Toespraak tijdens UNCSTD-conferentie Cholera breidt maatschappijen zich weer uit Smith eventueel Artikel Russische ambassade Den Haag: niet naar Spanje Uitgever Spiegel had hasj bij zich Miljoen mensen door ETA-acties BP: geen olie aan andere Rhoodie krijgt meer tijd voor verdediging Vliegtuigkaper geeft zich over uit delegatie Rhodesië 1 Investeringen in VS toegenomen „Carter steunt joden wegens verkiezingen” Christelijke wijk Tyrus grotendeels ruïne Libisch leider Khadaffi: Onderzoek naar dosis straling Zeker vijf doden lg 99 99 en Opnieuw bouwstop kerncentrales VS Foenicische stad in Spanje ontdekt Noodlanding van DC-10 in VS re” ■u 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 AUGUSTUS ZATERDAG 2 5 vezen itaris Voor top in Londen 5 oeres amer illatie ernes dentet lindho 'brachi me. De enkele 1 er kun- eerste i hotels e stuur den et ie ge uit de de be eer toe (Van onze redactie buitenland) WENEN. De Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft Israel en Zuid-Afrika ervan beschuldigd samen te werken bij het produceren en beproeven van kernwapens. #’'1 4U i X PLO: Israel produceert kernwapens met Z-Afrika zijn herverkiezing als Amerikaanse het gaat is echter niet bekendgemaakt. Patriottisch West-Europa” vliegdekschip VS? ven ten op- schap- ndelen ucente - Phi- an om jen in )chter- 5 pro- htigde ■chani- g and skend- secre- Tweede uit de lee op. hij hel ran hel gt van- irkt op eerste die is genoot- or zijn ius het mreuze nteren- itse en eerten- den in jonge- welge- liet we- oht van ten in den de politie Sociale 'an een Pensi- [uit een >ord op Camer- aris de moge- ïten de iociaal- hebben ROME (DPA/AP). De uitgever van het Westduitse tijdschrift Der Spiegel, Ru dolf Augstein, is wegens het bezit van verdovende middelen op het vliegveld van de Sardijnse stad Olbia aangehouden. De 56-jarige Augstein zou 40 gram hasjiesj bij zich hebben gehad. Hij verklaarde tegen de politie dat hij zelf geen drugs gebruikt. De hasj zou van vrienden zijn die Sardinië al hadden verlaten. Augstein werd naar de gevangenis van Tempio Pausania in de omgeving van Olbia overgebracht. LONDEN (DPA). British Petroleum (BP) heeft meegedeeld dat vanaf 1 sep tember geen ruwe olie meer zal worden geleverd aan andere oliemaatschappijen. Volgens een woordvoerder van het Britse staatsoliebedrijf heeft dat te maken met de nationalisering van de bezittingen van BP in Nigeria. Het concern kreeg uit dat land twaalf miljoen ton per jaar. Olie uit Nigeria maakte ongeveer twaalf procent van de leveranties van BP uit. Het is niet gelukt die hoeveelheid elders te bemachtigen. De levering aan de dochtermaatschappijen van British Petroleum gaat gewoon door. het gebied zeiden dat de weinige inwoners die in de afgelopen vijf dagen van beschie tingen de stad nog niet ontvlucht waren, vrijdag de wijk namen met taxi’s, auto’s, vrachtwagens, fietsen of vissersboten. Ty- rus leek een spookstad. Premier Selim Al-Hoss riep met spoed de Amerikaanse ambassadeur, John Gun ther Dean, bij zich en deed een dringend beroep op Amerika Israel er toe te bewe gen de aanvallen op het geteisterde Zuid- Libanon te beëindigen. Overblijfselen van muren doen ver moeden dat op deze plaats in verschil- ..Wanneer het hen (de joden, red.) wordt toegestaan een eigen staat te vormen, dan moet het moslems worden toegestaan dat zij een eigen staat rond Mekka en Jeruza lem vormen. En dan moeten we ook het recht van katholieken op een eigen thuis land erkennen en het goedkeuren dat zij de Italianen uit hun land verdrijven en daar een staat vestigen met het Vaticaan als hoofdstad”. „Ik ben ervan overtuigd”, zo vervolgt Khadaffi, „Dat u uw eigen lot bij de ver kiezingen niet kunt voorzien, omdat dat lot in handen is van joodse bankiers met Arabisch geld”. De Libische leider heeft in de tien jaren dat hij in Libië de scepter zwaait altijd afwijzend gestaan ten opzichte van het door de Verenigde Staten gesteunde vre- desstreven in het Midden-Oosten. bijeenkomsten gehouden; „De leider van de Nederlandse Labour-partij, oud- minister Den Uyl, heeft opgeroepen tot intensivering van de campagne tegen een verdere bewapeningswedloop”. Korinov zegt ten slotte dat „een vre- deskaravaan uit België is vertrokken om door de landen van West-Europa te rei zen en aan te dringen op een bredere volksbeweging voor algemene en alge hele ontwapening”. Dat de fietsers van plan waren via Oost-Duitsland naar Po len te gaan om ook in Warschau te demonstreren, maar aan de grens bij Oost-Berlijn volgens een der deelnemers door Oostduitse politie (geholpen door Westberlijnse) op zodanige wijze werden tegengehouden dat één naar het zieken huis moest, vermeldt Korinov niet. de Engelse het Patriot- it wor- /orden ?t land tend is ;n van ijd ge- vrouw >or de ■an het ischap- leiding eze ad- ogram- wijsge- wijs en 3. MADRID (AP). Als gevolg van de bomaanslagen door de Baskische afschei dingsbeweging ETA hebben meer dan een miljoen vakantie-gangers van een reis naar Spanje afgezien. Dit mag worden geconcludeerd uit gisteren door de Spaan se regering, bekendgemaakte cijfers. Er werd officieel geen oorzaak gegeven voor het feit dat er in juli van dit jaar 5,8 miljoen toeristen Spanje bezochten tegen 7,1 miljoen in dezelfde maand vorig jaar. Bronnen uit de reiswereld schrijven de terugslag evenwel toe aan de acties van de ETA. NICOSIA (AFP/Reuter/AP). Een 28- jarige libiër die gistermorgen een Boeing 727 van de Libische luchtvaartmaatschap pij Libyan Airlines heeft gekaapt, heeft zich later overgegeven aan de autoriteiten van Cyprus. Het vliegtuig werd gekaapt op een vlucht van Tripoli naar Benghazi. Het had zestig passagiers en negen be manningsleden aan boord. Het toestel kreeg, na een aanvankelijke weigering van de autoriteiten, toestem ming op het Cyprische vliegveld Larnaca te landen om brandstof in te nemen. Over de identiteit van de kaper zijn nog geen mededelingen gedaan. Oud-premier Den Uyl is de enige wes telijke politicus die met name wordt genoemd in verband met „intensivering van de actie tegen een verdere bewape ningswedloop”. Korinov doelt kennelijk op de lijst die jaarlijks door Europese leden van het bondgenootschap wordt gepubliceerd en waarop materiaal wordt vermeld tot de aanschaffing waarvan vaak al jaren eerder is besloten. Korinov verwijst naar berichten, in het begin van de jaren tachtig maximaal 600 Cruise- en Pershing-II-raketten in te voeren bij de NAVO-strijdkrachten in West-Europa. Hij maakt echter met geen woord melding van het westelijke argu ment, dat deze nieuwere wapens noodza kelijk zijn als antwoord op de invoering, bij de Russische strijdkrachten, van de nieuwe SS-20 raket, of van modernise ring van de legers van het Warschau Pact. De Russische schrijver meent dat „een steeds groter deel van de Europese pu blieke opinie, waaronder groepen die zeker niet communistisch zijn”, zich er van bewust wordt „wie in feite een reëel oorlogsgevaar voor West-Europa vor men". In Engeland, Denemarken, West- Duitsland en andere landen zijn protest- WASHINGTON (Reuter). De waarde van transacties waarbij sprake is van rechtstreekse investering van buitenlands kapitaal in de VS is toegenomen van 3,3 miljard dollar in 1977 tot 6,1 miljard dollar vorig jaar. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Handel bekendgemaakt. Van het totale bedrag dat het vorig jaar door het buitenland in de VS werd geïn vesteerd, namen Canada, West-Duitsland, Groot-Brittannië, Japan, Frankrijk, Zwit serland en Nederland samen 90 procent voor hun rekening. De investeringen door de leden van de Organisatie van Olie- Exporterende Landen (OPEC) omvatten slechts twee procent van het totaal. 1) p zoek len die ord op merlid retaris augus- iie het waren Berlijn en be nomen ig van ig van »er 407 in Phi- i. Blij- ps zijn edelin- De beschieting werd door Libanese bronnen toegeschreven aan geschut van Israel en van majoor Haddad die een gebied aan de grens met Israel beheerst. Maar militaire kringen in Tel Aviv ont kenden gisteren dat Israel betrokken was bij de aanval. De grootste Grieks-orthodoxe kerk van Tyrus stortte in. Meer dan vijftig huizen werden zwaar beschadigd. Reizigers uit lende tijdperken verscheidene Foenici sche nederzettingen zijn geweest. Mo gelijk betreft het hier overblijfselen van de legendarische Foenicische ha venstad Menestheo, hoewel archeolo gen altijd vermoedden dat deze stad meer in de richting van de sherrystad Jerez de la Frontera heeft gelegen. WASHINGTON (DPA). Het bureau dat toezicht houdt op de nucleaire indus trie in de Verenigde Staten, de Nuclear Regulatory Commission (NRC), heeft de opheffing van de bouwstop voor kerncen trales gisteren weer ongedaan gemaakt. De bouwstop, ingesteld na het ongeluk met de kerncentrale op Three Mile Island bij Harrisburg, werd eergisteren bij ver- rassihg opgeheven. De NRC gaf toestem ming voor de bouw van twee kerncentra les met als argument dat ze identiek zijn aan kerncentrales die al in de Verenigde Staten in werking zijn. De commissie die belast is met het on derzoek naar de oorzaak van de ramp in Harrisburg liet meteen weten ernstig ver ontrust te zijn door het besluit van de NRC. De commissie van onderzoek is van plan aanbevelingen te doen voor de bouw van nieuwe reactoren om herhalingen van een ongeval als dat in Harrisburg te voor komen. PRETORIA (UPI-AFP). Een rechter heeft Eschel Rhoodie, voormalig secreta- ris-generaal van het Zuidafrikaanse mi nisterie van Voorlichting, bij het vooron derzoek voor de rechtbank twaalf dagen uitstel gegeven om zijn verdediging voor te bereiden. Rhoodie moet terecht staan I op beschuldigingen van fraude en dief stal. De advocaat van Rhoodie had om het uitstel gevraagd. Na de slechts vijf minuten durende zit ting van de rechtbank waarop het uitstel werd toegekend, werd Rhoodie weer naar de gevangenis gebracht. Dit jaar zijn er in Zuid-Afrika op grond van de Wet op de openbare veiligheid 317 personen aangehouden, waarvan er zich nog 71 in hechtenis bevinden. Deze zullen spoedig voor het gerecht verschijnen. Sinds het begin van dit jaar heeft de politie 32 volgens het ministerie van Justi tie „goed opgeleide terroristen”, gearres teerd en belangrijke hoeveelheden wa pens en munitie in beslag genomen. MADRID (DPA/AFP). Spaanse archeologen hebben in Puerto de San ta Maria bij Cadiz een meer dan 3.000 jaar oude Foenicische stad ontdekt. De archeologen stootten bij opgravingen op aardewerken scherven met Foenici sche inscripties. De scherven dateren uit de derde tot de vijfde eeuw voor Christus. JOHANNESBURG (UPI). Ex-pre- mier Ian Smith van Rhodesië heeft in Johannesburg verklaard dat hij bereid is j zich terug te trekken uit de delegatie die Rhodesië vertegenwoordigt op de aan- Smith voegde hier aan toe dat hem nog niet was gebleken dat zijn aanwezigheid een struikelblok zou kunnen vormen. De huidige minister zonder portefeuille in het kabinet van premier Moezorewa, is door Moezorewa opgenomen in de Rhodesische delegatie die de conferentie in Londen zal bijwonen. Op een persconferentie in Zuid-Afrika, waar hij een bezoek van acht dagen aflegt, zei Smith van plan te zijn op de conferen tie de delegatie van het Patriottisch Front te negeren. „We gaan met regering praten en niet met tisch Front”, aldus Smith. De aanwezigheid van het Front (dat door Engeland is uitgenodigd) is volgens Smith overbodig. Op een vraag of een dergelijk standpunt de onderhan- delingen niet zou doen mislukken, zei Smith dat hij niet aan de conferentie deel zal nemen wanneer zijn aanwezigheid een struikelblok vormt. Uit Zuid-Libanon werd gemeld, dat Franse geniesoldaten, die zijn toege voegd aan de VN-vredesmacht (UNI- FIL) in Zuid-Libanon bij graafwerk bij toeval resten van een Foenicische ves tiging met graftomben en een grote vergaderzaal hebben ontdekt. Over de archeologische betekenis van de vondst viel vanochtend nog niets te zeggen. ragevallen ontdekt. Om hoeveel mensen i (jen Wanneer zijn aanwezigheid de kans j op succes bemoeilijkt. LONDEN (Reuter/AFP) In de Londense ambassade-wijk Kensington is een dosis straling gesignaleerd, waarvan de herkomst onbekend is. Bij toeval werd gisteren door brand weerlieden de straling ontdekt. Men vermoedde aanvankelijk dat de stra ling afkomstig was van een apparaat op de Israëlische ambassade dat ge bruikt wordt om de post door te lichten op zoek naar eventuele bombrieven. Dit bleek echter onjuist te zijn. Het ambassade-personeel meldde dat het apparaat gisteren niet in gebruik was. Voorlopig tasten de Londense autori teiten in het duister. De straling is, althans over een korte periode, niet schadelijk. Volgens het artikel - van Vitaly Kori nov - wijst alles er op dat „West-Europa wordt gedwongen tot een nieuwe stap in de bewapeningswedloop”. Op de NAVO-bijeenkomst die in mei in Noord- wijkerhout werd gehouden „dwongen de Verenigde Staten de leden van de zogenaamde Eurogroep de kosten te dragen van 200 luchtafweerraketsyste- men, 400 vliegtuigen en helikopters en 14 oorlogsschepen in de loop van dit jaar”. „De joden in deze tijd vormen geen volk dat een staat kan stichten. Joden zijn mensen die in verschillende landen wonen zoals de Verenigde Staten, Rusland, i Frankrijk en Arabische landen”, aldus de booschap die werd verspreid door het Lidische persagentschap Jand. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Onder de titel „West-Europa - een Amerikaans vliegdekschip?” heeft het medede lingenblad van de Russische ambas sade in Den Haag gisteren een arti kel gepubliceerd, waarin wordt ge suggereerd dat minister Van der Klaauw naar Bonn is ontboden om akkoord te gaan met de invoering van modernere tactische kernwa pens bij de NAVO-strijdkrachten. PLO-afgevaardigde Walid Kamhawi uitte gisteren deze beschuldiging in We nen tijdens de VN-conferentie over weten schap en technologie voor de ontwikke lingslanden, de UNCSTD. Kamhftwi is voorzitter van het Palestijns Nationaal Fonds van de PLO. Hij gaf geen verdere uitleg over de kernwapen-produktie. Tijdens de conferentie in Wenen ver klaarde het hoofd van de in de Keniase hoofdstad Nairobi gevestigde milieu-or- ganisatie van de Verenigde Naties, Moes- tafa Tolba, dat per uur in de wereld veer tig miljoen dollar aan bewapening wordt uitgegeven. Tolba gaf deze cijfers om te illustreren hoe klein het bedrag naar verhouding is dat de Derde Wereld-landen aan het wes- »ten vragen voor wetenschappelijke ont wikkeling: twee miljard dollar per jaar. Aangenomen wordt echter dat de aan vraag van de arme landen weinig kans maakt. De rijke landen staan tijdens de confe rentie weliswaar onder zware druk van de Groep van 77 (120 ontwikkelingslanden die in VN-conferenties zoveel mogelijk als eenheid optreden), maar blijven de boot afhouden door te wijzen op de internatio nale energiecrisis en de tekenen van een naderende economische wereldcrisis. De ontwikkelingslanden beschuldigen de industrielanden ervan dat zij proberen onder hun verplichtingen aan de econo misch minder bedeelde landen uit te ko men door vertragingstechnieken toe te passen. De Groep 77 heeft al gedreigd uit de conferentie te zullen lopen als het ge vraagde fonds van twee miljard dollar per jaar er niet komt. Zij vinden dat de indu strielanden en de rijke olielanden dat be drag gemakkelijk bijeen kunnen brengen door een heffing in te stellen op hun uitvoer van fabrieksprodukten. De rijke landen zeggen dat zo’n heffing de overdracht van technologische kennis aan de ontwikkelingslanden eerder zal afrem men dan bevorderen. Bangladesj, één van de armste landen ter wereld, zette de argumenten van de Derde Wereldlanden kracht bij door te wijzen op „de enorme bedragen die de Verenigde Staten hebben uitgegeven om een mens op de maan te brengen, terwijl elders in de wereld honger werd geleden”. De afgevaardigde van Bangladesj wees erop dat zijn land voor 85 miljoen mensen moet zorgen, voor het merendeel „arm, ondervoed en onvoldoende gekleed”. (Van onze redactie buitenland) BARCELONA-HONG KONG-NEW DELHI. De besmettelijke darmziekte cholera is de laatste tijd op verschillende plaatsen, ook in Europa, opgedoken. Cho lera wordt meestal door besmet (drink-)- water verspreid. In het Spaanse Barcelona is bekend gemaakt dat een choleralijder deze week is overleden. De doodsoorzaak zou echter een leveraandoening zijn. In de omgeving van Barcelona zijn dezer dagen nog vier andere choleragevallen ontdekt. Twee mensen zijn in de afgelopen weken overle den aan buikgriep. Sinds eind vorige maand zijn in Spanje dertien cholerage vallen geconstateerd. De Britse kroonkolonie Hong Kong is gisteren tot (door cholera) besmet gebied verklaard. Een zesjarige jongen is met deze ziekte in het ziekenhuis opgenomen. In het noorden van India zijn ook chole- j staande conferentie over Rhodesië in Lon- i aen, wanneer zijn aanwezigneia ae Kans (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Bij een zware beschieting van de Zuidlibanese havenstad Tyrus zijn zeker vijf doden gevallen en is een groot deel van de christelijke wijk een ruïne geworden. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI-ST. LOUIS. De Libische leider Khadaffi heeft in een bood schap aan de Amerikaanse presidentcarter gesteld dat joden geen recht hebben op een eigen staat. Khadaffi beschuldigde Carter ervan dat, hij de joden voor zich probeert te winnen om president veilig te stellen. GREAT FALLS-ROME (AFP/ANP). Een DC-10 van de luchtvaartmaatschap pij Northwest Orient Airlines heeft een noodlanding moeten maken in Great Falls in de Amerikaanse staat Montana nadat zich tijdens de vlucht een explosie in een van de drie straalmotoren had voorge daan. De explosie deed zich vier minuten na de start voor en werd volgens een woord voerder van de maatschappij volgens de eerste lezing waarschijnlijk veroorzaakt door het falen van een compressor, waar door er te veel brandstof in de turbine kwam. De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia heeft bevestigd een order voor zes toestellen van het type DC-10 ter waarde van 310 miljoen dollar te hebben geannu leerd. Een woordvoerder van de maatschappij wilde niets zeggen over de reden voor het besluit. Hij toonde zich echter wel bewust van voor de hand liggende vermoedens door te benadrukken dat Alitalia „het volste vertrouwen” heeft in de DC-10. In juni had de maatschappij de optie op de order opgeschort na de wereldwijde veiligheidscontrole van de motorophan- ging van de DC-10. Alitalia heeft DC-10 toestellen van dit type in gebruik. ïh Vier gezinsleden uit Tyrus tussen de overblijfselen van hun huis. De beschietingen op hun woonplaats zijn de laatste dagen in hevigheid toegenomen. De ingelijste foto op deze opname is van de echtgenote van de man links. Zij overleed overigens al geruime tijd geleden.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3