Ruim 2.000 gevechtsmilitairen Kabinet gisteravond pas uit begroting KUNST g Bevoorrading in Libanon weer hervat Overleg haven Iraanse premier CAO voortgezet wil opstappen Schadeclaims na atoomproeven VS Vaccin tegen longontsteking I Cl-U<U.Wt:C CCCUeCVtU 11j i I ft Voor uw V wintervakantie hoeft u niet om te lopen. Uw Nutsspaarbank boekt u naar waar u maar wilt. DANST 1 het woord is aan... Vanmiddag details Van Agt vandaag: EN/STA Prof. Donike I agenda pagina 5 En verder Strandverwachting Na 40 jaar meubel 1 /paarbank Modern leven - w een bank van deze tijd Zonnig en warm ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1979 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN pagina's 4,5,7 9IÜII buitenland Economie Kerkdiensten.... Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips. Sport Weerrapporten. Santpoort-IJmuiden Beginners Gevorderden Geh. en verl. paren Jeugdclub 11 tot 14 j. 2 en 3 15 4 13 BALLETARTIKELEN 9 17en19 2 69ste jaargang no. 254 - Zonnig weer en middag- temperaturen van 22 gra den aan zee tot 27 graden in het binnenland. Zwakke tot matige zuidenwind. Jeer'd. 'Tfïtijde+zs’ Eric Hoffer: IJmuiden v.a. 13 aug. Braambos Zeeweg 264 B tl. IJmuider Courant VS verontrust over Russen op Cuba De staking in de Rotterdamse haven leidde Zie verder pagina 3 Zie ook pagina 3 (ADVERTENTIES) speciaalzaak in llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De stakers van het inmiddels gevormde gezamenlijke actiecomité blijven voorals nog vasthouden aan 30 gulden schoon per dige Senaatsdebat over het SALT-2-ver- drag als de Russische gevechtstroepen niet worden teruggetrokken. Ook wordt de terugtrekking geëist van alle Russische Mig-23-gevechtsvliegtuigen van Cuba. gisteren af en toe tot nogal chaotische situaties. Vrachtwagenchauffeurs die hun lading wilden lossen mochten het terrein niet op en zochten later op de openbare weg een parkeergelegen heid. Een importeur van citrusvruchten heeft er bij Rotterdams burgemeester van der Louw tegen geprotesteerd darde stakers beletten dat 80.000 kisten met sinaasappels met een waarde van een miljoen gulden worden gelost. Als de partij niet snel weg kan, is ze verloren, zo vreest de importeur. week erbij, pensioen op 60-jarige leeftijd en een 35-urige werkweek in vijf ploegen. De onderhandelingen worden dit week einde op een geheim gehouden plaats ge houden omdat beide partijen willen voor komen dat demonstrerende stakers de gesprekken verstoren. De stakingsacties in de Rotterdamse haven duren nog, steeds voort en worden mogelijk zelfs uitgebreid met de volcontinubedrijven (container-, graan- en ertsoverslag). Minister Van der Stee liet bovendien in verband met de kabinetsproblemen wetën van zijn voorgenomen reis naar de we- reldvoedselconferentie in het Canadese Ottawa af te zien Gistermorgen werd van diverse zijden gemeld dat het kabinet de begroting rond had. Later bleek dit onjuist te zijn: de ministers bleven de hele dag doorvergade ren en premier Van Agt stelde zijn weke lijkse persconferentie uit tot vanmiddag. In zijn toespraak beklaagde Bazargan zich erover dat het kabinet enorm veel oppositie ontmoet, zowel van de bevolking als van de persmedia. Bazargan staat bloot aan hevige kritiek en heeft te kampen met bloedige onlusten in Koerdistan. TEHERAN (AP) De Iraanse premier Bazargan heeft gisteravond in een televi sietoespraak het Iraanse volk opgeroepen ayatollah Khomeini te verzoeken de ver antwoordelijkheid van de regering over te nemen. Of u nu de lange latten op wilt of de warme stranden meer ziet zitten, of u binnen Europa wilt blijven of ’t over de oceanen zoekt, alles kan. En gewoon vanuit uw Nutsspaarbank op de hoek. Vertrouwd. Gemakkelijk. En goed genoeg voor de meest kritische winterreiziger. Dus: weg in de winter, wip even bij uw Nutsspaarbank binnen. UTRECHT (ANP). Sinds kort is in ons land een vaccin tegen longontste king op de markt dat met name een goede remedie is tegen bacteriële lon gontsteking die wordt veroorzaakt door de zogeheten pneumokokken. Het vaccin is in de Verenigde Staten ontwikkeld en het is daar sinds eind 1977 in gebruik. De ervaringen in Ame rika zijn goed. Het vaccin was in 80 tot 85 procent van de gevallen afdoende, aldus giste ren de Amerikaanse arts R. Austrian uit Philadelphia die al jaren bezig is met de bestrijding van de pneumokok- ken-longontsteking. Austrian nam in Utrecht deel aan een symposium over de bestrijding van longontsteking. Een groep radicale landen heeft gis teren een poging ondernomen Egypte te schorsen als lid van de beweging van niet-gebonden landen. Het ligt niet in de lijn der verwachting dat de top van niet- gebonden landen deze poging volgen de week zal ondersteunen. Zie verder pagina 3. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-HAVANNA. De Verenigde Staten hebben de Sov- jet-Unie meegedeeld ernstig veront rust te zijn over de aanwezigheid op Cuba van twee- tot drieduizend Rus sische gevechtsmilitairen die onder andere zijn uitgerust met tanks en artillerie. Volgens de Amerikaanse regering zijn er in totaal 5.000 Russi sche militairen en zes- tot achtdui zend Russische burger-adviseurs op Cuba. op grond waarvan de Russen erin toe stemden geen offensieve wapens op Cuba te installeren. Hodding Carter weigerde gisteren te zeggen of de Verenigde Staten de Russen hadden gevraagd hun troepen uit Cuba terug te trekken. Hij verklaarde wel dat Washington de pogingen voortzet te weten te komen waarom de Russische troepen op Cuba zijn. Cuba noemt berichten over de aanwe zigheid van Russische gevechtstroepen op het eiland „een opzettelijke leugen”. Twee Amerikaanse senatoren hebben a.nnf'edrnnwn op opschorting van het hui- Koningstraat 19-21 telefoon 023-326063 Haarlem Zijlstraat 25 - Haarlem Naar aanleiding van de recente do- pingaffaire van Joop Zoetemelk spra ken wij met prof. dr. Donike, die zich bezighoudt met dopinganalyse. Een verhaal over de noodzaak tot het af remmen van „het duivelse dopingrad". Het grootste deel van onze zaterdag- bijlage staat deze week in het teken van het komende theaterseizoen. In deze speciale Kunst-Erbij wordt ruime aan dacht besteed aan het nieuwe aanbod op het gebied van toneel, muziek, beel dende kunst, film, ballet en cabaret. Via vraaggesprekken worden voorts actue le kunstzaken nader toegelicht. Aan het woord komen onder meer Hans de Roo Volgens woordvoerder Hodding Carter van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken is de aanwezigheid van Russische troepen op Cuba op zichzelf nog geen schending van de Russisch- Amerikaanse overeenkomst die bereikt werd na de Cubaanse raketcirsis in 1962, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet heeft pas gisteravond laat overeenstemming bereikt over de rijksbegroting voor volgend jaar. Verwacht wordt dat premier Van Agt vanmiddag bekend zal maken of de ministerraad heeft ingestemd met het voorstel van minister Albeda van Sociale Zaken de driehonderd miljoen gulden die nog op de begroting „ontbraken”, te vinden door een beroep te doen op de reserves van de sociale fondsen. De eerste onthulling over de aanwezig heid van de Russische gevechtseenheid op Cuba werd gedaan door de democratische senator Frank Church. Hij verklaarde dat de Amerikaanse inlichtingendienst de aanwezigheid van de Russische eenheid had bevestigd. Church drong er bij presi dent Carter op- aan de onmiddellijke te rugtrekking van de Russen te eisen. Vandaag 40 jaar geleden vielen de Duit se militaire horden op bevel van Adolf Hitler Polen binnen, waarmee de Tweede Wereldoorlog in voorlopig nog lokale vorm losbarstte. Het westen honoreerde wel zijn garantie aan Polen door een oor logsverklaring, maar kon de Polen niet helpen, laat staan redden uit de klauwen van het Duits-Russische monsterverbond. De verwachting dat Hitler zich dadelijk na zijn snelle succes tegen Polen naar het westen zou keren en de Fransen en Engei- sen hun oorlogsverklaring zou inpeperen, kwam niet uit. En in feite verloor Hitler daardoor de oorlog, ai zou hij na een eventueel succes in het westen in de herfst van 1939 waarschijnlijk een treffen met de Sovjet-Unie toch niet hebben kunnen vermijden. Er is een nagenoeg bewezen theorie dat Hitler had gehoopt op een vergelijk met de westelijke mogenheden na zijn inval in Polen, en op een gezamenlijke westeuro- pese frontvorming tegenover de Sovjet- Unie. Noch Duitse politici in het nazika- der, noch Duitse generaals in Hitlers oor logsmachine hielden het voor mogelijk dat de westelijke mogendheden tot een houdbare alliantie met de russen zouden komen. Zij konden zich niet voorstellen dat het westen een eventuele vernietiging van de Sovjetrussische macht door Duits land niet met vreugde zou begroeten. Hoe het voortging en afliep, weet iedereen. Wat ook iedereen weet is dat de Neder landse mobilisatie en voorbereidingen op een eventuele betrokkenheid in de oorlog met weinig verbeeldingskracht en nog minder materiële militaire middelen wer den uitgevoerd. Toch slaagde een voor die tijd al vakkundige „promotion” in ons land erin, de bevolking en zelfs het buiten land te suggereren dat de Duitsers bij een eventuele inval in Nederland een zware pijp te roken zouden krijgen. Als men deskundigen van die tijd had geloofd zou Nederland in staat zijn geweest de vijand tenminste een paar maanden vertraging te bezorgen. Het sprookje was zeer snel achterhaald. Na nauwelijks drie dagen verbeten ge vechten en bombardementen capituleer de het grootste deel van de Nederlandse strijdkrachten en na enkele weken de rest, die in Zeeland nog stand had gehouden. Het voordeel van deze snelle Duitse door braak was, dat alleen Rotterdam half tot puin werd gegooid en verdere vernielin gen uitbleven. Wat er van Nederland zpu zijn overgebleven indien onze troepen in derdaad langer weerstand hadden gebo den, laat zich niet meer beschrijven. Na veertig jaar is de situatie in de mees te opzichten heel anders. Alleen: de Duitse hoop op een alliantie met het westen tegen de Sovjet-Unie is werkelijkheid gewor den, en de dreiging van de Sovjet-Unie is heel wat groter dan in 1939. Er is geen Hitler-figuur te bekennen die willens en wetens naar de oorlog drijft, maar er zijn monsterlijke wapenarsenalen tegenover elkaar opgehoopt en er is het atoomwa pen, dat de strategische situatie van 1939 tot kinderspel maakt. En er is de zeker heid van totale vernietiging ingeval van een totale oorlog. Tegen die zekerheid is zelfs de „promotion” van vandaag niet meer opgewassen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll SALT LAKE CITY (Reuter). Drie advocaten hebben namens 442 kankerpa tiënten of nabestaanden de Amerikaanse regering aangesproken voor schadever goeding. Zij stellen dat de ziekte is veroor zaakt door de atoomproeven die tussen 1951 en 1962 in Nevada zijn genomen zonder de noodzakelijke voorzorgsmaat regelen. Een bedrag is nog niet genoemd, maar het kan in de honderden miljoenen dollars lopen. uuazt nadarland (Van onze redacteur in Israel, Jaap van Wesel) JERUZALEM. Een Nederlandse en Ierse Unifil-observatiepost in Libanon, die negen dagen door de christelijke mili ties van majoor Haddad van de buitenwe reld waren afgesloten, hebben gistermor gen weer nieuwe voorraden voedsel en water gekregen. Het gaat om waarne mingsposten langs de Libanees-Israeli- sche grens, die in de christelijke enclave van Haddad liggen. Er is een afspraak tussen Unifil en ma joor Haddad dat driemaal in de week, op maandag, woensdag en vrijdag, deze waarnemingsposten bevoorraad kunnen worden. De afgelopen week echter wer den konvooien met uit Israel afkomstig voedsel teruggestuurd door de milities van Haddad, waardoor in de waarne mingsposten een wat penibele situatie ontstond. Zojuist geopend LA BOUTIQUE FANTASQUE Vandaag zomers, morgen klein buienkansje door zwak frontje. Matige zuidelijke wind. In de middag 22 tot 24 graden. Morgen rond 20 graden. Zee water 18 graden. Vooruitzichten: na frontje vrij zonnig met redelijk strand weer. OUDHOLLANDSE !!k ROOMBOTERKOEK F»«r 2.50 f| voor fijnproevers met een gulden smaeck! Uw Gulden Smaeck Banketbakker Barteljorisstraat 22. Hrl. Tel. 310114 De VPRO zendt morgenavond de eerste aflevering uit van „Modern Le ven", een „documentaire zedenschil dering". In deze vijfdelige televisieserie wordt een echtpaar gevolgd dat op het punt staat te scheiden. Klaas Pieter Rieksen sprak met Pieter Verhoeff, die wekenlang met een kleine filmploeg een authentiek stukje leven vastlegde, over dit uiterst breekbare project. Veel inzichten van een heilige komen voort uit zijn ervaringen als zondaar. en het architectenduo Holt en Bi|voet over het Muziektheater, Peter Lohr over de programmering voor Schouwburg en Concertgebouw van Haarlem, Dick Couvée over een nieuwe aanpak van het Frans Halsmuseum, Frans Lom- merse over het minimale budget van de Toneelschuur en Rob van de Meeberg over de malaise in het hedendaagse cabaret. De problemen die zich ook gisteravond nog voordeden zouden onder meer be trekking hebben gehad op een nageko men eis van minister Beelaerts van Blok land van Volkshuisvesting om het volgend jaar meer woningwetwoningen te bouwen. Het meningsverschil tussen minister Al beda van Sociale Zaken en Andriessen van Financiën over de financiering van de sociale uitkeringen werd blijkbaar gister avond laat opgelost. Het kabinet zet vandaag de beraadsla gingen voort. Per hoofdstuk wordt de begroting dan nog eens doorgenomen, een gebruikelijke handelwijze na het bereiken van een algemeen akkoord. per stuk I h Tel. 023 375854 Inschrijving: 7-8.30 uur (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De onderhandelin gen tussen de vervoersbonden en werkge vers over een haven-CAO zullen dit week einde, waarschijnlijk al vanmiddag, wor den voortgezet. Het eerste, oriënterende gesprek vond gisteren plaats. De leden van de onderhandelingsorganisaties maakten na afloop geen ontevreden indruk. De bonden begonnen de onderhandelin gen met drie eisen: herstructurering van de lonen die moet leiden tot een nog niet aangegeven netto loonstijging, een extra vakantiedag en vrijwillige vervroegde uit treding op 62-jarige leeftijd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1