MARTIN VENIX KAMPIOEN MET DANK AAN CEES STAM Europa-Ciipvoetbal op veld Haarlem Loting KNVB-beker Bliksem treft speler wielrenner wk 79 MB 2 13 19 7 9 SEPTEMBER MAANDAG 3 gg door H Peter Heerkens Overtuigend Eigen kans Extra beloning Bespreking 1 1 SPORTIEF b Keetie van Oosten stopt BEROEPSRENNERS wanneer ik voor een ander, Venix bij voorbeeld, ging rijden. „Ik wilde wel, maar ik kon echt niet meer”. Het eerste duel in de kwalificatieronde voor de Europa-Cup-l-strijd in Dundalk werd anderhalve week geleden ontsierd door vechtpartijen op de tribunes, waar bij enkele politieagenten verwondingen opliepen. De UEFA stelde het protestant se Linfield aansprakelijk voor de ongere- - geldbeden in het katholiek georiënteerde Dundalk en besliste, dat de club uit Bel fast de twee volgende Europese beker wedstrijden buiten het Engels taalgebied moet spelen. Aangezien Linfield goede contacten on derhoudt met Haarlem het heeft in 1977 en 1979 deelgenomen aan het Haarlem- jeugdtoernooi werd besloten om voor de return uit te wijken naar de Noordhol- ZEIST. De loting voor de tweede ronde van de KNVB-beker, die in het weekeinde van 13 en 14 oktober wordt gespeeld, geeft het volgende resultaat te zien: SWAZ’67, HaarlemAjax, Roda JCHeereveen, DOVOPEC Zwolle, FeyenoordFortuna S, CambuurPSV, ExcelsiorSparta, Den HaagVUC, EindhovenDS’79, Telstar G.A. Eagles, Den BoschFC Utrecht, De GraafschapAmersfoort, Willem II—FC Twente, NACAmsterdam, VitesseMVV, NECVolendam lam). Het ongeluk gebeurde om half één, juist op het moment dat de scheidsrechter wilde laten aftrappen voor de tweede helft. Op dat moment regende het weliswaar hard, maar van onweer had men weinig meer bespeurd dan enig licht gerommel in de verte. Volgens ooggetuigen is er maar één zware slag geweest. De gevolgen van de daarbij behorende bliksem waren verschrikkelijk. Van de viif man die werden Betroffen, was Herman van de Woude er zo ernstig aan toe, dat pogingen om via mond-op-mond- beademing zijn leven te redden, geen resultaat hadden. Behalve de voetballers werden nog enkele toeschouwers er was vrijwel geen publiek; de meeste mensen waren in de kantine achtergebleven door het natuurge weld tegen de grond geworpen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De return in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen tussen het Noordierse FC Linfield en FC Dundalk uit de Ierse republiek wordt woensdagmiddag om 14.30 uur op het terrein van de voetbalclub Haarlem gespeeld. landse stad. Het bestuur van Haarlem had na overleg met de politie, die overigens geen extra versterking laat aanrukken, geen bezwaar tegen de plannen van Lin field, dat alle onkosten voor zijn rekening neemt en de recette van de wedstrijd zal delen met de Nederlandse eredivisieclub. Uit veiligheidsoverwegingen hebben de clubs wel besloten om geen toegangskaar ten in Belfast en Dundalk te verkopen. De wedstrijd wordt woensdagmiddag vermoedelijk geleid door een Nederlands arbitraal trio. Mocht Linfield overgaan naar de eerste ronde van het Europa- Cuptoernooi, dan komt het op 19 septem ber opnieuw op het Haarlem-terrein uit tegen Hibernian uit Malta. JW ril. AMSTERDAM. Met een gouden medaille op het onderdeel achtervolging heeft Keetie van Oosten-Hage zaterdagavond in Amsterdam afstand gedaan van de troon. Het werd een afscheid dat de vorstin van het dameswielrennen waardig was. Na de onbevredigende afloop van de finale vorig jaar in München, toen de Zeeuwse in de strijd tegen Anne Möhlmann-Riemersma voortijdig tot winnares werd uitgeroepen omdat ze een stuk plakband van de baanmarkering aan haar wiel had gekregen, stonden de twee Nederlandse dames in het Olympisch stadion opnieuw tegenover elkaar in de eindstrijd. Keetie van Oosten haalde vernietigend uit. Met een verschil van ruim 6,5 seconde deed ze voor de vierde keer in haar loopbaan een succesvolle greep naar de wereldtitel op deze discipline. Ze veroverde haar 18e medaille. Anne Möhlmann kon die vernedering maar moeilijk accepteren. De toch al geprikkel de stemming tussen de twee troeven uit het kamp van bondscoach Cor Bijster werd er niet beter op. De Friezin weigerde haar tegenstandster geluk te wensen met het behalen van de regenboogtrui. „Ik had een beetje zweet in mijn handen”, luidde haar verklaring voor het uitblijven van de handdruk. En aan die kwinkslag voegde ze toe: „De liefde kan niet van één kant komen”. Keetie van Oosten, die zich kon troosten met de gedachte dat haar sportieve wraakoefening meer dan geslaagd was, zei slechts: „Ze heeft zelfs geen woord tegen me gezegd. Nu zie je werkelijk hoe ze is”. De kans voor Anne Möhlmann om nog eens een klap terug te geven is echter verkeken. Keetie van Oosten, anderhalve week geleden dertig geworden, liet na de titelstrijd resoluut weten: „Dit was mijn laatste medaille. Ik stop er mee. Natuurlijk weet ik dat ik dat al eens eerder heb gezegd, maar nu is het definitief. In het verleden is er wel eens een beetje druk op me uitgeoefend, maar nu stop ik helemaal uit eigen vrije wil”. Het handjevol sceptici dat haar besluit toch nog in twijfel trok kreeg te horen: „Dan geloven jullie het maar niet". (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Het begin van de nieuwe competitie in de afdeling Twente van de KNVB is zondag overschaduwd door een opvallend ongeluk. Tijdens een wedstrijd tussen de zevende elftallen van Emos en Sportclub Enschede deed zich een bliksem inslag voor. De 35-jarige Herman van de Woude van de thuisploeg werd dodelijk getroffen; vier andere voetballers, van beide clubs twee, raakten ernstig gewond en moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. Eenmaal op de kop van het deelne mersveld, greep Martin Venix uiterst degelijk naar de wereldtitel. Achter hem liepen zijn concurrenten een ach terstand op van drie ronden (Bruno Vicino) en meer (Walter Avogadri: 13 ronden) terwijl de Belg Patrick Sercu de zaak helemaal niet meer kon vol gen en na 33 minuten afstapte. Fred Rompelberg arriveerde met een ach terstand van zeven ronden en zei daar over: „Ik raakte geen moment in mijn ritme. Het is me een raadsel waar het aan lag. In elk geval niet aan mijn voorbereiding”. In zijn kleedkamer herhaalde Cees Stam nog eens wat zijn intenties wa ren voor de finale: „Voor mezelf rij den en me niet zomaar opofferen. Ik zou me tegenover mijn sponsor ver schrikkelijk onfatsoenlijk gedragen Vervolgens liet Cees Stam weten dat hij niet aanwezig zou zijn bij de ploeg- bespreking van de volgende ochtend en dat Bruno Walrave wat hem betreft zijn zaken mocht waarnemen. „Die weet wat ik wil”. Waarna Cees Stam andermaal niet de door de KNWU be taalde hotelkamer opzocht maar weer thuis ging slapen. ■Tussen alle bedrijven door verwerkte de nationale ploeg een huiselijke twist die hoog opliep. Martin Venix namelijk kreeg een krant in handen waarin Joop Stakenburg, de gangmaker van Fred Rompelberg, het volgende over hem zei: „Die Venix is een suikerkoek van een renner. Daar gaan er 26 van in een dozijn”. In het voor een finale per definitie onder hoogspanning levende wielergezelschap, had deze opmerking vanzelfsprekend het effect van een bom. Na veel heen en weer gepraat en een getuigenverklaring in het voordeel van Stakenburg, werd de zaak uitein delijk begraven met de vaststelling dat Stayerscoach Martin Wïerstra heeft na 12 jaar besloten om te stoppen met dit werk voor de KNWU. „Ik vind gewoon dat het tijd is om op te stappen”. De belang rijkste kandidaat voor de opvolging van Wierstra, lijkt Cees Stam. Gangmaker Bruno Walrave overweegt om ermee op te houden. Nu Cees Stam zich terugtrekt uit de wielersport heeft hij alleen nog de amateur Gaby Minneboo als vaste partner. Walrave: „Na alle negatieve publiciteit die er de afgelopen dagen rond mij is geweest, voel ik er bitter weinig voor om een nieuwe coureur te zoeken en daarmee wat op te bouwen. Ik overweeg ernstig om te stoppen. In de herkansing reed Cees Stam zaterdagavond moeiteloos naar de eer ste plaats, waardoor hij alsnog de fina le bereikte. Hij deed dat met het uitste kende gemiddelde van ruim 74 kilome ter per uur. „En dat”, zei zijn gangma ker Bruno Walrave, wiens kwaliteiten in samenhang met een dergelijke moy enne tevoren in opspraak waren ge weest, met een zoetzure glimlach, „ach ter een vent die zo weinig abri heeft. Dat gebaar vind ik fantastisch”. Stam: „Ik wist niet wat ik zag toen Venix zo gauw (na anderhalve minuut al red.) langs me kwam knallen. Ik dacht eerst dat het Fred Rompelberg was, die pal achter me vertrok. Martin ging onge looflijk hard. Hij was duidelijk de sterkste van ons allemaal”. Venix: „Het initiatief om meteen in de aanval te gaan, kwam van Noppie Koch. Ik schrok er in het begin zelf van. Zo rap als het ging. gen te houden. Venix: „Iemand die iemand iets niet gunt, probeert om je er niet door te laten. Stam liet me de vrijheid om te tonen wat ik waard was. ■Weer in het gewone pak, sprak Mar tin Venix op weg naar het hotel waar ter ere van hem getapt zou gaan wor den feestlustig: „Het zit er dik in dat ik vanavond eens goed doorzak. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Met het royale gebaar waarmee wereldkampioenen beroepswielrenners hun winstpremie plegen weg te geven aan ploeggenoten die bijdroegen tot het succes, deed Martin Venix na het behalen van zijn stayerstitel afstand van bijna vijftien duizend gulden. Dat bedrag verdiende hij als volgt: 1800 van de internatio nale federatie (UCI) als prijs voor de eerste plaats; 3500 premie van de nationale bond (KNWU) als beloning voor het behalen van de regenboog trui; 500 die de sponsor van Cees Stam beschikbaar stelde voor elk duo dat de finale haalde; 1500 van de organisatie van dit WK voor het berei ken van de eindstrijd; en een vette premie van rond 7500 die zijn spon sor Harrie Mater in het vooruitzicht had gesteld voor het bereiken van de wereldtitel. De laatste uitslagen van het wereldkampi- oenschap wielrennen op de baan in Amster- dam zijn: Sprint: finale: Koichi Nakano (Jap.) wint in twee ritten van Dieter Berkmann (Wdl). De tijden over de laatste 200 meter zijn: 11,67 sec. en 12,55 sec. Om de derde plaats. Michel Vaarten (Bel.) wint in twee ritten van Nobu- ru Fujimaki (Jap.) De tijden 12,10 en 12,22. AM ATEURS Klassementswedstrijd: 1. en wereldkam pioen Jiri Slama (Tsj.) 37 punten, 1 uur 06 seconden, 38,71 seconden (gem. snelheid 45.368 km/uur), 2. Pierangelo Bincoletto (Ita.) 33, 3. Urs Freuler (Zwi.) 28 Het meeste geld zal terechtkomen bij Cees Stam, de Nederlandse ambassa deur van de stayerij, die komende zon dag in Alkmaar zijn afscheidswed- strijd rijdt. In het kampioenschap op de baan van het Olympisch Stadion, stapte hij met de waardigheid die zijn carrière kenmerkte van het wereldto neel: winnaar van de bronzen medaille. En dat na zoveel trammelant. Hij had zich schitterend hersteld van een op zienbarende inzinking. „Kun je je voor stellen”, zei Cees Stam toen hij uit de drukte van de ceremonies was, „dat ik erg gelukkig ben. Buiten het kabaal van de huldiging redeneerde Martin Venix in het glim mende zijdeglans van de regenboog trui: „Wat Stam voor mij deed was fantastisch. Ik ben hem daar enorm dankbaar voor en daarom vind ik dat het grootste deel van mijn winstpremie naar hem en naar Bruno Walrave (zijn gangmaker red.) moet. Rompel berg. Nou ja, die is op zeven ronden gereden en heeft weinig voor me kun nen doen. Ik bewonder Rompelberg altijd voor de manier waarop hij zich inzet, maar in dit kampioenschap moest ik het van Stam en Walrave hebben. En dat was de onverwachte happy ending van een weekeindje moeizaam onderhandelen tussen de Nederlandse coureurs en het verwerken van de no dige spanningen waar een stayersfina- le niet buiten kan. De feiten: ■Op vrijdagavond besloot Cees Stam zijn hotelkamer die hij in Amsterdam met Martin Venix deelde te verlaten en thuis in Koog aan de Zaan te gaan slapen. Stam (die uit zijn doen raakte door een slechte serie als gevolg waar van hij voor het eerst in zijn carrière een herkansing moest rijden) bleef echter niet lang weg. Hij verscheen onverwacht in het Olympisch Stadion en liet zijn vaste gangmaker Bruno Walrave die hij voor de herkansing had willen vervangen door Venix’ en- traineur Noppie Koch weten dat hij tóch met hem wilde doorgaan. Toelich ting van Stam: „Door alle spanning rond dit wereldkampioenschap rea geerde ik niet juist”. De eindstand: 1. en wereldkampioen Na kano (Jap.), 2. Berkman (Wdl.), 3. Vaarten (Bel.), 4. Fujimaki (Jap.), 5. Takahashi (Jap.), 6. Loevesijn (Ned.). 1. en wereldkampioen Martin Venix (Ned.) gangmaker Koch in 1 uur 33,65 sec. afgelegd 73.626 km. 2 Wilfried J Peffgen (Wdl.) Durst op 445 mtr., 3. Cees Stam (Ned.) op 455 mtr 5 Fred Rompelberg J (Ned.) Stakenburg (op 7 ronden). DAMES Achtervolging: finale: 1. Keetie van Oos ten-Hage (Ned.) 3000 meter in 4.00.0, 2. Anne J Móhlmann-Riemersma (Ned.) 4.07.59. Om de derde plaats: 1. Luigina Bissoli (Ita.) 4.00.57. J 2. Karen Strong (Can.) 4.0079. ■Op zondagochtend verscheen Cees Stam na een training van 35 km op de weg, tóch in het hotel voor de ploegbe- spreking. Aanwezig: stayerscoach Martin Wierstra, chef d’équipe Bas Goud, de renners Martin Venix, Cees Stam, Fred Rompelberg en de gang makers Bruno Walrave, Noppie Koch en Joop Stakenburg. Op verzoek van de drie coureurs gingen eerst zij in afzondering. De uitslag: geen akkoord. Cees Stam: „Ik ga mijn kansen niet bij voorbaat weggeven. Dat heb ik altijd al gezegd en daar blijf ik bij”. Fred Rom pelberg: „Ik wil voor mezelf rijden, maar als ik zie dat het niet gaat, ben ik bereid om me op te offeren”. Martin Venix: „Eigenlijk vind ik dat ik het verdien om kopman te zijn. Ik rij ten slotte het best, dat is in de series bewe zen. De reactie van Stam viel me tegen. Ik had zijn medewerking verwacht”. ■Kort voor de wegens regenval uitge- 'stelde start, belandde Martin Venix in de massagekamer van soigneur Jan Heil waar Cees Stam lag te rusten. Venix: „We keken elkaar aan en we zeiden: tja, hoe moet dat nou.Toen gaf Cees zijn woord. Hij zei: wat mij betreft mag je je gang gaan. Ik zal je zeker niet dwars zitten”. Later, na de huldiging, wilde Cees Stam sterk bena drukken dat het begrip „akkoord” hier in de zin van „combine” zeker niet van toepassing was. Stam: „In feite deed ik niets meer dan Venix absolute zeker heid verschaffen over mijn instelling ten opzichte van hem: ik zou hem niet dwarsbomen”. ■In de opening van de finale leverde Stam het overtuigende bewijs waar voor Martin Venix hem achteraf zo erkentelijk was. De op kop vertrokken Cees Stam namelijk deed geen moeite om de als een sneltrein vanuit zesde positie oprukkende Martin Venix te- Titelverdediger Wilfried Peffgen kwam met een tweede plaats uit de strijd. Tot drie keer toe viel hij tever geefs de positie van Venix aan. Cees Stam op zijn be^rt trachtte zonder succes Peffgen het zilver te ontnemen: Martin Venix, achter gangmaker Noppie Koch op weg naar het wereldkampioenschap stayeren bij de beroepsrenners. de gewraakte passage ontstaan was door een journalistieke dwaling. De verslagen Anne Möhlman-Hiemersma met norse blik naast wereldkampioene Keetie van Oosten-Hage die zi/ weigerde te feliciteren. Tandem: 1. Cahard, Depine (Fra 2. Rei J man/Giepken (Wdl 3. Vackar Vymazal (Tsj.) 127

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13