MATTHE PRONK ONGENAAKBAAR Okker en Stöve uitgeschakeld in New York Amsterdamse club in het rood Nederlandse dames zeker van medaille Europa-Cup bereiken toto-lotto sportpuntiq j Ajax móét halve finale Outsider Bert Oosterbosch wielrenner^ Van de Korput en Wijnstekers in selectie plotseling in favorietenrol 1 MOSER VERSLAAT ROY SCHUITEN MET LIST □el- 30,- uik, nd. wk79 >EL ö,- r van om sa. □rui ƒ- 25 Koerswijziging Goed gegokt T M f ^3 SPORT 19 7 9 AUGUSTUS V R I J D A 3 1 24 Liinii gg door - H Peter H Heerkens 1 y w te danken aan Koch (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Een koerswijziging bij Ajax lijkt nood- Drievoudig wereldkampioen Gaby Minneboo, Nederlands kam pioen Matthé Pronk en de aanstormende 20-jarige Gerrie Groe- newegen lieten bondscoach Martin Wierstra weten dat ze best een jaartje met de regenboogtrui om de schouders wilden fietsen. Geen overeenkomst derhalve binnen de Nederlandse gelederen, wel een niet-aanvalsverdrag, maar dan moest de positie van de op kop rijdende Oranje-rijder onaantastbaar zijn. Wierstra vooraf: „We willen proberen het hele zaakje snel op een ronde te zetten en het dan onderling uit te maken”. Een nobel streven, dat na de loting vrijwel tot de onmogelijkheden behoor de. Pronk trok nummer 7, Minneboo 9 en Gerrie Groenewegen de De drie overige medailles die op de derde dag van het wereld kampioenschap gewonnen konden worden, gingen naar de Oost- duitsers, die via Lutz Hesslich (eerste), twee jaar terug nog kampioen bij de junioren, Emanuel Raasch (tweede) en Christi an Drescher (derde) een driedubbele triomf vierden. Hoe zetten we Rainer Podlesch op achterstand? Dat was het gemeenschappelijke probleem van de drie Nederlanders in de finale van het stayerskampioenschap voor amateurs. Verder liepen de belangen van de vaderlandse rolrijders niet parallel. AMSTERDAM. „Noppie Koch is grandioos. Aan hem heb ik deze titel te danken”, de eerste reactie van de nieuwe wereld kampioen achter de grote motoren, de Nederlander Matthé Pronk. Voor zo’n 6000 toeschouwers liet de gangmaker Nop Koch en zijn 32-jarige Noordhollandse gezel geen twijfel be staan over wie de sterkste was. Matthé Pronk, vorig jaar tweede achter Podlesch, rekende af met de concurrentie op een indrukwekkende manier. Pronk zorgde met zijn prestaties voor het eerste Nederlandse goud op dit wereldkampioenschap. Gaby Minneboo voegde een bronzen plak aan het totaal toe. 5} Bert Oosterbosch neemt het applaus van de toeschouwers in intvangst, nadat hij tijdens de kwartfinales voor profachtervolgers de snelste tijd heeft gerealiseerd alleen Jos Lammertink maakt uitgaande van de resultaten op dit kampioenschap kans op uitzending naar de Olympische Spelen. Spannend werd het nauwelijks, omdat de kracht van Matthé Pronk te groot was. Met een gemiddelde dat boven de 75 km per uur lag, snelde hij naar zijn eerste wereldtitel. Van Meel kon hem niet houden, Minneboo werd in de slotfase gedubbeld. De laatste: „Het ging mij vanavond te vlug. Constant heb ik me moeten forceren. Ik ging te voet. Eigenlijk wilde ik afstappen, maar dat is me de laatste twee jaren ook al gebeurd. Ik weet niet wat het is, het lukt niet meer. Wat had ik graag meegereden, wat had ik me graag gemeten met Pronk. Vanavond ging dat niet. Hij was de sterkste”. In het duel tussen de Nederlanders kon zich verder alleen de Belg Van Meel mengen, die achter Pronk en voor Minneboo de slotkilometers inging. laatste startpositie. Wierstra: „In deze situatie lukt het ons niet om Podlesch op een ronde te zetten”. Een zwakke dag van de Duitse wereldkampioen of de kracht van de Nederlanders, feit is dat de opzet om Podlesch op achterstand te zetten, slaagde. Pronk flitste met grote overmacht al na 8 minuten voorbij de Duitser en Minneboo herhaalde dat enkele minuten later in het gezelschap van de Belgische kampi oen Guiso van Meel en de Zwitser Roland Vögele. Geen grote namen, die laatste twee, en dus een bewijs dat de Duitse kampioen als een wrak over de piste ging. Duidelijk werd toen al dat Groenewegen in het stuk niet voorkwam en zijn hulp aan de beide Oranje-mannen kon geven. En eveneens kon het niet anders of Martin Wierstra voegde weer enkele medaillewin naars aan zijn totaal toe. Terug naar het duel Pronk-Minneboo. De eerste wenste nu zelf een keer het platform te beklimmen, en bovendien wilde hij na twee seizoenen, waarin hij op ook voor hem onverklaarbare wijze in de belangrijkste wedstrijd, de WK-finale, ineenklapte, bewijzen dat die terugval niets te maken had met zijn 32-jarige leeftijd. Roy Schuiten rijdt dat stuk per definitie slecht, daarna slaat hij altijd genadeloos toe. Tegen dezelfde Moser had hij dat in de kwalificatierace van dit wereldkampi oenschap in Amsterdam nog eens gede monstreerd: na een achterstand van 4.63 halverwege, reed hij zijn tegenstander tij dens de laatste kilometers op 5.27. „Na tuurlijk”, zei Roy Schuiten na die ope ningswedstrijd tegen Moser, „houdt mijn manier van koersen een geweldig risico in. Moet er vanwege een lekke band op nieuw gestart worden (met de achterstand van dat moment) dan ziet het er beroerd uit voor mij”. En van dat kwetsbare punt in de achter- volgingsklasse van Roy Schuiten maakte Francesco Moser op een voorbeeldig pro fessionele manier gebruik. Hij lokte na melijk een lekke band uit door bij de start zijn pedalen niet zoals het behoort in horizontale stand te plaatsen, maar ze ongelijk te stellen. Om weg te komen moest hij zodoende dubbele kracht zetten, wat en daar ging het om de dunne zijden achtertube een klap kostte die een zogeheten „platte kant” oplevert. Ofwel: een zwakke plek die het best eens kan begeven tijdens de wedstrijd. Oosterbosch: „Nou ja, daar was sprake van, maar er stond niets vast. Het leek Peter Post wel leuk en nuttig om mee te doen”. Post: „De KNWU had behoefte aan de namen van bekende wegrenners als publiekstrekkers. Daarbij werd toen ge dacht aan Knetemann maar die wilde uiteindelijk niet en Oosterbosch. Oosterbosch: „Vanaf maandag ben ik AMSTERDAM. Ajax moet in het Eu- ropa-Cuptoemooi voor landskampioenen doordringen tot de halve finale, wil de club niet opnieuw worden geconfron teerd met verliescijfers. Dat is de mening van penningmeester Ton Brandsteder, die aan het eind van het seizoen afscheid zal nemen van de Amsterdamse club. onder leiding van Peter Post aan mijn voorbereiding begonnen. Elke dag 60 kilo meter op de weg en daarbij als training ongeveer zes stilstaande starts. Op deze baan heb ik voor mijn eerste wedstrijd hooguit vijftien rondjes gereden”. Zowel in de kwalificatiewedstrijd (tegen Banburry: 6.08.96) als in de kwartfinales (tegen Gisiger: 6.05.03) dwong Bert Oos terbosch groot respect af. Hij werd de grote sensatie van het achtervolgingstoer- nooi, waarin hij de beste kansen heeft om de finale te bereiken, omdat zijn tijden beduidend beter zijn dan die van zijn tegenstander in de halve finales: Roger de Vlaeminck. De andere halve finale wordt uitge vochten door Francesco Moser en Her man Ponsteen, wiens optreden in Am sterdam bewonderenswaardig was. Pon steen begon namelijk pas veertien dagen geleden met de training, na een armbreuk waarvoor hij vroegtijdig het gips liet verwijderen om dit wereldkampioen schap te kunnen rijden. Ponsteen: „Dat was het risico wat ik wilde nemen om hier iets bijzonder te presteren. Vroeger zou ik dat niet gekund hebben. Toen was ik makkelijker. Mijn instelling is nu voor honderd procent veranderd. Ik wil voor lopig per se beroepsrenner blijven. Zo doende Het verlies in het afgelopen seizoen is vooral toe te schrijven aan het feit dat Ajax veel meer geld heeft gestoken in het aantrekken van nieuwe spelers dan het zelf voor het verkopen van vijf spelers heeft ontvangen. Dat verschil bedroeg on geveer 7 ton. De eerste ronde spelen we tegen Helsingin JK uit Finland. Geen tegenstan der die aanspreekt, maar altijd nog zo’n 3 a 3,5 ton in het laatje kan brengen. In de volgende ronde zullen we dan hopelijk 4 a 5 ton kunnen verdienen". Brandsteder: „We zijn er bij het opstel len van die begroting van uitgegaan dat we twee ronden in de Europa-Cup overle ven. Willen we dat verlies wegwerken, dan zullen we het vier ronden moeten uithou den. Na een met 7-6 verloren eerste set en een achterstand van 4-1 in de tweede tegen de onbekende Amerikaanse Kelly Henry stapte Betty Stöve van de baan. Ze had te veel last van een blessure. Het optreden van de nummer één ge plaatste Wimbledonkampioen Björn Borg was indrukwekkend regelmatig. Hij veeg de met driemaal 6-1 de Australiër Carter van de baan. De drie Zuidamerikanen Vilas, Pecci en Clerc bereikten allen even eens gemakkelijk de derde ronde. AMSTERDAM. De reputatie van Roy Schuiten als achtervolger is blijven steken in een „truc special” van Frances co Moser. Als wereldkampioen in 1974 en in 1975 en als tweede in 1976 en 1978 (achter respectievelijk Moser en Braun) werd hij op een ongelooflijk slimme ma nier in de kwartfinale uitgeschakeld door de donkere Italiaan, die hem trefze ker raakte op zijn zwakste punt: de eerste drie kilometer. De Amerikaan Peter Fleming was te sterk voor Okker, die wel de derde set met 6-0 op zijn naam bracht. De opleving van de veteraan duurde slechts kort. Fleming won de vierde set met 6-3, en daarmee de partij. AMSTERDAM. Op de achtervolging krijgen de Nederlandse dames het zwaarder dan werd verwacht. Keetie van Oosten-Hage en Anne Meulman- Riemersma, in München vorig jaar goed voor goud en zilver, kwalificeerden zich voor de halve finale, maar dat gebeurde niet in de snelste tijden. Ruud Wielart heeft tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in Düsseldorf het hoogspringen met 2.24 gewonnen. Achter hem eindigden vier springers met 2.21 ex aequo op de tweede plaats. Klaas Lok werd op de 1500 meter vierde in 3.41.3. Winnaar werd de Keniaan Waigwa in 3.39.9. Op de 800 meter werden Evert Hoving en Arno Körmerling respectieve lijk zevende (1.47.7) en achtste (1.48.3). James Maina uit Kenia won in 1.45.7. Op de 800 meter dames werd Elly van Hulst zevende en Karin de Nijs achtste. Helen Vanderburg en Kelly Kryczka uit Canada hebben met 187.4167 punten de Fina Wereldbeker kunstzwemmen op het onderdeel duetten gewonnen. De Ne derlandse combinatie Marijke Engelen en Catrien Eijken werd met 169.3167 punten vijfde. NEW YORK)anp) De derde dag van de open Amerikaanse tenniskampioen schappen in Flushing Meadows heeft geen verrassingen opgeleverd. Wel waren er weinig vrolijke zaken te melden over de Nederlandse deelnemers. Zowel Tom Okker als Betty Stöve werd in de eerste ronde uitgeschakeld. En die gok kwam voor Francesco Mo ser, aan wie zijn Italiaanse sponsor 35.000 Nederlandse guldens hebben beloofd voor het behalen van de wereldtitel, na vier ronden goed uit. Precies op het mo ment het toeval kon voor hem niet mooier waarop Roy Schuiten verlies pleegt om te gaan buigen tot winst. Schuiten later: „Toen wij opnieuw moesten starten wist ik dat het gebeurd was met me”. Op dat moment bedroeg zijn achterstand 61 meter en 28 centime ter, wat in tijd uitgedrukt neerkwam op 4.53. „Ik ben iemand”, ze Schuiten nog eens ten overvloede, „die in een wed strijd moet groeien. Ik heb tijd nodig”. Francesco Moser deed er zijn voordeel mee. Hij bouwde het verschil uit tot 7.14, waarna Schuiten terugkwam tot rond de vier seconden, maar toen was het te laat. Schuiten, die door zijn Italiaanse werkge ver een maand was vrijgemaakt voor dit wereldkampioenschap op de baan en voor wie speciaal uit Italië een masseur was overgekomen, verdween, ontdaan van al zijn glorie, via de achterdeur uit het Olym pisch Stadion. Als schreeuwend contrast voor de Ne derlandse vertegenwoordiging op dit nummer liet Bert Oosterbosch (pas 22 jaar geworden) zich bewonderen. Hij reed de eerste achtervolgingswedstrijden in zijn carrière en bracht het daarbij tot de snelste tijden. De Oostbrabander brak zelfs met 6.05 het baanrecord, dat met 6.07 op naam stand van Eddy Merckx en Roy Schuiten. En dat terwijl hij maandag niet eens wist dat hij als specifieke weg renner in dit baankampioenschap zou starten. ZEIST (ANP). Ben Wijnstekers en Michel van de Korput, beiden van Feyenoord, zijn door bondscoach Zwartkruis uitgekozen voor de se lectie van het Nederlands elftal, dat woensdag 5 september in Reykjavik tegen Ijsland speelt in de voorron den van het toernooi om het Europe se voetbalkampioenschap. Wijnste kers en Van de Korput zijn de enige debutanten in een selectie, die ver der de bekende gezichten kent. De zestien voor Reykjavik zijn: Ruud Krol, Tscheu-la Ling, Piet Schrijvers en Simon Tahamata (allen Ajax), Hugo Hovenkamp, Kees Kist, Johnny Metgod (allen Az), Michel van de Korput en Ben Wijnstekers (beiden Feyenoord), Ernie Brandts, Rene en Willy van de Kerkhof, Jan Poortvliet, Huub Stevens, Michel Val- ke (allen PSV) en Pim Doesburg (Sparta). Dinsdag 4 september speelt Jong Oranje in het stadion De Vliert in Den Bosch een oefenwedstrijd tegen een elftal dat is samengesteld uit spe lers van eerste divisieclubs. Voor de ze wedstrijd selecteerde bondscoach Jan Zwartkruis: Hans van Breukelen (FC Utrecht), Quintus van der Meulen (PSV), Edo Ophof en Frans Koenen (beiden NEC), Wout van Gils (Nac), Wim van Dongen en Rogier Schouwenaar (bei den AZ), Romeo Zondervan (FC Twente), Toin van Mierlo, Bud Broe ken en Ton van de Ven (allen Willem 2), Wim Balm (Haarlem), Wim Wouds- ma (Go Ahead Eagles), Keje Mole naar (Volendam), Chris van de Dun gen (Den Bosch) en Piet Wijnberg (Ajax) Kevin Keegan (HSV) en Dave Wat son (Werder Bremen) zijn door bondscoach Ron Greenwood geselec teerd voor de Engelse ploeg, die op woensdag 12 september in Londen tegen Denemarken speelt in de voor ronden van het toernooi om de Euro pese beker voor landenteams. De geselecteerden zijn: Ray Clemence (Liverpool), Peter Shilton (Nottingham Fo rest), Joe Carrigan (Manchester City), Phil Neal (Liverpool), Dave Watson (Werder Bremen), Emlyn Hughes (Wolverhamp ton), Trevor Watson (Werder Bremen), Mick Mills (Ipswich Town), Kenny Samson (Chrystal Palace), Terry McDermott (Li verpool), Ray Wilkins (Manchester Uni ted), Trevor Brooking (Westham United), Tony Currie (Queens Park Rangers), Steve Coppell (Manchester United), Kevin Keeg an (HSV), Trevor Francis (Nottingham Fo rest), Peter Barnes (West Bromwich Albi on), Tony Woodcock (Nottingham Forest), Bob Latchford (Everton), Laurie Cunning ham (Real Madrid). „Het werk is me te zwaar geworden, daarom wil ik het straks voor gezien hou den. Er zijn geen problemen met andere bestuursleden, al is het wel zo dat ik er een voorstander van ben om de salarissen van de topspelers terug te schroeven. Daar staat echter tegenover dat ik wel degelijk besef dat er nog maar weinig sterren in het profvoetbal over zijn en dat je die wel goed moet honoreren, omdat je ze anders kwijt bent. We zouden wel kunnen overwegen om het aantal contractspelers terug te brengen van 31 naar 25, waardoor Ajax zo’n slordige vier ton zou kunnen besparen. Bovendien zal meer eigen kweek kunnen worden ingepast”. Uitslag toto-normaal en toto-systeem 34 van zondag 26 augustus 1979 In deze toto vielen 356 prijzen. Inleg. f 468.361,-. Prijzenbedrag: 222.471,48. Ie prijs: 1 winnaar, die bruto 88 988.50 ontvangt. 2e prijs: 18 winnaars, die elk bruto 3.098,50 ont vangen. 3e prijs: 337 winnaars, die elk ƒ231,- ontvangen. In de kwalificatie was de Canadese Ka ren Strong de sterkste, met Keetie van Oosten als tweede en Anne Meulman op de derde plaats. In de kwartfinale was opnieuw de Canadese de beste, met de Italiaanse Luigina Bissoli als tweede, de Zeeuwse veterane derde en Anne Meul man als duidelijke vierde. Twee Neder landse dames dus bij de laatste vier, het geen zekerheid geeft op een medaille. Keetie van Oosten, die tegen de Italiaan- se moet rijden: „Ik heb nog nooit van haar verloren, maar ik ben al een dagje ouder en eens moet het toch gebeuren”. Anne Meulman-Riemersma, die bij de afwezig heid van Keetie een maand terug Neder lands kampioene werd, krijgt vanavond de sterkste uit het gezelschap als tegen standster: Karen Strong. Op de Olympische nummers kan over de Nederlandse rijders minder gunstig gerapporteerd worden. Lau Veldt en Sjaak Pieters verdwenen roemloos uit het sprinttoernooi en hetzelfde gebeurde gis teravond met de nationale achtervolgings- ploeg, diê niet verder reikte dan de tiende tijd. Dit betekende het einde van het WK- gebeuren voor Dick van Egmond, Gert Schipper, Hans Vonk en Barend Huve- neers na iets meer dan vier minuten. Op de kilometer werd Zijdeveld 17e en Uitslag Lotto 34 van zondag 26 augustus 1979 Inleg: 3.136.872,-. Prijzenbedrag: ƒ1.590.011,33. Ie prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat *Z> deel naar de jackpot van lotto 35 van zondag a.s., het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. 2e prijs: 2 winnaars, die elk bruto 136.650,90 ontvangen. 3e prijs: 91 winnaars die elk bruto f 3.822,- ontvangen. 4e prijs: 6.455 winnaars, die elk 65,40 ontvangen. 5e prijs: 18.220 winnaars, die elk 23,10 ontvangen. Jack pot voor lotto 35 van zondag 2 september a.s. 124.300,42. Uitslag toto-gelijk 34 In deze toto vielen 1.328 prijzien. Inleg: ƒ62.989,-. Prijzenbedrag: ƒ32.511,72. le prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat deel naar de jackpot van toto-gelijk 36, het overige deel wordt in gelijke delen ver deeld over de 2e t/m 5e prijs. 2e prijs: 2 win naars. die elk bruto 1.989,50 ontvangen. 3e prijs: 25 winnaars, die elk 307,90 ontvangen. 4e prijs. 534 winnaars, die elk 18,60 ontvangen. 5e prijs: 767 winnaars, die elk 11. ontvangen. Jackpot voor toto-gelijk nr. 36 2.463,18. zakelijk, nu de club in het afgelopen sei zoen een verlies heeft geleden van bijna 1 miljoen gulden, waardoor voor het eerst in de geschiedenis van de vereniging spra ke is van een negatief kapitaal van 60.000 gulden. Tevens is in de begroting van het lopende seizoen uitgegaan van een verlies van ruim 1 miljoen gulden. rf- Matthé Pronk met gangmaker Noppie Koch in de bloemen, nadat het duo de gouden medaille bij de amateur-stayers in de wacht had gesleept. „Ik heb wereldtitel

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25