Blijvende confrontatie Andriessen-collega’s Oppositie: Zuid-Afrika niet op Paralympics Besten van de klas NS nemen volledige verantwoordelijkheid treinongeluk op zich Protest Koerden tegen Khomeini a< ziekmeldingen Subsidiekraan dichtgedraaid bij Hoge Raad Kamer herdenkt g» Nederhorst Ruim 10 procent toename van Pakhoed gaat in cassatie en dan dit noq a Nog geen standpunt regering PPR: opnieuw onderhandelen O over aardgas I ii Sï i 0 I 2 DONDERDAG 30 AUGUSTUS BINNEN- EN BUITENLAND 1979 DC (Van onze lijnrecht UNIFIL 99 Lintje Burger I1 I Vervroegd pensioen Elektriciteitscentrales Suikergehalte redactie binnen land) DEN HAAG. Het kabinet zit nog steeds in grote proble men bij het opstellen van de rijksbegroting voor volgend jaar. In principe is besloten de koopkracht tot het modale in komens (32.000 gulden bruto) te handhaven. Over de uitwer king en financiering ervan staan de meningen echter nog steeds lijnrecht tegenover elkaar. KWJ-McDonald’s Z 5 i K t Modale inkomens niet op min-lijn c Prominente steun voor (Van onze redactie binnenland) behoud De Ombudsman (Van onze redactie binnenland) t I Zonnige perioden en vrij warm. Later kans op en bui. In een extra vergadering komen de mi nisters vanavond bij elkaar om alsnog tot een compromis te komen. Door het Aan- tjes-debat kon gisteren geen uitvoerig overleg over de rijksbegroting tussen de bewindslieden plaatsvinden. Dat er alles aan wordt gedaan om de kwestie zo snel mogelijk te regelen blijkt wellicht uit het nachtelijk vergaderen van het kabinet in de nacht van maandag op dinsdag: om half zeven ’s ochtends wer- Bij het ongeval botsten twee personen treinen frontaal op elkaar en kwamen zeven mensen om het leven. De NS zal de schade uit eigen middelen moeten betalen omdat het staatsbedrijf niet WA is verze kerd. o o De klachten over het jaarverslag 1977 zijn ingediend door de Stichting Onder zoek Bedrijfsinformatie (SOBI). De stich ting eiste dat Pakhoed een geheel nieuwe jaarrekening moest maken. De Onderne mingskamer nam dit deel van de eis ech ter niet over. De stichting SOBI heeft ook gevraagd Pakhoed te gelasten de jaarrekening over het vorig jaar (1978) opnieuw op te stellen. Deze klacht heeft in hoofdzaak betrek king op de vermelde gegevens van de dochteronderming Polyzathe. Volgens Pakhoed-directeur G. Verha gen betreft het belangrijkste punt van cassatie de uitspraak dat het concern geen latente belastingvorderingen mag boe ken: terwijl de verwoording van die uit spraak duidt op een principieel verbod op het boeken van vrijwel alle latente belas tingvorderingen in Nederland. Het besluit tot handhaving van de koop kracht tot het modale inkomen, kwam vooral tot stand op aandrang van minister Albeda van Sociale Zaken. De actuele, in havens en petrochemische industrie, soci ale onrust zal volgens deze bewindsman verder aanwakkeren bij een inkomensda ling volgend jaar voor de lagere inko mensgroepen. den de beraadslagingen gestaakt, voor het huidige kabinet een zeer ongebruikelijk tijdstip. Maar ook de VVD voelt niets voor een min-lijn voor de modale inkomens, omdat de liberalen als uitgangspunt hebben ge kozen, neergelegd in de regeringsverkla ring, dat de modale inkomens er zelfs op vooruit moeten gaan. DEN HAAG (ANP). Ongeveer vijftig mensen onder wie in Nederland wonen de Koerden hebben op het binnenhof in Den Haag gisteren gedemonstreerd tegen het optreden van het Iraanse leger tegen de Koerden in Iran. De betogers riepen de hulp in van de Nederlandse politieke partijen met alle beschikbare middelen de Iraanse macht hebbers tot een herziening van hun hou- Het grootste bezwaar van het stichtings bestuur tegen de redenatie van Wallis de Vries is dat geen rekening is gehouden met de unieke positie van de stichting in PvdA, D’66, PPR en PSP dienden giste ren tijdens een spoeddebat over deze kwestie een motie van deze strekking in. Het CDA wil een standpunt over de deel name van Zuid-Afrika uitstellen totdat een nader onderzoek naar rassendiscrimi natie in de Zuidafrikaanse sportbond voor gehandicapten is afgerond. De VVD is vóór Zuidafrikaanse deelname. Volgens Jansen kan de extra aan dacht die Algerije richt op de pijplei ding naar Zuid-Europa er misschien toe leiden dat de reeds overeengeko men leveringen van vloeibaar gas via tankers achtergesteld worden voor de levering van gas via de pijp. De minister moet volgens het kamer lid in het licht van die gebeurtenissen nagaan wat de beste positie is voor Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken verklaarde in het Kamerde bat dat de regering twijfelt aan het oor deel van de VN-commissie omdat geen argumenten of bewijsmateriaal worden gegeven. Zowel de Nederlandse ambassa deur in Zuid-Afrika als zwarte journalis ten hebben volgens de bewindsman ver klaard dat in de Zuidafrikaanse gehandi captensport niet wordt gediscrimineerd. Op verzoek van het CDA zal Van der Klaauw aan de genoemde VN-commissie naar argumenten en bewijsmateriaal vra gen. Mocht die argumentatie overtuigen, dan is de regering volgens de minister bereid de Zuidafrikaanse deelname aan de Paralympics in heroverweging te ne men. Volgende week dinsdag wordt over moties van PvdA err CDA met betrekking tot deze Olympische Spelen gestemd. Het debat in de Tweede Kamer vond plaats op verzoek van de PvdA-fractie, nadat het organisatiecomité van de Para lympics van regering en Kamer een duide lijke uitspraak had gevraagd over deelna me van Zuid-Afrika. De regering stelt zich tot nu toe op het standpunt dat Zuid-Afrika aan de Para lympics mag deelnemen als in dat team zowel blanken als zwarten zijn opgeno men. Volgens het kabinet is dat inderdaad het geval. PvdA-woordvoerder Ter Beek zei dat het regeringsstandpunt in strijd is met de resolutie van de Verenigde Naties waarin sportcontacten met Zuid-Afrika worden afgewezen. „Nederland heeft voor de re solutie gestemd en dat betekent, dat wij de morele plicht hebben ons aan die resolutie te houden. Daarom is de deelname van Zuid-Afrika aan de Spelen ongewenst”. Mr. Jaap Burger is ter gelegenheid van zijn afscheid als Staatsraad benoemd tot grootofficier in de Orde van Oranje Nas sau. De versierselen zijn Burger gister middag door vice-president Ruppert van de Raad van State uitgereikt. Volgende week donderdag debatteert de Tweede Kamer over de rechtsgrond voor de uitzending van dienstplichtigen naar Libanon en over de recente ontwik kelingen met betrekking tot het functione ren van UNIFIL, de strijdmacht van de Verenigde Naties in Libanon. 32 18 26 22 22 30 24 19 21 20 24 22 21 21 26 23 24 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.5 0 0 0 0 0 0 0 ROTTERDAM AMSTERDAM. Pak hoed Holding is in cassatie gegaan bij de Hoge Raad naar aanleiding van de uit spraak van de Ondernemingskamer bij het Amsterdamse gerechtshof over het jaarverslag 1977. DEN HAAG (ANP). Het Gemeen schappelijk Administratiekantoor, (GAK), dat voor ruim zestig procent van de werknemers sociale verzekeringswet ten uitvoert, heeft het vorig jaar 10.7 pro cent meer ziekmeldingen ontvangen dan in 1977, zo staat in het GAK-jaarverslag. Het GAK tekent hierbij aan, dat de maand februari door de griepepidemie een bij zonder hoog aantal ziektemeldingen te zien gaf. Het aantal ziekmeldingen bedroeg ruim 2,6 miljoen: de gemiddelde ziekteduur per uitkeringsgeval daalde van 16,5 naar 15,5 en het totale aantal uitkeringsdagen steeg van 31,6 miljoen naar ruim 33 miljoen. Het bedrag aan uitgekeerd ziektegeld steeg van ruim 2,3 miljard naar ruim 2,6 miljard gulden. Een verzekerde heeft het vorig jaar ge middeld bijna 25 werkdagen per jaar we gens ziekte verzuimd tegen 23,5 in 1977. W1 tech oplo indu augt PI gist< wek grei om vice verl leer ten Ofb ZOUI rug] Ir din| grei dezi bur aldi gro de i aan 1 Rt no as: he rei uit de 25 30 - Wa is he in hi grarr voor wore daar vang jaar gepr; wore van term De den moet miljs liljke West zal ei guldi mil ja gaan als d tusse ren genv treec de „t Ve wete VN, opge ten d 'miss haar gade kunr In E digd, Oo wat lijk moes recht van i Alge indu: hanti al be logie M( A me den den dat sterr verd bew De tem Rust reikt huid wer] tig; mog se 1c geld 'Sovj de c die men n ono windst. o ozo wnw nno o ono no wzw n wnw nw nno nno zw zo ozo 22 22 2B 22 22 20 22 21 21 21 21 31 27 15 27 21 21 21 'cz ïs C cu 0 0 o o o o o o o o o o o 0.1 o o o o ozo ozo ozo ono ozo zo o ozo o o windst. no nno windst. w ozo nno windst. w windst. nw w n 21 6 17 9 9 16 15 13 13 6 22 17 20 22 22 23 het weer] Vooruitzichten voor zaterdag, opgesteid door iet KNMI: DEN HAAG. Zeventig promi nente Nederlanders vinden dat de Stichting De Ombudsman moet blij ven en hebben zitting genomen in een comité van aanbeveling. Het voortbe staan van de stichting wordt be dreigd omdat staatssecretaris Wallis de Vries van CRM heeft besloten de subsidie per 1 juli volgend jaar te- beëindigen. het algemeen maatschappelijk werk. „Wij vervullen een duidelijke brugfunctie ten behoeve van de zwaksten der zwakken in de samenleving. De Ombudsman is nodig om mensen op weg te helpen in de wirwar van organisaties op het gebied van de hulpverlening. Dit hele netwerk van orga nisaties heeft een eigen nieuwe behoefte geschapen aan advies, informatie en hulp verlening. Waar geen verwijzing mogelijk is treedt De Ombudsman bovendien zelf op als hulpverlener”, aldus stichtings voorzitter en oud-staatssecretaris Glastra van Loon. Hij vindt dat staatssecretaris Wallis de Vries door onvoldoende informatie tot zijn belissing is gekomen. Het zou volgens Glastra van Loon ook kunnen dat de wens heeft meegespeeld om van die lastige Om budsman af te komen. „Tenslotte staat de Ombudsman kritisch ten opzichte van overheidsinstanties. Er kunnen dus best mensen zijn die de Stichting De Ombuds man liever zien verdwijnen”, aldus Gla stra van Loon. Wanneer de vaste medewerkers van de stichting op straat komen te staan bedra gen de uitkeringen die deze groep dan krijgt volgens Glastra van Loon meer dan de totale subsidieaanvraag. De vaste Ka mercommissie voor CRM vergadert vol gende week woensdag over de toekomst van de Stichting De Ombudsman. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genêve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Islanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis aansprakelijk zijn en dat niet kinderach tig opvatten”. Het onderzoek naar de oorzaak van de treinbotsing van dinsdag heeft, zoals ge meld, uitgewezen dat een technische sto ring de directe aanleiding tot het ongeluk was. Een sein bij Wijchen zou door de storing ten onrechte op groen veilig) hebben gestaan waardoor twee treinen op hetzelfde spoor terecht kwamen. Een menselijke fout wordt echter door de Spoorwegen niet uitgesloten. De NS wilden gisteren niet zeggen wat de machi nist van de lege personentrein over het ongeluk heeft gezegd. De man wist vlak voor de botsing de trein te verlaten. Namens de regering heeft minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat een telegram aan de NS gestuurd waarin staat dat de regering zegt zeer getroffen te zijn door het ongeluk bij Nijmegen. Van zijn Westduitse collega heeft Tuijman gisteren een blijk van medeleven ontvangen. Het treinverkeer tussen Nijmegen en Wijchem kon gistermiddag om vijf uur, 23 uur na het ongeluk, worden hervat. De eerstkomende jaren, met ingang van 1 januari volgend jaar, kunnen alle man nelijke werknemers in de gezondheids zorg en in het maatschappelijk werk van af hun 60ste jaar vervroegd uit dienst treden, als zij per 1 januari tenminste 5 jaar zonder onderbreking deelnemer zijn geweest bij het pensioenfonds PGGM. Op hun 65ste jaar ontvangen zij dan toch dezelfde pensioenuitkering die ze zouden hebben gekregen wanneer zij tot die pen sioengerechtigde leeftijd zouden hebben doorgewerkt. Van hun 60ste tot hun 65ste kunnen zij gebruik maken van de ’overbruggingsregeling’, die als er geen sprake is van neveninkomsten maxi maal recht geeft op 70 procent van het laatstgenoten salaris. De Nederlandse elektriciteitsbedrijven willen hun reservevermogen vergroten. Het landelijk reservevermogen is thans 27 procent van het vermogen, dat nodig wordt geacht om aan de maximale vraag naar elektriciteit te voldoen. Dat moet 33 procent worden, zo blijkt uit een studie van de Samenwerkende Elektriciteitspro- duktiebedrijven (SEP). (Van onze redactie binnenland) UTRECHT/DEN HAAG. De Nederlandse Spoorwegen hebben verklaard ten volle de verantwoordelijkheid en dus de financiële schadeafhandeling te aanvaarden voor het treinongeluk van dinsdag bij Nijmegen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De progressieve partijen in de Tweede Kamer willen dat de regering zich uitspreekt tegen de deelname van Zuid-Afrika aan de Paralym pics, de Olympische Spelen voor gehandicapten, die volgend jaar op sportcen trum Papendal (bij Arnhem) en in Veenendaal worden gehouden. Weer in binnen- en buitenland Fabrikanten van levensmiddelen moe ten zo snel mogelijk verplicht worden om te vermelden hoeveel suiker ze in de pro- dukten stoppen. Dit schrijft het Konsu- menten Kontakt in het septembernummer van het blad. Momenteel eet de gemiddel de Nederlander produkten met een sui kergehalte dat gelijk staat aan 35 suiker klontjes per dag. Dat verbruik groeit nog steeds. Meer dan de helft van de suiker die men eet komt van industrieel bereide pro dukten. KK meent dat suiker, rietsuiker en honig, volstrekt overbodige voedings stoffen zijn. Nederland bij het contract over de levering van gas uit Algerije. Van Aar- denne moet zich volgens Jansen bera den op het eventueel heropenen van de onderhandelingen. Jansen wil ook van de minister we ten of de bewindsman openstaat voor die hernieuwde onderhandelingen wanneer daarom door Algerije zou worden verzocht. Dat moet ook als blijkt dat de gelden voor investeringen in Algerije voor installaties die het gas vloeibaar maken beschikbaar blijken te komen. (nu PvdA-afgevaardigde in het Europees Parlement. De omroepvereniging VARA heeft zich garant gesteld voor een deel van het te kort op de begroting van de stichting. Algehele liquidatie van de stichting zal volgens VARA-voorzitter Kloos ook ge volgen hebben voor het VARA-televisie- programma De ombudsman dat nauw met de stichting samenwerkt. Het bestuur van de bedreigde stichting heeft gisteren overleg gepleegd met ver schillende politieke partijen over de subsi- dieweigering die volgens Wallis de Vries in het kader valt van het streven de rijks- uitgaven zoveel mogelijk te beperken. De bewindsman vindt bovendien dat de behoefte aan werkzaamheden door de stichting De Ombudsman is gedaald door de uitbreiding van het werk van de wets- winkels, bureaus van rechtsbijstand en sociale raadslieden. Tot 1983 zou de stichting 300 000 gulden .van de overheid hebben gekregen. Door het wegvallen van de subsidie dreigt voor de stichting liquidatie en het ontslag van de 24 werknemers. In het aanbevelingscomité voor het be houd van de Stichting Ombudsman heb ben onder andere zitting genomen: burge meester Polak van Amsterdam, zijn colle ga Van der Louw van Rotterdam, burge meester en oud-staatssecretaris van Justi tie Zeevalking, FNV-voorman Kok, PPR- voorzitter Verbeek, CPN praeses Hoek stra, NOS-voorzitter Erik Jurgens, schrij ver Simon Carmiggelt, dichter-schrijver Cees Budding’, professor Trimbos en de voormalige Ombudslieden Marcel van Dam oud-staatssecretaris en nu PvdA- Tweede-Kamerlid en Johan van Minnen De werkende-jongerenorganisatie KWJ gaat in beroep tegen de uitspraak in kort geding van de president van de rechtbank in Utrecht, waarin onder meer wordt be paald dat de organisatie in pamfletten geen nodeloos kwetsende uitspraken mag doen over het hamburger-concern McDo nald’s. Volgens de KWJ is de uitspraak een vorm van censuur en in strijd met de vrijheid van meningsuiting. Een woord voerder van de KWJ verklaarde gisteren dat zijn organisatiè over bewijzen be schikt dat personeel bij McDonald’s wordt onderbetaald en dat dat mede een reden is om in beroep te gaan. I (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Nu Algerije zich meer richt op de export van aardgas via een pijpleiding naar Italië zouden er tussen Nederland en Algerije nieu we onderhandelingen moeten komen over de levering van vloeibaar aardgas per schip. PPR-Tweede-Kamerlid Leo Jansen zegt dit in vragen aan minister Van Aardenne van Economische Zaken. Eén van de oplossingen voor handha ving van de koopkracht die wordt beke ken is een belastingverlaging voor die inkomenssectoren. De CDA-ministers vinden dat het geld hiervoor moet worden gevonden in een minder snel terugbren gen van het financieringstekort. Hun par tijgenoot Andriessen deelt echter niet de ze mening. Regering en VVD vinden dat de organi saties van gehandicaptensport in Zuid- Afrika kunnen worden beschouwd als voortrekker wat betreft multi-raciale sport. Hoeveel aan nabestaanden en overle venden zal worden uitbetaald kon een NS- woordvoerder gisteren niet zeggen. „Dat wordt altijd vastgesteld in overleg met de betrokkenen, maar ik durf te zeggen dat dat steeds tot ieders tevredenheid ver loopt, zuiver zakelijk gezien, want het verdriet en de ellende zijn natuurlijk niet goed te maken”, aldus de zegsman. De woordvoerder citeerde oud-presi- dent-directeur Lohman van de NS, die na de treinramp in 1962 bij het Utrechtse Harmelen waar toen 93 slachtoffers vielen verklaarde dat de NS „volledig DEN HAAG. Een harde werker zon der sterallures. Zo heeft Kamervoorzitter Dolman gisteren de overleden oud-frac- tievoorzitter van de PvdA, Nederhorst, getypeerd. Dolman trok een vergelijking met de deze week vermoorde Lord Mount- batten: financiële onafhankelijkheid, maatschappelijk en staatkundig engage ment, vooruitstrevende gezindheid en vol komen eenvoud. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken noemde Nederhorst „een markant politicus, een stijlvol parlemen tariër”. Hij was volgens de bewindsman een van de eersten, die het belang besefte van Europese samenwerking. Nederhorst heeft zich ingezet voor de Benelux, de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS), het Europees parlement, de Raad van Europa, de Westeuropese Unie en de NAVO. De jaarrekening van Pakhoed wordt gecontroleerd door één van de grootste accbuntantskantoren in Nederland, Kleynveld, Kraayenhof Co (KKC). Het bureau heeft onder meer als cliënt de KLM, Estel en Hoogovens en de Holland- Amerika Lijn (HAL). Een commissie van de Verenigde Naties onderzoekt voortdurend of in Zuidafri kaanse sportploegen zowel blanken als zwarten zijn opgenomen. Aan de Neder landse regering is gerapporteerd dat in het Zuidafrikaanse team voor de Para lympics weliswaar zwarten zijn opgeno- men maar dat dit alleen is gedaan uit propagandistisch oogpunt: bij nationale sportevenementen zou hier geen sprake van zijn. Met name minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft die visie kracht bijgezet door „met de vuist op tafel te slaan”, zo werd gisteren in doorgaans ingewijde Haagse kringen gezegd. Van Aardenne ziet door de plannen van An driessen zijn energiebesparingsprogram- ma gevaar lopen. Ook minister Pais van Onderwijs zou zich nog steeds fel verzetten tegen een grote bezuiniging van zijn departement. De bewindsman is van mening dat zijn arbeidsplaatsenprogramma voor het on derwijs in gevaar wordt gebracht als er nog meer geld moet worden ingeleverd. Eind deze week moet de Miljoenennota gereed zijn. De tijd gaat voor het kabinet erg dringen omdat minister Andriessen ook nog allerlei minder belangrijke kwes ties over bezuingingen met zijn collega- ministers en staatssecretarissen moet „uitvechten”. Vorige week zaterdag kon de minister van Financiën geen overeenstemming be reiken met staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting. Als dat met een andere bewindsman opnieuw gebeurt moet de voltallige ministerraad een beslissing ne men. Dat werkt weer vertragend op de besluitvorming. Het stichtingsbestuur is het hiermee vol strekt oneens. Er wordt onder meer op gewezen dat binnen de wetswinkels een ontwikkeling gaande is om het geven van juridische adviezen stop te zetten. Twaalf knappe koppen uit vijf verschillende scholen in de oliestaat Bahrein aan de Perzische Golf, zijn negen dagen op bezoek in ons land. Zij waren de besten van hun klas en mochten daarom in het kader van Jaar van het Kind een grote reis maken. Na Nederland komt Engeland nog een paar dagen aan de beurt, dan keren de bollebozen weer terug. ding te bewegen. Zij sturen aan op een regelrechte volkerenmoord, zo staat in een petitie. De in Nederland wonende Koerden heb ben de ayatollah Khomeini en de Iraanse premier Bazargan een brief geschreven, waarin ze vragen de revolutie in Iran niet te laten mislukken. De overwinning op het regime van de sjah heeft tienduizenden levens gekost, ook die van Koerden. Alle hoop voor een betere toekomst verdwijnt nu met dit nieuwe dictatoriale regime en zijn maatregelen van onderdrukking, zo wordt gezegd. De Koerden vragen Khomeini en Bazar gan te komen tot een dialoog met de Koerden in Iran. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 4 tot 11. Minimum- emperatuur omstreeks 14 graden. Maximum emperatuur omstreeks 23 graden. Kans op een iroge periode van minstens 12 uur: 90 procent, fans op een geheel droog etmaal: 60 procent. WEERRAPPORTEN h. bew onbew. on bew mist onbew. 1. bew onbew. onbew. onbew onbew. 1. bew. h. bew. onbew. onbew. mist onbew. onbew. zw bew zw. bew onbew. h. bew. mist onbew. h. bew. mist onbew. geh bew. h bew onbew. regen zw. bew. h. bew. onbew. onbew geh bew zw. bew. mist zw. bew regen 1. bew. onbew onbew zw bew VRIJDAG 31 AVGUSTUS Zon- en maanstanden Zon op 06 49 uur. onder 20 31 uur Maan op 15.49 uur, onder 00.08 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 9.57 uur en 22.28 uur Laagwater 05.46 uur en 17.46 uur - Z c 10 11 12 8 12 11 12 8 15 10 4 22 17 13 17 13 9 9 9 6 6 11 15 10 12 9 L

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2