MR. KAPPEIJNE VAN DE COPPELLO: terugkeren Reiswereld: grootste probleem dit jaar Aantjes moet niet in Kamer 9 MAANDAG 2 7 AUGUSTUS 19 7 9 8 (ing 99 I Nj (Van onze redactie binnenland) Annelien Kappeijne acht het niet uitgesloten dat een kabinet „op brede basis” no dig zal zijn om ons land goed door de komende energiecri sis te loodsen. Ze denkt dat in de „verre toekomst” een vorm van samenwerking tussen D’66 en WD tot stand komt. Ze haalde in het afgelopen jaar keer op keer de kranten als de disssident van de liberale Tweede-Ka- merfractie. Ze heeft er ook nooit een geheim van ge maakt voorstander te zijn van een politieke samenwer king tussen WD en PvdA. (Van onze redactie binnenland) AMERSFOORT. De ANWB heeft dezer dagen een boekje open gedaan over psychische problemen die vankantiegangers onder vinden. Er knappen nogal wat mensen af onderweg omdat ze niet tegen de pro blemen van het vakantievie- ren opgewassen zijn. Huis vaders die in het normale leven nogal wat bewegings vrijheid genieten moeten plotseling boodschappen doen, afwassen en op de kin deren passen en voelen hun vakantie als een soort dwangbuis in den vreemde. Moeders ontdekken dat ze het in het piepkleine keuken tje van het buitenlandse ap partement eigenlijk nog drukker hebben dan thuis. p. i 1 Kabinet op brede basis is ot geen goedkope oplossing I La D'66 waarmee Kappeljne samenwerking geenszins uitsluit, stemmend op hun congres in maart. I r Geestelijk gehandicapten willen ook met vakantie I Ze legt uit dat het gebrek aan discussies binnen de WD nog da teert uit de tijd van prof. Oud, de man die de VVD heeft gemaakt. „Die was erg overtuigd van zijn eigen gelijk, hield grote verhalen. Hij had helemaal geen behoefte aan ten, die alleen ol m groepsverband buitenlandse reizen gaan onderne men. Alleen, als de verzorgers ook wel eens echt vrij willen zijn en hun patiënt overlaten aan de hoede van de gids - „hij kan zich met een beetje steun aardig redden”, heet het dan, maar de reisleider kan hem of haar zelfs dat hele kleine beetje steun niet geven <=n de zaak loopt uit de hand -, en groepen die met bege leiders inschrijven voor de een of andere groepsreis. Dat wil niet zeggen dat de VVD niets van de PvdA kan leren. Voor mevrouw Kappeijne is de openheid, die de PvdA betracht bij politieke meningsverschillen juist een kracht van de socialistische partij. „Politie ke discussie staat in de VVD nog slechts in de kinderschoenen. Dat moet veranderen anders verliezen we de aantrekkingskracht op de jonge kiezer”. Haar optreden in de Kamer wordt gekenmerkt door koelte en afstan delijkheid, maar aan de interruptie microfoon lijkt ze geen centimeter te willen wijken. Over haar stijl van debatteren: „Goed luisteren en dan ga je in de aanval. Met overtuiging, dat is een facet in mijn karakter. Dan zit je niet lief en vrolijk te kijken. Je moet een bedreiging zijn op dat moment”. Nog steeds staat ze bekend als de vrouw die in het Menten-debat Van Agt (toen minister van Justitie) zo fel aanviel. „Agressieve vrouwen lusten ze hier niet. In Nederland gaan ze er nog steeds van uit dat een minister de baas is en dat een ka merlid zich kalm moet houden”. „Interrupties zijn het zout in de politieke pap. Dat kan de echte con frontatie opleveren”. Wanneer ze te genover de minister staat, de ene hand in de zij, de andere aan de microfoon: „Op een gegeven mo ment gaat het om vraag en ant woord. Dat is het wezen van het debat. In tweede termijn of bij een interruptie weet je hoe het eigenlijk zit”. zoekt i. Be stype. discussies”. Ook bestaat binnen de WD angst dat openbare discussies gezien worden als tweedracht of besluiteloosheid. „Maar ik vind dat als je naar buiten brengt dat je ergens mee bezig bent, dan word je aantrekkelijk voor allerlei mensen, die voorheen de VVD als een stille poel hebben gezien”. Nieuwe vormen van politieke sa menwerking zijn ook een alterna tief. Met D’66 bijvoorbeeld. Met de ze partij heeft de WD een soort van haat-liefde verhouding, omdat de Democraten zijn samengekomen door zich juist af te zetten tegen bestaande partijen, waaronder de WD. Vooral met de Democraten moet een zakelijk gesprek tot stand kun nen komen, vindt het liberale ka merlid. Tot 1971 hebben vooral de jongeren in de partij hier ook naar gestreefd. Doordat de WD in de politieke lift terechtkwam, was dat na dat jaar niet meer zo nodig. De pogingen werden dan ook gestaakt. Maar juist bij D’66 treft ze een her kenbare liberale inslag aan, zodat overleg zin vol kan zijn. Zo vindt ze het individualisme dat de liberaal kenmerkt, ook terug bij de gemiddelde Democraat. Deze is over het algemeen wat intellectua- listischer dan een WD’er. Het kie- zersarsenaal van D’66 is kleiner: goede opleiding, behoorlijk inko men en beweeglijkheid onder de kiezers zijn kenmerkend. De WD is wat gevarieerder samengesteld, bij hen ligt ook wat meer de nadruk op zakelijkheid. a Echtparen die in het normale le ven zo nu en dan met elkaar overhoop liggen krijgen slaande ru zie als ze veertien dagen en drie weken aan elkaar gebakken zitten op een kleine hotelkamer en -24 uur op elkaar aangewezen zijn. En dan de groep labielen, mensen onder psychiatrische behandeling, die er een paar weekjes voor hun rust Mevrouw Kappeijne van de Cop- pello behoort tot dat kleine groepje kamerleden, dat er zonder veel moeite telkens weer uitspringt. Toch is ze haast schuw in haar contacten met de pers. Ze zoekt de publiciteit niet, zodat haar bekend heid daar niet vandaan kan komen. De Kamer zal zich meteen na het zomerreces moeten bezighouden met de zaak-Aantjes. Mr. Kappeijne is lid geweest van de (politieke) commissie uit de Tweede Kamer die heeft onderzocht wat mensen die op de hoogte waren van Aan tjes’ verleden, met die kennis heb ben gedaan. Ondanks de gevoelig heid van het onderwerp heeft ze een uitgesproken mening. Een VVD-lid met een verleden als Aantjes zou van haar niet in de Kamer mogen terugkeren: „Ik zou dat negatief benaderen. Waarom moest hij in de oorlog op deze wijze naar Nederland terugkeren; waar om kon hij daar niet blijven? Ook heeft hij gelogen. Hij heeft zijn poli tieke carrière op een leugen ge bouwd. Hij was nooit in de politiek gekomen als dit toen bekend was geweest”. Behalve met Aantjes zit het CDA nog met een tweede „lijk in de kast”, oud-minister van Defensie Kruisinga, die na de verkiezingen voor het Europees Parlement recht heeft op een kamerzetel. In het CDA steekt men nauwelijks onder stoelen of banken dat men de man vanwege zijn uiterst eigenzinnig op treden in de politiek liever niet dan wel terug ziet komen. Mevrouw Kappeijne beschouwt Aantjes’ optreden sinds zijn „val” als minder acceptabel dan Kruisin- ga’s houding. De laatste gedraagt zich nogal cynisch, maar doet dit zo duidelijk dat iedereen het door heeft Met Aantjes ligt dat anders. „Hij zegt dat hij niet terug wil, be halve als hij gevraagd wordt. On dertussen stelt hij daarmee wel zijn kandidatuur”. De nauwe samenwerking, die me vrouw Kappeijne met D’66 moge lijk acht, kan niet met de socialisten tot stand komen. Daarvoor liggen de partijen te ver uit elkaar. Alleen op puur zakelijk-politieke gronden kan samenwerking tot stand ko men. Maar niet op dit moment, want de ideologische verschillen zijn daarvoor nog te groot. En ook wanneer de sociaal-economische verschillen kleiner worden, blijft bijvoorbeeld defensie bestaan als een soort splijtzwam. uitspraak) hen van tevoren in te lichten over het inconveniënt. Daarmee is volgens de reisorgani satoren de weg geopend naar een massale terugbetaling van gelden. Noodgedwongen stellen ze nu voor zover mogelijk al hun passagiers van tevoren op de hoogte als die in gezelschap van gehandicapten rei zen, met als gevolg dat het nogal eens voorkomt dat iemand z’n reis afzegt of boekt op een volgende. Daardoor komt van de integratie niets terecht - de andere groepen reizen dan immers toch alleen - en wordt dit soort reisjes kostbaar, waardoor ze dus een fors verlies voor de organisator opleveren. Een extra complicatie is dat in veruit de meeste gevallen de organi satoren niet kunnen waarschuwen, om de eenvoudige reden dat ze niet weten of onder de boekingen ook een aantal geestelijk gehandicapten is. Niet alleen de passagiers, maar ook de hotelhouders, de vervoer ders en de touroperator zelf komen vaak voor een verrassing te staan. Op verzoek van de reisbureau- wereld om gehandicapte groepen als zodanig aan te melden is tot nu toe slechts sporadisch ingegaan. In tegendeel, het Nationaal Orgaan Zwakzinnigenzorg heeft een fel protest aangetekend bij de geschil lencommissie. „Het is onaanvaard baar om als eis te stellen dat niet- verstandelijk gehandicapte deelne mers aan een groepsreis tevoren uitdrukkelijk geïnformeerd moeten zijn over het deelnemen van ver bet kabinet bereikte compromis in Want een beroep dat je helemaal tegenstaat kun je niet zonder ernsti ge innerlijke schade zo lang voor zetten”. de praktijk geen oplossing biedt. „Het wetsontwerp ging nogal on ze kant op. Er stonden natuurlijk ook onaangename dingen voor ons in, maar ikzelf was wel bereid om enkele compromissen te sluiten. Maar nu heb ik het gevoel dat de beide regeringspartijen het stadium van een eventueel vergelijk gepas seerd zijn”. En: „Mij heeft gefrap peerd dat de PvdA zo’n voorzichtig en afwachtend standpunt heeft in genomen”. In het najaar moet het kabinet beslissen wat met het wetsontwerp gebeurt. „Ik weet niet of ze de ver antwoordelijkheid zullen nemen het in te trekken. Ze zullen het eer der door de Kamer laten verwer pen”, verwacht ze. Wat daarna ge beurt is nog onduidelijk. Misschien komt er een nieuw wetsvoorstel van PvdA, D’66 en WD, misschien ook alleen van de PvdA of van PvdA en D’66. Overigens is mevrouw Kappeijne best te spreken over het kabinet- Van Agt. De WD-inbreng is vol gens haar inhoudelijk goed aanwe zig. „Ik heb niet de indruk dat het kabinetsbeleid door het CDA overheerst wordt”, stelt ze vast. Ook het optreden van premier Van Agt is geen tegenvaller. „Ik had niet zo’n hoge pet op van de kwali teiten van Van Agt als minister president, maar ik moet zeggen dat me dat is meegevallen. Ik vind dat hij het heel aardig doet”. Volgens mevrouw Kappeijne is Van Agts grootste kracht als rege ringsleider dat hij compromissen weet te bereiken door de juiste for mulering op het juiste moment voor te stellen. Zijn befaamde afkeer van de politiek komt mogelijk slechts voort uit „nog niet geheel afgeronde zelfkennis”. „Mensen zitten vaak wat ingewik kelder in elkaar dan van buitenaf lijkt. Het feit dat hij nu al geruime tijd minister-president is en nog niet heeft gezegd dat hij voor een volgend kabinet niet meer beschik baar is, brengt mij tot de paradoxa le conclusie dat het hem dus kenne lijk toch ook meevalt. Daarom zegt hij misschien wel eens andere din gen dan hij in werkelijkheid meent. iran de de Ka- Grote moeilijkheden doen zich voor zoals een week of wat geleden, toen onverwacht een groep geeste lijk gehandicapten in een bus stapte en de medepassagiers hevig in pa niek raakten. Een van hen vertelde zelf werkzaam te zijn in een tehuis voor gehandicapten. Ze wilde een paar weekjes op verhaal komen van dat toch al zware werk en zag zich nu voor het feit geplaatst, dat ze haar vakantie in dezelfde sfeer moest doorbrengen. Maar ook andere passagiers ma ken doorgaans veel bezwaar als ze met een groep geestelijk gehandi capten een busreis moeten maken of ermee in hetzelfde hotel worden ingedeeld. Ze generen zich, ergeren zich of vinden dat hun vakantie - waar ze zuinig voor hebben ge spaard - op z’n minst niet optimaal kan zijn. Het regende afgelopen weken klachten, bijvoorbeeld uit een Spaans hotel, waar zo’n groep was ondergebracht die zich nogal vrij moedig opstelde jegens een aantal vrouwelijke gasten en die boven dien het zwembad niet gebruikte zoals de anderen dat wilden. Het probleem heeft zich in het verleden niet of nauwelijks voorge daan, maar dit jaar schijnen veel meer groepen geestelijk gehandi capten op reis te gaan en de meeste begeleiders wensen niet van tevo ren de reisorganisatoren op de hoogte te stellen van de geaardheid van hun groep. „Ze willen juist integratie als on derdeel van hun therapie en stellen ons daarom moedwillig herhaalde lijk voor verrassingen”, aldus iemand uit de wereld van de touro perators, die het standpunt van de zwakzinnigenzorg best begrijpt, maar die ook enig begrip vraagt voor zijn eigen moeilijkheden. Hij weet overigens dat hij zich gemakkelijk het verwijt van te wil len discrimineren op de hals haalt en doet er daarom graag zoveel mogelijk het zwijgen toe. Maar het probleem ligt er, zoal niet voor de reisorganisatoren, dan wel voor hun clientele, die in het algemeen rechtlijnig over dit soort vraagstuk ken denkt. „Men wil”, aldus deze woordvoer der, „graag gemakkelijk over de problematiek praten, zolang men er zelf niet meer wordt geconfron teerd. Men wil best sociale gevoe lens ten toon spreiden, maar liever niet in de vakantie”. De zaak is urgent geworden toen een aantal toeristen zich beklaagde bij de geschillencommissie van de Stichting Consumentenbelangen van de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus. Zij vroe gen hun geld terug omdat hun reis was bedorven door de aanwezig heid in de groep van een aantal geestelijk gehandicapten. De ge schillencommissie stelde de klagers in het gelijk. Ze kregen een deel van hun reisgeld terug omdat de reisor ganisator verzuimd had (aldus de „Het parlementaire debat heeft mij altijd geweldig aangetrokken. Niet eens zozeer het regeren ergens op een departement, maar het par lementaire zaalwerk. Misschien heb ik mezelf daarop gespecialiseerd”. Annelien Kappeijne stamt uit een liberale familie. Haar overgroot- oom staat nog steeds slecht aange schreven in confessionele kringen wegens zijn verzet als minister te gen „kerkscholen”. Haar grootva der was lid van de Eerste Kamer. Net als haar vader wilde ze advo caat worden. Tot de politiek in haar studietijd greep op haar kreeg. Nu overweegt ze opnieuw te gaan stu deren - politicologie ditmaal. Daar na misschien een wetenschappelij ke carrière, maar niets staat nog vast. Haar afkomst heeft geen invloed gehad op haar politieke keuze voor de WD, gelooft ze. In ’58-’59 meen de ze te moeten kiezen tussen PvdA en VVD. Maar beide stromingen kende ze nauwelijks. Uiteindelijk werd het een gevoelsmatige keuze, voor de VVD, gebaseerd op haar individualistische levensopvatting. „Daarmee kon ik mij vermoede lijk wel in de WD thuisvoelen en niet in de PvdA”, zegt ze over het afwegingsproces. Confessionele partijen kwamen nooit in aanmer king, want godsdienst dient volgens haar geen basis te zijn voor een politieke opvatting. Ze koos voor de politiek als vak. Idealen spelen hierbij niet direct de belangrijkste rol, het is veel meer het werk in het parlement, het om gaan met mensen in groepen, dat haar aanspreekt. „Ik heb wel be paalde politieke idealen, maar het is iets te eenvoudig om te zeggen dat ik uitsluitend leef voor het verwe zenlijken daarvan”. Met de abortuskwestie ligt het wat anders. Aan het zelfbeschik kingsrecht van de vrouw verbond zij eind vorig jaar haar politieke toekomst. Sinds kort is ze er echter van overtuigd dat het „kunstige bouwwerk” van de ministers Gin jaar (WD) en De Ruiter (CDA) het niet zal halen. Uit de reacties is volgens haar gebleken, dat het door standelijk gehandicapte deelne mers. Als bij groepsreizen een rege ling getroffen moet worden om te kunnen voorkomen dat het gedrag van medereizigers het reisgenoegen teniet doet, dan dient zo’n regeling te gelden voor alle deelnemers en niet voor sommigen wel en voor anderen niet”, aldus de NOZ. Het is duidelijk, de NOZ wil zeg gen dat onder de „normale” reizi gers ook wel vreemde en lastige klanten zitten die de pret voor ande ren kunnen bederven en het wenst de geestelijk gehandicapten niet als zodanig aangeduid te zien. Het or gaan wenst dat de uitspraak wordt herroepen en dat de gehandicapten dezelfde rechten houden als ieder ander. Het is een standpunt waartegen principieel weinig in te brengen valt. Maar niet alle Nederlandse va kantiegangers denken zo ruim en niet iedere buitenlandse hotelhou der. De reisorganisatoren hebben ook met deze mensen te maken. Zij dreigen tussen de wal en het schip te vallen: zelfs als zij het NOZ ge- lijkgeven - als ze dat al willen - doen hun andere klanten dat niet. Die willen gewoon ongestoord met va kantie en ze voelen zich niet happy met een groep die afwijkend gedrag vertoont in hun nabijheid. Theorie en praktijk botsen. Het probleem zou alleen maar kunnen worden opgelost door de groepsrei zen af te schaffen en aangezien dat niet gebeurt zullen de klachten voorlopig nog wel blijven komen. Al met al een hele lijst achter de naam van de 42-jarige mr. Annelien Kappeijne van de Coppello. Als vi- ce-voorzitter van de WD-fractie schokte ze onlangs vriend en vijand door haar mededeling, dat ze aan politieke „metaalmoeheid” leed. Een besluit om haar kamerlidmaat schap op te geven heeft ze nog niet genomen. Dat kan ook nog wel drie kwart jaar op zich laten wachten. Het kabinet op brede basis, in de volksmond ten onrechte vaak een nationaal kabinet genoemd, is sinds de kabinetsformatie van 1977 een liberaal stokpaardje. Het was geen goedkope stunt van Wiegel, zoals wel gesuggereerd werd, en de drei gende energiecrisis maakt het voor stel actueler dan ooit: in de komen de twee jaar kan het uit nood gebo ren worden. „Stel dat we zeer onverhoedse in ternationale ontwikkelingen krij gen. Bijvoorbeeld, wat wel in de pers staat, dat de Amerikanen ge wapend ingrijpen in het Midden oosten om him olieaanvoer veilig te stellen. Dat zou een situatie zijn van tegen oorlog aan. Het politieke le ven hier zou zich belachelijk maken door dan nog over die halve percent van Geertsema de degens te kruisen”. (Dit naar aanleiding van een re cente verklaring van de liberale voorman Geertsema, die voorre kende dat op sociaal-economisch gebied de verschillen tussen PvdA en WD beperkt bleven tot een half a één percent meer of minder. - red.). Annelien Kappeijne: „Het kabi net op brede basis is geen goedkope oplossing voor al onze problemen”. Ook vindt ze het uit parlementair oogpunt niet ideaal omdat de oppo sitie zichzelf opheft „Toch zie ik het wel dichterbij, dan waar we in de actuele politiek van uitgaan”. Onaf wendbaar acht ze deze ontwikke ling niet. W De ANWB heeft een boek/e open gedaan over de psychi je problemen die vakantiegangers ondervinden en tevens over de problemen rond de toenemende hoeveelheid geesteliike gehandicapten, die alleen of in groepsverband buitenlandse reizen ondernemen tussenuit trekken, zich prima voe len, de medicijnen vergeten in te nemen en helemaal de kluts kwijt raken. In drommen slaan ze alle maal op hol en moeten door de ANWB worden afgevoerd naar huis. Iedere touroperator kan trou wens schrijnende verhalen vertel len over wat in de reiswereld het grootste probleem van dit jaar wordt genoemd: de toenemende hoeveelheid geestelijk gehandicap- Kappeijne

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9