Nieuwe regels voor Patria verder met minder Daders moord Mountbatten wellicht vast Chaos na instellen 'Ul 3Z Hongerstaking Argentijnen in Amsterdam het weer personeel „Aantjes in elke functie uitkering jongeren verkeerslichten benoembaar” het woord is aan... vandaag: Aan noordkant van Velsertunnel „Werkgever moet geding jntrekken Elma Plast bv agenda poging 7 Wereldkampioen Beleid PAUL VAN EWIJK ZONEN ra En verder Oppasdienst SLAGROOMBOOMSTAM KLOOSTER Zomers Strandverwachting AUTODIEFSTAL: voorkom paniek. DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN „ECHTE” BAKKER pagina's n s n i- ONTBIJTKOEK in diverse soorten van eigen fabrikaat dat moet u proeven want het smaakt! altijd beter van de Gilbert K. Chesterton: K Kunststofkonstrukties PERSPEX/PLEXIGLAS Ruiten en dubbele beglazing Bakkerij 69ste jaargang no. 252 (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/AMSTERDAM. De stakende sleepbootbe- manningen van Smit Internationale in Rotterdam hebben van morgen tijdens een vergadering besloten hun directie een ultimatum te stellen. Zij eisen dat hun werkgever voor 6 uur vanavond het kort geding intrekt, dat Smit tegen 485 havensle pers heeft aangespannen. Achtergrond11 Amsterdam13 Beurs23 Binnen- en buitenland ...2,3, 4 Eigenhandig21 Kunst11 Modejournaal17 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips.... 19 Sport27,29,31 Toerisme25 Uitwijzer17 Weerrapporten2 X\L T0T 21 SEPTEMBER ZOMERPRIJZEN bijv.: y. Korte Lammantels v.a. 718.- Korte Persianermantels v.a. 1485.- I ELe Korte Roodvosmantels 3145.- Hk Grootste speciaalzaak wK in uw omgeving (ADVERTENTIE) van r Slepers stellen Smit ultimatum I I Zie verder pagina 3. (ADVERTENTIES) a IJMOND. Het in gebruik nemen van verkeerslichten op de Velser Tra verse, dat is de toeleidingsweg tot de Velsertunnel voor het verkeer ko mende uit de richting Velsen-Noord, Beverwijk en Heemskerk, heeft gis termorgen ernstige vertragingen ver oorzaakt op het gehele verkeerscir- cuit aan de noordzijde van de tunnel buis. Oorzaak van langdurige filevorming en gecompliceerde verkeersophopingen was, volgens een woordvoerder van de afde ling verkeer van de gemeentepolitie in* Velsen, een storing in de signalering van het nieuwe systeem. „De signalering is afgesteld op informatie verkregen uit ver keerstellingen. Dat is theorie. De lichten moeten nu worden bijgesteld aan de hand van ervaringen in de praktijk. Ook het verkeersgedrag van veel automobilisten heeft bijgedragen tot de chaos. Men pro beert te vaak door het groene licht te rijden, terwijl men ziet dat de zaak vast loopt. Op deze wijze worden kruispunten onnodig geblokkeerd”. Tunnelchef J. Jetten van Rijkswater staat verwacht dat de verkeersregeling met behulp van de nieuwe lichten beter zal gaan functioneren als de fases van de nieuwe installatie aan de hand van prak- Welke maatregelen de stakers zullen nemen, als de directie het kort geding niet intrekt, konden ze vanmorgen nog niet meedelen. De FNV heeft Smit eveneens tijkervaring nauwkeuriger kunnen wor den afgesteld op de fases van Rijksweg 9 rond de tunnelingang aan de noordzijde. In afwachting van nieuwe proefnemin gen zijn de lichten van de nieuwe installa tie voorlopig op de „oranje knipperzone” gezet. Zij zijn volgens de Ierse het Ierse Republikeinse Dolgelukkig valt de doelverdedigster van het dames-hockey-elftal Det de Beus in de armen van coach Huib Timmermans. Het doel is bereikt Na de laatste hindernis, West-Duitsland, met liefst 4-1 te hebben overwonnen, is Nederland in Vancouver wereldkampi oen geworden. De raadselen van God schenken meer zekerheid dan de oplossin gen der mensen. Kleine buienstoring kan morgen passe ren waarna weer zonnig. Zuidwestelijke wind. In de middag 21 -23 graden, zee water 18 graden. Vooruitzichten: ook voor het weekeinde is overwegend nazomers en goed strandweer het meest waarschijnlijk. Zonder de heer Aantjes ook maar het minst te verdenken van nu nog voortdu rende oneerlijkheid moet toch worden ge steld, dat de onwaarachtige pleidooien die ongevraagd voor hem zijn afgestoken on recht doen aan de velen die hun persoon lijke redding niet wensten te danken te hebben aan de „SS”. Iii!lllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Wlllemsbeekweg 1 Mmulden-Oost Tel. 14640 Na een verwoestende brand eerder dit jaar in De Mei en ruzies binnen staf en bestuur is het buurthuiswerk in Vel sen-Noord onder een nieuw (interim)- bestuur weer in een opbouwfase geko men. Eerste aanzet daarvoor is een be leidsplan waarin een ook al nieuwe teamleider voor de toekomstige be leidsplanning wat hoofdlijntjes uitzet. Inbreng van de direct betrokkenen staat daarin voorop. Iets waar een vorig jaar „verwijderde’’ teamleider al met grote hardnekkigheid op hamerde. Spaarnwouderstraat 36 Tel. 023-322220 Kloosterstraat 7 Tel. 023 - 261502 Vrijdag- en zaterdagreklame: Zacht cakegebak vol met verse slagroom van 5.50 e voorUj" Proef ook onze heerlijke kersen- slagroomgebakjes Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - Tel. 15189 Hij wees hierbij echter op de inspraak die bestaat bij het benoemen van perso nen in bestuurlijke functies en zei verder dat een terugkeer van Aantjes in de poli tiek een zaak van Aantjes zelf is. Een grote meerderheid van de partijen in de Tweede Kamer liet gisteren blijken een punt te willen zetten achter de zaak- Aantjes. Joekes (VVD) zei tegen een terug keer van Aantjes in de politiek te zijn. Lubbers (CDA) zei dat dit een zaak is van zijn partij, de ARP, en Voogd (PvdA) zei dat Aantjes de consequenties uit zijn ge tuigenissen moet trekken en niet moet terugkeren in de politiek. De meeste partijen uitten kritiek op het regeringsoptreden toen vorig jaar novem ber het RIOD op een geruchtmakende persconferentie het oorlogsverleden van Aantjes openbaar maakte. Premier Van Agt wees deze kritiek echter punt voor punt van de hand. Minister Pais van Onderwijs en Weten schappen wees er vanmorgen op dat naar zijn oordeel het werk van het Rijksinsti- tuut voor Oorlogsdokumentatie (RIOD) als positieve factor in de kwestie is overgebleven. Zie pagina 2 Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De NS hebben verklaard ten volle de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het treinongeluk dinsdag bij Nijme gen, waarbij zeven mensen de dood vonden. De spoorwegen zullen de schade uit eigen middelen moeten be talen, omdat het staatsbedrijf niet WA is verzekerd. een bedrag van f 68,10 afgetrokken van de maandelijkse uitkering van 907,70 die een 21-jarige ontvangt. Voor degenen die er hierbij op achteruit zouden gaan geldt een overbruggingsregeling. De uitkering voor zestien- en zeventien- jarigen die door bijzondere omstandighe den niet meer bij de ouders kunnen wo nen wordt 635,30 per maand. Voor werk loze jongeren van achttien tot een entwintig jaar die wel thuis wonen geldt dat voor de negentienjarige de uitkering dezelfde blijft. Maar voor de achttienjari ge gaat er 68,10 vanaf en voor de twintig jarige eenzelfde bedrag erbij. Voor de zestien- en zeventienjarige thuiswonende werkloze jongeren blijft alles bij het oude. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Bijstandsuitkerin gen voor jongeren onder 21 jaar ver schillen voortaan naar leeftijd. Het gevolg hiervan is dat de uitkering voor werkloze jongeren iets dichter komt te liggen bij de uitkeringen die zijn gebaseerd op het minimumloon. Voor jongeren die niet meer bij de ou ders wonen kan de bijstand een aanvul ling betekenen op de uitkering volgens de werkloosheidswet (WW) of wet werkloos heidsvoorziening (WWV). Een en ander is het gevolg van een beslissing die het kabinet in mei van dit jaar nam. De minister van Sociale Zaken Albeda heeft nu de normbedragen vastge steld die morgen officieel bekend worden gemaakt. Voor elk jaar dat een niet bij de ouders wonende jongere onder 21 jaar is, wordt ïh Een beeld van het stukgoedbedrijf CVK in Amsterdam, nadat de Rotterdamse havenstaking naar de hoofdstad was overgeslagen. lijke intimidatiepoging tegen zijn staken de personeel ondernomen”, zo zei hij. Zie verder pagina 4. Voor ouders met gehandicapte kin deren in de IJmond is een afzonderlijke oppasdienst in oprichting. De haalbaar heid van zo'n voorziening bedoeld voor de gemeenten Velsen, Heemskerk en Beverwijk, hangt volledig af van het aantal beschikbare vrijwilligers aan wie voor de toch wat afwijkende oppasser- vice een aantal speciale eisen wordt gesteld. gevraagd van het geding af te zien. Dit verzoek betekent overigens niet, aldus een woordvoerder, dat de bonden zich achter de acties van de slepers stellen. De sta kingsacties in de havens hebben zich van daag niet verder uitgebreid. In Rotterdam staken nog steeds acht duizend werknemers. In Amsterdam, waarheen de staking gisteren is overgesla gen, lag het aantal stakers vanmorgen aanvankelijk op ongeveer duizend. Door dat bij twee grote bedrijven de middag- ploeg weer aan het werk is gegaan, is het aantal Amsterdamse stakers later op de dag gehalveerd. De boten van de sleepdienst van Smit Internationale in Rotterdam bleven ook vandaag weer aan de kade liggen. De bemanning staakt nu al meer dan een week en maakt zich erg kwaad over het kort geding, dat hun werkgever heeft aan gespannen om hen te dwingen aan het werk te gaan. Dat geding dient maandag voor de Rotterdamse rechtbank. De advocaat van de havenslepers, S. Brunia, kondigde gisteren al aan dat hij „alle mogelijke middelen” zou gebruiken om het proces voor de directie van Smit tot een mislukking te laten worden. „Het zal allemaal niet zo glad verlopen als men wel denkt. Denk maar in dit verband aan de langslepende processen van Menten”, aldus Brunia. De stap van Smit om het gehele slepers- personeel voor de rechter te dagen, vindt Brunia „eenvoudigweg ongehoord. Nog nooit heeft in ons land een baas een derge- westkust naar Dublin. Hun namen zijn Francis McGirl en Tho mas McMahon, politie lid van Leger (IRA). AMSTERDAM (ANP). Vijftien Zuid- amerikanen die dinsdag in hongerstaking gingen in de Amsterdamse Mozes- en Aa- ronkerk hebben hun actie gisteren ver plaatst naar de kerk De Duif. Zij willen hun hongerstaking volhouden tot zaterdag. Gesteund door enkele hon derden betogers boden de vijftien gisteren een verzoekschrift aan bij het consulaat van Argentinië in de hoofdstad. De actie is bedoeld als protest tegen de invoering van een nieuwe wet in Argenti nië, die het mogelijk maakt vermisten dood te verklaren wanneer zij zich niet binnen drie maanden melden. Zie verder pagina 3 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Premier Van Agt heeft vanmorgen in de Tweede Ka mer gezegd dat oud-fractievoorzitter van het CDA, Aantjes, wat de rege ring betreft in de toekomst opnieuw een maatschappelijke functie kan gaan bekleden die in overeenstem ming is met zijn capaciteiten. „Nu alle twijfels zijn weggenomen over zijn nationaliteit is Aantjes benoem baar in alle functies en ambten”, al dus de premier. Flinke zonnige perioden en een klei ne kans op een onweersbui. Vannacht minimumtemperaturen ongeveer 12 graden en enkele mistbanken. Middag- temperaturen ongeveer 23 graden. Zwakke tot matige veranderlijke wind. DUBLIN(AP) De Ierse politie heeft twee mannen in staat van beschuldiging gesteld in verband met de moord op lord Mountbatten afgelopen maandag. De twee waren op dezelfde dag aangehouden toen zij per auto op weg waren van de AMSTERDAM. Het voortbestaan van het Amsterdamse bedrijf Patria (on derdeel van Meneba) kan slechts worden verzekerd als het aantal arbeidsplaatsen bij deze fabriek met 48 wordt verminderd. Dit is de uitkomst van een onderzoek dat de afgelopen maanden door de Ad viesgroep voor Strategische Besluitvor ming in Amsterdam is verricht. In novem ber van het vofig jaar werd het bedrijf van Patria twee dagen bezet in verband met het besluit van Meneba het bedcijf te sluiten. De bezetting werd beëindigd, na dat met de bonden overeenstemming was bereikt over studie en overleg, gericht op het openhouden van Patria. Uit het onderzoek naar de overlevings kansen van Patria blijkt dat het aantal werknemers bij dit onderdeel van het Meneba-concern moet worden terugge bracht van 102 naar 69. Bij Patria-Tjoklat moet het personeelsbestand worden inge krompen van 37 naar 22. Verder moet de verkooppolitiek van Patria drastisch wor den gewijzigd en het assortiment worden beperkt. Canopusplein 5 Zeewijk Tel. 12006 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Die twee letters: „SS” Het Kamerdebat over de voormalige fractieleider van het CDA W. Aantjes heeft de schijn gekregen van een Kamer- oordeel over de vraag of de heer Aantjes alsnog een visum voor de Tweede Kamer zou mogen verwachten. De werkelijkheid is echter, dat de geloofsbrieven van een Kamerlid-in-spe slechts kunnen worden geweigerd indien het lid in kwestie niet zou voldoen aan de wettelijk voor het Kamerlidmaatschap gestelde grondvoor waarden. De oorspronkelijk in het geding geweest zijnde onzekerheid over het Ne derlanderschap van de heer Aantjes was bijvoorbeeld een van die grondkwesties. De heer Aantjes is echter wasecht Neder lander gebleken bij de toetsing van de daartoe gestelde criteria. Er staat, ondanks de afwijzende ten dens in de Kamerdebatten, aan het Ka merlidmaatschap van Aantjes niets in de weg. Niets formeels althans, maar zowel de CDA-leiding als de heer Aantjes zelf zal uit taktische en collegiale overwegin gen diens terugkeer in de Kamerfractie ongewenst vinden. Men mag niet betogen dat het van hoge morele moed zou getui gen, indien de heer Aantjes het gebrek aan welkom in de volksvertegenwoordi ging zou trotseren. Men kan zelfs aan geharde Kamerleden en andere politici geen bovenmenselijke eisen stellen. Een diep gekwetst en zich onrechtvaardig ver guisd voelend Kamerlid dat met de nek wordt aangekeken kan noch voor zichzelf, noch voor zijn partij een goed functione rend volksvertegenwoordiger zijn. Het heeft de heer Aantjes geen goed gedaan, dat vanuit diverse hoeken op een zo oppervlakkige en opportunistische wij ze is getracht de betekenis en consequen tie van zijn bewezen en erkend lidmaat schap van de Germaanse SS te minimali seren. Getuigenissen van tijdgenoten en zeer gerespecteerde figuren die de oorlog en de zuivering hebben meegemaakt, zo als het lid van de Raad van State Burger, leden kennelijk aan geheugenvervlak- king. Hun voorstellingsvermogen, dat gro ter zou moeten zijn dan dat van degenen die het allemaal van horen zeggen en lezen hebben, lijkt te zijn overgeslagen naar de kant van de goedpraterij en het contact van de werkelijkheid van 1944 te hebben verloren. Zij gaven de boosaardige mystiek van de twee gehate letters „SS” de schuld, maar vergaten zeer gemakke lijk de gruwelijke, feitelijke oorzaken van die mystiek, die in 1944 nog geenszins mystiek maar werkelijkheid was. Dat de bijzondere rechtspraak en de tribunalen later een steeds grover wordende schif ting moesten bedrijven om tenmimste door de berechting van de ergste gevallen van verraad en hulpverlening aan de vij and heen te komen, zegt niets, behalve dit: daardoor ontglipten tal van verraders de dans om de galg. Zonder de heer Aantjes of andere Ne derlanders in dienst van de Germaanse SS „verraders” te noemen, moet worden vastgesteld dat voor vele pro-Duitse Ne derlanders in 1944 hoop bestond op een alliantie tussen de westelijke mogendhe den en Duitsland voor een voortzetting van de oorlog, maar dan tegen de Sovjet unie. Dat verraad van een bondgenoot ging niet door, maar in de verwrongen gedachtengang van vergiftigde breinen is die mogelijkheid na de ineenstorting van het nazi-rijk en de machtsoverneming door admiraal Dönitz wel degelijk reëel geweest. Het is een grote vergissing, alle Nederlanders die bij de SS gingen nu te zien als handige jongens die alleen maar via de SS naar huis wilden. IJmuider Courant 4 Donderdagavond ||J«|hDOntmOdehUiS koopavond 7 9 uur. ITDICH MRTËLS Wagenweg 146 Bi (t.o.v. Haarlemmerhout) Haarlem Tel. 023-316529 een AUTO-ALARM METZELAAR TECHNIEK Haarlem 023-319005

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1