Besluiteloosheid zet 3 in IJmond na drie jaar nog steeds „praatstuk DGD kost EXAMENFEEST ZEEWEG ZIEKENHUIS directeur G. Wilmink gezondheidszorg op onnodige achterstand 1 miljoen per jaar Districtgezondheidsdienst 1 1 a Rooie Vrouwen” boos op HM 99 ■s Ik f* Gemeenten bang voor financiële consequenties ieeld door Eli Vlessing HOOGOVENS EN EMANCIPATIE. Friesland Volksgezondheid Inspraak ’t staat in de krant iedere dag weer Tl 1 5 IJMOND AUGUSTUS 19 7 9 ZATERDAG 2 5 4 Gezond- zondheidsdienst (DGD). Tijdens een onlangs gehouden vergadering van de Velsense commissie voor de Volksgezondheid wees dokter Huyser van Reenen er op dat tegenover het huidige personeel, dat NIETS TE DOEN VANAVOND HEB JE MISSCHIEN ZIN OM NAAR DE FILM TE GAAN Op 1 januari 1975 werd dr. D. Huyser van Reenen directeur van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst in Velsen. Kortweg de GG en GD. Drie maanden na zijn aanstelling adviseer de hij de besturen van de IJmondgemeenten de dienst een regionale struktuur te geven. Op verschillende plaatsen in het land bestonden dergelijke gezondheidsdiensten die hun werkgebied uitstrekten over een district. Op het advies van Huyser van Reenen, die daarvoor in het Friese Dokkum als praktizerend huisarts onder meer opmerkelijke adviezen gaf bij de bouw van rusthuizen, volgden jaren van eindeloos overleg tussen de vertegenwoordigers van de gemeenten Castricum, Uitgeest, Heemskerk, Beverwijk en Velsen. Overleg dat met het verstrijken der jaren steeds weer opnieuw verzandde in besluitloosheid. Met name de IJmondge meenten op de noordelijke oever van het Noordzeekanaal hadden veel moeite met de financiële consequenties van een districtsge- verstand gebruiken dan zullen we hier weggaan. Dan is het zo goed als zeker dat we ons vestigen aan de noordkant. Dat lijkt me reëel omdat de dienst zich dan uitstrekt over een gebied dat door het Noordzeekanaal in tweeën wordt gesneden en waarvan verreweg het merendeel van de bewoners aan die noordkant woont. Natuurlijk zal er aan de zuidzijde een dependance blijven. Het gemeentebes tuur van Velsen weet dat en is het er mee eens”. GOED IDEE MAAR NAAR WELKE ZULLEN WE GAAN bij de gemeentelijke dienst betrokken is, de onduidelijke situatie van ”te verwachten toekomstige ontwikkelingen” niet meer is te verkopen. De Gemeentelijke Geneeskundige- en heidsdienst (GG en GD) van de gemeente Velsen is gevestigd op de tweede verdieping van „de bunker” aan de Lange Nieuwstraat. Dat is het blokvormige gebouw tegenover het Marktplein waarin onder meer het postkantoor en het kuststation Schevenin- gen Radio zijn gehuisvest. „Als de DGD wel door gaat en ik heb nog steeds goede hoop dat de mensen die daarover moeten beslissen hun gezonde De commissieleden besloten toen de partners van de noordelijke IJmondgemeenten tot 1 oktober de gelegenheid te geven zich uit te spreken. Gebeurt dat niet dan gaat de DGD-IJmond niet door. Dan is er jarenlang voor niets gepraat en gesleuteld. Dan zal moeten worden gewacht tot gezondheidszorg in districtsverband een dwin gende noodzaak wordt overeenkomstig te verwachten wettelijke voorschriften en kunnen de IJmondgemeenten opnieuw om de onderhandelingstafel schuiven met de wetenschap dat er een oplossing uit moet komen. Dan is een groot aantal jaren van overleg verloren gegaan en hebben de IJmondgemeenten, door gebrek aan slagvaardig beleid, en een overdosis aan besluiteloosheid hun eigen gezondheidszorg op een onnodige achterstand gezet. gH^ D. Huyser van Reenen zondag lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ■ML#*! iur ur r, Vrij- Leeu- kerk zater 15 uur. tat, za 1 en II rondag ?rkerk Akzo bericht tie per nklijke d over de gul' nmarkt ;ls ver- kwam in be richten in de n zelfs t geval leer en )g tien he Wol gulden dezelf- aan op beant- et een r Gras- □licatie leneba- nd vijl rust is i hard- nieuwe optre- rans in Iniveau weinig reces sing op Hu yser van Reenen is een man met een fors postuur. Hij praat met een licht accent dat net zwaar genoeg is om te mogen veronderstellen dat hij is geboren en getogen in het noordoostelijke deel van Nederland. Een veronderstelling die bovendien wordt versterkt door de we tenschap dat de man voor zijn komst naar Velsen, in Dokkum een 24-jarige huisartsenpraktijk afsloot. Voor hij ant woordt, geeft hij een weloverwogen trek aan een vers opgestoken sigaar en laat koffie aanrukken. Een moment van stilte volgt op een vriendelijke glimlach. Dolf Huyser van Reenen. Directeur GG en GD te Velsen, 61 jaar van de in het Zeeweg Ziekenhuis gegeven A- opleiding Eén van de dertien werd afgewezen waarmee deze examenploeg, met de zelfgeko zen roepnaam Utopiauiterst succesvol ge noemd kan worden. Namen van de pas afgestudeerden: de heren K de Vries. L. Kok. en G. Kant en hun vrouwehj- ke collega s M Bosman-de Graaf. A Hand- eveneens alle deelnemers. Van de groep Uto pia" blijven elf verpleegkundigen voorlopig werkzaam in het IJmuidense Zeeweg Zieken huis. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Directeur G. Wilmink van Hoogovens heeft zich de woede van de „Rooie Vrouwen van de Partij van de Arbeid” uit Beverwijk op de hals ge haald. In het personeelsblad „De Grij per” van het staalbedrijf heeft hij, naar de mening van de verontwaardigde so- cia-listische dames, doen voorkomen als of de personeelswerving een zaak is die door Hoogovens bewust wordt afgestemd op de behoefte van vrouwen om mannen werk te verrichten. Het „inspelen op de ontwikkeling”, zo als Wilmink opmerkt, wordt door de „Rooie Vrouwen” uitgelegd als gebruik maken van vrouwen omdat er vrijwel geen mannen meer te vinden zijn die het werk bij Hoogovens willen doen. „Dat is immers al tientallen jaren zo gegaan. Steeds weer zijn vrouwen gebruikt als arbeidsreserve. Heeft de economie ze no dig dan wordt alles gedaan om ze aan te trekken. Gaat het slechter, dan vliegen de vrouwen er het eerst weer uit en wordt het gezinsleven en moederschap weer „heilig” verklaard”, zo schrijven de vrou wen in een boze brief aan de redactie van De Grijper. Die brief willen zij in het personeelsor gaan afgedrukt zien als reactie op de uitspraken van Wilmink. „Het zou geloof waardig klinken”, zo stellen zij verder, „als Hoogovens aktief part-timebanen zou creëren voor mannen en vrouwen en een kortere arbeidstijd per dag instelde zodat het werk binnen- en buitenshuis eerlij ker zou kunnen worden verdeeld. Als Hoog ovens ook aktief zou zoeken naar vrou wen in hogere- en leidinggevende funkties of ze daarvoor opleidde.” gemeentebestuur doodverlegen zijn met de situatie die dan zou ontstaan. Je zit met het probleem dat gemeenten hun finan ciën verdelen. Prioriteiten stellen. Een GG en GD hebben ze nooit gehad dus kunnen ze er geen prioriteit aan geven. Neem Hoogovens. Een hoop drukte te gen de uitbreiding van dat bedrijf. Waar om? Nog meer milieuoverlast zeggen de insprekers. Nou dat is onjuist. Met ver nieuwing of uitbreiding van de capaciteit van dat bedrijf wordt modernere appara tuur ingezet waarmee de overlast in zijn geheel wordt voorkomen. „We zien het al; de man in de groene ploeg en de vrouw in de rooie. Je zou geen tijd meer hebben om ruzie te maken, maar evenmin om leuke dingen te doen.” We kennen hier een systeem van demo cratische verkiezingen. Als door de men sen die op die manier bij meerderheid van stemmen zijn gekozen, beslissingen worden genomen dan stelt men zich daar tegen teweer op een manier waarvan ik zeg dat begint op anarchie te lijken. Be sluitloosheid is er een verlengstuk van. Al mijn patiënten zouden dood gaan als ik relatief net zo veel tijd nodig had om een beslissing te nemen. Het nemen van besluiten zit me door mijn beroep als het ware in het bloed". Maer- C. v.d. „Wij weten uit studies”, aldus Wilmink in de omstreden publicatie, „dat steeds meer vrouwen buitenshuis willen werken. Vooral door het streven naar emancipatie wil men zich richten op het werk dat voorheen als typisch mannenwerk werd gezien. Ook op die ontwikkeling spelen we in.” „Nee hoor.ik ben geboren in Alk maar. In de De Lumeystraat. Op jeugdige leeftijd zoals men dat pleegt te noemen verhuisden mijn ouders naar Dwingelo. Vader werd daar huisarts. In Meppel doorliep ik de HBS. Later verhuisden we naar Assen. Ik studeerde in Groningen. Tijdens mijn militaire dienst brak de wereldoorlog uit. In 1945 ben ik afgestu deerd. Ik liep toen met het plan rond om naar Zuid-Amerika te gaan. Wilde eigen lijk wel overal wonen. Behalve in Gronin gen of Friesland. Maar ja, als je bepaalde dingen niet wilt, gebeuren ze vaak juist wel. Ik moest weer in dienst en werd chef van de Medische Dienst op de vliegbasis Leeuwarden. Ik woonde in Dokkum maar wilde daar eigenlijk niet blijven. Mijn voorkeur ging uit naar Twenthe, Limburg Over de taak die de overheid heeft ten behoeve van de bewaking van de gezond heidszorg van de bevolking heeft dr. Huy ser van Reenen een duidelijke mening. „Het is”, zo merkt hij op, „een zaak van primaire doelstellingen. Als die zijn uitge werkt moet je een nieuwe opzet maken aangepast aan gewijzigde omstandighe den. Dat is natuurlijk helemaal niet uniek voor gezondheidszorg. Je ziet het ook in de politiek. In 1939 was de SDAP aan een nieuwe opzet toe. Die is er gekomen in 1945 toen de tweede wereldoorlog voorbij was. We kregen de Partij van de Arbeid. We zijn nu bijna dertig jaar verder en er is niet zo veel fantasie voor nodig om vast te stellen dat de socialistische doelstellingen van toen zijn bereikt. Het is een school voorbeeld van een partij die toe is aan een grote revisie. i lichte kt een 25 pro- na op e week erd. De van de Natio- 8 week ekoers gulden ergele- /an de lus wel De werving van vrouwen door Hoog ovens vinden de vrouwen een noodsprong om Hoogovens uit een moeilijke situatie te redden en niet bedoeld om vrouwen meer kansen te geven. De oproep van Wilmink om vooral in eigen kring te werven wordt door de vrouwen als „wrang” ervaren. In de aula op de derde etage van het IJmui dense Zeeweg Ziekenhuis kregen vrijdag der tien leerling-verpleegkundigen het A-diploma uitgereikt na een studie van 3,5 jaar. Mevrouw A. Bosman, verpleegkundig directrice van het Medisch Centrum Velsen, overhandigde de ge tuigschriften samen met de bijbehorende draagspeld. De kersvers gediplomeerden vor men dit jaar de tweede lichting afgestudeerden De „Rooie Vrouwen" plaatsen een le vensgroot vraagteken bij de studie waar over Wilmink rept. Zij stellen dat het al lang als bekend mag worden veronder steld dat steeds meer vrouwen buitens huis willen (blijven/gaan) werken. Dat wordt naar hun idee onder meer duidelijk door het stijgende werkloosheidscijfer on der vrouwen. Dat de studie van Hoog ovens aangetoond zou hebben dat vrou wen met name een voorkeur hebben voor een 4-ploegendienst bij dat bedrijf, wordt bestreden. Je gaat je natuurlijk wel afvragen wat je aan dat soort informatie hebt als je merkt dat op het ogenblik op een wekelijks spreekuur dat we in Heemskerk houden al vijftien a twintig mensen komen. In Heemskerk houden we dat wekelijkse spreekuur al bijna twee en een half jaar. In Castricum twee jaar. Het is nauwelijks meer weg te denken. Zoals ik al zei begonnen de moeilijkhe den toen de financiën ter sprake kwamen. In principe wordt gewerkt met een vast honorarium. Ga je in IJmondiaal verband werken dan moet er rekening mee worden gehouden dat de kosten hoger worden. Je mag verwachten dat een DGD jaarlijks 1 miljoen gulden kost. Een groter werkver band is namelijk geen garantie voor goed koper werken maar voor een kwaliteits verbetering van de verstrekte diensten. Dat moet worden betaald. De tarieven mag je niet verhogen. Het tekort op dat bedrag wordt overgeslagen over het aan tal inwoners per deelnemende gemeente. Daar zit het knelpunt. Er wordt gerede neerd „tot nu toe betaalden we per consult en straks moet er geld bij”. Maar als we nu in Heemskerk zouden stoppen dan zou het Het regionaal overleg dat drie jaar heeft geduurd leek toch resultaat te krij gen. Toen kregen we ineens nieuwe ge meentebesturen. Andere wethouders. De hele problematiek moest weer worden opgevoerd en worden bediscussieerd. Je vervalt in herhalingen. Stel je voor, er is destijds als streefdatum 1 januari 1977 vastgesteld. Dat werd achtereenvolgens 1 januari 1978,1 januari 1979, 1 april 1979, 1 juli 1979 en nu werken we naar 1 okto ber 1979. Zoals gezegdl is er per die datum geen beslissing genomen dan gaat het niet door. We hebben dringend be hoefte aan een extra arts plus een assis tente. Als de DGD niet van de grond komt zal Velsen die voor zijn rekening nemen”. heeft het al geschetst als een taak van zijn provincies-nieuwe-stijl. Vooruitlopend op die toch wel ingrijpende strukturele wijzi ging hebben de directeuren van de GG en GD’s in Noord-Holland de koppen vast eens bij elkaar gestoken. Men werd het er onder meer over eens dat de IJmond een uitstekende geografische eenheid was voor een DGD. De besturen van de be trokken gemeenten konden daarin best meegaan. Totdat het punt „financiën” ter sprake kwam. Daarover zegt dr. Huyser van Reenen: „Stel je voor. Keuringen en dergelijke zaken zijn in plaatsen waar geen GG en GD is altijd gedaan door een plaatselijke arts. Die man stuurde zijn rekening naar de afdeling personeelszaken van de be treffende gemeente. Krijg je nu een instel ling die zich met die zaken bemoeit dan drukt dat gewoon op het budget van de afdeling volksgezondheid. We hebben geïnventariseerd hoeveel jaarlijkse keu ringen er op gemeentelijk niveau in de IJmondgemeenten zouden moeten wor den verricht. Heemskerk gaf op twintig. Beverwijk ook. Castricum en Uitgeest dachten dat ze er elk met vijf wel waren. of Kennemerland Nou ja.ik ben toch in Dokkum blijven hangen. Toen de ge meente Velsen me benaderde voor de functie die ik dan nu heb had ik er hele maal geen moeite mee om Friesland de rug toe te keren”. Hij onderbreekt zijn betoog. Kijkt naar zijn sigaar. „We hebben in Dokkum een dochter verloren. Een meisje van zeven tien en een half jaar door een dronken autorijder aangereden. Daarna wilden mijn vrouw en ik er weg”. Opverend uit een overpeinzing van slechts luttele sekonden voegt hij er aan toe. „We hebben het geaccepteerd en laat ik niet vergeten te zeggen dat noch mijn vrouw noch ik ons plaatsgebonden voe len. Nee zeker niet. Natuurlijk ben ik blij uiteindelijk in Kennemerland te zijn te rechtgekomen”. Dokter Huyser van Reènen is een man die gewend is met de mensen met wie hij werkt alle lopende zaken door te praten. In de kringen van de gemeentelijke ge zondheidsdienst is „inspraak” gebruike lijk. Toch heeft de man die drie jaar lang druk uitoefende op de totstandkoming van een IJmond-DGD moeten ervaren dat diezelfde „inspraak” ook een remmende faktor kan zijn. „Kijk”, verklaart hij daar over, „destijds is er in Velsen in een open beraad gesproken over het onderbrengen van de schoolartsendienst bij de DGD. De andere IJmondgemeenten hielden hun discussies daarover in beslotenheid. Maar het personeel dat bij die diensten betrok ken is wil geïnformeerd worden over de consequenties. De rechtspositie. Als die mensen niet weten waarom iets niet door gaat dan onthoud je ze informatie waar ze recht op hebben. We leven in een tijd dat iedereen maar bezwaren maakt. Maar in spraak zonder inzicht leidt tot een uit spraak zonder uitzicht. ■r" In het kader van de volksgezondheid kun je de TBC-bestrijding als goed voor beeld nemen. Eén van de doelstellingen van de gezondheidszorg is weggevallen sinds die ziekte met succes kon worden onderdrukt. Hetzelfde geldt voor geslachtsziekten. De nazorg daarvan lag vroeger bij de kruisverenigingen. Die hadden er hun handen vol aan. Nadat dat minder is ge worden is het op veel plaatsen overgeno men door de GG en GD of zijn de diensten op dat vlak geïntegreerd. Datzelfde ge beurde ook met consultatiebureau’s”. In 1851 bepleitte Thorbecke dat de zorg voor de volksgezondheid een taak was voor de gemeentelijke overheid. In 1919 kwam in Velsen de dienst van de grond. Het 60-jarige bestaan is voor de mensen die bij de dienst betrokken zijn onlangs aanleiding geweest voor een feestje in besloten kring. Want hoe de besturen van de IJmondgemeenten ook treuzelen en zeuren bij de totstandkoming van een DGD, het lijkt onontkoombaar dat het gemeentelijke karakter van de dienst ge doemd is te verdwijnen. Minister Wiegel graaf, T de Koe, M. Lindeman, C. Mellies, R Schnitger-Wilgerkamp, R van der Sluis. A Stoop en J. Warmerdam. Van de examenploeg voor het A-diploma eerder dit jaar slaagden 50 30 60 50 70 50 75

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5