Voltallige Kennemerland-ploeg Pino’s en Rooswijk sluiten seizoen af met nederlaag Terras vogels tennisser Rob Hak Peter Ressel naar Hasselt terug in strijd om landstitel Smugglers klaar voor competitie Nieuwenhuis1 Aanbieding voor Baansport structureel voor het bes^k^ Rabobank C3 gelden goede raad veranderen” OP VELD VAN HAARLEM 59 JR Concurrentie VAL 17 1979 SPORT DINSDAG 4 SEPTEMBER ilzaak raat laan 9- (Van onze wielermedewerker) HEEMSKERK. Op een nieuw parkoers aan de Carel van Manderweg wordt morgenmid dag door de Beverwijkse renners club Kennemerland weer een Ronde van Heemskerk op stapel gezet. Vrijwel alle plaatselijke en streekfavorieten zullen daarin zo wel bij de nieuwelingen, liefheb bers als amateurs van de partij zijn. I „Door een selectieprocedure die al in de regio Peter Nieuwenhuis: geen hoge verwachting Jan Beek leidt Wielerronde Heemskerk Iers bekerduel op een ander parkoers i vlug. llems- ten in Jan-Aart I. Andy (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) jre en je ving kt met jen, 50 cm. )t in- iek. (werk- d kan De wielerstrijd in Heemskerk wordt ’s middags om twee uur ingezet met een race voor nieuwelingen over veertig kilo meter. Onder de 51 deelnemers bevinden zich de Heemskerkers Ruud Boomsma en Ruud Bos. Om half vier is het de beurt aan de liefhebbers voor een wedstrijd over vijftig kilometer. Het organiserende Ken- (Van onze honkbalmedewerker) DELFT. Met meer moeite dan gezien de verrichtingen van beide ploegen tot nu toe in de kampioenspoule verwacht had mogen worden, heeft het interregio nale jeugdteam van Terrasvogels nu ook het Haagse Storks aan de zegekar gebon den. De Hagenaars bleven daardoor aan de hatelijke nul „gekluisterd”. Voor Terrasvogels openen zich plotse ling weer ongekende perspectieven. Ver antwoordelijk daarvoor is niet alleen het eigen succes (5-9) van de Santpoorters, maar veeleer het plotselinge verlies van favoriet Feijenoord, in een thuiswedstrijd nog wel, tegen de Amsterdamse kansheb ber in de strijd om de nationale titel, Florina Pirates (ook al met de cijfers 5-9). STAND. Feijenoord 6-9, HCAW 6-7, Pi rates 4-6, Terras vogels 5-6, Giants 5-4 en Storks 6-0. nen door de veelbelovende Belg Ronny van Hoole. In de Ronde van Deventer voor vetera nen ondernam Henk Buis uit Vijfhuizen een solorush, scheen op de overwinning af te stevenen, maar kwam op het door een regenbui glad geworden parkoers ten val en werd daardoor weer ingelopen. In de eindsprint van een vijftien man sterke kopgroep was Johan Pluimers uit Enter de snelste. Haarlemmer Jan v.d. Horst ging als derde over de eindstreep. Henk Buis ging als laatste van de kopgroep over de eindstreep, maar kwam door zijn aan vallende manier van rijden wel in het bezit van de leidersprijs. Toen Peter Nieuwenhuis, eens zelf een veelbelo vend baancoureur, een jaar terug het coachschap van de amateurs aanvaardde, wist hij dat de winkel waar hij op moest passen geen vlot verkopende nering was. Niettemin waagde hij de sprong. „Om dat ik”, legt hij uit, „geen jongen ben die persé medailles wil zien. Ik wil de baansport structureel De honkballers van Pino’s speelden de afgelopen zondag de laatste competitie wedstrijd in de eerste klasse A van rayon Haarlem. Tegenstander in dit treffen was (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. Tennisser Rob Hak wil alleen in de Verenigde Staten gaan spelen als hij er zelf geen geld op hoeft toe te leggen. De 20-jarige Beverwijker, die momenteel nog is verbonden aan de vereniging Westerhout, werd in juli van dit jaar in Engeland, waar hij een tweetal toernooien speelde, benaderd door Roger Webb, een lid van het tennisteam van de Universiteit van Memphis. Hak werd bij die gelegenheid uitgenodigd om in Amerika te komen spelen. Hij reageerde enthousiast op dat aanbod, maar vroeg wel enige bedenktijd en verzond een dezer dagen een brief naar Webb, waarin hij een aantal voorwaarden stelde: „Ik heb geschreven, dat ik graag mijn onkosten vergoed wil hebben. Ik hoef geen geld te verdienen in de Verenigde Staten, maar daar staat tegenover dat ik zelf ook geen geld wens te betalen. Bovendien wil ik graag weten wat de trainingsfacili- teiten daar inhouden. Hopelijk krijg ik binnen een maand uitsluitsel, zodat ik, als ik inderdaad op het voorstel van Webb inga, op 1 januari voor minstens een jaar in Memphis aan de slag kan gaan,” aldus Rob Hak, die pas in maart van dit jaar A- speler werd, vervolgens wist door te dringen tot de kwartfinale van de Nederlandse kampioenschappen en aan die prestatie aanbiedingen heeft te danken van de eredivisieverenigingen Thor, Rood Wit en Popeye. Ik ken het plafond van de renners uit mijn ploeg. En dan ben ik realist genoeg om niet van de daken te gaan schreeuwen dat we op verrassingen kunnen rekenen. Die zaten er niet in. Voor mij althans niet”. „Een tiende tijd in de series voor de achtervol- gingsploeg, een plaatsje in de middenmoot voor John Zeijderveld bij de 1-kilometertijdrit, Lau Veldt niet bij de besten op de sprint, ik heb het van tevoren allemaal ingecalculeerd. De vroegtijdige uitschakeling van de tandem ook. Ik zeg niet dat sommige jongens niet verder hadden kunnen ko men. Als de voorbereiding op dit WK niet regelma tig zou zijn onderbroken door de regen, had dat er ingezeten, maar aan medailles? Nee, daar heb ik geen moment aan gedacht”. „Frans Mahn (baancoördinator van de KNWU red.) zag in Zeijderveld geloof ik een potentiële medaillekandidaat. Brons behoorde tot de moge lijkheden zei hij, maar als je elke dag met een baanploeg optrekt, de renners door en door leert kennen, weet je beter. Zeijderveld had een seconde of twee sneller kunnen rijden, maar met een tijd (Van onze sportredactie) HAARLEM. De UEFA heeft Jan Beek aangewezen als scheidsrechter voor de returnwedstrijd in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen tussen het Noordierse FC Linfield en FC Dundalk uit de Ierse Republiek. Beek zal werden geassisteerd door de heren Bakker uit Dordrecht en Oetelmans uit Amsterdam. Deze ontmoeting wordt morgenmiddag (14.30 uur) afgewerkt op het veld van de eredivisie club Haarlem. „Op de Olympische Spelen mag een land per discipline maar één vertegenwoordiger uitzenden. Dat maakt de kans op een eervolle positie voor een Lau Veldt in Moskou al een stuk groter, ga maar na: bij de sprint stonden nu drie Oostduitsers op het erepodium en bij de laatste acht zaten boven dien nog twee Russen en twee Tsjechen. Op een olympisch toernooi zouden dus sowieso al vier plaatsen vrijkomen. Doet Veldt, om even bij hem te blijven, dus toch een aardige gooi naar een kaartje voor de kwartfinale”. (Van onze rugbymedewerker) AMSTERDAM In Amsterdam heeft de rugbyclub The Smugglers bewezen gereed te zijn voor de competitie, die over twee weken van start gaat. De Vel- senaren boden de favoriet van vorig jaar voor de kampioenstitel AAC goed tegen stand, 12-10. Reeds in het begin van de vriendschap pelijke ontmoeting tegen AAC bleek dat The Smugglers niet onder de indruk was van de reputatie van de Amsterdammers, die als bijzonder sterk in het voorwaart- senspel te boek staan. Daarom speelde de Velsense formatie voornamelijk via de driekwartslijn, wat tot resultaat had, dat The Smugglers na vijftien minuten op een voorsprong kwam door middel van een fraaie try van fly half Klaas de Jong. AAC slaagde er in de laatste minuten van de eerste helft te domineren. De ploeg viel via de voorwaartsen aan, waardoor het wing John Kruishaar tweemaal lukte om try’s te drukken die niet geconver teerd werden; 8-6. Na de rust ging het spel gelijk op waar bij de eerste punten op naam van AAC kwamen. Kort voor het eindsignaal kreeg The Smugglers de kans om gelijk te ko men, maar omdat de conversion van een try van tweede center Jos van der Velden mislukte, bleef de stand 12-10 voor AAC. van 1 min. en 8 sec. was hij nog in de middenmoot beland”. Hoewel zijn amateurs geen reden hebben om de komende dagen met de borst vooruit te lopen, is volgens de 28-jarige in het Friese Heeg wonende sportdocent, een kanttekening toch wel op zijn plaats. „Ik wil”, zegt Nieuwenhuis, „niets afdingen aan de prestaties van de amateurstayers en de dames. Zij hebben formidabel gefietst, maar de concurrentie was bij het stayeren en de damesach- tervolging toch beduidend minder dan op de onder delen waarop mijn renners uitkwamen. We hadden op alle nummers met het Oostblok af te rekenen. Oostduitsers, Russen, Tsjechen. Ga er maar aan staan. Pronk, Minneboo, Keetie en Anne hadden geen tegenstand uit het Oostblok, dat scheelt toch”. -C.V., jelse 1e iche, pka- poe- gara- met ng: 3 i ver- Ca. r vrij keert is in we teur-wielrennen in Nederland op de baan”, gaat hij verder, „voor wat betreft de Olympische disciplines te laten meetellen, zullen we de zaak van de grond af moeten opbouwen. De baansport regionaal aan pakken. Daar de talenten wegplukken en de bege leiding geven die volledig gericht is op het specifie ke karakter van het baanfietsen”. Kinheim maakte onmiddellijk in de be ginfase van dit duel al duidelijk, waarom de ploeg aan het eind van de rit hoogst waarschijnlijk de kampioensvlag mag hij sen. Een vijftal verre uithalen, goed voor twee honken, alsmede enige IJmuidense veldfouten brachten in de eerste twee slagbeurten tien Haarlemmers over de thuisplaat, waar Pino’s er slechts de helft van tegenover stelde: 10-5. Nadat Kinheim in de derde slagbeurt opnieuw verder uitliep kwam Pino’s door tweehonkslagen van Arie Kruiswijk (2 uit 2) en Mart Plantinga (2 uit 3) nog even terug. Deze opleving was van korte duur, want in de vijfde Haarlemse slagbeurt moest werper Arie de Wit nogmaals diep buigen voor de slagkracht van de Kin- heim-ploeg. Olympische roem kan worden vergaard. En de beelden van het baangebeuren voor amateurs nog eens terugdraaiend zal Nederland lees: Peter Nieuwenhuis en zijn selectie zich tijdens de Olympiade in de Russische hoofdstad nu al moeten neerleggen bij een figurantenrol. Immers, het falen van de baanequipe van Nieu wenhuis de achterliggende dagen op een toernooi waar de amateurstayers Matthé Pronk en Gaby Minneboo met hun coach Martin Wierstra en de dames Keetie van Oosten-Hagen en Anne Möhl- mann-Riemersma geleid door Cor Bijster wel goed boerden, is geen onverwachte tegenvaller, maar het simpele gevolg van een structureel mankement in dat deel van wielerland waar Peter Nieuwenhuis nu een jaar de scepter zwaait. „En de onderdelen van de baansport waar al jaren de klad in zit, krik je in één jaar niet op tot een niveau waarmee je in Moskou prijzen wegsleept”, concludeert Nieuwenhuis somber. „Om het ama- Storks I.J. 0-0-1-3-0-0-0-10=5. Rob Blok 6- 1-17-4. Terrasvogels I.J. 0-2-l-0-3-l-0-0-2 9. Nico Adam 13-3-7-4. Ondanks het aanzienlijke totaal van ze ventien honkslagen heeft Terrasvogels het ware krachtsverschil ten opzichte van Storks, dat wegens het ontbreken van een accommodatie naar Delft moest uitwijken voor het spelen van een thuiswedstrijd, niet echt in cijfers uitdrukbaar gemaakt. Door een driehonkslag van Schmidt ver wierf de Haagse équipe zich zelfs een 4-3 voorsprong. Slagwerk van Dick van der Vlugt (driehonkslag), Ron Mauerer en Bert Koks (beiden tweehonkslag) bracht evenwel spoedig een 6-4 voorsprong voor Terrasvogels op de scorekaart. Een en ander gebeurt op verzoek van Linfield, dat vanwege vechtpartijen, die anderhalve week geleden op de tribunes plaatsvonden tijdens het eerste duel in de kwalificatieronde voor het Europa cup toernooi in Dundalk door de UEFA is gestraft met het spelen van de eerste twee Europese bekerwedstrijden buiten het taalgebied. (Van onze softbalmedewerker) IJMOND. Op een enkele achterstalli ge wedstrijd na behoort de herensoftbal- competitie 1979 weer tot de voltooid ver leden tijd. Europa Meubel/Pino's en Rooswijk kwamen het afgelopen week eind reeds voor de laatste keer in dit seizoen in officieel wedstrijdverband in actie. Beide teams besloten de competitie met een nederlaag. Pino’s deed dat kans loos tegen de voornaamste kampioensge- gadigde in de tweede klasse, Kinheim (19- 9). Het verlies van Rooswijk tegen The Herons droeg evenwel een aanzienlijk eervoller karakter: 5-4. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Op de 1-kilometertijdrit, de sprint, de ploegenachtervolging, en in iets mindere mate de individuele achtervolging (Jos Lammer- tink greep daar net naast een bronzen plak) zijn de amateur-baanrenners van coach Peter Nieuwen huis er het afgelopen wereldkampioenschap in Amsterdam niet aan te pas komen. Het is juist op deze onderdelen waar volgend jaar in^ Moskou begint, kom je uiteindelijk tot een bredere top die op een Nederlands kampioenschap meer strijd zal moeten leveren dan nu het geval is. Zo til je de baansport nationaal gezien naar een hoger peil en dat kan alleen maar een gunstige uitwerking heb ben op een evenement als een wereldkampioen schap. met een moordende concurrentie uit onder meer het Oostblok. Het gezicht van diverse baan- nummers wordt op dit moment bepaald door één man, en dat vaak al jaren. De sprint met Lau Veldt is daar een voorbeeld van. Veldt hoeft zich voor een nationale sprinttitel nauwelijks in te spannen. Dat wreekt zich als hij moet uitkomen tegen de we reldtop”. nemerland is vertegenwoordigd door Gé Albrink, Alex v.d. Heyde, René Stals, Leo de Vet en Sjaak de Goede. Kanshebbers van buitenaf zijn de Haarlemmers Hans van Leeuwen, Dick Schouten en Jan v.d. Horst, Leen Poortvliet uit Den Bommel en Henk Buis uit Vijfhuizen. Er rijden bij de liefhebbers ook veteranen mee. Het hoofdnummer vormt de koers van de amateurs over negentig kilometer, waarvoor om half zes het startschot wordt gelost. Er nemen 84 renners aan de strijd deel. De voltallige Kennemerlandploeg is van de partij met Jan Derksen, Jos Kief- tenburg, Henk Kuipers, Gerard Kamper, Ruud Haller, Sjaak Butter en Cees van Borre als mogelijke kanshebbers. De Beverwijker Jack van Hooff, die door een zware val een tijdje uit de run ning is geweest, doet in Heemskerk zijn heroptreden. Tot de kanshebbers behoren voorts onder meer de Haarlemmers Peter v.d. Knoop, John de Bie en Ron Bakker, de laatste is van de liefhebbers overgeko men, Jerry Blaauw uit Zaandam, de Zwa nenburgers Rob Borst, Stan en Ron Snij ders en Sjaak Pieters, Hans v.d. Putte uit Santpoort, de Alkmaarder Ger Slot en Harry van Piere uit Mijdrecht. Het parkoers aan de Karei van Mander weg heeft een lengte van 1.300 meter. De toeschouwers kunnen de renners dus vele keren voorbij zien flitsen. Op het eiland Texel hebben jeugdren- ners van de HSV De Kampioen met suc ces deelgenomen aan een groot jeugdtoer- nooi. Vooral Ruud v.d. Klis en Jan Smit trokken zich goed uit de slag en wisten elk in hun serie te winnen. De klasseringen van de andere Haarlemmers waren: vijf de John Bouman, zevende Gaby Schilder en tiende Wil Ploch. In een wielerkoers voor trimmers op Texel werden de Haar lemmers Aad Griekspoor en Jan Bouman respectievelijk tweede en vijfde. De Haarlemse amateur Peter v.d. Knoop heeft in België deelgenomen aan de vierdaagse van Henegouwen en kwam in het eindklassement op de achtste plaats. Na met zijn makkers van de Ket- tingploeg derde te zijn geworden in de ploegentijdrit, kwam Van de Knoop in de eerste etappe als negende over de eind streep. In de tweede etappe werd de lange Haarlemmer zevende, de tijdrit over vijf tien kilometer leverde hem een negende plaats op, terwijl hij in de slotetappe die met een massale eindsprint beslecht werd als twaalfde werd geklasseerd. Deze vierdaagse van Henegouwen werd gewon- veranderen, dat wordt een langzaam proces, en dat houdt in dat ik nog een tijdje moet werken met renners die internationaal gezien marginaal preste ren. Maar daar leg ik me bij neer. Ik had van dit wereldkampioenschap geen hoge verwachtingen. ZAANSTAD. Peter Ressel, vorig seizoen nog rechtervleugelspits van AZ’67 en thans onder contract bij de Amerikaanse profclub Chicago Sting, gaat tot maart op huurbasis voetballen bij de Belgische eerste-klasser Hasselt. Ressel maakt zaterdag zijn debuut tegen Club Brugge. Het afgelopen weekeind vonden de voorrondes plaats in de strijd om het Nederlands kampioenschap herensoftbal. Naast The VIPS, Thunderbirds en Amstel Tijgers, plaatste ook de kampioen van rayon Haarlem, Bloemendaal, zich voor de eindronde die het komende weekeind zal worden gespeeld op het veld van Tha- men in Uithoorn. Ook de heren van Terrasvogels kwa men niet tot winst. DSC’74 kwam tót een gemiddelde van één run per speler. Een resultaat dat ook voor de „Vogels” was weggelegd; zij het dat Terrasvogels slechts acht spelers op de been kon bren gen. De uitslag was derhalve 9-8 in het voordeel van de Haarlemmers. Kinheim 5-5-3-0-6-0-x 19. Houtkamp 1-5-8-6. Pino’s 1-4-0-3-0-0-1 9. Arie de Wit 0- 3-16-9. De winterprogramma’s liggen nu voor u klaar! ü- Ruud Hal Ier: een van de favorieten in Heemskerk Kuüieun 3, dat op sportpark Zeewijk met 9-1 aan het langste eind trok. Pino’s 0-0-0-0-0-0-0-1 1. Kruiswijk 9-3-7-8. Kinheim 1-1-1-1-2-0-1-2 9. Frank Hu- ges 10-2-3-4. In een slechte wedstrijd redde Pino’s door toedoen van werper Jan-Aart Kruis wijk pas in de achtste slagbeurt de eer. Kruiswijk kwam door een fout op de kussens en werd vervolgens door Mart Plantinga binnengeslagen. Ton Grasman was met 2 uit 4 de beste IJmuidense hitter. Vandaag arriveren beide ploegen, die overigens geen extra politiebescherming zullen krijgen, in Haarlem. Voor de Euro- pa-Cup-confrontatie bestaat er veel be langstelling van de Ierse pers. Verder zal ook de Britse BBC opnamen komen maken. Anders ligt het wat de publieke belang stelling betreft. „We verwachten niet al te veel toeschouwers,” aldus Haarlem- woordvoerder Lout de Boer. „Daarvoor is de tijd van voorbereiding te kort ge weest.” Naast het ongunstige tijdstip speelt daarbij uiteraard ook het feit, dat beide ploegen internationaal nog niet erg veel hebben gepresteerd, een grote rol. Zowel Linfield als Dundalk kwam reeds eerder in Europa Cuptoernooien uit. maar beide équipes reikten meestal niet verder dan de eerste ronde. De Noordierse formatie Linfield was het vorig seizoen onder meer actief in het Europa Cup 1-toernooi. Toen werd de sloeg in de eerste ronde reeds uitgescha- <eld door het Noorse Lilleström dat op ?igen veld met 1-0 won en in Ierland een juntendeling (0-0) afdwong.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17