r Rotterdams Philharmonisch Orkest zorgt voor kitschklanken Zilveren CJP voor toneelschrijfster Yvonne Keuls Violist Nap de Klijn was uitvoerend kunstenaar èn didacticus Triple Sec: weemoedige komedie in beweging til! I a f7.50 99 be en, iisco- hout- Stel- t 14 )n Waste of Time speelt trieste dagdromerij Werkgroep buigt zich over problemen letterkundigen Dutch Swing College Band Zr Kp Bh j iiiii 8 KUNST 19 7 9 AUGUSTUS ZATERDAG 2 5 Haarlems Dagblad: IJmuider Courant: (Z- H7 Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 10.- zijn verkrijgbaar bij onze kantoren Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd LAREN In muzikaal Ne derland vormde Nap de Klijn een begrip en ook ver buiten onze grenzen heeft hij jarenlang roem geoogst, als solist, als leider van het door hem opgerichte Neder lands Strijkkwartet en samen met zijn helaas in 1957 overleden eerste vrouw, de pianiste Alice Heksch, met wie hij het Amster damse Duo vormde, waarin hij later samen met Rudolf Jansen musiceerde. ROTTERDAM. Het recept kon zijn afgekeken van de Hartewens- concerten uit de jaren ’60. Neem een symfonie-orkest met een goede solist, laat ze populaire wijsjes uit het ijzeren repertoire spelen en zet er tenslotte nog een bekende pop-artiest bij. De Casa Nova-organisa- toren wier festival gisteren in het Ahoy-complex in Rotterdam van start ging, konden dan ook van succes verzekerd zijn toen ze een dergeljke opzet gaven aan het promenade-concert dat als opmaat mocht fungeren voor een reeks van muzikale gebeurtenissen in de komende tien dagen. In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op vrijdag 7 september ■al F Randy Newman vervult hartewensen >nhuis (Van onze kunstredactie) De VvL is uiterst bezorgd over de be- VERA BETHS KO VAN LEEUWEN In zijn soort is elke muziek goed X ffice De voorstelling van zaterdag 11 augustus j.l. werd gegeven voor een totaal uitver- ■s 7 open >kken rende ileuw- ander leheel JE 023- BTW. VER- (Van onze kunstredactie) AMERSFOORT. De toneelschrijfster Yvonne Keuls krijgt het Zilveren CJP. DEN HAAG. Minister Gardeniers van CRM gaat een werkgroep instellen, die een antwoord moet vinden op de bedreiging van het cultureel waardevolle boek en de inkomenspositie van schrij vers moet bestuderen. Dit heeft de be windsvrouw toegezegd na een onderhoud met een delegatie van de Vereniging van Letterkundigen (VvL). dreigde produktie- en afzetmogelijkheden van het cultureel waardevolle boek. De sociale positie van de schrijver is nog steeds slecht. Nap de Klijn en zijn Nederlands Strijkkwartet bijeen tijdens een concert dat destijds in het Haarlems Concertgebouw werd gegeven. V.l.n.r. Nap de Klijn. Caret van Leeuwen Boomkamp. Paul Godwin en Jaap Schroder Over het concert, dat gegeven werd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het ensemble, schreef onze toenmalige muziekrecensent Sas Bunge: ,,Het niveau van de vertolkingen was zodanig dat ieder der drie werken als een veelkantig kristal in de rijkdom van zijn facetten aan het licht kwam Ze namen het Rotterdams Philharmo nisch Orkest dat in Roelof van Driesten voor dit soort karweitjes een uitstekend leider vindt en haalden er Vera Beths bij nooit weg bij een jong publiek immers voor een handvol vaardige soli. Het programma doet er dan niet meer zo toe. Het orkest strooide kwistig met het soort snoepgoed dat grammofoonplatenfabri kanten bij voorkeur op hun promotie- elpees plachten te zetten. Echt leuk moest het pas na de pauze worden met Randy Newman, eerst solo aan de piano, daarna begeleid door voornoemd orkest. Newman hoeft hier niet meer geïntrodu ceerd te worden. Sinds het begin van de jaren ’70 komt hij hier bijna jaarljks. Elke keer volgt de promotie van een recent gemaakte of op handen zijnde plaat in combinatie met bekender werk. En om dat laatste ging het in zijn solo: Newman reageerde gretig en veelvuldig op verzoek jes uit de zaal voor zijn oude successen. Met als gevolg dat zijn nieuwste plaat Born Again er aanvankelijk nauwelijks aan te pas zou komen. Bij een dergelijk optreden moet het pu bliek braaf kunnen en willen meezingen wat in dit geval uiteraard zonder moeite gebeurde. Een paar duizend mensen in de hol klinkende Ahoy-zaal met een geluid als van een uitgelaten kerkkoor; de EO had er jaloers op kunnen zijn. Het werd een lange aaneenschakeling van overbe kende liedjes, variërend van In Germany before the War, via Short People, Red necks, tot Rider in the Rain en Lonely at the Top. De bijtende spot waarvan Randy Newman deze songs ooit voorzag blijkt toch na een aantal jaren behoorlijk aan De werkgroep, die zal bestaan uit leden van de VvL en ambtenaren van het minis terie van CRM, gaat ook in op de vraag hoe een letterenbeleid op een en ander kan inspelen. Ook het door de VvL sterk bepleite leenrecht zal in de werkgroep besproken worden als instrument om de inkomenspositie van auteurs te verbe teren. Ten slotte gaat minister Gardeniers met het fonds voor de Letteren praten over waardevastheid van werkbeurzen. kracht te hebben ingeboet, temeer als ze er al te vlot uitrollen. Met enige belangstelling kon worden uitgekeken naar het samengaan van New man met orkest, maar ook toen bleek het niveau van „music for the millions” niet hoger te reiken dan een goedwillende maar helaas falende Van Driesten kon toestaan. Met Birmingham en Lucinda bleef de schade aanvankelijk nogal be perkt, maar de afschuwelijke orkestraties die daarop zouden volgen (Sigmund Freuds’ Impersonification of Albert Ein stein in America, Cowboy, The Girls in my Life, I think it's going to rain today) gaven ronduit een overdreven kitscherig effect aan Newman’s muziek. Hij had het kunnen weten, want met name zijn eerst twee elpees die songs bevatten met brede orkestraties deden het artistiek gezien lange tijd slecht. Het kwartet heeft in de Verenigde Staten negen grote tournees gemaakt en gaf daarbij in totaal 366 concerten. Voor zijn grote verdiensten voor de Nederlandse muziek in het buitenland ontving Nap de Klijn een hoge koninklijke onderschei ding. Triple Sec gaat over een opgedroogde huwelijksrelatie tussen een man en een vrouw uit de Engelse middle class. Daar wijzen kleding en woninginrichting onder meer op. De situering van het verhaal is in Engeland, dat laat Waste of Time zien op het steeds terugkerende filmpje, dat alle scènes buiten de woning in beeld brengt als video-compensatie. Een eenvoudige en goede vondst die serieus en vakkundig is uitgewerkt, zodat het gebruik ervan niet irritant gaat werken. De vrouw slaat aan het dagdromen als haar man gewoontegetrouw de versleten ecbteliike atmosfeer verlaten heeft voor zijn dagelijks werk. Dan komt er een soort hedendaagse Pierrot, een poëtische min naar in artistiek studentikoze fladderre- genjas met een romantische ruiker bloe men. De schuchtere minnaar zal het ob ject van zijn liefde niet aanraken. Wel volgt er een sterke, erotisch geladen scène met een strijkplank, waarover de minnaar een rode japon gedrapeerd heeft. Dichter lijke symboliek met een vleugje melo drama en een snufje pathetiek, maar be heerst en verzorgd van intentie en bewe ging. Op de keper beschouwd, heeft Waste of Time de zaken soms wat al te serieus aangezet in een voorstelling waarbij toch zeker ook relativerende humor aanwezig is. Het klaterend lachen om verschillende situaties van een kind onder de toeschou wers onderstreepte glashelder de betrek- o.l.v. Peter Schilpëroort XGEN atras- Tel ’H jnder ubishi oyota rysler imaal vanaf Luxe atsun Daf snault 1975 jentje rs 1e /Idak. enz. rhuis- van issiek :stel aauw- JBEL, Tot. oogte Tel lelijke 1ste e kilo igem- 95 en iu van tt q J LARENHAARLEM. De voorbereidingen voor een feestelijk podi- umafscheid dat tegelijk de viering van een gou den jubileum als musi cus zou zijn, waren in volle gang. De onlangs zeventig jc.ar geworden violist Nap de Klijn bruiste van energie en geestdrift voor zijn vak en dacht er nog niet aan na het afscheidsconcert imden Uni leerd lodes, om. in Tel ingeb. mt 023- Deze onderscheiding, ingesteld door de Belgische en Nederlandse Vereniging Cultureel Jongeren Paspoort, zal op zater dag 1 september in de circustent van het Ahoy complex in Rotterdam aan me vrouw Keuls worden uitgereikt door de staatssecretaris van CRM, mevrouw J. G. Kraaijeveld-W outers. Voorafgaande aan de uitreiking van de ze onderscheiding geeft het Mechels Mini atuur Theater daar een voorstelling van Jan Rap en z’n maat, het toneelstuk dat Yvonne Keuls schreef over kinderen in opvanghuizen. (AST, hoog, agen, enpri- Tel. Klijn hij overleed donderdagavond tijdens een radio-opname heeft een einde gemaakt aan het leven van een musicus die met zijn ac tiviteiten nog in het vol le leven stond. Ruim een week voor zijn dood in terviewde Nol Lissauer hem. De weergave van dit gesprek volgt hieron der. in aangepaste vorm. otprij- Mleen ïxport erpol- Nap de Klijns hart ging vooral uit naar kwartet spelen, dat hij de allermooiste vorm van muziekmaken vond. Maar ook sonates hadden zijn grote liefde. Voor een rasechte musicus als De Klijn had ook de goede lichte muziek aantrek kelijke kanten. Daarvan getuigt het huidi ge door hem samengestelde TROS-ra-di- oprogramma Café Chantant, waarin hij het Ramona-kwartet aanvoerde. Dit voor de ouderen zo nostalgische programma heeft bijna 800.000 luisteraars. Er komt zelfs fan mail uit Engeland.' Nap de Klijn: „In zijn soort is elke muziek goed. Ik heb trouwens mijn eigen vioolstudie met het spelen van lichte mu ziek o.a. bij Max Tak en Hugo de Groot moeten verdienen, want mijn vader overleed toen ik 18 was. De muziek uit die dagen sterft uit, want er zijn maar weini gen die er nog een binding mee hebben”, zei Nap de Klijn onlangs. Op 13 december a.s. zou Nap de Klijn in een recital met Rudolf Jansen in het Con certgebouw officieel afscheid nemen, maar hij wilde blijven spelen en hoopte zich nog vele malen in de provincie „onof ficieel” te kunnen laten horen. Roelof van Driesten leidt het Rotterdams Philharmonisch Orkest in een van de songs van Randy Newman aan de piano. Over de donkere oorlogsperiode sprak hij liever niet. Dat het jonge gezin door zestien onderduikadressen moest gaan, zegt al genoeg over de benarde situatie en ook over de velen, die gelukkig klaar stonden om te helpqn. Maar in deze perio de van gedwongen nietsdoen bestudeerde Nap de Klijn intensief de vierentwintig Caprices van Niccolo Paganini, die tot diens sterkste composities behoren. Hij is daarbij tot de conclusie gekomen, dat Paganini tot de hierbij vereiste ongewone grote handgrepen in staat was, niet alleen door zijn enorme begaafdheid, maar ook omdat hij gitaar speelde, zodat hij de hiervoor nodige natuurlijke houding van de linkerhand ook op de viool kon toe passen. nisten, zoals Lex van Delden, Marius Flot- huis, Oscar van Hemel, Messian en Pende recki, gegeven. Nap de Klijn werd in de Amsterdamse binnenstad geboren. Als knaapje wist hij het al: hij wilde violist worden. Zijn eerste lessen kreeg hij als elfjarige van zijn oom Jacob Hamel, destijds leider van AVRO’s radiokinderkoor. Vijf jaar later maakte hij in Baarn als solist op Hamels koorcon- cert zijn „debuut". Na zijn studie aan het Amsterdams Conservatorium te hebben voltooid maakt hij gedurende zeven jaar Het Nederlands Strijkkwartet, dat in 1949 door Nap de Klijn werd opgericht bestond verder uit de violist Jaap Schro der, de altviolist Paul Godwin en de cellist Carel van Leeuwen Boomkamp. Hun eer ste grote succes kwam op het Holland Festival van 1951. Het kwartet, dat 21 jaar in de oorspronkelijke samenstelling bij een bleef - voor Nederland een unicum - werd spoedig een ensemble van internati onale klasse. Overal vierde het triomfen. AMSTERDAM. Dat er met mime meer te doen valt dan een clowntje spelen dat niet kan praten of voorwerpen te suggereren die er in werkelijkheid niet zijn, dat heeft de mimegroep Waste of Time de afgelopen jaren in verscheidene produkties laten zien. In de nieuwe voorstelling Triple Sec, die het karakter heeft van een stomme weemoedige komedie, wordt eigenlijk gewoon toneel gespeeld, alleen, er wordt niet of nauwelijks bij gesproken. Italiaanse filmers als Fellini of Visconti hebben al veel zo gewerkt; Waste of Time doet het onder regie van Wouter Steenbergen nu in een toneelproduktie en dat werkt heel spannend. de kwaliteit van het spel minder hoog wordt aangeslagen dan vroeger. De con servatoria zijn vaak maar al te tuk om leerlingen met deze uitmuntendheidsprijs af te leveren". Over de moderne muziek zei hij: „Ik speel die alléén als ik erachter sta en na het kaf van het koren te hebben ge scheiden”. In de loop der jaren hebben het Amster damse Duo (Nap de Klijn en Rudolf Jan sen) en het Nederlands Strijkkwartet in ons land en daarbuiten 56 eerste uitvoe ringen van bekende hedendaagse compo- Scène uit Triple Sec van Waste of Time tussen de vrouw en haar poëtische minnaar, (foto Melko van Assum). Nap de Klijn was niet alleen uitvoerend kunstenaar, maar ook didacticus. Meer dan twintig jaar was hij hoofdleraar voor viool en kwartetspel aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, een functie die hem ook grote voldoening schonk. „Ik heb altijd volgens een eigen systeem les gegeven en geloof dat ik het goed heb gedaan”, zei hij in een gesprek dat wij enkele weken geleden met hem hadden. ..Mijn leerlingen zijn uitstekend terecht gekomen. Ik heb er honderden gehad. Ze zitten in alle mogelijke orkesten. Sommi gen hebben zich tot solist ontwikkeld. Een aantal is naar het buitenland gegaan. Het is leuk dat ik met velen van hen nog regelmatig contact heb”. Scherpe kritiek had De Klijn op het huidige muziekonderwijs: „omdat de ba sis voor een goede opleiding ontbreekt. Toonladders worden op de examens niet meer geëist. Etudes worden verwaar loosd. Men begint meteen stukken te spe len als de leerling er nog nauwelijks aan toe is. Men vergeet muziek te maken en leert slechts noten spelen zonder begrip voor de waarde van de muziek en zonder dat de leerling iets wordt bijgebracht over de eigenschappen van de componist. Een stuk alleen maar technisch goed spelen doet te kort aan het werkelijke karakter van de muziek”. Een modeverschijnsel vond Nap de Klijn ook „de overdreven manier, waarop de barokmuziek (Telemann, Vivaldi, Co relli enz.) tegenwoordig veelal wordt ver tolkt. Zodat de uitvoering een karikatuur wordt van de werkelijke bedoelingen van de componist. Natuurlijk geldt dit niet voor grote kunstenaars zoals Frans Brüg- gen en Gustav Leonard. Evenmin geldt het voor het beroemde Italiaanse kamer orkest „I Musici”. Ik kan uren luisteren naar dit kerngezonde, natuurlijke en spi rituele spel". Ook de eindexamens, met inbegrip van die voor het solospel, vond Nap de Klijn veel te gemakkelijk: „De „Prix d'Excel- lence”, die vroeger inderdaad heel iets bijzonders was, overtreft thans niet het Peil van het B-examen. Dat komt omdat kocht huis. Helaas hebben wij toen vele enthousiaste aanhangers van DSC deze happening moeten onthouden. Evenals voorgaande jaren hebben wij dan ook weer besloten tot het geven van een tweede voorstelling. We verwachten dat ook deze tweede uitvoering snel uitverkocht zal raken. Dus (om teleurstellingen te voorkomen); verzeker u tijdig van een plaats in het sfeer volle Openluchttheater op vrijdag 7 september a.s.! Aanvang 20.00 uur. kelijkheid van de door de spelers (Fran Waller Zeper, Frits Jansen en Henk Nu- wenhout) te sterk aangezette ernst. Onbe doelde kritiek, waartegen de voorstelling als zodanig evenwel bestand bleek. De spelers van Waste of Time hebben van Triple Sec een knap uitgebalanceerd modern sprookje gemaakt. Een fraai voorbeeld van goed doorgevoerd bewe gingstheater. Daarom is het een beetje jammer dat er één inconsequentie in deze voorstelling zit die mij telkens opnieuw stoorde. Het verhaal speelt zich namelijk af op klaarlichte dag, het is zelfs zonnig, dat zien we op de filmbeelden. Maar in huis branden de spotjes bij het wandmeu- bel en zelfs de lamp boven de ontbijttafel. Een dergelijk foutieve belichting begrijp ik niet van een gezelschap dat in bijna al het andere minutieus en zorgvuldig te werk gaat. Die ene dissonant daargelaten, vind ik Triple Sec een aantrekkelijke voorstel ling. Een voorstelling die ook iets te vertel len heeft over menselijke verhoudingen en over reacties in onvoorziene situaties. Er is zelfs een alleszeggende climax in de ontluistering van de vrouw, die op een abrupte en schril-komische wijze wordt uitgevoerd. Een verrassing die beter niet kan worden prijsgegeven. Vrijdagavond was de première van Triple Sec, in het Shaffy Theater. Vanavond is er een her haling. aat in decemue. het Amsterdamse Concert gebouw zou plaatsheb ben, geheel met musice ren te stoppen. De Klijn, die buiten zijn klassieke voorkeuren ook met vreugde lichte muziek speelde, voerde nog met plezier het Ramona Kwartet aan voor het Tros-radioprogramma Café Chantant. De plot selinge dood van Nap de r i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9