A I 1 a v r Rob van de Meeberg over cabaret in de jaren zeventig Voor Nederlands Danstheater is avant-gardeperiode voorbij Weinig nieuws bij cabaret en kleinkunst a fcr- -J ra. Ijl V 9 V- door Ko van Leeuwen Popscene Pisuisse Neerlands Hoop Door Conrad van de Weetering 1; Vakmanschap Scapino mi 1 n$., P'V I Schone slaapster O X -i. ir - W --" z. t9 V' - 1 K w -'w .s 99', 9. -'l Het meest in het oog lopende dansnieuws voor het volgende seizoen is de huldiging van Alexandra Radius en Han Ebbelaar omdat ze twintig jaar op het toneel staan. Die huldiging vindt plaats op 13 september in de Stadsschouwburg van Amsterdam en de daaraan verbonden gala-voorstelling zal, hoe gek dat ook klinkt, worden herhaald op 12 september. Dit is uiteraard geen herhaling, maar meer een openbare generale repetitie, die overigens wel gebruikt wordt als uitwijkmogelijkheid voor de overstelpende belangstelling die er voor dit gala bestaat. „Er is bij het cabaret op het ogenblik een grote vrijblijvendheid. In de jaren zeventig, hoe verder je kwam, hoe minder kritisch geluid je hoorde. Ik denk dat het te maken heeft met de economische achteruitgang. Dat klinkt een beetje paradoxaal, want deze tijd zou eigenlijk voer voor cabaretiers moeten zijn. Zo fijn gaat het allemaal niet. In de jaren zestig lag het met het cabaret allemaal veel beter. Toen was er wel scherpe satire. Maar toen had den we het allemaal nog goed. In een hoogconjunctuur durven mensen veel meer te zeggen, denk ik. Misschien heeft het te maken met brood op de plank, als je er van moet leven. misschien ben je dan liever wat voor zichtiger”. - - ■i - WjT if •4' 9.9 tó..: - i ■HB - 1 VI t w I w 'X I De grote vrijblijvendheid j5- Rob van de Meeberg, Marius Monkau en Andries Mok (v.I.n.r.) in We staan er gekleurd op. ■ir Rob van de Meeberg. Balletten met accent op vakmanschap Het ba'let Serenade bi/bet Nationale Ballet A Alexandra Radius en Han Ebbelaar in Hammerklavier bi/ het Nationale Ballet t ■f-7 <r X ■n. I. ft X e keus toneel- trskol- it wor- sborn, ■er, De regie Noren, eregis- i FAct 'at kan met de vorig e Ros- ng die tst of heater ?r van m een ;en al- huis- wordt i knel- t stuk 'oduk- i door waan- lal, die teerde Klein bij de Gerrit elijke ■9 Over Frits Lambrechts zegt Van de Meeberg: „Ik wou dat ik dat talent had en dat ik zijn programma eens mocht regis seren!' Frits onderschat zichzelf. In de eerste paar zinnen heeft hij het altijd al gezegd, maar dan komen er nog tien cou pletten. Hij is veel krachtiger dan hij denkt. En hij staat daar toch altijd heel sterk. Doet mij altijd denken aan Pisuisse, krachtig cabaret. Die had nou precies wat ik bedoel. Kritisch cabaret, maar ook niet belerend, wel signalerend. Met het wijn glas in de hand, dat was duidelijk tegen het geweld van de eerste wereldoorlog. Mensen denken altijd dat je overdrijft t ■A Thijs len de r vor- Thijs’ Georg onvol- onbe- e zijn :ht op leater naken die de ij zijn (Daily News 8 juli 1979) noemde Jiri Kyli- an Imaginary Film van Glen Tetley: ’on mogelijk'. Arena van Tetley: ’Niet goed genoeg’, Huescape van Louis Falco: ’Al te vaak gedanst’ en werk van Cliff Keuter: ’geen succes’. Toch zal Glen Tetley (als enige van al die Amerikanen, in het nieu we seizoen een nieuw werk bij het Neder lands Dans Theater komen maken. Ook Hans van Manen staat aangekondigd. In september brengt hij een ballet uit op het Het Nederlands Dans Theater had eens de naam experimenteel en avant-gardis- tisch te zijn. Deze periode is nu voorbij. Sinds Jiri Kylian er de scepter zwaait worden balletten niet meer gekozen op hun experimentele waarde maar alleen op gasten hanke- ;eizoen t daar- wil het ■n Mir- ;t O.T. ir aan- mtinos ?t, die Gerrit ijzigde <tie op iduktie tein en on des Juan idari- seerd table leater regis- ?land, Dolf 'erder een lat in id van is nog SÈJ. f t>pel „Aan de andere kant, bij massabewe gingen schijnt kritiek wel mogelijk te zijn Het afgelopen jaar zijn er twee grote ma nifestaties geweest. Een tegen de neutro nenbom en een tegen bestek 81. In Am sterdam en in Utrecht. Daar waren zo’n veertigduizend mensen en je hoorde van uit de artiesten die daar optraden opmer kelijk veel kritische geluiden. Er waren er bij die heel ver gingen. Mensen waarvan je in het theater nooit kritiek hoort. Dat kan dan kennelijk alleen op manifestaties, daar is kritiek legaal. Maar zo gauw er brood aan verdiend moet worden, volgt er een veilige opstelling”. bergen, heb ik in dat verband wel eens horen noemen. Je kunt het toch ook ge woon zeggen? Neem nou Wim Kan. Die behandelt onderwerpen uit de politiek die op zich heus niet altijd gemakkelijk zijn. Maar hij doet dat heel eenvoudig en direct en iedereen in de straat begrijpt hem”. Wij hebben jaren geleden in ons cabaret Honoloeloe de opkomst van Franz Jozef Strauss voorspeld. In een mini-opera die we speelden. Dat vond men toen overdre ven. Nu gebeurt het. De vooruitziende blik van het cabaret. Weten de mensen veel. De nieuwe Duitse bondspresident Carstens vraagt nota bene om gratie voor die twee overgebleven oorlogsmisdadigers in Bre da. Van mij mogen ze d’r nu wel uit, daar gaat het me niet om, maar het moet niet meneer Carstens zijn die daar om vraagt. Als je zoiets tegen de mensen vertelt, dan zeggen ze: Carstens? Is dat niet die wiel renner?” Met We staan er gekleurd op gaan Mon- kau, Mok en Van de Meeberg het komend seizoen ook weer op toernee. Op 19 en 20 oktober komt het programma weer terug in de Toneelschuur in Haarlem. Begin 1980 moet er een heel nieuw programma komen, waaraan nu al gewerkt wordt. Van de Meeberg: „Na een optreden in de Toneelschuur, vorige keer, kwam er een mevrouw uit Haarlem naar ons toe. Ze vond het geweldig en zei dat ze zelf ook teksten schreef. Nu maakt ze teksten voor ons. Cock van de Goed heet ze. Ik heb nu al een heel pak teksten van haar, je zou er zo een programma mee kunnen samen stellen”. Komt Meebergs befaamde lief over Chi li ook weer in het nieuwe programma? Glimlacht. Dan: „Ik had gedacht dat er zo langzamerhand daar wel iets zou zijn ge beurd. maar nee. Dat lied zal dus altijd blijven klinken, totdat Chili is bevrijd. Het Scapino Ballet kondigt voor okto ber aan: Peter en de Wolf van de Frans man Robert Thomas op muziek van Serge Prokofiev, Vliegers van de Engelsman David Morse op het fluitkoncert van Jac ques Ibert en een duet van Armando Navarro op muziek van Robert Schu mann (gemaakt voor het Helsinki Festi val. waar de groep 5 voorstellingen zal geven.) In november volgt dan Giovanni’s Speelgoedwinkel (La Boutique Fantas- que) van Nikolas Beriosoff en Giacomo Rossini/Otterino Respighi met dekors van Wim Bijmoer. Van de balletten die jonge dansers van de groep voor de workshop aan het eind van het vorige seizoen mochten maken, zullen enkele duetten in open voorstellin gen worden vertoond om te zien hoe het publiek er op reageert, waarna besloten zal worden of ze op het repertoire kunnen blijven. Welke duetten dat zijn is nog niet aangekondigd. Tot slot mag ik nog aan kondigen dat van 12 tot en met 15 septem ber Kluft door de groep van Bart Stuyf (het vroegere Multi Media) in de Haar lemse Toneelschuur zal worden uitge voerd. In mijn bespreking bij de première noemde ik dat een lang adagio gedanst op de facetten van een grote zwarte diamant. hun vakmanschap. Het gevolg is, dat veel werken met een knisperende vitaliteit, vooral uit Amerikaanse hoek, inmiddels zijn verdwenen en vervangen door wer ken van Kylian. Bij de jongste grote toer nee van het Nederlands Dans Theater naar New York stonden er negen werken op het programma, acht van Kylian en één (Lieder Ohne Worte) van Hans van Manen. In een interview met Barton Wimble Van de Meeberg: „Een van de eisen van kritisch cabaret is datje niet met pasklare antwoorden komt. Die antwoorden kan het publiek zelf wel geven. Je moet niet zeggen dat doen jullie verkeerd, daar schiet je geen barst mee op. Trouwens, wat ken je die mensen die naar je komen kijken? Misschien doen die het helemaal niet zo verkeerd. Maar wil je een groot publiek bereiken, dan zul je als cabaretier een voorbeeld moeten nemen aan de pop- Zelf heeft Van de Meeberg niet gekozen voor zo’n veilige opstelling. In zijn pro gramma We staan er gekleurd op zeggen Andries Mok, Marius Monkau en Rob van de Meeberg de dingen duidelijk. Ze bren gen hun overtuigingscabaret op een ma nier die tot nadenken uitnodigt. ne Slaapster op muziek van Peter Tsjai- kovski, die door Peter Wright voor de groep zal worden gemaakt. Peter Wright is de direkteur van de tweede groep van het Engelse Royal Ballet, de groep die het oude Sadler’s Wells theater in Londen als basis heeft. Deze voorstelling zal tijdens het volgende Holland Festival in première gaan. De produktie van het vorige Holland Festival, Live/Life in Carré zal in het komende seizoen niet herhaald worden maar komt vermoedelijk wel terug tijdens de Kunst-10-daagse in september 1980. Verdere plannen van het Nationale Bal let voor het komende seizoen zijn nog uiterst vaag. Natuurlijk zullen Rudi van Dantzig, Toer van Schayk en Hans van Manen nieuwe balletten gaan maken, ter wijl Hans van Manen ook de choreografie zal doen van het ballet in de opera Fleder- maus. Oudere werken die op het repertoire blijven zijn (alfabetisch): Adagio Ham merklavier, Grand Trio, Jeux, Petroesjka, Pyrrhische dansen II, Serenade, Le Spec tre de la Rose, Les Sylphides, 5 Tango’s, Twilight, De Verloren Zoon en Vier Letzte Lieder, terwijl Agon van George Balan chine en Igor Stravinsky opnieuw ingestu deerd zal worden. komt In de irecht. sen de Jarga, k wil scene. Iets wat Bots probeert, dat is pri ma. Wat komt er nou voor publiek naar cabaret? Een willekeurig popconcert trekt een paar duizend mensen naar Para diso, hoewel de meeste Engelse teksten toch hard over je hoofd wegrocken. Maar er is ook heel weinig Nederlandstalig kri tisch materiaal. Ik hoor nu dat ze kleine greetje uit de polder hebben gehaald. Op gewarmde lijkenmuziek uit de jaren veer tig. En altijd op die accordeola-achtige driekwartsmaat. Jan Boezeroen hoor ik op de radio in de top-weet-ik-veel met een banaal lied over Vondel. Dat is ook weer jatwerk”. ^t. pianoconcert van Igor Stravinsky. En ook Nils Christe maakt een nieuw ballet. In december komt Jiri Kylian met Folksongs van Luciano Berio en voor het volgende Holland Festival zal hij (na Sinfonietta en Glagolitische mis, beiden op muziek van Leos Janacek) weer een ander facet van zijn vaderland Tsjechoslovakije aangrij pen en wel de schrijver Frans Kafka, waarover hij een grote produktie wil maken. Het betere talent in Nederland waar toe toch mensen als Jos Brink, Henk El- sink, Seth Gaaikema, Jasperina de Jong cs. behoren, houdt zich niet bezig met kritiek op zaken die binnen de samenle ving niet geheel in orde zijn. Gunstige uitzondering vormt Neerlands Hoop, die wel met harde humor komt. Ook Frits Lambrechts behoort tot de stellingne- mers. Maar met name Jos Brink heeft zijn Tekstpierement de laatste jaren zodanig gestroomlijnd dat er nog nauwelijks iets „Er is enorm veel talent in Nederland, maar het wordt niet uitgebuit Als je kri tisch cabaret maakt, zoals Marius, An dries en ik in ons programma doen, dan hoef je inderdaad niet belerend te werk te gaan. Mensen hebben geen zin in straf als ze uitgaan. Ze horen de hele dag al zwarte verhalen over de slechte economie, broek riem aanhalen, energiecrisis, bezuiniging. van echt cabaret in zijn programma te proeven valt. Van de Meeberg: „Cabaret is meer en meer verworden tot iets waarbij zeer be houdende liberalen zeggen: goh, wat schoppen die jongens van Tekstpierement toch hard. Cabaret als zelfbevrediging, als versluierende misleiding dat alles in orde is. En dat terwijl cabaret juist inzicht moet verschaffen, taboes moet openbreken en een maatschappelijke discussie op gang brengen. Er is zo weinig ruimte voor twij fel overgebleven. Maar er is nog iets an ders. Veel cabaret eist van het publiek een bepaalde opleiding. Dat heeft een oor zaak, het cabaret komt voor een groot deel voort uit de studentenwereld. Studentiko ze humor in een taalgebruik dat doorsnee eenvoudige onderwerpen onzichtbaar maakt door een versluierde woordkeus. Je reinste taal-imperialisme tegenover je publiek. Ton van Duinhoven heeft daar jaren geleden in Hadimassa je had vroeger ook op de teevee nog goeie pro gramma’s een schitterende parodie op gemaakt. Een heel apart taalgebruik dat je vooral ook bij het parlement tegen komt. Er zijn ook cursussen voor. In Drie- Rob van de Meeberg, links kleinkunste naar en een van de heel weinigen die nog kritiek in zijn cabaret laat horen. Kritiek die overigens op een heel verteerbare ma nier wordt voorgeschoteld. Die niet bele rend wil zijn, niet bestraffend met het vingertje wijst, maar die alleen aangeeft waar er zaken mis zijn. Over het vader landse cabaret van heden komt Van de Meebergs geestdrift nauwelijks boven het nulpunt. Dan zeg je al gauw jezus Christus, ik hoor niks anders, nou vanavond maar eens even hoeladiee”. De dansers van Het Nationale Ballet zullen in het komende seizoen erg veel tijd nodig hebben voor de voorbereiding van de avondvullende produktie van De Scho- Onze Nederlandse balletgroepen zijn niet royaal met dit soort gala’s. Het Natio nale Ballet heeft er ooit drie gegeven bij het afscheid van dansers of direktrice (Sonia Gaskell). Het Nederlands Dans Theater gaf een gala bij het afscheid van Marian Sarstadt en het Scapino Ballet bij het afscheid van Mary Siegel. Verder zijn alle grotere en kleinere dansers steeds in stilte verdwenen, dus dit gala voor Han en Lex is iets heel bijzonders. Voor dit gala maakt Rudi van Dantzig een nieuwe pas de deux voor de jubilaris sen en Nils Christe een trio voor drie dansers van het Nederlands Dans Thea ter, Arlette van Boven, Gerard Lemaitre en Nils Christe Zelf, dit omdat Han en Lex een belangrijk deel van hun carrière bij het NDT hebben doorgebracht. Verder staan op het programma: Sere nade van Balanchine, Vier Letzte Lieder van Rudi van Dantzig en Adagio Ham merklavier van Hans van Manen, terwijl dit al lange programma nog wordt uitge breid met vier duetten van gastdansers uit het buitenland: Merle Park en Wayne Eag- lin uit London; Karin Kain en Frank Au- gustyn uit Toronto; Elisabetta Terrabust en Peter Schaufuss uit Londen en Kopen hagen; Wilfride Piolet en Jean Guizerix uit Parijs. De laatste vier zijn nog nooit in Nederland opgetreden. Het vorig seizoen gestarte kleinkunst- liedjesprogramma Alle laatjes open - op teksten van Annie M. G. Schmidt - blijft ook dit seizoen door het land trekken. Een virtuoos gepresenteerd programma van uitstekende kwaliteit met Conny Stuart, Gerrie van der Klei, Paul Deen en Willem Nijholt. Maskerade heet een nieuwe theater show, bedacht door Jos Brink en Frank Sanders van Tekstpierement. Ook Tekst- piepements Lucie de Lange krijgt daarin een aandeel. Andere medewerkenden zijn buiten het duo Brink/Sanders: Henny Or- ri, Mary Michon en Simone Kleinsma. Rob van Houten en Cor Beurskens zijn de drijvende krachten in het geprolon geerde programma Funhouse Funhouse. Frans Halsema komt met zijn one man show Je moet er geweest zijn, waarmee hij aantoont ook alleen een programma van prima formaat te kunnen brengen. Het Vrouwenkabaret van Natascha Emanuels presenteert zich met een nieu we show die Media-neurose heet. Nata scha zelf doet mee en wordt bijgestaan door Carla Delfos, Pamela Teves, Willy van der Griend en Janneke Kanteman. Het Zwarte Theater uit Antwerpen gaat een toernee door ons land maken met het programma Kent gij het land waar de kanonnen bloeien, op teksten van Kurt Tucholsky en Erich Kastner. Bram Vermeulen, Freek de Jonge en Jan de Hont blijven nog even doorgaan met Neerlands Hoop Code. Robert Long gaat een nieuw program ma maken. Dat krijgt tot titel Duidelijk Zo? Als gast treedt Leen Jongewaard bij hem op. Ivo de Wijs blijft nog even doorgaan met zijn Formule 2, Wim Kan houdt het bij zijn oude programma, aangepast aan nieuwe politieke actualiteiten. Toon Her mans heeft met zijn show van vorig sei zoen ook nog lang niet iedereen bereikt en Fons Jansen pronlogeert zijn theaterpro gramma eveneens. Rob van de Meeberg, Marius Monkau en Andries Mok gaan in elk geval tot het eind van dit jaar door met We staan er gekleurd op; daarna komen Van de Mee berg en Monkau waarschijnlijk samen met een nieuw programma van kritisch kabaret volgens dezelfde formule. Ook Jasperina de Jong gaat op dezelfde voet als vorig seizoen verder. Alles tezamen weinig vernieuwing, veel verlengingen van produkties. z - - 3 4 W’

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25