C( ve w< Ne V^ Water voor dikhuiden D’66 behoudt weerzin het \x/eer en dan dit nog tegen progressief blok O Vanwege opstelling oud-collega’s CDA-LEIDER IN KVP-BLAD POLITIEK NIEUWS bef Nieuw actiecomité tegen Paralympics Dure grap van Overleg met CPN vrijwel uitgesloten kla Oud-wethouder stapt op na royement Statenleden Goedkoop reizen voor invaliden Westerschelde is Rej Nic Nieuwe Waterweg „deurwaarder” gevaarlijker dan Or 19 7 9 VRIJDAG 3 1 AUGUSTUS 2 BINNEN- EN BUITENLAND V R r WEERRAPPORTEN 1 r I I I 1 Vergunning voor DSM Staatsbosbeheer 8i£? (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In het KVP-blad Politiek Nieuws laat CDA-fractie- leider in de Tweede Kamer Lubbers deze week weten, het volstrekt on eens te zijn met partijgenoot minis ter Andriessen van Financiën op het punt van het oplossen van de financiële problematiek. (Van onze redactie binnenland) HILVERSUM. Voormalig CDA-leider Aantjes voelt op dit mo ment „weinig aandrang” om in de Tweede Kamer terug te keren. Gezien de uitlatingen woensdag en gisteren van woordvoerders in het kamerdebat over de zaak-Aantjes zei de oud-fractieleider gisteravond in het televisieprogramma Televizier Magazine van de AVRO: „Ik denk dat toch iedereen kan begrijpen dat mijn grootste verlangen niet is daar weer in terug te komen”. (Van onze redactie binnenland) WINSCHOTEN. „Het is geen ge makkelijk besluit geweest. Tenslotte was ik 49 jaar partijlid en ik had ook graag mijn gouden jubileum willen meemaken, maar op een gegeven mo ment moet je je afvragen of je het doen en laten van die partij nog wel tegenover je geweten kunt verant woorden. Het royement van de drie was voor mij aanleiding om op te stappen”. Ondernemingsgedrag Heroïnevondst .5 - iü aS ë- s?3 Aantjes wil Lubbers oneens niet terug met minister naar Kamer Andriessen I W' overheersing jongeren 26 30 0 zw .1 i I I I t k „Daarvoor ben ik hem uitzonderlijk dank baar. Het is een erkenning van de onge rechtvaardigde aantijgingen die mij in november mijn deel zijn geworden”, aldus Aantjes. „Ik ben erg dankbaar dat mijn idealen toch erkend zijn”, verklaarde de voormalig CDA-leider naar aanleiding van de toespraak die premier Van Agt namens de regering in het debat gisteren hield. Partijpolitieke belangen hebben In het tv-programma verklaarde Aan tjes erg teleurgesteld te zijn over de uit komst van het kamerdebat over zijn oor logsverleden. De politieke partijen heb ben zich volgens hem te weinig bezigge houden met een vergelijking tussen de gebeurtenissen van november vorig jaar (toen het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD) Aantjes’ oorlogsverle den publiekelijk maakte) die tot zijn aftre den leidde en de resultaten van de nader gehouden onderzoeken. Aantjes wees gisteravond ook de con clusies van verschillende sprekers in het kamerdebat van de hand dat zijn gezind heid in de oorlog fout is geweest. Wanneer het CDA hem echter vanuit politiek belang weer (op een verkiesbare plaats) op de christen-democratische lijst zou willen zetten dan wil Aantjes dit op nieuw bekijken: „Ja, dan vind ik dat ik niet nu moet zeggen, dat gebeurt niet”. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 11.08 uur en 23.47 uur Laagwater 06.25 uur en 18.55 uur 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o DEN HAAG (ANP). Invaliden zullen binnenkort goedkoop kunnen reizen. Mi nister Tuijnman van Verkeer en Water staat beloofde gisteren de Tweede Kamer dat op korte termijn een rediïctieregeling in het leven zal worden geroepen waar door invaliden, net als kinderen, jeugdi gen en houders van de pas-65 bij gebruik van het openbaar vervoer een reductie van vijftig percent krijgen. De minister deelde dit mee tijdens het debat over het tarievenplan openbaar vervoer. Zijn toetreden tot de Germaanse SS, zo zei Aantjes gisteravond opnieuw, was ge beurd om een vluchtweg naar Nederland te realiseren. Steeds meer getuigen zijn volgens de oud-politicus naar voren geko men die hebben verklaard dat een derge lijke stap wel degelijk als een vluchtweg kon worden beschouwd. De feiten blijken volgens hem minder erg dan aanvankelijk werd verklaard. Het verzwijgen (van de naam Germaanse SS, door Aantjes gisteravond „een of andere SS" genoemd, red.) was volgens de voor malige CDA-politicus dan ook minder erg. Er waren in augustus 1944 volgens Aan tjes drie redenen om tot de Germaanse SS toe te treden. Of je was een geweldig fanaticus, of volslagen krankzinnig of er was een ander motief, aldus Aantjes die duidelijk op het vluchtmotief doelde. De linkse partijen drongen er in eeen motie op aan de tariefsverhoging met in gang van 1 oktober niet te laten doorgaan omdat ze strijdig is met de oproep van het kabinet-Van Agt het gebruik van het openbaar vervoer te bevorderen. Lubbers schrijft, dat in ieder geval de koopkracht niet mag worden aangetast. Zoals gemeld heeft het kabinet in princi pe besloten de koopkracht tot (bruto) inkomens van 32.000 gulden te handha ven. Lubbers vindt dat de koopkracht kan worden gehandhaafd door bijvoor beeld de indirecte balastingen te verho gen en prijsverhogingen door te voeren voor energie en luxe produkten. „Voorzichtigheid is geboden, zeker wanneer de sociale premies in deze moeilijke puzzel een extra rol gaan spe len, schrijft Lubbers. Deze uitlating wordt beschouwd als een duidelijk schot voor de boeg aan het adres van minister Andriessen. De bewindsman heeft voor gesteld de oplossing voor de financiële problemen van het kabinet te zoeken in een verhoging van de sociale premies. Het voorstel lijkt echter in de minister raad te stranden. In Politiek Nieuws waarschuwt Lub bers er voor dat de extra-looneisen zoals die in bepaalde sectoren in havens en in de vleeswarenindustrie verstrek- De Winter beschouwt het royement van de drie als een uiting van de intolerantie, die zich volgens hem de laatste jaren steeds sterker binnen de PvdA manifes teert. „Ik ben het er zonder meer mee eens, dat de drie bij de jongste collegevor- ming fouten hebben gemaakt, maar ik ben er ook van overtuigd, dat de rest van de fractie dat heeft gedaan. Het beste was geweest als het partijbestuur een commis sie had benoemd om te onderzoeken hoe het zo ver kon komen. Als die mensen dan per se moesten verdwijnen, had dat ook gekund door ze bij de komende verkiezin- Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben DSM vergunning verleend voor de uitbreiding van twee chemische installa ties voor de vervaardiging van rubber en polyvinylchloride in Geleen. Zij hebben de bezwaren van een inwoner van deze plaats tegen het verlenen van de gevraag de vergunningen afgewezen. De aange voerde bezwaren, onder meer toename van de luchtverontreiniging, vergroting van de kans op rampen, stankoverlast en waardedaling van particuliere eigendom men in de naaste omgeving van de instal laties, zeggen GS niet te delen. De oud-wethouder verwacht niet dat veel leden zijn voorbeeld zullen volgen. „Ik heb ook geen enkele reactie gehad, maar als mensen mij bellen, zal ik ze eerst vragen waar ze staan. Als ze invloed heb ben en iets kunnen veranderen, zal ik ze aanraden om in de partij te blijven. Ik hoop ook, dat de partij weer op het goede spoor komt, zodat ik kan zeggen: het spijt me, ik kom weer terug”. Het personeel van Staatsbosbeheer is verontrust over de plannen van de minis teries van CRM en Landbouw deze dienst te splitsen en beklagen zich erover dat zij hierbij op geen enkele wijze zijn betrok ken. Naar het oordeel van het personeel zal het nu geen bijdrage moeten leveren aan de nadere uitwerking van de regeling. Het zal de regeling eerst gaan toetsen aan de uitgangspunten. ben als sociaal-democraat altijd voorstan der geweest van de salami-taktiek: zorgen dat er elke dag een plakje op de gemeen- schapsboterham komt”. UDEN. De politie in Uden is op zoek naar een ongeveer 50-jarige, keu rig geklede en uitstekend Nederlands sprekende man, die zich enkele weken geleden heeft uitgegeven als deurwaar der. Een 42-jarige vrouw heeft aan hem 500 gulden onroerend-goedbelasting betaald, die de man namens de recht bank zei te komen ophalen. Deze week kwam de vrouw erachter dat ze bij de neus genomen was. Toen kwam namelijk de echte deurwaarder, met een getekend dwangbevel. Me vrouw kon voor de tweede keer vijf honderd gulden betalen. Aan de eerste „deurwaarder” had de belastingdienst geen boodschap. WA; Amer compi elektr mens* verwe digd. De liet t Washi luchtv troles; voor ter le< ons o] tronis vliegv leest. Niet ah gebieo I I I I Volgens de voormalig CDA-leider heeft alleen zijn eigen fractie in het kamerdebat zich beperkt tot het maken van een verge lijking van de resultaten van het eerste (RIOD-)onderzoek met die van de beide onderzoekscommissies. Volgens Aantjes had CDA-leider Lubbers in een „recht vaardig verhaal” bekeken of wat uit de gebeurtenissen van november vorig jaar voortvloeide, gerechtvaardigd was door de resultaten van nader onderzoek. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 06.59 uur, onder 20.21 Voormalig directeur dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie verklaarde eerst dat hij hiervan nooit had gehoord, maar zei later dat er honder den mensen op die manier een vluchtweg probeerden te vinden, aldus Aantjes. Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv VLISSINGEN (ANP). De Wester schelde is zeven keer zo gevaarlijk als de Nieuwe Waterweg. Dit blijkt uit een vol gens de Vereniging Milieuhygiëne Zee land (VMZ) geheim, anderhalf jaar oud rapport van het Nederlands Maritiem In stituut. In het rapport worden volgens het VMZ-blad De Gouden Delta vergelijken de cijfers verstrekt over ongevallen met schepen op de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde. Van 1966 tot 1975 hebben er op de Nieuwe Waterweg 84 aanvarin gen plaatsgevonden tussen zeeschepen terwijl zich 61 andere scheepsongevallen zoals strandingen voordeden. Op de Wes terschelde vonden er in vijf jaar tijds, namelijk in de periode van 1971 tot 1975 alleen al 106 aanvaringen plaats en 113 strandingen en dergelijke. En dat terwijl de vaart op Rotterdam veel intensiever is dan op Antwerpen, Gent, Vlissingen en Terneuzen samen. De meeste ongevallen op de Wester schelde deden zich voor ten westen van de Sloehaven in Vlissingen-Oost. SA! vanoc dakloi Het werd met d Dav winds onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist mist onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. zw. bejy. onbew. zw. bew. mist onbew. mist zw. bew. 1. bew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. mist h. bew. onbew. geh. bew. mist mist onbew. 1. bew. onbew. h. bew. (V GEN] de Ree Nederli de leve Volgen: de in I Group de reel de leve VN-res Jollif worder ging F: kelijkh sen tre zich we situatie ta dat r ger Tir Minis landse een aa antwoc rantie hebber ger bij menta; Jolliffc G a? 25 25 26 26 26 23 24 24 23 27 20 28 28 23 25 25 23 19 24 21 22 28 23 26 33 28 20 24 22 27 27 24 21 22 22 10 11 13 II 12 10 12 13 16 14 10 20 17 13 15 11 9 11 9 13 9 15 11 h 20 24 6 18 7 13 17 16 13 8 9 16 20 24 25 volgens Aantjes tijdens het kamerdebat bij iedere partij meegespeeld. Aantjes zei „een ernstige fout, een foute taxatie” te hebben gemaakt door te onder schatten wat voor invloed zijn oorlogsver leden later nog zou hebben. Hij zei echter dat hij de zaak niet verzwegen had, maar ook niet aan de grote klok had gehangen. kende gevolgen kunnen hebben. Toege ven hieraan, indien dit ook in andere sectoren gebeurt, zal kunnen betekenen dat in korte tijd de inflatie weer scherp oploopt, aldus Lubbers. Een dergelijk standpunt, hoewel har der geformuleerd, neemt WD-leider Rietkerk in. In het partijblad van de liberalen levert Rietkerk vooral kritiek op de snelheid waarmee de werkgevers in de vleeswarenindustrie aan de eisen van de stakers hebben toegegeven. „Dergelijke praktijken ondermijnen in ernstige mate de bereidheid, die van alle partijen in ons land wordt gevraagd, om door middel van een gezamenlijke matiging het verstoorde evenwicht in In het teievisie-interview zei Aantjes gis teravond dat premier Van Agt in het ka merdebat „heel duidelijk” had gezegd dat wat hem (Aantjes) sinds vorig jaar was overkomen niet evenredig was met hoe hij „werkelijk” in de oorlog had gehandeld. Zonder het expliciet te schrijven laat het hoofdbestuur van D’66 dóórsche meren dat de CPN naar de mening van het bestuur de Russische politiek te veel vergoeilijkt. De partijleiding van D’66 sluit onoverbrugbare tegenstellin gen bij het voorgestelde overleg dan ook niet uit. Het hoofdbestuur meldt in de brief aan de Adviesraad dat nog steeds wordt vastgehouden aan het oude standpunt dat geen progressief ak koord vóór de verkiezingen moet wor den gesloten. Contacten met andere partijen beschouwt D’66 als belangrijk voor het uitwisselen van informatie. MAN ring ve ten to klachte burgen machts De n van vr Nation hebber echtgei zij hen genis. Een van de landbo dat er verstut 25.000 ongeve wordet -uur Maan op 16.49 uur, onder 01.08 uur zo zzo ozo zzo zo z zo zo zzw o nno n zzo nno ono windst. wzw windst. windst. zw n windst. zw windst. windst. windst. n o windst. windst. ono n windst. windst. nno nno ons sociaal-economisch bestel te herstel len”, schrijft de WD-voorman. Ook Rietkerk houdt vast aan het uit gangspunt van het heilsplan Bestek ’81 van het kabinet dat de koopkracht zo veel mogelijk moet worden gehand haafd. Rietkerk sluit niet uit dat de gewijzig de economische omstandigheden, vooral vanwege de forse olieprijsverhoging, een „aanvullend pakket van misschien wel ingrijpende maatregelen” nodig zul len maken. Door de verwachte stijging van het kostenpeil zal de tien miljard gulden ombuiging van Bestek ’81 vol gens de WD-leider onvoldoende zijn om de gestelde doeleinden te bereiken. Om te voorkomen dat het bedanken van De Winter als lid van de PvdA een sneeuwbaleffect zal veroorzaken, hebben de drie geroyeerde Groninger Statenleden Martens, Tamminga en Brouwer de PvdA-leden in het gewest Groningen in middels opgeroepen het lidmaatschap van de partij niet op te zeggen. Weer in binnen- en buitenland Vrijwel elke vorm van overleg met de CPN wijst het D’66-bestuur van de hand. Een uitzondering wordt moge lijk gemaakt als het gaat om energieza- ken. De opvattingen van de communis ten over de mensenrechten in de Sov- jet-Unie en bijvoorbeeld het Russische optreden in Tsjecho-Slowakije zijn vol gens het D’66-hoofdbestuur van een zodanige aard, dat de communisten daarmee aan de wortels komen van wat voor de democraten essentieel en dierbaar is. gen gewoon niet weer op de lijst te zetten. Nu zijn ze gewoon aan de kant gezet”. De toenemende intolerantie die hij bin nen de partij bespeurt, hangt volgens de oud-wethouder samen met een duidelijke koersverandering van de PvdA de laatste jaren. Traditionele uitgangspunten van de sociaal-democratie worden verdrongen door wat hij in zijn brief aan het partijbes tuur „een soort anarcho-democratie” noemt. De Winter: „Die kreten van „de macht aan de basis” en „De PvdA is een actie partij”, dat vind ik een gevaarlijke ont wikkeling. Natuurlijk moeten mensen, die de partij vertegenwoordigen, zich verant woorden bij de mensen die hen hebben gekozen. Maar het moet niet zo zijn, dat men constant met boodschappenlijstjes wordt gestuurd. Degene die gekozen is moet zijn werk met eigen verantwoorde lijkheid kunnen doen, maar vandaag de dag is het zo, dat men zijn vertegenwoor diger bij voorbaat al wantrouwt en van dag tot dag met nieuwe briefjes komt. Die kant gaat het ook binnen de PvdA in Winschoten op”. Dat komt volgens de heer De Winter mede door de overheersende invloed van de jongeren binnen de partij. „Op partij congressen zijn vrijwel alleen leden bene den de 30 jaar. Dat verklaart ook het ongeduld binnen de partij. Als men van daag een goed idee heeft, moet het mor gen worden uitgevoerd. Dat kan niet. Ik In een brief aan de afdelingsbesturen I van de PvdA in Groningen zeggen de drie dissidenten dat hen is gebleken dat velen de partij willen verlaten uit protest tegen de beslissing van het partijbestuur om hen te royeren. Oud-wethouder De Winter deed dat als eerste. Het drietal zegt sym pathie voor deze opstelling te kunnen op brengen, maar gelooft niet dat met het opzeggen van het lidmaatschap de proble men binnen de partij worden opgelost. Eerst zonnig en vrij warm. Later kans op regen en enige afkoeling. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 1 tot 8. Minimum temperatuur omstreeks 14 graden, maximum temperatuur omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. X (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. D’66 heeft grote moeite met het voorstel van PvdA- voorzitter Max van den Berg voor een nauwere samenwerking tus sen de progressieve partijen. Binnen het hoofdbestuur van D’66 zijn de meningen over het plan het bestaande informele overleg tussen de partijvoorzitters meer inhoud te geven, sterk verdeeld. Verwacht wordt dat ook de Adviesraad van D’66 zaterdag evenmin een eensluidend standpunt zal innemen. Gezien de ervaringen in het verleden wijzen de democraten elk streven naar een progressief akkoord nog steeds van de hand. In een brief aan de leden van de Adviesraad schrijft het D’66- hoofdbestuur dat uit contacten geble ken is dat met name PvdA en PPR van mening zijn dat de progressieve partij en tegenover het huidige kabinet één lijn moeten trekken. PvdA en PPR zouden ook willen dat de partijen zich onderling al voorbereiden voor rege ringsverantwoordelijkheid. PSP en D’66 hielden zich volgens de democra ten veel meer op de vlakte. Aan de Katholieke Hogeschool Tilburg is gisteren J. M. G. Frijns gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschap pen op een proefschrift over het onderne mingsgedrag. De studie is toegespitst op de vraag naar arbeid en kapitaalgoederen en de samenhang tussen beide op onder nemingsniveau. De promovendus be steedt veel aandacht aan de invloed van een slecht functionerende arbeidsmarkt op het werkgelegenheidsniveau van de onderneming. Oud-PvdA-wethouder G. E. de Winter uit Winschoten praat over zijn besluit voor het lidmaatschap van de partij te bedanken, nadat het partijbestuur vorige week besloot de Groninger Statenleden Martens, Tamminga en Brouwer te royeren. VEENENDAAL (ANP). Evenals in Arnhem wordt nu ook in Veenendaal ak- tie gevoerd tegen de deelname van Zuid- Afrika aan de Paralympics, Olympische Spelen voor gehandicapten, die volgend jaar in ons land worden gehouden. Het is de bedoeling dat de watersporton- derdelen gehouden zullen worden in het Veenendaalse Valleibad, zodat de ge meente Veenendaal samen met Arnhem verantwoordelijk is voor de deelnemers. Het actiecomité, dat gisteren in Veenen daal is opgericht onder de naam „Apart heid niet welkom in Veenendaal”, onder houdt contact met het reeds bestaande actiecomité in Arnhem. Het actiecomité stelt als voorwaarde voor het doorgaan van de Spelen in Veenendaal, dat Zuid- Afrika niet tot de deelnemers mag beho ren. Het actiecomité huldigt het stand punt, dat elke vertegenwoordiging van Zuid-Afrika een vertegenwoordiging van de apartheid is en dus ongewenst. „Intolerantie PvdA door Dat ook de olifanten in de Amersfoortse Dierentuin geheel gewend zijn aan ons kille Nederlandse klimaat bleek gisteren. Nauwelijks één dag scheen de zon, of de dieren stonden af te puffen van de hitte. Maar de redding was nabij. Een forse watersport zorgde voor afkoeling. Voor de beide dikhuiden was de grote waterstraal een leuk speeltje. De Eindhovense gemeentepolitie heeft bij huiszoeking in een pand aan de Rom- boutstraat een halve kilogram Turkse heroïne gevonden. Het spul lag in twee zakjes op een kast in de slaapkamer. De handelswaarde bedraagt ongeveer 150.000 gulden. In verband met de heroïnevondst heeft de politie de bewo ners van het huis aangehouden, een echt paar uit Turkije, beiden 37 jaar. FF O, -SS £2

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2