T(r)ips Boomkwekerij Stoomtreinen Bloemencorso s Laadschoppen Keistadfeest Luchtvaartdag Z6 Inhalen blijft een zaak van tolerantie en goed opletten weq en wiel puzzel van de week Krachtiger motor in R 14-modellen Benz denkt aan de toekomst Nieuws in ’t kort prijswinnaars f ARBOUR JAZZ BAND ft 19 VARIA 19 7 9 AUGUSTUS 3 1 VRIJDAG Aanvang: 20.00 uur Haarlems Dagblad: Nèt even iets anders. Dat proeft u. In Mes! De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater /7.50 zijn verkrijgbaar bij onze kantoren Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: i Zeestraat 18 (Beverwijk) Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) de bokkedoorns in het Wethouder van Getukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN gj69 Inhalen, zelfs op autosnelwegen, kan altijd een gevaarlijke situatie scheppen. Vele automobilisten ervaren deze inhaalmanoeuvres niet als aangenaam en wie dagelijks langs de weg zit, ziet talloze fouten. De hoofdzaak is, dat alle partijen zich tijdens een inhaalmanoeuvre sportief gedragen. Ook tolerantie jegens chauffeurs die naar de mening van anderen fouten maken, behoort daartoe. Met lichten knipperen en toeteren helpt in vele gevallen weinig. Hoogstens werkt zoiets irriterend, wat weer minder oplettendheid tot gevolg kan hebben. 1 W I I Zaterdag 1 september In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op HF' (ADVERTENTIES) RESTAURANT 13 17 22 26 40 46 51 57 58 64 59 63 65 68 70 74 71 73 75 R PUZZEL NUMMER 35 Visser, Nijlstraat 34, 30 er Volkswagen, die al zo’n 100.000 Golf modellen leverde aan Oost-Duitsland. voert nu besprekingen met Rusland en Tsjecho-Slowakije voor de bouw in li centie van de Passat. De Skoda-fabrie- ken zouden daarvoor de motoren leveren. De Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart houdt in samenwer king met de rijksdienst voor de IJssel- meerpolders op zaterdag 1 september een „nationale luchtvaartdag” op het vlieg veld van LELYSTAD. Ernst Metman Flip Roberts Evenals vorig jaar houdt de VW-BOS- KOOP in nauwe samenwerking met de Nederlandse Bond van Boomkwekers za terdag 1 september een „open dag”. Tus sen 9 en 15.30 uur stellen verschillende kwekers hun bedrijf open om kennis te laten maken met het vak van boom kweker. De vertrekpost voor deze dag is inge richt in de loods van de firma G. C. Stolwijk Co., Reyerskoop 321, Boskoop. Het vinden van de vertrekpost zal geen moeilijkheden opleveren, want op alle in valswegen naar Boskoop en in de gemeen te Boskoop zijn verwijsborden geplaatst. Bovendien rijdt tussen het NS-station in Boskoop en vertrekpost regelmatig een busje heen en weer, waarvan men gratis gebruik kan maken, indien men met het openbaar vervoer komt. (afk.); 70. nieuw (in samenstellingen); 72. voorzetsel. Oplossing puzzel nummer 34 Links: 1. stolp; 2. zwaar; 3. droom; 4. basis; 5. neder; 6. kloof; 7. schim; 8. schok; 9. lasso; 10. Parijs; 11. stoet; 12. spalk; 13. paria; 14. schop; 15. kudde. Midden: 1. paars; 2. rente; 3. motto; 4. Seoel; 5. ranja; 6. flink; 7. manie; 8. kader; 9. omver; 10. sloop; 11. tarwe; 12. kassa; 13. anjer; 14. plaag; 15. eikei. Rechts: 1. stoof; 2. engel; 3. oever; 4. leger; 5. adder; 6. kraal; 7. emelt; 8. riant; 9. rotor; 10. poort; 11. enkel; 12. ampel; 13. ruïne; 14. geest; 15. lente. De naam van de componist: Antonin Dvorsjak De Renault 14 TS en de nieuwe R 14 LS krijgen een 1400 cc motor. Tot nu toe werden in alle R 14 modellen dwarsgeplaatste motoren van 1218 cc gemonteerd. In de modellen van de jaren tachtig komt nu echter een krachtbron van 1360 cc met tweetraps carburateur. Door de slag te verhogen kwam men tot deze grotere cilinderinhoud. Zoals gezegd, zal ook de nieuwe R14 LS met deze motor worden uitgerust. De LS is technisch gelijk aan de 14 TS, terwijl interieur en exterieur overeenkomen met de 14 TL. De top ligt rond de 150 km/uur. Het verbruik komt volgens opgave van de fabriek neer op 1: 15,6 bij 90 km/uur. Vanaf begin september kan de nieuwe R 14 LS worden geleverd, (zie foto). Helemaal fout is natuurlijk, uit een soort wraakzucht jegens de inhaler, zo dicht op de voorganger te gaan rijden dat er geen ruimte meer overblijft om bij dreigend gevaar terug naar rechts te gaan. Daar komt bij, dat ook degene die inhaalt zijn plichten tegenover de andere weggebruikers moet nakomen. Nooit mag men zonder meer aanne men, de snelste wagen te hebben en alleen op grond daarvan aan al dan niet riskante inhaalpogingen beginnen. Haalt men toch in, dan moet dat snel geschieden. Heeft men in een hogere versnelling te veel vaart verloren, bij voorbeeld doordat men enige tijd ach ter een vrachtwagen heeft gereden, dan vóór de inhaalmanoeuvre terug schakelen om tijdens het passeren vol doende snelheid te kunnen ontwikke len. Een andere fout is, dat inhalers wel eens zo lang over hun passeerpoging doen, dat ze wagens op de rechterrij- strook dwingen tot een plotseling af remmen. Ook dit schept gevaarlijke situaties voor de achterliggers. En na tuurlijk, maar dit moet zo langzamer hand overbekend zijn, vóór de passeer poging altijd in buiten- en binnenspie gel kijken. Een snelle blik over de schouder leert dan ook nog of er zich geen auto in de zogenoemde „dode hoek” bevindt. Er zijn automobilisten die zo provo cerend rijden, dat ze anderen soms dwingen in te halen. Dat zijn veelal de mensen die menen, dat langzaam rij den ook veilig rijden betekent. Op au tosnelwegen geldt overigens een mini mum snelheid. Daarbij komt, dat voor al vrachtwagens als zij zich houden aan de voor hen geldende maximum snelheid, vaak op een kritische grens rijden: zij mogen niet harder, maar willen ook niet onnodig afgeremd wor den door het overige verkeer. (Dit kost ook nog eens extra energie.) Als zich dus achter een langzame rijder een kolonne vormt, dan wordt het voor die rijder de hoogste tijd zijn snelheid be ter aan te passen aan de rest van het verkeer. Maar ook als de linkerrijstrook vol komen vrij is, blijven er altijd gevaren bestaan. Hij die passeert, moet er reke ning mee houden, dat bij kruisingen of zijwegen onverwacht auto’s de rijbaan opdraaien in zijn richting. Bij autosnel wegen is de gevaarlijkste vorm van dit plotseling tegemoetkomende verkeer wel de zogenoemde „spookrijder”, die ergens een verkeerde afslag heeft ge nomen en zo op de verkeerde rijbaan terecht kwam. Zijn rit eindigt meestal met een fataal ongeluk. Aan de andere kant kan ook een te lange aarzeling om aan de inhaalma noeuvre te beginnen, gevaarlijke situa ties in de hand werken. De achtèrop- komers worden ongeduldig en beslui ten soms tot een snelle sprint die zulke wagens vaak onnodig lang op de lin- kerrijbaan houden. Kortom: inhalen is vaak nodig, maar dan wel op een zekere en snelle manier en met een open oog voor het gedrag van mede-weggebruikers. De regering streeft ernaar begin 1981 de registratie van de WA-verzekering en de kentekenregistratie geautomati seerd samen te voegen. Er komt geen verbinding tot stand met de registratie van de motorrijtuigenbelasting, omdat deze laatste registratie sterk verschilt van de eerder genoemde registraties. Es- cursus Wim van den Toorn - drums Arie Ligthart - banjo/gitaar Bas Schop - bas Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V., POSTBUS 18, 1970 AA IJMUIDEN. 0; div, Sprite I ma onda it v.a nden i Ge Vertikaal: 1. gerecht; 2. volledig ontwik keld insekt; 3. muurholte; 4. beroep; 5. interest; 6. oud Noors prozawerk; 8. ijzer houdende aarde; 9. meterton (afk 10. kreupel; 11. ik (Lat.); 12. deel van het oog; 15. tandarm zoogdier; 18. ter plaatse (afd.); 20. maanstand (afk.) 24. water in Brabant; 25. opstandeling; 27. plaats in Zwitserland; 29. gewas; 30. staatsbedrijf (afk.); 31. reukwater; 33. per expresse (afk.); 34. deel van Amerika; 35. loot; 36. sterrenbeeld; 38. jongensnaam; 40. eike- schors; 41. begrip; 44. beroep; 47. lucht strijdkrachten (afk.); 49. bijwoord; 53. nieuwerwets; 55. planeet; 56. spil; 58. plaats in Duitsland; 59. omroepvereniging (afk.); 60. grondsoort; 61. van het lopende jaar (Lat. afk.); 62. maal; 63. uitroep; 66. deel van het kippenhok; 67. Sociaal Eco nomische Raad (afk.); 68. inhoudsmaat Technici van Daimler-Benz voorzien in de komende tien jaar als krachtbron voor personenwagens een gasturbine met een vermogen van 110 kW en een verbruik tussen de 10 liter op de 100 kilometer. Deze uitspraak moet ge plaatst worden tegen de achtergrond van de ontwikkelingen die thans bij Daimler-Benz gaande zijn. Het con cern neemt deel aan een projekt van het Duitse ministerie van onderzoek en technologie, waarbij tot taak is gesteld de ontwikkeling binnen vier jaar van een auto, die gebaseerd is op de huidi ge eisen. Gezien de prognoses, dat het kilometrage in het beroeps/zakelijk vervoer zal toenemen, evenals een ver dere intensivering van het vakantie verkeer, zal de wagen van de toekomst niet alleen veel ruimte en comfort moe ten bieden, maar ook voldoende motor vermogen. Dit vermogen zal dan ge paard moeten gaan met een laag ver bruik, meer veiligheid en gunstige kan sen voor economisch rijden en milieu hygiene. De eigenschappen van een gasturbine zouden aan deze voorwaar den voldoen, aldus Daimler-Benz. Ook een optimale vormgeving van de wagen zal aan de brandstofbesparing moeten meehelpen, zij het dat er niet mag worden beknot op ruime instap mogelijkheden en zitplaatsen. Een ver aflopend front, een kleinere dwars doorsnede en een gunstige stroomlijn van de achterzijde, zouden in dit op zicht al veel helpen. Een computer biedt de mogelijkheid om uit drie rit- programma’s te kiezen (rijden in de stad, rijden interlocaal en lange, snelle ritten. Eenmaal op zo’n programma ingesteld kan de computer invloed ui toefenen op toerental en vermogen van de motor en op de keuze van de ver snelling. Natuurlijk behoren bij een toekomstige wagen ook elektronisch geregelde start-, rem- en servomecha- nismen. Men vindt het bij Daimler-Benz nog te vroeg om over resultaten te kunnen spreken. Het staat echter vast dat niet alleen de wagen van de toekomst ande re inrichting, vormen en materialen biedt dan de huidige auto, maar dat ook de wijze van rijden zich zal wijzi gen. In die zin, dat de elektronica de bestuurder straks dwingt meer reke ning te houden met de motorische ei genschappen en verbruik. Dit alles om het energieverbruik zoveel mogelijk aan banden te leggen. Horizontaal: 1. heilige; 4. meisjesnaam; 7. insekt; 13. vriend (frans); 14. plaats in Brabant; 16. verdieping; 17. hinder; 19. monster; 21. kloosterzuster; 22. N.V. (Duits); 23. kneedbare massa; 25. gods dienst (afd.); 26. soort hond; 28. Noorse godheid; 30. per expresse (afk.); 32. voeg woord; 33. beroep; 36. voorvoegsel; 37. specerij; 39. met teer behandelen; 40. in aanzien houden; 42. zangnoot; 43. land bouwwerktuig; 45. pret; 46. stampvol; 48. zangstem; 50. gewicht (afk.); 51. beroep; 52. bijwoord; 54. persoonlijk voornaam woord; 55. meisjesnaam; 57. netto (afk.); 60. persoonlijk voornaamwoord; 62. be- taalplaats; 64. eerwaarde heer (Lat. afk.); 65. papegaai; 67. toneelgordijn; 69. ver bond; 71. opbrengst; 73. zonder inhoud; 74. voordat; 75. niet hetzelfde; 76. redaktie (afk.); 77. losse naad. „VLAARDINGEN op stelten” is het motto van het haring- en bierfeest ’79 op zaterdag 1 september. Het feest omvat, behalve culinaire attrakties, een braderie, demonstraties van oude handwerken, concerten door een jazz- en steelband en een wedstrijd steltlopen voor de Vlaardin- ger jeugd. Dit alles tussen 12 en 18 uur. 1200 dieren worden gekeurd tijdens de „Agrarische dag” die zaterdag 1 septem ber wordt gehouden in de Groenoordhal- len in LEIDEN. De tentoonstelling van fok- en slachtvee en zuivelprodukten is van 9 tot 14 uur toegankelijk. Zaterdag 1 september is de laatste dag van de heidefeesten in EDE en omgeving. Op het programma staan onder andere een opvoering van een oud-Lunterense trouwpartij, met een omvangrijke bruids stoet (16 uur) en een openluchtmaaltijd (18 uur) in de Dorpsstraat in Lunteren. Fraai versierde gondels glijden de zater dagavonden 1 en 8 september van 9 uur af door de oude stadsgrachten van het Ach- terhoekse stadje BREDE VOORT. iiiimimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimm De Harbour Jazz Band werd reeds in 1957 opgericht door clarinettist Ferdi Meyer en heeft sindsdien een uitstekende reputatie opgebouwd in binnen- en buitenland. BEZETTING HARBOUR JAZZ BAND: Ferdi Meyer - leider, clarinet Leon vander Kruk - clarinet/altsax - trompet/zang - trombone/zang Door het grote succes van vorig jaar gaan de vrijwilligers van de Veluwsche Stoomtreinmaatschappij zich zaterdag 1 en zondag 2 september weer uitleven in een groots stoomfestijn in APELDOORN, Beekbergen en Loenen. De Veluwsche Stoomtrein Maatschap pij heeft stoomlokomotieven van groot tot klein. Allemaal zullen ze tijdens dit week einde te zien zijn. Kenners spreken over 23-ers, grote personentreinloks met apar te tender; de laatste grote stoomloks, die er in Europa gebouwd zijn (in 1958). Een 64-er, tenderlok voor de minder drukke baanvakken en een 80-er, oorspronkelijk een rangeerlok voor de grote Duitse per sonenstations, later in gebruik bij veel Duitse mijnen voor rangeerwerk. Naast een rit in de trein, is er ook de mogelijkheid om op het emplacement een ritje op de lokomotief zelf mee te maken. Als extra attraktie rijdt er gedurende dit weekeinde tweemaal daags een door een stoomlok getrokken goederentrein, een unieke gebeurtenis. Deze trein zal zoveel mogelijk uit ouderwetse goederenwagons worden samengesteld. In Beekbergen en Loenen hebben ver schillende spoorweg-hobby-organisaties informatiestands ingericht. In Beekber gen kan men bovendien een rondrit ma ken met een oude autobus of een kijkje nemen in de werkplaats van de stoom trein. In Loenen worden tevens films ver toond over oude treinen en zoekt men het ook in het klein: demonstraties met minia- Van 31 augustus tot en met 8 september staat Joegoslavië centraal bij de traditio nele Keistadfeesten in AMERSFOORT. Dat houdt in dat uit dat land folklore- groepen, tentoonstellingen, muzikanten en handwerkslieden overkomen. Ook een kei uit Joegoslavië, gewicht 6500 kg en gesigneerd door president Tito persoonlijk, is al gearriveerd. En dus staat niets de Keistadfeesten 1979 meer in de weg. Het programma voor dit weekeinde omvat: zaterdag 9-17 uur: stoomwalswed strijden op De Kamp, 14-17 uur: rondgang van boerenkapellen door de binnenstad, zondag: 14 uur: wandeling in historische kledij door de binnenstad en 14-16 uur: polsstokverspringen over het Valleika- naal. Negentien praalwagens, begeleid door elf muziek- en showkorpsen, geven zon dag 2 september gestalte aan het bloemen corso ’79 in ZUNDERT (zuidelijk van Bre da). De bloemenprocessie vertrekt om 2 uur. Men kan op vijftien verschillende plaatsen bij de route tussen 12 en 17 uur straattheaterverrichtingen door Belgi sche en Nederlandse groepen bijwonen. Opnieuw hebben twintig buurtschappen zich maandenlang beziggehouden met de voorbereidingen. De kracht van het Zunderts corso is, dat er gewerkt wordt zonder sponsors, waar door de buurtschappen het enthousiasme behouden om in een open strijd te probe ren elkaar in ontwerpen en kleurenpracht de loef af te steken. Een ander opvallend punt is, dat er geen mechanische hulp is om de wagens voort te bewegen. Iedere wagen wordt geduwd door een tiental mannen, die onzichtbaar voor het publiek hun zware werk doen. Komende zaterdag zal voor de tweeën dertigste keer het Aalsmeerse bloemen corso van AALSMEER naar Amsterdam trekken. De stoet bestaat uit twintig wa gens die dit jaar onder het motto „Bloem rijke gerechten uit het kookboek van Aalsmeer” zijn opgemaakt. De wagens zullen allemaal een bepaald gerecht uit beelden. De stoet vertrekt om 9.30 uur in Aasimeer en gaat dan via Amstelveen naar Amsterdam waar om 4 uur op de Dam een groot défilé zal plaatsvinden. Overigens kunnen alle wagens op vrij dag 31 augustus en zondag 2 september bezichtigd worden in de Aalsmeerse Bloe menveiling, aan de Legmeerdijk. Dit kan op vrijdag tussen 3 uur en 10 uur, en op zondag 11 uur en 6 uur. tuurstoom. Ook zijn in Loenen oude stoomwalsen te zien. Voor reizigers, die met de Nederlandse Spoorwegen naar Apeldoorn komen, is er een aantrekkelijke regeling. Zij kopen op het vertrekstation een enkele reiskaart naar Apeldoorn. Bij aankoop van een VSM-stoomfestijnkaartje, in de stations hal van Apeldoorn, wordt de NS-enkele- reiskaart ook geldig gemaakt voor de te rugreis. Automoblisten wordt aangeraden de auto in de directe omgeving van station Apeldoorn te parkeren en daarna per stoomtrein naar Beekbergen en Loenen te reizen. Het VSM-kaartje geeft toegang tot alle evenementen. Ford staakt volgende maand de ver koop van de Fiesta in Amerika. De wagen kan in het nieuwe jaar niet meetellen voor het doorsnee verbruik, dat door de Amerikaanse overheid is voorgeschreven. Bovendien maakt Ford in Amerika zelf een overeenkom stig model. F het publiek kennis kan nemen van de verschillende onderdelen van de lucht vaart, zoals zweefvliegen, zakenlucht vaart, modelvliegtuigsport, parachute springen en amateur-vliegtuigbouw. Aan deze luchtvaartshow zal onder meer de Koninklijke Landmacht mede werking verlenen met het voorvliegen van een Northrop Nf-5 en met parachutesprin gen door veertig para’s uit een Fokker F 27. Verder zullen er helicopters te zien zijn van de rijkspolitie en de KLM. Op zaterdag 1 september staat de zand- afgraving van de NS in MAARN (ten zuiden van de rijksweg Utrecht-Amhem, A 12) decor voor de national^ laadschop- kampioenschappen. Tussen 10.00 en 16.00 uur strijden laadschopmachinisten uit heel Nederland om de hoogste eer. De kampioen ontvangt een prijs ter waarde van 500 en zal tevens in de gelegenheid worden gesteld volgend jaar april een weekend in Zuid-Frankrijk door te bren gen, waar de Europese laadschopkam- pioenschappen worden gehouden. Inzet is daarbij een reis naar de Olympische spe len in Moskou voor twee personen. Naast de toekenning van een tweede en een derde prijs ontvangen alle deelnemers aan het nationale kampioenschap een her innering. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIItlIlllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHHIIIIIIIH f 25.-: Mevr. A. Vlug, Vergierdeweg 198 Haarlem. 25.-: C.v.d.Linden, Tesselschadeplant- soen 30, Driehuis’. 15.-: John Sirag, Joseph Israëlslaan 11, IJmuiden. .15.-: H.Quakkelaar, Havenkade 25, IJmuiden. 10.-: J.Duits, Broekbergenlaan 29, Santpoort. 10.-: C.W. Haarlem. „ER even tussen UIT" is een rubriek met t(r)ips voor onze lezers, die er eens een paar uur of wat langer uit willen. Reserveren 023-263600 s Maandags gesloten Het gaat hier om een vliegshow waarbij lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 10 9 12 6 3 15 16 31 34 35 36 52 53 54 55 56 60 61 62 66 67 72 76

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 19