bijdrage aan oplossing afvalprobleem provincie a F I Vosseslipjacht in Spaarnwoude e Dodelijk ongeval Provincie blijft half jaar geëist ongelukkig met circuit Zandvoort ten doop gehouden „Recycling niet meer dan „Leven in de Lucht" I Ir. Teeuwen tegenover statenleden commissie Milieu Tui 99 COMMISSIE GELUIDSHINDER 01 Heemskerk krijgt kabeltelevisie 1 ll Vei Zwem- en viswater veelal redelijk nu Cursus „Wegwijs Half september start beginnerscursus EHBO Open dag in „De Schuilhoek” in de bibliotheek” i i AUGUSTUS 6 3 1 VRIJDAG 19 7 9 V R Is BESTUURDER WAS DRONKEN Voor hergebruik: 70 percent C Hl met serie met hype mid< ke t com Heei Hl done aanli bout Pr ten wijk voor (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Recycling, of het opnieuw gebruiken van pro dukten die nu naar de vuilnisbelt gaan, is technisch geen enkel pro bleem meer. Financieel gezien is Nederland er nog niet aan toe en zowel consument als producent zullen zich veel positiever moeten opstellen tegenover het herge bruik van stoffen. Lijvig gedenkboek van Vereniging Nederlandse Verkeersvliegers 1 M ’W J i niiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim I I I links ere-vlieger Henrik Sc hol te en i in de bebouwde kom van de gemeente. De gemeente Heemskerk gaat een overeen komst aan met de Centrale Antenne Sy stemen Exploitatie Maatschappij (Ca- sema). KIENEN In het alleenstaandencen trum aan de Wijkerstraatweg 119 te Vel- sen-Noord wordt dinsdag 4 september weer een kienavond gehouden. Er zijn veel prijzen te winnen, iedereen is welkom en het begint ’s avonds om acht uur Berekeningen van de stichting hebben uitgewezen dat de 3,5 miljoen ton huishou delijk afval per jaar in Nederland als volgt is samengesteld: 50 percent groente-, fruit- en tuinafval (organisch), voor herge bruik komt 40 percent in aanmerking; 22 percent papier, voor hergebruik 19 per cent; 12 percent glas, voor hergebruik 8 percent; 6 percent kunststoffen, herge bruik 3 percent; 3 percent ijzer, voor her gebruik 3 percent; 7 percent overige stof fen, voor hergebruik nul percent. Het be tekent dat 70 percent van alle huishoude lijke afval voor hergebruik in aanmerking komt. Grof huisvuil, stedelijk-, industrie ën sloopafval vormen met bovenstaand huishoudelijk afval een hoeveelheid van 20 miljoen ton per jaar. Een hoofdstuk apart is de 60 miljoen ton agrarische afval die echter al een grote mate van herge bruik heeft. Volgens Teeuwen is het van groot be lang dat produkten als wasmachines, ijs kasten en tv-toestellen een langere levens duur krijgen. De stichting verricht op het ogenblik onderzoek in het grof-afval: waarom gaat het kapot, welke onderdelen begeven het, is het te duur om te repare ren. De filosofie daarbij is dat gemaakte fouten bij de fabrikant eerst moeten wor den hersteld, pas daarna moet de vraag gaan spelen of alle geleverde produkten ook werkelijk noodzakelijk zijn om te kopen. De trum waari stena; wagei een p Na lid vero Heet voer ponc die, opgc eerd Aan de inhoud van die overeenkomst moet nog wel gesleuteld worden, maar daar krijgt de raadscommissie voor open bare werken nog alle gelegenheid voor. Alle frakties in de raad drongen sterk aan op de vrijheid van de Heemskerkse inwo ners om zelf te beslissen over het al of niet aangesloten worden en enkele punten in het raadsbesluit, welke die vrijheid beper ken werden op voorstel van de PvdA- fraktie geschrapt De raad kan nog nader beslissen over de verdere uitwerking van de overeenkomst maar dat die overeen komst met de Casema wordt gesloten staat nu vast. Het programma vermeldt films, pop penkast, spelencircuit, hapjes maken, de monstraties van beat-soul-dansen, judo en volksdansen. Gedurende de gehele dag wordt infor matie gegeven over het nieuwe winterpro- gramma met tevens de gelegenheid om zich in te laten schrijven voor één van de vele cursussen, groepen en andere aktivi- teiten. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het onderzoek van het recreatiewater in Haarlem en omgeving door de Keuringsdienst van Waren deze week heeft iets minder somber stemmen de resultaten opgeleverd. Het zwemwater is redelijk tot slecht; het viswater redelijk tot goed. HEI heeft de ge straal schoo langs heren zou zi Die noem zonde De de cj als i word gensi (VVI de o ande Heer al is plani moet trac^ dat c De meni komi moei ning de g( warr feit, studi ken i ring men De eens kwik frakt zich moet tot d> los k; tuur. De te oj Hoog betel ten ii Deze cursus wordt gegeven op de vrij dagochtenden 28 september, 5 en 12 okto ber. De onderdelen zijn een algemene inleiding over het bibliotheekwerk met vertoning van dia’s en een rondleiding; leren werken met de catalogus en de na slagwerken en informatie over jeugdlite ratuur. Voor deze korte, gratis'èursus kan men zich opgeven bij Corry van Toledo, Mo- zartstraat 124, tel. 32951 of bij Tiny Pels, Broersven 2, telefoon 34289 HEEMSKERK. Het buurtcentrum „De Schuilhoek” aan de Bronckhorst- straat houdt zaterdag van tien tot vijf uur open huis voor de jeugd. De gedeputeerde verklaarde nadrukke lijk, dat een eventuele toestemming in de nieuwe bocht, niet mocht worden uitge legd als principebeslissing ten gunste van de Zandvoortse auto-racebaan. GS achten zich door een uitspraak over de bocht niet gebonden. In de vergadering van de subcommissie werd een uiteenzetting gegeven van het doel van de geluidsmetingen, die bij de onlangs gehouden „Grand-Prix”-races op het circuit. De daar gemeten geluidsni veaus zouden een indruk kunnen geven van het lawaai dat bij de nieuw aan te I leggen bocht te verwachten is. Deze gege vens willen GS mee laten wegen in hun beslissing om al of niet goedkeuring te verlenen aan de aanleg van een nieuwe bocht. De voorzichtige verwachting was, dat de situatie er wat geluidshinder be treft met de nieuwe bocht niet op vooruit zal gaan. Opnieuw bleek uit de reacties van de commissieleden grote scepsis met betrekking tot de deugdelijkheid van het contract dat de gemeente Zandvoort des tijds heeft afgesloten met de CENAV. Vraagtekens werden geplaatst bij de moglijkheid om de naleving van het con tract door de CENAV te controleren. Zo blijft bijvoorbeeld tegenover de ontken ning van het anti-circuit-comité, dat de voorgeschreven pauzes in het lawaai in acht worden genomen, de bevestiging door B. en W. staan. Merkwaardig vond men ook, dat een stemming onder auto coureurs kon uitwijzen, dat op een gege ven moment toch zonder geluidsdempers werd gereden, waar de CENAV om de toepassing van geluidsdempers had ver zocht. Al eerder is door de voltallige Staten (in het nieuwe streekplan voor het Amster- De VNV werd op 7 september 1929 in het American Hotel te Amsterdam opge richt door KLM-vliegers die in later jaren allen zekere bekendheid als luchtvaart pioniers verkregen: Hondong, Sillevis, Smirnoff, Duimelaar, Beekman, Te Pas, Frijns, Soer, Wiersma en Pellens. Evert van Dijk, die in 1930 als eerste Nederlan der de oceaan per vliegtuig overstak, wil de zich niet bij de vereniging aansluiten. Het gedenk- en geschiedenisboek is ge schreven door de gepensioneerde erevlie- ger van de KLM, Henrik Scholte, en de nog in actieve dienst vliegende gezagvoer der Ad van Ommen. De uit Badhoevedorp afkomstige oud-journalist Jan Brouwer voerde van een groot deel de eindredaktie. De VNV geeft het boek zelf uit, in samen werking met Buijten en Schipperheijn te Amsterdam. De prijs is 95 gulden. De jubileumfestiviteiten van de oudste vliegersvereniging ter wereld worden maandag voortgezet met een internatio naal symposium over de menselijke fac tor in de burgerluchtvaart. Prins Bern- hard opent het congres, terwijl staatsse cretaris Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat op vrijdag 7 september de afslui ting zal verrichten. Als het stichtingsbestuur geen beperkende voorwaarde aan het aantal deelnemers stelt verwacht de heer Koeman, een der initiatiefnemers, ongeveer honderd actieve belangstellenden IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De gemeenteraad is donderdagavond in principe accoord ge gaan met de invoering van kabeltelevisie rf- Twee van de schrijvers van het boek ..Leven in de Lucht gezagvoerder Ad van Ommen (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. „Bij andere zaken met een onschuldiger afloop is het in deze zaal al vaker gezegd: het hadden ook mensen kunnen zijn. Nu waren het mensen. In een oogwenk is het fatale ongeval gebeurd. En dat terwijl de bestuurder een ongelooflijke hoeveelheid alcohol had gedronken. Ieder weldenkend mens moet weten dat hij in die toestand geen auto kan besturen. Men loopt op deze manier bewust het risico om iemand dood te rijden. Men vraagt er als het ware om”. Officier van justitie mr. C. P. A. C. van Riel sprak gisteren tijdens een zitting van de Haarlemse rechtbank met een bittere ondertoon. Hij toonde zich geschokt door het ongeval op de kruising Duinoord- straat-Marnixstraat op 12 augustus van dit jaar, als gevolg waarvan een 66-jarige fietsster overleed en een andere fietsster van 69 jaar zwaar gewond raakte. Een 25- jarige stratenmaker moest gisteren als verdachte verantwoording afleggen voor de rechtbank. De man, uit Schotland af komstig, legde een volledige bekentenis af. Uit een bloedproef was gebleken, dat de man ten tijde van het ongeluk met een alcoholpromillage van 2,46 achter het stuur zat. De wettelijk toegestane hoeveel heid alcohol in het bloed bedraagt maxi maal 0,5 promille. Officier Van Riel noemde het triest dat mensen door zo’n ongeluk uit het leven worden weggerukt. Hij betuigde zijn me deleven met de nabestaanden van het omgekomen slachtoffer. Van Riel achtte de ten laste gelegde feiten, dood door schuld en rijden onder invloed, zonder meer bewezen. Niet alleen doordat de Schot in de bewuste bocht veel te hard had gereden, maar ook doordat de man veel te veel alcohol had gedronken. De officier noemde het volstrekt onverant woordelijk dat iemand zich eerst laat vol lopen met alcohol en vervolgens in een auto stapt. Hij vond het een moeilijke zaak om de hoogte van de straf te bepalen. „In dit geval is een duidelijke reactie van justitie op zijn plaats. Er is sprake van zeer zware schuld. Maar we mogen niet vergeten dat een straf, hoe zwaar ook, de gevolgen van het ongeluk nooit opheft. Toen ik naar de rechtszaal kwam had ik een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van minimaal zes en maximaal negen maanden in gedach ten. Nadat ik het voorlichtingsrapport over de verdachte had gelezen ben ik tot de conclusie gekomen dat ik een straf moet vragen van zes maanden onvoor waardelijk plus ontzegging van de rijbe voegdheid van een jaar. Een van de overwegingen daarbij is, dat de verdachte het ongeluk in zijn geestelijke bagage moet meedragen en dat is al een straf op zich”, sprak officier Van Riel. Mr. B. Fritz, verdediger van de verdach te, was van mening dat de onvermijdelijke straf moest liggen in de sfeer, waarin het delict gepleegd was. „Ook ik heb me afge vraagd uit welk oogpunt je moet straffen. Het voor langere tijd ontzeggen van de rijbevoegdheid lijkt mij het meest op zijn plaats. Dan snijdt het mes aan twee kan ten. De verdachte is door het ongelijk zeer aangeslagen. Bovendien is hij nooit eer der met justitie in aanraking geweest. Daarom is volgens mij een beperkte ge vangenisstraf en een langere ontzegging van de rijbevoegdheid het meest effec tief”, aldus mr. Fritz, die mede namens de verdachte zijn medeleven uitsprak met het lot van de nabestaanden van het overleden slachtoffer. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het is zeer de vraag of het provinciaal bestuur van Noord-Holland toestemming zal geven voor de nieuwe bocht in het circuit van Zandvoort. Gedepu teerde IJff heeft donderdag in de vergadering van de subcommissie geluidshinder uit Provinciale Staten laten doorschemeren, dat het wat onhandig zou zijn om nu goedkeuring te verlenen, wanneer straks wellicht moet worden besloten tot sluiting van het hele circuit op grond van de wet geluidshinder. kunnen worden. De mensen die uit zich zelf een zware verantwoordelijkheid voor het milieu voelen, zijn zonder meer bereid hun gesorteerde afval kilometers ver weg te brengen”. De directeur van de SVA wees er met kracht op dat Noord-Holland met uitslui tend recycling niet uit de brand zou zijn. Het kan hoogstens een bijdrage zijn in de totale verwijdering van afvalstoffen en dan nog zal de publieke opinie gunstiger gestemd moeten zijn ten opzichte van her gebruik. Teeuwen: „Recycling levert grondstoffen op van een andere kwaliteit. Hoe krijg je de fabrikant zover dat hij die grondstoffen gaat gebruiken en hoe krijg je het publiek zover dat het dat accepteert. Dit is een maatschappelijk en politiek vraagstuk”. Kritiek van statenleden dat het betoog van Teeuwen teveel gefixeerd was op het economisch haalbare en niet op het maat schappelijk gewenste bestempelde de di recteur als een nationaal vraagstuk: „We zijn een stukje op weg, maar wie begint er nu eens echt mee? Men wil nu nog voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Recycling begint niet als het produkt in de afvalfase is, er moet al bij het winnen van grondstof gedacht worden aan de moge lijkheid van hergebruik. We zijn inmid dels er wel achter dat recycling vaak energieverslindend is, vervuilend kan zijn en duur. Maar de voordelen van grond- stofbesparing en ruimtewinst wegen daar tegenop”. Dit betoogde donderdag ir. T. Teeuwen, directeur van de Stichting Verwijdering Afvalstoffen voor de leden van de provin ciale commissie milieuhygiëne. Teeuwen was uitgenodigd om de statenleden een beeld te geven van de huidige stand van zaken in Nederland wat betreft recycling. Binnen afzienbare tijd moet een besluit vallen over dit provinciaal afvalstoffen plan, waarbij recycling als mogelijkheid nummer één wordt beschouwd om Noord- Holland te ontlasten van zijn gigantische bergen vuilnis. De stichting van directeur Teeuwen ex perimenteert onder andere in Noord-Bra- bant met verschillende vormen van herge bruik. Zo begeleidt de stichting projecten met glascontainers, waarbij de ervaring is, dat de bevolking van kleine dorpen veel eerder bereid is tot uitsortering van het huisvuil dan de mensen in grotere plaat sen. Ook onderzoekt de stichting herge bruik van papier, blik, kunststoffen en organisch afval. „Omdat ook de buren het doen, zo heeft een onderzoek uitgewezen”, zegt Teeu wen. „Ook gaven de mensen als reden op dat ze er financieel wel eens beter van De stand van zaken per controlepunt is als volgt (eerst wordt de kwaliteit van het zwemwater vermeld, dan die van het vis water): Noorder Buiten Spaarne bij Spaarndam: redelijk, goed. Noorder Bui ten Spaarne bij Jan Gijzenkade: slecht, goed. Mooie Nel bij molen De Lagendijk: redelijk, goed. Mooie Nel (inhammen): re delijk, goed. Binnen Liede bij brug Pen- ningsveer: redelijk, goed. Buiten Liede bij Liewegje: slecht, redelijk. Molenpias: re delijk, verdacht. Ringvaart bij Schiphol- weg: redelijk, redelijk. Zuider Buiten Spaarne bij molen De Eenhoorn: slecht, redelijk. Amerikavaart: slecht, redelijk. Europavaart: slecht, verdacht. HEEMSKERK. De Openbare Biblio theek Heemskerk organiseert samen met het Vrouwenoverleg een cursus „Weg wijs in de bibliotheek” in het filiaal „De Jansheeren” aan de Kerkweg. De Stichting Verwijdering Afvalstof fen ziet nog de nodige problemen bij het maken van nieuwe produkten uit ge bruikte. Teeuwen: „Er moet een markt voor zijn. Stel dat je bouwelementen maakt waar een hoeveelheid organisch afval in verwerkt zit. Dat kan afbreuk doen aan de kwaliteit. Je kunt het huis vuil niet zomaar achter het behang plakken”. (Van onze streekredaktie) SCHIPHOL. Met het ten doop houden van een lijvig gedenkboek is de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) gisteren op Schiphol begonnen aan de viering van het vijftigjarig bestaan.Het eerste exemplaar van het ruim 700 pagina’s tellende jubileumboek, getiteld Leven van de Lucht en opgedragen aan de 88 KLM- en Martinair-piloten die tijdens de dienstuit voering het leven lieten, werd overhandigd aan dr. M. Ruppert, vice-president van de Raad van State. De Staatsraad, die al dertig jaar deel uit maakt van de Raad van Commissarissen van de KLM, heeft in vele schermutselin gen tussen vliegers en directie een door slaggevende rol gespeeld. Zijn naam komt dan ook meerdere malen voor in het ge denkboek. Leven van de Lucht behandelt in 30 hoofdstukken niet alleen de telkens weer kerende moeilijkheden tussen werkge vers (ook Martinair, Transavia en andere, kleine maatschappijen) en werknemers, maar ook de geschiedenis van de KLM (vanaf 1919) en die van de Nederlandse burgerluchtvaart in zijn geheel. Een van de boeiendste, hier voor het eerst uitvoerig beschreven episodes, is die van de zogenaamde Mauritiusvluchten, de moeilijke verbinding tussen Nederland en het zich onafhankelijk makende Indone sië in 1949, toen uit solidariteit een reeks Aziatische landen de KLM tussenlandin gen verbood en de Constellations non- stop over de Indische Oceaan moesten. „Die vluchten verliepen allemaal zonder ongelukken” aldus de huidige VNV-presi- dent Henk Bilderbeek gistereren. „En nauwelijks waren zij achter de rug, of Plesman verloor zijn tweede zoon die (als vlieger) bij Bari in zee stortte." VELSEN-NOORD De afdeling Vel- sen-Noord van de vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken start half september met een beginnerscursus EHBO. De cursus wordt gegeven in het clublo kaal op het sportpark Rooswijk. Gegadig den kunnen zich aanmelden bij Mevrouw M. A G. Versluis, Wijkeroogstraat 92, telefoon 02510-24988 of bij J. de Reus Schoonoortstraat 18, telefoon 02510-24988 in Velsen-Noord. wat de benaming suggereert Het gebeuren komt voort uit de traditionele Engelse paarde- en hondesport. Op sommige momenten tijdens de jacht wordt zo'n snelheid bereikt dat kruisingen met andere paden en wegen moeten worden bewaakt Dat zal gebeuren door leden van „Soestdijk” De jachtvereniging verplicht alle eventuele schade te zullen herstellen of vergoeden Het spoor in Spaarnwoude zal lopen over bestaande ruiterpa den en een stuk weidegrond (Van onze streekredactie) SPAARNWOUDE. Mogelijk in oktober zal in het recreatiegebied Spaarnwoude het fraaie spektakel van een zogeheten vosseslipjacht te bewonderen zijn Ruiters op hun paasbest volgen op paarden een van tevoren uitgezet vossespoor, daarbij begeleid door een meute typische jachthonden (fox hounds). Als het bestuur van het recreatiegebied er vrijdag 7 september akkoord mee gaat zal de jachtvereniging Soestdijk de organisatie voor haar rekening nemen Het schouwspel doet sterk denken aan de jaarlijkse Sint Hubertus-jacht Tijdens de vosseslipjacht wordt geen schot gelost in tegenstelling tot dam-Noordzeekanaalgebied) uitgespro ken dat de racebaan alleen al uit planolo gische overwegingen ongewenst is en ei genlijk moet worden verwijderd uit de duinen. Het circuit komt dan ook niet voor het streekplankaart. i i ■V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 6