Effect van krachtpil Bobbies benadeelden Britse imperium Af remmen van het duivelse doping-rad kt s wr ral l/ honderd percent zeker zijn kA „Charlatans” 1 i 1 n v Sm- door Albert Geesing Blindgangers Ordeverstoring Kwestie van tijd Zoete wraak? Kosmisch komisch ub si w| De magie van het winnen is al zo oud als de mensheid zelf Het is ook de mens eigen, dat hij steeds opnieuw zal trachten de eigen prestatiegrens te verleg gen. Maar in de ondoorzichtige wereld van de topsport, waar vaak enorme financiële belangen op het spel staan, heeft dat syn droom in de loop der jaren zulke beangstigende vormen aange nomen, dat het wel tot letterlijk alles moest leiden. Geen middel, zo lijkt het, wordt ook meer onbe proefd gelaten om het Grote Doel te bereiken. Doping in de sport is in de loop der jaren uitgegroeid tot een zeer complexe materie. De stoffen die als dope worden geken merkt vooral amfetaminen en derivaten (scheikundig afgelei de stoffen) staan op lijsten welke onder meer door het Internationaal Olympisch Comité in 1968 zijn opgesteld. Van tijd tot tijd worden aan deze opsomming nieuwe middelen toege voegd, zoals In 1976 de anabole steroïden. Het gebruik daarvan heeft de laatste jaren in de sportwereld een enorme vlucht genomen, mede omdat de aanwezigheid daarvan in bloed en urine tot voor kort niet aantoonbaar was. Naar aanleiding van de recente dopingaffaire van Joop Zoete melk, spraken wij over deze materie met prof. dr. Manfred Donike, hoogleraar aan de Sporthogeschool van Keulen en door de Westduitse Bondsregering belast met dopinganalyses aan het Instituut voor Sportwetenschap. Donike was degene die in Zoetemelks urine sporen van nortestosteron aantrof. rj - r I H. ■K 1 zijn messcherpe aan A Een Tour rijden is zwaarder dan in een fabriek werken m- Sebastian Coe nalyses vormen voor de professor biochemie echter slechts een neven taak. „Het maakt voor mij totaal geen verschil of ik nu appels of perer. moet analyseren of de urine van een atleet. Maar die dopingcon troles zijn toevallig het meest spec taculaire deel van mijn werk en halen zodoende vaak de krantenko lommen". ten aanzien van het nuttig effect van de de laatste jaren veelvuldig toegepaste anabole steroïden: „Ik ben ervan overtuigd dat een nor maal gebouwde en gezonde man tussen de 20 en 30 jaar voldoende lichaams-eigen hormonen produ ceert om een topprestatie te kunnen leveren. Het gebruik van kunstma tig toegevoegde anabole hormonen leidt zeker niet tot betere prestaties en weegt ook in geen enkel opzicht op tegen de schadelijke bijwerkin gen. Met deskundige trainingsbege- leiding en adequate voeding kan hetzelfde resultaat worden bereikt. Het probleem is alleen dat het be wijs moeilijk is te leveren”. dames, hij is allerminst een fanaticus, mijn liefje wat wil je nog meer? ï}- Zoetemelk (links boven) ge bruikte nortestoron; Maertens (mid den) en Thevenet (rechts) verdwe nen door het gebruik van cortico steroid. Dit laatste middel veroor zaakte ook oogontstekingen. In bepaalde takken van sport speelt, naast een grote hoeveelheid techniek, de spierkracht een belangrijke rol. Om die reden was het dan ook niet verwonderlijk dat naar kunstmatige middelen werd gezocht om deze spierkrachtvergroting tot stand te brengen. Hiervoor heeft de sportwereld haar toevlucht genomen tot bepaalde hormoonpreparaten. Een dergelijke „krachtpil” zou bestaan uit zogenoemde anabole steroïden Het gebruik van anabole steroïden vond aanvankelijk de meeste toepas sing bij de krachtsporten, maar dit gebruik had al snel zijn weg gevonden naar sporten als schaatsen, wielrennen, atletiek en zwemmen. Anabole steroïden zijn stoffen die verwant zijn aan of afgeleid van het manlijke geslachtshormoon of testosteron. Testosteron is een stof die iedereen in het bloed heeft, mannen meer dan vrouwen. Dank zij het eiwitsparend effect van anabolica zou meer absolute kracht kunnen worden verkregen, maar deze opvatting blijkt op nogal dubieuze gronden te berusten. Een onderzoek in Amerika heeft al eens uitgewezen dat er bij het gebruik van anabole steroïden weliswaar sprake is van een snellere krachttoename, maar dat het niet bekend is of het maximale prestatievermogen ook toeneemt. Het effect op het uithou dingsvermogen is eveneens dubieus. Wel bekend is daarentegen dat het langdurig gebruik van androgene steroïden tal van schadelijke bijwerkingen heeft (onder andere leveraan- doeningen) en zeker niet zonder risico’s is. Bekend is eveneens dat bij toediening van anabole steroïden aan vrouwen ongewenste bijverschijn selen van vermanlijking (stemverlaging, baardgroei, beharing op armen en benen, onregelmatigheden bij de menstruatie) optreden. Dat het gebruik van anabole steroïden tot voor kort zo moeilijk aantoonbaar was in bloed en urine, komt doordat ze veel lijken op „lichaams-eigen hormonen”. In Montreal, Londen en Keulen zijn echter inmiddels goede methoden ontwikkeld om de aanwezigheid van deze stoffen aan te tonen. Prof. dr. Manfred Donike vervulde daarin een voortrekkersrol. nauwkeurig het controlesysteem ook zal worden. Er zullen steeds weer lieden opstaan, die zelfs datge ne zullen uitproberen dat op de rand van de legaliteit balanceert, waarbij ze die grens ook graag eens een keer zullen overschrijden. In dat geval zullen ze heimelijk hopen door de mazen van het controlenet te glippen”. „Tegelijkertijd ben ik er echter van overtuigd dat we het duivelse dopingrad langzamer kunnen laten draaien en misschien zelfs wel kun nen stopzetten. Een absolute voor waarde daarvoor is echter dat de sportbonden gelijke tred houden met onze ontwikkelingen. Want in de strijd tegen het dopingmisbruik is niet meer de analyse, maar de controle het zwakke punt in de ket ting". de jf- ro ak eg rd in- In het geval er echter sprake is van een door ziekte verzwakte pa tiënt bewijzen androgene steroïden wel hun nut. Maar blindgangers als de prestatiegevoelige topsporters kennelijk nu eenmaal per definitie zijn, nemen zij gelijk maar een veel voud van de dosis die is voorge schreven. „Gevoelig daarvoor zijn vooral”, meent dr. Donike, „sport lieden boven de 30 jaar. Want onge veer vanaf die leeftijd wordt de lichaams-eigen hormoonproduktie langzaam minder”. Het is waar schijnlijk ook om die reden dat Joop Zoetemelk in de Tour de Fran ce naar het van testosteron afgelei de nortestosteron heeft gegrepen. Dr. Donike deelt ook geenszins de visie van degenen die menen dat een Tour de France niet meer zon der stimulantia of hormonale do- riks dus de ipraak. nd zelf centra- arin te centra- Kruis an dan alleen is pre- ile on- m, die ze niet torate. ite kan /orden mport- nt aan /aarde rate in t Rode wordt de uit ris op- „met raak”. ra 10- d- eh de »r. Maar wat is er dan aan de hand, waarom kan hij dan niet deelnemen aan die wedstrijden, zult u nu vragen, als u verzuimd hebt de sportpagina’s er op na te slaan. De bobbies, die correcte, altijd behulpzame, ongewa pende sieraden van de Londense stra ten, hebben Sebastian Coe geblesseerd (die voornaam is ook met zorg geko zen, reken maar dat de laatste maan den heel wat pasgeboren baby's Sebas tian zijn genoemd in Engeland)! Sebastian liep in het Richmond Park, bij wijze van training voor die recordverbetering op de 1000 meter, zes reeksen van 800 meter, toen halver wege die training enkele bobbies op hem afkwamen die hem van „ordever storing” beschuldigden en hem beva- leii het park onmiddellijk te verlaten. Ik zie dat scènetje wel voor me. Al die wandelaars in het park, die zich geluk kig prezen dat zij toevallig getuige waren van de training van Engelands grootste idool, stonden natuurlijk stil, genietend, en ruim baan makend toe te kijken, toen de bobbies daarin een hinderlijke samenscholing bespeur- De race zonder uitzicht tussen topsporters en hun begeleidérs en wetenschappers gaat ondertussen onverminderd door. Zeker niet ten onrechte is de laatste jaren meer malen de vrees geuit, dat de inter nationale sportevenementen in de toekomst zullen worden beheerst door uitspraken van fysiologen en farmacologen, wanneer de strijd te gen doping tenminste niet intensie ver wordt bestreden. Een ten minste zo groot gevaar voor de toch al van alle kanten bedreigde topsport vormen de „me dische charlatans” (citaat dr. Doni ke) die „de medische kennis en er varing missen om sportlieden te be geleiden. Mensen die er geen flauw benul van hebben wat zich in een menselijk lichaam voltrekt. Dat is levensgevaarlijk”. Dr. Donike stelt daarbij de wieler sport als voorbeeld, in welke tak van sport slechts de absolute vedet ten het zich kunnen veroorloven er een eigen lijfarts op na te houden. „Er worden maar al te vaak zonder enige medische indicatie medicij nen aan renners verstrekt, die zwa re lichamelijke gevolgen kunnen hebben. Die gevolgen hoeven niet direct aan het licht te komen, maar kunnen zich ook later openbaren, wanneer de betrokken renner al lang afscheid van de wielersport heeft genomen”. Grote twijfels heeft dr. Donike Ten aanzien van corticon en velon zal het echter nog slechts een kwes tie van tijd zijn of ook deze stoffen zullen in de urinestalen zijn terug te vinden. Dat neemt echter niet weg dat de laboratoria voortdurend ach ter de feiten aanhollen. Toch is in dat opzicht wel degelijk een zekere kentering te bespeuren. „Wij heb ben nu al proeven genomen met middelen die nog niet op het reper toire van de atleten staan, maar waarvan wij aannemen dat ze vroeg of laat op de markt zullen verschij nen. Dan zou de atleet wel eens Ooit schraapt Manfred Donike (46 jaar), met de inkomsten uit zijn tienjarige loopbaan als beroeps wielrenner, het geld bijeen om zijn studie te kunnen bekostigen, sinds enkele jaren geldt hij als een van ’s werelds fanatiekste bestrijders van het dopingkwaad. Die dopinga hogelijk verbaasd kunnen opkijken wanneer de politie plotseling eerder dan de dief op de plaats van de misdaad is”. Nochtans heeft ook dr. Donike niet de illusie het probleem van de doping volledig te kunnen uitroei en. „We zijn nu zover dat de analyse van amfetaminen nagenoeg perfect is en er bij de speurtocht naar ana bole steroïden nog slechts schoon heidsfoutjes aan de methode kle ven. We beschouwen het echter als een erecode dat we 100 percent ze kerheid hebben voor wij het posi tief uitspreken. Bij de minste twijfel is ons oordeel negatief. Daarom mag iedereen ook rustig van mij aannemen, dat Joop Zoetemelk nortestosteron heeft gebruikt”. „Het probleem als zodanig zal echter altijd blijven bestaan, hoe Een paar weken geleden was ik en kele dagen in Parijs. Ik zal de eerste ochtend een uur of drie door de stad hebben gewandeld, toen ik opeens dacht: ik mis iets, wat kan dat zijn, toch niet de Eiffeltoren? Nee, die stond er nog, en op dat moment zag ik datgene wat ik gemist had, maar wat ik blijkbaar even tevoren onbewust in een verre ooghoek al had zien aanko men: de eerste jogger! Na drie uur pas! Hieruit blijkt overduidelijk, dat Pa rijs een oudere beschaving vertegen woordigt dan New York. paar tackelende bobbies! Alleen rust kan genezing brengen. En die bobbies, zult u vragen? Zijn ze gelyncht door het muitende volk, opgehangen aan de hoogste boom in het Richmond Park? Of is er nog de hoop voor atletiekminnend Groot- Brittannië, dat het allemaal een zoete wraak is geweest van Sebastian Coe, die, gepikeerd door het onwellevende optreden van de agenten, bij het onre delijk van hun gedrag, na de lange woordenwisseling (ene bobbie: „Ieder een kan wel zeggen dat hij Sebastian Coe is!”, andere bobbie: „En al zou u prins Charles zijn, dan nog is het onze taak om samenscholingen van deze aard te voorkomen, dus al bent u hon derd maal Sebastian Coe. of duizend maal prins Charles, ik wil u toch ver zoeken nu uw biezen te pakken en een beetje gauw ook alstublieft”), een list verzon om hun een lesje te leren dat hen zou heugen? Hij mocht, ondanks alles, weer ver der lopen, maar nauwelijks had hij enkele passen gedaan of zie. onder het oog 'van de nog verontwaardige menig te. begon hij zogenaamd te hinken, met een van pijn vertrokken gezicht, kreu nend uitroepend: „Dat heb je er nu van, m’n spieren zijn te koud gewor den, nu zal ik de eerste weken niet kunnen lopen!" Hinkend liet hij zich naar een taxi dragen door behulpzame omstanders, de kranten werden haas tig ingeseind, de bobbies werden de risee van hun bureau, wat zeg ik: van Londen, van Engeland, van heel Groot-Brittannië, van het Brits impe rium, van heel de wereld, en Sebastian Coe lachte in zijn vuistje! Maar he laas. zo n type is hij helemaal met. en daarom juist is hij zo populair. STOPPER In mei was ik tien dagen in New York. De joggers vlogen je daar om de oren, of je nu op het trottoir liep of over straat reed, ze sjokten, holden, draafden, dribbelden en maakten pas op de plaats dat het een lieve lust was. Op elk uur van de dag. Als je je ogen tien seconden sloot en ze daarna weer opende, kreeg je een jogger in beeld, en deed je je ogen daarna weer dicht en opende je ze tien seconden later op nieuw, dan zag je weer een andere jogger. Als lemmingen joggen ze zich in Amerika de onvermijdelijke dood in. De activiteiten van dr. Donike be wegen zich echter op een aanzien lijk breder terrein dan het louter analyseren van urinemonsters. Zijn inbreng in de mondiale discussie over het dopingvraagstuk zou ui teindelijk wel eens van wezenlijke invloed kunnen zijn op het eindre sultaat. In zijn pleidooien manifes teert dr. Donike zich ook herhaalde lijk als een hartstochtelijk pleiter voor een uniforme anti-dopingcon- trole en bestrijding daarvan binnen de internationale sportbonden. Die organisaties zijn bovendien direct verantwoordelijk voor de water dichtheid van de controles, die nu nog al te vaak aan twijfels onderhe vig zijn. De stagnerende ontwikkeling in de bestrijding van het doping kwaad steekt ook uiterst schril af tegen de enorme vorderingen die de laatste jaren zijn gemaakt in de laboratoria van Keulen, Montreal en Londen, waar met succes is ge werkt aan een verfijning van de analysemethoden. De kritiek van dr. Donike richt zich daarbij vooral op de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité, die hij min of meer een zekere laks heid verwijt. Maar ook landen waar allerlei medische preparaten nog vrijelijk in de handel zijn, ontko- Huiveringwekkend groot is in middels ook het aantal slachtoffers van een gedegenereerde geldsport, waarvan wielrenner Tom Simpson ontegenzeggelijk het meest spre kende voorbeeld is. „Alleen in de wielersport”, zo hebben de cijfers prof. Manfred Donike geleerd, „heeft het dopinggebruik in de laat ste dertig jaar aan honderden men sen het leven gekost. Er zijn zelfs critici die beweren dat rond de dui zend wielrenners zijn overleden aan de gevolgen van doping". men niet kritiek. ping gereden kan worden. In de Ronde van Frankrijk mogen dan arbeidsomstandigheden heersen, die in geen enkele fabriek nog wor den geduld, dr. Donike verwijst ver volgens simpel naar het sterk afge nomen gebruik van amfetaminen in de Tour. Dat lijkt een vooralsnog erg gewaagde veronderstelling, te meer omdat er ten minste grote twijfels bestaan over de aard en de hoeveelheid van de urinemonsters, die naar de laboratoria worden op gestuurd. Bovendien zijn er nog al tijd te veel wedstrijden (criteria) waar renners en dubieuze soig- neurs ongestoord hun gang kunpen gaan. Anabole steroïden blijken zeker in de wielersport echter alweer ver drongen te worden. Het dopingarse- naal is inmiddels aangevuld met de cortico-steroïde, welk middel sinds 1 januari van dit jaar op de doping- lijst van de UCI voorkomt, maar tot dusver nog niet in de urine kan worden opgespoord. „De cortico- steroïde", zegt dr. Donike, „behoort tot de toekomstmuziek van het do pingmisbruik”. Tegelijkertijd ver wijst hij naar het sinistere aantal van 17 wielrenners, die in Frankrijk in een tijdsbestek van vier jaar zijn overleden aan de gevolgen van een te intensieve injectie-therapie met dit stress-hormoon. Dr. Donike voert de sterke schommeling in de prestaties van tweevoudig Tour de France-win- naar Bernard Thevenet ook volle dig op deze therapie terug. Hetzelf de geldt ten aanzien van Freddy Maertens, die maandenlang sukkel de met de naweeën van een pols fractuur. Maar ook de oogontste kingen, waarmee het halve profpe- loton eerder dit seizoen rondfietste, is volgens dr. Donike terug te voe ren op een overmatig gebruik van corticonen. den en onmiddellijk besloten de oor zaak van die samenscholing uit de maatschappij weg te snijden, als een rotte plek. Aha, weer zo’n mallotige jogger, zul len ze tegen elkaar gezegd hebben, en zonder zichzelf maar de tijd te gunnen het verschil te herkennen tussen een voortsjokkende copywriter die zijn maitresse beloofd heeft zeven pondjes te veel vet weg te joggen, en 's werelds grootste loopfenomeen die zijn volk beloofd heeft een nog resterend record te breken, hielden zij Sebastian Coe aan om hem de „deur” van het park te wijzen. Daar schoten de verontwaar digde omstanders al toe, roepend: „Hebben jullie soms poep in je ogen, weet je dan niet wie dat is, loop zelf ’s een beetje harder als er echt iets aan de hand is, ga dieven vangen”, en na dat dit gekrakeel zo een paar minuut jes geduurd had begonnen de bobbies, rood aanlopend van gêne, te beseffen dat ze bezig waren een blunder te begaan die wel eens de krantenkader tjes zou kunnen halen, en haastig, zich stotterend verontschuldigend, haal den ze bakzeil, zo van: „Sorry, neem me niet kwalijk, loop dan maar door”, niet wetend dat zij zich juist daardoor onsterfelijke roem over de hele wereld op de hals zouden halen. Ach, hadden zij de Britse atletiek of althans de internationale wedstrij den in Crystal Palace en Brussel maar gered door Sebastian Coe wegens or deverstoring en weerspannigheid in te rekenen en mee naar het bureau te nemen, maar nee, ze lieten hem zijn gang gaan, dus wat gebeurdeDe koud geworden spieren van Sebastian Coe werden nu weerspannig. en na enkele meters begon Sebastian Coe schilder achtig te hinken omdat hij een lichte spierverrekking in zijn linkerkuit had opgelopen. Uitaeschakeld door een Hoe het momenteel in Londen is met de joggerij weet ik niet uit eigen erva ring, ik ben er een jaar niet geweest, en zulke rages hebben maar enkele maan den nodig om uit de vochtige, vrucht bare humusgrond van de menselijke idiotie omhoog te komen. Londen ken nend schat ik, dat het aantal joggers zich tussen dat van New York en Pa rijs in beweegt. Het verschijnsel moet in ieder geval bekend zijn in de Engel se hoofdstad, behalve blijkbaar bij de bobbies”, zoals de hooggehelmde straatagenten liefkozend genoemd worden. U zult het gruwelijke, maar ook kos misch komische verhaal vermoedelijk wel gelezen hebben. Sebastian Coe, het 21-jarige, door het Britse volk op handen gedragen atletiek-idool, die binnen enkele weken, nagenoeg vanuit de onbekendheid naar voren komend, de wereldrecords op de 800 meter, de 1500 meter en de mijl spelenderwijs verbeterde in een prachtige, soepele, in niets aan het gesjok van bijvoor beeld Emit Zatopek herinnerende stijl, zal tijdens de atletiekwedstrij den in Crystal Palace geen aanval kunnen doen op het wereldrecord op de 1000 meter. Zoals hij aangekondigd had. Het is zelfs de vraag of hij op 4 september zal kunnen deelnemen aan de wedstrijden om de Van Damme- memorial in Brussel, waar veel top atleten present zullen zijn. Een geduchte aderlating dus voor de organisatoren van beide evenementen, die hun grootste kasstuk zien wegval len, en een bittere teleurstelling voor de Britse atletiekliefhebbers. die zo blij waren weer eens een idool te kun nen omhelzen waar nu werkelijk niets op aan te merken viel: hij verbetert records, het is een lust voor het oog hem te zien lopen, hij gedraagt zich normaal en correct, hij is intelligent, hij oögt bijzonder aangenaam voor de - s w 40 F”? W: ji:

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 35