KONSUMENTEN KONTAKT: Vernieuwde havenboot in Rotterdam 55 verlaat Bestek ’81 Van Aardenne: geen problemen met brandstof Artsen geven verklaringen voor belasting Papoea-leider ontvlucht Irian Werkgevers: kabinet Goud. Trekkercabine- fabriek in moeilijkheden Verontrusting over wetsontwerp aansprakelijkheid Sur. Brouwerij verwacht vrijwel gelijk resultaat 21 ECONOMIE 19 7 9 AUGUSTUS VRIJDAG 3 1 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Konsumenten Kontakt (KK) is bijzonder verbolgen over het overheidsbeleid waardoor de benzine 4 cent duurder is geworden. Twee cent zou voldoende zijn geweest, meent de consumentenorganisatie. „Ingewikkelde manipula ties en politieke beslissingen zijn de oorzaak van de hoge olieprijs”, schrijft zij in haar blad „Koopkracht” in een com mentaar onder de titel „Energiecrisis? Volle vaten, vette win sten”. Oliemanipulaties oorzaak verhoging benzineprijs en rd 5,55 Tinbergen ziet werk in onderwijs en research Professor Tinbergen 1.18 2.001) 2,00 4.50 Het NCW meent, dat het loslaten van de lijn van de lastenmatiging ons land weer terugbrengt in een situatie van een voort durend verslechterende concurrentieposi tie. „Door extra loonstijgingen vindt een versnelde uitstoot van arbeidsplaatsen plaats. Door het teruglopen van investe ringsactiviteiten worden minder nieuwe arbeidsplaatsen geschapen. De werkloos heidscijfers zijn er dan ook naar, we kun nen rekenen op ruim 50.000 werklozen meer”, aldus het NCW. „Alle signalen staan op min. Ondanks een weer opleven van de loon- en prijsspi- raal blijft ook de koopkracht in de rode cijfers, een koopkracht die bij het Bestek niet in de gevarenzone behoefde te ko men. „Het NCW komt na berekeningen tot de slotsom, dat lastenverhoging op de korte termijn schijnbaar wel lijkt te kun nen ,maar uiteindelijk leidt tot een failliet beleid. Vasthouden aan de huidige enigs zins opgaande lijn vereist volgens het NCW af zien van lastenverhogingen, zeker als we ook de komende problemen in ZUTPHEN (ANP). De trekkerca- binefabriek Sirocco NV in Zutphen verkeert in moeilijkheden. De Indu striebond FNV vreest de noodge dwongen sluiting van dit bedrijf met 127 werknemers. Volgens de Rotterdamse hoogleraar zijn er meer dan voldoende mogelijkheden in de onderwijs- en de researchsector om er grote aantallen arbeidsplaatsen te schep pen. Hij noemde in dit verband het ener gievraagstuk en de milieuproblematiek als brandende problemen waar de wereld mee te maken heeft en die opgelost moe ten worden. Verder noemde hij noodzake lijke researchprojecten in de medische wetenschap, de psychologie en de sociale politiek. gaat zo’n 160.000 gulden kosten. Het bestek zal voor het eerst bij de opening van e$n juwelierswinkel in Washington worden tentoongesteld tuur voor het meten van gevaarlijke gas concentraties. De snelheid van het vaar tuig is aanzienlijk verhoogd. De „Haven dienst 14” is het eerste van een serie van vijf schepen die de komende tijd op Ne derlandse werven zullen worden gemo derniseerd. 2,8» 3,71 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Een aantal artsen heeft zich volgens het ministerie van Fiannciën bereid verklaard in het' vervolg als adviserend arts genees kundige verklaringen af te geven ten behoeve van de loon- en inkomsten belasting. Tot 1 januari van dit jaar werden die verklaringen geleverd door de zogenoemde afdelingsver- trouwensartsen van de artsenorgani satie KNMG. Geneeskundige verklaringen kunnen van belang zijn voor een belastingplichti ge die voor een fiscale aftrek of vrijstel ling in aanmerking wil komen. Als een medische verklaring is gewenst deelt de inspecteur dit mee aan de belastingplich tige en stelt hem in de gelegenheid om gebruik te maken van de diensten van een adviserend arts. Daartoe zendt de inspecteur de belas tingplichtige dan een verklaringsformu- lier met de namen en adressen van enkele in de omgeving gevestigde artsen. Ook geeft hij inlichtingen over het keuringsta- rief (nu 41) en de manier van betaling (aan de ontvanger van de belastingen in Woerden). Na de keuring dient de belas tingplichtige te zorgen voor toezending van het formulier aan de belastinginspec teur. De rechtbank in Zutphen verleende Si rocco vorige week surséance van betaling. Volgens de industriebond heeft het be drijf geen geld om een nieuw ontwikkelde cabine, die langer op zich liet wachten dan was voorzien, in produktie te nemen. De banken verstrekken geen krediet meer. Het financieringstekort bij Sirocco be draagt ongeveer een miljoen gulden. De industriebond hoopt, dat een ander bedrijf de Zutphense onderneming wil overnemen. Dat zou binnen enkele weken moeten gebeuren. Gegadigden zijn er nog niet, aldus de bond, volgens wie er een goede markt is voor het produkt van Sirocco. (Van onze redacteur in Indonesië, Bob Mantious DJAKARTA. Erazio Bonay, de eerste gouverneuer van de Indonesische provin cie Irian Jaya (het vroegere West-Irian - Nederlands Nieuw-Guinea) is naar het naburige papoea-Nieuw-Guinea gevlucht. Vermoed wordt dat hij zich daar zal aan sluiten bij de OPM, de organisatie Papoea Merdeka, die ijvert voor een onafhanke lijk Papoea. De OPM is actief in Irian Jaya, waar zij wordt aangevoerd door de nieuwe leider Martin Taboe die vorig jaar van zich deed spreken door de spectaculaire ontvoering van zeven Indonesische bestuursfunctio- narissen waarvoor een losgeld werd geëist van een miljoen gulden. Bonay maakte in 1961 deel uit van de volksraad van Nieuw- Guinea dat toen onder Nederlands be stuur stond. In 1963, toen West-Irian werd overgedragen aan Indonesië, werd Bonay benoemd tot gouverneuer van het tot pro vincie verheven Irian Jaya. Gouverneur Bonay trad later echter af. mede onder druk van de Indonesische regering en van zijn eigen volk, dat naar zelfbestuur ver langde. Bonay is ondergebracht in een leger kamp in Port Moresby waar hij behan deld wordt als elke andere papoea uit Irian Jaya die de grens is overgestoken. verband met de energieprijsverhoging in ogenschouw nemen. „Bij een flinke lastendrukverhoging zou een hypotheek worden genomen op de toekomst, een hypotheek die uiteindelijk alleen kan worden afbetaald door een sterke vergroting van de werkloosheid. In het Catshuis doet men er goed aan met name die werkloosheidsvooruitzichten op middellange termijn goed in het oog te houden. Daartegen helpt alleen maar las tenmatiging”, zo meent het NCW. In zijn redevoering over internationale handel, protectionisme en de Derde We reld noemde Tinbergen de maatregelen die veel ontwikkelde landen nemen om hun eigen industrieën te beschermen te gen importen uit de derde wereldlanden doorgaans onjuist. In de eerste plaats zijn ze volgens hem strijdig met de belangen van de consumenten, omdat deze voor de produkten meer moeten betalen dan no dig is. Bovendien is bescherming schade lijk voor de importhandel, een belangrijke inkomstenbron voor landen als Neder land die gespecialiseerd zijn in handelsac- tiviteiten. Naar het oordeel van de hoogleraar is het weliswaar juist dat beschermende maatregelen noodzakelijk zijn voor hand having van de werkgelegenheid in be drijfssectoren als de textiel en kledingin- 2 dustrie, maar het aantal arbeidsplaatsen wat daarmee gered wordt moet niet wor den overdreven. Bovendien betekent be scherming van zwakke industrieën een bedreiging voor de werkgelegenheid in onze sterke sectoren. „Als wij minder produkten uit de Derde Wereldlanden kopen, krijgen zij minder - deviezen binnen met als gevolg een afne mende vraag naar produkten uit onze sterke sectoren. Dat heeft weer tot gevolg dat steeds minder mensen daar werk zul len kunnen vinden”, aldus Tinbergen, die daaraan toevoegde dat deze nadelige ge volgen van beschermende maatregelen problemen worden genoemd. 2.50 5.50 0,10 5,00 7,00 7,80 1,00 1.00 5.20 0,001 2.00 3,00 1,00 5,50 7,50 1.80a 2,00 1,50 5,60 5.70 1.50 5,00 3,50 5,10 3,50 3,20 3,70 5.40 3.00 j.OOe 7,00 2.00 1,00 3,40 5,001 5,50 3,00 2,50e 3,80 3,00 7,60 3,00 2,00 1,20 7,60 1,50 1,50 5,00 3,00 3,00 3,00 l.OOd 5,00 3.60 3,50 3,00 5,10 3,00 3,00 5,90 5,00 7,00 5,00 4.00 9.50 5,50 4.00 5.50 0,50 5.70e 6,50 0.00 (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Raad van Bestuur in Arbeidszaken, waarin alle werkgeversor ganisaties zijn verenigd, is verontrust over het feit dat het wetsontwerp over de aansprakelijkheid van aannemers voor belasting en sociale premies afwijkt van de unanieme aanbevelingen van de Socia le Verzekeringsraad. De werkgeversverbonden zijn bereid om terwille van een zo krachtig mogelijke bestrijding van fraude op het terrein van de sociale zekerheid en de belasting de aansprakelijkheid van de aannemers te aanvaarden, maar alleen in de door de Sociale Verzekeringsraad aanbevolen zin. De werkgeversorganisaties hebben aan bevolen de aannemers wel aansprakelijk te stellen, maar deze aansprakelijkheid te beperken. Zo willen de werkgevers dat de aannemers alleen aansprakelijk zijn voor premie- en belastingafdracht door de on deraannemer met wie hij rechtstreeks ge contracteerd heeft. In het wetsontwerp is deze beperking niet opgenomen. Het wetsontwerp gaat uit van de zogenoemde ketenaansprakelijk heid. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Allerlei berichten wijzen erop, ook van de minister president zelf, dat het kabinet-Van Agt bezig is de lijn van het uitgezette Bestek te verlaten. De mogelijkheden die de korte termijn nog lijkt te bieden, worden benut. Maar ziende op heden, lijkt het kabinet blind voor de toekomst geworden”. Dit heeft het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) gisteren in een publicatie verklaard. ROTTERDAM (ANP). Ter verbete ring van de veiligheid in de haven van Rotterdam heeft de Havendienst een ge heel vernieuwde en gemoderniseerde ha venboot gekregen. Het patrouille/brand- blusvaartuig, de „Havendienst 14”, zal be gin september in dienst worden gesteld. Het vaartuig is voor een bedrag van een miljoen gulden op de scheepswerf „De Merwede” in Hardinxveld-Giessendam verbouwd. Het is thans uitgerust met de nieuwste apparatuur voor de bestrijding van ongevallen en rampen. De boot heeft een bluscapaciteit van 15 ton water en/of schuim per minuut. De werplengte van de brandbluskanonnen bedraagt ongeveer 60 meter. Voorts beschikt het schip over appara- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Volgens minister Van Aardenne (Economische Zaken) is er na het beperken van de brandstoffenleveran ties slechts bij enkele vervoersonderne mingen sprake geweest van werkelijk dringende problemen in de brandstof- voorziening. Die problemen zijn in overleg met de oliemaatschappijen en de vervoersorganisaties opgelost. De minister antwoordt dit op vragen van Tweede-Kamerlid Van Zeil (CDA). Hij zegt dat als te zijner tijd na overleg met de oliemaatschappijen mocht blijken dat verdere beperkingen zouden moeten worden doorgevoerd, de gevolgen daar van in overleg met de vervoersorganisa ties nader zullen worden bezien. Volgens Van Aardenne, die mede ant woordt namens zijn collega van Verkeer en Waterstaat, zal de noodzaak van het op peil houden van de vervoersvoorziening voorop staan, alsook onder bepaalde om standigheden het uitbreiden van het open baar vervoer. De minister wil met de organisaties op het gebied van personen en goederenvervoer verder overleggen wat de maatregelen kunnen zijn die tot besparing in het brandstofverbruik moe ten leiden. Dit is de mening van prof. Jan Tinber gen van de Erasmusuniversiteit. Hij sprak gistermiddag in Rotterdam op een bijeen komst ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het wereldhandelscentrum in de Maasstad. De bestrijding van de werk loosheid op deze manier zal volgens Tin bergen zeer veel geld kosten, dat door de belastingbetaler moet worden opge bracht. Naar zijn inzicht kan dat ook, door de wensen naar luxe te matigen. „Dat zal onze gezondheid ook ten goede komen”, aldus de hoogleraar. Ernstiger is het vol gens Tinbergen dat de Westerse wereld zal moeten accepteren dat werkloosheid onder de ouderen zal blijven bestaan en dat jongere arbeidskrachten die nu werk zaam zijn in de zwakke economische sec toren (onder andere textiel) zullen moeten worden omgeschoold. Volgens KK had deze ontwikkeling de duidelijkste gevolgen op de zogenaamde Rotterdamse oliemarkt, de vrije markt waar een klein deel van de olie wordt verhandeld. Daar vlogen de prijzen om hoog. Wie bang was dat de aanvoer zou stagneren, legde grif geld op tafel voor olie die er wel te krijgen was. De maat schappijen deden geen enkele poging de angst te sussen, ze hielden daarentegen het aanbod krap. In januari besloten ze zelf olie op de vrije markt te kopen, wat ze normaal nauwelijks doen. Daarom gaf dat een schok, iedereen werd bevestigd in de me ning dat de voorraden wel zeer krap wa ren. Omstreeks dat tijdstip werden ook de westerse regeringen gealarmeerd, die voor meer dan de helft van hun óliever- bruik van de olie uit het Midden-Oosten afhankelijk zijn. Als de aanvoer in gevaar komt wordt de economie bedreigd, fabrie ken kunnen stil komen te liggen. Via het Internationale Energie Agent schap werd besloten de aangesloten lan den te adviseren 5 procent te gaan bespa ren wegens het wereldwijde tekort dat er zou zijn op te vangen. De Nederlandse regering volgde dit advies snel op. Er werden geen wettelijke maatregelen afge- kondigd, maar wel aanbevelingen om 5 procent te besparen. Als dit niet zou luk ken, zo stelde premier Van Agt, moesten er wel wettelijke maatregelen komen. Die plannen werden gemaakt op basis van een dreigend tekort. Maar voor inge wijden was het duidelijk, zegt KK, dat er helemaal geen sprake was van te weinig olie. In maart sloten Shell en BP al grote contracten met Iran voor honderdduizen den vaten olie per dag. Op 1 juni leverde Iran alweer 3,4 miljoen vaten per dag, terwijl het IEA nog uitging van 0,7 miljoen vaten. Ook Saoedi-Arabië produceerde honderdduizenden vaten meer dan het agentschap had voorzien. De olie bereikte Nederland. Volgens de cijfers van het Rotterdamse havenbedrijf werd de eerste helft van dit jaar 60 mil joen ton ruwe olie ingevoerd, tegen 54 miljoen in de eerste helft van vorig jaar. Konsumenten Kontakt concludeert: Er was dus geen tekort, maar een overvloed. „En de regering maar volhouden dat we beslist zuiniger moeten zijn met energie. Ook de oliemaatschappijen bleven maar doen alsof hun neus bloedde.” De concerns voerden miljoenen tonnen meer in dan vorig jaar en kochten er op de vrije markt nog olie bij. Daardoor joegen ze de vrije noteringen nog eens extra omhoog. De winsten waren er dan ook naar: in het eerste halfjaar behaalde Shell zes miljard gulden winst, twee keer zoveel als in dë eerste helft van vorig jaar. De OPEC-landen bleven hierbij niet achter. Omdat op de vrije markt recordprijzen werden betaald, vonden ze dat ze hun prijzen ook nog wel hoger konden maken. Dus gingen in april de OPEC-prijzen omhoog, zodat het hogere prijspeil voor iedereen een feit werd. De prijsspiraal kwam echter nog niet tot stilstand, voor namelijk als gevolg van Amerikaanse ge dragingen. De Amerikaanse maatschap pijen kregen van hun regering in mei en juni een subsidie van vijf dollar voor ieder vat stookolie en gasolie die ze op de vrije markt kochten. De regering-Carter was bang dat er misschien toch tekorten zou den optreden en dan zou zij wat extra in huis hebben. Die extra vraag dreef de prijzen nog verder op. Op een gegeven moment kostte een vat benzine op de vrije markt in juni twee keer zoveel als in januari. En dat terwijl er geen tekorten waren. Eind juni viel volgens KK voorlopig het doek over de olieprijspsychose. De OPEC-landen verhoogden opnieuw hun prijzen, de Amerikaanse subsidie was ingetrokken en de maatschappijen kochten geen olie meer op de vrije markt. Inmiddels betaalt de consument de re kening van al dit gedoe, stelt KK. Allerlei produkten zijn al duurder geworden en vele zullen nog volgen. De olieproduceren de landen en de oliemaatschappijen heb ben de voordelen opgestreken. De Neder landse regering heeft de zaak rustig op zijn beloop gelaten. Uit antwoorden van minister Van Aardenne (Economische Za ken) is gebleken dat deze bewindsman in april al wist dat het tekort niet zo erg was als men dacht. „Het lijkt wel alsof de minister het hele maal niet erg vindt dat de consument voor allerlei produkten meer moet gaan beta len. Als de prijs stijgt gaat de consument minder energie gebruiken en dat maakt ons land minder afhankelijk van de OPEC, denkt de minister. Daarom geeft hij toestemming voor een benzineprijsver hoging van 4 cent, terwijl 2 cent voldoende zou zijn. Hij denkt dat de automobilist minder zal rijden nu de benzine duurder is geworden.” „Werkgevers en parlementariërs staan al te trappelen om de prijsverhogingen als gevolg van de olie uit de prijscompensatie te halen. Mocht dat gebeuren dan is de prijzenramp voor de consument com pleet”, aldus KK. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. „Rond 1990 kan in de ontwikkelde landen de werkge legenheid in de onderwijs- en re searchsector (onderzoek) dubbel zo groot zijn als op het ogenblik het geval is, wanneer althans de Westerse wereld de juiste politiek voert. Be strijding van de steeds toenemende werkloosheid in deze landen moet worden gevonden door het scheppen van arbeidsplaatsen in deze sec toren”. PARAMARIBO (ANP). Surinaamse Brouwerij NV verwacht, dat de resultaten over het op 1 oktober begonnen boekjaar 1978-’79 niet belangrijk zullen afwijken van die over het voorafgaande jaar, zo blijkt uit een tussentijds bericht. Nadat de af zet van de produkten van de brouwerij in het vorige boekjaar stag neerde en deze vrijwel gelijk uitkwam op die van het daaraan voorafgaande jaar, viel er in het eerste deel van het nu lopen de boekjaar weer een stijging van de bierverkopen te constateren. Bleven de kostenstijgingen in het eerste kwartaal binnen de raming, na de forse prijsverho gingen van olieprodukten sinds maart 1979 stegen niet alleen de energiekosten tot ongekende hoogte, doch namen ook de prijzen van grondstoffen, materialen en diensten meer toe dan in het begin van het boekjaar was te voorzien. KK betoogt dat er helemaal geen oliete kort is en dat nu de consument het gelag moet betalen. „Het kabinet doet nog steeds of er een olietekort is en of energie besparing van levensbelang is. Natuurlijk is energiebesparing noodzakelijk, maar dat doe je niet door middel van prijsver hoging, of gaat u soms minder douchen omdat het aardgas duurder wordt? Als het op plannen aankomt die werkelijk energie besparen laat de regering het af weten. Alles wordt afgewenteld op de consument, die aan de prijsverhoging part noch deel heeft. De winsten van de oliemaatschappijen blijven onaangetast, de industrie krijgt geen enkele wettelijke maatregel voorgeschreven om energie te besparen, maar de consument mag dok ken tot hij niet meer kan.” KK vindt dat niet alleen de olielanden, maar ook de westerse regeringen medeverantwoordelijk zijn voor de „prijspsychose”, die in de afgelopen maanden ontstond. „De Iraanse kwestie werd daarbij als een kapstok aangegre pen. Er zijn nog steeds mensen die denken dat de olieprijs niet verhoogd zou zijn als de sjah nog op de troon zat. Toen de oliemaatschappijen riepen dat er een te kort dreigde omdat de Iraanse oliepro- duktie van Perzië stagneerde geloofden de meeste mensen dat meteen.” De situatie lag echter niet zo simpel. De olieconcerns hadden eind vorig jaar grote voorraden. De winter van vorig jaar was zacht geweest en bovendien hadden de concerns gehamsterd omdat ze een OPEC-prijsverhoging verwachtten. On danks die grote voorraden breidden de maatschappijen hun produktie niet uit. Ze zagen er meer heil in de voorraden groot te houden. Ze hingen hun voorraadpositie niet aan de grote klok. Integendeel, toen de Iraanse opstand serieuzer werd, riepen ze moord en brand. Saoedi-Arabië besloot extra olie te produceren voor een iets hoger bedrag, maar ook dat mocht niet baten. De maatschappijen bleven de in druk wekken dat er een tekort was. Ml bracht Het bord samen met het bestek En dit is dan een deel van het gouden bestek, dat door een Neder landse firma binnenkort op de Ameri kaanse en Arabische markt wordt ge-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21