Gemeentegids „Wie I DUIKDEMONSTRATIE TREKT VEEL PUBLIEK politienieuws Statuten woningstichting mistig op het punt van benoemingsbeleid in nieuw confect ie jasje burgerlijke stond I hciven- berichten Wat Waar” n HFC “TOO Tl Til i tl 4.^ bill VERWIJT JANNIE BOS-DE BOER BIJ AFSCHEID WERKGROEP SLEUTELT AAN VEROUDERDE TEKST rwijk ^reestraat U juwelier 5 en I Basis Rookgordijn Eenling Weerstand VELSEN I I te '«Caaï 19 7 9 IJMOND AUGUSTUS VRIJDAG 3 1 4 h VELSEN Deze week is de gemeentelijke gids „Wie Wat Waar nummer 1” in een nieuwe druk verschenen. De Wie Wat Waar nummer 2 komt binnen enkele maanden uit v i (ADVERTENTIE) PvdA in Velsense politiek te weinig beginselvast (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) S'. «Si Voor hen is duiken daarmee een sportieve bezigheid met I lien i de zor- eek nse >lge -net gen dat feit iet. na- ard ieel gde Dit igs- IJMUIDEN. Janny Bos-de Boer ver laat met ingang van 4 september de ge- meenteraadsfractie van de Partij van de Arbeid uit onvrede met de politieke lijn die de fractie in de gemeenteraad volgt. In een verklaring in het afdelingsblad van de Partij, dat deze week uitkomt, spreekt mevrouw Bos-de Boer haar te leurstelling uit over het systeem van de parlementaire democratie en de uitwer king die dit systeem heeft op het hande len en denken van mensen. „In de loop der tijd verdween de bereid heid tot duidelijke politieke stellingname. De kleurloosheid nam weer toe. Ik had hier erg veel moeite mee, maar hoopte steeds weer op verbetering”, aldus me vrouw Bos-de Boer in de verklaring. Dit gebrek aan een duidelijke politieke stel lingname bracht mevrouw-Bos-de Boer in conflict met haar eigen geweten, waar door het voor haar onmogelijk was nog langer deel uit te maken van de PvdA- fractie. yHAARLE 100 JAAR VOETBAL STAD Toen de WD in het college kwam was dat het moment om duidelijk stelling te nemen. De partij hoefde nu ook weer niet zo ver te gaan dat zij zich terug trok uit het college, als er maar daadwerkelijk poli tiek bedreven werd. Maar zelfs daar is niets van terecht gekomen, zoiets als „col legiaal beleid” blijkt enorm belangrijk te zijn. Het partijprogramma, waarop de raadsleden tenslotte gekozen zijn, wordt ondergeschikt gemaakt aan de plezierige samenwerking met een politieke tegen stander”. Ook de ontwikkelingen in de partij zelf aan de basis heeft mevrouw Bos-de Boer als een teleurstelling ervaren. „De angst heeft de mensen lamgeslagen, ze durven hun nek niet meer uit te steken”, aldus mevrouw Bos-de Boer. „Kijk maar naar de ledenvergaderingen, er komen maar heel weinig mensen om aan de discussie het gevoel als eenling te staan in de frac tie. „Enkele jaren geleden zijn wij enthou siast begonnen met een paar mensen”, aldus mevrouw Bos-de Boer. „Wij hadden de overtuiging dat wij de politieke veran deringen die wij voorstonden ook konden bewerkstelligen, al waren wij maar met enkelen. Na verloop van tijd blijkt dan dat diverse mensen anders zijn gaan denken en zich anders gaan opstellen. Janny Bos-de Boer zal wel lid blijven van de Partij van de Arbeid om weer aan de basis activiteiten te ontplooien. Maar niet alleen in de partij, ook elders. „Bij mij in de buurt bijvoorbeeld”, aldus mevrouw Bos-de Boer. „Ik woon in een buurt met gewone mensen, bij mij om de hoek is een buurthuis. Ik ben ervan overtuigd dat de bewustwording van de grote massa nood zakelijk is om gekozen bestuurders tot werkelijk actieve stellingname te bewe gen. Mijn activiteiten zullen in de toe komst dan ook op dat terrein liggen” Voor PvdA-fractieleider Arie Schilt- meijer is de motivering van zijn politieke geestverwante voor het naderende af scheid niet meer dan een rookgordijn. Fietser klemgereden. Een 64-jarige fietser uit Wormerveer werd donderdag ochtend op de Heemskerkse Tolweg klem gereden door een personenauto en kwam daarbij ten val. De bestuurder, een 23- jarige Heemskerker, trachtte bij het pas seren vroegtijdig naar rechts uit te wijken bij nadering van een tegenligger. De fiet ser is inmiddels na behandeling van opge lopen schaafwonden in het St. Jozef Zie kenhuis huiswaarts gekeerd. Schiltmeijer verwijt de vertrekkende collega vervolgens gebrek aan realiteits zin en noemt haar verwijt over geringe betrokkenheid „aan de basis” (zich ui tend in teruglopend vergaderingbezoek) volkomen uit de lucht gegrepen. In zijn algemeenheid snijdt deze kritiek op haar partijgenoten beslist geen hout”. De gemeentelijke gids is in tweeën ge splitst omdat het gedeelte dan namen en adressen bevat op het terrein van de sport, het culturele leven en het sociaal- cultureel werk vaak gewijzigd worden en daarom frequenter uitkomt. Wie Wat Waar nummer 1 bevat gege vens van overheidsinstanties, instellingen van maatschappelijke en geneeskundige zorg en van onderwijs, alsmede van orga nisaties op geestelijk en politiek gebied. Nieuw in de gids is een trefwoordenre gister, waardoor de gebruiker snel de weg kan vinden bij de diverse gemeentelijke instanties. De vormgeving van het boekje is stak. Fotomateriaal, zoals in de vorige uitgave poort en A. E. Slingerland, Hillegom; J. H. Braas en M. Blokdijk, IJmuiden. Clausen, Klaipeda; Ostabank, Archangel; Nopel Mascot, Bremershaven; Saturnus, IJmuiden, Lerwick; Kenrix, IJmuiden, Rochester. zan ife- lan lic- no- Dit iag eeft i in een van den ich- Doordat enkelen van haar partijgeno ten volgens mevrouw Bos-de Boer onder druk van het systeem waarin zij moesten functioneren zo veranderden, kreeg zij De heer Groenenboom stapt binnenkort op na een zeventien jaar lidmaatschap van het stichtingsbestuur. De vervulling van zijn vacature is op langere termijn ook aanleiding voor een meer diepgaande ige- ho- i de ier- de en ■ekt GEBOREN: J. E. Veldman-Mulder, d., IJmuiden; C. M. W. Gozeling-Wolvers, z„ Driehuis; D. Post-Corbijn, d„ IJmuiden; C. Timmer- mans-Bierenbroodspot, z„ IJmuiden; M. J. Peralta Hermoso-Horeman, z., Velsen. ONDERTROUWD: G. Huurman en K. Weeren, IJmuiden; G. Oevering, Rotterdam en W. M. Olivier, IJmuiden; J. G. Boonstra, IJmuiden en M. M. Toonen, Velsen (Noord); P. Wietsma, Beverwijk en J. M. Thijssen, IJmuiden; G. Koops en H. M. J. van der Vaart, IJmui den; J. den Breejen, IJmuiden en E. Hem- ken, Velsen (Zuid); A. J. Nabben en M. M. Kok, IJmuiden; A. Plokker en L. J. Kor- bee, IJmuiden; A. J. Oudendijk, Sant- HUWELIJKEN: A. J. de Bruin en C. M. van Gelder, IJmuiden; M. Kommer en A. M. Houwen, Amsterdam; R. G. M. Koning en K. G. M. B. Wetterhahn, Velsen (Noord); C. S. Plug en E. M. Bax, IJmuiden; C. B. J. Harden dood en J. M. van der Spek, IJmuiden; P. de Jong en M. J. A. Vonk, Velsen (Noord): A. J. van Baekel en J. W. M. Selderbeek, Zuid Scharwoude; J. W. S. Noordermeer en I. M. P. Molenaar, Alphen aan den Rijn. OVERLEDEN: A. M. A. Overzier, 76 jr„ echtgenote van J. P. Lagendijk; J. A. A. M. van Stekelen- burg, 81 jr„ weduwe van F. H. A. van Stekelenburg, IJmuiden; J. Hoekstra. 62 jr„ echtgenoot van H. A. A. Leezer, Sant poort; J. Pekel, 61 j„ echtgenoot van M. Brakenhoff, Velsen (Noord). ink ten te- zan lat je in de ■ur- im- en is akt n. I Verboden wapenbezit. Aan de Sein- postweg in IJmuiden is donderdagnacht een 42-jarige Duitser uit Dusseldorf aan gehouden wegens invoer en in bezit heb ben van munitie en verboden wapenbezit. De man had de verboden waar, een jacht geweer met bijbehorende patronen, op geslagen in een caravan achter zijn perso nenauto waarmee hij, volgens de politie op verdachte wijze, door het IJmuidense industriegebied reed. Ruiten vernield. Van het café De Klomp aan de Kanaalweg te Beverwijk zijn donderdagnacht lang na sluitingstijd drie ruiten aan de achterzijde vernield. Ook aan een toegangsdeur werd schade toegebracht. De politie, die door omwo nenden gewaarschuwd werd, denkt aan een wat primitieve wraakoefening. is gebruikt, ontbreekt. De vormgeving was in handen van Ronald Timmermans en Max Kisman. Sinds het ter perse gaan van de gids zijn er enkele wijzigingen opgetreden. De raadsleden J. de Bos de Boer en Th. Kruisman worden zes september opge volgd door H. A. Blok en Adèle Meijer. Het bureau culturele zaken en het bureau jeugdzaken verhuizen naar het gebouw van de voormalige Dr. J. TH. Visser- school. Wie Wat Waar is gratis verkrijgbaar bij het bureau voorlichting het VW-kantoor, het Bureau culturele zaken, de Dienst sport en recreatie en de Openbare biblio theek. Vrijdag aangekomen: Mobil Jade, Bre men; Atlas, Bremen IJmuiden; Vefo. Swansea; Haico Holwerda, IJmuiden, Grangemouth; Tellus, IJmuiden, Port Eli sabeth; Hugo Brinkman, IJmuiden, Duin kerken; Titan Service, IJmuiden, Cont Plat. Dronkemansrit. Een 62-jarige inwoner van Alphen aan den Rijn is donderdag avond ter ontnuchtering door de politie ingesloten na een dronkemansrit over de IJmuidense Lange Nieuwstraat. Een bloedproef wees hier een alcoholpromilla- ge aan ver boven het toegestane kwan tum. Zijn rijbewijs is, wegens eerdere veroordelingen voor hetzelfde feit, door de politie ingenomen. In het buitenbad „De Heerenduiden” in IJmuiden was donderdagavond een duikdemonstratie als extraatje toege voegd aan het programma van de zwemvierdaagse. Na het VELSEN Een werkgroep met leden uit ambtelijke en bestuurlijke kring werkt ijverig aan een tekstwijziging in de statuten van de in 1949 opgerichte Woningstichting Velsen. Het bestuur heeft aangedrongen op een meer door zichtige redactie van de clausule hande lend over de kandidaatstelling waarin bij omschrijving van bestuurlijke en ge meentelijke bevoegdheden op dat punt nogal wat vaagheden schuilen. Door tus sentijds aftreden van de stichtingsbe- stuurder H. G. Groenenboom, aangekon- digd voor eind dit jaar, is dit plotseling den) voor een bestuursfunctie in actueel geworden. Het aantal bestuursleden van de stich ting is conform de op veel punten verou derde statuten op acht bepaald. Daarbij zijn, ook al volgens de gestelde regels, twee leden direct aangewezen door de raad; momenteel C. Kranendonk (PvdA- raadslid) en diens CDA-collega H. van der Werff. In ieder geval onvolledig is de vastgelegde benoemingsprocedure voor de overige bestuursleden aan te stellen via een directe aanbeveling van B en W, die in Bedoeld om de werkelijke reden van haar vertrek te verdoezelen. „Jannie Bos-de Boer heeft zich als fractiegenote doen kennen als een hardwerkende vrouw bij wie het partijbelang op het hart gebakken zat. In dat opzicht kan haar afscheid een verarming worden genoemd voor de frac tie”. Van Jannie’s bikkelharde kritiek op het plaatselijke politieke bestel en de rol van de PvdA daarin laat hij echter weinig heel. „Jannie Bos-de Boer moest zich ge durende ruim een jaar terugtrekken uit het politieke wereldje in Velsen. Bij terug keer miste zij duidelijk aansluiting met de politieke actualiteit. De motivering voor haar vertrek is daar het keiharde bewijs voor. Jannie wil het politieke bestel hele maal op socialistische leest schoeien. Voor een minderheidsfractie een onmogelijk heid. Zeker bij een keus vooraf voor sa menwerking binnen het college zoals in Velsen het geval is. Daarmee is bewust gekozen voor collegialiteit en compromis sen in de bestuurlijke praktijk waar Jan nie duidelijk moeilijk mee zit”. IJmuiden, Cleveland; Caribic, IJmuiden, Lagos; British Dart, Cotonou; Reguliers- gracht, Mantyluoto; Junior Lotte, Roches ter; Messiniski Lampsis, Stockholm; Var- mark, Bordeau; Westgat, IJmuiden, Noordzee; Empire, Beverwijk, Algiers; Iri deel te nemen. Ikzelf kom oorspronkelijk uit een vrij actieve groep aan de basis van de partij, enkele leden van die groep ko men dan uiteindelijk in het afdelingsbe stuur of in de raadsfractie. Normaal ge sproken zou zich dan een nieuwe actieve basis moeten vormen, die heb je als poli tieke partij absoluut nodig. Zij moeten tenslotte het bestuur en de fractie op de vingers tikken wanneer dat nodig is. Er is vrijwel echter geen enkele activiteit meer aan de basis, de mensen zijn bang om hun positie te verliezen, om hun nek uit te steken”. de praktijk altijd door het stichtingsbe stuur wordt uitgebracht. Zonder verdere aanvulling op de tekst zou dat ruimte kunnen openen voor het zo verfoeide sy steem van coöptatie (verkiezing nieuwe bestuursleden door het zittende bestuur). Een uit de regententijd daterende metho de bestuursfuncties zonder invloed van buitenaf in eigen kring te houden. De nu geldige versie van de statuten spreekt in dit verband van ’’Benoeming door de raad op aanbeveling van B en W” voor Velsena- ren die op persoonlijke titel (niet-raadsle- aanmer- king zouden komen. Het ontbreken van expliciete eisen voor zo’n kandidatuur wordt door het stichtingsbestuur als on overkomelijk manco ervaren. Vrijdag vertrokken: Ruth, New Orle ans; Barlinek, IJmuiden, Kolobzeg; Bun- tenstein, Le Havre; Astronomer, Hamburg. Donderdag aangekomen: Sleepboot Amsterdam, Invergordon, Velsen; Star Magnate, Canada, Velsen; Ingrid Gor- thon, Gevle; Nopal Mascot, Wilmington; Astronomer, Kingston; Iris Clausen, Klai peda; Trasmar, Huelva; Twebro, Aber deen, IJmuiden; Alpina, Kriibi; Westgat, Noordzee, IJmuiden; H. Henping Maersk, Brunsbuttel; Oredea, New Port; Cassio- pea, La Reserve; Autostrada, Hanko; Frans, Noordzee, IJmuiden; Gladonia, Goole; Mobil Jade, Bremen; Atlas, Ham- merfal; Sylvia Epsilon, IJmuiden, Bremen. Donderdag vertrokken: Jemrix, Ro chester, IJmuiden; Defiance, Felixstove; Rey Vavila, IJmuiden. Salerno; Eglantine, bloedserieuze achtergrond. En zo kwam dat ook over bij het publiek dat gespannen toekeek bij de „redding” van een plastic pop van de bassinbodem. Óm de werkelijkheid zo goed mogelijk te benaderen gebeurde opsporing van het „slachtoffer” met zogenoemde „blindbrillen” op. Vanaf de kant werden de duikers via seinlijnen naar de ligplaats van de pop geloodst. Eenmaal op de wal werden op de felgele plasticpop diverse reddingsmiddelen gedemonstreerd waar onder beademingsapparatuur. Slot van de reddingsaktie was uitleg over de gebruikte uitrusting en het trainingspro gramma van de manschappen die deel uitmaken van het brandweerduikteam. structuurverandering van de woning stichting die op Velsens grondgebied 8000 woningen (voor de gemeente) in beheer heeft en 539 panden in volle eigendom. Opvallend is in de huidige opzet een nau we verwevenheid van de - particuliere stichting met de gemeentelijke overheid. In de beleidsvoering kan het bestuur „geen stap verzetten” zonder bemoeienis dan wel controle door en vanuit de ge meenteraad. Binnen een stichting met re latief veel eigen woningbezit kan een zo verstrekkende beknotting van elke be stuurlijke bevoegdheid de nodige weer stand opwekken. Een nieuwe stichtings- structuur zou naar nu verluidt in de rich ting van meer zelfbeschikking moeten gaan. Verouderd volgens de letter maar niet inhoudelijk is de statutaire datum van aftreden en herbenoeming (jaarlijks) van de twee raadsleden in het bestuur ”op de eerste dinsdag in september” wat slaat op het vroegere vergadertijdstip (eerste dins dag van elke kalendermaand) van de Vel sense gemeenteraad. verplichte rondje zwemmen (500 meter per avond, 250 meter t voor jeugd en 65-plussers) verdrongen de kijkers zich rijen- dik rond de 3,5 meter diepe springkuil. Vier man van het in totaal zeven leden tellende duikteam van de Velsense I brandweer daalden hier op de voorgeschreven wijze in het j heldergroene zwembadwater af. De teamleden zijn regelma- I tig in training en verlenen assistentie bij reddingswerk. w v 5 SEPTEMBER AANVANG 21.15 UUR PIAÖEC* MET TfU°

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5