Dagbladen in Tel Aviv: 3 55 Haig wil uitbreiding gebied WK Drie vermisten Derde Wereld len Ambassades van Libië worden al geopend volkscomités Bierkelder van aangeklaagd Hitler in München dicht Ruiter gedood Zittingsjaar in Suriname Half miljard voor onderzoek Beschuldiging moord op Moro door brand op tanker bij VS Uitgaansverbod in Kampala Dochter Bhoetto Moeilijkheden met Concorde J lt '%jj Carmiggelt Kijkgaatje Kanker Wesp 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 19 7 9 SEPTEMBER MAANDAG 3 door Nico Scheepmaker r Stee drukt Itocht Opstandelingen willen guerrillastrijd terijen (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV-CAIRO. De vertegenwoordiger van de Roemeense president Ceaus- cescu, Wassili Pungan, heeft de Israëlische premier Begin meegedeeld, dat Syrië bereid is vrede te sluiten indien Israel zich terugtrekt uit de bezette gebieden op de Golan. Pungan zou de Israëlische premier hebben laten weten, dat ook de Palestijnse Bevrijdingsbe weging PLO tot een gesprek met Tel Aviv is bereid. Dat laatste is overigens door Begin onmiddellijk afgewezen. Is rael zou wel bereid zijn tot onderhandelingen met Syrië maar zonder voorwaarden vooraf. f9 1 O trijfël Syrië bereid tot vrede met Israel zaak van NAVO i Mahabad gevallen HAIG de in ibantse Sticter jn ver- Berk- jen uit ■n toen pmeer arecht- lepers- ermid- leven t werd jurder aakten n Dor en ern- i onder en aan worden tij ont- binnen- mensen in bur den te en met 'angers akers. botsing de ge sar M. /en ge- aakten feestje zan een ernacht gewond ding in levende ft twee en zou- len vol- ffiehuis am zich g in Den gen van :aat van kte van koning ervallen Neder- ?dde ter ïstelijke ouw-ge- n uitge- e is een de Ne- aterdag leltocht, ■ing aan •n. Kort de wan- ir Huize wartier dens de ilé werd ten, on- nissaris Haig sprak op een studiebijeenkomst van NAVO-experts in Brussel. Hij meen de dat de Verenigde Staten moeten probe ren de steun te zoeken van NAVO-leden, ook voor crises buiten het verdragsge- van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger meende dat de Sovjet-Unie zich niet op concrete aanvallen voorbereidt. Maar wel stelt het Westen zich bloot aan ..selectieve chantage” als het geen maatregelen neemt om het militair evenwicht, dat nu ten gunste van Moskou verschuift, te herstel len, aldus Kissinger. stellen onderwerp van bespreking zijn ge weest in het Israëlische kabinet. (Van onze redactie buitenland) MAHABAD-TEHERAN. Het Iraanse leger heeft in samenwerking met leden van de revolutionaire garde van de ayatollah Khomeini het Koerdische bolwerk Mahabad, ten noordwesten van de hoofdstad Teheran, veroverd. De opstandige Koerden zouden alleen nog proberen de uittocht van de massaal vluchtende bevolking te dekken en een guerrillastrijd in de bergen willen voortzetten. De afgelopen nacht was buiten de stad voortdurend artillerievuur gehoord. Toen de supersonische gevechtsvliegtuigen met hun acties begonnen werd de stroomvoor ziening in Mahabad afgesneden. De Iraanse minister Sabbaghian van Binnenlandse Zaken had in een toespraak verklaard dat „vanwege de onveiligheid in het gebied" het niet meer mogelijk was de inwoners van Mahabad benzine en brandstoffen te leveren. Een lid van de revolutionaire garde van Khomeini is schuldig bevonden aan de moord op twee mensen en ter dood ge bracht. Ook een ontvoerder en moorde naar van een kind werd door een vuurpe loton doodgeschoten. Sinds februari zijn 532 mensen geëxecuteerd. In Teheran werd de laatste gouverneur van de centra le bank in Iran onder het bewind van de sjah door een rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld „wegens zijn bijdrage tot de corruptie van het verdwe nen bewind”. „Ik heb het accoord gezien en de hand tekeningen die erop zijn geplaatst. Nie mand hoeft bang te zijn dat er geen ver vroegde verkiezingen komen. Het staat nu zwart op wit”, aldus Herrenberg, die een maand geleden in hongerstaking ging om een doorbraak in de crisis te forceren. Binnen drie maanden zal het parlement worden ontbonden. Uiterlijk 31 maart zul len vervroegde algemene verkiezingen Surinaamse oppositielid Herrenberg in het accoord dat tussen de oppositie en de regeringscoalitie is bereikt. Fel verzet van de Israëlische vice-pre mier Jadin heeft er gisteren toe geleid dat het besluit vier nieuwe nederzettingen op de Westoever te stichten, is opgeschort. Jadin vernam gisteren pas van deze be slissing en verliet daarop woedend de ministerraad. Een persoonlijke verzoek van Begin deed hem terugkeren, maar de kwestie van de nederzettingen laat men voorlopig rusten, zo werd meegedeeld. A Metershoge vlammen en dikke rookwolken boven de tanker die zaterdag in de Amerikaan se stad Deer Park in brand vloog. KAMPALA (Reuter). De Oegandese regering heeft zaterdag voor de hoofdstad Kampala een uitgaansverbod uitgevaar digd. Politie en leger hebben opdracht hun patrouilles te intensiveren om een einde te maken aan een golf van moorden en diefstallen. De Oegandese minister van Defensie, Yoweri Moeseveni, die als staatshoofd fungeert tijdens de afwezigheid van presi dent Godfrey Binaisa, die de conferentie van Havanna bijwoont, schrijft de moor den toe aan „wetteloze elementen”. Maar sommige moorden zouden ook zijn ge pleegd met politieke bedoelingen. Het uitgaansverbod is van kracht tussen 8 uur ’s avonds en 6 uur ’s morgens. Het wordt pas opgeheven als de regering er zeker van is, dat de openbare veiligheid is hersteld, zo meldt radio-Oeganda. LONDEN (AFP). Een Concorde van British Airways heeft gisteren een niet voorziene landing moeten maken op de Schotse luchthaven Prestwick, omdat de oliedruk in een van de motoren was ge daald. Dit heeft een woordvoerder van de maatschappij bekendgemaakt. Het toestel kwam uit Canada waar het had deelgenomen aan een luchtvaartma- nifestatie. De 100 passagiers op deze spe ciale vlucht werden met een ander toestel naar Londen gebracht. In het Parool van afgelopen vrijdag vertelt Kronkel, de Age Bijkaart van Si mon Carmiggelt, hoe hij aangesproken werd door een dame die zei: „Hoe krijgt u het toch gedaan, meneer, elke dag zo’n artikel schrijven”. „Ach mevrouw, dat valt wel rfiee”, ant woordde Kronkel, want kenmerkend voor zijn verhaaltrant is, dat hij zelf zelden iets terugzegt om over naar huis te schrijven. Een vaag knikje, een bescheiden „och. een bevestigend gemompel, daar blijft het meestal bij. Dat neemt niet weg dat hij gelijk heeft: het valt wel mee. Ik doe het ook elke dag, alleen komt er bij mij journalistiek uit, en bij Simon Carmiggelt literatuur, zoals u voor de zoveelste keer kunt natrekken in zijn zojuist verschenen bundel „De rest van je leven”. De reden waarom het allemaal wel mee valt is, dat de stof naast het stof op straat ligt. Neem bijvoorbeeld diezelfde vrijdag waarop Kronkel hierover schreef. Ik zat op een terrasje op het Leidseplein tegeno ver Theater De Balie. Een week eerder had ik een bezoekje gebracht aan de voor malige gevangenis waaraan het nieuwe theater zijn naam ontleent. Je kon door een kijkgaatje in de afgesloten deuren in de cellen kijken, en iedere keer als ik Sara optilde om door dat gaatje te kijken, riep ze verrukt: „Mooi!” als ze zo’n deprime rende, kale, verveloze cel zag. Niet omdat ze het echt mooi vond, maar ómdat ze wel besefte dat dit het toverwoord was Waar mee ze me kon dwingen haar ook bij de volgende cel weer op te tillen om door het kijkgat te kijken. Opeens hoorden we een al wat oudere heer tegen zijn vrouw zeggen: „Dat was vleugel A. mijn vleugel!”. Hoorde ik iets van trots in zijn stem, of verbeeldde ik me dat? Sprak hier een oud-delinquent, een ex-politieke gevangene, of een voormalige bewaker? Een aardige opdracht voor de leerlingen van de toneelschool: „Zeg: „Dit was vleugel A, mijn vleugel!”, eerst zoals een vroegere inbreker, daarna zoals een oud-verzetsstrijder, en tenslotte zoals een ex-bewaker het gezegd zou hebben! (Hij bleek werkmeester in de gevangenis te zijn geweest). Vervolgens werd mijn aandacht getrok ken door een jongeman aan het tafeltje aan de andere kant, die belaagd werd door een wesp. Het werd een onvervalste Jacques Tati-scène uit Jour de féte: eerst afwerende gebaren terwijl hij nog bleef zitten, daarna stond hij op, liep heftig gebarend om een lantaarnpaal heen en keerde snel weer op zijn schreden terug, alsof een wesp een stier was die je met zulke flauwe schijnbewegingen kon af schudden. Net als bij Tati, en ook net als bij hockey op televisie, zag je het ding waarnaar gemept werd niet, maar het feit dat de jongeman bij al het gezwaai ook nog zijn aansteker in de aanslag hield om zijn belager met deze mini-vlammenwer- per in brand te steken, bewees dat er wel degelijk sprake was van een wesp. Een en ander had zich, in stilte, zoals het bij pantomime hoort, achter de rug van mijn vrouw afgespeeld, die het dus niet gezien had en ook nog geen associaties kreeg toen ik het haar vertelde. Dat kwam enkele uren later pas, toen in het restau rant waar we zaten te eten mijn aandacht plotseling werd getrokken door een kron kelend sliertje kaarsvet boven aan de rand van de brandende kaars. Het bleek een wit wurmpje te zijn, dat zich blijkbaar uit het vaasje bloemen naast de kaars naar het licht van de vlam had begeven, en nu in doodsnood merkte dat het daar minder leuk was dan hij gedacht had. Anne, mijn vrouw, redde hem bijtijds en zette hem weer tussen de bloemen, en toen herinnerde zij zich plotselilng die Siciliaanse chirurg, een mafia-achtige fi guur, met wie we in Epidauros aan één tafeltje terecht waren gekomen. Ik heb het niet gezien, maar zij zag toen, hoe die chirurg zijn aansteker onder de nachtvlin- dertjes hield die om de lamp zwermden, en zo met onbewogen gezicht het ene vlindertje of motje na het andere verzja- nedarkiseerde. Het zit haar nu nog steeds dwars dat zij toen niet is opgestaan en gezegd heeft dat zij niet langer bij zo’n sadist aan één tafeltje wilde zitten. ■graten J. Has- boom. ver het htoffer mumstraf van vijf jaar gevangenis en 20 zweepslagen. De aanklacht is ingediend nadat Bhoet- to’s dochter in de plaats Quetta, hoofdstad van de roerige provincie Baloesjistan. had deelgenomen aan een vergadering van de Pakistaande Volkspartij (PPP), de partij van wijlen premier Bhoetto. Sinds Bhoet- to op 4 april werd opgehangen wordt de partij geleid door zijn vrouw en zijn dochter. Terug naar de werkelijkheid: het terras je in de zon. Een mevrouw met een collec tebus voor de kankerbestrijding kreeg van de gedistingeerde heer aan het tafel tje naast ons te horen: „Nee, dank u wel!”, alsof ze hem een koekje presenteerde. Ik gaf wél iets, maar ik besloot wel dat ik te zijner tijd, als ik kanker had. ook zou weigeren met de woorden: „Nee, dank u, ik heb al kanker!, zoals een vriendin van ons, bij wie begin van kanker was gecon stateerd, na de operatie tegen een onheus optredende zuster vinnig opgemerkt had: „Wie heeft er hier nu eigenlijk kanker, u of ik?” (Van onze redactie buitenland) WENEN. De conferentie van de Verenigde Naties over wetenschap pelijk onderzoek en technologie ten behoeve van de ontwikkelingslanden (UNCSTD) in Wenen, is zaterdag in alle vroegte beëindigd met als belang rijkste resultaat de instelling van een fonds van een half miljard gulden voor wetenschappelijk onderzoek in de Derde Wereld in de jaren 1980 en 1981. den gesteld om tot een gesprek met Israel te komen. Volgens Maariv heeft Pungan vooral geprobeerd Begin te overreden in te stem men met het principe van zelfbeschikking voor het Palestijnse volk. PLO-leider Ara- Volgens deze zegslieden is er gesproken over een lijst van voorwaarden die Pun gan heeft meegebracht, welke voorwaar den door de Syriërs en Palestijnen wor- DEER PARK (UPI/Reuter). Vermoede lijk door blikseminslag is zaterdag in de olietanker Chevron Hawaii, die lag aange meerd bij een chemische fabriek en raffi naderij in Deer Park in de Amerikaanse staat Texas, brand ontstaan. Hierbij zijn vier mensen gewond ge raakt. Drie mensen worden vermist. De tanker had 35.000 ton olie aan boord. Door een ontploffing die aan de brand vooraf ging vloog ook een tank met ethylalcohol op de kade in brand. Een man is ernstig gewond geraakt bij een ontploffing aan boord van de tanker Isabella zaterdag in de omgeving van de Azoren. Het schip vervoerde vloeibaar aardgas (LNG). De man is met een heli kopter van de Portugese luchtmacht van boord gehaald. Israëlische woordvoerders waren giste ren niet bereid deze berichten, die onder meer door de dagbladen Maariv en Jedi- oth Ahronoth werden gepubliceerd, te be vestigen of ontkennen. Zegslieden meld den gisteren wel, dat het bezoek van de Roemeense bemiddelaar en diens voor- anse Za- naar de waar hij over de n het ei- arlandse :zien als er deze gsdienst doorreis tawa en de antil- PARAMARIBO (ANP). President Fer rier van Suriname heeft zaterdag in Para maribo het nieuwe zittingsjaar van het Surinaamse parlement geopend. Daarbij waren alle leden van het parlement aan wezig nadat een intensieve bemiddelings poging eerder de oppositie en regerings coalitie weer met elkaar verenigd had ten aanzien van de voortzetting van de parle mentaire werkzaamheden (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Generaal Alexander Haig, voormalig opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft gisteren gepleit voor een uitbrei ding van de NAVO-activiteit tot buiten het verdragsgebied. Als het bondge nootschap effectief wil blijven moet het zijn horizon vervreden. Het kan zich niet langer beperken tot het centrale front in Europa, of zelfs tot heel Europa. De hele wereld is nu een zaak voor de NAVO. (Van onze redactie buitenland) TRIPOLI. Libische ambassades een aantal wereldsteden, waaronder Was hington en Londen, zijn veranderd in „volkscomités”. De veranderingen zijn aangebracht op verzoek van de Libische leider, kolonel Moeammar Kadaffi, die de tiende verjaardag van zijn bewind heeft gevierd met de oproep tot „de macht aan het volk”. Studenten en andere Libiërs die in het buitenland verblijven, organiseer den zich zaterdag en zondag in „volksco mités" en bezetten de ambassades van hun land in Washington. Londen, Rome, Athene en op Malta. Kolonel Kadaffi had zaterdagavond in een toespraak ter gelegenheid van het tiende jaar van zijn bewind. Libische stu denten en arbeiders in het buitenland opdracht gegeven de plaatselijke ambas- sade-staven te verdrijven en hun bureaus te hervormen tot „volksbureaus”. Kadaffi zei dat hij over de meeste ambassades klachten had ontvangen. Die klachten, zo vertelde hij, „toonden de kloof aan die bestaat tussen de volksmassa en hun am bassades. ROME (UPI). De Italiaanse autoritei ten hebben professor Franco Piperno of ficieel in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord op Aldo Moro. De 36- jarige Piperno zit in Frankrijk gevangen. Aanvankelijk was Piperno alleen be schuldigd van gewapende opstand en sub versieve activiteit. De Franse justitie acht te dat niet voldoende voor uitlevering aan de Italiaanse autoriteiten. Vlak voor de uitspraak van een Franse rechtbank over uitwijzing overhandigde de Italiaanse jus titie daarop een lijst van beschuldigingen tegen Piperno. waaronder de moord op Moro vorig jaar. De Franse rechtbank zal nu op 19 sep tember definitief beslissen over uitleve ring. De strijd om het laatste grote Koerdi sche bolwerk bevond zich sinds vanmor gen vroeg in een eindfase. Gevechtsjagers van het type F-4-Phantom bestookten toen posities van de Koerden in de heuvels rond Mahabad. -werking begint inzame- rijen uit stelt zich at milieu de kwik- hoortoe- lorloges, ;e komt ieu. QUETTA (Reuter). Benazir Bhoetto, de dochter van de terechtgestelde premier van Pakistan, is gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens schending van de bepalingen van de uitzonderings toestand. Volgens de aanklacht heeft de 26-jarige Benazir Bhoetto geprobeerd de strijdkrachten in diskrediet te brengen, verwarring en wanhoop te zaaien en zon der toestemming een politieke bijeen- komst belegd. Daarop staat een maxi- worden gehouden. Dat staat volgens het dO Verschil van mening daarentegen heer- j ste over de vraag of de Sovjet-Unie aan- I valsplannen in de zin heeft. Ex-minister fat zou zich bereid hebben getoond tot een „flexibeler houding” indien Israel ak koord zou gaan met een wijziging van VN- resolutie 242 in een voor de Palestijnen gunstige zin. Zoals gemeld zou Begin on middellijk hebben laten weten niet met de PLO te willen onderhandelen of praten. Intussen heeft de Egyptische president Sadat zich zaterdag optimistisch getoond over een Israelisch-Egyptische regeling met betrekking tot zowel de Palestijnen als de status van Jeruzalem. Sadat die morgen in Haifa wordt verwacht, zei te verwachten dat nog voor het eind van dit jaar een allesomvattende oplossing voor het Midden-Oo-'i 11 '.-reikt bied. „Sommige Westeuropese landen hebben belangen tot ver buiten de gren zen van Europa". Haig pleitte voor een „positieve rol” van deze landen in gebie den als het Midden-Oosten en Zuidelijk- Afrika. Ook vond Haig die wordt genoemd als mogelijk presidentskandidaat voor de Republikeinse Partij in de VS dat de Verenigde Staten hun defensie-uitgaven aanzienlijk moeten verhogen. De jaarlijk se reële verhoging van de defensiebegro ting met drie procent, waartoe de NAVO- landen zich in 1977 hebben verplicht, is volgens hem onvoldoende om het interna tionaal evenwicht te herstellen. Hij liet doorschemeren dat hij de komende vijf jaar een jaarlijkse stijging met minstens vijf procent van de Amerikaanse defen sie-uitgaven nodig acht. Onder de deelnemers bestond vrijwel eensgezindheid over de noodzaak van mo dernisering van de taktische kernwapens in West-Europa. los van de vraag of Mos kou bereid is tot onderhandelingen over deze wapens. Die modernisering wordt noodzakelijk geacht omdat de Sovjet- Unie met ruim 100 nieuwe SS-20-raketten en Backfire-bommenwerpers al een nieu we generatie kernwapens op West-Europa heeft gericht. DÜSSELDORF (UPI). In de omge ving van Dusseldorf, in de Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen, is gis teren de bliksem ingeslagen in een groep van 11 ruiters. Een van de ruiters kwam om het leven en zes liepen ernstige brand wonden op. Zeven paarden werden gedood. In een „verklaring van Wenen" vroeg de conferentie de Algemene Vergadering van de VN een nieuwe intergoevernemen- tele commissie in het leven te roepen voor het uitvoeren van de overdracht van tech nologie aan ontwikkelingslanden. De UNCSTD heeft voorts aanbevolen dat de VN een studie uitvoert betreffende de financiering van wetenschappelijk onder zoek en technologie voor de Derde Wereld na het aflopen van het tijdelijke hulppro gramma in 1981. Tijdens de slotzitting van de conferentie verklaarde Ierland dat het samen met vijf andere EG-landen (België, Groot-Brittan- nië, Frankrijk, West-Duitsland en Luxem burg) akkoord gaat met de instelling van het interim-fonds van een half miljoen gulden om het bereiken van een compro mis mogelijk te maken. Deze landen stem den pas in met het fonds toen duidelijk was dat de bijdragen van de donor-landen vrijwillig zouden zijn en niet verplicht, zoals de ontwikkelingslanden willen. In een verklaring van Polen namens de sta ten van het Oostblok werd gezegd, dat het fonds zal worden bestudeerd, maar dat bijdragen daaraan in elk geval op basis van vrijwilligheid moeten worden gegeven. Later dit jaar zal er een bijeenkomst worden georganiseerd voor het vaststel len van de bijdragen aan het fonds. Groot- Brittannië is tot nu toe het enige land dat verklaard heeft geen geld te hebben voor een bijdrage. Volgens afgevaardigden op de conferentie hoeft er ook niet te worden gerekend op gulheid van de Sovjet-Unie en is het nog niet duidelijk hoe vrijgevig de olie-exporterende landen zullen zijn. MÜNCHEN (DPA). - Een van de be kendste gebouwen uit de geschiedenis van Nazi-Duitsland is sinds het weekeinde ge sloten: de „Bürgerbrau-keller” in Mün chen wordt wegens bouwvalligheid ge sloopt. Het uit 1791 daterende café kreeg door een mislukte bomaanslag op Adolf Hitler in 1939 internationale bekendheid. Hitler ontkwam aan de aanslag omdat hij vroeger dan was voorzien uit het café was vertrokken, maar de bomaanslag kostte wel aan zeven nazi’s het leven. Sinds de machtsgreep van 1933 tot aan het eind van de Tweede Wereldoorlog kwam Hitler geregeld in de Münchense Bürgerbrau-Keller, om daar met zijn aan hangers zijn mislukte putsch van 1923 te herdenken. De Iraanse regering heeft het buurland Irak gevraagd de grenscontrole bij Koer- distan te verscherpen. Volgens de rege ring kunnen Koerdische opstandelingen de grens vrijelijk passeren. In Irak zouden ze worden opgevangen en verzorgd tentenkampen. Ook zouden wapens grens over worden gesmokkeld. Koerdisch bolwerk „Hele wereld nu

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3