Slotverklaring top niet-gebonden landen weerman Nederland in VN-commissie Noordierse politiemacht uitgebreid beschuldigd in Spanje Sihanoek niet naar Thailand Zeewier als energiebron Computer vervangt Protest tegen kernfabriek Regering van Nicaragua opent klachtencentrum Tien jaar geëist tegen neo-nazi Ierse premier voor overleg naar Londen op partijen Libanon „V-raad doet beroep Orkaan geselt Caribische gebiedsdelen Nederlanders eisen 1 miljoen in VS M Legende Versteend brood A 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 AUGUSTUS 19 7 9 VRIJDAG 3 1 ag (Van onze redactie buitenland) HAVANNA. De Joegoslavische pre sident Tito is gisteren een campagne be gonnen om de Cubaanse premier Fidel Castro te bewegen de door Cuba voorbe reide slotverklaring van de top van niet- gebonden landen die maandag begint, af te zwakken. Tito is woensdagmiddag in Havanna gearriveerd. jer dst door Nico Scheepmaker I i trijfël Poging president Tito urg ?erd lap- rne- op •ren Ier be- van irkt de Niet alleen de palmbomen hadden het zwaar te verduren van de orkaan David, die het Caraibisch gebied geselde. Ook na het inbrengen van een aantal verzachtende wijzigingsvoorstellen vooral na aandrang van Joego slavië en Egypte, bevat het ontwerp een felle veroorde ling van de Verenigde Staten en andere Westerse mo gendheden, wordt gesproken over de solidariteit van de BÜCKEBURG. Tegen twee Westduit- sers zijn gisteren onder meer wegens een nachtelijke overval in 1978 op Nederland se soldaten op oefening op de Lünenbur- gerheide gevangenisstraffen van tien en acht jaar geëist. Tien jaar werd in het proces in Bückeburg geëist tegen de 42- jarige „gouwleider” Uwe Rohwer van de rechtsextremistische organisatie Viking- jeugd, tegen de ander, die alleen had deel genomen aan de overval op de Nederlan ders, acht jaar. In het proces in Bückeburg staan in totaal zes Westduitsers terecht op beschul diging van het opbouwen van een neo- nazistische terreurorganisatie. Bij de overval op de Nederlandse solda ten werden vorig jaar de automatische wapens afgenomen. Het document, ruim 100 pagina’s, spreekt verder over steun aan de bevrijdingsbeweging SWAPO in Namibië en noemt de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland als voornaamste verantwoordelijken voor het voortbestaan van de apartheid. Het Camp Davidakkoord tussen Egypte, Israel en de VS heet een „duidelijke samenzwering tegen het Palestijnse volk". In een tegenvoorstel heeft Egypte gisteren Havanna beschuldigd van vooringenomenheid en van het veron achtzamen van de principes van de beweging van niet- gebonden landen. (Van onze redactie buitenland) BADAJOZ. In het gewest Estre- madura is veel verzet gerezen tegen de plannen van de Amerikaanse on derneming General Electric om een kernfabriek te bouwen bij de plaats Villenueva de la Sirena aan de west kust van Spanje. me een ambitieus project opgezet, be stemd voor de kweek van grote hoe veelheden zeewier, die voor gasvor ming nodig zijn. Het project omvat een proefkwekerij gelegen in zee ongeveer acht kilometer van de kust waar een onderzoekteam de groei van wier on der het zeeoppervlak observeert en be geleidt. Uit zeewier gewonnen gas kan in 15 tot 20 percent (of nog meer) van de gasbehoeften van de VS voorzien, vol gens projectleider Armond Bryce. Het proces komt neer op het opvangen van zonne-energie. Deze energie wordt op geslagen in het plantenweefsel en ver volgens door middel van een rottings proces met bacteriën tot een gasvor mig produkt omgevormd. Het gas kan langs de bestaande distributiesyste men worden af geleverd. Om in de huidige behoefte van het hele land te kunnen voorzien, zouden er wierkwekerijen met een totaal op pervlak van 1.036.000 km2 nodig zijn. Aan het landschap van de omgeving hoeft dit geen afbreuk te doen, omdat de kwekerijen zich grotendeels onder het zeeoopervlak bevinden. Bovendien is volgens dit procédé verkregen me thaangas reukloos en kent geen afval- produkten. en rie en en >m ;er m- 'P- let le- m ig it- WASHINGTON (Reuter). Een Amerikaanse fabrikant is met een computer op de markt gekomen die elektronische signalen vertaalt in een menselijke stem, waarmee de weers verwachting kan worden aangekon- digd. r is nis- ;nst t zij ■ok- leel ren ing. aan ran ?en >en len de in- ap an- jen en- >P il ls ?n ar jn T. e- f- te st eb de 11a- en oen eze ag- ge- me ing en >m- tal- eeft om- kse wee De 'eer de wo- cht- lai en. ad, rst eb- ze Ik ■de >ijt In officiële kringen in Londen is meege deeld dat de regering van Lynch conces sies wil op het punt van de terreurbestrij ding. Zo wil Londen dat de Noordierse politie de bevoegdheid krijgt verdachten te verhoren op Iers gebied en dat „terro risten” verdacht van aanslagen in Noord- lerland door de Ierse politie worden uitge leverd. Dit laatste heeft de regering van Ierland altijd geweigerd. Of Dublin deze eisen zal inwilligen is volgens waarnemers zeer de vraag. De Engelse regering heeft gisteravond aangekondigd dat de „Royal Ülster Con stabulary”, de voornaamste politiemacht in Noord-Ierland, uitgebreid zal worden met 1.000 man. De politiemacht zal dan in totaal uit 7.500 man bestaan. De twee Ieren die gisteren door een rechtbank in Dublin in staat van beschul diging werden gesteld vanwege de moord op graaf Mountbatten, Francis Micgirl en Thomas Mcmahon, worden tot twee okto ber in voorlopige hechtenis gehouden. Op SAN JUAN (Reuter) De orkaan David, die het Caribische gebied geselt, had vanochtend aan tenminste 15 mensen het leven gekost en meer dan 100.000 personen dakloos gemaakt. Het eiland Dominica is tot rampgebied verklaard. Daar kwamen zeven mensen om en werd driekwart van de bevolking dakloos gemaakt. De hoofdstad Roseau zou nagenoeg met de grond gelijk zijn gemaakt. David trekt inmiddels in de richting van Haïti en de Dominicaanse republiek met windsnelheden tot 240 kilometer per uur. die dag moeten zij opnieuw voor de rech ter verschijnen. De stoffelijke resten van Mountbatten en twee van zijn verwanten zijn gistermid dag naar Zuid-Engeland overgebracht. Prins Philip leidde de delegatie rouwen den op het kleine vliegveld van Eastleigh aan de Engelse zuidkust toen daar een militair straalvliegtuig met de drie kisten aan boord landde. Mountbatten wordt woensdag in de kerk van Romsey begraven. Vóór de ter- aardebestelling vindt in Westminster Ab bey een rouwdienst plaats. Er waren gisteren in Havanna ook tekenen van verhar ding van standpunten over andere belangrijke kwesties. Arabische leden van de beweging zullen de volgende week aandringen op schorsing van Egypte wegens het vredesverdrag. Al heeft dit streven geen kans, het tekent de sfeer die nu, enkele dagen voor het werkelijke begin van de top, onder de niet-gebonden landen heerst. Intussen zijn gisteren de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten begonnen met voorbereidende besprekingen. In dat drie dagen durende overleg zal ook de kwestie Cambodja ter sprake komen. Met name Cuba en Vietnam willen dat de nieuwe heersers in Phnom Penh als vertegenwoordigers van het Cambodjaanse volk wor den erkend, terwijl enkele niet-communistische Zuidoos- taziatische landen het gevluchte bewind van Pol Pot als legitieme vertegenwoordiger zien. De kwestie is van belang in verband met de afvaardiging van Cambodja naar Havanna. (Van onze redactie buitenland) GENÈVE. In een VN-commissie voor de Rechten van de Mens in Genève is Nederland gisteren bekritiseerd vanwege de levering van korvetten aan Indonesië. Volgens Jill Jolliffe, woordvoerster van de in Londen gevestigde Minority Rights Group (een organisatie die opkomt voor de rechten van minderheden) stelde dat de leverantie indruist tegen de geest van VN-resoluties. Jolliffe stelde dat de korvetten zullen worden ingezet tegen de bevrijdingsbewe ging Fretilin, die vecht voor de onafhan kelijkheid van Timor. Volgens de Engel- sen trekt de internationale gemeenschap zich weinig of niets aan van de wanhopige situatie op het eiland en steunt het Jakar ta dat met inzet van een massaal invasiele ger Timor bij Indonesië wil voegen. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft onlangs op vragen van een aantal progressieve Kamerleden ge antwoord geen bezwaren tegen de leve rantie van de twee patrouillevaartuigen te hebben. De Nederlandse vertegenwoordi ger bij de VN commissie zei geen com mentaar te willen geven op de kritiek van Jolliffe. i BANGKOK (AFP). Thailand heeft geweigerd prins Norodom Sihanoek toe te laten. Dit heeft de Thaise premier, gene raal Kriangsak Chomanan, gisteren in Bangkok gezegd. Als de internationale opinie en de Cam- bodjanen Sihanoek aanvaarden, zullen wij hem toelaten in Thailand, aldus de premier. De voormalige Cambodjaanse leider kondigde maandag aan dat hij van plan is aan het eind van het jaar naar Thailand te gaan om Cambodjaanse vluchtelingen te bezoeken. LOS ANGELES (UPI). De ouders van een Nederlands slachtoffer van het onge luk met de DC-10 bij Chicago op 25 mei, hebben American Airlines en de vliegtuig fabriek McDonnell Douglas aangespro ken voor een schadevergoeding van onge veer 1 miljoen gulden. Volgens de klacht die het echtpaar Rothfusz-van Viersen woensdag indien de bij een districtsrechtbank in Los Ange les, zijn de luchtvaartmaatschappij en de fabriek tekort geschoten bij de bouw en het onderhoud van het toestel dat bij het opstijgen van de luchthaven O’Hare een motor verloor en neerstortte. Robert Rothfusz was een van de 273 slachtoffers. MANAGUA (UPI). De nieuwe rege ring van Nicaragua wil graag „haar fou ten toegeven” en heeft een nationaal klachtencentrum geopend. Hier kunnen burgers terecht met hun grieven over machtsmisbruik door de regering. De meeste klachten komen tot nu toe van vrouwen van gevangen leden van de Nationale Garde die tegen de sandinisten hebben gevochten. Zij vinden dat hun echtgenoten onschuldig zijn of zeggen dat zij hen niet mogen bezoeken in de gevan genis. Een woordvoerder van een commissie van de Verenigde Naties voor voedsel en landbouw heeft gisteren bekendgemaakt dat er 250 ton zaad naar Nicaragua is verstuurd voor de herbeplanting van 25.000 hectaren bouwgrond. Daarmee kan ongeveer 25.000 ton graan geproduceerd worden. Matrozen dragen de kist met daarin het stoffelijk overschot van Mountbatten, die maandag bij een aanslag om het leven kwam Met andere woorden: de Mirakelsteeg heeft zijn naam te danken aan een legen de! Onder die naam werd de steeg al in 1465 vermeld, maar ik moet er eerlijk heidshalve aan toevoegen dat hij in 1600 omgedoopt of herdoopt werd in St. An- nenstraat en waar dat nu weer aan te danken was laat ik liever in het midden. Ik zie u nu wat verbouwereerd kijken. „Dat verhaal over dat versteende brood is dus verzonnen, het is gewoon een Scandinavi sche rolsteen!”, zie ik u denken. Ja, maar daarom hoeft het verhaal toch niet verzonnen te zijn. Die zuster, met die hongerende kinderen, had het brood uit de kast gejat van haar zuinige zuster, wel wetend dat die toch nooit iets van dat brood aan haar en de kinderen zou willen afstaan. Toen haar zuster thuis kwam van haar dagelijkse wandeling naar de stads muren, waar zij altijd even door zo’n schietgat naar de bedrijvigheid in de Spaanse camping buiten de stadsmuren keek, vond zij haar zuster voor haar deur, omringd door haar kinderen, alle vijf vel over been. „Wat kom je doen?” vroeg ze wantrouwig, want haar zusje was wel heel vlot in het maken van kinderen, maar ze had nog nooit kans gezien een man vast te houden of haar kinderen behoorlijk te verzorgen. Haar zuster begon zo luid te jammeren, dat alle buren in de steeg hun hoofd uit het raam staken of haastig naar buiten holden. „Mijn kinderen verrekken van de honger, en ik weet dat jij nog brood hebt, geef ons een halfje brood, ik smeek je!”. Als ik het niet dacht!, dacht haar zuster, die inderdaad nog een halfje brood in de broodtrommel had liggen, maar dat was het laatste eten dat in huis was, en ze wilde haar man, als die zo meteen terugkwam van zijn wachtdienst op de stadswallen, verwennen met een paar boterhammetjes. Maar ja, die arme schapen van kinderen! Ze wou net zeggen: „Nou goed dan", toen haar zuster op haar van ouds bekende manier begon te krijsen, en tegen de orti- standers begon te roepen: „Ziehier de moordenares van haar bloedeigen neefjes en nichtjes!”. Dat deed de deur dicht. „Met dat soort flauwekul hoef je bij mij niet aan te komen!”, zei de zuinige zuster en ze ging haar huis binnen. Daar zag ze dat haar zuster het halve broodje al had verwisseld voor een steen, die op een half brood leek, en om haar (het bleef tenslotte haar jongere zusje!) het afhakken van beide handen te besparen, rende ze met de Scandinavische rolsteen van kwartsach- tig porfiet naar buiten en schreeuwde: „Een mirakel!, wee mij, wee mij, een mira kel!”. En zo is het dus gekomen, zullen we maar denken... Meer dan tachtig burgemeesters en raadsleden van gemeenten uit de hele streek voegden zich bij een al twee dagen durende „zitstaking” in het stadhuis van het dorp. Zij zeiden gewelddadige acties niet te schuwen als de regering niet met hen wenst te spreken. Overigens zijn eerder deze week in de nacht van dinsdag op woensdag zes werknemers van de kerncentrale bij Har risburg op Three-Mile-Island blootgesteld geweest aan straling. Tijdens reparatie- werkzaamheden aan de centrale, die in maart van het afgelopen jaar onklaar geraakte en toen grote hoeveelheden ra- dio-activiteit uitstootte, werden verschei dene lichaamsdelen van de mannen bloot gesteld aan een grotere hoeveelheid stra ling dan de maximaal toelaatbare hoe veelheid in drie maanden. Opname in een ziekenhuis was niet noodzakelijk. Een grote, nog steeds proefdraaiende kerncentrale bij Olkiluoto in het westen van Finland is gisteren buiten bedrijf ge steld, nadat er radio-actief water uit een gebroken pijp was gestroomd. De vrijge komen straling was vijf keer zo hoog als die welke volgens de geldende normen aanvaardbaar wordt geacht. Niemand heeft echter letsel opgelopen, aldus tech nici van de centrale. De kerncentrale werd automatisch stilgelegd, toen de buis brak. (Van onze redactie buitenland) CALIFORNlE. Voor menige strandliefhebber is zeewier slechts een glibberige plant met een doordringen de geur. Toch kan zeewier een oplos sing bieden voor ons energieprobleem, met name in Amerika. In de VS wordt ernstig de aanleg van zeewier kwekerij en overwogen om uit deze planten me thaangas te winnen. Als deze proefne mingen slagen, kan er rond het jaar 2000 een gigantische zeewiergasindus- trie ontstaan. Het natuurlijke biologische proces van gasvorming uit plantenresten vergt miljoenen jaren. Met behulp van de huidige techniek kan dit proces worden bekort tot enkele dagen. Van wege zijn snelle groei en chemische samenstelling is zeewier bij uitstek ge schikt voor dit versnellingsprces. Het concern General Electric heeft even buiten de kust van Zuid-Califor- DUBLIN (AFP). Premier Lynch van de Ierse republiek heeft de uitno diging van de Britse regering aange nomen om volgende week naar Lon den te komen voor overleg over de toestand in Noord-Ierland. regering in staat te stellen hun gezag over het hele grondgebied uit te oefenen. Secretaris-generaal Kurt Waldheim er kende het argument van de regering in Jeruzalem zorg te moeten dragen voor de veiligheid van de eigen bevolking tegen terreuraanvallen vanuit Libanon. Hij voegde er echter aan toe, dat aanvallen op doelen in Libanon niet te rechtvaardigen zijn. Het debat werd vanacht afgesloten zon der dat een resolutie werd aanvaard. De Libanese ambassadeur had laten weten dat zijn regering genoegen nam met een dringend beroep en geen van de leden maakte bezwaar tegen de oproep van voorzitter Young. Na afloop van het debat tot verslagge vers sprekend, zei Andrew Young geen verschil te zien tussen Palestijnse guerril- la-aanvallen op Israel en Israëlische bom bardementen op zuidelijk Libanon. „Ik kan geen onderscheid maken tussen een bom in een vuilnisemmer en een bom die van 10.000 voet wordt geworpen en dan zeggen, dat het één terrosisme is en het ander legitieme vernietiging. Ik geloof dat wij het allemaal moeten veroordelen en dat wij een manier moeten vinden om er een eind aan te maken”, aldus Young. Israels minister van Buitenlandse Za ken, Mosje Dajan, die woensdag in de strook van Gaza een onderhoud had met een vooraanstaand ex-leider van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, heeft gisteren verklaard dat het plan om de Palestijnen in de door Israel bezette gebie den autonomie (een zekere mate van zelf bestuur, red.) te geven, niet kan worden uitgevoerd zonder medewerking van die Palestijnen. „Maar die is er nog steeds niet”, aldus Dajan. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/JERUZALEM. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond zijn debat over de situatie in Libanon afgesloten met een dringend beroep op de partij en in het conflict terughoudenheid te betrachten. Voorzitter Andrew Young van de Verenigde Staten vroe alle partijen het huidige bestand na te leven. Tijdens het tweedaagse debat, waarom door Libanon was verzocht, is veel kritiek geleverd op Israel. Ook Young kritiseerde Israel ongewoon scherp voor de artillerie ën luchtaanvallen op doelen in zuidelijk Libanon. Ook Europese leden van de raad namen afstand van Israel. De Nederlandse afgevaardigde, P. van Buuren, die het woord mocht voeren, om dat Nederland bij draagt aan de VN-vre- desmacht in Zuid-Libanon, deed een drin gend berop op de strijdende partijen de vijandelijkheden te staken en de Libanese De fabrikant uit Columbus (Ohio) liet tijdens een persbijeenkomst in Washington weten dat de Amerikaanse luchtvaartautoriteiten zijn „weercon- trolesysteem” hebben goedgekeurd voor commercieel gebruik. De compu ter leest de signalen van de weerstati ons op de vliegvelden en zet deze elek tronisch om in een stem die voor het vliegveld de weersverwachting voor leest. Laatst schreef ik over de Leidse „klets koppen”, waarbij ik de veronderstelling overnam dat de Mirakelsteeg in Leiden zijn naam te danken had aan het feit dat deze steeg als een van de weinige soortgelijke Leidse straatjes gevrijwaard placht te blijven van de hoofdziekte bij kinderen die met „kletskop” wordt aange duid. Niets is intussen minder waar, zoals me uit enkele brieven en uit nadere informa tie van het Leidse museum De Lakenhal is gebleken. De Mirakelsteeg heeft zijn naam te danken aan een „wonder”, een mirakel dus, dat zich daar, heel lang gele den, voltrok. Niet tijdens de hongersnood die in 1574 tijdens het Spaanse beleg de stad trof, maar tijdens een eerdere hon gersnood, die van 1315 tot 1316, een ramp die werd voorafgegaan door de verschij ning van een komeet, dus dan weet u het wel. Een vrouw, wonend in wat nu de Mira kelsteeg heet, had ondanks de hongers nood nog brood, maar toen haar zuster haar vroeg wat van dat brood af te staan, voor haar en haar hongerende kinderen, weigerde zij dat. Haar zuster vervloekte haar, en toen ze thuis kwam en gauw even ging kijken hoe haar brood er bij lag, ontdekte zij dat het versteend was! Dit mirakel nu, was de oorzaak dat de Mirakelsteeeg de Mirakelsteeg heet, en als u het verhaal niet gelooft dan gaat u maar kijken in De Lakenhal, want daar bevindt zich dat versteende brood. Hoewel... Zo eenvoudig ligt het nu ook weer niet. Die steen, in de vorm van een half brood, bevindt zich inderdaad in het Leidse mu seum. Hij bestaat ook al heel lang, voor het eerst werd er melding van gemaakt in 1350 in een kroniek die zegt dat het ver steende brood werd bewaard in de Pie terskerk in Leiden. Tijdens de belegering van de stad in 1574 verdween het versteende brood, om aan het eind van de 16e eeuw weer op te duiken bij een verzamelaar. Opnieuw ver dween het brood uit het gezichtsveld, om pas weer in 1831 ontdekt te worden in de verzameling van een gravin. Nadat de steen (excuseer: „het versteende brood”) enige tijd in Amsterdam was bewaard, werd hij in 1886 aan Leiden ten geschenke gegeven en voorlopig is Leiden niet van plan deze, in de ijstijd gevormde rolsteen van kwartsachtige porfier die afkomstig is uit Scandinavië (zoals een onderzoek door geologen uitwees), weer aan derden af te staan. tot matiging Castro niet-gebondenen met communistische landen, zo wordt bijvoorbeeld de Sovjet-Unie de „natuurlijke bondge noot” van de niet-gebonden landen genoemd, wordt het Israelisch-Egyptisch vredesverdrag veroordeeld en Egypte beschuldigd de „niet-gebonden weg” te hebben verlaten. A,. V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3