TRUUS VAN DER PLAAT: hoogtepunt carrière moeiteloos ronde verder LIVERPOOL IN PROBLEMEN Mc Enroe NORITtte»»1^ sportpuntiq J „Zilveren medaille \x/ielrennen\ wk 79 i 1 29 SPORT 19 7 9 30 AUGUSTUS DONDERDAG t L Om Amerikaanse tennistitels Geen vorderingen „Sloopwerk" 1 Lammertink mist n ns. I De Nederlandse amateursprinters heb ben ten opzichte van de buitenlandse De uitslagen van de wedstrijden die gisteren voor de Belgische competitie zijn gespeeld zijn: (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Verliezen met vier honderdste van een seconde is een tik die een langere verwerkingsperiode vraagt dan de elf uur die Jos Lammertink giste ren kreeg. Rond het middaguur werd de Nederlandse achtervolgingskampioen in de halve finale gewipt door de Italiaan Maurizio Bidinost, een verschil dat niet zichtbaar was en alleen geregistreerd werd door de tijdmachines aan de streep, 's Avonds stond hij aan de kalklijn voor het duel met de Fransman Alain Bondue, inzet de bronzen plak of niets. Lammertink: „Ik heb niet meer de juiste instelling. Niet goed natuurlijk, maar het ligt niet anders. Ik kon me niet meer oppeppen, was het liefst naar huis gegaan. Verliezen is nooit leuk, maar uitgescha keld worden met zo’n gering verschil is vreselijk. Was ik er tegen die Pool maar uitgegaan, dan was me dit bespaard ge bleven. Vierde, de lulligste plaats”. Het was een vertoning van macht, waar van de 3000 toeschouwers heel stil wer den. Ondanks het optische evenwicht do mineerde Oranje op een manier, die de Angelsaksische landen heeft doen beslui- Voor de Bundesliga werden woens dag twee wedstrijden gespeeld. De uit slagen zijn: FC Köln-Fortuna Düsseldorf 1-1, Bayer Ür- dingen-München 1860 1-0. De faam van Johan Cruijff in Ameri ka is groeiende. De tegenwoordig voor de „Aztecs” van Los Angeles uitkomen de Nederlander werd gekozen tot „aan valler van het jaar 1979". Zijn verkie zing geschiedde door de voetballers, die in de Noordamerikaanse competitie ac tief zijn geweest. Deze kozen rond zestien plaatsen. Het eindpunt, de Oost- duitser Raasch bleek te snel en in de herkansingen was de kwaliteit vand e con currentie een hinderpaal voor een plaats bij de laatste acht. Coach Peter Nieuwen huis: „Drescher was derde in München, Dazzan vierde, Dépine zevende, die jon gens hebben zich allemaal via de herkan- Oostenrijk heeft zich in het Pratersta- dion van Wenen niet laten verrassen door Noorwegen. In een wedstrijd die gespeeld werd voor de voorronden van het Europese voetbalkampioenschap in groep 2 versloeg Oostenrijk de Noren met 4-0. Polen heeft gisteren de vriendschap pelijke voetbalwedstrijd tegen Roeme nië in Warschau met 2-0 gewonnen. j? De Russin Galina Tsareva passeert tijdens de finale van het sprintkampioenschap op de baan voor dames als eerste de finish. Op ruime achterstand volgt Truus van der Plaat. De tweede Nederlander Sjaak Pieters reikte even ver, werkte een zelfde aantal sprints af en versloeg daarin o.a. de sing moeten plaatsen. Veel vertrouwen had ik niet meer, hoewel.Ik blijf sprin ten. Centimeters beslissen over verlies of winst”. Cruijff een heel elftal, waarin naast Wim Rijsbergen en Johan Neeskens nog drie spelers van Cosmos voorkomen. net voor moest laten gaan. Steeds kende de Overijsselse coureur een voorsprong, tot stand gekomen via een supersnelle start. Maar langzaam, heel langzaam krabbelde Bidinost terug. Op karakter kwam de winnaar van Olympia’s Ronde nog dicht bij, maar het mocht niet meer baten. Bidinost won en duwde Lammer tink daarmee dieper in de put. Het leek een kleine week terug zo mooi: Wagtmans dacht hem een kans toe op het sie, wat bovendien werd vereenvoudigd door Moser zelf die op het middenveld nog wat reddingspogingen wilde onder nemen. In Amsterdam werd het ernst en toen was er voor de Nederlanders geen eer meer te behalen. Technisch zijn ze zeker niet minder dan welk Oosteuropees ras- De finale werd volgens verwachting gewonnen door Nicolay Makarov. De 21- jarige employé uit het hoog gelegen Alma Ata. die ook op de Spartakiade de achter volging het snelste aflegde, kreeg echter verrassend veel tegenstand van de Itali aan Bidinost, die pas in de laatste ronde moest boeten voor zijn snelle start. De Rus moest om het goud zeker te stellen opnieuw het baanrecord verbeteren. Als eerste dook hij op de Amsterdamse piste onder de vier minuten en vijftig secon den: 4.49.54. (ADVERTENTIE) (Van een speciale verslaggever) VANCOUVER. Dieper, veel dieper bogen de Westduitse hockeysters het hoofd. Konden ze vorig jaar nog zeggen dat een strafcorner hen in Madrid van de wereldtitel had gehouden en dat Toos Bax wat gelukkig had gescoord, op het IFWHA-toernooi in Vancouver dropen ze af als met knuppels geslagen honden. Veranderd waren ze, onder de voet gelo pen door een team dat met een 4-1- overwinning genoegen nam. Door een zelfbewuste garde, die evenals vier we ken geleden in Hanau en Mannheim glim lachend een 1-0-achterstand accepteerde, om daarna als een wals de tegenstander onder de graszoden te spelen. Engeland en de Verenigde Staten hebben kunnen profiteren van een incidentele concentratieverslapping. 38 keer werd ge wonnen, met de titelveroveringen in Ma drid en Vancouver als hoogtepunt. Timmermans: „Er werd door alleen bij de damesbond aangesloten landen als En geland, Schotland, Australië en Wales smalend over ons succes in Madrid ge sproken. Daarom geeft deze wereldtitel me nog meer voldoening dan de overwin ning op Duitsland. Misschien worden ze nu wakker”. Hij ontkent echter niet dat zijn eigen ploeg soms ook in een diepe slaap sukkelt. In feite heeft de 21-jarige Irene Hendriks Oranje van een gierende afgang gered. Tegen Schotland was de ploeg drie minu ten verwijderd van een definitieve uit schakeling. In de halve finale opende So phie von Weiler twee minuten voor tijd net op tijd de ogen. Maar in de eindstrijd was iedereen op tijd ontwaakt. X Johan Cruijff: beste aanvaller. Eva Pagels ondervond toen als libero hoeveel Moser voor de ploeg heeft gedaan, want zij werd stapelgek van de Oranje- hemden die haar aan alle kanten voorbij snelden. Driemaal redde doelvrouwe Christi Behr haar ploeg. Maar tegen de magnifieke schijnbeweging van Hillen was ze volmaakt kansloos, waarna ze Ne derlands vierde goal in haar doel zag rollen. Jubel in het Oranje-kamp, waar smalend werd gelachen om de opmerking van voorzitster Eileen Hundman, dat nog geen enkele ploeg zeker kan zijn van deel name aan de Olympische Spelen, omdat eerst de resultaten behaald tussen 1976 en februari 1980 moeten worden opgeteld. Ook op die balans slaat de schaal door. Onder het bewind van Huib Timmermans zijn veertig interlands afgewerkt. Slechts Jos Lammertink kreeg tegen de Frans man, die vorig jaar beslag legde op de vierde positie achter drie Oostduitsers, geen schijn van kans. De Franse kampi oen reed 4.50.79, de Nederlander 4.53.28. Een ruim verschil dat geboren werd door de mindere mentale instelling van de Ne derlander. Lammertink kan terugzien op een uitstekend toernooi waarin hij de nummer twee van het wegkampioenschap Jan Jankiewicz uitschakelde. En waarin hij de soepel pedalerende Italiaan maar Saint Etienne, dat zich in de zomer versterkte met Michel Platini en Johnny Rep, blijft het uitstekend doen in de Franse voetbalcompetitie. De ploeg bleef ook op de zesde speeldag ongesla gen. Saint Etienne zegevierde in de thuiswedstrijd tegen Sochaux met 2-1 en staat daardoor met elf punten op de eerste plaats van de ranglijst. Greta Blunck, de Hamburgse die in de Nationalmannschaft heeft gespeeld en in haar levensonderhoud voorziet via hoc keytrainingen, was realiste genoeg om de zilveren medaille toe te schrijven aan No waks werk. „Hij selecteerde de speelsters, stippelde het concept uit, bracht ook Christine Moser naar voren”. De net 19 rf- Vreugde bij doelverdedigster Ted de Beus (rechts) en Annelies Kapteyn: Nederland is wereldkampioen. De Haagse had zeven minuten na haar binnenkomst al respect voor het „sloop werk” van haar collega, want na Margit Mullers openingstreffer en de gelijkma kende strafcorner van Fieke Boekhorst, dwong ze de Duitse dames tot capitula tie, waarna Irene Hendriks haar koel bloedigheid vanaf zeven meter bewees. Die klap kwam zo hard aan, dat zelfs Christine Moser zich gewonnen gaf tegen de virtuositeit van Marjolein Bianchi, Sophie von Weiler en Elsemieke Hillen. Aan alle kanten sneden ze door de defen- wegkampioenschap, de baancoaches za gen in hem op de achtervolging een me daillewinnaar en bovendien lag daar een contract klaar als prof in de ploeg van Joop Zoetemelk. Maar op het wegkampi oenschap verdween de coureur uit Wier- den roemloos naar de achterhoede en op de baan wordt zijn naam niet in de boeken genoteerd omdat een vierde plaats nu eenmaal niet telt en plots is ook de zeker heid van het Franse contract verdwenen. Tsjech Vymazal, de winnaar van het sprinttoernooi in Kopenhagen waar Veldt met zijn derde plaats optimisme wekte. concurrenten geen vorderingen gemaakt. Nationaal kampioen Lau Veldt en zijn vroegere maat op de tandem, Sjaak Pie ters, kwalificeerden zich evenals twaalf maanden terug in München niet voor de kwartfinales. Een kleine tegenvaller, want op een sterk sprinttoernooi in Kopenhagen maakte Lau Veldt veel indruk en rekende af met een gevestigde naam als Anton Tkac. En bij de volgende uitzending over de grens liet hij de Italiaan Dazzan en de Fransman Dépine zijn achterwiel zien. Het toernooi in de Deense hoofdstad is echter nog geen WK waar ook de kracht- sprinters uit het Oostblok de startriem- pjes aangespen. Ten bewijze: zes sprinters die zich rechtstreeks bij de laatste acht plaatsen, komen allen uit landen achter het Ijzeren Gordijn. Lau Veldt kwam de series goed door, had weinig moeite met de Deen Henrik Salee en de Japanner Takazhi Ebine. Een ronde later volgde verlies tegen de Frans man Dépine maar via de herkansing kon de nationale kampioen zich bij de laatste De' uitslagen: Angers-Marseille 3-1, Nice-Bastia 2-1. Bor deaux Nantes 1-3, Pans St. Germain BrestO-0. Lens-Monaco 0-3, Nancy-Laval 2-1, Saint Beveren-RWDM 3-0, Waterschei-Beerschot 1-1, FC Luik-Charleroi 0-2, Berchem-Standard Luik 1-1, Waregem-Winterslag 3-0, Beringen- Hasselt 1-1, Cercle Brugge-Lierse 2-1. Jos Lammertink die het afgelopen weekeind niet tot een gesprek met Joop Zoetemelk kwam heeft het moeilijk. Een plaatsje is er vrij in de formatie van de eeuwige tweede in de Tour, omdat Barry Hoban de wens te kennen gegeven heeft de pelotons te verlaten. Wordt Jos Lam mertink gekozen? „Ik wacht af, maar niet lang meer. Ik heb goede contacten met Fred de Bruyne. Ik wordt zeker prof, is het niet bij Zoetemelk dan bij De Bruy ne”, aldus de teleurgestelde nummer vier van het wereldkampioenschap achtervol ging. Uitslagen league cup: Blackburn-Nottingham 1-1, Derby-Middles- brough 0-1, Ipswich-Coventry 0-1, Leeds-Arse- nal 1-1, Orient-Wimbledon 2-2, Peterborough- Blackpool 0-0, Reading-Mansfield 4-3, Stock port-Crystal Palace 1-1, Stoke-Swansea 1-1, Sunderland-Newcastle 2-2, Tottenham-Man chester United 2-1. Tranmere-Liverpool 0-0, West Bromwich-Fulham 1-1. paardje ook, maar op kracht moeten ze het afleggen. Peter Nieuwenhuis: „Neem die Raasch, gaat 350 m vóór de streep op kop rijden en fietst 11.25 op de laatste 200 meter, dan moet je ongelooflijk sterk zijn”. Raasch, Hesslich en Drescher bereikten de laatste acht, daarmee bewijzend dat het met de terugval van het Oostduitse baanwielrennen best meevalt. Andere kwartfinalisten: de Tsjechische wereld en Olympisch kampioen Anton Tkac, zijn landgenoot Ivan Kucirek, de Russen Ko pylov en Jouralev en de Fransman Ca- hard, de enige niet-Oosteuropeaan in dit gezelschap. De wereld-schaakolympiade wordt in 1984 in Puerto Rico gehouden. De Britse minister van sportzaken, Hector Monro, heeft de rugby-invitatie aan een multi-raciaal Zuidafrikaans team als onverstandig bestempeld. Monro schreef dit aan de leiding van de home unions (Engeland, Wales, Ierland en Schotland), die de tournee van de Zuida- frikaanse ploeg maandag aankondigde. Monro benadrukte, dat doorgang van de trip mogelijk consequenties kan hebben voor de Britse ploegen, die willen deelne men aan de Olympische Spelen. Volgens de minister is de tournee in strijd met de resolutie van de Verenigde Naties en het akkoord van Gleneagles, waarin staat, dat de Gemenebest-landen sportbetrekkingen met Zuid-Afrika dienen te vermijden. CSKA Moskou is Europees kampioen ijshockey voor clubteams geworden door het Tsjechische Sonp Kladno met 3-1 te verslaan. Marijke Engelen is in de strijd om de FINA-beker op het onderdeel kunstzwem- men op een vierde plaats geëindigd. Win nares werd Helen Vanderburg uit Canada. De Schotse international Asa Hartford, die twee maanden geleden door Manches ter City aan Nottingham Forest werd ver kocht, is doorverkocht aan Everton, om dat hij bij Nottingham niet voldeed. Erik en Sjoerd Vollebregt hebben de pre-olympische regatta in de baai van Tallinn in de Flying Dutchman-klasse ge wonnen. Ze incasseerden 32,4 punten, te gen Steigross/Schramme (tweede) 49.7. In de Starklasse eindigde Boudewijn Bink horst op een negende plaats. Van der Smissen heeft een pentathlon (biljarten)-wedstrijd tegen Dielis met 8-2 verloren. Sebastian Coe, wereldrecordhouder op de 800 en 1500 meter en de mijl, moet enkele dagen rust houden, vanwege een spierblessure. Etienne-Sochaux 2-1, Strasbourg-Lille 3-2, Ni- mes-Lyon 3-2, Valenciennes-Metz 2-2. Lammertink: „Twee jaar is het zeker dat ik naar de ploeg van Zoetemelk ga en nu beginnen ze ineens moeilijk te doen. Danguillaume dacht dat enkele renners zijn ploeg zouden verlaten. Die plaats zou I ik gaan innemen. Nu blijven die mannen en daardoor is mijn positie in gevaar gekomen. Twee jaar is het zeker en dan ineens dit”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Truus van der Plaat had nog tranen over. De Nederlandse sprintster kon de vreugde niet op na haar onverwachte klassering bij de laatste vier, zorgde nog eens voor een tranenbui toen zij via een overwinning op de Itali aanse Rossella Galbiati zeker was van een medaille en het laatste druppeltje werd weggewerkt bij de uitreiking van de zilveren plak. Daar had zij nooit op durven hopen. Zeven keer werd zij gese lecteerd voor een wereldkampioenschap op de weg, steeds viel zij buiten de prij zen, een vierde, een vijfde plaats, maar altijd in de schaduw van Keetie van Ooosten-Haage. Inmiddels 31 jaar oud, kwam zij niet meer in aanmerking voor de wegploeg en dus stapte Truus over naar de baan en werd Nederlands kampi oen in 1978. Gisteren ging haar wens droom in vervulling, toen zij op het ere- schavot plaats mocht nemen naast de drievoudige wereldkampioene Galina Tsareva. Het protest van de Nederlandse leiding tegen het rijden van de Amerikaanse Sue Novarra in de achtste finale heeft toch nog invloed gehad op het sprintgebeuren bij de dames. Het toernooi werd afge werkt volgens een plaatsingsschema dat moet voorkomen dat de sterkste dames al vroeg in de strijd tegenover elkaar komen te staan. Nu: de beste kansen werden toegekend aan de Russin Galina Tsareva, wereldkampioene 1977 en ’78, en aan de genoemde Amerikaanse die twee keer tweede werd. Zij verloor door de beslis sing van de jury van Mieke Havik en verdween daardoor in het plaatsingssche ma naar achteren met als gevolg dat de nummers één en twee van San Cristobal en München in de halve finale met de tanden bloot moesten. De andere halve finale kreeg een veel mindere bezetting. De Italiaanse Rosella Galbiati en Truus van der Plaat. De Nederlandse zegevier de. Een sensatie van de eerste orde. Marij ke Lagerlöff had men een plaats op de laagste trede van het erepodium toege dacht maar zij verdween vroeg uit het toernooi. Truus van der Plaat, die geen cent voor haar kansen gaf, zorgde echter voor een verrassing door de tweede Ne derlandse medaille op de sprint te beha len. Minie Brinkhoff ging haar in 1972 voor. De finale van het sprinttoernooi werd in feite in de middaguren verreden. De Rus sin Tsareva klopte de Amerikaanse in twee ritten. Tijden over de laatste 200 m: 12.76 en 12.55. In de andere serie kwam Nederlandse Truus niet verder dan 13.08 en 14.14. Een krachtsverschil dat ook in de avonduren duidelijk bleek. Met evenveel gemak werd Novarra derde. Truus van der Plaat: „Ik wist dat ik geen kans had. Ik kom tegen zo’n meisje veel te veel te kort. Maar dat geeft niet. Voorlopig ben ik hartstikke blij met m’n zilveren plak. Het hoogtepunt van mijn carrière”. juiste instelling De Westduitse meisjes, die een week vóór het kampioenschap hun coach via een motie van wantrouwen op een zij spoor hadden gezet, hoopten op een schokeffect. Dat leek te slagen, omdat de poulewedstrijden geen enkel probleem opleverden en de kusjes van interim-trai ners Greta Blunck meer resultaat leken op te leveren dan de hand van Werner Nowak, die zijn salaris van 70.000 mark tot eind 1980 blijft ontvangen. Hockeydames pakken wereldtitel ten hun licht eens op te gaan steken in Nederland, zoals de Zwitserse en Ierse heren al eerder deden. NEW YORK. De als derde geplaatste John Mc Enroe heeft zich woensdag zon der moeite geplaatst voor de tweede ron de van de open Amerikaanse tenniskam pioenschappen. De Amerikaan versloeg Pavel Slozil (Tsj) in drie sets: 6-1, 6-2, 6-4. In de tweede ronde ontmoet Mc Enroe de Roemeen Ilie Nastase, die de Fin Leo Palin elimineerde. Na twee verloren sets gaf Palin op. De tweede speeldag is verregend. Nadat de wedstrijden om 16.00 uur (plaatselijke tijd) werden onderbroken, besloot de wed strijdleiding het hele programma naar donderdag te verschuiven, omdat de re gen zonder ophouden naar beneden kwam. Betty Stöve is tijdens de algemene le denvergadering van de internationale ten nis federatie te New York gekozen tot lid van het bestuur. Het is de eerste keer dat iemand met de Nederlandse nationaliteit zitting heeft in het bestuur van deze orga nisatie. Daarnaast is de 34-jarige de eerste vrouw die hierin een plaats heeft. Ook is het nog nooit eerder voorgekomen dat een lid van het bestuur van de ITF een (nog actieve) beroepsten nisster is. Stöve was kandidaat gesteld door de KNLTB. LONDEN. De vierde-divisieclub Tranmere Rovers heeft in de tweede ronde van de strijd om de Engelse lea gue cup voor een grote verrassing ge zorgd. Op eigen veld hield Tranmere landskampioen Liverpool op een 0-0 ge lijkspel. In de allerlaatste minuut van de wedstrijd voorkwam doelman Ray Clemence dat Liverpool met een neder laag naar huis moest terugkeren, toen hij een afstandsschot van Tommy O’N eill knap verwerkte. jaar geworden Berlijnse speelde in de halve finale tegen de Verenigde Staten een hoofdrol. Reden voor Oranje-coach Huib Timmermans om daar zijn pijlen op te richten. Margriet Bleyerveld diende de libero onder druk te houden, af te matten, waarna Elsemieke Hillen na rust de vruchten zou kunnen plukken. 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 29