Verlies Fibak <D Ook tandemduo Zeijderveld FC Twente en NEC klagen v. Dijken aan Hattrick van Paul Litjens l Borrias en Knibbeler Veldt stelt ernstig teleur in halve eindstrijd xx/idrenncn J Superieur in finale achtervolging er Loevesijn: rentree zonder problemen wk 79 L Tussentijden Royaal Moeilijker 17 PORT E wereldtitel door in de finale Francesco Moser te verslaan (6.09.45 tegen 6.12.13). Kf door H Peter H Heerkens (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor Bert Oosterbosch lijkt een schitterende carrière op de baan weggelegd. Wie kan wat hij in dit wereldkampi oenschap op de achtervolging presteerde, mag met gerechtvaardigd hoge verwachtingen de toekomst tegemoet zien. „Ik sta er zelf ook van te kijken”, sprak de jonge (pas 22 jaar geworden) Oostbrabahder, nadat hij zijn eerste toernooi op dit onderdeel had afgesloten met een IS- uw de boeiend tie. s.Xvv.- S:^-' Cees Stam toch Wal rave Oosterbosch wereldtitel luis n 9 er. igen Het der- nde >ing >t u sn? lui- -zichtig worden aangepakt. Op dit moment bijvoorbeeld is het nog lang niet zeker of ik hem volgend jaar meeneem naar de Tour de France." Het laatste wielerjaar begon in de eerste week van juli uitstekend voor Cees Stam. Hij won de Grote Prijs van Amsterdam en legde daarmee het tapijt uit voor een waardig afscheid. Twee weken later echter beleefde hij een klap Wereldkampioen bij de profs Bert Oosterbosch neemt, nadat hem de regenboogtrui over de schouders is getrokken, de toejuichingen van het publiek in ontvangst. Links zijn verslagen mede- finalist. de Italiaan Francesco Moser en rechts Herman Ponsteen die beslag heeft gelegd op het brons. een Nederlander op het erepodium: Her man Ponsteen, die voor een finaleplaats was uitgeschakeld door Moser, maar die in het duel om de bronzen medaille won. Hij klopte Roger de Vlaeminck, wat een schitterende prestatie was gezien de repu tatie van zijn tegenstander, plus het feit dat hij door een armbreuk zo’n slechte voorbereiding op dit wereldkampioen schap had. Ponsteen reed zich weer in de belangstelling en die reclame kon hij best gebruiken. Ponsteen: „Ik wil volgend jaar graag, volop meedraaien. Op dit moment moet mijn sponsor nog beslissen of hij doorgaat in de wielersport. Hopelijk be sluit hij door dit succes om het te doen.’’ Ondanks die terughoudendheid was het motief om Walrave voor de herkan sing aan de kant te zetten, geen geheim. zoals hij die niet eerder meemaakte: in het Nederland^ kampioenschap stortte hij totaal in elkaar. Huilend werd hij afgevoerd. Stam toen: „Onbegrijpelijk. Hier heb ik geen verklaring voor.” Na een weekje van afzondering hervond Cees Stam zijn morele en fysieke kracht in de revanche van het Nederlands kampioenschap, dat hij in Utrecht won. Kort daarna finishte hij als tweede ach ter Martin Venix in de stayerskoers die de naam kreeg „kandidaten WK”. jp- EN Moser 44.48 1.20.39 1.56.60 2.32.76 3.09.49 3.46.25 4.22.57 4.59.21 5.36.11 6.12.13 me Veldt, Pieters, Zeijderveld, Zieleman, Van Egmond. het ach- tervolgingskwartet en de tandem: het is niet meer dan middel matig. Waarbij wel vermeld moet worden dat de door Peter Nieuwenhuis geleide groep in tegenstelling tot de stayers- en damescoach alles te maken heeft met het ijzersterke Oostblok. In de middaguren ging Cees Stam aan de oplossing werken en daarvoor had hij zijn kamergenoot Martin Venix nodig. Die immers betaalt gangmaker Noppie Koch (dikke vriend van Bruno Walrave) het hele seizoen. Bovendien kan Venix, als hij dat wil, bezwaar heb ben tegen het feit dat Koch zich in de aanloop naar de finale in een herkansing met een concurrent die Stam on danks het ploeggenootschap is onno dig vermoeit. Venix: „Ik vind Stam een aardige vent, maar ik moet op de eerste plaats aan mezelf denken. Met het oog op de toe komst is dit voor mij een verschrikkelijk belangrijk kampioenschap.” Venix deed toen wat logischerwijs verwacht mocht worden: hij wilde Koch af staan op de voorwaarde dat Stam zondag in de fina le in zijn dienst rijdt. Venix: „Is dat zo onlogisch wanneer je nagaat hoe Stam momenteel fietst?” Stam: „Ik voel er niets voor. Tegenover mezelf en tegeno ver mijn werkgever, kan ik dat niet verantwoorden. Maar, ik neem het Ven ix niet kwalijk dat hij het zo bekijkt. Ik kan daar best begrip voor opbrengen.” Bert Oosterbosch maakte een grootse indruk door het gemak en de zelfverze kerdheid waarmee hij als debutant zijn opwachting maakte. „Maar", weerde hij de logische vragen die uit zijn prestatie naar voren kwamen af, „ik weet helemaal nog niet hoe ik het verder ga aanpakken met dat baanwielrennen. Ik vind het in elk geval wel leuk werk... Sinds mijn junio rentijd reed ik geen achtervolging meer en ik moet zeggen: dit hier is me goed bevallen.' Wat het verder wordt, is voor Zowel FC Twente als NEC hebben de*'.* KNVB om een mondelinge behandeling van de gebeurtenissen van woensdag- avond gevraagd. Het gaat daarbij niet alleen om de gele en rode kaarten die hij uitreikte, maar de leiding van Van Dijken als geheel vond men zó slecht dat men die bij de KNVB nader wil toelichten. In de late avonduren viel de defini tieve beslissing: Cees Stam rijdt de her kansing tóch met Bruno Walrave! Hij bleek niet ongevoelig voor een argu ment van ex-stayer Piet de Wit, die hem voorhield dat het uit menselijke overwegingen onfatsoenlijk zou zijn om Walrave op deze manier te behandelen. Plus dat de eerzucht van Cees Stam hem op het onwrikbare standpunt zette dat hij geen akkoord op de voorwaarde van Venix wilde. Over welke talenten hij beschikt, de monstreerde Oosterbosch vooral in de finale, waarvan Francesco Moser het be gin verstoorde door voor de derde keer in dit wereldkampioenschap lek te rijden. Oosterbosch: „Ik had het gevoel dat het opnieuw starten eerder een voordeel voor me was dan een nadeel. Ik ging meteen lekker.” Na een achterstand van tegen de twee seconden trok Oosterbosch halverwege de wedstrijd het tijdsver schil naar zich toe en finishte met ruim twee seconden voorsprong. Het is kort na de middag als Cees Stam een besluit neemt dat opzien baart. „Ik wil morgen de herkansing rijden met Koch. Als dat tenminste kan.” Daarmee veroordeelde hij op niet mis te verstane wijze zijn gangmaker Bruno Walrave, met wie hij drie jaar geleden een combinatie aan ging na een knetterende ruzie met zijn vaste gang maker Joop Stakenburg. Walrave nu, werd door Stam op totaal onverwachte wijze de verdomhoek ingestuurd. Hoe wel dat feit geen enkele onduidelijk heid liet, wenste Stam het niet zo te verklaren. „Na een herkansingswed- strijd zonder Walrave, weet ik of mijn slechte prestatie van nu aan hem of aan mezelf lag. Eén van ons twee gaat het morgen beroerd krijgen met die uit slag.” Met zijn hoofd in zijn handen en met droeve blik schuddebollend, overzag Cees Stam dat opmerkelijk tegenvallend gegeven met de opmerking: „Als ik deze gang van zaken ook maar enigszins had kunnen vermoeden, was ik nooit aan dit wereldkampioenschap begonnen. Ik heb er altijd naar gestreefd om waardig af scheid te nemen en nou maak ik dit meeHet is afschuwelijk De feiten: Vorig seizoen besloot Cees Stam om van 1979 zijn laatste wielerjaar te ma ken. In de ombuiging van zijn maat schappelijke positie vond hij een zeker heid bij een Alkmaarse groothandel in sportartikelen. Stam: „Ik heb in de sport een hoop bereikt, het wordt nu tijd om me helemaal op een andere toekomst te richten. Ik kan mijn werk als vertegen woordiger niet langer verantwoord com bineren met wielrennen. In 1972 zag ik hoe bij het wereldkampioenschap Leo Proost op een verschrikkelijke manier afging. Hij was altijd mijn grote voor beeld. Maar in Marseille bleef er toen van hem als coureur niets over. Het was In de eerste kilometers van zijn laat ste wereldkampioenschap raakte Cees Stam gisterochtend op de baan van het Olympisch Stadion opnieuw in grote problemen: los van de rol en ciuarna als een debutant ploeterend achtei de door zijn vaste gangmaker Bruno Walrave bestuurde motor. Hij werd vijfde in deze serie, die Fred Rompelberg beter af sloot: derde en dus geplaatst. Cees Stam stond voor het eerst in zijn loopbaan op de lijst van de herkansing. De verwonde ring daarover was groot. Het medelijden ook. Daarna kwam er met forse scheu ten groei in het intrigeproces. waar de stayerij faam aan ontleent en die de beoefenaars van dit onderdeel tot zo’n buitengewoon boeiend gezelschap maakt. Vanzelfsprekend toonde Bruno Wal rave. die in zijn carrière als gangmaker acht keer naar een wereldtitel reed, zich uiterst teleurgesteld. ..En dat kan ik best begrijpen,zei Cees Stam. ..Ik heb echter het gevoel dat ik mezelf te kort doe wanneer ik deze beslissing niet neem. Maar het is hard, heel hard." Bruno Walrdve: Wat moet ik daar nog op zeggen? Als je zo'n staat van dienst hebt als ik.. Stayers-coach Martin Sprinters, tijdrijders, achtervolgers en de mannen op de dubbele fiets konden niet voor een verrassing zorgen. Ja, Jos Lammer- tink kwam tot een uitstekende vierde plaats, maar je kunt hem moeilijk een lid van de Nederlandse baanploeg noemen. De Overrijsselse renner kwam zo van de weg naar de cementen piste, moest zich bij wijze van spreken voorstellen aan de baancoach. BRUSSEL (ANP). Het Nederlands hockey-elftal heeft gistermiddag in het Heizel-stadion in Brussel de eerste wed strijd in het vierlandentoernooi gewon nen. Tegenstander Engeland werd met 4- 2 verslagen. Bij de rust was de stand 3-1. Scoreverloop: 7. Litjens 1-0 strafcorner,, 23. Bouwman 2-0, 25. Godwin 2-1, 30. Lit-. jens 3-1 strafcorner, 52. Litjens 4-1 straf- Z corner, 60. Craig 4-2. In de tweede wedstrijd op de eerste dag 'Z. won West-Duitsland met 5-1 van België. Bij de rust leidden de Westduitsers met 3-1 1. Walrave, zo weet het wielerwereldje. komt te kort in abri (of wel: het vermo gen om de luchtweerstand voor een ren ner zo te breken, dat de zuigkracht op loopt tot rond de 75 km per uur. Onder de huidige weersomstandigheden is Wal rave daardoor in het nadeel. Stam: „Ik heb op deze baan altijd goed gereden met Bruno als het stormde. Wierstra: ..Stam heeft gelijk. Ik sta voor 100 procent achter zijn standpunt Naast Bert Oosterbosch stond er nog Afgelopen woensdagavond floot de Groningse arbiter het duel tussen beide ploegen in het Diekmanstadion in Ensche de. Tijdens die ontmoeting die door FC Twente met 2-1 werd gewonnen gaf hij gele kaarten aan Aad Kila van FC Twente en Eugene Marijnissen van NEC en stuur de hij Hallvar Thoresen van de thuisclub en Jos Hendriks van de bezoekers vroeg tijdig het veld uit In de finale van de ploegenachtervolging mocht de drager van de regenboogtrui op de achtervolging, Makarov, wel bijdragen in de roem van zijn land. Van invloed op het resultaat was zijn aanwezigheid niet. De Oostduitse trein die in de halve finale het baanrecord verbeterde (4.28.36) liet de klokken stilstaan op 4.29.02, het vierde goud op deze WK voor de Oostduitsers. Tijd van de Russen 4.29.43. Italië pakte het brons, Tsjechoslowakije werd vierde. gewoon zielig. Ik dacht: „Dat zal mij nooit overkomen. Ik wil weg zijn voor ik versleten ben (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Leijn Loevesijn heeft bij zijn rentree als profsprinter in het wereldkampioenschap wielrennen op ui terst eenvoudige wijze de kwartfinale be reikt. In de series werd slechts één rit gereden, en die won Loevesijn zonder moeite van de Japanner Okubo in 12.14, de slechtste tijd. Loevesijn ontmoet nu opnieuw een Japanse tegenstander: Fuji- maki. Met de uitschakeling van de vaderlandse tandem is het aantal amateurs dat nog in de strijd is teruggebracht tot één; Ger Slot, die vandaag uitkomt op het minst belangrijke onderdeel van dit wereldkampioenschap, de klassementswedstrijd. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Voor Cees Stam is zijn afscheid als beroepswielrenner in de specialiteit stayeren, een trieste zaak aan het worden. Nadat hij eerst in het Nederlands kampioenschap zo'n inzin king kreeg dat hij moest afstappen wat hem nog nooit overkomen was miste hij nu voor het eerst in zijn carriè re de directe finaleplaatsing. Vandaag rijdt de blonde Zaankanter, die in elf wereldkampioenschappen stayeren tien keer op het ere-podium kwam (vier maal winnaar, vijf keer tweede en één keer derde) de herkansing te midden van de zwakkeren. De finalerit tussen Bert Oosterbosch en Francesco Moser gaf de volgende tussen tijden Oosterbosch 43.82 1.19.51 1.56.03 2.32.56 3.09.11 3.45.32 4.21.57 4.57.87 5.34.27 6.09.45 mezelf op dit moment ook niet duidelijk, omdat ik dit soort zaken door Peter Post laat beslissen. Die heeft er meer verstand van dan ik.” Als ploegleider van Bert Oosterbosch is Peter Post niet van plan om hem als wereldkampioen voluit te laten optreden waar baandirecties dat wensen. „Geen sprake van”, aldus Post, in en rond wiens huis in Amstelveen Bert Oosterbosch zich vrijdag samen met verzorger Ruud Bak ker voorbereidde op de eindstrijd. Post: „Hij moet zich eerst maar eens goed ontwikkelen als wegrenner, dat vind ik belangrijker. En zesdaagsen zullen er deze winter ook beslist niet bij zijn. Een renner die zo jong is en zo kort bij de profs rijdt (pas sinds 4 maart, red.), moet voor- Afscheid Cees Stam trieste zaak BLED (ANP). Hette Borrias en Karei Knibbeler hebben zich op de tweede dag van de wereldkampioenschappen roeien via de herkansingen geplaatst voor de halve finales van de skifnummers. De reserve-roeisters, Michelle Parmentier en Nelleke Donkervoort, ingeschreven bij de dubbeltwee, misten de eindstrijd net. Tot nu toe gingen alle titels op de olympische nummers in die richting. De achtervolging naar de Rus Makarov, de sprinttitel naar de Oostduitser Hesslich, de kilometer naar zijn landgenoot Lothar Thoms en ook de finale op de ploegenachtervolging werd een gebeuren met Oost-Europa in de hoofdrol. In de halve finale versloegen de Oostduitsers Haueisen. Winkler. Mortag en Gros ser de eerste drie pakten ook goud in München op dit onderdeel de sterke Tsjechische formatie en in de andere halve eindstrijd rekende de Russen af met de Italianen. Overi gens, ten bewijze van het ruime arsenaal waaruit geput kan worden. De Russen konden het zich veroorloven wereldkampi oen Makarov buiten de ploeg te houden. Karei Knibbeler had het bij de lichte skiffeurs aanvankelijk moeilijker. Na 500 meter bedroeg het verschil tussen de leidende Joegoslaaf Branko Grodovic en de Nederlan- (T der. die vijfde en laatste lag, amper een bootlengte. Daarna kwam de afscheiding snel ZZ tot stand. Grodovic, Kikkolainen en de Nereus-roeier hadden zich toen de 1500 meter was gepasseerd, losgemaakt van de achtervolgers. De Nederlander, die Kikkolainen voorbij ging, waande zich zeker van een tweede plaats. De Fin verrastte Knibbeler op de 7 laatste meter toch nog. I Overigens een gedevalueerd nummer, de tandemsprint. Sinds het Internationale Olympische Comité het onderdeel van zijn programma schrapte is de deelname minimaal. Zeven landen meldden zich in Amsterdam, waarbij uit het Oostblok alleen de Tsjechische wereldkampioenen Vladimir Vackar en Miroslav Vymazal. Zij krijgen vanavond in de halve en hele finale af te rekenén met de Franse, Italiaanse en Westduitse tandem. De plaatsing van Hette Borrias in de halve eindstrijd is geen moment in gevaar geweest. Na 500 meter lag de Orca-roeister in tweede positie achter de Canadese Anorea Schriener en voor de Russin Anna Kondrasjina. De Britse Beryl Mitcchell, die tijdens ZZ de Rotsee Regatta in Luzern tweemaal duidelijk voor de Nederlandse was gefinisht. T. was vierde. Ze lag halverwege de race bijna een lengte op Kondrasjina achter en was vrijwel kansloos. Op ruime afstand volgde de Ierse Frances Cryan. Anorea Schriener had teveel van haar krachten gevergd. Zij kon de slotaanval van Kondrasjina niet pareren. Ook Hette Borrias was eerder moeiteloos het Ierse meisje gepasseerd. Tijd voor een eerste voorzichtige conclusie. Stayerscoach Martin Wierstra had reden tot juichen met Pronk (één) en Minneboo (drie), damescoach Cor Bijster heeft al een plak binnen via Truus van der Plaat en bovendien heeft hij vanavond nog twee dames bij de laatste vier op de achtervolging. Sombere berichten over de coureurs die onder Peter Nieuwenhuis vallen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. De Nederlandse baanamateurs zorgden voor de vierde grote teleurstelling. Na de voortijdige uitschake ling van de Nederlandse sprintelite, de matige kilometer van Zeijderveld, en het falen van de achtervolgingsploeg was nu de beurt aan de Nederlandse tandem. Vorig jaar pakte het duo Lau Veldt-Sjaak Pieters brons in München, maar sinds Pieters dwars ligt bestaat die combinatie niet meer. Geen probleem, verzekerde de coaches Mahn en Nieuwenhuis. Veldt-Zeijder- veld is een zeker zo sterke tandem. En inderdaad op de Neder landse kampioenschappen werd met overmacht gewonnen. Zei Lau Veldt toen: „Ik hoef bijna niet te trappen, die Zeijderveld is vreselijk sterk.” Ja, maar niet gisteren in de series. Nederland werd door de Westduitse en de Franse combinatie geklopt, versloeg in de herkansing de Britten en vond toen zijn einde in de finale van de herkansing tegen de Fransen. NIJMEGEN. De besturen van FC Twente en NEC hebben een officiële klacht ingediend bij de scheidsrechter- commissie van de KNVB over het optre den van de arbiter Henk van Dijken. Beide clubs willen dat Van Dijken voor lopig op non-actief wordt gesteld. Bovendien keurde hij volgens velen een doelpunt van FC Twente ten onrech te af en schonk hij volgens de leiding van de Nijmeegse club FC Twente de overwinning door in de laatste minuten - de thuisclub een penalty te geven. Bij NEC voelt men zich „bestolen” door de arbitrage van Van Dijken. NEW YORK. Op de vierde dag van het tennistoernooi in Flushing Meadows- hebben zich weinig verrassingen voorge daan. Alle favorieten wonnen hun wed- strijden. Teleurstellend was wel het optreden tX van Wojtek Fibak (6-4. 6-4, 7-6 nederlaag! tegen de Fransman Vannick Noah) en deL‘. Engelse Sue Barker, die met 6-2, 4-6, 6-1 van de Amerikaanse Barbara Potter 17* verloor. Loek Sanders heeft in de kwartfinales.' van het toernooi in Mechelen met 6-2, 6-2. verloren van de Hongaar Taroczy.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17