Democratieën van wankele aard Damiate Pers i NOTITIES OVER: Umuider Courant Verwarring z MAANDAG 3 SEPTEMBER 1979 I tti t r c f I r c Ml Wl MM Een politieke top op Cuba door Gwynne Dyer en Ton Nil lisen. 1 1 Ook dwarsliggers over de streep 147,50 Een lidmaatschap met de bescherming van een overhemd Het aantal onafhankelijke landen in de Derde Wereld is gegroeid van 20 tot 110 en de strijd tegen het kolonialisme is bijna overal gestre den en gewonnen. Maar daarna hebben de niet-gebonden ook ge merkt dat problemen daarmee niet automatisch verdwenen. Zoals een Indiase minister zei tijdens de voor bereidingen voor de top in de hoofdstad van Sri Lanka, Colombo: „De beweging wordt het meest be dreigd door de leden zelf.” Illustratief daarvoor is het feit, dat tenminste een dozijn van de 88 deelnemende landen de afgelopen twee jaar direct of indirect oorlog met elkaar hebben gevoerd of soms nog voeren. Ter herinnering: Viet nam en Cambodja; Ethiopië en So malië; Libië en Egypte; Zaïre en Angola etc. Een niet onaanzienlijk aantal van de niet-gebonden landen heeft zich de afgelopen jaren evenmin te goed Hoe kan dat het beste? Daarover wil het departement van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening straks met de burgerij in gesprek komen. Het departement is bezig een motivatie-campagne voor te be reiden. Het doel: in 12 jaar tijd goed 2,5 miljoen woningen geïsoleerd krijgen. Daarvoor heeft het ministe rie zo’n 240 miljoen gulden per jaar uitgetrokken. De grootste zorg van de nationale energiebespaarders is nu: maakt de bevolking daar ook voldoende gebruik van? Zijn er vol doende argumenten om huisbazen, huurders en eigen huisbezitters te overtuigen van het besparingsnut? Zien ze de ernst van de crisis eigen lijk wel in? En geeft de overheid zelf wel een opwekkend voorbeeld? Met het antwoord op die vragen ben je zo nog maar niet klaar. Om met het laatste te beginnen. De overheid doet tot heden zelf te weinig inspire rende dingen. Regelmatig treffen we in kranten ingezonden stukken aan van mensen, die zich beklagen over de verspilling van energie bij de overheid. Nog steeds brandt er ook als we de veiligheidsaspecten in acht nemen opmerkelijk veel licht in de avonduren, in openbare gebouwen, in overheidskantoren en op verkeerswegen. Nog altijd wor- Het zou overigens onjuist zijn de ze gang van zaken te schetsen als een altijd vrijwillig door de betrok ken landen gewenste. Het gaat niet te ver te beweren dat al zouden bijvoorbeeld Cuba en Vietnam hun toevlucht hebben ge zocht in een communistische ideolo gie, die ontwikkeling daar op zijn minst werd versneld door militaire en politieke druk van machtige buurlanden. In beide gevallen zoch ten zowel Cuba (door de VS) als Daarbij komt, dat naarmate de spanningen en conflicten groeiden veel niet-gebonden landen hun mili taire en politieke toevlucht moesten en moeten zoeken bij een van de supermachten. Vooral in Afrika is dat bijna de gewoonste zaak van de wereld geworden, maar ook bij lan den in het Midden-Oosten en Zuid- oost-Azië treft men voorbeelden aan van deze ontwikkeling. gevoeld om de hulp in te roepen van buitenlandse troepen, of die nu af komstig waren van landen van de NAVO of Warschau-Pact, om onder de meest doorzichtige dekmantels de eigen machtsbasis te kunnen kunnen handhaven. Zien we de ernst van de crisis wel in? Daar ligt een belangrijk aangrij pingspunt voor besparingsmotiva- tie. Nog teveel landgenoten geven er in hun houding en gewoonten blijk van, dat zij de crisis aan volksbe drog denken te moeten toeschrij ven”. Die tekorten worden ons aan gepraat, dan kan de prijs lekker worden opgevoerd”, is een veel be luisterde opvatting. Dat die zo in- Toch zal de organisatie ook- deze keer weer, zo verwachten waarne mers, ondanks de interne barsten en verscheurende tegenstellingen, de top overleven. Niet zozeer veran derende inzichten of een streven naar terugkeer van de oorspronke lijke idealen zullen daarvan oor zaak zijn, maar van opnieuw stre ven naar het toedekken van die tegenstellingen, het negeren van de verschillen van inzicht tussen de staten en het vooral voorkomen dat er besluiten worden genomen, an ders dan bij unanimitiet. Toch blijft de vraag hoelang dat nog kan worden volgehouden. Op de Sri Lanka-bijeenkomst in juni kon men al niet voorkomen, dat door het rookgordijn van algemeen- Maar hoe dan ook, het heeft ge leid tot tragikomische taferelen als bijvoorbeeld de oproep van Fidel Castro, in diens kwaliteit van voor zitter van de organisatie van onge bonden landen, aan de lidstaten een bondgenootschap aan te gaan met de Sovjet-Unie. En wat te denken van het positief ontvangen verzoek van Afghanistan tot de organisatie te worden toegelaten, terwijl er in dat land duizenden Russen in het leger van juntaleider Taraki strij den tegen de Afghaanse bevolking. Terwijl er in Havanna wel bezwa ren bestaan tegen dergelijke ver zoeken van Iran en Pakistan omdat deze landen niet niet-gebonden zou den zijn. Vietnam (door China) bescherming bij de Sovjet-Unie. Door de berichtenzee, die Economi sche Zaken en Volkshuisvesting ge regeld over energiebesparing af scheiden, raakt de ontvanger eer der vermoeid dan geïnspireerd tot actie. Ook het probleem wie de Cam bodjaanse zetel rechtens toekomt is ingedekt door uitnodigingen voor Havanna niet te versturen naar re geringsleiders maar naar de hoofd steden van de lidstaten. Wie daar de touwtjes in handen heeft, krijgt de invitatie. Zijn er dan voldoende andere ar gumenten, die kunnen worden aan gevoerd om de burgerij tot energie besparing aan te zetten? Jazeker. Ze hebben te maken met twee za ken waarvoor Nederlanders aan toonbaar èlles over hebben: met hun leefcomfort en met hun porte monnee. Wie ze daar direct bereikt, heeft het eerste kans op succes. negatieve kanten van de dynami sche kostprijshuur (een laag begin- rendement) is minder snel bereid enige duizenden guldens per huis aan warmte-isolatie te investeren. Daar hebben bijvoorbeeld de wo ningbouwcorporaties mee te ma ken, van wie een paar miljoen Ne derlanders huren. En wat te denken van institutionele beleggers (pensi oenfondsen enz.) of van particuliere verhuurders, die zich door het cen trale beleid toch al in de hoek voe len gedreven waar de hardste klap pen vallen? Een wijzigend politiek klimaat (Reuter) over een politieke top op Cuba door Gwynne Dyer en Ton Nillissen. Over wonen en energiebespa- ren door A. L. G. Spaan. HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewifks E. Koning e C DIRECTIE Damiate Pers b.v Mr H C. van der Mije I 1 Het heersende klimaat in Peru zal echter niet bijdragen tot een soepele overgangsperiode in de komende tien maanden. Voortdu rende sociale onrust gaat gepaard met prijsverhogingen en stakin gen. Daarnaast heerst er onenig heid binnen de militaire regering over de aanpak van de economi sche problemen. Arbeidsonlusten, die een dagelijks verschijnsel zijn geworden, vormen een toenemen de bedreiging voor de soberheids- olitiek die de regering volgt om het land over een finaniciële crisis van 1975 heen te helpen. De democratiseringsprocessen in Zuid-Amerika blijven voorlo pig gevaar lopen en wel van twee kanten. Enerzijds moeten de nieu we machthebbers het onderling eens worden en blijven over de te voeren politiek in hun land. Vaak kost het hen en hun volk moeite te wennen aan de nieuwe verwor venheden. Anderzijds blijft er het dreigende gevaar van ingrijpen door militaire of economische machtsblokken, die vinden dat de hervormingen te ver gaan. In veel landen is de staatsgreep een veel beproefd en doeltreffend middel. tensief de ronde doet is niet zo ver wonderlijk. Dagelijks bereikt ons een verwarrende berichtenstroom, waarmee de niet met de materie vertrouwde burger amper raad weet. Russische deskundigen zeg gen zich in de krant te verbazen over de crisispaniek in de rest van Europa. Er zit nog voor eeuwen in de bodem, dus waar maken we ons dan druk over? De volgende dag lezen we een boeiend verhaal over de corruptie rondom Rotterdams vrije oliemarkt en over smokkel- praktijken van oliepiraten. Daar tussendoor komen dan onheilspel lende berichten van de eenzijdige nationale politiek van de olieprodu cerende landen. Kortom: het beeld dat op de Nederlander afkomt is vaag, verwarrend en ontmoedi gend. Als de „vrijwillige bespa ring”, die Van Agt ons in dank zou willen afnemen, niet het gewenste effect oplevert, dan is dat in de eerste plaats aan het gebrek aan coördinatie in overtuigende, conse quente voorlichting te wijten. Het kabinet doet daar te weinig aan. Zijn die snel voor het besparingsi- dee te winnen? Dat zal o.m. afhan gen van de faciliteiten van de overheid, zoals de subsidieregeling, de mogelijkheid van klimleningen voor woningbouwcorpraties en de toegestane huurverhogingen. Het geld zal er uit moeten komen. Tegen die achtergrond wil Volks huisvesting ongeveer een miljoen huurhuizen van gemeenten en wo ningbouwcorporaties geïsoleerd krijgen. Daarnaast nog 750.000 van particuliere woningverhuurders en nog zo’n 600.000 van eigenaren-be- woners. Of dat monnikenwerk wordt of niet, wordt in een vervol gartikel behandeld. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vnfdag van 18 30-19 00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Hier en daar op het Zuidameri- kaanse continent lijkt het politie ke toneel zich te wijzigen en doet de democratie voorzichtig haar in trede ten koste van een militair bewind. Burgerregeringen heb ben onlangs de macht overgeno men in Bolivia en Ecuador, terwijl voor mei volgend jaar algemene verkiezingen zijn aangekondigd in Peru. Mochten deze regeringen de kans krijgen zich te stabiliseren dan ontstaat er een gedegen blok (beperkte) democratieën in het noordelijke deel van Zuid-Ameri ka. Bolivia, Ecuador en Peru heb ben zich in het Andes-Pact ver enigd met de min of meer demo cratische burgerregeringen van Colombia en Venezuela. Welis waar bestaan deze nauwe banden op economisch gebied al zo’n jaar of tien, maar met name de politie ke samenwerking van de laatste tijd heeft het pact zeer veel in vloed gegeven in Zuidamerikaan- se aangelegenheden. En wanneer de aangekondigde politieke her vormingen in Brazilië, worden doorgevoerd, zal ook verreweg het grootste land op het continent zich kunnen scharen onder de staten die een proces van politieke ont spanning doormaken. In tegenstelling tot het noorde lijke deel van Zuid-Amerika zitten ten zuiden daarvan nog een aantal militaire regimes vast in het zadel. In Argentinië, Chili en Paraguay is een doobraak zoals in Nicara gua vooralsnog op de korte ter mijn niet waarschijnlijk. De nieuwe invloed van het An des-Pact kwam duidelijk naar vo ren bij de behandeling van de kwestie-Nicaragua in de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) waar het pact een toonaan gevende rol speelde. Tekenend voor de gewijzigde machtsverhou dingen was de opstelling van de Verenigde Staten die zich aanpas ten aan de mening van de Andes- landen. Vijftien jaar geleden nog moest de OAS toegeven aan de Verenigde Staten naar aanleiding van de situatie op Cuba. Onder zware Amerikaanse druk verbra ken de lidstaten alle banden met het eiland en legden zij het een economische boycot op. Begin vorige maand werd in Ecuador de nieuwe president geïnstalleerd. De 39-jarige cen- trum-linkse Jaime Roldos behaal de in april een overweldigende stembusoverwinning en werd de eerste burgerpresident van het land in bijna tien jaar. De overwinning van Roldos en zijn partij de Concentratie van de Macht van het Volk (CFP) maakte een abrupt einde aan de plannen van de militaire regering de tradi tionele conservatieve en liberale partijen te versterken. Met de benoeming van een con servatief en een liberaal in zijn kabinet, overwon de nieuwe presi dent de eerste wrijvingen met het leger en bovendien koos hij een hoge officier uit als minister van Defensie. De Bolivianen zijn in een jaar al twee keer naar de stembus geweest zonder dat daar echter een oplossing uitkwam voor de haast chronische politieke instabiliteit in het land. Tijdens de 154 jaar lange onafhankelijkheid van Bolivia hebben zich zo’n 200 staatsgrepen voorgedaan. De verkiezingen in 1978 werden gekenmerkt door fraude op grote schaal ten gunste van de door het leger gesteunde kandidaat, een speciaal verkiezingstribunaal ver klaarde weliswaar de uitslag nie- Het ministerie van Volkshuisves ting heeft dat begrepen. Het gaat uitgerekend op die punten inspelen om de nog niet gemotiveerde Ne derlanders in actie te brengen voor warmte-isolatie in huis. Vliegt het geld bij VRO dan niet uit de kast in de vorm van subsidies? De eerste tijd wel. Toen bleken voornamelijk eigenaren-bewoners de weg naar de subsidiepot te vinden. Die kozen duidelijk voor het directe voordeel van een toegenomen wooncomfort (geen lekken of „koudebruggen” meer, waardoor het onbehaaglijk blijft in huis) en een lagere stookrë- kening. Dat daarvoor eerst geïnves teerd moet worden en dat het een aantal jaren duurt voordat je aan besparing hebt terugverdiend wat het je gekost heeft, namen ze op de koop toe. Maar niet iedereen denkt er zo over. Wie te maken heeft met de den er hele complexen grotendeels voor niets verwarmd, omdat de gymnastiekclub één verwarmde zaal nodig heeft. Nog altijd zijn er departementen, waar alle mechani sche schrijfmachines door electri- sche worden vervangen. Onnodige verspilling, zeker voor een belang rijk deel. En ontmoedigend voor bevolkingsgroepen, die de ernst van de zaak terdege inzien. Van Agt heeft voor het zomerre ces aangekondigd dat de overheid koptrekker moet zijn bij de energie besparing. De maatregelen daartoe worden met spanning tegemoet ge zien. Verlichting en verwarming (onnodige lampen uit en thermosta ten lager) zijn de voor de hand lig gende openingszetten. Maar al zal de organisatie van niet-gebonden landen naar vorm Havanna wel overleven, duidelijk is dat het ideaal dat de oprichters in dertijd voor ogen heeft gestaan: de lidstaten buiten de politieke turbu lentie van de supermachten te hou den, niet alleen niet is gelukt maar volstrekt is achterhaald. Het lidmaatschap van de organi satie alleen, geeft in deze wereld evenveel bescherming als een overhemd tegen een stopkogel. Egypte zal, zo wordt verwacht, de pogingen van arabische staten om het uit de organisatie te verbannen wel overleven. Met name de Afri kaanse staten, gedesillusioneerd door het feit dat ondanks hun mas sale steun de afgelopen jaren aan de arabische zaak tegen Israel, zij niet bleven gevrijwaard van dras tisch stijgende olieprijzen, zullen vermoedelijk niet toestaan dat OAE-lid Egypte uit de organisatie zal worden verwijderd door toe doen van de arabische broeders. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0.75 En al is natuurlijk duidelijk dat de aanwezigheid van uitstekend uit geruste en getrainde Russische, Oostduitse, Franse, Cubaanse of Engelse troepen voor Derde We reldlanden het verschil uitmaakt tussen winnen of verliezen, met niet-gebondenheid heeft het na tuurlijk weinig meer te maken. Vandaag is op Cuba de zesde top begonnen van de organisatie van de zogeheten niet-gebonden landen het ziet er naar uit dat deze top een van de meest bewogene zal worden in de 24-jarige historie van deze bewe ging- De topconferentie wordt gehou den in een land waarvan men op zijn minst kan zeggen, dat het een „ongebonden bondgenoot” is van de Sovjet-Unie. Verwacht wordt verder dat een aantal arabische sta ten zal aandringen op uitstoting van Egypte, een „ongebonden bondge noot” van de Verenigde Staten, na het sluiten van een vredesverdrag met Israel. Vietnam, een andere „ongebon den bondgenoot” van de Sovjet- Unie zal eisen dat het voortvluchti ge Pol Pot-regiem niet langer meer als vertegenwoordiger van het Cambodjaanse volk wordt be schouwd en dat die status toekomt aan het Heng Samrin-regiem, een bewind dat zoals bekend, door Ha noi is geïnstalleerd. En of dat nog niet voldoende is zal Cuba’s leider Fidel Castro zware druk uitoefenen op zijn ongebonden gasten in Ha vanna, de Sovjet-Unie te erkennen als de natuurlijke bondgenoot van de beweging van ongebonden landen. Tegen deze achtergrond lijkt 1955 erg ver weg. In dat jaar werd in Bandoeng de basis gelegd voor de beweging van niet-gebonden lan den, bedoeld om de toen roodgloei ende Koude Oorlog tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie buiten de Derde Wereld te houden. Onder de bezielende leiding van mensen als Nerhru (India), Tito (Joego-Slavië), Nasser (Egypte) en Nkroemah (Ghana) slaagde de be weging erin het principe levensvat baar te maken dat geen enkele su permacht het recht heeft van ont wikkelingslanden te eisen partij te kiezen in het Koude Oorlog-con- flict. Maar met alleen nog president Tito over als een van de grondleg gers en 24 jaar later, ziet de wereld er voor de beweging van ongebon den landen minder simpel uit. Goedkopere olie komt er nooit meer. Evenmin zal de produktie in betekenis toenemen. Hoe langer we het dus op eigen kracht kunnen uitzingen, hoe beter. Zodra we voor brandstof té onafhnakelijk worden van buitenlandse importen hebben we maar te betalen wat er gevraagd wordt. Wat dat voor gevolgen kan hebben voor een nationale econo mie, begint uit de eerste sombere voorspellingen van het Centraal Plan Bureau al duidelijk te worden. Besparen dus. Iedereen moet eraan bijdragen. Niet alleen de buren. Ge beurt dat niet rigoureus, dan zal onze welvaart snel door z’n brand stof heen zijn. Het is dan zelfs niet uitgesloten dat we belangrijke stap pen terug moeten doen. We zouden om te beginnen een aantal verkwis tende gewoonten kwijt moeten ra ken. En dan liefst op plaatsen waar het zoden aan de dijk zet In huis bijvoorbeeld. Want daar wordt een achtste van onze totale nationale energieconsumptie „verstookt”. Ter vergelijking kan het cijfer gel den dat de RAI opgeeft als aandeel van het Nederlandse wagenpark in het totale nationale energiever bruik: 5,5%. Omdat ongeveer 75% van alle huishoudelijk energiege bruik aan verwarming wordt be steed, zit daar een post, waarop het de moeite waard is te besparen. Op politiek gebied is er een ge vaarlijke situatie ontstaan met de dood van Victor Raul Haya de la Torre, de favoriet van het leger. Zijn vermoedelijke opvolger als leider van de Centristische Volk- salliantie voor Latijnsamerikaan- se Revolutie (APRA) Armando Villanueva, wordt door veel lege rofficieren beschouwd als te links. In deze militaire kringen rijzen bedenkingen tegen het proces dat naar de verkiezingen moet leiden. heden en nietszeggende frasen heen, bittere meningsverschillen over het lidmaatschap van bijvoor beeld Egypte en Cambodja zicht baar werden. •fr En wijzigend politiek klimaat (Reuter). tig, maar met het resultaat dat de militaire kandidaat Pereda de macht greep. Enige maanden daarna wierp generaal David Pa dilla die regering weer omver. Hij hield echter zijn belofte algemene verkiezingen te houden. De bur gers bleken echter moeite te heb ben om hun onderlinge geschillen bij te leggen en in te spelen op de vastbeslotenheid van Padilla en de zijnen zich terug te trekken uit de politiek. Bij de verkiezingen op 1 juli verkreeg geen van de kandidaten de absolute meerderheid die no dig is voor een rechtstreekse ver kiezing tot president. De beslis sing kwam toen bij het Congres maar ook daar kon men niet kie zen tussen de linkse Hernan Siles Suazo (Democratische Volksunie UDP) en de centrumrechtse Vic tor Paz Estenssoro (Nationalisti sche Revolutionaire Beweging MNR). Een tussenoplossing bleek de enige uitweg en de voorzitter van de Senaat, Walter Guevara Arze, werd benoemd tot interim president met de opdracht in mei volgend jaar nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Ook in Peru zullen volgend jaar mei, naar is aangekondigd, presi dentsverkiezingen worden gehou den. In juli kwam een nieuwe grondwet gereed die voor het grootste deel met de installering van een nieuwe regering in juli 1980 in werking zal treden. De militaire leiders, die 11 jaar gele den de macht grepen met een am bitieus programma voor sociale hervormingen, hebben erop toege zien dat de veranderingen die zij hebben doorgevoerd in de grond wet zijn opgenomen. R BOLIVIA BRASILIA MATTO GROSSO ZUID- AMERIKA - Bp'nnqrijke weg FfoS'W J Al KI AND F'L I h u IMAI.WINFN <!(UUHLAND f ‘BOGOTA .1'?/ ftali - /COLOMBIA lerezma .LA PAZ wCochahambaC) 'SOrwo Jnla c> ISucieC'uz,-^- l f -L XvV s f R"io

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4