Dubieuze rol grensrechter Verrassende winst Velsenaren x x Aztecs speelt tegen DS’79 Excelsior hoog op de ranglijst Den Haag door AZ niet te verslaan I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I M 15 19 7 9 AUGUSTUS MAANDAG 2 7 14 2 3 - fcj 7 30:] Desorganisatie viert hoogtij bij Haarlem Honsbeek houdt PSV van zege af De inleiding tot 1-1. Nielsen (geheel rechts) heeft Koster onderuitgehaald. Stafleu kijkt toe, maar de strafschop is al toegekend. Henk van Leeuwen winnende goal De Graafschap in tang bij Telstar -40. De AD HEESBEEN Kamp- Feyen- an der Nan- ■sse) 2. ;e lotto De uit- te lotto imer is DEN HAAG (ANP). Het Zuider- park-stadion is voor AZ’67 ook zater dagavond een onneembare veste ge bleken. FC Den Haag won met 1-0 van de Alkmaarders, die zes jaar geleden voor het laatst het veld in de residentie als winnaar verlieten. Toch was AZ zaterdagavond over het algemeen sterker dan FC Den Haag, dat in het eerste half uur erg veel ontzag voor zijn tegenstander toonde. FC Den Haag speelde toen met een versterkt middenveld en liet AZ het spel bepalen. FC Den Haag wijzigde zijn tactiek toen Tempelaar geblesseerd uitviel. Jonker - nauwe- lijk hersteld van een knieblessure - viel in en versterkte met zijn kwalita tieve inbreng het middelste deel van de Haagse ploeg. André Wetzel ver huisde van het middenveld naar de rechtervleugel. FC Den Haag kon hierdoor AZ meer tegenspel bieden. Na rust lever de dit een treffer op van Van Leeu wen, die de bal koppend na een voor zet van Aad van Bergen Henegouwen in de verste hoek onbereikbaar boven Treytel werkte. AZ stelde daarna al les in het werk om nog gelijk te ma ken. Verder dan een inzet van Henk van Rijnsoever tegen de lat kwam de ploeg niet. Aad Mansveld kreeg van scheidsrechter Keizer de gele kaart nadat hij Spelbos onreglementair had gestuit. ROTTERDAM. Excelsior en Vi tesse speelden een vorstelijke wed strijd. Met een thuisclub die in de eerste helft tegen een hautain spe lend Vitesse vergat ruim afstand te nemen hoewel er zich genoeg kansen aandienden. Vooral Wim Tijl kwam enige keren in ideale positie. Hij schoot een keer net naast en een maal tegen doelman Beukhof op, die overwerk moest verrichten. (Van onze sportredactie) VELSEN. De Graafschap heeft Tel star een uitstekende dienst bewezen door een flinke bijdrage te leveren aan het herstel van het zelfvertrouwen van de Velsense formatie. Dat zelfvertrouwen had als gevolg van de blamerende 5-1 nederlaag op de eerste competitiedag te gen Cambuur flinke averij opgelopen met als resultaat dat het spelpeil op een bedenkelijk niveau bleef steken. Welis waar slaagden de Velsenaren er vorige week woensdag in op eigen veld het ge schonden prestige via een uiterst moeiza me 2-1 zege op Veendam wat op te vijze len, maar van aanvaardbaar spel en een goede spelopvatting was totaal geen sprake. Tegen De Graafschap, dat in bei de voorgaande ontmoetingen ongeslagen was gebleven, was dat bepaald niet het geval. Nu bleek Telstar kennelijk geïn spireerd door de prestaties van de Doe- tinschemse équipe wel bereid veel ar beid te verzetten om een positief resul taat af te dwingen. En niet zonder succes, want de ploeg wikkelde deze confronta tie naar een even verrassende als ver diende 3-0 overwinning af. Voor Telstar-trainer Martin van Vianen was dat reden om in zijn nabeschouwing op te merken: „We zijn op de goede weg terug. Dit elftal heeft zich knap gerevan cheerd voor de wisselvallige prestaties van de laatste twee wedstrijden”. Of Tel star door deze koerscorrectie in de presta- tiecurve in het goede spoor kan blijven, moet worden afgewacht. Vast staat wel dat met dezelfde inzet een constanter ni veau haalbaar moet zijn. De extra dosis werklust, die Telstar gisteren etaleerde, bleek in elk geval vol doende om De Graafschap op afstand te houden. Of zoals trainer Pim van der Meent later concludeerde: „Het grote ver- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Haarlem moet weer terug naar af. Werd er tegen MVV bij vlagen aardig gespeeld en tegen Den Haag in elk geval een goed slot aan de wedstrijd gemaakt; tegen Sparta leek het zaterdagavond helemaal nergens op. De duidelijke 3-0 nederlaag tegen de Rotterdamse ploeg, die eigenlijk ook geen moment groots voetbalde, toonde aan dat Haarlem momenteel volledig in de vernieling zit. Organisatorisch klop te er helemaal niets van. Inzet was slechts bij vlagen en dan nog bij een enkeling te bespeuren. Goed voetbal werd alleen vertoond door (weer) Ruud Gullit. „We moeten opnieuw beginnen”, zei Barry Hughes, die zich als een haas naar de spelersbus spoedde en pas daar be reid was tot wat commentaar. „Er klopt niets van. Natuurlijk mag ik tevreden zijn over het spel van Gullit, maar dat is er maar één. Ik heb er nog tien De Haarlem-trainer kan zich gedeeltelijk verschuilen achter de blessures, die Martin Haar en Frans Reuser nog steeds buiten de ploeg houden, maar de vraag of zij de ploeg uit de ellende kunnen halen, moet waarschijnlijk negatief wor den beantwoord. Hughes was voor aanvang van de com petitie tamelijk optimistisch. Drie nieu we krachten (Kleton, Hendriks en Kra mer) leken de ploeg meer body te geven. Nu PSV eindelijk over een geheel fitte selectie beschikt, wordt Van der Kuylen naar het voorste front gedirigeerd, maar Van der Kuylen heeft als middenvelder stukker meer rendement dan als aanvals leider, wat in het hedendaagse voetbal een job is waarvoor enorm veel incasse ringsvermogen nodig is. En dat mist Van der Kuylen, die na wat tackles eerder geneigd is op de voorzichtige toer te gaan, dan zichzelf agressief op te stellen. Wat bleek uit die eerste 45 minuten (door beide ploegen erg nerveus gespeeld en door Mulder met gele kaarten voor Van Deinsen, Albertsen en Brandts in wat rustiger banen geleid) tegen Feyenoord, dat met een 1-0-voorsprong kon afsluiten. Petursson kwam zes minuten voor het Telstar-spits Rob van der Meer zorgt met een fraaie kopbal voor de openingstreffer in de confrontatie tegen de Graafschap. Op een andere plek stonden na de rust ook een aantal Haarlemmers. Hughes had bliksemsgoed door dat de formatie van de eerste helft geen potten kon bre ken en behandelde een aantal spelers als schaakstukken. Huyg, die op het mid denveld stond, werd voorstopper. Böck- ling kwam in de ploeg voor Nijdam en werd op het middenveld geposteerd en Verkaik werd naar de spits gedirigeerd. kreeg vlak voor het doel de bal zo maar voor de voeten uit een hoekschop van Weerdenburg. De ex-Telstarspeler zocht het doel echter op een andere plek. Die treffer betekende de definitieve nekslag voor de Doetinchemnaren, die pas in het laatste kwartier in staat ble ken via een klein offensiefje wat druk uit te oefenen. Meer dan een gele kaart voor ex-Telstar-speler Henk Pieneman lever de dat niet op. Dat kleinood kregen overi gens ook Ab van Oorschot en Koen Akersloot, die zich onnodig tot overtre dingen lieten provoceren. Ontevredenheid derhalve bij de Feye- noord-oefenmeester? „Tevreden over de 2-2-eindstand. Dat zeker. Voor die uitslag had ik voor de wedstrijd willen tekenen. Door het verzilveren van een strafschop door Willy van der Kuylen (Koster werd door Nielsen getorpedeerd) en een schitte rende treffer van Jan Poortvliet, die de Feyenoord-buitenspelval omzeilde door uit een pass van Van Kraay alleen op Van Engelen af te gaan en te scoren: 2-1. En dat alles in een paar minuten tijd (de 20e en 22e minuut van de tweede helft), waar door Feyenoord voor het eerst in deze wedstrijd aan het wankelen werd ge bracht. René Notten: „Even dreigden we inderdaad volledig de mist in te gaan, maar toen een derde treffer van PSV uitbleef, konden we ons langzamerhand toch weer herstellen”. En die derde treffer had PSV in feite moeten scoren tegen een wat zoekend Feyenoord, dat de wissel Stafleu-Van Til wat aarzelend verwerkte. Doordat de or ganisatie in de Feyenoord-ploeg wegviel, konden Koster en René van de Kerkhof steeds met gazelle-achtige rushes diep op de helft van de Feyenoorders penetreren, waarbij laatste man Ivar Nielsen en de beide vleugelverdedigers Van Deinsen en Wijnstekers aan alle kanten werden voor bijgelopen. Echter niet de ex-PSV-doelman Ton van Engelen (Jezek: „Hij redde ons van avond in diverse kritieke situaties”), die als jarenlange bankzitter bij PSV als geen ander de aanvalsacties van zijn vroegere makkers kent en derhalve steeds op tijd was om te kunnen ingrijpen en daarbij nauwelijks beoordelingsfouten maakte, zoals collega Jan van Beveren dat met het afstandsschot van Ivar Nielsen, tien minu ten voor tijd, wel deed. Toch, ondanks het uit handen geven van die 2-1-voorsprong, niet al te veel verwijten van Rijvers. Rijvers: „Dit is de eerste wedstrijd sinds weken waarin werd gespeeld zoals ik dat wil. Bovendien werd er een juiste mentaliteit en inzet gedemon streerd. Vanuit dit gegeven moeten we gaan bouwen aan permanente positieve prestaties”. Ajax- Excel- 0, Den 2, PEC Jtrecht (Van onze sportredactie) DORDRECHT. DS’79, het voor malige FC Dordrecht, heeft een nieu we stunt bedacht. Interim-voorzitter Nico de Vries is er nu weer in ge slaagd de Los Angeles Aztecs de Amerikaanse club van Cruijff en Mi chels zover te krijgen, dat ze op 28 september een wedstrijd komen spe len aan de Dordtse Krommedijk. rsfoort ndam- ap 3-0, racles- ?h 0-0, jn-Hel- 7- 3 6- 2 5- 2 4- 3 3- 2 3- 3 6- 4 3- 2 3- 4 2- 3 1- 3 4- 3 3- 4 3- 4 3- 5 2- 4 0- 3 3- 7 8- 1 4- 0 3- 9- 5 7- 3 7- 4 5- 3 6- 6 6- 5 4- 3 t: 2-1-1- oto be i 3 4 2- 5 2- Opstellingen: Telstar: Nederburgh, Van Oor schot, Kuut, Knoop. Mols, Ayre, Büchel (Van Toor), Akersloot, Buma (Schenk), Van der Meer, Stam. De Graafschap: Doornebosch, Schreur, Kor- nelis (Hiddink), Trentelman, Mintjes, Pieneman, Koenders, Kelderman, Brinks. Jacobs, Menting (Polko). Rest nog een kanttekening bij het spel van ex-Spartaan Michel Valke, in Eind hoven binnengehaald als de toekomstige opvolger van Willy van der Kuylen. Val ke is in de Eindhovense PSV-formatie voor de toeschouwers een attractie op zichzelf. Twee-benig, geweldig spelin zicht, ijverig, een verbluffende passeer- techniek en nauwelijks van de bal af te zetten. Evenwel: al die pluspunten ma ken van Michel Valke nog altijd geen voetballer voor het PSV-collectief. Zoals bleek in de tweede speelhelft, toen PSV Feyenoord in de tang nam zonder dat Michel Valke, die na rust ver terugzakte, daarin een daadwerkelijk aandeel had. ander leidde ook in de beginfase van het tweede bedrijf tot het derde doelpunt van Telstar, dat op naam kwam van Stam, die een afstandschot via de voet van De Graafschap-verdediger Kees Kornelis en de deklat in het doel zag caramboleren. Zo ook weer tegen Feyenoord. Nauwe lijks zeven minuten na die bijzonder fraaie en sierlijke redding liet Van Beve ren een afstandsschot van Ivar Nielsen erg knullig onder het lichaam en over de doellijn glijden. Althans, volgens de waar neming van de overigens op vrij grote afstand staande grensrechter Ben Hons beek, die scheidsrechter Egbert Mulder tot grote woede van Jan van Beveren gedecideerd naar de middencirkel liet wijzen. Jan van Beveren: „Behalve Honsbeek kennelijk, weet iedereen dat de bal hele maal de doellijn moet zijn gepasseerd om een doelpunt te krijgen. Ik pakte die bal in tweede instantie nog juist op de doellijn en dan is er dus niet gescoord. Hoe Hons beek heeft kunnen constateren dat de bal de lijn toch helemaal is gepasseerd, is mij een raadsel. Die man stond beslist niet op een lijn en kan alleen maar op intuïtie zijn afgegaan”. Scheidsrechter Mulder: „Ik heb zelf niets gezien en ben helemaal afgegaan op de waarneming van mijn grensrechter”. Kees Rijvers: „Zulke zaken zullen ook ih de toekomst punt van discussie blijven. Tot nu toe komt dat er nog niet uit. Gerrie Kleton bleef een half uur onzicht baar en werd toen maar vervangen door Abe van den Ban. Terry Hendriks toon de zo nu en dan wel ijver, maar dat zette geen zoden aan de dijk. En dan Frank Kramer. Woensdag tegen Den Haag on dernam hij één goede actie. Zaterdag tegen Sparta deed hij ook mee. Althans, zijn naam stond in de vooraf verstrekte opstelling, maar dat was het laatste wat van hem werd vernomen Zowel in verdedigend als in aanval lend opzicht was de organisatie ver te zoeken. Ruud Gullit moest daardoor, als laatste man, veel corrigeren. Hij mist echter en dat is natuurlijk niet zo vreemd voor een knaap van 16 jaar overwicht op zijn verdediging. Nu was dat ook moeilijk, want Haar lems laatste linie rammelde als een overjarige auto en er vielen gaten als in Emmentaler kaas. De desorganisatie le- (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Met een fantastische redding dook PSV-doelman Van Beveren zaterdagavond in de eredivisietopper tegen Feyenoord een welhaast zeker lijkend doelpunt van Roger Albertsen uit de rechter benedenhoek, waarmee de „Beef” de 2-1- voorsprong van de Eindhovenaren vast kon houden. Met die actie bewees Van Beveren nogmaals tot een van de beste doelmannen in Nederland te behoren. Maar: de allerbeste? Dat is bepaald nu ook weer niet zo, want daarvoor heeft de Eindhovense keeper de laatste tijd toch te veel wisselende momenten. Eigenlijk zou je een of ander elektronisch apparaatje in het doel moeten bevestigen, dat opflitst wanneer de bal de doellijn helemaal is gepasseerd. Pas op die manier ben je van al dat gezanik achteraf af”. Kees Rijvers bestempelde het nabe schouwen telkens min of meer als priet praat, hoewel hij ongetwijfeld toch geluk kig moet zijn geweest de geblesseerde Huub Stevens te moeten vervangen door Harry Lubse, zodat Van der Kuylen in Rijvers’ sterkte-opstelling als centrum spits van start gegaan - zich weer kon laten terugzakken naar het middenveld en PSV vanaf dat moment veel gevaarlijker kon worden. Rijvers heeft al verschillende malen la ten doorschemeren met Van der Kuylen (die een doelpunt door voorafgaand ge vaarlijk spel van René van de Kerkhof terecht zag afgekeurd) als centrumspits grote plannen te hebben. Nog vrij zelden kon de Eindhovense oefenmeester even wel dat idee door allerhande blessures in de praktijk brengen. En dat terwijl de Velsense defensie be paald niet zeker acteerde. Joop Koenders toonde de kwetsbaarheid van de Telstar- afweer aan door een paar maal op kinder lijke wijze een doorbraak te forceren. Gebrek aan steun van de puntspelers was er de oorzaak van dat zijn werk niet kon worden afgerond. De zwakste schakel in de laatste lijn is Chris Knoop, die als libero het overzicht mist en onvoldoende leiding geeft aan zijn mede-verdedigers. Ook Ab van Oorschot loopt nog naar zijn vorm te zoeken. Dat geldt niet voor Koos Kuut, die aanvalslei der Jaap Jacobs tegen FC Amsterdam goed voor drie goals geen meter ruimte liet, en Hans Mols, die weinig fouten maakte en zich een goed remplacant toon de van de vertrokken Fred Bischot. Op het middenveld was een opvallende rol weggelegd voor Colin Ayre, die aan toonde dat hij door Van Vianen ten on rechte een paar maal uit de ploeg is gela ten. Vooral de samenwerking tussen Ayre en Paul Stam liep erg soepel. Een en rustsignaal alleen vrij voor het doel van Van Beveren, omdat PSV in zijn totaliteit nog in discussie was met scheidsrechter Mulder, die Feyenoord een foutieve in worp had laten nemen. PSV kon daardoor niet adequaat reageren op een voorzet van Van der Lem, die voor de voeten van de totaal onafgeschermde Petursson terecht kwam: 0-1. Vaclav Jezek: „Merkwaardig genoeg viel dat doelpunt juist in een periode dat PSV oppermachtig was. Want eerlijk ge zegd: PSV domineerde royaal drie kwart van de wedstrijd. De Eindhovenaren speelden veel aanvallender dan wij en pas in het laatste kwartier konden wij even eens wat direct gevaarlijke acties op zetten”. verde al na twaalf minuten het eerste doelpunt op. Adrie van Tiggelen onder nam een rush, passeerde een paar man. maar tikte de bal toen iets te ver voor zich uit. Terry Hendriks schoot hem te hulp en boogde het speeltuig keurig langs zijn eigen keeper Rob Boersma. Pas na een half uur verscheen Haar lem voor het eerst in de buurt van Pim Doesburg. Niet met goed opgezette aan vallen echter. Keith Masefield besloot een free-lance actie met een knap schot en uit de daarop ontstane hoekschop van Hendriks kopte Ron Stevens bijna in eigen doel. Sparta kwam zo nu en dan met betere combinaties voor de dag. De één-twee combinatie tussen Jansen en Van der Gijp, die door de eerste in 2-0 werd omgezet, verdiende een schoonheids prijs. Een grotere achterstand bleef Haarlem in de eerste helft bespaard, hoewel dat weinig scheelde. Van Gaal Of het een juiste ingreep was kon niet worden aangetoond. Sparta namelijk nam zeven minuten na de rust definitief afstand. Gullit verspeelde de bal op het middenveld aan Van Tiggelen. Zijn plaats in de defensie werd niet overgeno men en de Oostenrijker Wolfgang Schwarz kon worden aangespeeld. Hij Koos Waslander deed het beter na een voorzet van Dick Ernst, die de bal op zijn beurt van Frans Struis gekre gen had. Waslander kon zijn voet net achter de bal zetten en het was 1-0. Struis bleek op het middenveld een machtsblok, hoewel hij na een tijd door een blessure uitgeschakeld ge weest te zijn, voor het eerst de eredi- visiesfeer meebeleefde. Hans Kraay wisselde een sterke eerste helft met een mindere tweede af. Aanvoerder Rob Ouwehand bleek een betrouw bare laatste man. Dick Mulderij moest een keer zijn doelman assiste ren uit een voorzet van Dick Ernst. In de tweede helft verloor Excelsior duidelijk de greep op de strijd tegen een veel aggressiever Vitesse. Scheidsrechter Bakker die eerst naar het midden wees keurde gelijkmaker van de Arnhemmer gemaakt door Joop Heezen af, op advies van zijn grensrechter. Makkie Nijssen, ingevallen voor de vermoeide Struis, bracht de rust te rug en breidde de voorsprong zelfs uit toen Kick van der Vall zes minu ten voor tijd de bal verkeerd weg werkte (2-0). Het betekende de eerste nederlaag voor Vitesse en Excelsior is nog slechts één punt kwijt en neemt een verrassende tweede plaats in op de ranglijst. Heezen kreeg geel te zien in de 56ste minuut toen hij Piasmans torpedeerde. k. Eag- Sparta, Haag, T, FC schil tussen beide ploegen was de inzet. Dat heeft de doorslag gegeven”. Een ande-, re tekortkoming, die zich al vrij snel bij de Doetichemse équipe openbaarde was de laconieke wijze, waarop Telstar tegemoet getreden werd. Pim van der Meent daar over: „Er werd duidelijk met een andere instelling gespeeld dan afgelopen woens dag tegen Wageningen. Die ploeg kreeg geen meter ruimte, Telstar mocht daaren tegen alles. Een kwestie van onderschat ting. Wageningen spreekt kennelijk als team meer aan. Spelen tegen Telstar wordt toch als een anti-climax ervaren”. Die weinig professionele instelling ener zijds en het storend werk van Telstar in de voorste lijn en op het middenveld resul teerde in een Velsens veldoverwicht, dat in het eerste bedrijf twee treffers oplever de. Eerst mocht Rob van der Meer in de 14e minuut met het hoofd voorbereidend werk van Colin Ayre en Paul Stam afma- ken en twee minuten later kreeg Paul Stam alle gelegenheid om zelf een hoek schop van Ayre achter doelman Jaap Doornebos te werken. Doelpunten, waar Pim van der Meent zich later erg boos over maakte. „Twee cadeautjes van de verdediging”, zo luidde zijn omschrijving. „Vooral dat tweede doelpunt was een weggevertje. Stam mocht zo maar onge hinderd inkoppen”. De Doetinchemse afweer stond overi gens vrijwel voortdurend te stuntelen. Met name linkervleugelverdediger Hein Schreur werd door zijn directe tegenspe ler Floor Buma met Stam de uitblinker bij Telstar met zeer hoge frequentie op snelheid geklopt. De Telstar-aanvaller kreeg zelf ook twee maal een uitstekende mogelijkheid om te scoren, maar hij faal de voor doelman Doornebosch. De Graafschap kon daar in aanvallend opzicht nauwelijks iets tegenover stellen. 2- S ina-F( iindho 79, SC leeren- SW n. knalde in eerste instantie tegen Boersma op, maar uit de rebound kopte Stevens goed raak. Pas bij die hopeloze achterstand kwam Haarlem tot acties, die de kwalifi catie „goed" konden meekrijgen. Böck- ling had pech bij een halve omhaal, die boven Doesburg tegen de lat uiteenspat te. De Sparta-doelwachter moest kort daarna zijn klasse tonen, nadat een schot van Hendriks door Van Gaal van richting was veranderd. Haarlem kon wat activiteiten ont plooien, omdat Sparta nog steeds zonder de aan de achillespees gebles seerde Ruud Geels niet meer aan drong. Het bleven echter acties van de eenling (Melgers kwam twee keer door met een redelijk schot). Verband was er niet. Passes waren te hard of achter de man. Combinaties bleven al tussen de eerste en tweede man steken. Kortom het was triest en hopeloos wat Haarlem op de grasmat van Spangen demon streerde. Toch is er daardoor één hoop voor de (naaste) toekomst: veel slechter kan eigenlijk niet JAN VAN DER NAT Haarlem: Boersma. Masefield. Verkaik. Gullit, Melgers, Huyg. Kleton (Van den Ban). George Kramer, Nijdam (Böckling) en Hen driks. Sparta: Doesburg. Jansen, Van Gaal. Bal- kenstein, Stuy van Herik, Van Tiggelen, Weer den burg. Stevens (Robert Verbeek), Van Zoest, Holverda (Van der Gijp) en Schwarz. Een en ander is een uitvloeisel van het feit dat De Vries een vijftal wed strijden voor de Aztecs in Europa heeft gearrangeerd. De Amerikanen, in clusief Johan Cruijff, komen voor eén vriendenprijs voetballen. Willem van Hanegem en Dick Ad vocaat keren dinsdag terug, nadat Chicago Stings in Amerika is uitge schakeld. Voor eerstgenoemde be staat belangstelling van de kant van MVV. Advocaat speelt, aldus de lei ding van FC Den Haag, woensdag al een gedeelte mee van de wedstrijd tegen FC Utrecht. Ontevreden ben ik over het spel van Feye noord. Pas in de laatste 15 minuten is Feyenoord iets moediger gaan spelen en toen dwongen we ook wat kansen af. Ik vind het nog steeds wat onbegrijpelijk dat Feyenoord pas met meer lef gaat spelen wanneer er een noodsituatie dreigt. Zoals nu na die 2-1-achterstand, die elk moment door PSV verder uitgebouwd kon worden”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15