Uiteenlopende songs in stijl en karakter bibliotheek NPO, Louis van Dijk en Daniël Wayenberg als soepele eenheid Schilderij en tekening Van Gogh herontdekt Franse pianist Jacques Fevrier overleden Onderzoek naar piraat van Gerard Reve a f7.50 wij ontvingen Belastinginspecteurs niet deskundig bij beoordeling kunst Promconcert vanavond in Haarlems Concertgebouw a Dutch Swing College Band Revistisch Comité verdiept zich in clandestine uitgaven 13 KUNST 1979 DINSDAG 4 SEPTEMBER vrijdag 7 september door Hans van Straten Boeiende dialoog Haarlems Dagblad: In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) IJmuider Courant: Beverwijkse Courant: Zeestraat 18 (Beverwijk) De gereduceerde plaatskaarten (kassa openluchttheater 10. zijn verkrijgbaar bij onze kantoren Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd Het is een ongeschreven wet in de pophistorie dat snel succes nooit langdurig succes is. Teveel aandacht, gericht op een zich nog ontwikkelend talent zou de ver dieping tot verdere identiteit kun nen tegenhouden: de groei wordt in een te vroeg stadium gestabili seerd. De 24-jarige Rick Lee Jo nes, gisteravond optredend in Carré (vooral in Amerika heeft haar eerste elpee „Ricky Lee Jo nes” al direkt enorme verkoop- sucsessen geboekt) zou een voor beeld kunnen zijn van zo’n te snel opgebrand talent. Haar live-act bewees echter dat zij over genoeg capaciteiten beschikte om het daarbij niet te hoeven laten. iMO ujOOMUt I Gevonden op de zolder van een particulier in Ede, deze olieverf van Vincent van Gogh. De wever, uit 1884. Gisteravond kreeg het Utrechtse pu bliek de primeur van dit op populaire leest geschoeide programma. En muziek centrum Vredenburg was zo ongeveer tot de laatste plaats bezet om het gebodene in een sfeer van enthousiasme te kunnen genieten. Dat was goed merkbaar in de ter ope ning en tot slot gespeelde werken van respectievelijk Rossini en Gershwin: de Ouverture Wilhelm Teil, met een prachtig gerealiseerde kamermuziek-achtige inlei ding en een selectie uit Porgy and Bess als succesvolle uitsmijter. Ook de begeleidin gen, een uiterst belangrijk aandeel dus van deze avond vormend, verliepen in het algemeen soepel en in afgewogen klank verhoudingen. „De Gallische ziekte” door Louis Fer ron, uitgave De Bezige Bij 32,50). „De hel van de Pacific”, oorlogsroman door Kenneth Dodson, uitgave Omega Boek. „Achter het boek”, de brieven van J. C. Bloem aan Aart van der Leeuw, uitgege ven, ingeleid en van aantekeningen voor zien door A. Kets-Vree, uitgave Neder lands Letterkundig Museum en Documen tatiecentrum in Den Haag. „Tekst en lezer”, opstellen over algeme ne problemen van de literatuurstudie, door J. J. A. Mooij, uitgave Athenaeum- Polak Van Gennep 37,50). o.l.v. Peter Schilperoort aan het feit dat Ricky een eigen geluid heeft en een eigen bühne-persoonlijkheid. Het gemak en de vanzelfsprekendheid waarmee ze haar uitgebalanceerde songs over het voetlicht bracht bewezen dat. Songs overigens, die wel in stijl en ka rakter uiteenlopen maar allemaal getui gen van dezelfde liefdevolle passie voor het leven wat zich soms weliswaar sensu eel, maar zelden vrolijk aandient. Straat- karakters, geldgebrek, drugs, drank, haar kindertijd: duidelijk is het dat ze voor haar onderwerpen uit haar eigen leven heeft geput. Al op vroege leeftijd van huis weggelopen heeft ze de keerzijde van de maatschappij leren kennen. Als een van de hoogtepunten mag zeker genoemd worden het Jazzy Easy Money met Reggie McBride uitblinkend op con trabas en gitarist Buzz Feiten, die met twee drumstokjes het halve podium be speelde en daarbij een wasbord-achtig effect bereikte. Het nummer gaat over vrouwen die op een gemakkelijke manier aan geld proberen te komen door zich aan mannen te verkopen, en vooral over het mislukken van die pogingen. De manier waarop zij daarin regels vertolkt als „She said, „I got a plan, Listen Sam, how’d ya like to make some Easy Money” en „Well the cat told the boy „Come up to the room and play with my toy” zijn zo beeldend dat je het gevoel krijgt zelf in die situatie aanwezig te zijn. En zo als ze dan bij het slotakkoord tegen de bassist in elkaar zakt, dat is iets om niet gauw te vergeten. Het tweede werk is een potloodteke ning van 36 bij 25 centimeter, stelt een oude man met kind voor en werd in 1882 in Den Haag gemaakt. De twee Van Goghs staan op verschil lende plaatsen in de litaratuur vermeld. Van het schilderij De Wever bevindt zich een voorstudie in het Rijksmuseum Vin cent van Gogh in Amsterdam. Albricht biedt de werken aan op een antiekbeurs die van 8 tot 17 september wordt gehou den in kasteel Heeze bij Eindhoven. (Van onze kunstredactie) ARNHEM. Een kunsthandelaar uit Arnhem heeft twee werken van Vincent van Gogh herontdekt. Het belangrijkste werk is een olieverfschilderij en stelt „De Wever” voor. Dit werk, dat met 37 bij 45 centimeter relatief vrij klein is, dateert uit 1884 en werd door Van Gogh in zijn Nuen periode gemaakt. volgend deeltje van Reve in aantocht en daarvan worden er honderd gemaakt”. „Ha”, zegt Peter Loeb, van de uitgeverij Loeb Van der Velden in Amsterdam, „U komt mij vragen of ik de uitgever ben van de Vergeten Gedichten van Gerard Reve. Dat hebben mij al meer mensen gevraagd. Maar het is niet zo. Helaas, ik moet het ontkennen”. Wat wordt dat voor een boekje? „O, heel interessant. Het is een verzame ling ingezonden stukken, van Reve, die hij nooit heeft verstuurd. Bij wijze van reac- Jawel, maar u hebt het boekje ook laten aanbieden door de Nederlandse Biblio theek Dienst. En daarbij ging het om honderd exemplaren. „Dat is een vergissing van mij geweest. Het moest dertig exemplaren zijn .Het volgend deeltje in de Bibliotheca Reviana gaat in honderd exemplaren. Dat wordt ook wat goedkoper”. Bij het beoordelen of er sprake is van een verlaagd BTW-tarief op kunstop- drachten worden volgens de federatie geen deskundigen geraadpleegd, maar is het individuele oordeel van een al dan niet artistiek onderlegde belastinginspecteur bepalend. De federatie meent dat een dergelijke situatie tot willekeur leidt en tot rechtson gelijkheid en rechtsonzekerheid. Zij heeft de staatssecretaris voorgesteld een com missie te belasten met een jaarlijkse in ventarisatie van gerezen moeilijkheden om op basis daarvan de situatie te veran deren. PARIJS (AFP). De Franse pianist Jacques Fevrier is zondag op 79-jarige leeftijd overleden in een ziekenhuis in Remiremont, waar hij 8 augustus was opgenomen nadat hij door een motorrij der was aangereden. Fevrier was specialist in de Franse mu ziek. Op zijn talrijke buitenlandse tour nees vertolkte hij voornamelijk werken van Debussy, Ravel en Poulenc. Hij was docent in de kamermuziek aan het conser vatorium van Parijs. ties, zo luidt de titel. Het zijn echt in woede geschreven stukken.” En die hebt u van Reve gekregen? „Die heb ik niet van Reve gekregen. Ze komen van iemand die toegang heeft tot zijn spullen. U zult begrijpen dat ik zijn naam niet kan noemen. Deze man U bedoelt Guus Ros. „Guus Ros? Dat is inderdaad een ont werper van mij. Ik begrijp dat u aan hem denkt. Ik kan het bevestigen noch ontken nen. Maar wat ik zeggen wou. de enige reden waarom de oplaag niet genummerd is, die is dat we niet beschikken over iemand met zo'n fijn handschrift als Peter Muller, die met een heel dun pennetje de nummers kan kalligraferen. Je kunt wel een numerator gebruiken, maar wie zegt dan dat je na dertig nummers niet 0[ nieuw met een bent begonnen.” iï RICKY LEE JONES (Foto Lex van Rossen) AMSTERDAM (ANP). In een brief aan staatssecretaris Nooteboom van Fi nanciën heeft de Federatie van Kunste naarsverenigingen bepleit een einde te maken aan wat zij noemt „de absurde situatie” dat belastinginspecteurs in Ne derland bepalen wat kunst is en wat niet. De kunsthandelaar, Peter Albricht die de werken voor respectievelijk 375 dui zend en 150 duizend gulden te koop aanbiedt, vond ze bij toeval bij een parti culier in Ede waar ze al jaren op een zolder hadden gelegen. De bewoners van het huis hadden de waarde van hun bezit niet beseft. de persoonlijkheid van deze klassiek op geleide jazz-pianist tot hun recht komen, waarbij de toehoorders in de ban raakten van een vertolkingswijze waaraan Van Dijks authentieke musiceerdrift een onal ledaagse overtuiging gaf. JOHAN VAN KEMPEN Het hitnummer Chuck E’s in love wordt met afstandelijke ironie gebracht: Ricky Lee is duidelijk te eerlijk om te verbergen dat ze inmiddels een beetje ziek van die tekst geworden is. The Last Chance Texa co (met angstaanjagende orgelpartijen van Neil Larsen) en Coolsville (waarbij Ricky inderdaad net als Tom Waits met sigaret achter de piano plaatsneemt) hebben een meer gedragen, haast medita tief karakter. Even is de Juke-box achter de horizon verdwenen. Maar ook hier kan ze het (net als in Chuck E) niet laten zichzelf te relativeren. Hoe kan je het anders verklaren wanneer een regel als „But she broke down and died” met een glimlach gezongen wordt? Gezien de aard van het bepaald niet spitse toucher van de beide solisten, zou de keuze van het Dubbelconcert van Pou lenc in dit samenwerkingsverband mis schien beter zijn geweest, dan het nu uitgevoerde concert voor twee piano’s en orkest van Mozart. Maar men dacht ken nelijk dat tegenover de virtuoze roman tiek waartoe Litolff en in zekere zin ook nog Gershwin behoren, waarin Daniël Wayenberg en Louis van Dijk afzonder lijk te beluisteren waren een klassiek werk behoorde te staan. Waar ook inder daad iets voor te zeggen valt. De wat „ronde” realisering daargelaten, wisten Wayenberg en Van Dijk hun in dit concert gelijkberechtigde partijen overigens in grote eenheid toch zeker tot een boeiende dialoog uit te spelen. De voorstelling van zaterdag 11 augustus j.l. werd gegeven voor een totaal uitver kocht huis. Helaas hebben wij toen vele enthousiaste aanhangers van DSC deze happening moeten onthouden. Evenals voorgaande jaren hebben wij dan ook weer besloten tot het geven van een tweede voorstelling. We verwachten dat ook deze tweede uitvoering snel uitverkocht zal raken. Dus (om teleurstellingen te voorkomen); verzeker u tijdig van een plaats in het sfeer volle Openluchttheater op vrijdag 7 september a.s.l Aanvang 20.00 uur. Bij zo’n eerste confrontatie (het was haar eerste Nederlandse optreden) drin gen zich natuurlijk meteen vergelijkingen met andere artiesten op. De ruige sexuali- teit van een Janis Joplin, het romantische cynisme van een Randy Newman (ook te horen op die eerste elpee), de mystieke symboliek van een Bob Dylan, de stembe- heersing van een Joan Armatrading (voor wie Ricky Lee veel bewondering heeft, getuige haar uitlatingen in interviews), de melancholieke Jazz van Ton Waits (een vriend van haar) en ga zo nog maar even door. Maar daarmee zou je voorbij lopen UTRECHT Er is een stormpje aan het opsteken over het bundeltje Vergeten Gedichten van Gerard Reve, dat vorige maand als eerste deel van de Bibliotheca Reviana zonder vermelding van een uitgever in Amsterdam is verschenen, en dat voor de prijs van 250 gulden via diverse antiquariaten wordt aangeboden. Wie belangstelling voor dit boekje toont, krijgt te horen dat het hier een piraat betreft, wat wil zeggen: een clandestiene uitgave, waar de auteur niet van op de hoogte is. De oplage van de Vergeten Gedichten bedraagt dertig exemplaren, die echter niet, zoals gebruikelijk bij bibliofiele uitgaven in kleine oplaag, zijn genummerd. Maar u bent toch wel de verspreider van het boek: „Ach, wat heet verspreiden. Ik heb een stuk of zeven van die boekjes doorgege ven aan geïnteresseerde particulieren. En kele antiquaritiaten hebben ook een exemplaar gehad. Dat noem ik geen ver spreiden. Het is tenslotte maar een heel kleine oplaag. Met uitzondering van saxofonist David Sanborn, die zich er met een routineklus vanaf maakte, had ze een uitstekende begeleidingsband meegenomen. De al ge noemde Buzzi Feiten (ook meespelend op het album) gaf enkele schitterende gitaar solo’s weg en wist het soms wat houterige ritme-gitaarwerk van Ricky handig op te vangen. Neil Larsen (eveneens op de plaat te horen) exceleerde met funktioneel en Jazzy piano-begeleiding. Percussionist Lenny Castro, drummer Art Rodriques en bassist Reggie McBride tenslotte waren verantwoordelijk voor de afwerking en ondersteuning van een imponerend to- taalgeluid. De thuisblijvers (hier en daar waren nogal wat lege stoelen te ontdek ken) hebben dit keer ongelijk gekregen. JOOST NIEMÖLLER Het NPO staat voor de betreffende promconcerten onder leiding van Jan Stu- len, de vaste dirigent van het Promenade Orkest van de NOS. Een op en top vak man die bekend is om zijn prettige mense lijke (lees- contactuele) eigenschappen en die naar het resultaat te oordelen, nu ook al een goede verstandhouding met de Haarlemse orkestmusici heeft opge bouwd. UTRECHT. Wie van de combinatie piano met orkest niet zo gauw genoeg kan krijgen, moet vanavond beslist naar het Haarlemse Concertgebouw komen. De opening van het concertseizoen biedt na melijk een Promconcert door het Noord- hollands Philharmonisch Orkest, waarop Daniël Wayenberg en Louis van Dijk zich, gezamenlijk en ieder apart, solis tisch laten horen. Litolffs Vierde pianoconcert hoor je nooit, evenmin als het meeste andere werk van deze destijds beroemde 19de eeuwse componist, maar het scherzo er uit is als concertstuk een eigen en redelijk populair leven gaan leiden. Daniël Wayen berg verdedigde dit scherzo als solist, door de sierlijk getrokken spanningslij- nen van deze speelse compositie op na tuurlijke wijze te volgen en de dartele pianopartij zonder zwaarwichtigheid met de orkestpartijen te verweven. Zonder meer voor de hand liggend was, dat Louis van Dijk zich als solist zou laten horen in Gershwins Rhapsody in Blue. Hier konden de tweezijdige aspecten van Dit laatste heeft de aandacht getrokken van het Revistisch Comité Nederland. Een van de (drie) leden van het comité, Jan Keuning uit Deventer, werkzaam bij de Bibliotheek-Academie in zijn woonplaats, meldt dat hij en zijn vrienden bezig zijn met een zeer nauwgezette bibliografie van Reve, zoals die ook al bestaan van Harry Mulisch, Willem Frederik Hermans en zelfs Ollie B. Bommel. „We vertrouwen het niet helemaal van die dertig exemplaren”, aldus Jan Keu ning, „en dat heeft een bepaalde reden. De Nederlandse Bibliotheek Dienst, die tal van boeken, voorzien van een geplastifi ceerd bandje, levert aan een aantal open bare bibliotheken, heeft namelijk een aan bieding van Gerard Reve’s Vergeten Ge dichten rondgestuurd, waarin sprake was van een oplaag van honderd exem plaren”. „Als de oplaag inderdaad honderd be draagt, dan is een prijs van 250 gulden natuurlijk veel te hoog. Wij van het Revis tisch Comité Nederland willen nu in ver schillende dagbladen een advertentie plaatsen, waarin de kopers van het boekje worden opgeroepen zich bij ons te mel den. Wij willen eens onderzoeken hoeveel exemplaren er in omloop zijn". Telefonische informatie bij de Neder landse Bibliotheek Dienst leerde, dat in de aanbieding inderdaad sprake is geweest van honderd exemplaren. „Maar dat is een misverstand geweest. De uitgever, Pe ter Loeb, had dat getal inderdaad opgege ven, maar hij heeft zich vergist. Er is een Ricky Lee Jones getuigt van liefdevolle passie (ADVERTENTIE) GERARD REVE

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13