Wagner is voor mij het middelpunt van de opera Prijsvraag voor Bronzen Ko van Dijk onthuld cartoonisten van Japanse krant 9 Monty Python Manipuleren basis voor succes van Commodores Kerkelijk protest tegen film van Stipendium voor Louis Ferron Nordringprijs voor componist Van Rooyen komende exposities streekgenoten exposeren 99 Franz Marijnen vindt opera de meest totale kunstvorm Indianen uit Peru willen Werner Herzog kwijt Magritte gestolen uit Brussels eigendom Boek wordt duurder Rotterdams optreden levert weinig nieuws Waardevol wandtapijt in Den Bosch ontdekt 9 KUNST 19 7 9 SEPTEMBER MAANDAG 3 door Johan van Kempen ct Ct »ng int. m. >t mij 8 - SCHEVENINGEN. Het komt niet zo vaak voor dat een toneel regisseur door de Nederlandse Operastichting wordt aangetrok ken voor een van haar produk- ties. De opening van het nieuwe seizoen, aanstaande woensdag 5 september, met Der Fliegende Hollander van Richard Wagner (met het Concertgebouworkest onder leiding van Edo de Waart) geeft zo’n uitzondering te zien. Franz Marijnen, artistiek leider van het Rotterdamse RO-theater, voert ditmaal de regie. Deze in Nederland werkende Belg is on der meer bekend geworden door zijn in de praktijk omgezette visie op toneelstukken als Het Liefde sconcilie en De Vorstenlikker is al eerder door de intendant van de Nederlandse Opera, Hans de Roo, benaderd, maar het is eerst nu dat Marijnen de uitdaging heeft aangenomen. -11 )9. (Van onze kunsteredactie) Geniet Wagner daarbij de voorkeur? (Van onze kunstredactie) JOOST NIEMÖLLER X Het is zaterdag 1 september de dag van de „voor-generale” van de nieuwe ensce nering van Der Fliegende Hollander kwart voor één ’s middags. We zijn in het Scheveningse Circustheater. De hoge ach tersteven van een fantastisch spookschip doemt op aan de kade, om even later weer in het niets te verglijden. „Dames en he ren, de proeven met de belichting zijn afgelopen, er is nu gelegenheid voor werk zaamheden aan de decors’,, klinkt het aansluitend uit de luidsprekers. Franz Marijnen, gezeten aan de regisseurstafel, neemt even de tijd om tussen de repetities De prijsvraag bestaat uit twee delen. Het eerste met als thema energie en een tweede waarvan het onderwerp vrij is. TOKIO (AP). De Vomiuri Shimbun, het grootste niet-cotnmunistische dag blad ter wereld met een totale oplage van IJ miljoen, heeft vrijdag een internatio nale prijsvraag voor cartoonisten be kendgemaakt die open staat voor deelne mers uit alle landen ter wereld. DEN BOSCH. Medewerkers van een antiek- en kunsthandel uit 's Hertogen- bosch hebben dezer dagen een wandta pijt ontdekt dat volgens hen en enkele geraadpleegde experts moet zijn ge maakt door de beroemde Brusselse we ver Reinoud Boteram die van 1436-1480 in Italië heeft gewerkt en daar naam maakte. Wandkleden in sprang van de Haar lemse weefster, Fenny Nijman worden vanaf komende zaterdag tot en met 30 september tentoongesteld bij het Genoot schap van samenwerkende ambachtskun- stenaars (GSA) op de Kerkbrink in Hilver sum. De expositie, die zaterdag om 15 uur wordt geopend, bevat voorts aquatinten van Elmar Gille en keramische sculpturen van Marijke van Vlaardingen. Het GSA is geopend op dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur en op zondag van 13-17 uur. NEW YORK (AP). Het aartsbisdom New York heeft zich aangesloten bij het protest van een groep orthodoxe rabbij nen en wil trachten een eind te maken aan de vertoning van de film Brian van Nazareth die gemaakt is door de Britse Monty Python-groep. Een woordvoerder van het aartsbisdom zei woensdag: „Het is de meest godslaster lijke film die ik ooit heb gezien. Godslaste ring is ook de bedoeling van die film. Wij zijn geen fatsoensrakkers, wij zijn ten opzichte van bepaalde dingen zeer tole rant maar dit slaat alles”. Mgr. Eugene Clark zei woensdag dat de film „een bespotting is van het leven van Christus”. „De persoon van Christus wordt erin Marijnen: „Bij een opera ben je als het ware minder afhankelijk van het opbou wen van een tekstdrama, maar er zijn dus, zoals gezegd, veel meer emotionele aspec ten. Daar moet je op inspelen, ook met het maken van de beelden. Het visuele ele ment is hier natuurlijk enorm belangrijk”. Wat dat betreft betekent het contact dat Marijnen vanuit de toneelwereld bij deze onderneming continueert met decorbou wer Jean-Marie Fiévez, hier ook een es sentiële omstandigheid. Er ontstaat een verplaatsing van de ac centen volgens de bij de opera debuteren de regisseur: „Theater kun je naar je hand zetten, het ritme er helemaal naar je eigen gevoelen inleggen, je kunt fileren.Je Hoe dienen zich de verschillen in werk wijze aan, ten opzichte van theater? Het bronzen portret is ontworpen door de beeldhouwster Yvon de Jong-Melly in op dracht van het comité Gedenkteken Ko van Dijk De kop heeft een plaats gekregen in de galerij van afbeeldingen in de schouwburg, waar hij vele triomfen vierde. Hij staat tussen het geschilderde portret van acteur en toneel leider Cees Laseur en het beeld van de Russisch-ltaliaanse regisseur Peter Scharoff, twee groten met wie Ko van Dijk werkte en o er wie hij met genegenheid en waardering sprak Minister Gardeniers noemde Ko van Dijk als acteur uitzonderlijk en indrukwekkend, een komediant bij uitnemendheid zonder loos pa thos, voor wie toneelspelen een absolute le vensnoodzaak was. Het portret getuigt van het feit, dat deze geweldenaar onder de toneel spelers er niet meer is. Het is tevens een eerbewijs, een open doekje dat niet meer gesloten wordt", aldus de minister „Wat de zangers betreft die dus met een tot in de puntjes ingestudeerde partij komen geldt dan natuurlijk: hoe krijg ik een behoorlijke dosis acteren.Nou, Hoe verloopt het werken met de vocale s rlisten? Komende zaterdag zal in het gemeente museum De Wieger in Deurne de tentoon stelling „Paul Citroen en de vrouw” geo pend worden. Op de tentoonstelling zijn ook Citroens zelfportretten vanaf het eer ste zelfportret op zijn zeventiende jaar tot het meest recente op zijn tweeëntachtigste jaar te zien. In Galerie Aan de haven in Schevenin- gen is van 8 tot en met 30 september een tentoonstelling te zien van het werk van zes Ierse kunstenaars: Pauline Walsh, Pa mela Leonard, Niamh Keenan, Joyce Gar vey, Peter J. Dunne en George McConkey. In de foyer van het Haagse Appelthea- ter zijn op de avonden van de voorstellin gen tekeningen en pastels van Leni van Hoesel, pastels van Marion van Nieuw- poort en decorontwerpen van Poen de Wijs te zien. De tentoongestelde werken hebben betrekking op de Appelproduk- ties „Zerken” en „Een Poppenhuis” die van 8 september tot en met 4 november in het Appeltheater te zien zijn. Als deze opvoering een succes wordt, heeft het operawerk dan een vervolg? Naast het vele bekende hitwerk dat ten gehore werd gebracht, vielen de paar nummers van de nieuwe elpee nu niet bepaald op als pogingen om de beproefde en succesrijk gebleken sound te vernieu wen. Het publiek kreeg wat het verwacht te. Maar dan ook niets meer. AMSTERDAM. Aan de Haarlemse auteur Louis Ferron (schrijver onder meer van Turken Vesper, De Gallicische ziekte, Gekkenschemer en Het Stierenof fer) is door het Amsterdams Fonds voor de Kunst een stipendium voor het jaar IJ 79 toegekend. Het werk, dat Decalcomanie heet, was eigendom van prof. Chaim Perelman. De ze had enkele weken geleden nog uitvoe rig over het nu gestolen schilderij op het BRT gesproken. Andere schilderijen van de professor werden ongemoeid gelaten. (Van onze kunstredactie) BRUSSEL. Uit een woning in de Brusselse voorstad Ukkel is een schilde rij van René Magritte met een geschatte waarde van een half miljoen ontvreemd. DEN HAAG (ANP). De uitgevers hebben van de ministers van Economi sche Zaken, CRM en Onderwijs en Weten schappen toestemming gekregen om hun prijzen in het algemeen met 3,75 percent te verhogen. blijft het overal dezelfde beproefde Tamla Motown sound. Om met zo’n aanpak succes te hebben, moet je goed weten hoe de massa te mani puleren. En dat hebben „de gezagvoer ders" uitstekend in de vingers. Zo geven de bandleden zelf wel even aan wanneer er geklapt, gedanst, geroepen, dan wel stil op de stoel gezeten moet worden voor een „gevoelige' ballad. En het opvallend jonge en in discokleding gestoken-publiek doet precies wat er van hem verlangd wordt. Big Brother is watching you. Van de nieuwe elpee (waar het publiek, getuige het meezingen al opvallend goed mee op de hoogte was) werd weinig ge speeld. Genoemd kan worden het roman tische Still (waarbij zanger Lionel Richie samen met een witte concertvleugel op rees vanachter het drumstel) en het swin gende, maar toch zachte Sail On, binnen kort uit op singel. De grote klapper van de avond was natuurlijk Three times a Lady, de tot nu toe bekendste hit, meegezonden door de vele fans. Minder bekende titels waren If you win .Zoom, I like what you do en het stevig swingende Too hot tot trot. De hoofdprijs van 1.000.000 yen (onge veer 10.000 gulden) zal worden verleend aan de tekenaar met de beste inzending in beide categorieën. De jury bestaat uit een aantal deskundigen, waaronder de beste tekenaars uit Japan. Prijzen van ongeveer 5.000 gulden zul len worden uitgereikt voor de beste inzen ding in een categorie. De tweede en derde prijzen bedragen respectievelijk 3.300 en 2.000 gulden. Voorts wordt er nog een aantal troostprijzen uitgereikt. Voor de prijsvraag mag iedere vorm worden gebruikt, zolang de prent maar tweedimensionaal is. Verder kan iedereen zoveel inzendingen sturen als hij zelf wenst. De enige beperking is het formaat: de cartoons mogen niet groter zijn dan 21.7 bij 42 centimeter. Deelnemers moeten hun inzending ui terlijk 5 december sturen naar: Yomiuri Shimbun, 1-7-1 Otemachi, Chiyodaku, To kio. Alle inzendingen blijven gedurende een jaar eigendom van de krant. Op 1 januari 1980 zullen in de Japanse krant de beste inzendingen worden gepu bliceerd. DEN HAAG (ANP). Minister Gardeniers van CRM heeft zaterdag in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag het portret van Ko van Dijk onthuld Zij deed het in aanwezigheid van vele belangstellenden uit de toneelwereld e i van tal van bewonderaars van de 6 mei vjrig jaar overleden acteur. De boekhandel mag de winkelprijs aan de verhoging aanpassen, aldus het minis terie van Economische Zaken. Het betreft prijzen voor het boekenjaar 1979-1980. De verhoging is toegestaan op grond van kos tenstijgingen, onder andere voor papier, drukken, zetten en binden. 1. De Amsterdamse kunsthandel Fijnaut houdt van 15 september tot en met 28 oktober zijn najaarstentoonstelling. Daar is werk te zien van Theophile de Bock. Kees van Dongen, Huib Luns, Kees Maks. Anton Mauve, Jaap Mes, Charlotte van Pallandt, Pieter D’hont, Jan Sluyters, Theophile Steinlen, Charley Toorop en Jan Wiegers, Andere letterkundigen die een werk beurs krijgen van het fonds zijn Jeroen Brouwers, Jacques Hamelink, Nicolaas Matsier, Joyce en Co (Kees Snel en Geert Meijzing), Bob den Uyl, Bea Vianen, Mar- garetha Ferguson, Gerrit Kouwenaar, Ton van Reen, Nel Bakker, Thérèse Cor- nips en Frans Custers. Het fonds werd hierin geadviseerd door een commissie bestaande uit Andreas Barnier, Rudolf Geel en W. A. M. de Moor. voor gek gezet, voor christenen is dit een daad van godslastering. Wij beginnen een punt te bereiken in de 20ste eeuw dat gelovigen helaas moeten inzien dat de amusementsindustrie het scheppen van dergelijke materiaal vermoedelijk niet meer te verhinderen zal zijn” Voor zover hij wist was het de eerste maal in vele jaren dat het aartsbisdom Misschien is het gek, maar corruptie en omkoping komen zelfs in die afgelegen gebieden voor”. De Amerikaanse antropoloog Ted Mac Donald verbonden aan de Harvard Uni- versiteit, kent Evaristo en zijn stam echter persoonlijk en is het volledig met Herzog oneens. Franz Marijnen: „Dat is zeker mogelijk ja, in de eigen interessesfeer dan wel te verstaan. Niet in het circuit, met een in tendant die nog een toverfluitje over heeft. Maar al zit het er eigenlijk wel in dat deze Fliegende Hollander naar mijn zin wordt, je weet toch nooit hoe de reacties van buiten zullen zijn. Dingen die mij bevallen worden meestal niet gewaar deerd en andersom. Zo’n Vorstenlikker bijvoorbeeld mijn hele Zij/zat er in is tot ónder de oppervlakte gekraakt. Maar de confrontatie met de muziekpers is na tuurlijk een nieuwe ervaring, ’t Is af wachten”. BOSTON (AP). Een Peruaanse Indianenstam, de Aquaruna, heeft de re gering in Lima verzocht de Westduitse cineast Werner Herzog te verwijderen van zijn land. Dit werd vrijdag gemeld dior het Amerikaanse dagblad The Bos t< n Globe. Volgens de Globe hebben vier Aguaru- na in Lima een petitie met 2000 handteke ningen afgeleverd, waarin staat dat Her zog de stam door zijn werkzaamheden heeft „getraumatiseerd en intern ver deeld”. De vier overbrengers van de peti tie hebben vier dagen nodig gehad om de hoofdstad, te voet en per kano, te be reiken. Evaristo Nugkuag Ikanan, die zichzelf opwerpt als leider van de 25.000 zielen tellende stam, vertelde dat hij en zijn drie metgezellen bij het ministerie van Land bouw op de stoep zullen blijven zitten tot van die kant een beslissing is genomen om Herzog de toegang tot het stamgebied te ontzeggen. Herzog zelf, die momenteel in San Fran cisco verblijft zegt dat hij twee contracten heeft waarin de Aguaruna van de Wa- waimgemeenschap hem verlof geven om op hun grondgebied opnamen te maken voor de film „Fitzcarrldo”. Herzog is van plan om in de maand januari van het volgend jaar te gaand raaien. „We doen Evaristo een proces aan zijn broek”, vertelde Herzog. „Hij is niet eens lid van de Wawaim-gemeenschap. Het probleem met Evaristo is, dat hij een goede opleiding heeft genoten en dat hij ons met financiële eisen heeft benaderd. „Ja, Wagner beheerst inderdaad duide lijk mijn interessedomein. Voor mij is dat het middelpunt van de opera”. Marijnens mening die overigens door velen wordt gedeeld is dat Wagners opera’s stuk voor stuk uit identificatie van de compo nist geboren zijn. Net als Goethe in diens Tasso, hervindt Wagner zich dan in mythi sche figuren. En speciaal bij Der Fliegen de Hollander is die indentificatie gemak kelijk uit Wagners biografische gegevens re reconstrueren. Wagner is zélf Der Hol lander”, beweert de temperamentvolle re gisseur met onwrikbaar vaststaande overtuiging. „Tijdens zijn vlucht uit Riga hij had enorme schulden en leefde in onmin met zijn eerste vrouw Minna raakte hij tijdens zijn oversteek van de Oostzee met zijn schip in slecht weer. En daar ontstonden de motieven voor Der Fliegende Hollander. Wagner was de do lende. Daarom laat ik hem ook op een gegeven moment, samen met Ludwig en een aantal andere historische figuren, op het schip in beeld brengen”. In Pulchri Studio in Den Haag zijn twee exposities ingericht. Tot en met 13 september zijn er aquarellen van Haagse stadsgezichten te zien van Grada Bou- man. Tot en met 16 september hangen er tekeningen, aquarellen en schilderijen te kijk van Ton Pape. Beide tentoonstellin gen kwamen tot stand met medewerking van de Jacob-Marisstichting. ROTTERDAM. Zeer terecht schreef de Engelse pers over de recentelijk versche nen elpee „Midnight Magic” dat de Commodores op hun lauweren waren gaan rusten, o^der het motto dat je aan een eenmaal gevonden succesformule niet meer moet s eutelen. Het concert dat de zwarte funkgroep zaterdagavond als afsluiter van het Rotterdamse Casa Nova-festival in de Ahoy-hal gaf (een tweede optreden volgde de dag erop in de Amsterdamse Jaap Edenhal) kon dat beeld alleen maar bevestigen. HILVERSUM (ANP). De Nederland se componist en arrangeur Jerry van Rooyen heeft op het Internationaal Nord- ringfestival 1979 voor lichte muziek dat deze week in de Ierse hoofdstad Dublin is gehouden, de prijs voor het beste arrange ment gewonnen met de inzending Wat zou Hendrik de Achtste ervan zeggen? De produktie van dit op oude muziek geïnspireerde programma had Han Reizi ger. Het Nederlandse team van artiesten, dat de produktie uitvoerde, was samen gesteld door de NOS-radio. Aan het festival in Dublin werd deelge nomen door artiestenteams uit negen ver schillende Westeuropese landen. Het Noorse team won de prijs voor de beste produktie, de Nordring Radio Price 1979. New York openlijk critiek had geleverd op een film. Deze gaat over het leven van ene Brian van Nazareth, iemand die tegen zijn wil als messia is geboren op eerste kerstdag, die zich aansluit bij het Judease volks bevrijdingsfront en dan door de Romei nen wordt gekruisigd. De film wordt in de VS uitgebracht door Warner Brothers. Deze onderneming heeft doen weten niet de bedoeling te hebben mensen te kwetsen en het te be treuren als dit was gebeurd. „De film is een satire, een verlakkerij, en zo moet men hem dan ook bekijken”. Brian van Nazareth draait ondertussen voor goed-bezette zalen in New York. De kritiek had over het algemeen de film gunstig beoordeeld. „Haast teveel om op te noemen”. Maar in werkelijkheid verschilt de ene discojurk natuurlijk niet zoveel van de ander. Zo ook met de Commodores: het ene num mer mag een beetje zoeter klinken, er is soms een overgang van country-achtig naar hardrock-achtig, maar in wezen Eigenlijk past geen groep zo goed bij het Casa Nova-festival als juist de Commodo res. Hun ideologie (als je dat grote woord hier tenminste mag gebruiken) was name lijk exact hetzelfde: geef je consumenten de illusie dat ze kunnen kiezen uit een ruim aanbod, maar draag er ondertussen zorg voor (want dat is tenslotte een eerste voorwaarde voor het massaproduktie-ap- paraat) dat alles in dezelfde banen wordt geleid. Werkelijk persoonlijke uitingen zijn dan ongewenst. Zo werd er op de Casa Nova een uitgebreide hoeveelheid aan allerhande artikelen aangeboden. door uw verslaggever te woord te staan. Beweeglijk gebarend, maar toch heel ontspannen reageert hij direct en uitge breid op de hem gestelde vragen. Of ’t naar z’n zin gaat? „Ja hoor”, antwoordt hij op gemoedelijke toon, „maar die laat ste dagen zijn natuurlijk wel zenuwen- werk. ’t Is me ook nogal geen gigantische opdracht. Bij zo’n generale zijn meer dan driehonderd mensen betrokken. Dan voel je echt wel een hele verantwoordelijk heid”, zegt hij ernstig en nadrukkelijk, om er geruststellend aan toe te voegen: „Nou ja, ik ben er wel rustig bij gebleven hoor”. Franz Marijnen blijkt geen moeite te hebben om zijn huidige activiteiten te motiveren: „Voor mij is opera de meest totale kunstvorm. Emoties worden er met een haast constante regelmaat aangebo den. Onvergelijkbaar met de situatie bij toneel: Het theater is op sterven na dood. Er is helemaal geen sprake meer van een morele impact, een hartstoot voor onze tijd, die er toch mee gegeven zou moeten worden. Ja sorry hoor, ik ben daar héél pessimistisch over”. „Met toneelstukken zitten we zó met die verdomde ratio! We leven in een tijd dat er blijkbaar enorm veel geluld moet worden. En dat terwijl de menselijke geest hele maal niet zo rationeel werkt. Ik streef dan ook naar een soort podium waarbij je afrekent met de logica. Ik hou dan ook van onvolmaakte stukken. Met alle res pect hoor, voor schrijvers, als Tsjechov, van de zogenoemde Pieces bienfaites. Maar om mezelf kwijt te kunnen heb ik onvolmaakte stukken nodig. De onmoge lijkste situaties door een emotionele la ding van hoge intensiteit waarmaken, mo menten overbelichten, brandpunten aan leggen. Het gaat er voor mij alleen maar om dat de mensen gepakt worden. Ze moeten kunnen meesidderen. Dat is wat ik zoek en wat ik ook zeker wel binnen de beperkingen van zo’n libretto kan vinden”. De waarde van het tapijt is nog niet becijferd. Volgens de antiek- en kunsthan del gaat het om een „voor de kunstwereld opzienbare ontdekking”. Op het tapijt komt een voorstelling voor die vermoedelijk Bathseba betreft. Bote ram zou het tapijt in 1449 hebben geweven in opdracht van de hertog van Conzaga. Als voorbeeld zou een werk van de Mantu- ese schilder Andrea Mantegan hebben gediend. Minister Gardeners van CRM bij onthulling van het portret van acteur Ko van Dijk die vorig jaar overleed. ■A Franz Marijnen: Ik ben hier gezegend met een groepje kunstenaars die het allemaal tot een feestje maken. werkelijk, dan ben ik hier gezegend met een groep kunstenaars, die het allemaal tot een feestje maken. Zoiets kan ook een hel zijn hoor (veelbetekenende blik)! Maar hier; vanaf de eerste dag klikte het. Er was meteen een prima soort van laborato riumsfeer. Een werksfeer waar je bij thea ter alleen maar van kunt dromen”. bent immers ook niet afhankelijk van iemand die met een maatstafje zwaait! Al heb ik eigenlijk een heel eenvoudige mise- en-scene, er moest soms toch wel even flink geknokt worden. Maar vredevol hoor! (lacht). We hebben uiteindelijk heel bevredigende schikkingen kunnen treffen”. De samenwerking met dirigent Edo de Waard blijkt overigens deze zomer al ter dege te zijn voorbereid tijdens het Wag- ner-festival in Bayreuth, waar Marijnen De Waarts verrichtingen in Lohengrin van nabij volgde. Een situatie van waaruit via vruchtbare discussies een harmoni sche basis kon worden aangelegd voor de gezamenlijke uitwerking van het nu on derhanden zijnde project.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9