Officiële protesten gaan over en weer 9 >3 STRIJD IN LIBANON GAAT DOOR kernreactoren Arrestaties na onderzoek heroïnesmokkel Polisario meldt overwinning REGERINGSTROEPEN NEMEN STAD SAQQEZ IN Doodvonnissen na complot tegen regering Togo Nieuw kabinet in Eq. Guinee Geldzuivering in Nicaragua Uitgever weer op vrije voeten Spanje bouwt drie nieuwe Lege olietanker geëxplodeerd Gezandbankt Portemonneetje In affaire Russische danseres Spontaan Ti tak '1 3 19 7 9 27 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 2 door Nico Scheepmaker en urs izet (Van onze redactie buitenland) BOEKAREST Het Roemeense staats hoofd Ceausescu en de leider van de Palestijn se bevrijdingsbeweging PLO Arafat hebben in een gezamenlijk communiqué opgeroepen tot een volledige terugtrekking door Israel uit alle in 1967 bezetten gebieden. Zij gaven het com muniqué uit nadat zij zaterdag besprekingen hadden gevoerd in Snagov ten noorden van de Roemeense hoofdstad Boekarest. ieu rso MAHABAD/TEHERAN (Reuter, UPI). De strijd tus sen het Iraanse regeringsleger en de opstandige Koerden in het noorden van het land is het afgelopen weekeinde enigs zins geluwd. Een belangrijke oorzaak daarvan was dat de Koerden zich zaterdag terug trokken uit de omstreden stad Saqqez. Ze hebben stellingen ingenomen rond de stad en blijven van daaruit het rege- ringsgarnizoen in Saqqez be stoken. tnjfël Pleidooi Ceausescu voor Palestijnen i drie Strijd in Koerdengebied geluwd laWkajy 4, '"I KJ ALGIERS (AFP/Reuter). Bij de ver rassingsaanval van vorige week op het garnizoen van Lebouiratt, in zuidelijk Ma rokko, heeft de Saharaanse bevrijdings beweging Polisario 792 Marokkaanse sol daten gedood en verscheidene tientallen gewond, zo is vanmorgen meegedeeld door Polisario in Algiers. iptoe tijd en er pro- :omi- het naar urde dijke i de- t za- /oor kele sten met is in vers 7oor iter- iend eurs Deze situatie, die wordt begeleid door officiële protesten over en weer en een felle anti-Amerikaanse campagne in de ABOE DHABI (Reuter). Een lege olietanker is gisteren in de Perzische Golf, halverwege tussen Aboe Dhabi en Qatar, vergaan. Er is een dode en vijf opvarenden worden vermist. Het is de in Singapore geregistreerde Cherry Duke van 29.000 ton. Er deed zich een ontploffing voor, waarna het schip begon te zinken. Sleepboten red den 39 van de 45 bemanningsleden. Uit communiqué's van het Iraanse leger kan echter worden opgemaakt dat de moeilijkheden zich uitbreiden tot andere plaatsen in het gebied van de Koerden en dat op korte termijn een nieuwe opleving van de strijd kan worden verwacht. De Koerdische plaats Solduz fungeerde gisteren als een buffer tussen de opstandi ge Koerdische hoofdstad Mahabad en een pantsercolonne van de regering, die naar „Radio Teheran maakte gisteren be kend dat negen Koerden zijn geëxecu teerd, als verraders, in de westelijke stad Marivan in opdracht van de speciale rech ter die naar het noorden is gezonden om het probleem van de Koerden „op te los sen”. In het westelijke Koerdengebied zijn al 45 mensen voor het vuurpeloton ge bracht sinds de rechter daar vorig week einde aankwam. Vanuit Baneh deed de geestelijke leider van de Koerden, sjeik Ezzeddin Hosseini, gisteren een beroep op de Verenigde Na ties en op de niet-gebonden landen druk uit te oefenen op de autoriteiten in Tehe ran. Een afzonderlijk schrijven is gericht aan de niet-gebonden landen, die volgen de week in Havanna bijeenkomen. Overigens hadden de Koerden zaterdag al gedreigd dat voortaan steeds een isla mitische revolutionaire gardist zal wor den omgebracht als vergelding voor elke Koerd die voor een vuurpeloton van het leger het leven laat. Zondag werd dit dreigement waar gemaakt, toen in Koer dische bronnen in Teheran bekend werd dat zes gardisten, die door de Koerden waren gevangengenomen, waren geëxe cuteerd. ROME (DPA). De uitgever van het Westduitse tijdschrift Der Spiegel, Rqdolf Augstein, die donderdag wegens het in bezit hebben van 40 gram hasj op een Vorige maand heeft het parlement een nationaal energieplan goedgekeurd dat beoogt tegen 1987 voor 15 percent in de energiebehoeften te voorzien door kerne nergie. heeft het Iraanse persbureau Pars be kendgemaakt. Voor het eerst hebben Iraanse studen ten in West-Duitsland betoogd tegen het beleid van ayatollah Chomeini. Volgens de politie namen 1.500 mensen deel aan twee betogingen, in Bonn en Frankfort. De Sunday People in Londen schrijft dat de Britse autoriteit op het gebied van de plastische chirurgie en haartransplan- tatie, Leonard Poultney, door agenten van de sjah is geraadpleegd omdat deze be paalde gelaatstrekken zou willen laten veranderen. De verandering zou erop gericht zijn de ex-keizer onherkenbaar te maken voor wie hem naar het leven zou staan. vliegveld op Sardinië was gearresteerd, is zaterdag voorlopig vrijgelaten. Augstein heeft volgens zijn advocaten gezegd dat hij het middel voor persoonlijk gebruik bij zich had. Volgens de Italiaan se wet kan in zo'n geval onmiddellijke invrijheidstelling volgen. Wanneer Aug stein wordt vervolgd moet hij zich over enkele maanden voor de rechter in Tem- pio verantwoorden. Alle biljetten die ingeleverd worden, zullen worden ingewisseld voor certifica ten die over acht maanden verzilverd zul len worden met een rente van acht pro cent. Bij inlevering van de bankbiljetten moet men bewijzen dat men het geld op wettige wijze heeft verdiend. Het was weer even leuk in Amsterdam. Het Leidseplein was herschapen in een uitmarkt, met stalletjes waar je kon ver nemen welke theateractiviteiten er in het komende seizoen te verwachten zijn, en er werd op verschillende punten gedanst, gemusiceerd, toneel gespeeld en gecir- cust. U denkt misschien dat „circussen" geen goed Nederlands werkwoord is, en daar hebh u ook wel gelijk in, maar het is wel de manier waarop kinderen die pra ten leren van zelfstandige naamwoorden werkwoorden fabriceren. Als Sara van vier met een ballon speelt, is ze aan het „ballonnen”, speelt ze met een vliegtuig dan is ze aan het „vliegtuigen”, doet ze balletpasjes dan is ze aan het „balletten”, probeert ze met een springtouw te sprin gen dan is ze aan het „springtouwen”, bespeelt ze op haar eigen wijze de piano bij oma dan is ze aan het „pianoën”, als ze ons met het fototoestel bezig ziet dan wil ze ook even „fototoestellen”, en ze komt thuis met de mededeling dat ze lekker „gezandbakt,’ heeft. Terug naar de kraam met de pistooltjes, ze gaf de vier guldens en kreeg behalve het pistooltje één onnozel bruin stuivertje terug, wat haar, vergeleken met de vorige koop die zij gesloten had, zo onredelijk om niet te zeggen misdadig voorkwam, dat zij in een ontroostbaar gebrul uitbarstte. En we konden argumenteren wat we wilden („Maar je hebt nu toch dat mooie pistool tje!”, „Ja lieverd, kopen kost nu eenmaal geld"), ze bleef op volle kracht doorhuilen. Nu hebben die Waterloopleinmarktkoop- lui zoals bekend een grote mond maar een klein hartje, dus toen Sara, nog steeds onverbiddelijk huilend, de kraam pas seerde van iemand die speelgoederen en soortgelijke snuisterijen verkocht, pakte deze een grote doos tekenmaterialen en stopte die haar toe. „Hiero, maar dan niet meer huilen hoor!”. a de ;r de duo, ?r de kers, vatie men. sten- deze voor met :hter dere ring, usch et er daar geen eest, roep Idus vrij- ■ntse De Cherry Duke zou in Aboe Dhabi olie laden. De rederij is de Ulster Ship ping Company. Het belangrijkste doelwit was haj Hos sein Mehdian, de gewonde eigenaar van Kayhan, die door Forqan ter dood was veroordeeld „wegens samenwerking met de misdadige geestelijkheid". Iran heeft de olie-export verminderd met 400 000 vaten per dag „wegens het slechte weer in de Perzische Golf". Dit heid sche idra- i een asin- n de ildus dt al s in- 3 in ten, iag- dit 500 pet. 331 van r na- ■rgis- be de igen rom :her- tich- lijke 'lan- in te geen loge- een mr. iken- iben nen- Iwa- Het ndse eeld satie slui- ils te it de hou- en. MADRID (AFP). Equatoriaal Guinee heeft sinds zaterdag een nieuwe regering na de staatsgreep van 3 augustus waarbij kolonel Teodoro Obiang Nguema aan de macht kwam. Dit heeft de Spaanse krant El Pais gisteren gemeld. De Spaanse krant schrijft eveneens dat enige honderden aanhangers van de afge zette president Macias zijn gezien in het oerwoud in de omgeving van Mongomo, de geboorteplaats van de voormalige dic tator. Regeringslid Ramirez schatte dat de verdreven dictator en zijn handlangers voor een waarde van 15 tot 20 miljoen dollar van de Centrale Bank geroofd had den voordat zij de hoofdstad ontvlucht ten. Nu komt het geld Nicaragua weer binnen en wordt het tegen zwarte-markt- prijzen ingewisseld tegen dollars en vormt het een bedreiging voor de economie. Een biljet van 500 cordoba is ongeveer 100 gulden waard. In Zuid-Libanon is dit weekeinde tweemaal een bestand uitge roepen na bemiddeling van de Verenigde Naties, maar geen van beide wapenstilstanden werden gerespecteerd. Het bestand van zaterdagavond hield nog geen uur. De havenplaats Tyrus kwam meteen weer onder Israëlisch vuur te liggen, waarbij een niet nader genoemd aantal slachtoffers viel. Radio-Beiroet meldde dat de milities van Haddad negen Libanese dorpen met artillerie bestookten. Hierop antwoordden de Palestijnen met het afschie ten van enkele Katousja-raketten op Israel zelf en op de stellin gen van Haddad. In de nacht van zaterdag op gisteren namen de artillerie-duels nog in hevigheid toe. VN-officieren meldden dat die nacht meer dan duizend kanon- en mortierschoten waren geteld, waarbij het merendeel (tachtig procent) van het vuur vanuit Israëlische en christen-rechtse stellingen kwam. Gisterochtend zeer vroeg werd het Palestijnse vluchtelingenkamp Ain el Heloueh bij de haven plaats Sidon beschoten. Gisterochtend om vijf uur Nederlandse tijd werd door bemiddeling van de Verenigde Naties een tweede bestand bereikt. Gisteren overdag was het relatief rustig in Zuid- Libanon. 's Middags zeiden de Israeli's dat de Palestijnen weer waren begonnen met schieten, maar dit kon niet door onafhan kelijke bronnen worden bevestigd. De Israeliche regering zal deze week nog een speciaal debat aan de situatie in Libanon wijden, waarin onder meer ook de betrekkingen met Israels Libanese bondgenoot, de christelijke militieleider majoor Haddad, onder de loep genomen zullen worden. Minister Weizman van Defensie maakte dit gisteren na het wekelijks kabinetsberaad bekend. Er wordt echter door regeringskrongen de nadruk op gelegd dat de oorlog tegen de „Palestijnse terroristen” doorgaat, maar misschien met andere middelen, die minder slachtoffers eisen onder de burgerbevolking. Geringe militaire effectiviteit en slachtoffers onder de burgerbevolking, dat waren de voornaam ste punten van kritiek die enige niet met name genoemde minsters op de huidige politiek hebben, zo melden Israëlische regeringskringen We waren nog maar nauwelijks op het Leidseplein aangekomen, of een mevrouw met een boodschappentas drukte Sara in het voorbijgaan een wafel in haar hand. Opgetogen verbijstering! Zomaar twee wafels met gemalen pinda’s in cacaofan- tasie gekregen, voor niks niemendal, en ze hoefde er niet eens „dankuwel” voor te zeggen, wat aardig van zo'n mevrouw! Toevallig was ons hetzelfde, maar dan anders, een week eerder op de Waterloo- pleinmarkt, overkomen. We hadden Sara een briefje van 5 gulden gegeven, dat mocht ze naar eigen goeddunken beste den (bewaren voor later mocht natuurlijk ook). Ze bekeek met grote aandacht rin getjes, waarvan we zeiden dat ze in haar prijsklasse vielen, oude boekjes, kettink jes, maar het werd ons al gauw duidelijk dat ze toch het meest verslingerd was geraakt aan een kitscherig miniatuurpis- tooltje dat 3,95 kostte. Kijk nu eerst nog maar eens goed rond, zeiden we, we zijn nog niet op de helft, en als je geld op is, kun je niets anders meer kopen, dus we kochten het pistooltje nog niet. Aan de andere kant van de markt stuitte ze op een bak met plastic portemonneetjes ih de vorm van poesjes, eekhoorntjes en kui kentjes, ze kostten een gulden en ze wou zo’n eekhoornportemonneetje. Dat kon. Met het portemonneetje in de linkerhand en het biljet van vijf gulden in de rechter hand stapte ze ietwat beschroomd, maar toch ook met de routine van een regelma tige kwartjesgeefster aan de orgelman, naar de marktkoopman, en toen ze met het portemonneetje en vier keiharde gul dens terugkwam, kon je aan haar gezicht zien dat ze het gevoel had een bijzonder goede slag te hebben geslagen: èn zo'n fraai portemonneetje, èn dan ook nog eens vier tastbare guldens, in ruil voor één schamel groen papiertje. „Nou gaan we het pistooltje kopen!", zei ze vastbesloten, nadat we de guldens in het portemonnee tje hadden gedaan. OPPENHEIM (AP). In een groot scheepse klopjacht op heroïnesmokke- laars in West-Duitsland zijn 24 Ameri kaanse soldaten, drie Westduitse vrouwen en een Turks echtpaar aangehouden. Dit is gisteren bekendgemaakt door zegslie den van de Westduitse politie. De soldaten werden vrijdag door de Amerikaanse militaire politie gearres teerd in verband met heroïnehandel rond een legerpost te Dexheim, aldus de zegs lieden. Tegelijkertijd hield de Westduitse politie drie Westduitse vrouwen aan, de vrouw van een Amerikaanse soldaat en twee ex-vrouwen van Amerikaanse solda ten, alsmede een Turks echtpaar, die wor den verdacht van handel in heroïne met Amerikaanse soldaten. In Teheran werd gisteren voor het eerst sinds de februari-revolutie een aanslag uitgevoerd op de pers, via de moord op de financieel directeur van het Teheraanse avondblad Kayhan en diens 20-jarige zoon. De eigenaar van het blad raakte bij de aanslag gewond. De verboden guerril- lagroepering Forqan liet weten de aanslag te hebben uitgevoerd. NICARAGUA (UPI). Duizenden Ni- caraguanen haastten zich zaterdag naar de banken om hun bankbiljetten te depo neren voordat een door de regering vast gestelde termijn deze waardeloos zou ma ken. De regering die de grote geldvoor raad van sympathisanten van de verdre ven president Somoza in Nicaragua en in het buitenland tot een waardeloze hoop papier wil maken, gaf opdracht alle biljet ten van 500 en 1.000 cordoba uiterlijk gisteren in te wisselen. MADRID (AFP/UPI) Het Spaanse directoraat-generaal voor Energie heeft zaterdag goedkeuring verleend voor de I bouw van drie kerncentrales. Er zullen twee met een capaciteit van 1032 mega watt komen in Trillo in de provincie Gua dalajara en een in Val de Caballeros in de provincie Badajoz. Spanje heeft al drie kerncentrales in gebruik. Zeven naderen hun voltooiing. De drie waarvoor goedkeuring is verleend behoren tot een reeks van acht die op toestemming wachtten. Er zijn nog twaalf die in het stadium van de tekentafel ver keren. i Van verbouwereerdheid viel ze meteen stil. Zomaar een cadeau van een wild vreemde meneer, ze werd er opgewonden van! Een sprookje dat werkelijkheid werd, een soort tafeltje dek je ezeltje strek je, maar dan niet met goudstukken, maar met dozen tekenmateriaal. En blijkbaar werd dit spontane weggeven een trend, want nu die mevrouw weer, die haar zo maar in het voorbijgaan, blijkbaar in een opwelling, zo’n wafel had gegeven. Gut, wat een leuk kind, dacht die mevrouw natuurlijk (ik kon daar wel inkomen: zei Sara later niet, op de planken vloer vlak bij de geluidboxen van het Internationaal Folkloristisch Danstheater gezeten, met stralende ogen: „m'n hartje gaat ook mee dansen”) Ik maak haar even blij met die wafel die ik zojuist gekocht heb! Wat kunnen mensen toch spontaan en aandg reageren, dacht ik bij mezelf, terwijl mijn blik viel op tientallen blauwe wikkels van Wafel die overal op straat verspreid lagen. Voor we bij Américain waren, had den we zo al vier wafels in ontvangst mogen nemen, het was een reclameactie. LOME (AFP). In Lome, hoofdstad van de Afrikaanse staat Togo, heeft het staatsveiligheidsgerechtshof tien dood vonnissen uitgesproken in een proces te gen samenzweerders. Acht veroordelin gen zijn bij verstek. Twee terdoodveroordeelden zijn ma joor Sanvee en Emmanuel de Sousa. On der de bij verstek veroordeelden is Bonito Olympio, zoon van de eerste president van de republiek Togo, Sylvanus Olympio, die werd gedood tijdens een staatsgreep in 1963. Het hof sprak drie gevangenisstraf fen uit en sprak twee beklaagden vrij. De huurlingenaffaire dateert van okto ber 1977, toen staatshoofd generaal Gnas singbe Eyadema een samenzwering tegen zijn bewind ontdekte die volgens hem werd geleid door „huurlingen die uit het buitenland gekomen waren".' De doodvonnissen zijn binnen 24 uur uitvoerbaar. De veroordeelden kunnen om gratie verzoeken. het noorden was gezonden om het voor naamste bolwerk van de Koerden te slechten. Solduz ligt op 35 km van Mahabad aan de Aziatische hoofdverkeersweg die over de vlakte loopt ten noorden van de bergen van Mahabad. Koerdische guerrillastrij ders hebben zich op 10 km van de stad langs de verkeersweg ingegraven. Een van de belangrijkste problemen waarmee de Koerden worden geconfron teerd is een tekort aan voorraden, met name van brandstof. Volgens Koerdische kringen ontstaan in alle door de Koerden beheerste steden tekorten aan voedsel, medicijnen en benzine. Baneh heeft nog slechts benzine voor drie of vier dagen en in Sardasht zit men al zonder. (vervolg van pagina 1) Een dag na het verdwijnen van de dan ser Godoenov stapte Ljoedmila Vlasaova aan boord van de Ujoesjin. Volgens de Amerikanen heeft zij hierbij de „normale procedures” langs de immigratie- en dou- anevertegenwoordigers niet gevolgd. Toen Godoenov via zijn advocaat de vrees uitsprak dat zijn echtgenote die hij na zijn asielaanvraag niet meer had mogen spreken de terugreis misschien onvrij willig aanvaardde, lieten de Amerikaanse autoriteiten het vliegtuig vasthouden. De Russische massamedia begonnen in tussen een waar propagandistisch trom melvuur, waarbij de Amerikaanse actie fel wordt veroordeeld. Hierbij wordt overigens nauwkeurig verzwegen waar om het allemaal precies gaat. Zowel de asielaanvraag van Godoenov een van de beste Bolsjoi-dansers als de vrees van de Amerikanen dat Godoenovs vrouw mogelijk onvrijwillig naar Moskou wordt teruggestuurd, worden in alle berichten en commentaren verzwegen. Amerikaan se „speciale diensten” worden ervan be schuldigd Vlasova te willen dwingen in de VS te blijven. Schendingen van van alles en nog wat worden opgesomd, maar de Russen ver melden niet dat de actie op Kennedy Air port geschiedt op basis van de Ameri kaanse immigratie- en naturalisatiewet. Bovendien hebben de Amerikaanse auto riteiten de bevoegdheid om Vlasova even tueel uit het toestel te halen. De Amerikanen hechtten tot vanmor gen weinig waarde aan verklaringen van Vlasova in tegenwoordigheid van Russi sche functionarissen, waarin zij zegt vrij willig naar de Sovjet-Unie terug te keren. Men wilde haar spreken in wat genoemd wordt „een situatie zonder dwang”, waar bij Vlasova zich vrij kan uiten en waarbij zij eventueel ook een gesprek kan voeren met haar man. Volgens de mededeling werden 110 krijgsgevangenen gemaakt en meer dan 210 militaire voertuigen vernietigd. Er zijn grote hoeveelheden uitrusting buitge maakt. De Roemeense president riep eveneens op tot de erkenning van het recht van het Palestijnse volk op zelfbeschikking en op de stichting van een eigen staat. Het was de tweede ontmoeting tussen Arafat en Ceausescu binnen veertien dagen. Roemenië is het enige communistische land dat betrekkingen onderhoudt met Israel. Het land heeft bovendien een grote rol gespeeld bij het tot stand komen van het vredesverdrag tussen Israel en Eg- pte. Washington heeft Tel Aviv gewaarschuwd dat de bombarde menten op het zuiden van Libanon moeten ophouden. Gebeurt dit niet dan zullen de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad een door Arabische landen geïniteerde resolutie steunen waarin Israel wordt veroordeeld. Dit meldt het Israëlische blad Jedioth Acharonoth, dat zich beroept op „een zeer goede bron”. Volgens de correspondent van Jedioth Acharonoth in Was hington zou de Amerikaanse regering de waarschuwing aan het adres van Israel reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag hebben laten horen. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou mondeling contact heb ben gehad met de plaatsvervangend ambassadeur van Israel in Washington, Jakov Nesjoesjtan. Vrouwen en kinderen worden met een helikopter vanuit Saqqez naar veiliger oorden gebracht. De stad is door regeringstroepen heroverd op de Koerdische opstandelingen. Russische media, is niet bevorderlijk voor de wat mildere stemming die Moskou juist nastreefde om in de Amerikaanse Senaat een wat gunstiger klimaat te kweken voor goedkeuring van het Amerikaans-Russi- sche strategische SALT-II-verdrag. In verband hiermee acht men het ook niet waarschijnlijk dat de Russen met willekeurige tegenacties zullen antwoor den, ondanks hun dreigement, waarbij de Amerikanen „alle consequenties” alvast in de schoenen wordt geschoven. Ameri kaanse maatschappijen vliegen geen lijn diensten meer op Moskou, maar er komen wel regelmatig chartervluchten voor naar de Sovjet-Unie. Intussen gaat het Bolsjoi-gezelschap volgens plan verder met de Amerikaanse tournee, maar zonder Godoenov en Vlaso va. Hun rollen zijn intussen overgenomen door andere dansers. Na New York zal men nog voorstellingen geven in Chicago en Los Angeles. I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3