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou. Gelukkig voor het KNGV is de relatie met de oud-trainster Eva Bartha zó vriendschappelijk gebleven dat haar overredingskracht - kon worden benut om Leona Horvath er van te overtuigen dat niemand het haar in Nederland kwalijk zal nemen, wanneer het vliegtuig naar de Russische hoofdstad wordt gemist. Valkuil Stage I I Stoornissen Leona Horvath heeft nu al een voorsprong op Jan Vlacil diver ges in ï$- Marijke Willemsen d. 50, STOPPER liveau >m en ker een naam heeft te verliezen, bereid gevonden de gok te wagen. het is juist wel een mooi trekje in ons dat we liever thuis blijven bij moeder de vrouw en een mooi program op de buis dan dat we ons in een verhitte, naar bier riekende mensenmassa wa gen, maar als voetbalsupporters stel len wij natuurlijk niets voor. Hier geldt niet dat het voetbal het publiek krijgt dat het verdient, maar dat het publiek het goede voetbal dat zij voor geschoteld krijgt, in feite niet ver dient. Ik heb het vroeger al eens ge zegd: ons voetbal is veel beter dan ons voetbalpubliek. Kees Zwambom was, maar die ook langs de grond aardige dingen deed. Met een beetje meer geluk had NAC die wedstrijd zelfs met 2-3 kunnen winnen, inplaats van hem met 2-1 te verliezen. Maar ja, met een beetje meer geluk had Ajax ook met 6-1 kunnen winnen, vooral Schoenaker was weer buitengewoon op dreef in het missen van kansen. Soms krijg je het gevoel dat hij een meter te veel naar links of naar rechts of een metertje te hoog is geboren, waarna elk schot en kopbal dat ene metertje te ver naast ofte hoog over vliegt. In werkelijkheid zal zijn schlemieligheid wel te wijten zijn aan een positieve kant van zijn spel: ra zendsnel voor het doel opduikend, met oog voor het moment en de plaats waar de bal terecht zal komen, maar altijd, vanuit de tweede linie, zo ge haast het strafschopgebied binnen- de technisch leidster Marijke Wil lemsen (27 jaar), lerares MOP op het Mendelcollege in Haarlem en bij het KNGV lid van de sectie keurtur- nen dames, mag worden afgeleid dat die twee weken trainingsarbeid in Northfield bij Boston een enorme opkikker is geweest om alle narig heid rond Jan Vlacil te vergeten en de accu weer eens goed op te laden. Marijke Willemsen: „We hebben daar enorm veel steun gehad van een dr. Joe Massimo, die in Ameri ka als psychologisch trainer werk zaam is, en Maria Bakos, de choreo grafe van de Amerikaanse ploeg. Onvoorstelbaar wat daar allemaal mogelijk is gebleken. Massimo, spe cialist op het onderdeel balk, heeft erg veel op onze turnsters kunnen o ver brengen. Op een gegeven mo ment zijn er hele oefeningen ge draaid en sommigen voelden zich zelfs zó gemotiveerd, dat ze al met nieuwe afsprongen bezig waren. Verder was er een specialist voor de acrobatiek, een zekere Abe Cross in de vierde minuut scoorde NAC 0-1, in de achtste minuut maakte Jen sen gelijk. Hij heeft nu al drie doel punten gescoord, dat kan nog wat wor den als zijn overgang naar Ajax als nog ongedaan wordt gemaakt: maar gelooft u dat? Ik niet. Er wordt nu nog wat deftig tegengestribbeld door de Stichting Arbeidszaken, maar die is met de Hongaar Balint, die inmiddels naar FC Brugge is gegaan, al ruim schoots aan haar gerief gekomen. Er wordt alleen voor de vorm nog wat tegengestribbeld over Jensen, zoals een scheidsrechter een eerdere du bieuze beslissing compenseert door een royaal gebaar jegens de benadeel de partij. En hoe moeilijker de Stich ting nu nog even over Jensen doet, hoe royaler het gebaar zal lijken als hij eindelijk toch speelgerechtigd wordt verklaard. stormend dat hij de rust en de gelegen heid mist om precisie in zijn schot of kopbal te leggen. Je moet altijd het beste van de mensen blijven denken, vind ik. stand 1-1 blijft? Theoretisch is dat mogelijk, sterker nog, vorig seizoen wist NAC Ajax in de Meer op 0-0 te houden, maar in dit geval wist ik toch zeker dat het doelpunt eens zou moe ten vallen, bij een zo sterk aanvallend Ajax en een zo sterk, met negen man verdedigend NAC. Begrijp me goed, ik maak daar NAC geen verwijt van, zo min als ik Ajax er een verwijt van maak dat het elf betere voetballers telt dan NAC, maar het is natuurlijk wel zo, dat er nagenoeg altijd een doelpunt valt in zo’n aanval-en-verdediging- spelletje, en vrijwel altijd is het een schlemielig doelpunt. Een bal via de voet van een verdediger langs de ver blufte keeper, een bal die wegstuit in de mélée waardoor een Ajacied plotse ling de kans krijgt de bal met zijn knie in de touwen te stoten, of een van de vele slalomsolo’s langs de haag van NAC-benen, die dan toch in een penal ty eindigt, omdat de solist iets sneller en behendiger was dan de verdediger. Uitgelokt? Jazeker. Maar dat moet je ook kunnen, en daar moet je jezelf toe in de gelegenheid kunnen stellen. Het enige schlemielige in zo’n doelpunt zit hem in het feit, dat de schlemiel bij de zoveelste keer dan toch een keer zijn meerdere moet erkennen in de niet- schlemiel. Dat is dus niet schlemielig. Dat ligt in de natuur der dingen. ij een e man >n. Ajax-NAC was een matige wedstrijd met verrassend optreden van NAC- doelman Matthé van Kelle en van de lange, slungelige Van Gils op de rechtsbuitenplaats, die niet alleen vrijwel alle kopduels won, of het nu van Peter Boeve, van Ruud Krol of van Realistisch bezien is de kwalifica- tiekans van Nederland vrijwel nihil, mede door de komst van China, waarvan een ploeg tijdens een tour nee door Nederland, vorig jaar, al nauwelijks vermoede kwaliteiten ten toon spreidde en duidelijk in de voorste gelederen van de plaatsen één tot en met twaalf thuishoort. Dit nieuwe lid van het FIG (internatio nale gymnastiekfederatie) heeft het gedrang om te worden gekwalifi ceerd alleen maar verhevigd, ten nadele van de landen die, zoals Ne derland, zich vanuit een positie vlak achter die twaalf omhoog moeten werken. De enige hoop die de nationale turnploeg kan hebben is dat enkele landen, die in die buurt zitten, ver stek laten gaan om bijvoorbeeld po litieke redenen. Bondsvoorzitter John Tielrooy hierover: „Als mijn informaties juist zijn, gaat dat met een paar ploegen gebeuren. Wie dat zijn, wil ik graag nog in het midden laten. Maar het is wel zó dat we om die reden een weliswaar kleine, maar zeker niet onbereikbare kans hebben”. Mede op die grond is Leo na Horvath, die internationaal ze- Terug naar de wedstrijd. Na acht minuten was het dus 1-1, en dat bleef het tot vijf minuten voor tijd. Vijf minuten na de rust dacht ik: het is nu al veertig minuten „0-0” gebleven,na die twee snelle doelpunten, waarom zou het dan niet nog een keer veertig minuten 0-0 blijven, zodat de eind periode moeten presteren om de damesselectie in de vaart der turn- volken omhoog te stuwen? Een vraag die ze zelf daadwerkelijk zal moeten beantwoorden, met als eer ste confrontatie op het internatio nale podium de interland in Pécs tegen Hongarije op 8 en 9 septem ber; een krachtmeting die nu aan zienlijk in waarde is gestegen om dat Leona Horvath daar haar eerste inventarisatie zal kunnen maken. handzame camera neem je op een cas sette van 3 minuten kleurenfilm op, de cassette stop je in een kastje met beeldscherm, je wacht 90 seconden (anderhalve minuut dus), en dan is de film ontwikkeld en kun je hem af draaien, en zelfs even terugspoelen om een cruciaal moment desnoods tien keer achter elkaar te bekijken. Service van Ajax, via Inter Football, aan de pers. Als IF er nu ook nog in slaagt het elektronische scorebord van Ajax te laten repareren, dat al sinds de winter de geest heeft gegeven, dan denk ik dat de sportpers binnenkort bij Ajax het grootste contigent bezoekers zal uitmaken. Want ja, 7000 d 8000 d 9000 bezoekers voor de eerste competitiewedstrijd thuis, bij lekker voetbalweertje en op een woensdagavond die op tv-gebied weinig spectaculairs te bieden had aan de zwevende voetballiefhebbers die aarzelden hun fauteuil uit te ko men, is natuurlijk wel heel erg scha- mei voor de kampioen van Nederland, tevens de beroemdste voetbalcub ter wereld. Je kunt natuurlijk zeggen dat de eigenlijke première al in het Am sterdam 704-toemooi had plaatsge vonden, en dat Ajax-NAC geen aanbod is dat je onder geen beding mag af slaan, maar vergeleken met de nieuwe records aan bezoekers die de Bundes liga op de eerste wedstrijddagen mocht boeken, steken wij daar wel schamel bij af. Niet dat we als MENS daarom minder zijn dan de MOF. het tegendeel lijkt me eerder het geval, Daarmee mag het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond zich erg gelukkig prijzen, want op het gebied van bondstrainers(sters) heeft het in de loop van de laatste paar jaren een reputatie opge bouwd, die nu niet bepaald vertrou wenwekkend is overgekomen. Want nadat in 1976 vast stond dat Eva Bartha om gezondheidsredenen maar ook naar aanleiding van ge- zagsmoeilijkheden in de afdeling keurturnen dames haar trainer- schap zo snel mogelijk zou willen beëindigen, kwam de klucht met de grote onbekende Joeri Popov, die tijdens een persconferentie in Utrecht werd aangekondigd als de opvolger van mevrouw Bartha, maar nooit of te nimmer ten tonele is verschenen. En daar tussendoor dwarrelde ook de naam van een zekere John Herb. Tenslotte werd van de nood een deugd gemaakt en Albert Asarjan oorspronkelijk bestemd om uitsluitend de herense lectie te trainen naar de dames- afdeling overgeheveld. En vervol gens eerlijk is eerlijk aan het werk ging op een manier, die ach- feld van wie we eveneens veel heb ben opgestoken”. Een andere zaak voor de Neder landse ploeg was ook dat Marijke Aarnoutse die al maanden rondliep met buikklachten tijdens die trip zoveel pijn kreeg dat ze acuut moest worden geopereerd. De blindedarm bleek de boosdoener. De operatie werd uitgevoed door een medisch turnspecialist die een speciale in greep toepaste waardoor een be paalde buikspier straks voor de vol le honderd procent kan worden belast. Als een van de opdrachten had Marijke Willemsen de meisjes mee gegeven op schrift te zetten hoe ze de stage ondergingen en welke pun ten volgens hen verbeterd moeten worden. Zo werden de zes uren trai ningen per dag volledig benut en heeft Leona Horvath al enig houvast. Marijke Willemsen: „Niet alleen de meisjes hebben veel ervaring in Amerika opgedaan maar ook zelf Dank zij zijn bemoeienissen werd de turnzaal op Papendal verrijkt met een valkuil naar Russisch mo del; een snufje dat al lang niet meer uit de trainingen van de nationale selecties valt weg te denken. Deson danks was ook het pad van Albert en zijn vrouw, tevens assistente, Li sa Asarjan niet met rozen bezaaid en is het afscheid destijds, begin april van dit jaar, met een waas van geheimzinnigheid omgeven ge weest. Wat er alleen maar toe heeft geleid dat allerlei speculaties over onvrede en meer van dit soort za ken de ronde hebben gedaan. Intussen ging de tijd, met het oog op de WK in december, steeds meer dringen. Waar kon op zo kort moge lijke termijn een volwaardig opvol ger worden gevonden? Een moeilijk te beantwoorden vraag, omdat de uitgesproken voorkeur voor een Oosteuropeaan het zoeken aanzien lijk bemoeilijkte. I Een gelukkige omstandigheid voor haar is allereerst dat negen turnsters van de nationale selectie Marijke Aarnoutse, Marleen Houter, Monique en Ingrid Bolle- boom, Debbie Amson, Carina de Koning, Marja Huyting, Inge Wulz en Mirjam Derksen woensdag 15 augustus zijn teruggekeerd van een stage in Amerika die veertien dagen heeft geduurd. Uit de enthousiaste terugblik van Leona Horvath heb ik een ontzettend leerzame peri ode achter de rug. Zo ben ik bij voorbeeld op het gebied van coa ching erg veel wijzer geworden, de opzet van dit kamp heeft eveneens nieuwe, bruikbare gezichtspunten opgeleverd en ga zo maar door. De Amerikanen zijn vanaf het begin steeds erg geïnteresseerd geweest in het doen en laten van de Neder landse ploeg. Uit de zeer vele con tacten is onder meer ook de moge lijkheid voor Nederlandse trainers voortgekomen om een stage daar te volgen”. Uit de geestdriftige opsomming van Marijke Willemsen blijkt vol doende dat met deze trip een eerste stap is gezet op een weg die moet leiden naar rustiger vaarwater. Daardoor is nu al een klimaat ont staan, waarmee Leona Horvath, hoe dan ook, een voorsprong op Vlacil heeft. De motivatie is er weer. En dat mag als een belangrijk eer ste pluspunt worden beschouwd. De wonderen der techniek zijn, zo als u weet, de wereld nog niet uit, en daarom konden de sportjournalisten meteen na afloop van Ajax-NAC in de perskamer de omstreden strafschop nog eens zien die Ajax een nipte 2-1 zege bezorgde. Niet één keer, maar wel twintig keer zag ik Ruud Krol langs een eerste Bredase verdediger glip pen, en daarna ruimschoots in het strafschopgebied ook Dierckx met een kapbeweging voorbijgaan. Die Dierckx stak zijn been uit en op het zelfde moment plofte Krol, al dan niet aangetikt, reddeloos voorover in het gras: penalty, besliste scheidsrechter Manuel. „Een cadeautje”? „Een ver sierde strafschop”? „Een uitgelokte strafschop”? Dat laatste zeker, maar dat mag toch, in de voetbalsport? Mo hammed Ali mag toch ook zijn dek king laten zakken, om de tegenstander te verlokken tot een rechtse directe, die hij, ontwijkend en meteen counte rend dan afstraft met een roffel op de glazen kaak van de ander? Op het polaroid beeldscherm was het niet goed te zien of Krol metter- daat „getript” werd, waardoor hem een reèle scoringskans werd onthou den, of dat hij zich op het allerbeste moment op de allerbeste manier plat voorover liet vallen. Later, in Studio Sport, kon je dankzij de hoger staande camara zien dat Krol vermoedelijk inderdaad door Dierckx gehaakt werd, maar dat doet niets af aan het mooie van bovengenoemd polaroid- snufje. Met een speciale, maar kleine Totdat de Tsjechoslowaakse turnbond nadat in een eerder stadium andere kandidaten waren afgevallen Jan Vlacil naar voren schoof, die zich als een ambitieus man met goede bedoelingen ont popte, maar al gauw door een enor me hoeveelheid communicatie stoornissen zó in de problemen kwam, dat elk nuttig effect van zijn aanwezigheid op alle mogelijke fronten achterwege móest blijven. Het zal nooit helemaal duidelijk worden wie het grootste deel van de schuldvraag in de schoenen mag worden geschoven. Maar als de sec tie keurturnen dames verklaart dat Jan Vlacil ver beneden de gestelde verwachtingen is gebleven, dan mag ook niet onvermeld blijven dat het verbond op zijn beurt zich zeer weinig aan de maatschappelijke be geleiding van de Tsjechoslowaak gelegen heeft laten liggen. In de loop van de maanden dat hij als hoofdtrainer had moeten los branden heeft Vlacil mede daar door zó’n periode van eenzaamheid doorgemaakt, dat zijn trainingsar beid daar wel onder móest lijden. Wanneer zijn opvolgster Leona Horvath zonder haar landgenote Eva Bartha op Papendal zou zijn neergestreken, hadden vrijwel ze ker soortgelijke situaties ontstaan. Waarmee de Hongaarse nu al een aanzienlijke voorsprong heeft op haar Tsjechoslowaakse collega, die op ziekteverlof is en hoogstwaar schijnlijk na dit weekeinde een ont slagbrief in de bus zal vinden. Nauwelijks drie en een halve maand resten Leona Horvath om haar kwaliteiten te bewijzen. Wat zal zij gedurende die (veel te) korte liiui' bezien verre van slecht is geweest.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 27