EEUWFEESTVIERING ONDER DERDE GENERATIE SPORTDAG VINKENNEST GESLAAGD Buurthuizen IJmuiden-West starten half september politienieuws Programma zwemvierdaagse met aandacht voor amusement Overleden na val in fietstoertocht te? B plein 1945 deze weck igh I'a f l te j 4 1979 MAANDAG 27 AUGUSTUS PROGRAMMA IN GROTE LIJNEN GELIJK AAN VORIG JAAR Man gewond bij bedrijfsongeval Voorlichtingsbus Hoogovens komende week in IJmuiden Onderbezetting Overbrugging VOOR TWEEDE JAAR IN „DE HEERENDUINEN” i x J fl IJMOND W-& oA A*. .xtffW IR» óWiiünii - r ?e- geworteld op Friese platteland ag (Van een onzer verslaggevers) ;er I ?n I p- (Van een onzer verslaggevers) Bauke van der Laan poserend bij een authentieke schilderskar. Met het opschrift ..Huis- en rijtuigschilder' wordt op de oorsprong van het 100-jarige bedrijf gezinspeeld ag en lg ie Met het Friese accent nog achter op de tong kwam hij in 1957 naar IJmuiden als derde generatie Van der Laan. Een duik terug in de historie geschiedt aan de hand van vergeelde opschrijfboekjes zorgvul dig bij gehouden door zijn twee voorgan gers in het bedrijf Johannes en Lippe Van der Laan. Paperassen maar ook foto’s en schildersspullen. Achter glas worden aan de Réaumurstraat een complete verfmo- ien, strijk- en verfpotjes en kleinere voor werpen als curiositeit gekoesterd. uitgereikt aan de winnaars van de sportdag. Ook aan het middagprogramma konden de ouders van de pupillen meedoen, de activiteiten die na vijf uur ’s middags gehouden werden waren echter alleen voor pupillen en groepsleiders. Die activi teiten bestonden uit een barbecue en een spannende avonturen film. Over de gehele dag deden vrijwel alle pupillen van ’t Vinkennest, waar momenteel zo’n negentig kinderen, in de leeftijd van zes tot achttien jaar, wonen, mee aan de activitei ten. Deze sportdag was de eerste die gehouden werd, gezien het succes is het echter niet uitgesloten dat een dergelijke dag elk jaar georganiseerd wordt. Behalve een groot aantal vrijwilli gers verleenden ook de EHBO en de RUAZ medewerking. Van der Laan timmert verder aan de weg met schildersobjekten in sprekende kleuren. Naar buitenlands voorbeeld is de afgelopen jaren pionierswerk verricht met verlevendiging van vaak asgrauwe loop” (woensdag 29 Augustus) boven de 3,5 meter diepe springkuil staat inschrijving slechts open voor bezitters van het zwem diploma A. Over aaneengeknoopte rub- bermatten moet de overkant van het bad zonder nat pak worden bereikt. Identiek dus aan de waaghalzerij op echte ijsschot sen na invallende dooi. Wie heelhuids de overkant bereikt maakt kans op uitgeloof de waardebonnen die ook voor de origi neelste kostumering beschikbaar zijn. Voor donderdag staat genoteerd een de monstratie te geven door het duikteam van de Velsense brandweer (aanvang half zeven). Extra feestelijk wordt de slota- vond (vrijdag) met muziek van de IJmui- der Harmonie en een demonstratie door handboogschutters van het Santpoortse VZOS (Vooruitgang Zij ons Streven). In „De Heerenduinen” (een 50 meterbad) zijn voor de zwemvierdaagse tien banen uitge zet. De deelname is onbeperkt in tegen stelling tot vorig jaar toen 1000 deelne mers voor een ordelijk verloop als maxi mum was gesteld. IJMUIDEN De 51-jarige P. van de Velden uit Heerhugowaard is vrijdagoch tend aan een van zijn ogen gewond ge raakt bij een bedrijfsongeval op het Hoog- oventerrein. De heer Van de Velden, die lasser-bankwerker is bij de centrale tech nische dienst, was in de kettingwerkplaats bezig met het ophangen van een takel aan een hijsbalk toen een stalen strop los schoot en hem in het gezicht trof. Het slachtoffer is met een inwendige bloeding aan het linkeroog opgenomen in het Zen- traal Ziekenhuis in Alkmaar. woonwijken door meer kleur ook toege past bij flats uit beton opgetrokken. Uitgesproken knelpunt is in het jubi leumjaar ook met de heersende werkloos heid de personeelsschaarste. Na intensief maar vergeefs adverteren haalt Van der Laan nu vakbekwame schilders uit Fries land en ten zuiden van het Noordzeeka- naal. Ook via omscholing uit andere be roepen zet Bauke van der Laan graag mensen aan het werk. „Wie van aanpak ken weet is bij ons aan het goede adres”. Onder dat motto werd donder deelgeno men aan de Banenmarkt in de Haarlemse sporthal aan de Randweg. Voor deze week staat er slechts een vergadering op de agenda. Vanavond ver gadert de commissie financiën om half acht in het stadhuis onder meer over de vervanging van ongeveer 1400 geisers van het type Fasto N 1200 die nog in een aantal woningen in de gemeente in gebruik zijn. Die vervanging is noodzakelijk doordat dit type al enige jaren uit produktie is en de fabrikant nu ook geen onderdelen meer kan leveren waardoor onderhoud en reparatie niet meer goed mogelijk is. Ook het herstel van de vorstschade aan de Jan Ligthart, waarmee bijna een halve ton is gemoeid, komt ter sprake. Verder komt ook nog de herindeling van de kantoor ruimten in het stadhuis aan de orde. rf- Zelfverdediging voor vrouwen is een van de nieuwe cursussen die komend seizoen op het programma staan. Aanhangwagen. In de nacht van donderdag op vrijdag is een aanhangwa gen, eigendom van een 32-jarige Heemste denaar, gestolen. De aanhangwagen stond geparkeerd op de Velserdijk aan de zuid zijde van de Velsertunnefc Sieraden. Uit een woning aan de Orion weg in IJmuiden zijn zaterdag avond sieraden ter waarde van zes- a tienduizend gulden gestolen. Men kwam de woning via het balkon binnen. De sie raden bevonden zich in een juwelenkistje in één van de slaapkamers. Kind aangereden. Een 4-jarige uit Apel doorn afkomstige kleuter is zaterdag met ernstig schedellletsel opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Amsterdam na een aanrijding aan de Ruysdaelstraat. Ter hoogte van de kruising met de J. Ligthart- straat werd het jongetje, dat bij familie in Heemskerk logeerde, aangereden door een motorfiets bestuurd door een 22-jari- ge Beverwijker. Isspraak. Bij een inbraak in bardancing Soul Sound aan het Burgemeester Nielen- plein is vrijdagnacht een bedrag van 1500,- ontvreemd, zijnde de complete dagopbrengst. Het geld lag weggestopt op een verborgen plek achter de achter de bar. Voor de politie reden om de dader of daders onder het vaste barpubliek te zoeken. Johannes van der Laan begon in 1879 een schilderszaak in het Friese Birdaard. De bedrijfsboekhouding begint op 31 maart van dat jaar. Postjes voor telkens terugkerende opdrachtgevers met afreke ning eens per jaar. In een tijd dat nog in stuivers en halve centen werd gerekend. Naar de maatstaven van die beginperiode was de hervormde kerk in Wanswerd een bovenstebeste klant met een notabedrag van 65,95. We schrijven 1903 en grootva der Johannes werkt dan samen met zijn broer Gooitze en de zoon Lipper die in 1917 trouwt e.i vaders bedrijf ovemeemt. Lippe zet zijn bedrijf voort tot 1960. Zijn (Van een onzer verslaggevers) UIMUIDEN De Stichting Club- en Buurthuiswerk IJmuiden-West heeft het programmaboekje voor het seizoen 1979- 1980 uitgegeven. In dit boekje, dat er vooral door zijn fraaie vormgeving goed uitziet, zijn alle activiteiten die komende maanden in de buurthuizen De Brulboei, De Planeet en Zeewijk ontplooid worden op een overzichtelijke manier gerang schikt. Belangstellenden kunnen zich nu al inschrijven voor de activiteiten, waar van de meesten in de week van 17 septem ber van start gaan. De programma’s zijn in grote lijnen gelijk aan die van vorig jaar, voor de Planeet is het zelfs identiek. Bij De Brul boei is het peuter-, kleuter- en kinderwerk hetzelfde gebleven als vorig jaar, het jon gerenwerk ondergaat in de loop van het komend seizoen een grote verandering. Zowel het tienerwerk (tot 14 jaar) als het jongerenwerk (vanaf 15 jaar) verhuist naar het voormalige PEN- centrum omdat het gebouw van De Brulboei de toeloop niet meer aankon. De plannen voor de verbouwing, die al op ir. d. la an ge 5e g- aa js e- te 0, rk, •k- ijk 17, ta ai er ■d, ti ll, ?n is n, !p- ijf >P ?n lf m ie ?k ?n er ir. de ig er 1 IJMUIDEN De 33-jarige D. Krigee uit IJmuiden is afgelopen weekeinde in het Sofiaziekenhuis in Zwolle overleden aan verwondingen, die hij zaterdag opliep bij een valpartij tijdens een fietstoertocht. Samen met enkele andere fietsers reed het slachtoffer in Ermelo. Door onbeken de oorzaak ontstond er een valpartij. De heer Krigee liep daarbij ernstige verwon dingen op en moest worden opgenomen in het Zwolse ziekenhuis, waar hij later overleed. zijn goedgekeurd door de gemeente, lig gen klaar, wanneer eenmaal met de ver bouwing begonnen wordt kan de aanpas sing van het nieuwe gebouw binnen twee maanden voltooid zijn. De jongeren kun nen zelf meehelpen met het verven en inrichten van de hun toegewezen ruimte. In het eerste seizoen in het nieuwe ge bouw zal het programma zoals dat in De Brulboei plaatsvond in grote lijnen voort gezet worden. Andere activiteiten zijn in voorbereiding, zodra het nieuwe gebouw klaar is en het nieuwe programma rond zal er een nieuw programmaboekje ver schijnen. Op dit moment is nog niet be kend of het jongerenwerk in De Brulboei Inbraak. In de kantine bij het ten nispark Heerenduinen in IJmuiden is in de nacht van zaterdag op zondag ingebro ken. Men kwam binnen door de ruit van de toegangsdeur te vernielen. Uit de kassa werd vijftig gulden weggenomen; uit een fooienpot circa twintig gulden. w IJMUIDEN. De wervings- en voor lichtingsbus waarmee Hoogovens sinds enkele maanden door Noord-Holland toert bezoekt de komende week ook de gemeente Velsen. Donderdag 30 augustus staat de bus op het Burgemeester Weerts- plantsoen in Santpoort en vrijdag 31 au gustus en zaterdag 1 september staat de bus op het Marktplein te IJmuiden. De openingstijden van de rijdende tentoon stelling zijn van tien uur ’s ochtends tot negen uur ’s avonds (’s zaterdags van tien tot vijf). De tentoonstelling in de bus laat het publiek kennis maken met de gang van zaken in het bedrijf, waarbij via foto’s, dia’s en films het ingewikkelde proces van de staalproduktie getoond wordt. Tientallen pupillen van ’t Vinkennest namen zaterdag deel aan de sportdag die de pretcommissie van het tehuis voor hen had georganiseerd. De sportdag, die om elf uur ’s ochtends begon bestond uit acht onderdelen: paalklimmen(links), doel- schietenfmidden), skippybalrace(rechts) en verder hindernislo pen, korfschieten, hardlopen, balwerpen en mini-golf. Boven dien konden ook de ouders van de pupillen en de groepsleiders meedoen aan de sportdag. Voor de middag was ook een gevari eerd programma samengesteld dat onder meer bestond uit een picknick (van een- tot twee uur), een kruiwagenrace (van twee- tot drie uur), een touwtrekwedstrijd (van drie uur tot half vier) en tenslotte verkleed voetballen. Om vijf uur werden de prijzen doorgaat tot de verbouwing van het PEN- centrum achter de rug is, of dat met de start van dit werk gewacht wordt tot het nieuwe gebouw in gebruik genomen kan worden. Die beslissing zal genomen wor den wanneer bekend is welke datum met de verbouwing begonnen wordt. Wanneer die verbouwing nog enige tijd op zich laat wachten wordt waarschijnlijk alvast in De Brulboei begonnen om de groep jonge ren niet te lang in de kou te laten staan. Nieuw in De Brulboei zijn vérder nog de timmercursus voor vrouwen en de cursus klusjes in huis, terwijl ook gestart wordt met cursussen zelfverdediging voor vrou wen, bloemschikken, vormen met brood deeg en kienen. Verdwenen zijn dit sei zoen de toneelgroep, het tekenen en schil deren, klaverjassen, weven de activiteiten voor 55-plussers, deels door gebrek aan belangstelling en deels doordat de acco- modatie en de faciliteiten van en in het gebouw van De Brulboei ontoereikend zijn. In Zeewijk worden komend seizoen drie nieuwe activiteiten voor kinderen ont plooid. Er komt een groep voor tekenen, schilderen, knippen en plakken, een groep waarbij allerlei andere vormen van hand vaardigheid bedreven worden en een ta- feltennisgroep. Voor de volwassenen komt er een kaartclub bij terwijl de Kof- fie-In, die halverwege het vorige seizoen gestart is ook wordt voortgezet. Boven dien bestaan er plannen eens per maand een gecombineerde kien-dansavond te houden terwijl de activiteiten in het kader van het WAO-project vanaf komend sei zoen eveneens in Zeewijk plaatsvinden in plaats van in De Spil. Verdwenen uit Zeewijk zijn de dierengroep, de joumahs- tengroep en het café voor alleenstaanden. VELSEN. Het buitenbad De Heeren duinen in IJmuiden staat van 27 tot en met 31 augustus volledig in het teken van de recreatieve sportbeoefening. De ge meentelijke dienst sport en recreatie houdt het bad in genoemde periode vrij voor de nationale zwemvierdaagse een evenement van de KNZB met veel ruimte voor plaatselijke inbreng. Velsen neemt dit jaar voor de tweede maal deel. Samen met zesenveertig andere gemeenten in Noord-Holland. De Velsense deelname drijft voor een groot deel op het enthousiasme bij eerder- gemelde dienst en de drie zweminstruc- teurs Ger Maatjes, Gerard Schol en Tinus Kuik. Zij besteden zeker twintig (onbe taalde) overuren aan het evenement zelf, niet meegerekend de tijd die met de voor bereidingen gemoeid is. Met soepele toe passing van daarvoor uitgevaardigde KNZB-reglementen ziet de vierdaagse- deelnemer zich gesteld voor een te zwem men afstand van in totaal tweeduizend meter. Jeugd jonger dan tien jaar en 65- plussers kunnen met 250 meter volstaan; te spreiden over vier avonden. De start is op elk van de vijf avonden vanaf half zes. Aangemoedigd door een luidruchtige sup- portersschare aan de kant belooft de zwemvierdaagse 1979 weer tot een super spannende maar op zichzelf nauwelijks spectaculair evenement te worden. Daar om de aanbeveling van KNZB-kant aan het zwemfestijn extra showwerk vast te breien. In Velsen is daarvoor een beroep gedaan op het plaatselijke verenigingsle ven maar ook de commercie is, zij het in bescheiden mate, binnengehaald. Een IJmuidense ondernemer vestigt dinsdag avond de aandacht op zijn negotie (sport en mode) met een modeshow van badkle ding op het perron van „De Heerendui nen” (aanvang zeven uur). Dezelfde avond geeft de IJmuider Redding Brigade in het bad een demonstratie (zes uur tot half acht). Voor een „gekostumeerde schotsen- Kinderlokker gepakt. Na een achtervol ging door ouders in zaterdag in de omge ving Deborah Bakelaan een 32-jarige in woner van Uitgeest aangehouden op ver denking van ontuchtige handelingen met jonge kinderen. De man die al bij de Sociaal-Psychiatrische dienst van de ge meente in behandeling was is opgenomen in de psychiatrische afdeling van het St. Jozef Ziekenhuis. zoon Bauke, de derde generatie, heeft de bakens dan al lang en breed verzet naar het westen des lands. Met een personeels bezetting van 130 man (op dit moment) en veel contractwerk overal in het land geldt Van der Laan momenteel als toonaange vend in de branch. De seizoenswerkloos- heid, is in eigen bedrijf volledig ondervan gen door onderhoudscontracten met wo ningbouwverenigingen en andere beheersinstanties met, ter overbrugging van de winter, veel binnenwerk. Vergeef se pogingen in die richting ondernomen door de gezamenlijke schilderspatroons hadden bij het jubilerende bedrijf wél het gewenste resultaat. Er is meer werk dan het huidige perso neelsbestand aankan. Op zichzelf een ver heugende zaak. De onderbezetting baart Bauke van der Laan zorg zonder echter tot duidelijke stagnatie te leiden in de bedrijfsvoering. Geen beletsel dus voor een onbekommerde eeuwfeestvoering met twee hoogtepunten. Op 7 september wordt een receptie gehouden in en rond het bedrijf Réaumurstraat 1 :16.00-18.00 uur). Voor meer besloten kring wordt daaraan 14 september een feestavond vastgekoppeld in de Haarlemse Beynes Hal. „100 jaar Van der Laan Meesterschil ders” wordt daarbij als triomfantelijke slogan gehanteerd. Horloges. Een kermisexploitant deed zaterdag aangifte van diefstal van een tiental horloges en een briefje van 25 gulden uit een automaat op het kermister rein in IJmuiden. VOS op kippejacht. Een veehouder aan de Oudendijk vond vrijdagavond 25 kip pen doodgebeten op zijn vlak tegen de PWN-duinen gelegen bedrijf. Voor de schade, naar schatting 300,-, wijst deze instantie elke aansprakelijkheid van de hand. Bij ontbreken van een afschietver- gunning kan het PWN tegen het bloeddor stige dier ook niets ondernemen. Een deugdelijke omheining van de bedreigde kippehokken, is in die situatie voor de benadeelde Heemskerk het enige advies. „Van der Laan Meesterschilders VELSEN Aan de IJmuidense Réau murstraat jubileert dit jaar het schilders bedrijf Van der Laan. De van oorsprong Friese onderneming bestaat op de kop af honderd jaar. Voor de eeuwfeestviering is 7 september als vrij willekeurige da tum geprikt. Bijna tastbaar wordt ook de vroegste bedrijfsgeschiedenis in een ge sprek met Bauke Van der Laan, de huidi ge baas officieel „schilderspatroon” geheten. Vuilnisbak. Zondagavond om streeks kwart voor twaalf hebben onbe kenden een vuilnisbak door de ruit van de politiepost in Velsen-Noord gegooid. ti te lt- ■-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5