HOORZITTING OVER ARABISCHE BOYCOT Meer ruimte voor staatsdrukkerij Hedy d’Ancona in Amsterdam: overvaren: vier doden Oorzaak botsing posttrein: door rood gereden voor Russiche en dan dit nog Banen bedreigd in Westduitse Plezierjacht kernindustrie Luns waarschuwt Nijpels (VVD): „Hete herfst” „Vrouwen spelen geen „Skivolk” kritischer „afpersing” rol op universiteiten” 99 i I VAN DER KLAAUW EN SCHOLTEN SCHRIJVEN PARLEMENT: j f c 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1979 DINSDAG 4 SEPTEMBER Homomonument Vormingswerk o Ambulancevervoer V 5 Overbevolking (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In het alge meen zullen joodse werkne mers niet voor hun bedrijf naar arabische landen worden gestuurd, evenmin als vrou wen en alcoholisten. Dat heeft VNO-woord voerder Hollan der gisteren verklaard tijdens de hoorzitting in de Tweede Kamer over de gevolgen van de arabische boycot in Neder land. AMSTERDAM (ANP(. In brede kringen van de samenleving heerst de opvatting dat het vraagstuk van de vrouwenemancipatie een kwestie is van opleidingsniveau alleen. Die opvatting is onjuist. Ook academisch gevormde vrouwen vinden tal van obstakels op hun weg, die een carrière belemmeren. Het feit dat zij zelfs in de hogere regionen van een democratiseringsbolwerk als de universiteit geen rol van betekenis spelen, spreekt in dit verband boekdelen. - Werkgevers: geen joden naar arabische landen I WEERRAPPORTEN Situatie in Zuid-Libanon blijft „uiterst explosief i Voor dergelijke landen is een visum nodig. Op de aanvraag daartoe wordt gevraagd naar de godsdienst. De werkne mer zelf dient die aanvraag in te vullen. Als hij invult „jood”, houdt dat niet auto matisch in dat hij geen visum krijgt. Er zijn gevallen bekend dat dat wel het geval was, aldus het VNO. In grote lijnen staan de werkgevers ach ter de plannen van de regering: geen anti- boycotwetgeving, aanscherping van de ar tikelen tegen discriminatie in het Wetboek van Strafrecht en het instellen van een commissie tot onderzoek van de gevolgen van de arabische boycot. Die commissie kan dan tevens bedrijven adviseren over hun handelwijze ten opzichte van de boy- cot-eisen en dienen als aangiftebureau voor een niet verplichte melding. De werkgevers zijn tegen verplichte melding. Nederland kan zich dat volgens meeste hoge functies worden er opgevuld door interne promoties. Dat daarbij geen seksediscriminatie mag worden toegepast is in ons land nog niet wettelijk geregeld, met alle gevolgen van dien. Onderzoek heeft aangetoond dat deze discriminatie zich in de praktijk voordoet”. De beveiligingsinstallatie op het baan vak vertoonde geen technische manke menten, zo deelde de NS-woordvoerder gisteren mee. Bij de botsing bij Gilze- Rijen raakten de machinist van de post trein en een PTT-man licht gewond. NS wilde gisteren nog geen nadere me dedelingen doen over de oorzaak van de treinbotsing vorige week dinsdag bij Nij megen. Toen kwamen bij een frontale botsing tussen een volle én een lege reizi gerstrein in totaal zeven mensen om het leven. Uit het onderzoek naar deze botsing is tot nu toe gebleken dat een verkeerde wisselstand in combinatie met een sein dat ten onrechte op groen stond, er toe leidde dat de lege reizigerstrein op het linkerspoor reed, terwijl dat spoor bezet was door de van de andere kant komende volle reizigerstrein. Naast deze technische oorzaak sloot NS vorige week ook mense lijk falen niet uit. Mevrouw Goudsmit van het Anti Boy cot Comité (ABC) stelde een verplichte melding voor, bijvoorbeeld aan een com missie. Die moet dan eens per half jaar een overzicht geven, onder geheimhou ding van de namen van de bedrijven die boycot-eisen hebben aangemeld. Negatie ve goederenverklaringen kunnen volgens De groepsgrootte in het vormingswerk voor werkende jongeren is niet afgestemd op de gehandicapte deelnemers. Door be zuinigingen dreigt het werk onmogelijk te worden gemaakt. Recht op vorming voor gehandicapten wordt zo een dolle dwaze grap. Tot deze slotsom is het bestuur van het christelijk vormingscentrum De Meer in Amsterdam gekomen. Het had staatsse cretaris De Jong van Onderwijs en Weten schappen gevraagd te helpen de proble men op te lossen. Wat voor de gehandicap ten op gaat, geldt ook voor de buitenlan ders in het vormingswerk, aldus Wim Kui per van De Meer. Bezuinigen is beroerd, maar de gehandicapten en de buitenlan ders worden er extra hard door getroffen. 0 1! 0 0 o o 7 0.3 10 0 o o o haar best met de huidige wet bestreden worden. Ze dienen uitsluitend om Israel te treffen. Eraan meewerken betekent dus meewerken aan discriminatie, betoogde zij. Woordvoerders van joodse organisaties in Nederland vonden de plannen van de regering te slap. Zij willen een verbod op gegevens over iemands godsdienst, af komst of zakelijke contacten; op discrimi nerende handelsdocumenten en van lega lisatie daarvan door de overheid, Kamers van Koophandel en notarissen. De Anne Frankstichting wil behalve een meldings plicht voor bedrijven ook een plicht voor particulieren, die met boycot-eisen te ma ken krijgen. Daarnaast heeft Nederland „praktische maatregelen” voorgesteld, schrijven de ministers. Volgens bronnen in Den Haag zou daarmee geen direct militair ingrijpen bedoeld zijn, maar heeft Nederland wel van de VN willen weten hoe de geweldda dige acties tegen UNIFIL concreet moe ten worden aangepakt. De speciaal met Libanon belaste onder- secretaris-generaal van de VN, de Brit Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen de zestien gemeenten in de regio Leiden een gemeenschappelijke regeling voor het ambulancevervoer opleggen. De betrokken gemeenten waren door GS tot 1 juni van dit jaar in de gelegenheid gesteld zelf met een regeling te komen, die zou moeten voorzien in de oprichting van een centrale post voor de coördinatie van het ambulancevervoer in de regio Leiden. Die gemeenschappelijke regeling is er echter nog niet en GS wensen nu geen verder uitstel meer. Zij hebben zelf een ontwerpregeling gemaakt en overwegen die aan de gemeenten op te leggen. st g Q wzw zw ozo wzw wzw wnw wzw wzw wnw zw zzw n windst. w nnw w w windst. ozo windst. windst. n windst. zw w w windst. zzo windst. wnw nnw w w o windst. wzw wnw zzw no nno wzw windst. windst «r </3 CM c 14 12 12 7 6 10 8 15 2 3 0 6 0 0 2 0 3 0.2 3 0.1 0.2 0 0 4 0 I 0 conflict in Libanon onder druk te zetten, om mee te werken aan de uitvoering van de vredestaak van UNIFIL. Dit mede met het doel de veiligheid van de Nederlandse VN-soldaten te waarborgen. Daarom ook heeft Nederland er eind augustus bij de secretaris generaal van de VN op aangedrongen maatregelen te ne men. Van der Klaauw en Scholten stellen dat de regering daarbij in eerste instantie dacht aan diplomatieke maatregelen, zo als het bijeenroepen van de Veiligheids raad, hetgeen twee weken geleden ook is gebeurd. Daarin werd hevige kritiek geuit op Israel, dat de rechtse christen-milities van ex-majoor Haddad steunt en zelf veel vuldig beschietingen op Zuid-Libanon uit voert. AMSTERDAM. Twee echtparen zijn gistermiddag door verdrinking om het leven gekomen, nadat hun plezierjacht in het Noordzeekanaal was overvaren door een binnenvaarttanker. De twee Nederlandse echtparen maak ten op het jacht De Corbulo een vakantie trip door de Nederlandse wateren. Gister middag was het gezelschap op het Noord zeekanaal op weg van Zaandam naar het IJ. Ongeveer ter hoogte van de Amster damse Coentunnel werd hun scheepje in de flank geramd door de tanker Keizer stad van de oliemaatschappij Fina, die vanuit de Petroleumhaven het kanaal kwam opvaren. Het jachtje verdween in een oogwenk onder water, zodat de opva renden geen tijd hadden een veilig heen komen te zoeken. De Rijkspolitie te water vermoedt dat het plezierjacht zich ten opzichte van de tanker in een „dode hoek" bevond, zodat de kapitein van de Keizerstad het niet bijtijds heeft opgemerkt. De vier slachtof fers zijn de 50-jarige L. B. C. Hutten uit Voorburg, zijn 53-jarige broer F. Hutten uit Californië en hun beide echtgenotes. (Van onze redactie binnenland) HENGELO. Er komt een „hete politieke herfst”, al was het alleen maar omdat met name de linkervleu gel van het CDA zich op dit moment met de dag zenuwachtiger gaat ge dragen. Dat zei het WD-Tweede-Ka- merlid Ed Nijpels gisteravond tijdens een spreekbeurt in Hengelo. Nijpels haalde in zijn toesprak fel uit naar AR-voorzitter en CDA-Kamerlid Hans de Boer, die onlangs de wens uitte dat PvdA-leider Den Uyl zo snel mogelijk weer in het Catshuis terugkeert. „Dat is ronduit schandalig”, aldus de WD-er. „De wijze waarop De Boer zijn eigen premier een trap in de rug geeft, is teke nend voor de „christelijke” wijze van poli tiek bedrijven van sommige CDA-ers. DEN HAAG Het Nederlandse „skivolk” de komende winter 800.000 man sterk gaat zich volgens de ANWB kritischer opstellen wat betreft zijn wintersportbestemming en de eventuele euvelen, die daaraan kleven. Het gevolg is, dat bijvoorbeeld Frankrijk een wat grotere rol gaat spelen als wintersportbestemming; vooral de nieuw ontsloten skigebie den, waar onder meer grote aandacht wordt besteed aan een goede verhou ding tussen het aantal hotelbedden en de liftcapaciteit. Dit spreekt voor al Nederlandse skiërs aan, die voor heen te kampen hadden met lange wachttijden bij skiliften. Een andere ontwikkeling is, dat Amerika en Canada als wintersport bestemming beginnen op te komen. Maar de dominerende rol in het gehe le gebeuren blijft nog altijd voorbe houden aan Oostenrijk. Het motief „goedkoop”, dat voor heen veel gehanteerd werd, wordt volgens de ANWB vervangen door „gezelligheid”, dat het gros van de Nederlanders het meest schijnt aan te spreken. Al met al raamt de ANWB dat er het komende winterseizoen vijftien procent meer Nederlanders naar de wintersport zullen gaan dan vorig seizoen. hun organisaties niet veroorloven. „We moeten met de pet in de hand om contrac ten vragen. Amerika en Canada waar wel een meldingsplicht bestaat voor be drijven, die met boycot-eisen te maken krijgen kunnen aan god en Gerrit leve ren, Nederland niet”, aldus de VNO- woordvoerder. De FNV wilde tijdens de hoorzitting nog geen standpunt geven over een wenselijk heid van een legalisatieverbod. Dat kan van invloed zijn op de werkgelegenheid. Binnen de FNV is nog niet gepraat over wat het zwaarst weegt: de morele aspec ten van discriminatie, veroorzaakt door de boycot, of werkgelegenheid in Neder land. De FNV wil eerst weten hoeveel een dergelijk verbod gaat kosten aan orders, aldus de woordvoerder. Volgens mevrouw d’Ancona heeft de democratisering binnen de universiteit weinig of niets bijgedragen tot een evenre- diger vertegenwoordiging van vrouwen in de bestuursorganen. In vakgroepbestu ren, subfaculteitsraden en commissies zijn ze met een lantaarntje te zoeken. Dat geldt zelfs voor faculteiten waar het aan tal vrouwelijke studenten relatief hoog ligt, zoals sociale geografie en planologie. Een en ander werkt als een rem op de ontplooiingskansen, omdat deelname aan bestuursactiviteiten een van de manieren is om zich als student of medewerker te profileren. De werkgevers zijn overigens tegen de niet-joodverklaringen. Met de negatieve goederenverklaringen hebben zij het niet zo moeilijk. Het is gemakkelijker een ver klaring af te geven, waarop staat dat een bepaald produkt, danwel onderdelen daarvan, niet uit Israel afkomstig is (de negatieve goederenverklaring), dan het omgekeerde: verklaren waar het wel van daan komt (de positieve). Bovendien is een positieve goederenverklaring uit oog punt van concurrentie niet wenselijk, om dat dan teveel bekend wordt over een bepaald goed. zw. bew zw. bew mist regenbui zw. bew. 1. bew. mist onbew regenbui zw bew. zw. bew. onbew. zw bew h. bew mist zw. bew. I. bew. onbew geh. bew. regenbui zw. bew mist onbew onbew. 1. bew. zw. bew. I bew. geh. bew. 1. bew regenbui h. bew. zw. bew I bew I. bew zw. bew. zw bew zw. bew zw. bew. I bew onbew. h. bew. h. bew I. bew. Nederland zal volgens de beide be windslieden op alle mogelijke manieren zowel alleen als samen met andere landen die troepen voor UNIFIL leveren moe ten blijven proberen de partijen in het UTRECHT (ANP) Een fout van de machinist is waarschijnlijk de oorzaak geweest van de botsing vorige week vrij dag tussen een posttrein en enkele goede renwagons tussen Tilburg en Gilze-Rijen. Volgens een NS-woordvoerder is de ma chinist van de posttrein waarschijnlijk door een rood sein gereden, waarna hjj achterop enkele wagons botste, die van een goederentrein waren losgeraakt. Dat schrijven de ministers Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en Scholten (Defensie) aan de Tweede en Eerste Ka mer in een voortgangsrapport over de situatie, waarin de Nederlandse UNIFIL- soldaten in Libanon deze zomer hun werk hebben moeten doen. Donderdag verga dert de Twéede Kamer over de Neder landse deelname aan UNIFIL. Weer in binnen- en buitenland Ook het verbieden van legaliseren van handtekeningen op het ministerie van Buitenlandse Zaken of op een andere (se mi) overheidsinstelling kan nare gevolgen hebben voor de Nederlandse handelsbe- trekkingen met arabische landen. De woordvoerders van de werkgevers-orga- nisaties konden evenwel niet zeggen hoe zoiets uit zou pakken, en of arabische landen genoegen zouden nemen met een legalisatie door bijvoorbeeld alleen een Kamer van Koophandel. BONN. Als er niet snel een politieke beslissing valt over het al dan niet voort zetten van de bouw van kerncentrales in West-Duitsland, verliezen de ongeveer 140.000 mensen die in deze kernindustrie werkzaam zijn, hun baan. Dit hebben top functionarissen van Westduitse elektrici teitsbedrijven en ondernemingen op het gebied van de machinebouw gisteren in Bonn bekendgemaakt. Volgens de functionarissen is de uitbrei ding van het gebruik van kernenergie in West-Duitsland nagenoeg tot stilstand ge komen. Sinds 1975 heeft de kernindustrie geen opdracht meer ontvangen voor de bouw van een centrale in eigen land en sinds 1977 is er ook uit het buitenland geen order meer binnengekomen. De kernindustrie vreest een onherstelbaar verlies van technische kennis wanneer deze toestand nog langer voortduurt. Het bestuur van de Jungsozialisten, de jongerenorganisatie van de SPD, noemt de klacht van de kernindustrie „een al te doorzichtige poging om de regering en het parlement onder druk te zetten om meer kerncentrales te bouwen”. <-> B£ 16 17 17 16 16 16 17 15 17 17 19 28 27 21 24 16 21 22 15 22 26 19 B! 21 19 17 33 27 29 18 23 19 19 27 26 21 28 21 27 29 30 29 30 Brian Urquhart, stelde daarbij in zijn antwoord dat UNIFIL het militair ge sproken moet hebben van een „ferme, maar vreedzame houding”. Dat betekent dat de VN nog altijd geen heil ziet in militaire acties door UNIFIL tegen de christen-milities of palestijnen, die regel matig VN-posities bestoken. Wél besloot de VN om het troepenbe stand van UNIFIL uit te breiden met 300 Ghanese soldaten, die tot voor kort deel uitmaakten van de opgeheven VN-vredes macht in de Sinaï. Daarmee telt UNIFIL nu 6000 soldaten, van wie 810 Nederlan ders. De Nederlandse VN-soldaten zijn recen telijk meerdere malen doelwit geweest van acties van zowel de christen-milities als de palestijnen. In een vuurgevecht met palestijnen werden op 22 augustus drie soldaten gewond. Ook hebben de Neder landers problemen gehad met de christen- milities van ex-majoor Haddad die begin augustus een Nederlandse VN-positie overnamen en die nog altijd bezet houden, „ondanks vastberaden optreden door de Nederlanders en onderhandehngen door de UNIFIL-staf”, zo schrijven Van der Klaauw en Scholten. Er moeten hoge prioriteiten worden ge steld aan het probleem van de overbevol king in de Derde wereld en de geïndustria liseerde landen, binnen het totaal van de ontwikkelingssamenwerking. Een voorstel van deze strekking, gedaan door Nederlandse parlementariërs, is unaniem aangenomen door de 64 deelne mende landen aan een internationale con ferentie van parlementariërs over bevol- kings- en ontwikkelingsvraagstukken, ge houden in Colombo (Sri Lanka). Aldus CDA-Kamerlid Van den Broek, lid van de Nederlandse delegatie, gisteren bij terug- keerop Schiphol. Algemeen is men van mening dat een boycot uit politiek-economische overwe gingen niet mag. De beste manier om de arabische boycot-eisen tegemoet te treden is volgens het Centrum Informatie en Do cumentatie Israel (CIDI) daarom een anti- boycotwetgeving en stopzetting van overheidssteun aan bedrijven die boycot- handelingen plegen. Het Nederlands Instituut voor het Ara bisch Cultuurgebied (NIAC) in Den Haag is een geheel andere mening toegedaan. De arabische boycot is slechts het ant woord op de Israëlische boycot van pales tijnen, aldus woordvoerster Van der Hoe ven Leonhard. De enige manier om een eind aan de boycot te maken is de toela ting van palestijnen in Israel. De arabi sche boycot heeft volgens de stichting geen discriminerend karakter. Wel wordt beoogd Israel te treffen, en de ondersteu ning van Israel in het buitenland, met name het internationaal zionisme, aldus mevrouw Van der Hoeven Leonhard. Bij de Tweede Kamer bestaat de vrees dat de arabische boycot de Nederlandse rechtsorde doorkruist: er bestaat een zwarte lijst van bedrijven de meeste in joodse handen, of bedrijven die met Israel zaken doen waarmee firma’s, die een contract willen in arabische landen, geen zaken mogen doen. Daarnaast mogen mensen met de joodse godsdienst in de meeste gevallen arabische landen niet in. Dat kan in Nederlandse bedrijven discri minatie veroorzaken tussen joodse en niet-joodse werknemers, bij aanstelling of in carrière. 62 Meewerken aan discriminatie noemde hij overigens volstrekt immoreel. De FNV heeft er geen zicht op of in Nederland werknemers op grond van hun joodse godsdienst of ras in Nederlandse bedrij ven worden gediscrimineerd. Het CNV vond legalisatie van negatieve goederenverklaringen door (semi-) overheidsinstellingen niet door de beugel kunnen. De CNV-woord voerder ver wachtte weinig of zelfs een averechtse werking van een anti-boycotwetgeving. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Op de laatste dag van een driedaagse conferentie van NAVO-des- kundigen in Brussel, heeft NAVO-secreta- ris-generaal Luns gewaarschuwd, dat uit stel van het besluit zogeheten tactische kernwapens in West-Europa te statione ren, Europa kwetsbaar maakt voor mili taire afpersing door de Sovjet-Unie. Luns zei van mening te zijn dat er een krachtig antwoord moet komen op de opstelling van 100 Russiche SS-20-raketten. De SS- 20-raket die doelen in West-Europa kan treffen, heeft drie atoomkoppen en vol gens de NAVO-secretaris-generaal heeft elk zo’n kop meer vernietigingskracht dan de tactische kernwapens waarover de NAVO in Europa beschikt. Van Nederlandse kant werd aan de bij eenkomst in Brussel deelgenomen door CDA-fractieleider Ruud Lubbers, oud-mi- nister Max van der Stoel en PvdA-defen- siespecialist in de Tweede Kamer Klaas de Vries. Ze kregen geen steun voor sug gesties om voorlopig alleen oorlogssche pen (voornamelijk duikboten) met nieuwe tactische kernwapens uit te rusten. Eerst zou geprobeerd moeten worden de Sovjet- Unie tot concessies over te halen op het punt van de bewapening. Dat is de teneur van de toespraak waar mee Hedy d’Ancona, Eerste-Kamerlid voor de PvdA, gisteren het academisch jaar van de Universiteit van Amsterdam heeft geopend. „De roep om deze achter stand in te lopen door bij sollicitatieproce dures vrouwen een voorkeursbehande ling te geven, is bepaald niet nieuw”, zo zei ze. „Maar tot de universiteit lijken die ge- hiirfpn nog niet te zijn doorgedrongen. De Met de ondertekening van een oorkonde opende prinses Beatrix gisteren in Den Haag in aanwezigheid van hoofddirecteur Oltheten van de Staatsdrukkerij het Scheltus-gebouw, de nieuwe vleugel van de Staatsdrukkerij- en uitgeverij. De prinses kreeg een exemplaar aangeboden van de Akte van Verlatmge. die gisteren in herdruk verscheen. Deze akte uit 1581 is een van de geboortedocumenten van de Nederlandse staat. 11 9 8 10 9 13 10 10 14 12 7 16 19 12 9 10 12 9 11 12 15 11 18 10 11 11 18 21 16 11 18 11 12 17 14 14 15 13 18 22 26 23 19 WOENSDAG 5 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 06.57 uur, onder 20 20 uur Maan op 19.53 uur. onder 05.19 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 03.20 uur en 15.48 uur Laagwater 11.33 uur en 23.53 uur (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De situatie in Zuid-Libanon is ondanks het staakt-het-vuren dat sinds vorige week van kracht is nog steeds uitermate explosief. Het aantal inci denten waarbij de VN-vredesmacht UNIFIL is betrokken, is de laatste maanden niet alleen toegenomen, ook het karakter van die botsingen is agressiever geworden. Vertegenwoordigers van het COC en homowerkgroepen uit PPR, PSP, PvdA en CPN in Amsterdam hebben de Stich ting Homomonument opgericht. Deze stichting wil in Amsterdam een monu ment oprichten ter nagedachtenis aan de ongeveer 200.000 homoseksuelen, die in de Tweede Wereldoorlog door de nazi’s zijn vermoord. Daarvoor zoekt men conctact met kunstenaars die mee willen werken aan het ontwerpen van het monument en voldoende affiniteit hebben met het on derwerp. het weer] Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Zonnig en vrij warm, later regen met afkoeling. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min temp.: om streeks 13 graden. Max.temp.: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minster 2 uur: 90 procent. Kans op een gpbeel droog etmaal: f>0 procent.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2