Jubilerende Theo Olof 5 wil Fonds voor zeer jeugdig muziektalent Tachtig leden van vakgroep in Oude Slot Heemstede Cabaret Ivo de Pisuisse-prijs toegekend aan Marja Gamal Wijs voorlopig uit elkaar Wérken na school... Wees Wijs met je poen... /paarbank lers-Amerikaanse zanger kiest luchtiger muzikale richting E Je Nutsspaarbank vertelt je er alles over. Wip maar eens langs. „Olof der zotheid”, kolderfestijn in Carré 1B 1 11 KUNST 19 7 9 AUGUSTUS 3 1 VRIJDAG 1( ■■I I 1 - Aan de slag na jaren met ’n krap zakcentje in de schoolbanken. Dan kun je vaak je geluk niet op. Eindelijk vrij. Eindelijk niet elke cent omkeren voordat je ’m uitgeeft. Eindelijk je eigen bankgirorekening. Met, als je slim bent, daaraan gekoppeld je eigen spaarrekening. Systeemsparen heet dat. 2 vliegen in 1 klap. En da’s nou wijs wezen met je poen. I Katy Kissoon 1 wa/t nactefland een bank van deze tijd ROTTERDAM. De laatste keer dat Van Morrison in ons land te horen was, trad hij voor een kleine dus sterk bevoorrechte groep fans op in een Bussumse tv-studio. Met Mac Rebennack (Dr. John) op toetsen en Mick Ronson op gitaar werd dat een sprankelend mini-concert dat de lengte van een Wonderland-pro- gramma, de toenmalige VARA- rubriek voor betere pop en aan verwanten, ver te boven ging. t op De driejarige Theo Oiof als wonderkind. (Foto Lex van Flossen) Van Morrison: professioneel verantwoorde buiging voor publiek. 906 JOHN OOMKES Overzicht toont keramische kunst op serieus niveau Enkele inzendingen op de keramiektentoonstelling in 't Oude Slot in Heemstede. (ADVERTENTIE) THEO OLOF (Van onze kunstredactie) HEEMSTEDE. De keramische kunst heeft in de afgelopen jaren een razendsnelle ontwikkeling doorgemaakt. De potterie, die ooit beschouwd werd als een veredelde vorm van huisvlijt, is nu op een volwassen peil beland. Daarnaast ontstonden er tal van stijlen met een zelfstandig karakter dat ertoe heeft geleid dat de keramische kunst volstrekt serieus kan worden genomen. Het is een ontwikkeling die je ook bij de grafiek terugziet: ook daar is in snel tempo aan kwaliteitsverbetering gedaan. In beide disciplines wordt goed werk voor zeer betaalbare prijzen gemaakt dat mede aan hun populariteit zal bijdragen. trouwbaar werk maakt in een vaak figu ratieve stijl. De figuratie is momenteel de grote mo de. Men vindt haar terug in de schilder kunst, in de grafiek en beeldhouwkunst en het ligt dus voor de hand dat ook de mogelijkheden om driedimensionale vor men in klei te maken worden aangewend. Binnen de vakgroep is deze beweging ruim vertegenwoordigd, maar ze is in feite niet meer dan een afspiegeling van wat daar buiten ook valt te constateren. Moondance is altijd een van de sleutel- songs geweest in Van's repertoire. Een swingend bluesje in zeven-achtste, dat zijn persoonlijke weemoed verbond aan de integriteit van de zwarte Amerikaanse Verder werken ook nog aan deze avond mee: Pantomimethater Rob van Reijn, het studentenmuziekgezelschap Sempre Crescendo en het damesorkest Het Salon. Olof schetste zijn stichtings-initiatief als zijnde in de eerste plaats „een gebaar en persoonlijk eerbetoon jegens diegenen, die de ontwikkeling van mijn eigen prille viooltalent, een halve eeuw geleden, niet alleen met zoveel toewijding maar ook zo deskundig hebben begeleid. Het is Olof namelijk gebleken dat (bij voorbeeld onmuzikale) ouders dikwijls niet goed raad weten met een muzikaal en violistisch begaafd (klein) kind. Neder land bezit weliswaar een aantal muziek concoursen zoals het befaamde Oskar Back Vioolconcours dat jeugdig talent wil stimuleren. Maar deze zijn alle gericht op reeds opgeleide musici. Het ontdekken van werkelijk pril (5, 6, 7-jarig) viooltalent en de deskundige begeleiding daarvan om een gave de kans tot volledige ontplooiing te geven, noemde Theo Olof „een hier te lande nog braakliggend terrein”. „En als in brede kring bekend zal zijn dat er een Fonds voor zeer jeugdig muziektalent be staat, dan ben ik er zeker van dat deze buitengewoon begaafden op tijd ontdekt zullen worden", aldus deze 56-jarige musi cus, die het een leuk toeval achtte dat de stichting van dit fonds dat zal moeten opereren in nauw contact met een instel ling als Jeugd en Muziek, met conservato ria en vooraanstaande musici een feit wordt juist in 1979, het Jaar van het Kind. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. „Viooltalent kan zich op zéér jeugdige leeftijd manifesteren. Dat betekent niet alleen een kostbaar bezit, maar ook een zware verantwoordelijkheid voor de ouders”, aldus Theo Olof donderdagmiddag op een persconferentie in Amsterdam. Deze bekende Nederlandse violist viert op 13, 14 en 15 september in Theater Carré zijn gouden solistenjubileum met een Muzikaal Kolderfestijn, waarvan de baten dan ook zullen dienen om de stichting mogelijk te maken van een Fonds voor zeer jeugdig muziektalent, zo deelde deze concertmeester van het Concertgebouwor kest (in welke functie hij ook nog een muzikale viering op een abonnementsconcert in petto heeft) mee. AMSTERDAM. De Pisuisse-prijs, ge noemd naar de legendarische cabaretier- chansonnier Jean-Louis Pisuisse, is dit jaar toegekend aan Marja Gamal uit Am sterdam. De prijs is ingesteld door de actrice Fie Carelsen, die met Pisuisse ge trouwd is geweest. Zij is bestemd voor het meest belovende jonge talent, dat afstu deert aan de Akademie voor Kleinkunst en bestaat uit een bedrag van 1.500,-. Jenny Pisuisse, dochter van de cabare tier, zal de prijs op 6 september uitreiken, samen met Jules Croiset en Petra Laseur. Zij spelen in de muzikale produktie Mensch durf te leven de rollen van Pisuis se en Jenny Gilliams, de vrouw waarmee Pisuisse na Fie Carelsen getrouwd was. (Mensch durf te leven komt binnenkort in de Haarlemse Stadsschouwburg). Toch wil Ivo de Wijs proberen na een jaar weer een groep te formeren van men sen met wie hij graag wil werken. De Wijs: „Er is best veel jong talent dat bij me wil werken, maar ik sta niet klaar met een schepnet om ze op te vissen. We moeten echt wel een beetje gelijkgestemd zijn. Van de kleinkunstacademie komt natuur lijk veel, maar die mensen doen het al zo vreselijk goed en zelf kan ik niet zoveel haha. Daar komt bij dat het cabaret de laatste jaren een ietwat nare bijsmaak heeft gekregen. Nee, een jaar van bezin ning is zo gek niet". Dit alles op 13, 14 en 15 september in theater Carré. Toegangsprijzen, afhanke lijk van de rang: 25, 15 en 10 gulden. gaat dus ook weer wat anders doen. Het dwingt mij nu tot een jaar van bezinning en dat komt wel goed uit. Ik heb nogal wat aanvragen voor tekstschrijven gekregen van Jasperina de Jong en dat wil ik graag goed doen”. Ivo de Wijs: „Pieter gaat zijn studie voltooien en hij wil dan het onderwijs in. Marnix Kappers was bij ons als gast en Met de door hem gekozen bezetting kan Morrison nu echter variatie aanbrengen in klankkleur en versiering. Zo voegt het stemmetje van de puik zingende Katy Kissoon iets uitbundigs toe aan het verweerde geluid van Van, getuige alweer Moondance. Eenzelfde functie hebben ook de violiste Tony Marcus, de perfect „kleurende” saxofonist John Altman en de wat al te opdringerige Pete Wingfield. De ritmesectie met Peter van Hoek (die zich verwondde aan een cimbaal), bassist David Hayes en gitarist Herbie Arm strong werkt vooral exact en stuwend. Van het nieuwe album Into the Music staan er twee songs op de speellijst. You make me feel so free lijkt op het werk van Scaggs, maar True but Gone (als ik de titel juist heb verstaan) heeft een ragfijn, me lancholiek refrein, dat a sotto voce door Kissoon wordt geneuried. In de chorussen knalt Morrison er bij wijze van contrast dan telkens weer tegen aan: voortreffe lijk! Veel van de snellere boogie of up tempo nummers lijden helaas onder de matige geluidsversterking of de te versim pelde arrangementen van Wingfield. Niet temin kent dit concert toch nog een aantal climaxen als Southern Love, Come back Baby, het dromerig gezongen Tupelo Ho ney en het met een door Van geblazen harpsolo opgetuigde Working Son. De en cores zijn daarna plichtmatigheden: Brown-Eyed Girl, Gloria en Wild Night is calling You. groep (Menno Lodeizen, Henk Dil) die meer emotioneel betrokken is bij haar kunst en werk maakt dat ook kan intrige ren door de technische behandeling. In de vakgroep is deze stijl nog tamelijk onder gewaardeerd, maar het zou best kunnen zijn dat er in de komende tijd een sterkere reactie op de veel „lievere” stroming gaat ontstaan. Binnen de traditionele potterie blijkt toch wel het een en ander aan experimen teren te worden gedaan. Anne van der Waerden en Jan Katuin geven er voor beelden van dat je met behoud van een aantal stijlmiddelen die hun waarde heb ben bewezen toch nieuwe paden kunt in slaan. Daarnaast zie je ook een hernieuw de belangstelling voor het Oosten met uiteraard een grote invloed van de Chine se technieken (Edo Versteegh, Gerlach Baas). Deze keramiek komt heel zuiver over. Ze getuigt vaak van een diepgaande bestudering van de oude traditie, maar biedt ook een grote liefde voor het vak als zodanig. De keramisten die de traditionele, noch de figuratieve kant opwillen, lijken het het moeilijkst te hebben. Ze moeten abstracte ideeën verbeelden in concrete vormen zonder dat deze al te zeer naar iets moéten verwijzen. Een aantal van hen komt dan in de richting van de abstracte geometrie: daar wordt vormgegeven aan wiskundige problemen. Tot deze groep behoort onder meer de Haarlemmer Wim Borst die naar een monumentale aanpak streeft die de keramiek zeer ten goede kan komen. Ook Frans Wonink, Hannie Terpstra en Elisa van Dienst getuigen van een abstracte stijl die hen veel vrijheid biedt. Er zijn op deze tentoonstelling deelne mers voor wie het gebruik van klei in feite ondergeschikt is aan hun uiteindelijke werk. Ik doel hiermee op keramisten als Fokje de Boer, Peter Krijnen en May te Kronnie-Dijkman bij wie de beschildering een doorslaggevende rol speelt. Zij zijn vaak meer schilder dan keramist, maar geven wel een volstrekt autonoom karak ter aan hun objecten. (Tot 9 september, geopend op woensdag tot en met zondag van 14 tot 17 uur). CEES STRAUS hoe Morrison zich thans ontwikkelt, heb ben we helaas niet gekregen, ook al valt een aantal factoren op. In het programma dat hij thans brengt, kiest hij zich songs uit alle periodes, inclusief die van Them, de Ierse rhythm bluesgroep waarmee hij halverwege de jaren zestig wereld faam maakte. Door de luchtige manier waarop bijvoorbeeld Here comes the Night en het latere Moondance gearran geerd zijn lijkt het meer op een professio neel te verantwoorden buiging voor het publiek dan op een werkelijke terugblik. De figuratieve keramiek heeft vaak een heel lief karakter. Het zijn zachte vormen, zachte kleuren en glazuren en meestal gaat het eerder om een bevestiging van wat al bestaat dan het etaleren van ideeën die je aan het denken kunnen zetten. Er zitten opvallend veel vrouwelijke kera misten in deze categorie van wie bijvoor beeld Mieke Mulder-Holt, Anne Werner en Hella de Jonge niet de minsten zijn. Ze werken hoofdzakelijk in verhalende trant en hun objecten getuigen nauwelijks of niet van een overheersend onderzoek naar het materiaal. Daarnaast bestaat een veel kleinere Het is niét de eerste keer dat Theo Olof zijn musiceren met het kolderieke wil verbinden. Zijn ervaring reikt wat dat betreft al terug tot de jaren zestig, toen door hem enige malen werd opgetreden met het zogenaamde Logeerkamerorkest, bestaande uit leden van het Residentie Orkest. Olof der zotheid, van wonderkind tot koldervrind is de ondertitel van het jubileumevenement in theater Carré. Meer informatie dan dat het gaat om humor, kolder en gags met als uitgangs punt: muziek en „dat het visuele element minstens zo belangrijk is als de muziek”, kon nauwelijks gegeven worden. muziek, die Morrison zich tot de zijne wist te maken. In de nuchtere blijheid die hij thans uitstraalt ontbeert hij toch wat te veel dat element van gekweld zijn, dat zijn expressie uniek maakt. Misschien zoekt Morrison naar wat luchtiger vormen om zich uit te drukken. Tijdens dit bijzonder levendige concert slaagt hij daarin meer dan op Wavelength (1978), dat een min of meer logische, maar weinig samenhang vertonende opvolger van A Period of Transition was. Of de wat oppervlakkiger lijn doorgezet zal worden op het binnenkort uit te komen album Into the Music weet ik nog niet. Dit hierboven beschrevene lijkt mis schien teveel op muggezifterij. Dat is het ook. Maar slechts een detaillistische ontle- (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM/NIEUWENDAM. Het cabaret Ivo de Wijs houdt er tegen het eind van dit jaar mee op. Het huidige programma Formule 2, waarvoor de VARA nog televisieopnamen heeft ge maakt, beleeft op 29 november zijn laat ste voorstelling in Almelo, dezelfde I plaats waar enkele jaren geleden Aggie Terlingen en Richard Fritschy afscheid van Ivo namen. De vrijgegeven titels van de program- ma-onderdelen onthullen echter wel iets van de atmosfeer waarin een en ander zich zal afspelen: Het openingsnummer; onder de klanken van de Ouverture Cori olanus van Beethoven wordt van alles geopend, van voordoek tot instrumenten- kist. Ons wonderkind; een kleine terug blik op de eerste levensjaren van een wonderkind. Tot beter muziekbegrip; en kele fragmenten uit bekende werken wor den ten behoeve van de belangstellende leek visueel verduidelijkt. Een onvoorstel baar zangrecital; beroepsziektes op muzi kaal gebied gedemonstreerd. Een piano concert met medewerking van Prof. Pade- nepski’en Daniël Wayenberg, waarin een pianoconcert meer mogelijkheden biedt dan voorheen bekend was. Nog een pri meur; een concert voor Amsterdamse straatmuzikanten en een concert voor kwartviolen. Tot slot een vioolconcert- grande finale met als solist Theo Olof, gecombineerd met de Amsterdamse Poli- tiekapel. In ’t Oude Slot in Heemstede loopt een tentoonstelling die een heel goed en uitge breid overzicht geeft van wat er op het ogenblik in ons land aan keramisch ple zier te beleven valt. Zo’n tachtig deelne mers, verenigd in de Nederlandse Vak groep Keramisten die als belangenbehar tiger optreedt, laten er hun werk zien in een grote verscheidenheid. Dat leidt ertoe dat in Heemstede praktisch elke stijl aan wezig is, van de puur-traditionele potterie tot aan avant garde. Daar tussen zit een aanzienlijke middenmoot die degelijk, be- Ontdaan keerde ik naar huis terug. Mor rison bleek enerzijds nog steeds de ex pressieve, haast gospel-achtige zanger te zijn, terwijl zijn artistieke ontwikkeling juist een uiterst dubieuze fase door maakte. Op A Period of Transition (1977) liet hij een gepolijst soort city-soul, verwant aan Boz Scaggs en pseudo disco, horen. En dat terwijl de fotootjes op de hoes van de plaat onbarmhartig toonden dat de fysiek aftakelende Morrison daar eigenlijk het benodigde cleane karakter voor miste. Eigenlijk verkeerde de lers-Amerikaanse zanger dus in een periode van grote onze kerheid en instabiliteit, dat was zo de boodschap van die verkapte openhartig heid. Donderdagavond trad Morrison voor het eerst sinds 1975 live op in ons land, als je dat Wonderland-concertje even niet meerekent. Geen wonder dus dat met be langstelling werd uitgekeken naar dit op treden, dat mogelijkerwijs nieuw feiten materiaal zou kunnen aandragen. Een zeer goedgevulde Ahoyhal kreeg een Mor rison voorgeschoteld die weliswaar goede sier maakt met een nieuwe en uitgebreide begeleidingsgroep, maar nog niet zo uitge balanceerd te werk weet te gaan als bij de historische concerten in 1973 en 1974. Een bevredigend antwoord op de vraag Van Morrison: niet optimaal ding zou kunnen aantonen waarom Morri son gisteravond een fraai, maar stilistisch beperkt concert gaf, terwijl vroeger live- prestaties met een gouden pennetje in de annalen werden bijgeschreven. Meer na drukkelijk dan vroeger kiest deze formi dabele vocalist ook voor een entertainen de rol, al moet je daar niet onder verstaan dat de weinig extroverte Ier nu plotseling de songs aan elkaar praat. <4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11