<1 I L j) ww r DONORS BEZORGDEN DICTATOR MILJOENENWINST 1 fl JI door Frank van Brakel door Gijs Wanders w Opnieuw in beroep Onverantwoord 7- r a hier 20.000 arme sloebers en werklozen aan het loket. li h De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft onlangs bepaald dat de staatssecretaris van volksgezondheid binnen drie maanden aan Tra- medico BV te Weesp een vergunning moet geven voor het importeren van het Amerikaanse bioed- concentraat Factorate, dat lijders aan bloederziek- te zichzelf thuis kunnen toedienen. algemeen huiverig staat tegenover het be trekken van bloed uit de Verenigde Staten, is dat dat bloed in sommige gevallen afkom- ze m d< In to vc h( ur m D« dc as in zo is St< ei< ge wc va op dr be nc all zc Pr te S3 IfeL «mm» merciële handel in bloed toestaat. De uitspraak doorbreekt eveneens de monopoliepositie van de centrale bloedtransfusiedienst van het Nederland se Rode Kruis. En de uitspraak is tenslotte belang rijk omdat de afdeling rechtspraak van de Raad van State, die gewoonlijk toetst hoe overheidsor ganen wetten hebben gehanteerd, maar zelden aanwijzingen geeft op welke manier wetten moe ten worden uitgevoerd en er bovendien een termijn aan verbindt. arme'donors en het met forse winsten door verkopen. Een schrijnend voorbeeld daar van is de bloedbank van Nicaragua, waaraan de verdreven dictator Somoza, in de hoeda nigheid van zelfstandig (en van belastingen „Twee keer per week ging ik er heen, en dan stond ik uren in de rij. Zoveel mensen waren er. Natuurlijk is het slecht .om vaak bloed te geven, maar ik kon niet anders. Er was geen werk en thuis moest ik een vrouw en vier kinderen in leven houden. Stelen wilde ik niet. Dan liever dit”. Oscar Campos Narvaéz was een van die vele Nicaraguanen die hun bloed verkochten om zich dagelijks van een portie rijst met bonen te verzekeren. Zijn afnemer was de bloedbank „Centro Americana de Plasmaféresis S.A.”, door het volk simpelweg, „het slachthuis,” genoemd. Maandelijks stonden De uitspraak doorbreekt de lijn van de Wet op Menselijk Bloed, die normaliter alleen niet-com- Handel drijven met mensenbloed is een omstreden zaak. In ons land is een wet van kracht die het behoudens noodgevallen verbiedt. sti9 's u‘* Derde-Wereldlanden, waar de leiders het voor een prik bemachtigen van Des te interessanter is de recente uit- »- spraak van de Raad van State, dat de overheid een Nederlandse firma toch moet toestaan een commercieel bloedconcen- traat uit de Verenigde Stated téjmporteren. Op deze pagina een achtergrondartikel over vrijgesteld) ondernemer, per maand ruim deze merkwaardige kwestie. miljoen gulden verdiende. Ook daarover Een van de redenen waarom men in het |eest u op de2e pagina 1 f I s ■x ■A- Langdurige Staatssecretaris Veder-Smit touwtrekkerij om handel in 1 mensenbloed - Somoza zoog zijn volk leeg 1 Somoza Pedro Joaquin Chamorro ML, cretaris van Volksgezondheid, Hen driks, zei op 9 maart 1977 nee. Er kwamen schriftelijke kamervragen over van de WD-kamerleden Dees en Veder-Smit. De laatste naam dient onthouden te worden. De staatssecretaris antwoordde dat hij geen importvergunning had willen afgeven omdat de Wet op Menselijk Bloed de handel in bloed op ethi sche gronden verbiedt werkloosheid en armoe uit te buiten. Het volk wordt lekker gemaakt met een paar centen en, zonder te beseffen welke de gevolgen zijn, door vampiers leeg gezo gen. Zelfs Hitier zou zich ervoor hebben geschaamd”. En het Nicaraguaanse Rode Kruis: „Plasma mag geen commercieel pro dukt zijn. Evenmin mag de donor met premies worden aangemoedigd om zo veel en zo vaak mogelijk bloed te geven. Daarmee wordt zijn gezondheid onher roepelijk bedreigd. Daarom is de bloed bank een gevaar voor Nicaragua en het is onvoorstelbaar dat de regering haar een vitale bedrijfstak durft te noemen”. In speciale containers kan droog bloed plasma minstens tien jaar goed blijven. Misschien had Francisco Bravo Lopez voor opheldering kunnen zorgen. Hij had immers een baan bij de bloedbank en hij had al een paar keer wat informa tie laten doorsijpelen over wat zich daar binnen zoal afspeelde. Maar op de dag van de verdwijningsaffaire wordt de man langs een verlaten weg aangetrof fen met drie kogels in zijn hoofd. Hoofdredacteur Joaquin Chamorro Cardenal van La Prensa wilde de zaak tot op de draad toe uitzoeken. Hij kreeg geen kans. Op weg naar zijn werk werd hij vanuit een hinderlaag door vier man nen beschoten en gedood. Deze moord betekende de directe aan leiding tot een volksopstand in Nicara gua die uiteindelijk tot de val van Somo za leidde. Het was gedaan met de bloed- handel. De Nicaraguanen konden zich wreken. Ze staken de bloedbank aan de Carretara Norte in de hoofdstad Mana gua in brand en heten een ruïne achter. Tramedico tekende ook tegen de tweede beschikking beroep aan en kwam daardoor voor de derde keer voor de Raad van State te staan. Dat was op 19 juni jl. En toen bleek er wat De staatssecretaris had de afwijzende beschikking deze keer wel gemotiveerd, maar het klopt niet dat de centrale bloedbank van het Rode Kruis voldoende prepara ten importeert en bovendien alleen (4f tie wi sti en 's va m va w; on ke wi pr „h st( se cr: zei de -- - -r- r De bloedbank was eigendom van de inmiddels verdreven dictator Anastasio Somoza. Zijn filosofie: armoedzaaiers hebben geld nodig om niet te creperen, ze kunnen dit krijgen in ruil voor hun bloed. Een vorm van werkverschaffing die van Oscar Campos Narvaéz een wrak maakte. Al die voor zijn lichaam noodzakelijke bestanddelen als eiwitten, vetstoffen en vitaminen het hij zich voor een paar tientjes afkopen. „Vanaf de eerste week voelde ik me al ziek. De mensen van de bloedbank wis ten het, maar ze zeiden niets. Op een dag klapte ik in elkaar en werd ik naar het ziekenhuis gebracht. Pas na een week mocht ik terug naar huis. De rekening moest ik zelf betalen. Alleen door nieuw bloed te geven kon ik aan geld komen”. Voor een halve liter bloed kreeg Oscar tien gulden. Een schijntje, vergeleken met wat Somoza eraan verdiende. Die verkocht het bloed voor 200 gulden per halve liter aan de Amerikaanse farma ceutische industrie. Dat deed hij niet namens de staat Nicaragua, maar als zelfstandig ondernemer. Omdat hij zich zelf als president vrijgesteld had van het betalen van belasting, was het half liter tje goed voor een winst van 190 gulden. Om een willekeurig voorbeeld te geven: in de maand juni van 1974 kon Somoza Maar Somoza liet het bloed stromen en de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena zorgde ervoor dat het keurig in zakjes van vijf liter naar de VS werd gevlogen. In dat land werd het Dioea- plasma dan tot allerhande medicijnen verwerkt. Medicijnen, die zwakke Nica raguanen voor duur geld konden kopen om zichzelf weer op de been te helpen... Hemofilielijders hebben in hun bloed een tekort aan factor VIII, het deel van het bloed dat de stolling regelt Vroeger kregen ze het ingé bracht als ze wegens een bloeding in een ziekenhuis werden opgeno men. Tegenwoordig kan factor VIII ook preventief worden toegediend. Dat maakt wonden minder riskant. Er zijn verschillende soorten pre ventieve preparaten. De meest gangbare waren tot voor kort van een soort die diepgevroren moet worden bewaard en derhalve alleen in een ziekenhuis of polikliniek kan worden ingebracht Factorate kan thuis in de ijskast worden bewaard, of in het koelkastje dat op reis mee gaat Het is voor de patiënten sim peler en voor de gemeenschap goedkoper. De importeur schat al thans dat de lagere prijs en het niet hoeven inschakelen van medici voor het inbrengen, per jaar een miljoen kan schelen. Tramedico vroeg op 31 januari 1977 Factorate te mogen importe ren. De toenmalige CDA-staatsse- na aftrek van alle kosten exact 1.272.342,91 gulden in zijn zak steken. Het is onverantwoord, ja zelfs comple te waanzin om tweemaal per week bloed te geven. Eens per maand is feitelijk al te vaak. De Nicaraguaanse arts Tono Jar- quin: „Na elke transfusie heeft de donor tijd nodig om te herstellen. Rust en een uitgebalanceerd dieet kunnen hem weer op krachten brengen. Dat betekent wel veel verse groente, fruit en vlees eten. Maar hoe kan een arme man dat alles betalen? Toch zeker niet van dat ene tientje!” Maar beweerde Somoza niet dat elke donor na afloop op een stevige maaltijd kon rekenen? Donor nr. 8564, Enrique Moran Losisiga: „Ja, we kregen een glaasje melk en smerige rijstepap. Dat was alles”. Somoza maakte het bloed tot een van de belangrijkste exportartikelen van het Middenamerikaanse land. De gevolgen lieten hem koud. Het idee, dat zijn on dervoede donors er door hun aangebo den diensten nog zieker op zouden wor den, bezorgde hem geen slapeloze nach ten. Kritiek kon niet uitblijven. De anti- regeringskrant La Prensa schreef: „De commerciële praktijken van de bloed bank zijn in strijd met internationale afspraken die winstbejag verbieden”. De enige toegestane oppositiepartij was des duivels: „Het is een misdaad om Tramedico ging in beroep bij de Raad van State en wees erop dat de wet handel wél toestaat als er bij zondere omstandigheden zijn. En die waren er op 9 maart 1977, want er was toen een schrijnend tekort aan factor VIH-preparaten, in wel ke vorm dan ook, diepgevroren, dan wel voor huisgebruik. „Schrij nend tekort” was de omschrijving die voorkwam in de kamervragen van de twee WD-kamerleden. Toen het beroep, begin 1978, voor de Raad van State diende, was er volgens de staatssecretaris die op dat moment met de zorg van de volksgezondheid belast was ge raakt mevrouw Veder-Smit, de boze vragenstelster van enkele maanden eerder geen sprake meer van bijzondere omstandighe den, want er was geen tekort meer. Haar voorganger Hendriks had im mers op 17 maart 1977, kort na het afwijzen van de aanvrage van het commerciële Weesper bedrijf, een importvergunning verstrekt aan de centrale bloedtransfusiedienst van het (niet-commerciële) Rode Kruis, dat het factor VHI-preparaat nu in voldoende mate betrok van haar zusterorganisatie in Zwitserland. Op 3 april 1978 vernietigde de Raad van State de beschikking van oud-staatssecretaris Hendriks waarbij de importaanvrage was af gewezen. Op 9 maart 1977 waren er nog geen Rode Kruis-importen. Op die datum had moeten worden na gegaan of er bijzondere omstandig- De moeder van het slachtoffer, Maria Eugenia Marquez: „Mijn zoon werd voor het laatst gezien in het gebouw voor Plasmaféresis. Ik heb overal rond ge vraagd, maar niemand heeft hem nadien ontmoet. Ik ben ervan overtuigd dat hij tijdens of na de transfusie is overleden. Hij was al maanden ziek. Totaal afge- zwakt”. Haar zoon werd nooit teruggevonden. want het Rode Kruis is inmiddels aangewezen voor de import en voert bovendien voldoende in. Voorts worden de ingevoerde pre paraten nadrukkelijk onderzocht op geelzuchtvirus. (Er wordt gear gumenteerd dat het in de commer ciële bloedhandel minder selectief toegaat, men kent de verhalen van arme Middenamerikanen, die aan de lopende band bloed afstaan, (zie bijgaand artikel, red.). Maar toen gebeurde er voor Somoza plotseling iets onaangenaams. De krant La Prensa opende met het bericht:er zijn sterke aanwijzingen dat de bloed bank een van uitputting gestorven jon geman heeft laten verdwijnen. Uit ëngst voor moeilijkheden...” van non-commerciële zusterorgani saties. Omdat er een blijvend tekort is, want de vraag naar preventieve preparaten neemt toe en de centrale bloedbank van het Rode Kruis kan die vraag niet aan, importeert ook de bloedbank van het Rode Kruis in Groningen-Drente. Het gebeurt zonder importvergunning. De Van Creveldkliniek in het medisch cen trum Berg en Bosch te Bilthoven importeert eveneens. Maar het meest saillante: de centrale bloed bank van het Rode Kruis zelf im porteert, naast produkten van bui tenlandse zusterorganisaties, ook een Amerikaans produkt, Hyland. Dit is eveneens een commercieel produkt (voor huisgebruik), maar dan van een concurrent van Facto rate. En Hyland staat op gelijke wijze onder de strenge anti-geel- zuchtcontrole van de Amerikaanse Food en Drugs Administration als Factorate. Verweerder dat is staatssecre taris Veder-Smit heeft een en Oud-staatssecretaris Hendriks ander niet weersproken, aldus de Raad van State in zijn uitspraak. Het staat vast dat in Nederland zelf onvoldoende factor VUI-concentra- ten worden bereid. Om daarin te voorzien, worden ze door de centra le bloedbank van het Rode Kruis geïmporteerd, en kennelijk kan dan in de bestaande behoefte alleen worden voorzien als eveneens pre paraten van een commerciële on derneming worden betrokken, die wat betreft opzet en werkwijze niet wezenlijk verschilt van Factorate. Aan de kwaliteit van Factorate kan geen overtuigend argument worden ontleend om de gevraagde import vergunning te weigeren, want aan de toestemming kan de voorwaarde worden verbonden dat Factorate in Nederland nog eens door het Rode Kruis op voldoende kwaliteit wordt gecontroleerd. Binnen drie maanden na de uit spraak moet de staatssecretaris op nieuw in de zaak voorzien „met inachtneming van de uitspraak”. Ui heden waren die konden doen be sluiten af te wijken van de normale lijn van de wet dat alleen niet-com merciële handel is toegestaan. De (intussen opgetreden nieuwe) staatssecretaris diende de aanvrage opnieuw te bezien, nu met voldoen de motivering. Tramedico dacht van: ha, de im portvergunning is per kerende post binnen, want de aanvraag moet be oordeeld worden aan de hand van de situatie van 9 maart 1977. Die beoordeling van de situatie is ach teraf een misrekening. Wanneer een overheidsorgaan opnieuw in een zaak moet voorzien, mag acht wor den geslagen op nieuwe, of gewij zigde omstandigheden. Dus zei de staatssecretaris overigens pas op 29 maart van dit jaar, kort voordat de Raad van State uitspraak zou doen op een verzoek van Tramedico te bepalen dat binnen veertien da gen een beschikking diende te wor den gegeven opnieuw nee. Het argument was thans: er zijn geen bijzondere omstandigheden, ir - üoümalïstën^ de hoofdredakteur van La Prensa, Chamorro, werd vermoord, worden door leden van de Nationale Garde met traangasgranaten uit- eengedreven.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 34