P-LEIDER MOET MEEREGEREN y 9n 22 23 BUITENLAND 19 7 9 VRIJDAG AUGUSTUS 3 1 HI (Van onze redactie binnenland) De echte „nieuwe leiders” op de Nederlandse Antillen, ir. Don Martina en Betico Croes, blijven voorlopig nog wat op de achtergrond. Er is sinds enige tijd in Willemstad een tussentijds kabinet van vijf man aan het werk gezet. Dat moet onder leiding van pre mier Minguel Pourier (40), de van het eiland Bonaire afkom stige minister van Ontwikke lingssamenwerking uit de vo rige regering, alvast een begin maken met het aanvegen van de troosteloze restanten uit het financieel-economische bank roet van het eilandenrijkje. I VENEZUELA ARUBA BONAIRE ^CURAQAO NEDERLANDSE ANTILLEN rep x^rzr^zRicor: f T MAAR TEN SABAS ST. EU STATIUS S I n zoals BETICO CROES '4 DON MARTINA Tijd van praten voor Betico Croes voorbij wes- erlak- Pre- dienst niet meer zo gekoeieneerd. Hij kan wat voor ze doen". In Nederland heeft Croes met zijn vuist op tafel geslagen en aangekondigd dat er „rotzooi” komt wanneer er niet naar de gerechtvaardigde verlangens en de uit slag van de volksstemming van Aruba wordt geluisterd. Er ontstonden stakingen, het transport naar Curasao viel stil, het Prinses Bea- trixvliegveld op Aruba werd gesloten. Oranjestad leverde tegen het eind van de zomer van 1977 het beeld op van relletjes. Kortom, het leek erop dat de vlam in de pan zou slaan. Croes had Aruba plotseling niet meer in bedwang of deed alsof. Van uit Willemstad werden politieversterkin- gen naar Aruba gedirigeerd: gehate hulp troepen die men zich in MEP-kringen nog lang zal heugen. De gaten in de overheidsfinanciën op Aruba en Curasao waren zó groot en de openlijke bedreigingen vanuit Nederland „dat het nu maar eens snel uit moest zijn met de geldsmijterij” waren zó fors, dat Rozendal er na veertien maanden al geen gat meer in zag. Voor het kabinet kwamen de toestanden uit een andere hoek dan die van de MEP. Croes, de bevrijder van het „geknechte” Aruba, zegt dat hij links van het midden staat. Maar politieke nuchterlingen op de Antillen tekenen op de staalkaart dat mid den in zo’n geval nogal ver naar de rech terkant. Het enige wat er tot nu toe aan gemeenschappelijks tussen MAN en MEP valt waar te nemen, is dat ze in de verkie zingstijd beiden zijn beschuldigd van dui delijke toenaderingspogingen tot Castro’s Cuba. Eén groot voordeel heeft de jongste ver kiezingsuitslag opgeleverd: voor bluf, een grote mond aan de kant en hooghartig gedrag is geen ruimte meer. De nieuwe leiders, die nu nog even op de achtergrond blijven, weten dat maar al te goed. Van daar dat ze zichzelf een adempauze heb ben gegeven voor de aanloop naar een regeerprogramma dat nog moeilijk ge noeg zal zijn. Don Martina durft de confrontatie met Croes en zijn MEP aan. En hij heeft daar bij de duidelijke zegen van Nederlands minister voor Koninkrijkszaken, Van der Stee, gekregen. Maar dat wil nog niet zeggen dat Martina aan Croes de vrije teugel zal geven wanneer het erom gaat Aruba los te weken uit een Antilliaans staatsverband. talbe- estrij- 5. )ON. •wets aaien PTT audig schikt net 3 foon- foon- :oets. is in gver- van jernis die V a. Bel 1 met iran- m bij vens voor i alle voor i. Bij iom., letta, 79, tar- .750. •79, om./ Ford 79, '79, ■drs., 2 x .750. gas/ torn., au- zrolet Bvro- als '76, Alfa met euw, •ysler leer '77, Ford ipri II iOOL, Ford 3950. apri II Ford I, '76, 78, >0. 2x Fiat '78, i nw., 3750 250/ wste. SE, ancer aut., -drs., 2.000 ;-drs., Toen dat alles gebeurde, brak op Aruba de hel pas goed los. Betico raasde en tierde zoals hij nog nooit had gedaan. Een bezoek van de Nederlandse gouverneur op de Antillen, drs. Ben Leito. aan Aruba kenmerkte zich door vijandigheid. Rozen dal zelf werd er tot „ongewenst persoon” verklaard. Croes kondigde aan dat Aruba zich niet langer aan allerlei Antilliaanse verplichtingen voelde gebonden. Hoe serieus dergelijke avances zijn en hoe zwaar daaraan moet worden getild, is achteraf nooit meer na te trekken en wordt steeds opnieuw niet aangetoond. En misschien komt dat wel doordat in het Caribische wereldje elke beweging naar links of wat daarop mag lijken onmiddel lijk in de hoogste graad van zenuwachtig heid in „communisme" wordt vertaald. Het kabinet-Rozendal startte in de zo mer van 1977 met een regeerprogramma dat een vergaande verzelfstandiging van de verschillende Antilliaanse eiland(ge- biedjen beloofde. Het was, naar later bleek, een vergeefse poging om Aruba wat tegemoet te komen. Ver is Rozendal er niet mee gekomen, want toen de narig heid op Aruba was geluwd, raakte zijn1 kabinet al snel in huizenhoge sociaal-eco- nomische problemen. Met zijn snel in elkaar gespijkerd inte- rim-kabinet uit deze drie partijen heeft formateur Martina laten zien dat hij een samenwerking met de MEP van Croes niet schuwt. Ideologisch liggen de MAN en de MEP ver uit elkaar. Martina wil met radicaal socialistische denkbeelden en ambities duidelijk schoon schip maken in het broeierige sfeertje waarbinnen de ou de, gevestigde politieke partijen op Cura cao jaren achtereen hebben geopereerd, met de huidige financiële en sociale chaos als restant. En daarmee lagen cijfermatig de ver houdingen voor de komende vier jaar vast: MAN en MEP kunnen in het Antilli aanse parlement op een duidelijke meer derheid steunen, waarbij ook de ene afge vaardigde van het kleine Bonaire nog kon worden opgeteld. Voor Betico Croes breekt nu natuurlijk wel het uur van de politieke waarheid aan. Hij zal moeten meeregeren. En dat bete kent tegenover Curacao duidelijk maken wat hij nu precies wil met zijn „onafhan kelijkheid”. Tegenover Aruba betekent het dat hij moet laten zien wat hij kan waarmaken van alle beloftes en aankon digingen uit de oppositiepenode. Evertsz verving de MEP-ministers door bewindslieden van de Arubaanse minder- heidspartij PPA en haalde zich met die manoeuvre heel wat op de hals. De PPA raakte op Aruba steeds verder in diskre diet en in zichzelf verstrikt, terwijl Croes zich genoodzaakt zag de oorlog te verkla ren aan het Antilliaanse samenwerkings verband en in die „heilige opdracht” Aru ba naar de onafhankelijkheid te begelei den het eiland steeds meer achter zich kreeg. Hoogtepunt van het referendum op 25 maart 1977. Bijna zestig procent van alle Arubanen zei „nee” tegen een toekomsti ge federatie met Curacao en „ja" tegen een volledig zelfstandig Aruba. Zonder dat de grote leider nu eigenlijk had uitge legd hoe zo’n ministaatje Aruba in het roerige Caribische gebied zijn eigen weg zou kunnen gaan. Voor Croes begon de show toen pas goed. Hij voelde zich vanaf dat moment pas werkelijk de ongekroon de koning van het eiland. Het nationalisme kreeg vanuit Oranje stad handen en voeten. Croes stelde dele gaties samen die op onduidelijke reizen gingen naar de dekolonisatiecommissie van de Verenigde Naties in New York, naar Cuba en Jamaica, naar Venezuela en Colombia. De Arubanen kregen hun eigen vlag: blauw met rode ster en twee gele banden. Op een kwaad moment ontstond er een rel omdat die vlag in plaats van de „nationale” Antilliaanse vlag voor het be- stuurskantoor werd gehesen naast de Ne derlandse driekleur. Het gebouw van de Eilandsraad in Oranjestad heet al sinds jaar en dag „Par- lemento di Aruba" en de „verhevenheid van het Arubaanse volk", die Croes op iedere partijmeeting onder veel gejuich verkondigt, wordt ook bezongen in een eigen volkslied. Betico Croes, tegelijk alom tegenwoor dig en moeilijk te benaderen, weet precies wat hij moet doen om de kleine Arubaan Zelfs de vorige minister voor Antilliaan se zaken, De Gaay Fortman, zag op een gegeven moment in dat hij zijn ideeën over de volstrekte onmogelijkheid van de Arubaanse wensen in het beleid op weg naar de toekomstige onafhankelijkheid van de zes eilanden in één en hetzelfde staatsverband, wat moest bijschaven. On der Nederlandse druk is er uiteindeiljk een Koninkrijkswerkgroep van de grond gekomen, aangevoerd door oud-premier Biesheuvel, die vorig jaar een begin heeft aan zich te binden en hoever hij kan gaan zonder zijn gezag te verspelen. Verkie zingsbijeenkomsten in het Wilhelminasta- dion van Oranjestad er zijn er de laatste jaren nogal wat georganiseerd ziet hij als de thermometers voor zijn populari teit. De organisatie ervan is uiterst slim. Urenlang voert het MEP-partijkader de spanning op naar het gewijde ogenblik, waarop Betico zelf verschijnt. En eindelijk duikt hij dan op tussen het luisterend publiek: handenschuddend, kusjes uitdelend, een knikje hier, een schouderklopje daar, een handtekening onder een aanvraag, een toezegging voor een gesprek. „Croes heeft voor deze mensen de we reld geopend", zegt dominee Harmen Geurs, predikant van de protestantse ge meente in Oranjestad. „Ze voelen zich tegenwoordig niet meer zo achtergesteld. Opel ladett -drs./ iw.pr. 300 S Opel Break 04 Tl. 6750. v.a. 1950. iw.pr. I gas/ gas/ uit 16 7750. 9750. 350. 3 óyota óyota I.950. VW j '78, VW 3, 78, 0 km, 1750. 27, 4- Capri -, '74, gas/ huifd., >t 504 1600 zeld- g, als 8750. jssec 1977, s voor lewijs. lerdag :.o. de m Pa- privé ancle- Intussen hebben de winnaars van de onlangs gehouden verkiezingen voor het Antilliaanse parlement (de Staten), de ge legenheid om eens te bekijken of er in de gezamenlijke regering en vooral tegeno ver Nederland ook zaken vallen te doen zonder dat de eilanden Curacao en Aruba afzonderlijk doorlopend bezig zijn elkaar de deur uit te werken. Zo’n afkoelingspe riode is hard nodig. Maar al te vaak heeft in de afgelopen jaren heethoofdigheid de politiek op de Antillen bepaald. En daar door daalde hoe vreemd het misschien klinkt voor dit tropenklimaat de tempe ratuur van de onderlinge verhoudingen tussen Aruba en Curacao tot ver beneden het nulpunt. De venijnigheid en de steken onder de gordel waarmee deze eilanden elkaar te lijf gingen, suggereerden een soort oorlog die veel erger leek dan ze in werkelijkheid was. Verschillende politieke leiders heb ben van dat sfeertje gebruik gemaakt om hun kiezers te „bespelen”. Zo ontstond er een ongezonde mentaliteit, die op een af standje bezien erg veel kunstmatigs had. Een mentaliteit waarin Curacao en Aruba elkaar bij voortduring naar de hel wens ten om vervolgens 'eder apart te zoeken of er misschien via een afzonderlijk lijntje met Nederland voor de toekomst een ei gen plaatsje in de hemel is te bemach tigen. Op Curacao wordt als regel nogal min achtend gedaan over alles wat met Aruba te maken heeft. Het is er een ingeroeste gewoonte geworden om met alle middelen te voorkomen dat Aruba ook maar ergens een meerderheidspositie kan innemen. Aruba behoort ten opzichte van Curacao de kleine, onvolwassen jongen te blijven. De diepe afkeer tegenover deze houding van de overheersende, eigenlijk koloniale Curacaoenaar heeft bij de Arubanen het trauma nagelaten dat ze nog steeds niet serieus worden genomen. In dat conflict is Betico Croes, de oud-onderwijzer en sinds enkele jaren onbetwist leider van Aruba, groot geworden. Of Curacao en Neder land dat nu willen geloven of niet. Onder de gele vlag van de MEP (Movie- mento Electoral di Pueblo) gaat Croes zegenend rond op het eiland met zo’n zestigduizend inwoners, witte stranden en steeds een veelvoud aan Amerikaanse en Venezolaanse toeristen. De kleine man van Aruba beschouwt Croes als een soort heiland, in het bezit van de sleutel die toegang geeft tot de kast waaruit gunsten, baantjes, uitkeringen en schone beloftes vallen te verdelen. Aan het onvoorwaar delijke vertrouwen dat hij zo heeft opge bouwd, ontleent Croes zijn macht. En hij beheerst de techniek om aldus iedereen naar zijn hand te zetten tot in de vingër- toppen. Betico imponeert, ook al zou hij de grootste nonsens uitkramen. De minder heid van nuchtere tegenstanders die hij heeft, zegt zonder veel omwegen dat er niet veel anders uit zijn mond komt. Als zijn grootste triomf beschouwt Croes zijn optreden in de Nederlandse Tweede Ka mer, nu zo’n kleine twee jaar terug. Met een foto van hem achter de katheder op het Binnenhof, meer dan levensgroot op de affiches van zijn MEP-partij, is hij vorige maand de Statenverkiezingen tege moet gegaan. En het aureool om zijn hoofd heeft opnieuw gewerkt. De MEP bleef de grootste partij. Alleen in het randgebied van het zwe vende kiezersbestand trad een verschui ving op naar een verjongde AVP (Aru baanse Volkspartij) onder aanvoering van Henney Eman, een jonge, in Nederland opgeleide jurist. Hij is de kleinzoon van de „grote Eman”, die al in de jaren ’30 op het eiland de afscheidingsgedachte propa geerde en wiens witte standbeeld in het hartje van Oranjestad staat. Vier jaar zijn intussen verstreken waar in Betico Croes en zijn MEP uitsluitend langs de zijlijn invloed hebben kunnen uitoefenen op het Antilliaanse regerings beleid. Op Aruba zelf is de „gele partij” oppermachtig: ze bezet alle zetels in het eilandelijk bestuurscollege (zeg: het colle ge van B. en W.). Maar wanneer het om de landspolitiek ging, moest men zich bedie nen van de oppositie en van buiten-parle- mentaire kanalen. In 1975 wipte de toenmalige premier Juancho Evertsz kortgeleden bij de Statenverkiezingen met zijn eigen nieuwe christen-democratische partij op Curacao kansloos de MEP-ministers uit zijn ka binet. Ze hadden zich zonder overleg te veel gedragen als bewindslieden van „de onafhankelijke republiek Aruba", op mis sies naar het omringende buitenland in het Caribische gebied. gemaakt met een verkenning van alle staatkundige mogelijkheden. Curacao stond daar aanvankelijk niet voor te trappelen en Aruba denkt na aanvankelijke aarzeling in dat grotere verband constructief mee. Er wordt ten minste weer gepraat. En niet alleen hard geschreeuwd zonder te luisteren naar de ander. Misschien komen de beide partijen (Curacao en Aruba) dan ook eens toe aan de vraag, waar het nu eigenlijk om gaat. Want die is tot nu toe bij alle pathos op Aruba en alle hooghartigheid tegenover dat „gedoe” op Aruba waarvan men zich op Curacao bediende, onder de tafel ge bleven. Dat komt voor een niet onbelangrijk deel doordat de MEP tot begin deze week zeer bewust buiten de regeringsgebouwen van het Fort Amsterdam in Willemstad is gehouden. In de zomer van 1977 lapte kabinetsformateur „Boy” Rozendal van de Curacaose Democratische Partij (DP) het verkiezingssucces dat Croes op Aruba had behaald, volledig aan zijn laars. Rege ren met de MEP hield voor hem voorspel bare moeilijkheden in en opnieuw (zoals Evertsz per saldo ook had gedaan) ging Curacao met de verschrompelde PPA van Aruba in zee. De verkiezingsuitslag voor de Staten van de Antillen (het parlement) is vorige maand zo duidelijk geweest dat er geen ruimte meer was voor vreemde manoeu vres. Tot grote schrik van heel Curacao behaalde daar de nieuwe, verzelfstandig de partij van ir. Don Martina, de Movi- miento Antijas Nobo (MAN), in één klap zeven van de twaalf zetels voor dit eiland beschikbare statenzetels binnen. Betico Croes wist zich ondanks een kleine teruggang in stemmental met vijf zetels als de grootste partij op Aruba te hand haven. Z MARTINIQUE'. ZTOBAGOZr^ ■MARGARITA TRINIDADS 300 km 0 -^BARBUDA- DOMINIKAANSE-PUERTO Barbados Z GR E N ADA^Z^EZ^^^

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23